Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση γονέα


Recommended Posts

Ελπίζω πως εδώ είναι το σωστό μέρος, για να ρωτήσω τη γνώμη σας.

Έχω έναν χώρο με μαθήματα για παιδιά στον ελεύθερο χρόνο τους (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες, για να μην "διαφημιστώ", χιχι).

Σε αρκετές περιπτώσεις τελευταία γονείς μου φέρνουν παιδιά 10-15 λεπτά πριν την έναρξη του μαθήματος και εξαφανίζονται και αντίστοιχα παραλαμβάνουν τα παιδιά με αρκετή καθυστέρηση- έχει υπάρξει περίπτωση που ήρθαν μέχρι και 40 λεπτά μετά το μάθημα.

Έχω δώσει το περιθώριο στο σχόλασμα να έρθουν λίγη ώρα αργότερα, αλλά όνταν οι δύο διδακτικές ώρες γίνονται τρεις ή παραπάνω έχω πια πρόβλημα στην οργάνωση του χρόνου μου - πώς απασχολεί κανείς τα παιδιά;

Έκανα παρατήρηση στους γονείς να είναι πιο συνεπείς στην τήρηση του ωραρίου με αποτέλεσμα να μην μου φέρουν ένα παιδάκι την επόμενη φορά, ενώ με γονέα άλλου παιδιού έγινε ολόκληρη παρεξήγηση γιατί θεώρησε απαράδεκτη την συμπεριφορά μου.

Είναι τόσο παράλογο να μην αναλαμβάνω την φύλαξη των παιδιών τις ώρες εκτός μαθήματος και να ζητώ από τον γονέα να περιμένει μέχρι την έναρξη της ώρας και αντίστοιχα να έρχεται στην ώρα του στο τέλος; (είπαμε, με μια ανοχή στα πλαίσια του λογικού);

Εσείς τα παιδιά σας στις δραστηριότητες που τα πάτε πόσο νωρίτερα-αργότερα τα πάτε και τα παίρνετε; (Μιλάμε για παιδιά νήπιου μέχρι πρώτες τάξεις δημοτικού).

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τον πάω 5 λεπτά πριν και είμαι εκεί να τον παραλάβω συνήθως πριν τελειώσει το μάθημα ή έστω 5 λεπτά μετά. Επίσης είναι διαφορετικό το "κάτι έτυχε και άργησα μια φορά" με το να γίνεται αυτό συστηματικά. Το συστηματικό δεν δικαιολογείται, για εμένα πάντα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποτε ένα μαθητή στο φροντιστήριο.... ένας γλύκας, το πιο όμορφο και καλό παιδάκι. Κάθε φορά σχολούσαμε, περνούσαν δέκα, είκοσι λεπτά, έπαιρνε τηλέφωνο τον παππού και ερχόταν εκείνος επειδή δεν είχε έρθει η μαμά και δεν τη βρίσκαμε και στο κινητό...Κάθε φορά όμως! Βέβαια εκεί ήταν φροντιστήριο αγγλικών και δεν πείραζε να περιμένει, δλδ δεν ενοχλούσε κανέναν, απλά το ίδιο το παιδάκι ένιωθε άσχημα...

Τώρα εσένα απ ότι βλέπω σε έχουνε κάνει λίγο πάρκιγνκ..... δύσκολο αυτό. Εγώ είμαι εξαιρετικά αγχώδης και πάω πολύ νωρίτερα στα οποιαδήποτε ραντεβού, περιμένω όμως στο αυτοκίνητό μου και μέσα θα μπω 5 λεπτά νωρίτερα, και στην έναρξη και στη λήξη....είναι κανόνες savoir vivre αυτοί....τι να πω.....

Μπορείς να το πεις ευγενικά στα παιδιά να το μεταφέρουν......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια,

με τα παιδάκια δεν έχω εννοείται πρόβλημα, δεν ευθύνονται αυτά και είναι και πολύ καλά παιδιά όλα.

Απλά ο χώρος είναι τέτοιος που δεν υπάρχει π.χ. μια γραμματεία, να ελέγχει μην φύγει ένα παιδάκι όσο ετοιμάζω το επόμενο μάθημα, ή όσο μαζεύω το προηγούμενο, οπότε αναγκαστικά μένω η ίδια με τα μικρά. Και δεν μου "πάει" να τα παρκάρω τα παιδάκια χωρίς να τους μιλάω μετά το μάθημα- δεν είναι όμορφο ούτε για αυτά ούτε για μένα. Το αποτέλεσμα είναι τελικά να τους κάνω "μάθημα" πολύ περισσότερη ώρα και βέβαια και αυτά να κουράζονται μετά από λίγο.

