Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΑΛΕΤΟ ΣΤΑ 4 ΝΑΙ Η ΟΧΙ?


Recommended Posts

Έχω πολύ προβληματιστεί εάν θα γράψω την κόρη μου μπαλέτο, πέρυσι έκανε στο σχολείο της και δεν φαινόταν να τα πολυκαταφέρνει (δεν έχει καλή ισορροπία, σταθερό βήμα, συγχρονισμό κτλ) από την άλλη της αρέσει ο χορός, όποτε έχετε να μου προτείνετε τι να κάνω ή κάτι εναλλακτικό ή εάν δεν την γράψω φέτος αλλά του χρόνου θα έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Κι εγώ στέλνω την τετράχρονη κόρη μου στο μπαλέτο και είναι η μικρότερη. Το αμέσως επόμενο κοριτσάκι έχει ηλικία 6,5. Εντάξει δεν κάνει και πιρουέτες, αλλά της αρέσει και θέλει να πηγαίνει. Από ότι μου έιπε η δασμάλα της, προσπαθεί αρκετά αν και περίμενε λόγω της ηλικίας της να αφαιρείται, παρόλα αυτά ακολουθεί. Η γνώμη μου είναι ότι αφού αρέσει στην κόρη σου, πηγαινέ την και ας μην τα πολυκαταφέρνει, σιγά-σιγά θα αποκτ΄ησει την εξοικείωση με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ προβληματιστεί εάν θα γράψω την κόρη μου μπαλέτο, πέρυσι έκανε στο σχολείο της και δεν φαινόταν να τα πολυκαταφέρνει (δεν έχει καλή ισορροπία, σταθερό βήμα, συγχρονισμό κτλ) από την άλλη της αρέσει ο χορός, όποτε έχετε να μου προτείνετε τι να κάνω ή κάτι εναλλακτικό ή εάν δεν την γράψω φέτος αλλά του χρόνου θα έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος;

 

Πολύτιμος χρόνος για ποιο πράγμα;;; Για να πάει στα μπολσόι;:lol:

 

Επειδή το μπαλέτο έχει πολλούς κανόνες και τεχνική, θα πρότεινα να την γράψεις σε χορό, μουσικοκινητική κτλ. Κάτι πιο "ελεύθερο" τέλοσπάντων.

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, όταν λένε μπαλέτο στην ηλικία των τεσσάρων εννοούν μουσικοκινητική;)

 

Α, εντάξει τότε. Γιατί η θεματοθέτρια έλεγε ότι το κοριτσάκι δεν έχει σταθερό βήμα, δεν έχει συγχρονισμό κτλ... Στη μουσικοκινητική δεν είναι λίγο πιο ελεύθερα τα πράγματα;

 

'Οπως και να΄χει, προτείνω να γράψει το παιδάκι όπου του αρέσει αρκεί η αντίστοιχη δασκάλα να μην έχει απαιτήσεις και να μην πιέζει το παιδί (πχ δεν το κάνες σωστά, ξανακάντο κτλ). Το λέω αυτό γιατί βλέπω πολλά κέντρα να θέλουν να δημιουργήσουν μικρούς πρωταθλητές και να τους φέρονται αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαινα μπαλέτο απο τα 4 και για πολλά χρόνια.Μου άρεσε πάρα πολυ. Ακομα και τωρα μου αρεσει πολυ και προσπαθω να ξεκλεψω χρονο για να γραφτω και να συνεχισω. Ειμαι της άποψης να την στείλεις αν της αρέσει τόσο πολύ με την προϋπόθεση οτι ειναι χαλαρα τα πραγματα και το διασκεδαζει γιατι οπως ανεφερε μια κοπελα παραπανω καποιες σχολες επιχειρουν να φτιαξουν μικρους πρωταθλητες. Οσο για το οτι δεν εχει καλη ισορροπια και συγχρονισμο το μπαλετο θα τη βοηθησει να τα αποκτησει. Ειναι μικρουλα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει τότε. Γιατί η θεματοθέτρια έλεγε ότι το κοριτσάκι δεν έχει σταθερό βήμα, δεν έχει συγχρονισμό κτλ... Στη μουσικοκινητική δεν είναι λίγο πιο ελεύθερα τα πράγματα;

