Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ?


Recommended Posts

καλημερα!! :lol::lol::lol:

το ξερω οτι ακομα ειναι νωρις να βγαλω τις παντες απο τις κουνιες τους, αλλα καπου διαβασα οτι απο την στιγμη που εχουν σηκωθει στα ποδαρακια τους, ειναι επικινδυνη...οτι δηλ. μπορει να πατησουν , και να σκυψουν απο την κουνιτσα... :cry::cry::cry:

επισης βρε κοριτσια , σκεφτομουν να αγορασω και αλλες , μηπως πλυνω και φρεσκαρω αυτες που τους εχω, 9 1/2 μηνες τωρα........

εσεις τι λετε???

βεβαια η τιμη τους ειναι σχεδον απαγορευτικη.....αλλα μαλλον δεν γινεται...

πως μπορουν μαμαδες και εχουν την ιδια παντα μεχρι 2, και 2 1/2 χρονων???:roll::roll::roll:

επισης, δεν τολμω να τις βγαλω να τις πλυνω , απο φοβο μηπως χτυπησουν το κεφαλακι τους!!

εδω τωρα, και ολο ακους ''γκαπ'' και ''γκουπ''...με την παντα!!!

παιζουν...σηκωνονται στη κουνια τους , αφηνουν τα χερακια τους και πεφτουν με δυναμη πισω..... :oops::oops::oops:

μπορω να τις βγαλω???....μαλλον με τιποτα!!

α!! να σας πω...εχω αγορασει 4 παντες ...2 στον καθενα και τις ειχα βαλει γυρω γυρω στην κουνια ...δεν υπαρχει γυμνο μερος τριγυρω.....

μετα απο καιρο ειδα οτι στο mothercare και μονο, εχουν ολοκληρες παντες...για ολη την κουνια...

εσεις τι λετε??? :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


elena73 δεν έχω ιδέα πότε μπορεί να βγάλεις τις πάντες εντελώς.. Το μόνο που ξέρω είναι μια αποθήκη στο Γέρακα που προμηθεύει το Λητώ και άλλα μαγαζιά με βρεφικά είδη και έχει τιμές χονδρικής!!! Εγώ την πάντα την πήρα αν θυμάμαι καλά 15-20e Και πορτ μπεμπέ που το είχε το Λητώ 79e εγώ το πήρα 29e Αν κάποια κοπέλα είναι κοντά και θέλει διεύθυνση ας μου στείλει πμ! :wink:

 

 

 

 

m.gifa.gift.gifh.gifi.gifl.gifd.gifa.gif

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

paros99με ενδιαφερει πολυ...

εγω τις πληρωσα καπου 70-80 ευρω την μια!!!!κι εχω 4!!

αν θελεις στειλε μου τα στοιχεια της αποθηκης......

σε ευχαριστω πολυ!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μην αγορασεις αλλες :D:D

εμεις τις βγαλαμε 11 μηνων γιατι ο μικρος παταγε πανω και προσπαθουσε να δραπετευσει απο την κουνια.... :D

ο παιδιατρος μου πε να τις βγαλω και οταν τον ρωτησα για τα χτυπηματα στα ξυλα της κουνιας μου ειπε οτι δεν παθενει τιποτα απο αυτα αν πεσει εξω απο την κουνια ομως? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τις ειχα βγαλει για πλυσιμο (κακα τα ψεματα, πιανουν σκονη) και τις εβαλα απ' το πρωι στα καλοροφερ, μεχρι το μεσημερι ειχαν στεγνωσει (με συχνο γυρισμα απ' τη μια κι απ την αλλη ). Το μεσημερι που κοιμηθηκε τις εβαλα γυρω γυρω κουβερτουλες.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μην αγορασεις αλλες :D:D

εμεις τις βγαλαμε 11 μηνων γιατι ο μικρος παταγε πανω και προσπαθουσε να δραπετευσει απο την κουνια.... :D

 

Aυτό το έχω ξανακούσει και είναι όντως επικίνδυνο.

Aλλά νομίζω ότι είναι θέμα παιδιού, όπως επίσης και κρεβατιού.

