Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχετε εμπειρία από εξωσωματική στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα?


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας!

 

Πολύ σύντομα ελπίζω να κάνω εξωσωματική στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα, σε φυσικό κύκλο. Με έβαλαν την 3η μερα του κύκλου να κάνω μια εξέταση η οποία μου φάνηκε περίεργη και στοιχίζει 300 ευρώ!! "Ανίχνευση πολυμορφισμών υποδοχέων ESR1 και ESR2". Υπάρχει κάποια από εσάς που να έκανε εξωσωματική εκεί ή που να ξέρει για ποιο λόγο γίνεται αυτή η εξέταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρώτη φορά την ακούω αυτή την εξέταση. Δε ρωτησες γιατί πρέπει να την κάνεις;

 

Ξέρεις στο Αλεξάνδρα για να μιλήσεις με τον γιατρό σου, πρέπει να έχεις μαζέψει πρώτα όλες τις εξετάσεις...Όταν μου είπαν ότι έχει 300 ευρώ την ημέρα της αιμοληψίας, έψαξα τον γιατρό αλλα δεν κατάφερα να τον βρώ και οι υπεύθυνες εκεί μου είπαν ότι την κάνουν σε κάθε εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν και από ότι βλέπω έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έχει γίνει η δημοσίευσή σου ελπίζω να λάβεις αυτό το μήνυμα. Εγώ τον ιανουάριο ξεκινάω την εξωσωματική στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Έκανα και εγω την εξέταση που αναφέρεις. Επίσης και σε εμένα, την ημέρα της αιμοληψίας με πληροφόρησαν ότι κοστίζει 300 ευρώ. Πραγματικά πιστεύω ότι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Επίσης, επειδή έχω κάνει και ιδιωτικά δύο εξωσωματικές, αυτή την εξέταση δεν μου την ανέφερε κανείς. Υποτίθεται ότι βοηθάει τους ιατρούς να επιλέξουν την κατάλληλη αγωγή, προσαρμοσμένη ειδικά στο άτομό σου. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Άσε που ακόμα και σε αυτό το στάδιο, που τους έχω πάει όλες τις εξετάσεις κτλ, ακόμα δεν έχω γνωρίσει τους υπεύθυνους ιατρούς του τμήματος. Μόνο με τη μαία και εκπαιδευόμενους έχω μιλήσει. Τι να πω? Άντε να δούμε. Η δική σου εμπειρία από εκεί και πέρα πώς ήταν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
αν και από ότι βλέπω έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έχει γίνει η δημοσίευσή σου ελπίζω να λάβεις αυτό το μήνυμα. Εγώ τον ιανουάριο ξεκινάω την εξωσωματική στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Έκανα και εγω την εξέταση που αναφέρεις. Επίσης και σε εμένα, την ημέρα της αιμοληψίας με πληροφόρησαν ότι κοστίζει 300 ευρώ. Πραγματικά πιστεύω ότι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Επίσης, επειδή έχω κάνει και ιδιωτικά δύο εξωσωματικές, αυτή την εξέταση δεν μου την ανέφερε κανείς. Υποτίθεται ότι βοηθάει τους ιατρούς να επιλέξουν την κατάλληλη αγωγή, προσαρμοσμένη ειδικά στο άτομό σου. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Άσε που ακόμα και σε αυτό το στάδιο, που τους έχω πάει όλες τις εξετάσεις κτλ, ακόμα δεν έχω γνωρίσει τους υπεύθυνους ιατρούς του τμήματος. Μόνο με τη μαία και εκπαιδευόμενους έχω μιλήσει. Τι να πω? Άντε να δούμε. Η δική σου εμπειρία από εκεί και πέρα πώς ήταν?

 

Αγαπητή φίλη σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου. Εγω τελικά δεν έκανα γενικώς και είχα πάρει απόφαση ότι και αν έκανα δεν θα έκανα εκεί.

 

Ένας λόγος είναι η συγκεκριμένη εξέταση την οποία ψάχνοντας την στο ιντερνετ -παρότι οι αναφορές είναι κυρίως σε επιστημονικό επίπεδο- είχα καταλήξει ότι όπως γράφεις και εσυ, είναι για να επιλέξουν την κατάλληλη αγωγή για το άτομο σου. Ελα όμως που εγώ ήθελα να κάνω σε φυσικό κύκλο χωρίς φαρμακα και να μην βρίσκω τον γιατρό να μου επιβεβαιώσει ότι πραγματι την χρειάζομαι. Ο γιατρός ήταν πάντα απών, πάντα κάπου αλλού αλλά κανείς δεν ήξερε που ακριβώς...και φυσικά καμια προθυμία από το προσωπικό να τον αναζητήσουν στο κινητό του, ή να μου δώσουν εμενα το κινητό του να τον καλέσω.

 

Δευτερον όταν ξαναπήγα στη μαία να επιβεβαιώσω ότι σίγουρα χρειάζομαι αυτή την εξέταση παρότι που θα κάνω σε φυσικό κύκλο α) μου είπε έναν διαφορετικό λόγο αυτή τη φορά λόγο για τις ενδείξεις που δίνει η συγκεκριμένη εξέταση και β) μου είπε ότι δεν κάνουν εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο και έδειξε να μην πολυπιστεύει στην επιτυχία του εγχειρήματος

 

Τρίτον είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι δεν σε ναρκώνουν στο Αλεξάνδρα κατά την διάρκεια της ωοληψίας. Οταν ρώτησα την μια μαία τηλεφωνικά μου είπε ότι δεν έχουν αναισθησιολόγους και κάνουν μέθη, όχι αναισθησία. Παρότι ξέρω ότι με την μέθη δεν αισθάνεσαι τίποτα, το σχόλιο "άλλες κυρίες συνεργάζονται και άλλες αντιδρούν" δεν με έπεισε ότι είναι ανώδυνη η όλη διαδικασία. Επίσης όταν δια ζώσης ρώτησα την άλλη μαία ξανά το ίδιο θέμα μου είπε ότι για φυσικό κύκλο δεν χρειάζομαι καθόλου αναισθησία :shock: ...και όταν με είδε φρικαρισμένη μου είπε .."καλά καλά θα σου κάνουμε" ....... .Δεν κατάλαβα χιουμοράκι με την αγωνία μου????:mad:

 

Τέταρτον ο γιατρός είχε μπει μέσα στην πρώτη συνάντηση την ώρα που μου έπαιρνε το ιστορικό ένας εκπαιδευόμενος. Μόλις τον είδα πήγα να καθήσω στο γραφείο του, και εκείνος μου είπε να καθήσω εκεί που καθόμουν πρίν, δηλαδή με την ΄πλάτη γυρισμένη στο πρόσωπό του και δεν μου απύθηνε τον λόγο κάν!!!! Αν αυτό δεν είναι απαξίωση τι στο καλό είναι.