 

Ναι είναι πιο ελευθερα, με πηδηματάκια, παλαμάκια, βηματάκια από δω κι από εκεί και στο τέλος να προεκτείνουν λίγο την μυτούλα από το ποδαράκια, να προσπαθούν λίγο να κρατούν τη σειρά (το ένα πίσω από το αλλό παιδάκι) και κάτι τέτοια τέλος πάντων (από το λίγο που παρακολούθησα).

Τώρα αν η σχολή που πάει το κοριτσάκι της θεματοθέτριας έχει τρελές απαιτήσεις από ένα τετράχρονο, τι να πω κι εγώ, δεν ξέρω; Ελπίζω να μην πιέζουν τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ προβληματιστεί εάν θα γράψω την κόρη μου μπαλέτο, πέρυσι έκανε στο σχολείο της και δεν φαινόταν να τα πολυκαταφέρνει (δεν έχει καλή ισορροπία, σταθερό βήμα, συγχρονισμό κτλ) από την άλλη της αρέσει ο χορός, όποτε έχετε να μου προτείνετε τι να κάνω ή κάτι εναλλακτικό ή εάν δεν την γράψω φέτος αλλά του χρόνου θα έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος;

 

viviana και εγω την κόρη μου που είναι σχεδόν 4 φέτος την έγραψα μπαλέτο αλλά καλό είναι να προσέξεις να είναι πιστοποιημένη σχολή μπαλέτου γιατί οι περισσότερες σχολέσ, και κυρίως στους δήμους συμβαίνει αυτό, λένε ότι κάνουν μπαλέτο αλλα στην ουσία κάνουν μουσικοκινητική αγωγή.Σου το λέω αυτό γιατί είναι μικρά και πρέπει να προσέξουμε πολύ τα ποδαράκια τους οπότε ψάξε για μια έμπειρη σχολή μπαλέτου.Εγώ πάντως το είχα ψάξει πολύ προτού τη στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Να τη γράψεις!!!!! Πιστεύω οτι θα βελτιωθεί με τον καιρό! Δεν νομίζω οτι υπάρχουν παιδιά που "δεν το έχουν", απλά ίσως να τους παίρνει περισσότερο χρόνο η προσαρμογή! Πιστεύω οτι το μπαλέτο είναι η καλύτερη ασχολία για τα κορίτσια! Γυμνάζει όλο το σώμα και αποκτά χάρη και λεπτότητα! Εγώ έγραψα φέτος την κόρη μου που είναι 4! Κι εγώ ξεκίνησα 4,5 χρονών και έκανα 12 χρόνια μπαλέτο! :-D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας,θα το ψάξω απλά ελεγα αν δεν μου βγαίνει χρονικά και οικονομικά φέτος μπορω να την γράψω του χρόνου, η θα ειναι αργά για να ξεκινήσει,αυτο δεν θέλω να γίνει πρωταθλήτρια απλα να διασκεδάσει και να μην νιώσει μειονεκτικά ,μούσικοκινητικη αγωγή που γινεται συνήθως, και έχετε γνώμη για Zumba στα τέσσερα,σας ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας μιλήσω ως δασκαλα μπαλέτου εχουσα σχολη μπαλετου πολλα χρόνια.

στις ηλικίες 2,5-5 στις σχολες διδάσκουμε δημιουργικο χορο- προπαιδεία μπαλέτου. η γνωμη μου ειναι να ξεκινησει το παιδι σε μια σχολη μπαλετου. σε μια σχολη μπαλετου που η δασκάλα εχει διπλωμα ανωτερης επαγγελματικής σχολή χορου και να ακολουθει καποιο εκπαιδευτικο συστημα.

υπαρχουν σχολες που οι δασκαλες μπαινουν στην ταξη... και κανουν οτι θελουν!