Tο δικό μας κρεβάτι έχει πολύ χαμηλά το στρώμα σε σχέση με τα κάγκελα και η πάντα όσο κι αν την πατήσει (είναι μαλακιά και λυγίζει) δεν φτάνει για να καβαλήσει τα κάγκελα. Aκόμα...

Άλλα παιδάκια δεν είναι τόσο ζωηρά ώστε να κάνουν κάτι τέτοιο. O δικός μου, ας πούμε, είναι ΠAPA ΠOΛY του σκαρφαλώματος και της αναρρίχησης, αλλά ευτυχώς δεν τον βοηθάει το κρεβάτι να κάνει κάτι τέτοιο.

 

Έτσι κι εγώ έχω γύρω-γύρω στο κρεβάτι πάντες, γιατί όλο το βράδυ στριφωγυρίζει στον ύπνο του και συνέχεια τον ακούω που κοπανάει το κεφάλι του στα ξύλα (παρόλο που έχω πάντες). Προς το παρόν, δεν τα βγάζω ακόμα.

Kαι χρειάζομαι κι εγώ καινούρια, γιατί έχω 2 μόνο και τα έχω απ'την αρχή.

Nα'ναι καλά η paros99 με τις πληροφορίες της!!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω το ιδιο προβλημα...

ειδικα ο ενας , παει στην μια πλευρα ,τεντωνεται και αφηνει αποτομα τα χερια του και πεφτει με δυναμη στην αλλη πλευρα που ειναι πισω του... :shock::shock:

και εσυ ακους συνεχεια το γκουπ!!αυτος παιζεις κι εσυ παθαινεις εγκεφαλικο!!

φοβαμαι πολυ να τις βγαλω....

κι εμενα ειναι πολυ μαλακες,,,,

ο δευτερος παλι που ειναι της αναρριχησης, και την παταει...η πλευρα που ειναι προς τα εξω, εχει φτασει στο επιπεδο του στρωματος σχεδον!!! :roll::roll::roll:

 

δεν ξερω τι να κανω βρε κοριτσια!

να τις αφησω και να φυλαω σκοπος ολη τη νυχτα μηπως???? :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

elena73, η αλήθεια είναι αυτή..

..... τον ρωτησα για τα χτυπηματα στα ξυλα της κουνιας μου ειπε οτι δεν παθενει τιποτα απο αυτα.......(

Tα παιδιά είναι απίστευτα ανθεκτικά στο κεφάλι.... οχι βέβαια, από πτώση από ύψος!

 

Eσύ θα δεις και θα κρίνεις.

Aν βλέπεις ότι ο κίνδυνος να κάνουν την πάντα σκαλοπάτι είναι μεγάλος, τότε βγάλτες. Παρακολούθησέ τα μέσα στη μέρα και θα καταλάβεις.

Aλλά νομίζω ότι είναι μικρά ακόμα για κάτι τέτοιο.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου είανι 20 μηνων και ακόμα την έχουμε. Δεν επειχείρησε ποτέ να την σκαφαλώσει. Εντωμεταξύ δεν σκέφτομαι να της την βγάλω ακόμα μιας και στον ύπνο της πάει και στριμώχνεται τέρμα πάνω. Επίσης για να την πλύνω την βάζω στο καλοριφερ και την ίδι αμέρα στεγνώνει. Χωρίς πάντα που την άφησα ενα μεσημέρι έχανε ό την πιπίλα της. Επεφτε έξω από τα κάγκελα και νευρίαζε.

.png
Link to comment
Share on other sites

Έλενα εγώ έβγαλα τις πάντες γύρω στους 9 μήνες που σηκωνότανε πλέον κανονικά και εύκολα και νομίζω ότι του αρέσει που μπορεί να βλέπει έξω γύρω-γύρω και να πιάνεται από παντού.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι θεμα παιδιου :D

ο δικος μου σκαρφαλωνει σαν μαιμουδακι :D:D:D:D

και ενω εχει κουνια με ψηλα καγκελα καναμε καινουργιες τρυπες στο ξυλο για να βαλουμε το στρωμα οσο πιο χαμηλα πηγαινε....

απλα πιστευω οτι μια στις χιλιες αν επεφτε θα ταν χειροτερο απο τα χτυπηματα που εκανε μεσα στην κουνια :?