 

Τέλος εμένα θα ήταν η πρώτη μου εξωσωματική και δεν μπορούσα να χωνέψω την ιδέα ότι μου ζητούσαν ένα κάρο εξετάσεις χωρίς να έχω μιλήσει με τον γιατρό μου, χωρίς να έχουμε συστηθεί, χωρίς να ξέρω αν μπορώ να κάνω σε φυσικό κύκλο, χωρίς να τον έχω εμπιστευτεί και χωρίς να έχω νιώσει ανθρωπος στην όλη διαδικασία.

 

Λυπάμαι που τα γράφω αυτά αλλά εγώ θα ήθελα να τα ξέρω. Επίσης ξέρω ότι κοπέλες προσπάθησαν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο και έιχαν αποτελεσμετα με την πρώτη ή δεύτερη προσπάθεια. Επίσης ξέρω ότι οι γιατροί του τμήματος είναι πανεπιστημιακοί, και έχουν πολύ καλή φήμη. Είμαι σίγουρη ότι θα ήταν ακόμα καλύτεροι και πιο αφοσιωμένοι στο έργο τους εντός νοσοκομείου, αν τους απαγορευόταν να έχουν το δικό τους κέντρο εξωσωματικής.

 

Αφού έχεις φτάσει να συγκεντρώσεις όλες τις εξετάσεις, σου εύχομαι κάθε κάθε κάθε επιτυχία και μια χοντρή ροζ θετική γραμμή στο τεστ εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofel, ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχεις δίκιο σε όλα. Αυτά περί αναισθησίας με προβλημάτισαν, είναι η αλήθεια, διότι και τις δύο φορές που μου έκαναν ωοληψία, έγινε με αναισθησία. Θεωρώ ότι για μένα είναι πολύ αργά για να κάνω πίσω, πρώτον διότι είμαι σε καλή φάση ψυχολογικά και θέλω να το εκμεταλλευτώ, δεύτερον γιατί και εγώ έχω ακούσει καλά πράγματα για την αποτελεσματικότητα των ιατρών του τμήματος (και ας μην τους έχω ΑΚΟΜΑ!!! γνωρίσει), τρίτον γιατί δυστυχώς και ιδιωτικά η αντιμετώπιση των ιατρών δεν ήταν όσο ανθρώπινη θα επιθυμούσα (χώρια που οικονομικά το βάρος ήταν μεγάλο). Την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάω την αγωγή. Μακάρι να έχω ευχάριστα νέα στο μέλλον. Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καλη χρονια κοριτσια και καλη επιτυχια στον αγωνα σας. Θελω κι εγω να κανω εξωσωματικη και λογω οικονομικων δυσκολιων θελω να παω στο Αλεξανδρας. Μια φιλη μου εκανε εκει και εχει διδυμα, ενα κοριτσακι και ενα αγορακι τωρα.Αυτα που λετε μου τα ειπε και αυτη, οτι η συμπεριφορα τους ειναι μαλλον ψυχρη και απομακρη και για την ωοληψια ειπε οτι ηταν η πιο τραυματικη της εμπειρια, και ειναι ψυχραιμη κοπελα να φανταστειτε. Για τη συμπεριφορα δεν με πειραζει, θα το παρω αποφαση, για τον πονο ομως δεν γινεται τιποτα; Τι παει να πει δεν εχουν αναισθησιολογο, δεν υπαρχει πουθενα στο νοσοκομειο; Πως κανουν επεμβασεις; Δεν γινεται να ζητησεις να υπαρχει ενας και να τον πληρωσεις; ετσι κι αλλιως ολοι θα το παρουν το φακελακι τους, ας παρει κι αλλος ενας!!Ποιον γιατρο εχετε; Η φιλη μου ειχε τον Καλλιανιδη, αλλα θα ηθελα να μου προτεινετε κι εσεις καποιον αν εχετε διαφορετικο. Karma32 σου ειχα στειλει και π.μ. για να μου δωσεις πληροφοριες, αν θελεις απαντησε μου εκει η και στο forum δεν εχω αντιρρηση. Sofel καλη επιτυχια και σ'εσενα οπου και να πας τελικα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καλη χρονια κοριτσια και καλη επιτυχια στον αγωνα σας. Θελω κι εγω να κανω εξωσωματικη και λογω οικονομικων δυσκολιων θελω να παω στο Αλεξανδρας. Μια φιλη μου εκανε εκει και εχει διδυμα, ενα κοριτσακι και ενα αγορακι τωρα.Αυτα που λετε μου τα ειπε και αυτη, οτι η συμπεριφορα τους ειναι μαλλον ψυχρη και απομακρη και για την ωοληψια ειπε οτι ηταν η πιο τραυματικη της εμπειρια, και ειναι ψυχραιμη κοπελα να φανταστειτε. Για τη συμπεριφορα δεν με πειραζει, θα το παρω αποφαση, για τον πονο ομως δεν γινεται τιποτα; Τι παει να πει δεν εχουν αναισθησιολογο, δεν υπαρχει πουθενα στο νοσοκομειο; Πως κανουν επεμβασεις; Δεν γινεται να ζητησεις να υπαρχει ενας και να τον πληρωσεις; ετσι κι αλλιως ολοι θα το παρουν το φακελακι τους, ας παρει κι αλλος ενας!!Ποιον γιατρο εχετε; Η φιλη μου ειχε τον Καλλιανιδη, αλλα θα ηθελα να μου προτεινετε κι εσεις καποιον αν εχετε διαφορετικο. Karma32 σου ειχα στειλει και π.μ. για να μου δωσεις πληροφοριες, αν θελεις απαντησε μου εκει η και στο forum δεν εχω αντιρρηση. Sofel καλη επιτυχια και σ'εσενα οπου και να πας τελικα!!

 

Αγαπητή vasfa σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου. Όσον αφορά αυτό που λες για τον αναισθησιολόγο το σκεφτόμουν και εγώ. Δηλαδή να πληρώσω έναν αναισθησιολόγο για να είναι εκεί και να μου κάνει την νάρκωση.Έστω να τον βρώ εγω ιδιωτικά και να μας δώσουν άδεια να είναι εκεί την ώρα της επέμβασης. Το είχα πει μάλιστα σε μια από τις μαίες και μου απάντησε ότι πρέπει να το συζητήσω με τον γιατρό. Οπότε...όταν θα τον δεις μπορείς να επιμένεις για αυτό το θέμα.