Σημαντικό είναι πως από τα γραφόμενά σας μάλλον προκύπτει πως δεν είμαι παράλογη που ζήτησα να υπάρχει μια συνέπεια στους χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια,

με τα παιδάκια δεν έχω εννοείται πρόβλημα, δεν ευθύνονται αυτά και είναι και πολύ καλά παιδιά όλα.

Απλά ο χώρος είναι τέτοιος που δεν υπάρχει π.χ. μια γραμματεία, να ελέγχει μην φύγει ένα παιδάκι όσο ετοιμάζω το επόμενο μάθημα, ή όσο μαζεύω το προηγούμενο, οπότε αναγκαστικά μένω η ίδια με τα μικρά. Και δεν μου "πάει" να τα παρκάρω τα παιδάκια χωρίς να τους μιλάω μετά το μάθημα- δεν είναι όμορφο ούτε για αυτά ούτε για μένα. Το αποτέλεσμα είναι τελικά να τους κάνω "μάθημα" πολύ περισσότερη ώρα και βέβαια και αυτά να κουράζονται μετά από λίγο.

Σημαντικό είναι πως από τα γραφόμενά σας μάλλον προκύπτει πως δεν είμαι παράλογη που ζήτησα να υπάρχει μια συνέπεια στους χρόνους.

 

Δεν είσαι παράλογη. Και εφόσον δεν υπάρχει γραμματεία θα έπρεπε να το καταλαβαίνουν από μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα δεν εισαι παραλογη! Μια λυση θα ηταν να το αναρτησεις καπου γραπτως, στο στυλ παρακαλω τηρειτε τις ωρες προσελευσης και αναχωρησης των παιδιων καθως δεν υπαρχει η δυνατοτητα επιτηρησης/φυλαξης τους κλπ. Συνηθως το γραπτο εντυπωνεται καλυτερα ως κανονας και αν καποιος συνεχισει να το κανει του το λες δειχνοντας και την ανακοινωση, ειναι ενα πατημα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν είσαι παράλογη κοπέλα μου,όπως δεν είσαι και πάρκινγκ!

Απ'την στιγμή που κάτι τέτοιο επηρεάζει και πχ το προηγούμενο ή επόμενο μάθημα,να ζητήσεις ευγενικά από τους γονείς/συγγενείς να έρχονται τις προκαθορισμένες ώρες για να αφήνουν και να παραλαμβάνουν τα παιδάκια τους.Δεν ξέρω αν το γραπτό σημείωμα θα έχει περισσότερη απήχηση,οι περισσότεροι ούτε που δίνουν σημασία σε οποιαδήποτε σημείωση.

Κι εγώ θα ένιωθα άσχημα αν άφηνα τα παιδάκια μόνα τους χωρίς να τους μιλάω,συν ότι θα πρεπε να έχω τον νου μου ενώ ταυτόχρονα ετοίμαζα άλλο μάθημα (πράγμα που φαντάζομαι κάνεις και εσύ).Χρησιμοποίησε το αυτό σαν επιχείρημα όταν τους μιλήσεις.

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια , μου δώσατε αυτοπεποίθηση :)

Ετοίμασα ήδη έναν ευγενικό κανονισμό και θα τον κολλήσω κάπου στον τοίχο, ίσως τον δίνω και στα νέα παιδάκια που έρχονται.

Ίσως δεν τον διαβάσουν όλοι, αλλά σίγουρα δεν θα μπορεί μετά κανείς να ισχυριστεί πως δεν είχε ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια , μου δώσατε αυτοπεποίθηση :)

Ετοίμασα ήδη έναν ευγενικό κανονισμό και θα τον κολλήσω κάπου στον τοίχο, ίσως τον δίνω και στα νέα παιδάκια που έρχονται.

Ίσως δεν τον διαβάσουν όλοι, αλλά σίγουρα δεν θα μπορεί μετά κανείς να ισχυριστεί πως δεν είχε ενημερωθεί.

 

Πολύ καλή ιδέα! Να μην αισθάνεσαι καθόλου άσχημα πάντως, δεν είναι ότι σε πληρώνουν για κάποια υπηρεσία που δεν τους την παρέχεις. Εξυπηρετήσεις όλοι κάνουμε, αλλά υπάρχουν και όρια.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...