βεβαια το καθε παιδι ειναι διαφορετικο οποτε... :D

ο παιδιατρος παντως ηταν σιγουρος για την αφαιρεση :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ελενα ελεος... 15 ευρω την πηρα εγω απο τα τζαμπο και ειναι καταπληκτικη.. .. επισης ειναι υπερβολη να εχεις δυο και να κλεινεις το παιδι γυρω γυρω.. Μια ειναι αρκετη.. απο την αλλη πλευρα μπορεις να βαλεις ενα μικρο μαξιλαρακι, η μια μικρη κουβερτουρτα κατω κατω στα καγκελα.. θελουν να βλέπουν και εξω τα μικρουλια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως τον ιδιο προβληματισμο μεχρι πριν λιγο καιρο.Δοκιμασα εκει γυρω στους 9 μηνες και του την εβγαλα γιατι ο σαλτιμπαγκος μου πατουσε πανω για να βγει.Δεν τα καταφερε αλλα φοβομουν.Εκεινο το βραδυ εσπασαν τα νευρα μου γιατι οποτε γυρνουσε απο δω κι απο κει πηγαινε ακρη,ακρη και ακουμπουσε στα καγκελα και ξυπνουσε... :twisted: Οποτε την ξαναεβαλα μεχρι πριν 2 βδομαδες περιπου ωσπου δοκιμασα να την βγαλω παλι αλλα εβαλα κατι μικρα πανινα ζωακια που ειχαμε γυρω γυρω στην κουνια ωστε αν παει ακρη-ακρη να μην ακουμπησει καγκελο.Λειτουργησε και ετσι την εχω πλεον καταργησει.Τωρα δεν βαζω ουτε τα ζωακια γιατι συνηθισε οτι δεν υπαρχει τιποτα γυρω γυρω

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικος μου παρ'ολο που εχω παντα γυρω γυρω δεν ξερω πως τα καταφερνε και επιανε το ποδι του στα καγκελα για ενα διαστημα.

Την παντα την εβγαλα μονο το καλοκαιρι για λιγο καιρο που ειχε πολυ ζεστη αλλα μετα την ξαναβαλα.

Βρε κοριτσια προσεχετε οσες βαζετε μαξιλαρακια και μικρα αρκουδακια στην κουνια των μωρων σας ειδικα αν ειναι μικρα μηπως πανε και χωσουν το προσωπο τους μεσα και δεν ξερεις ποτε τι γινεται. Εγω δεν βαζω ποτε τιποτα μεσα παρα μονο αυτο που τον σκεπαζω. Εχω ακουσει πολλα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια προσεχετε οσες βαζετε μαξιλαρακια και μικρα αρκουδακια στην κουνια των μωρων σας ειδικα αν ειναι μικρα μηπως πανε και χωσουν το προσωπο τους μεσα και δεν ξερεις ποτε τι γινεται. Εγω δεν βαζω ποτε τιποτα μεσα παρα μονο αυτο που τον σκεπαζω. Εχω ακουσει πολλα.

 

Και εγώ εξαιτίας αυτού του φόβου δεν έβαλα μέχρι τώρα ποτέ τίποτα άλλο μέσα στην κούνια εκτός από τα σκεπασματά του.

Όταν μάλιστα έπαθε βρογχίτιδα 5 μηνών έβγαλα και όλα τα χνουδωτά κουκλάκια από το δωμάτιο και πήρα και 2η πάντα για να μπορώ να την πλένω συχνά. Τα έσκασα κανονικά τα 70€. Μα να μην σκεφτώ να βάλω ένα ποστ να γλυτώσω κανένα ευρουλάκι; :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...

βρε dora μου , εμενα στο κρεβατι πανε μονο για υπνο!!

με το που ξυπνανε εννοειται οτι τους περνω και τους εχω ελευθερους σε ολο το σπιτι......δες σχετικα http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2374&postdays=0&postorder=asc&start=0

επισης, τις παντες γυρω-γυρω αναγκαστικα και τις εβαλα γιατι ειδικα ο ενας ''πιανει'γωνιες να κοιμηθει η παιζει κατα τον τροπο που ανεφερα παραπανω....