 

Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλες μας. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα κι εγώ κάποιες πληροφορίες για το τμήμα από όσες τελικά βρίσκεστε ήδη σε πρόγραμμα εκεί για παράδειγμα ποιός γιατρός σας παρακολουθεί, κάθε πότε κάνετε έλεγχο, αν όντως η ωοληψία γίνεται χωρίς νάρκωση και τέτιοα διαδικαστικά. Εγώ ήδη έχω πάει κάποιες εξετάσεις μου εκεί αλλά ακόμη δεν έχω κάνει την περίεργη αυτή εξέταση με τους πολυμορφισμούς. Είμαι αρκετά προβληματισμένη για το κατά πόσο θέλω να συνεχίσω εκεί, αν και οικονομικά δεν έχω δυνατότητα για ιδιωτικές επιλογές. Πάντως, αν θα συνεχίσω εκεί, αυτό θα γίνει μετά το Πάσχα (αλήθεια πότε κλείνει και ανοίγει ξανά;). Αρχικά είχα ρωτήσει κι εγώ για φυσικό κύκλο αλλά με απογοήτευσαν. Στείλτε μου ό,τι πληροφορίες έχετε και σε πμ. Θα με βοηθούσε να ξεκολλήσω και να πάρω κάποιες αποφάσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας ξαναχαιρετώ.Αρχίζω λίγο και ανησυχώ. Καμία δεν έχει ακόμη ξεκινήσει την προσπάθειά της στο Αλεξάνδρα; Προβληματίζομαι μήπως οι διαδικασίες είναι πολύ χρονοβόρες και με πιάνει απελπισία. Ελπίζω να έχετε μόνο ευχάριστες εξελίξεις. Οποια θέλει ας μου γράψει είτε εδώ είτε σε πμ.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα!! Ειμαι καινούρια στο forum, διάβαζα αυτά που γράφατε και είπα να σας πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου!

Ειμαι 29 ετών με τον αντρα μου παλευουμε να πιασουμε παιδι εδω και 6 χρονια.Ετσι αποφασισαμε να το ψαξουμε πιο βαθια το θεμα αφου ο γυναικολογος μου δεν ειχε κατι αλλο να μας προτεινει εκτος απο το Ιατρειο στηρότητας γονιμότητας του νοσοκομειου Αλεξανδρα.

Ετσι και εγινε.Τον περασμενο Σεπτέμβρη κλείσαμε ραντεβού (ποτε δεν ήταν τα ραντεβού σε μακρινές ημερομηνίες) για εκείνο το ιατρειο.Εκει ζητήσανε το ιστορικό μου και μου ειπε να κανω καποιες εξετασεις ορμονικες, υστεροσαλπιγγογραφια και ενα σπερμοδιαγραμα. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις αυτες μας ζητήσανε να κάνουμε και ενα huner test.Αυτη η εξεταση ήταν η εξεταση μετα την επαφη. Δηλαδη την 14 ημερα του κυκλου σου αργα το βράδυ εχεις επαφη με τον ανδρα σου και το πρωι στις 8 πρεπει να σου παρουν δειγμα απο τον κολπο και να ελέγξουν εκεινη την στιγμη την βλεννη σου και το σπερμα του συζυγου.Αυτο έγινε 2-3 φορες τον Οκτώβρη και 2-3 φορες τον Νοεμβρη.Αυτο το Ιατρειο μας βοηθησε με τις εξετασεις που μας κανανε να αντιληφθουμε τι ακριβως έχουμε παρόλη την ''ξινιλα'' της Γιατρου.Λόγω ασθενοσπερμίας μας προτείνε η Γιατρος του συγκεκριμενου ιατρείου να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη γονιμοποιηση. Το αφησα ενα μήνα το θέμα λόγω δουλείας και τον Ιανουαριου με καλη ψυχολογια ξεκινησαμε για τον δικο μας γολογοθα!Εκει ο ειδικευομενος ιατρος μας εδωσε και αλλες εξετασεις, πάρα πολλες.Μας κανενε κυριολεκτικα φυλλο και φτερο. Για μενα αυτο ηταν θετικο γιατι τουλαχιστον εισαι σιγουρος για το τι ακριβως εχεις!( Εκανα και την εξεταση που συζητουσατε πιο πανω που την κανεις μεσα στο Αλεξανδρα και το κοστος ειναι 300.)Οταν μαζευεψα ολες τις εξετασεις και τις πήγα να τις δει ο πανεπιστημιακος γιατρος πια,μου ειπε πως προχωραμε αλλα πριν απο ολα πρεπει να κλεισω ραντεβου για να περασω απο την επιτροπη του ικα για να με εγκρινουν , και να κανουμε την τελευταια εξεταση πριν την εξωσωματικη την βυθομετρηση.Ειχε φτασει Φλεβαρης μηνας και εκεινο το διαστημα οι γιατροι του ικα ειχαν συνεχώς απεργιες με αποτελεσμα να χανουμε τα ραντεβου..και εκει τα ραντεβου ειναι μακρινα 1 με 1.5 μηνα.Την επιτροπη καταφερα να την περασω Απριλη μηνα.Ειχα κανει και την βυθομετρηση(ειναι μια εξεταση σαν να σου κανουν εξωσωματικη για να δουν πως αντιδρα το σωμα σου) ημουν ετοιμη το μονο που περιμενα αυτη τη φορα ηταν η περιοδο μου!!!

Αδειαθετησα 26 Απριλη, το πρώτο πραγμα που εκανα ηταν να παρω τηλεφωνο στο κινητο της μαιας που μου ειχανε δωσει για να κλεισω ραντεβου!Μου εκλεισε ραντεβου την επομενη ημερα.Πηγα απο εκει μου εγραψε ολα τα φαρμακα και επρεπε εκεινη την στιγμη να παω να τα παρω γιατι επρεπε να μου κανει την πρωτη ενεση!Μου την εκανε και μου εδωσε οδηγειες για τις 5 πρωτες μερες.Επρεπε μετα απο 4 μερες να ξανα κανω μια ενεση και οπως επισησ και την 5 ημερα. Απο την 6η θα πηγαινα καθε μερα για αιμοληψια υπερηχο και να μου κανουν την ενεση.Οπως και εγινε.Πηγαινα 8.15 το πρωι και δεν ξεμπερδευα πριν τη 1 το μεσημερι για 3 ημερες.Τον υπερηχο μου τον εκανε ο πανεπιστημιακος ιατρος και μου μετρουσε τα ωαρια μου.Τα φαρμακα ενεργησανε πιο γρηγορα και ετσι την 4 ημερα απο την ημερα που ξεκινησα τις καθημερινες επισκεψεις στο νοσοκομειου μου κανανε την ωοληψια.Η ωοληψια ηταν επιπονη μου την εκανε ο πανεπιστημιακος γιατρος που με παρακολουθουσε. Μου πηρε και τα 5 ωαρια που εβγαλα με ελαφρια μεθη(η δοσολογια των φαρμακων σε δημοσια νοσοκομεια ειναι ελαφρια και βγαζεις στην καλυτερη περιπτωση 7 ωαρια). Την επομενη ημερα περιμενα τηλεφωνο απο την εμβρυολογο για να μας πει αν γονιμοποιηθηκαμε. Ετσι και εγινε την επομενη μερα μας πηρανε τηλεφωνο και μας ειπαν πως η μικρογονιμοποιηση πετυχε και σε δυο μερες να παμε να κανουμε την εμβρυομεταφορα.Πηγαμε και μας εκανε την εμβρυομεταφορα ο γιατρος που μου ειχε κανει την βυθομετρηση.Και αυτος πανεπιστημιακος ιατρος. Προσωπικα εγω πονεσα και στην εμβρυομεταφορα δεν περνουσε ο καθετηρας την μητρα για να περασουν τα 3 εμβρυακια μου!!Αλλα τελος καλο και ευχομαι να ναι ολα καλα!!!