σκφτειετ οτι οι ταξεις του μπαλετου ειναι οπως στο σχολειο. ενα παιδι 6 χρονων δεν μπορει να μαθει κλασματα, αν δεν εχει μαθει προσθεση... ουτε ενα παιδι 4,5 χρονων να είναι σε ταξη α' δημοτικού...

ειμαι στη διάθεσή σας να σας προτεινω την καλύτερη σχολη για τα παιδιά σας.

 

υπάρχουν παντως δημοι, που κανουν σωστη δουλειά. αυτο νομιζω ειναι το παν για τα παιδιά μας. να μαθουν μπαλετο, με σωστη τεχνική (ανεξαρτητα εαν θα ακολουθησουν επαγγελματικα) για να μην τραυματιστούν και να περνανε καλα. Να ειναι επικοδομιτικά τα χρονια που θα κανουν χορο και οχι χαμενα! Ο χορος βοηθάει παρα πολύ και στο σωμα και στην ψυχη και στην γενικότερη καλλιεργεια του ανθρώπου.

 

πείτε μου ποιες περιοχες σας εξυπηρετουν, να σας προτείνω σχολες μπαλετου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα απο ότι κατάλαβα και του χρόνου που θα ειναι πέντε για να αρχίσει μπαλέτο δεν ειναι αργά.Εμεις μένουμε Σταματά,κοντά στην Δροσιά αν έχεις να μου προτείνεις κάποια σχολή, και να σε ρωτήσω και κατι άλλο Ισμήνη αφου ξέρεις απο μπαλέτο το ότι ειναι ατσουμπαλη θα την βοηθησει το μπαλέτο η να ασχοληθεί με κατι άλλο γιατι και εγω που ήμουν το ίδιο το μπαλέτο δεν με βοήθησε ασε που στεναχωριομουν και ένιωθα ασχημα που δεν ήμουν σαν τα αλλα παιδάκια, και πήγαινα με το ζόρι.οπως καταλαβενεις εχω τις καλύτερες αναμνησεις:eek:ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ναι!

η κορη μου αρχισε στα 4 για ιατρικούς λόγους. Τοτε ήταν ατσούμπαλη (και στρουμπουλή), δύο χρόνια καμμία σχεση.

Με την ευκαιρια θα ήθελα να ευχαριστήσω αναδρομικα την ismeni για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες της εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38443

Link to comment
Share on other sites

Άρα απο ότι κατάλαβα και του χρόνου που θα ειναι πέντε για να αρχίσει μπαλέτο δεν ειναι αργά.Εμεις μένουμε Σταματά,κοντά στην Δροσιά αν έχεις να μου προτείνεις κάποια σχολή, και να σε ρωτήσω και κατι άλλο Ισμήνη αφου ξέρεις απο μπαλέτο το ότι ειναι ατσουμπαλη θα την βοηθησει το μπαλέτο η να ασχοληθεί με κατι άλλο γιατι και εγω που ήμουν το ίδιο το μπαλέτο δεν με βοήθησε ασε που στεναχωριομουν και ένιωθα ασχημα που δεν ήμουν σαν τα αλλα παιδάκια, και πήγαινα με το ζόρι.οπως καταλαβενεις εχω τις καλύτερες αναμνησεις:eek:ευχαριστω!

 

τι εννοεις "ατσούμπαλη"; ολα τα παιδάκια μια χαρα είναι. ολα τα καταφέρνουνε και οταν η δασκαλα ειναι σωστη... τα παιδιά τους αρεσει και περνανε καλα!