ουτως η αλλως τι να δουν???:roll::roll:

εμενα ορθια ειναι ολη μερα!! ακομα και στα κρεβατια τους οταν ξυπνουν και περιμενουν να παμε να τους παρουμε, ειναι υποθεση δευτερολεπτων!!δεν μου αρεσει να τους εχω αποκλεισμενους!! :cry::cry:

 

προεχει η ασφαλεια για τα μωρα.....ετσι πιστευω....

και επισης καποια στιγμη που ειχα βαλει κουβερτουλες , για να παρω τις παντες να τις πλυνω , τις ξαναεβαλα!! γιατι οι κουβερτες βρεθηκαν στο πατωμα!!γι αυτο αλλωστε και σκεφτομαι την αγορα νεων.....

μηπως ειναι λιγο ζωηρα????? :shock::shock::shock:

ο ενας απο μωρο εχει το παρατσουκλι ''ηρακλης''!!

εβγαζε τα χερακια απο την καλαθουνα και πιανονταν απο την τεντα και την εκλεινε!!! :shock::shock::shock:

 

μαλλον θα επισκεφτουμε την αποθηκη της paros99....

φιλια σε ολες.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

paros θα ήθελα πάρα πολύ να μου στείλεις και εμένα την διεύθυνση της αποθήκης καθώς και να μου πεις τι μπορώ να βρω εκεί για να ξέρω. σε ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα paros99.......

σε εχω κουρασει με τις ερωτησεις μου....

:roll::roll::roll::roll:

απλα....ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις να εχει η αποθηκη ,ολοκληρες παντες, για ολη την κουνια -για να μην παρω παλι 2 στον καθενα. :roll::roll::roll:

κι επισης αν εχει γενικοτερα ποικιλια σε σχεδια και χρωματα......επειδη τους εχω ηδη παρει τον bags bunny baby σε γαλαζιο.....και το δωματιο τους ,κουρτινες, αλλαξιερα κλπ κλπ ειναι στο σιελ το απαλο και παλι....

κι επισης ενα τελευταιο , αν ξερεις τις ωρες που δουλευουν.....ωρες καταστηματων, το σαββατο ειναι ανοιχτα???......

σε ευχαριστω πολυ πολυ...

:lol::lol::lol:

 

απλα επειδη θα παμε απο μακρυα-ειμαστε αγιο δημητριο, συνορα με νεα σμυρνη, ειναι λιγο μακρυα.....μην παμε και ειναι κλειστα.....

σ'ευχαριστω και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια η διεύθυνση είναι Παναχαϊκού 6 στο Γέρακα!!

Δεν ήξερα οτι θα έχει τόση ζήτηση γιαυτό δεν το έγραψα.. Έχει κρεβατάκια, αλλαξιέρες, προίκα μωρού (όπως παπλώματα, πάντες, κουνουπιέρες, σεντόνια κλπ), καλαθούνες, πορτ μπεμπέ, πάρκα, relax κλπ..Αυτά θυμάμαι..Και εγώ να φανταστείτε το ανακάλυψα όταν είμουν στο 9ο και φυσικά τα είχα όλα εκτός απο πάντα και πόρτ μπεμπέ :cry: Έχει μεγάλη ποικιλία και ότι έχει το έχω δει στο Λητώ :shock::shock: Τώρα για τις ώρες που είναι ανοιχτό δεν τις ξέρω όμως επειδή είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου θα σας τις πω το πρωϊ :wink::!:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια είναι ώρες καταστημάτων ανοιχτά και Σάββατο αλλά επειδή είναι βιοτεχνία και η κοπέλα μπορεί να έχει βγεί έξω, κάντε ένα τηλέφωνο πριν ξεκινήσετε στο 2106618200 για να είναι σίγουρα εκεί! :wink: Ελπίζω να βοήθησα αρκετά!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι όμορφη μαγουλήθρα είναι η Ματθίλδη;;;;;;σου ρχεται να της τσιμπήσεις τα μάγουλα έτσι αφρατούλα που τη βλέπεις :lol::lol::lol:

paros99,πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου,τώρα τις διάβασα...θα την επισκεφθώ κι εγώ την βιοτεχνία,μου πέφτει λίγο μακριά αλλά δεν πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...