Τωρα που σας γραφω ειμαι στην 6η ημερα της εμβρυομεταφορας και μετραω 8 μερουλες για να κανω την χοριακη!!!

Με λιγα λογια το οτι ειναι ενα πανεπιστημιακο νοσοκομειο και το οτι ο καθε γιατρος ειναι ειδικευμενος στο ειδος του θεωρω πως ειναι καλο!

Ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Ειμαι καινούρια στο forum, διάβαζα αυτά που γράφατε και είπα να σας πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου!

Ειμαι 29 ετών με τον αντρα μου παλευουμε να πιασουμε παιδι εδω και 6 χρονια.Ετσι αποφασισαμε να το ψαξουμε πιο βαθια το θεμα αφου ο γυναικολογος μου δεν ειχε κατι αλλο να μας προτεινει εκτος απο το Ιατρειο στηρότητας γονιμότητας του νοσοκομειου Αλεξανδρα.

Ετσι και εγινε.Τον περασμενο Σεπτέμβρη κλείσαμε ραντεβού (ποτε δεν ήταν τα ραντεβού σε μακρινές ημερομηνίες) για εκείνο το ιατρειο.Εκει ζητήσανε το ιστορικό μου και μου ειπε να κανω καποιες εξετασεις ορμονικες, υστεροσαλπιγγογραφια και ενα σπερμοδιαγραμα. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις αυτες μας ζητήσανε να κάνουμε και ενα huner test.Αυτη η εξεταση ήταν η εξεταση μετα την επαφη. Δηλαδη την 14 ημερα του κυκλου σου αργα το βράδυ εχεις επαφη με τον ανδρα σου και το πρωι στις 8 πρεπει να σου παρουν δειγμα απο τον κολπο και να ελέγξουν εκεινη την στιγμη την βλεννη σου και το σπερμα του συζυγου.Αυτο έγινε 2-3 φορες τον Οκτώβρη και 2-3 φορες τον Νοεμβρη.Αυτο το Ιατρειο μας βοηθησε με τις εξετασεις που μας κανανε να αντιληφθουμε τι ακριβως έχουμε παρόλη την ''ξινιλα'' της Γιατρου.Λόγω ασθενοσπερμίας μας προτείνε η Γιατρος του συγκεκριμενου ιατρείου να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη γονιμοποιηση. Το αφησα ενα μήνα το θέμα λόγω δουλείας και τον Ιανουαριου με καλη ψυχολογια ξεκινησαμε για τον δικο μας γολογοθα!Εκει ο ειδικευομενος ιατρος μας εδωσε και αλλες εξετασεις, πάρα πολλες.Μας κανενε κυριολεκτικα φυλλο και φτερο. Για μενα αυτο ηταν θετικο γιατι τουλαχιστον εισαι σιγουρος για το τι ακριβως εχεις!( Εκανα και την εξεταση που συζητουσατε πιο πανω που την κανεις μεσα στο Αλεξανδρα και το κοστος ειναι 300.)Οταν μαζευεψα ολες τις εξετασεις και τις πήγα να τις δει ο πανεπιστημιακος γιατρος πια,μου ειπε πως προχωραμε αλλα πριν απο ολα πρεπει να κλεισω ραντεβου για να περασω απο την επιτροπη του ικα για να με εγκρινουν , και να κανουμε την τελευταια εξεταση πριν την εξωσωματικη την βυθομετρηση.Ειχε φτασει Φλεβαρης μηνας και εκεινο το διαστημα οι γιατροι του ικα ειχαν συνεχώς απεργιες με αποτελεσμα να χανουμε τα ραντεβου..και εκει τα ραντεβου ειναι μακρινα 1 με 1.5 μηνα.Την επιτροπη καταφερα να την περασω Απριλη μηνα.Ειχα κανει και την βυθομετρηση(ειναι μια εξεταση σαν να σου κανουν εξωσωματικη για να δουν πως αντιδρα το σωμα σου) ημουν ετοιμη το μονο που περιμενα αυτη τη φορα ηταν η περιοδο μου!!!

Αδειαθετησα 26 Απριλη, το πρώτο πραγμα που εκανα ηταν να παρω τηλεφωνο στο κινητο της μαιας που μου ειχανε δωσει για να κλεισω ραντεβου!Μου εκλεισε ραντεβου την επομενη ημερα.Πηγα απο εκει μου εγραψε ολα τα φαρμακα και επρεπε εκεινη την στιγμη να παω να τα παρω γιατι επρεπε να μου κανει την πρωτη ενεση!Μου την εκανε και μου εδωσε οδηγειες για τις 5 πρωτες μερες.Επρεπε μετα απο 4 μερες να ξανα κανω μια ενεση και οπως επισησ και την 5 ημερα. Απο την 6η θα πηγαινα καθε μερα για αιμοληψια υπερηχο και να μου κανουν την ενεση.Οπως και εγινε.Πηγαινα 8.15 το πρωι και δεν ξεμπερδευα πριν τη 1 το μεσημερι για 3 ημερες.Τον υπερηχο μου τον εκανε ο πανεπιστημιακος ιατρος και μου μετρουσε τα ωαρια μου.Τα φαρμακα ενεργησανε πιο γρηγορα και ετσι την 4 ημερα απο την ημερα που ξεκινησα τις καθημερινες επισκεψεις στο νοσοκομειου μου κανανε την ωοληψια.Η ωοληψια ηταν επιπονη μου την εκανε ο πανεπιστημιακος γιατρος που με παρακολουθουσε. Μου πηρε και τα 5 ωαρια που εβγαλα με ελαφρια μεθη(η δοσολογια των φαρμακων σε δημοσια νοσοκομεια ειναι ελαφρια και βγαζεις στην καλυτερη περιπτωση 7 ωαρια). Την επομενη ημερα περιμενα τηλεφωνο απο την εμβρυολογο για να μας πει αν γονιμοποιηθηκαμε. Ετσι και εγινε την επομενη μερα μας πηρανε τηλεφωνο και μας ειπαν πως η μικρογονιμοποιηση πετυχε και σε δυο μερες να παμε να κανουμε την εμβρυομεταφορα.Πηγαμε και μας εκανε την εμβρυομεταφορα ο γιατρος που μου ειχε κανει την βυθομετρηση.Και αυτος πανεπιστημιακος ιατρος. Προσωπικα εγω πονεσα και στην εμβρυομεταφορα δεν περνουσε ο καθετηρας την μητρα για να περασουν τα 3 εμβρυακια μου!!Αλλα τελος καλο και ευχομαι να ναι ολα καλα!!!