 

η γνωμη μου είναι οταν ενα κοριτσάκι ειναι "ατσουμπαλο" ή παχουλό ή "αντρακι" νομιζω... πρεπει να κανει μπαλετο τοτε. Οχι καποιο αθλημα... Πιστευω θελουμε ολες τα κορίτσια μας, να ναι κορίτσια. Με το αθλημα ενισχύουμε το "αντρακι" που κρυβουνε μεσα τους Και αυτο...δεν το θελουμε!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα,

έγραψα την μικρή μου πριν 3 μήνες σε μια σχολή χορού στην ανατολική θεσσαλονίκη,είναι 4 χρονών και το μάθημα απ ότι μου είπαν κατά την εγγραφή είναι μουσικοκινητική και όχι ακριβώς μπαλέτο.Δέν έχω γνώση του αντικειμένου και γι αυτο απευθύνομαι στο φόρουμ για τη γνώμη σας. Η μικρή δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί αλλά αυτό έχει να κάνει με το παιδί και όχι με τη σχολή για να είμαι ειλικρηνής. Το προβλημά μου είναι ότι χθές μας ενημέρωσε η δασκάλα ότι μεθάυριο θα γίνει ανοιχτό μάθημα για να το παρακόλουθήσουν οι γονέις και καλό είναι τα κορίτσια να μην φοράνε εσώρουχο παρα μόνο καλτσόν και για να συνηθίζουν για μελλοντικές παραστάσεις αλλα και γιατί η ιδιοκτήτρια είναι αυστηρή σε αυτά τα θέματα και τα ελέχγει ιδιαίτερα.Πείτε μου σας παρακαλώ γιατι εγω εκνευρίστηκα αρκετά...είναι αυτό τακτική-κανόνας μπαλέτου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έγραψα την μικρή μου πριν 3 μήνες σε μια σχολή χορού στην ανατολική θεσσαλονίκη,είναι 4 χρονών και το μάθημα απ ότι μου είπαν κατά την εγγραφή είναι μουσικοκινητική και όχι ακριβώς μπαλέτο.Δέν έχω γνώση του αντικειμένου και γι αυτο απευθύνομαι στο φόρουμ για τη γνώμη σας. Η μικρή δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί αλλά αυτό έχει να κάνει με το παιδί και όχι με τη σχολή για να είμαι ειλικρηνής. Το προβλημά μου είναι ότι χθές μας ενημέρωσε η δασκάλα ότι μεθάυριο θα γίνει ανοιχτό μάθημα για να το παρακόλουθήσουν οι γονέις και καλό είναι τα κορίτσια να μην φοράνε εσώρουχο παρα μόνο καλτσόν και για να συνηθίζουν για μελλοντικές παραστάσεις αλλα και γιατί η ιδιοκτήτρια είναι αυστηρή σε αυτά τα θέματα και τα ελέχγει ιδιαίτερα.Πείτε μου σας παρακαλώ γιατι εγω εκνευρίστηκα αρκετά...είναι αυτό τακτική-κανόνας μπαλέτου?

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα,

έγραψα την μικρή μου πριν 3 μήνες σε μια σχολή χορού στην ανατολική θεσσαλονίκη,είναι 4 χρονών και το μάθημα απ ότι μου είπαν κατά την εγγραφή είναι μουσικοκινητική και όχι ακριβώς μπαλέτο.Δέν έχω γνώση του αντικειμένου και γι αυτο απευθύνομαι στο φόρουμ για τη γνώμη σας. Η μικρή δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί αλλά αυτό έχει να κάνει με το παιδί και όχι με τη σχολή για να είμαι ειλικρηνής. Το προβλημά μου είναι ότι χθές μας ενημέρωσε η δασκάλα ότι μεθάυριο θα γίνει ανοιχτό μάθημα για να το παρακόλουθήσουν οι γονέις και καλό είναι τα κορίτσια να μην φοράνε εσώρουχο παρα μόνο καλτσόν και για να συνηθίζουν για μελλοντικές παραστάσεις αλλα και γιατί η ιδιοκτήτρια είναι αυστηρή σε αυτά τα θέματα και τα ελέχγει ιδιαίτερα.Πείτε μου σας παρακαλώ γιατι εγω εκνευρίστηκα αρκετά...είναι αυτό τακτική-κανόνας μπαλέτου?