Τωρα που σας γραφω ειμαι στην 6η ημερα της εμβρυομεταφορας και μετραω 8 μερουλες για να κανω την χοριακη!!!

Με λιγα λογια το οτι ειναι ενα πανεπιστημιακο νοσοκομειο και το οτι ο καθε γιατρος ειναι ειδικευμενος στο ειδος του θεωρω πως ειναι καλο!

Ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια!!!

Διαβάζω την ιστορία σου και είχε σχεδόν παρόμοια με την δική μου. Έχω περάσει κι εγώ από την φάσεις, τις τεράστιες αναμονές, και την φρίκες που ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα κάλα και σε οκτώ μέρες να έχεις μια τριψήφια χοριακή! Θα μπαίνω να μαθαίνω τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!! Ειμαι καινούρια στο forum, διάβαζα αυτά που γράφατε και είπα να σας πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου!

Ειμαι 29 ετών με τον αντρα μου παλευουμε να πιασουμε παιδι εδω και 6 χρονια.Ετσι αποφασισαμε να το ψαξουμε πιο βαθια το θεμα αφου ο γυναικολογος μου δεν ειχε κατι αλλο να μας προτεινει εκτος απο το Ιατρειο στηρότητας γονιμότητας του νοσοκομειου Αλεξανδρα.

Ετσι και εγινε.Τον περασμενο Σεπτέμβρη κλείσαμε ραντεβού (ποτε δεν ήταν τα ραντεβού σε μακρινές ημερομηνίες) για εκείνο το ιατρειο.Εκει ζητήσανε το ιστορικό μου και μου ειπε να κανω καποιες εξετασεις ορμονικες, υστεροσαλπιγγογραφια και ενα σπερμοδιαγραμα. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις αυτες μας ζητήσανε να κάνουμε και ενα huner test.Αυτη η εξεταση ήταν η εξεταση μετα την επαφη. Δηλαδη την 14 ημερα του κυκλου σου αργα το βράδυ εχεις επαφη με τον ανδρα σου και το πρωι στις 8 πρεπει να σου παρουν δειγμα απο τον κολπο και να ελέγξουν εκεινη την στιγμη την βλεννη σου και το σπερμα του συζυγου.Αυτο έγινε 2-3 φορες τον Οκτώβρη και 2-3 φορες τον Νοεμβρη.Αυτο το Ιατρειο μας βοηθησε με τις εξετασεις που μας κανανε να αντιληφθουμε τι ακριβως έχουμε παρόλη την ''ξινιλα'' της Γιατρου.Λόγω ασθενοσπερμίας μας προτείνε η Γιατρος του συγκεκριμενου ιατρείου να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη γονιμοποιηση. Το αφησα ενα μήνα το θέμα λόγω δουλείας και τον Ιανουαριου με καλη ψυχολογια ξεκινησαμε για τον δικο μας γολογοθα!Εκει ο ειδικευομενος ιατρος μας εδωσε και αλλες εξετασεις, πάρα πολλες.Μας κανενε κυριολεκτικα φυλλο και φτερο. Για μενα αυτο ηταν θετικο γιατι τουλαχιστον εισαι σιγουρος για το τι ακριβως εχεις!( Εκανα και την εξεταση που συζητουσατε πιο πανω που την κανεις μεσα στο Αλεξανδρα και το κοστος ειναι 300.)Οταν μαζευεψα ολες τις εξετασεις και τις πήγα να τις δει ο πανεπιστημιακος γιατρος πια,μου ειπε πως προχωραμε αλλα πριν απο ολα πρεπει να κλεισω ραντεβου για να περασω απο την επιτροπη του ικα για να με εγκρινουν , και να κανουμε την τελευταια εξεταση πριν την εξωσωματικη την βυθομετρηση.Ειχε φτασει Φλεβαρης μηνας και εκεινο το διαστημα οι γιατροι του ικα ειχαν συνεχώς απεργιες με αποτελεσμα να χανουμε τα ραντεβου..και εκει τα ραντεβου ειναι μακρινα 1 με 1.5 μηνα.Την επιτροπη καταφερα να την περασω Απριλη μηνα.Ειχα κανει και την βυθομετρηση(ειναι μια εξεταση σαν να σου κανουν εξωσωματικη για να δουν πως αντιδρα το σωμα σου) ημουν ετοιμη το μονο που περιμενα αυτη τη φορα ηταν η περιοδο μου!!!

Αδειαθετησα 26 Απριλη, το πρώτο πραγμα που εκανα ηταν να παρω τηλεφωνο στο κινητο της μαιας που μου ειχανε δωσει για να κλεισω ραντεβου!Μου εκλεισε ραντεβου την επομενη ημερα.Πηγα απο εκει μου εγραψε ολα τα φαρμακα και επρεπε εκεινη την στιγμη να παω να τα παρω γιατι επρεπε να μου κανει την πρωτη ενεση!Μου την εκανε και μου εδωσε οδηγειες για τις 5 πρωτες μερες.Επρεπε μετα απο 4 μερες να ξανα κανω μια ενεση και οπως επισησ και την 5 ημερα. Απο την 6η θα πηγαινα καθε μερα για αιμοληψια υπερηχο και να μου κανουν την ενεση.Οπως και εγινε.Πηγαινα 8.15 το πρωι και δεν ξεμπερδευα πριν τη 1 το μεσημερι για 3 ημερες.Τον υπερηχο μου τον εκανε ο πανεπιστημιακος ιατρος και μου μετρουσε τα ωαρια μου.Τα φαρμακα ενεργησανε πιο γρηγορα και ετσι την 4 ημερα απο την ημερα που ξεκινησα τις καθημερινες επισκεψεις στο νοσοκομειου μου κανανε την ωοληψια.Η ωοληψια ηταν επιπονη μου την εκανε ο πανεπιστημιακος γιατρος που με παρακολουθουσε. Μου πηρε και τα 5 ωαρια που εβγαλα με ελαφρια μεθη(η δοσολογια των φαρμακων σε δημοσια νοσοκομεια ειναι ελαφρια και βγαζεις στην καλυτερη περιπτωση 7 ωαρια). Την επομενη ημερα περιμενα τηλεφωνο απο την εμβρυολογο για να μας πει αν γονιμοποιηθηκαμε. Ετσι και εγινε την επομενη μερα μας πηρανε τηλεφωνο και μας ειπαν πως η μικρογονιμοποιηση πετυχε και σε δυο μερες να παμε να κανουμε την εμβρυομεταφορα.Πηγαμε και μας εκανε την εμβρυομεταφορα ο γιατρος που μου ειχε κανει την βυθομετρηση.Και αυτος πανεπιστημιακος ιατρος. Προσωπικα εγω πονεσα και στην εμβρυομεταφορα δεν περνουσε ο καθετηρας την μητρα για να περασουν τα 3 εμβρυακια μου!!Αλλα τελος καλο και ευχομαι να ναι ολα καλα!!!