Ευχαριστώ

 

Κι εμείς ξεκινήσαμε φέτος μπαλέτο, 4.5 χρονών, και θα κάνουμε επίσης ανοιχτό μάθημα την άλλη βδομάδα. Μέχρι στιγμής δε μας είπαν κάτι τέτοιο (επιφυλάσσομαι γιατί έχουμε άλλα 2 μαθήματα μέχρι τότε).

Να πω την αλήθεια και για μένα είναι άγνωστη περιοχή το μπαλέτο, αλλά δεν θα μου άρεσε καθόλου να ακούσω κάτι τέτοιο. Μου φαίνεται πολύ πιο σημαντική η άνεση και η υγιεινή του παιδιού, παρά η εκπαίδευσή του για τα μπολσόι. Που θα κάνουν παράσταση του χρόνου, στη Λυρική? Πιστεύω ότι για τη δικιά μου θα ήταν πισωγύρισμα στο να δεχτεί το μπαλέτο, δε νομίζω να το εφάρμοζα. Επαναλαμβάνω βέβαια ότι είμαι άσχετη από το χώρο, αλλά δε συμφωνώ να ξεβρακώνουμε τα νήπια.

 

καλημερα

αν και δασκάλα μπαλετου, πιστευω οτι ειναι υπερβολικο στην open class να μη φοράνε εσωρουχο. Υποθέτω θα γινει μεσα στη σχολη;

απο την αλλη να ξερετε αγαπητες μανούλες οτι τα παιδικά εσώρουχα επειδη ειναι πλατιά στο πλάι, "κρέμονται" κατω απο τα κορμάκια και φαινονται άσχημα. Οσο και να το τραβήξετε επανω, επειδη είανι πλατυ, θα κρεμασει κατω απο το κορμάκι και θα φαινεται ασχημο και στις φωτογραφίες- βιντεο.

Προσωπικα σας προτείνω, εφ' οσον το καλσον είναι δικο σας, να είναι φρεσκοπλημένο και αν θελετε μπορειτε να φορεσετε ενα σερβετάκι στο παιδί. Η αληθεια είανι οτι μια ωρα που θα ναι η op[en class δεν παθαίνουν κατι τα παιδιά. Ομως... αν το κανετε θεμα εσεις μπροστα στα παιδιά, θα το υιοθετήσουν κι εκεινα... Τα παιδιά δεν τα νοιαζει, δεν ενοχλούνται οπως εμεις! ΟΠως ειανι ο κανονιας, μαζεμενα μαλλια στο μαθημα, θα το δεχτούνε ετσι.

Και παλι, εαν δεν σας εκανα να αλλαξετε γνώμη, μπορειτε ενα εσωρουχο της μικρης να το κοψετε πολυ πολυ ψηλα, ισα ισα το λάστιχο να το συγκρατει να μεινει στο πλαι, ωστε να μην κρεμεται... απο το κορμακι!

θα θελα πολυ να σας δειξω φωτογραφιες ποσο ασχημο φαινεται να κρεμεται το εσωρουχο κατω απο το κορμακι και να διαγραφεται μεσα απο το καλσον, αλλα θα φανουν τα προσωπα των παιδιών και δεν πρεπει.

 

Στο μυαλο σου να εχεις οτι δεν ειανι τοσο τρομερο για το παιδί. Δεν τα νοιαζει, δεν τα ενοχλει τα παιδιά να μη φορανε εσωρουχο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημά μου είναι ότι χθές μας ενημέρωσε η δασκάλα ότι μεθάυριο θα γίνει ανοιχτό μάθημα για να το παρακόλουθήσουν οι γονέις και καλό είναι τα κορίτσια να μην φοράνε εσώρουχο παρα μόνο καλτσόν και για να συνηθίζουν για μελλοντικές παραστάσεις αλλα και γιατί η ιδιοκτήτρια είναι αυστηρή σε αυτά τα θέματα και τα ελέχγει ιδιαίτερα.Πείτε μου σας παρακαλώ γιατι εγω εκνευρίστηκα αρκετά...είναι αυτό τακτική-κανόνας μπαλέτου?

Ευχαριστώ

 

Και εγώ θα εκνευριζόμουν πιο πολύ με τον τρόπο που σας το παρουσιάζουν, πόσο μάλλον που υποτίθεται πρόκειται και για μουσικοκινητική.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλημέρα,

έγραψα την μικρή μου πριν 3 μήνες σε μια σχολή χορού στην ανατολική θεσσαλονίκη,είναι 4 χρονών Το προβλημά μου είναι ότι χθές μας ενημέρωσε η δασκάλα ότι μεθάυριο θα γίνει ανοιχτό μάθημα για να το παρακόλουθήσουν οι γονέις και καλό είναι τα κορίτσια να μην φοράνε εσώρουχο παρα μόνο καλτσόν και για να συνηθίζουν για μελλοντικές παραστάσεις αλλα και γιατί η ιδιοκτήτρια είναι αυστηρή σε αυτά τα θέματα και τα ελέχγει ιδιαίτερα.Πείτε μου σας παρακαλώ γιατι εγω εκνευρίστηκα αρκετά...είναι αυτό τακτική-κανόνας μπαλέτου?

Ευχαριστώ

 

Μου φαίνεται υπερβολικό να ζητάνε από 4χρονα παιδάκια να μην μαρκάρει το εσώρουχο σε ανοικτό μάθημα σχολής...

 

Νομίζω πάντως ότι υπάρχουν λύσεις ώστε και το παιδί που είναι σε μικρή ηλικία να φοράει το εσώρουχό του αλλά και αυτό να μην κρέμεται ή να μην διαγράφεται μέσα από το κορμάκι. Μία λύση είναι αυτή που προτείνει η έμπειρη Ισμήνη, με το κόψιμο στο πλάι, (προσωπικά το είχα κάνει σε βρακάκι με λάστιχο τύπου ''καλτσοδέτας'' στη μέση, που ήταν πιο σταθερό), ή αναζήτηση βαμβακερών παιδικών εσωρούχων με πιο στενά πλαϊνά. Υπάρχουν αρκετά τέτοια στην ελληνική αγορά και νομίζω ότι λύνουν το αισθητικό πρόβλημα.

 

Το βασικό για τα παιδιά μας είναι να απολαμβάνουν το μπαλέτο και να βρίσκονται σε καλά χέρια από πλευράς ικανότητας δασκάλων. Όλα τα άλλα τα πρακτικά νομίζω ότι λύνονται και με το καιρό αρχίζει και από μόνη της η κάθε μαμά να βρίσκει λύσεις για να ξεπεράσει κάποια πρακτικά θεματάκια.:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έγραψα την μικρή μου πριν 3 μήνες σε μια σχολή χορού στην ανατολική θεσσαλονίκη,είναι 4 χρονών και το μάθημα απ ότι μου είπαν κατά την εγγραφή είναι μουσικοκινητική και όχι ακριβώς μπαλέτο.Δέν έχω γνώση του αντικειμένου και γι αυτο απευθύνομαι στο φόρουμ για τη γνώμη σας. Η μικρή δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί αλλά αυτό έχει να κάνει με το παιδί και όχι με τη σχολή για να είμαι ειλικρηνής. Το προβλημά μου είναι ότι χθές μας ενημέρωσε η δασκάλα ότι μεθάυριο θα γίνει ανοιχτό μάθημα για να το παρακόλουθήσουν οι γονέις και καλό είναι τα κορίτσια να μην φοράνε εσώρουχο παρα μόνο καλτσόν και για να συνηθίζουν για μελλοντικές παραστάσεις αλλα και γιατί η ιδιοκτήτρια είναι αυστηρή σε αυτά τα θέματα και τα ελέχγει ιδιαίτερα.Πείτε μου σας παρακαλώ γιατι εγω εκνευρίστηκα αρκετά...είναι αυτό τακτική-κανόνας μπαλέτου?

Ευχαριστώ

 

Προσωπικα το θεωρω ακρως επικυνδυνο και υπερβολικο για πολλους και διαφορους λογους που μπορω να αναλυσω ευχαριστως!!!