Τωρα που σας γραφω ειμαι στην 6η ημερα της εμβρυομεταφορας και μετραω 8 μερουλες για να κανω την χοριακη!!!

Με λιγα λογια το οτι ειναι ενα πανεπιστημιακο νοσοκομειο και το οτι ο καθε γιατρος ειναι ειδικευμενος στο ειδος του θεωρω πως ειναι καλο!

Ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια!!!

 

 

Irene ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες τόσο αναλυτικά και αν υπολογίζω καλά τότε αύριο στις 23 πας για χοριακή; Να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα και την καλύτερη συνέχεια!

 

Σου έστειλα και προσωπικό μήνυμα. Αν θες, μου απαντάς και εδώ ή σε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω απαντήσει στο μηνυμα!Οσο για την χοριακη ναι στις 23 ήταν και ηταν αρνητικη.Δεν πειραζει όμως πάμε δυνατα για την 2η !!!! Εσυ ξεκινησες??? Σε τι φαση εισαι?? Περιμενω νεα σου, και ευχομαι να ναι τα καλυτερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα, μετα απο τοσες ερωτησεις και εντονη αναποφασιστικοτητα εκανα κι εγω το πρωτο βημα για να γινω καποτε μανουλα. Εκλεισα επιτελους ραντεβου στο Αλεξανδρας για αρχες Ιουλιου. Σε καποιες μπορει να φαινεται αστειο αυτο το κατορθωμα αλλα εχω περασει τετοια συγκρουση με τον εαυτο μου μεχρι να το αποφασισω που για μενα ειναι αθλος. Αρκει να σας πω οτι πριν 6 μηνες ξαναπηρα και εκλεισα το τηλ. οταν με ρωτησαν με ποιο τμημα θελω να κλεισω ραντεβου. Επειδη ειμαι σιγουρη οτι εχω ενα μακρυ δρομο εξετασεων μπορει καποια απο εσας να μου πει ποσες μερες διαρκουν αυτες οι εξετασεις;Επειδη ειμαι και απο επαρχια, πρεπει να τις κανω εκει ή μπορω να τις κανω σε αλλο νοσοκομειο και οταν τις συγκεντρωσω να τις παω στο Αλεξανδρας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vasfa καλημερα. Οι εξετάσεις που προτείνουν συνήθως στα δημόσια νοσοκομία είναι καμποσες. Βεβαια είναι και αναλόγως την περίπτωση ποιές θα σου προτείνουν και ποιές όχι. Καποιες από τις βασικές είναι

  • FSH, LH, E2 3η-6η μερα του κύκλου
  • Τ3, Τ4, αντιθυρεοειδικά (για θυροειδή δηλ.)
  • Αιματολογικές για HIV, Ηπατίτιδα κλπ (ΣΜΝ)
  • Τοξόπλασμα
  • Ερυθρά, Μεσογειακή αναιμία
  • Υστεροσαλπιγγογραφία
  • Υπέρηχος
  • Παπ τεστ
  • καλλιέργεια κολπικού υγρού
  • Μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα, χλαμύδια
  • Μαστογραφία

και για τον σύζυγο σπερμοδιάγραμμα. Τώρα για τον χρόνο τί να σου πω. Αν τις κάνεις σε ιδιωτικό και σε μια εβδομαδα μπορεί να ξεμπερδέψεις. Αν θέλεις πιο χαλαρα μπορεί να σου παει και ένας μήνας. Από σένα μαλλον εξαρτάται ο χρόνος.Για την υστεροσαλπιγγογραφία π.χ. σε δημόσιο νοσοκομείο μπορεί να περιμενεις και δύο και τρεις μήνες. Αν πληρώσεις ιδιωτικό την κάνεις και σε 3 μερες. Θέλεις τις εξετάσεις σου να τις κάνεις μεσα στο Αλεξάνδρα;Αν ναι θα σου παρει ίσως και τρεις μήνες γιατί πρέπει να κλείσεις ραντεβού. Εκτός εαν σε "προωθήσει" ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση Sunty. Λοιπον επειδη πριν πολλα χρονια που αρχισα τις προσπαθειες για μωρο εκανα καποιες απ'αυτες, ας πουμε μεσογειακη αναιμια, τοξοπλασμα, ερυθρα. Εχω κανει μαστογραφια εδω και ενα χρονο και υστεροσαλπιγγογραφια και υπερηχο και θα κανω τωρα τεστ παπ. Εχουμε σπερμοδιαγραμμα 6 μηνες πριν. Παρ'ολα αυτα εγω αναφερομουν σε αλλες εξετασεις για συνδρομα π.χ. Δεν κανουν πιο ειδικες εξετασεις για να καθορισουν τα φαρμακα της εξωσωματικης; Καποιες κοπελες λενε και για μια εξεταση που κοστιζει 300Ε, δεν θυμαμαι το ονομα. Τετοιες εξειδικευμενες εννοουσα. Σ'ευχαριστω και παλι. Θα παρω μαζι οτι εχω κανει απο παλια μαλλον. :idea:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Σου εχω απαντήσει στο μηνυμα!Οσο για την χοριακη ναι στις 23 ήταν και ηταν αρνητικη.Δεν πειραζει όμως πάμε δυνατα για την 2η !!!! Εσυ ξεκινησες??? Σε τι φαση εισαι?? Περιμενω νεα σου, και ευχομαι να ναι τα καλυτερα!!!!!

 

ειμαι καινουργια εδω και διαβασα την ιστορια σου και ειδα οτι εισαι απολυτα ενημερωμενη και πανω απο ολα ψυχραιμη

επειδη εγω τωρα ξεκινησα την ολη διαδικασια και ειμαι στις πρωτες εξετασεις μου συστησαν τον κ. Μηλιγκο που ειναι στο αλεξανδρα αλλα με εστειλαν ιδιωτικα στο ιατρειο του και αυτος μς την σειρα του στο κεντρο γονιμοτητας στην οδο Παστερ 15 αλλα δεν με εχει ενημερωσει κανενας τους για το ολο ποσο που χρειαζομαι καθως και το τι μπορω να παρω απο το ικα (δεδομενου οτι ειμαι ανεργη πανω απο εναμιση ετος) αφου τα οικονομικα μου ειναι χαλια και αρχιζω να ψαχνομαι μηπως παω κατευθειαν στο αλεξανδρα και για αυτο ζηταω την δικη σου βοηθεια.