 

Η μικρη μου ειναι 2 ετων και σκεφτομαι οταν ερθει η καταλληλη (ηλικιακα) στιγμη να την γραψω στο μπαλετο, αλλα τετοιου ειδους κανονες δεν θα μπορεσω να ανεχτω επ' ουδενι και σε καμια περιπτωση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω ξαναπει, δεν ειναι απαραιτητο να μη φοραει εσωρουχο (για τα 10 λεπτα της παραστασης). Μπορειτε να κοψετε ενα δικο της εσωρουχο ψηλα-ψηλα ωστε να μη φαινεται- κρεμεται κατω απο το κορμακι (ή το κοστούμι)

Πιστεψτε με, ειναι αντιαισθητικο... και μπορει τωρα να μην το καταλαβαινετε αλλα οι φωτογραφιες και το video θα μεινουν στο βαθος των χρονων.

υπαρχουν λυσεις εαν υπαρχει καλη διαθεση

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω ξαναπει, δεν ειναι απαραιτητο να μη φοραει εσωρουχο (για τα 10 λεπτα της παραστασης). Μπορειτε να κοψετε ενα δικο της εσωρουχο ψηλα-ψηλα ωστε να μη φαινεται- κρεμεται κατω απο το κορμακι (ή το κοστούμι)

Πιστεψτε με, ειναι αντιαισθητικο... και μπορει τωρα να μην το καταλαβαινετε αλλα οι φωτογραφιες και το video θα μεινουν στο βαθος των χρονων.

υπαρχουν λυσεις εαν υπαρχει καλη διαθεση

 

Συμφωνω για το αισθητικο, ειναι οντως εμφανες, αλλα υπαρχουν και αλλοι λογοι που εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να ειναι το κοριτσακι μου χωρις εσωρουχο, αναφερομαι πρωτιστως σε λογους ασφαλειας αλλα και υγιεινης!!! Αυτο που θα αναφερω ειναι ισως ακραιο αλλα πλεον δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ!!! Φυσικα μιλαω για τους παιδοφιλους που παραμονευουν..., γιαυτο και ειμαι τοσο αυστηρη σε τετοιου ειδους κανονες!!!

 

Δεν ξερω βρε κοριτσια, πειτε με υπερβολικη αλλα μολις διαβασα το μηνυμα της stelalets που απο την σχολη της ειπαν να μην φοραει το κοριτσακι της εσωρουχο στο μαθημα εκει πηγε το μυαλο μου κατευθειαν!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Το εσωρουχο είναι βαμβακερο. Το καλσόν είναι βαμβακερο 100%?? Διοτι φανταζομαι ότι το καλσον για να είναι και ελαστικο αποκλειεται να μην εχει συνθετικες ίνες...για μενα δεν είναι υγιεινο να ερχεται κατυεθειαν σε επαφη το παιδι στη συγκεκριμενη περιοχή με συνθετικο υλικο και μαλιστα ενώ χορευει οποτε φανταζομαι αναπτύσσεται και καποια θερμοκρασια...ουτε η λύση με το σερβιετακι μου αρεσει για τετραχρονο...εδώ εμεις και καλο θα ηταν να τα αποφευγουμε...μου κανει εντυπωση η αυστηροτητα των σχολών μπαλέτου στην Ελλάδα...ουτε το φυτωριο των Κιροφ-Μαρινσκι να είχαμε στη θεσσαλονικη!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν διαφορα κορμακια, αν μπορεις να επιλεξεις,διάλεξε ένα που να μην ανεβαίνει ψηλά στα πόδια, μαζι με ενα εσσώρουχο λίγο πιο στενο στα πλάγια και κανενα προβλημα. Επισης κανένα προβλημα για μένα προσωπικά να φανεί το βρακάκι λίγο κάτω απο το κορμάκι, μιλάμε για 4χρονο με τίποτα δεν θα το θεωρουσα αντιαισθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...