εαν μπορεις και θελεις ενημερωσε με γιατι δεν ξερω πια τι να κανω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! Σημερα ειχα την πρωτη μου επισκεψη στο ιατρειο υποβοηθουμενης αναπαραγωγης του Αλεξανδρα!! Αν και ειχα ραντεβου στις 10,μου πηραν αμεσως τα στοιχεια, ειδα τον γιατρο στις 12. Ναι, ειδα τον γιατρο αν και δεν ελπιζα απ'οτι ειχαν πει τα κοριτσια εδω, και εττυχως ειναι ο ιδιος με μιας φιλης μου που ειχε επιτυχη εξωσωματικη και χαρηκα, γιατι απο γιατρους εχουμε καει οικογενειακως! Μου ζητησαν ενα καρο εξετασεις, ακομη και καποιες που ειχα κανει π.χ. μεσογειακη αναιμια, δεν εχω αλλα λεει ειμαι στο οριο και να παω στο κεντρο μεσογειακης αναιμιας γιατι ειναι η μονη σιγουρη εξεταση- στενοχωρηθηκα!!!Το κακο ειναι οτι χανω τον Ιουλιο, θα αδιαθετησω σε λιγες μερες, χανω τον Αυγουστο γιατι κλεινουν και μπαινω στη διαδικασια Σεπτεμβριο που ανοιγουν παλι και τα σχολεια και θα πρεπει να εξηγω στον Διευθυντη μου οτι θελω αδεια, και εν ολιγοις θα μαθουν ολοι τι θελω να κανω!!! Λεω να απευθυνθω και αλλου, σε ιδιωτικο κεντρο μηπως κανουν τις εξετασεις ιδιωτικα και προλαβω να μπω σε προγραμμα μεχρι να κλεισουν τον Αυγουστο. Οχι οτι θελω να σκασω 5000Ε, αλλα λεω να το επισπευσω.

Αυτα! Ειπα να συμβαλω κι εγω στο θεμα μιας και τοσο καιρο επρηξα κοσμο με τις ερωτησεις μου! Οι φιλες που εγραψαν προηγουμενως εδω εχουν κανενα καλο νεο, καμμια θετικη εξελιξη; Σας το ευχομαι, ελπιζω να διαβασω νεα σας!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργια εδω και διαβασα την ιστορια σου και ειδα οτι εισαι απολυτα ενημερωμενη και πανω απο ολα ψυχραιμη

επειδη εγω τωρα ξεκινησα την ολη διαδικασια και ειμαι στις πρωτες εξετασεις μου συστησαν τον κ. Μηλιγκο που ειναι στο αλεξανδρα αλλα με εστειλαν ιδιωτικα στο ιατρειο του και αυτος μς την σειρα του στο κεντρο γονιμοτητας στην οδο Παστερ 15 αλλα δεν με εχει ενημερωσει κανενας τους για το ολο ποσο που χρειαζομαι καθως και το τι μπορω να παρω απο το ικα (δεδομενου οτι ειμαι ανεργη πανω απο εναμιση ετος) αφου τα οικονομικα μου ειναι χαλια και αρχιζω να ψαχνομαι μηπως παω κατευθειαν στο αλεξανδρα και για αυτο ζηταω την δικη σου βοηθεια.

εαν μπορεις και θελεις ενημερωσε με γιατι δεν ξερω πια τι να κανω !!!

Den xreiazetai na anxonomaste apla einai thema xronou na erthei to mwraki mas etsi den einai???? egw tha kanw tin deyteri prospathia ton septembri sto aleksandroa kai an einai kai ayti apotiximeni tin triti mou prospathia tha tin kanw se idiotiko (kathos auksanontai oi pithanotites epitixia 75%)kai efoson eisai anergi kai esy giati den dokimazeis sto dimosio???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κι από μένα.

Πριν λίγο γύρισα από το πρώτο μου ραντεβού στο ιατρείο εξωσωματικής του νοσοκομείου Αλεξάνδρα. Με πρόβλημα Δευτεροπαθούς υπογονιμότητας (έχω ήδη μια μικρή 3,5 ετών που προέκυψε ...μόνη της) και με μεγάλο φάκελο εξετάσεων που ήλπιζα να είναι πλήρης αλλά φευ...

Οι ορμονικές μου εξετάσεις ήταν από πέρυσι τον Οκτώβρη κι έτσι πρέπει να τις ξανακάνω. Και μιας και παίρνω κλομιφαίνη για αύξηση πιθανοτήτων ή/και σπερματέγχυση, τις ορμονικές θα πρέπει να τις επαναλάβω από 2η έως 5η μέρα του ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΟΥ κύκλου μου, δηλ. να έχει μεσολαβήσει ένας κύκλος καθαρός από πρόσθετες ορμόνες. Λογικό μου φάνηκε.

Επίσης, το πακετάκι με τα σπερμοδιαγράμματα ούτε που καταδέχτηκαν να το κοιτάξουν... Ο σύζυγος να δώσει σπέρμα από την αρχή. Ευτυχώς ο καλός μου κάθε φορά το παίρνει στην πλάκα κι επιπλέον τώρα δεν θα πληρώσουμε 135 ευρώπουλα...

Καλοί μου φάνηκαν. Μου δημιούργησαν αίσθημα υπευθυνότητας από μέρους τους.

Οψώμεθα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει ολες τις εξετασεις που μου ζητησαν, ορμονικες, μεσογειακη αναιμια-δεν εχω, τσαμπα ετρεχα στο Λαικο, και ειμαι απο επαρχια- κυστικη ινωση, AIDS, Ηπατιτιδα κ.λ.π. Δεν εχω κανει κολπικη καλλιεργεια, περιμενα να τελειωσω τα μπανια και εχω κολλησει στην εγκριση του μαστολογου γιατι εχω ενα ογκιδιο στο στηθος και ο γιατρος στο Αλεξανδρα θελει συγκαταθεση μαστολογου για να κανω εξωσωματικη. Το γραφω λιγο αναλυτικα μηπως καποια κοπελα εχει κατι αναλογο να με πληροφορησει. Λοιπον πριν 2 χρονια βρηκα ενα ογκιδιο με μαστογραφια και υπερηχο. 1η διαγνωση: ινοαδενωμα. Μετα απο 6 μηνες, υπερηχος και η διαγνωση λιποαδενωμα. κανω παρακεντηση δεν εγινε σωστα και δεν βγηκε πορισμα. Ο μαστολογος μου ειπε ινοαδενωμα δειχνει απο ψηλαφιση και ψηφιακη αποτυπωση. 2η μαστογραφια, τα ιδια, ελαφρως μεγαλυτερο αλλα οι διαγνωσεις ασαφεις, προστεθηκε και λιπωμα σ'αυτες. Μετα απο 1 χρονο με υπερηχο ο ακτινολογος ειπε οτι μεγαλωσε, παλι δεν μπορουσε να πει με σαφηνεια, ποτε δε μιλησε για κακοηθεια, ουτε και ο μαστολογος. Παω στον μαστολογο, του λεω οτι θελω τη συγκαταθεση του να κανω εξωσωματικη και μου λεει "δεν σου τη δινω, θα το αφαιρεσουμε να κανουμε βιοψια και οταν αποσαφηνιστει τι ειναι τοτε θα σου δωσω τη συγκαταθεση μου". Του λεω "λετε να εχουμε καμμια εκπληξη και να ειναι κατι κακο;" μου λεει "οχι, αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια αν δεν το αφαιρεσω". Και γιατι δεν μου το ελεγε εδω και 2 χρονια που εκανα τον ελεγχο και το λεει τωρα που καιγομαι, αλλωστε του ειχα πει και πριν 2 χρονια οτι το πιθανοτερο ειναι να κανω εξωσωματικη, ηξερε οτι θα παρω ορμονες. Μηπως ειναι μια προσπαθεια να μου τα παρουν μεσω της επεμβασης; Του ειπα να μου κανει παρακεντηση και ειπε οτι μπορει να μην παρει σωστα το υλικο και να μην εχει πορισμα παλι. Για να μην πολυλογω, θα παω και σε 2ο μαστολογο και μετα θα αποφασισω για το χειρουργειο. Με παει πισω στην προσπαθεια. Αν ειχα το οκ, θα ειχα κανονισει ηδη το 2ο ραντεβου στο Αλεξανδρα και θα ημουν καθ'οδον για την προσπαθεια μου!

Ουφ, σας πονοκεφαλιασα, αλλα ηθελα να τα πω! Λετε να εχω καρκινο του μαστου; Μ'εχει φαει το αγχος. Ενας ογκος που δεν προβληματιζε ουτε ακτινολογο, ουτε μαστολογο τωρα πρεπει να βγει. Χριστε μου, δεν εχει τελος η ταλαιπωρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει ολες τις εξετασεις που μου ζητησαν, ορμονικες, μεσογειακη αναιμια-δεν εχω, τσαμπα ετρεχα στο Λαικο, και ειμαι απο επαρχια- κυστικη ινωση, AIDS, Ηπατιτιδα κ.λ.π. Δεν εχω κανει κολπικη καλλιεργεια, περιμενα να τελειωσω τα μπανια και εχω κολλησει στην εγκριση του μαστολογου γιατι εχω ενα ογκιδιο στο στηθος και ο γιατρος στο Αλεξανδρα θελει συγκαταθεση μαστολογου για να κανω εξωσωματικη. Το γραφω λιγο αναλυτικα μηπως καποια κοπελα εχει κατι αναλογο να με πληροφορησει. Λοιπον πριν 2 χρονια βρηκα ενα ογκιδιο με μαστογραφια και υπερηχο. 1η διαγνωση: ινοαδενωμα. Μετα απο 6 μηνες, υπερηχος και η διαγνωση λιποαδενωμα. κανω παρακεντηση δεν εγινε σωστα και δεν βγηκε πορισμα. Ο μαστολογος μου ειπε ινοαδενωμα δειχνει απο ψηλαφιση και ψηφιακη αποτυπωση. 2η μαστογραφια, τα ιδια, ελαφρως μεγαλυτερο αλλα οι διαγνωσεις ασαφεις, προστεθηκε και λιπωμα σ'αυτες. Μετα απο 1 χρονο με υπερηχο ο ακτινολογος ειπε οτι μεγαλωσε, παλι δεν μπορουσε να πει με σαφηνεια, ποτε δε μιλησε για κακοηθεια, ουτε και ο μαστολογος. Παω στον μαστολογο, του λεω οτι θελω τη συγκαταθεση του να κανω εξωσωματικη και μου λεει "δεν σου τη δινω, θα το αφαιρεσουμε να κανουμε βιοψια και οταν αποσαφηνιστει τι ειναι τοτε θα σου δωσω τη συγκαταθεση μου". Του λεω "λετε να εχουμε καμμια εκπληξη και να ειναι κατι κακο;" μου λεει "οχι, αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια αν δεν το αφαιρεσω". Και γιατι δεν μου το ελεγε εδω και 2 χρονια που εκανα τον ελεγχο και το λεει τωρα που καιγομαι, αλλωστε του ειχα πει και πριν 2 χρονια οτι το πιθανοτερο ειναι να κανω εξωσωματικη, ηξερε οτι θα παρω ορμονες. Μηπως ειναι μια προσπαθεια να μου τα παρουν μεσω της επεμβασης; Του ειπα να μου κανει παρακεντηση και ειπε οτι μπορει να μην παρει σωστα το υλικο και να μην εχει πορισμα παλι. Για να μην πολυλογω, θα παω και σε 2ο μαστολογο και μετα θα αποφασισω για το χειρουργειο. Με παει πισω στην προσπαθεια. Αν ειχα το οκ, θα ειχα κανονισει ηδη το 2ο ραντεβου στο Αλεξανδρα και θα ημουν καθ'οδον για την προσπαθεια μου!

Ουφ, σας πονοκεφαλιασα, αλλα ηθελα να τα πω! Λετε να εχω καρκινο του μαστου; Μ'εχει φαει το αγχος. Ενας ογκος που δεν προβληματιζε ουτε ακτινολογο, ουτε μαστολογο τωρα πρεπει να βγει. Χριστε μου, δεν εχει τελος η ταλαιπωρια!!!!

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία αλλά επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα καρκινος μαστού-εξωσωματική λόγω κληρονομικότητας θα σου πω την άποψή μου από οτι έχω διαβάσει. Καμία έρευνα δεν αποδεικνύει οτι τα φάρμακα που παίρνουμε στην εξωσωματική προκαλούν καρκίνο μαστού. Έχει παρατηρηθεί όμως οτι αν υπάρχει ήδη κάποια καρκινική εστία/ κύτταρο τότε είναι δυνατόν να οδηγήσουν σε ταχεία ανάπτυξή του...

Ταπεινή μου γνώμη, να αφαιρέσεις αυτό που υπάρχει κι ας μην είναι κακοήθεια, αφού δεν προκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα παρά μια μικρή αναβολή της προσπάθειας... Φυσικά σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε αγχώσω, απλά η προληψη είναι η καλύτερη θεραπεία, και έτσι όπως τα γράφεις μου φάινεται οτι η επεμβαση για να αφαιρέσεις το λίπωμα έιναι πολύ απλή...

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Gemini85 ευχαριστω για την απαντηση.Κι εμενα η λογικη μου μου λεει να το βγαλω, συμφωνω και δε με αγχωνεις καθολου. Αλλα αν δεν ειναι κακοηθες καιμ μπορει να αποδειχθει και με αλλο τροπο γιατι να μην γλυτωσω το μαχαιρι; Μια φιλη μου εχει ενα μεγαλυτερο, εκανε παρακεντηση και διαπιστωθηκε οτι δεν ειναι κακοηθης ογκος, πηγε σε εξωσωματικη με αυτο, με αδεια απο τον ιδιο γιατρο. Εγω του ειπα να κανω παρακεντηση και μου ελεγε κατι αοριστολογιες, νομιζω οτι θελει να μου τα παρει μεσω φακελακιου! Στην παρακεντηση τι να παρει; Γι'αυτο θα παρω και 2η γνωμη και αν συμπιπτουν, θα το...υποστω!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...