Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Θα παρεις κανονικα για το ενα παιδακι ολοκληρο το χρονο και για το 2ο με το καλο που θα ερθει θα παρεις αναλογια ... μην βιαστεις εχεις χρονο μεχρι 31/1/2012

 

Αυτο αφησε με να το κοιταξω την Τριτη να δω τους κωδικους που εξαιρουνται καποιες εργασιες... γιατι δεν θυμαμαι ειλικρινα αυτην την στιγμη τιποτα.ΟΚ?

 

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ. Θα περιμένω

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια σας ειχα πει οτι θα σας ενημερωσω....

Αυριο 10 ιουνιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 3 παιδια και ανω....

4 Ιουλιου 2011 ξεκιναει η καταβολη με 2 παιδια

1 Σεπτεμβριου ξεκιναει η καταβολη με 1 παιδι

 

Καλησπέρα agkiolina! Έχω 2 παιδιά και τα χαρτιά έτοιμα... Εννοείς ότι 4 Ιουλίου ξεκινάει η υποβολή των δικαιολογητικών ή μπορώ να πάω να καταθέσω τα χαρτιά πιο νωρίς και απο 4 Ιουλίου ξεκινάει η καταβολή του επιδόματος?

 

Επίσης, αν μπορείς να με βοηθήσεις στα εξής:

1. λέει επίδειξη Α.Μ.ΙΚΑ, άρα δεν χρειάζεται να πάω να πάρω εκτύπωση των ενσήμων απο το ΙΚΑ όπως έκανα την προηγούμενη φορά, σωστά?

2. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, αναφέρει: αυτεπάγγελτη αναζήτηση. Άρα το ψάχνουν αυτοί και δεν πρέπει να το προσκομίσω εγώ, ναι?

 

Sorry, που σε ζαλίζω αλλά παίρνω τηλέφωνο απο το πρωί στον ΟΑΕΔ και δεν μπορώ να βγάλω γραμμή. Στα δε ΚΕΠ που τηλεφώνησα, η απάντηση ήταν μάλλον έτσι θα είναι, εκτυπώστε την εγκύκλιο για να τους τη δείξετε μη σας πουν κάτι άλλο. :confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Agkiolina μία ερώτηση: πληρώνουν αυτήν την στιγμή το επίδομα ή καθυστερεί ? Τι εννοώ, τα προηγούμενα χρόνια όταν καταθέταμε τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ μέσα σε 2 μέρες παίρναμε τα λεφτά. Πέρσι άργησαν 1,5 μήνα περίπου. Φέτος ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα agkiolina! Έχω 2 παιδιά και τα χαρτιά έτοιμα... Εννοείς ότι 4 Ιουλίου ξεκινάει η υποβολή των δικαιολογητικών ή μπορώ να πάω να καταθέσω τα χαρτιά πιο νωρίς και απο 4 Ιουλίου ξεκινάει η καταβολή του επιδόματος?

Ξεκιναει 4 Ιουλιο και μετα ... μεχρι τοτε ειναι για 3 παιδια και ανω...

 

Επίσης, αν μπορείς να με βοηθήσεις στα εξής:

1. λέει επίδειξη Α.Μ.ΙΚΑ, άρα δεν χρειάζεται να πάω να πάρω εκτύπωση των ενσήμων απο το ΙΚΑ όπως έκανα την προηγούμενη φορά, σωστά?

Κοιτα αυτα πλεον μας βαλανε ενα προγραμμα να βλεπουμε τα ενσημα κι εμεις , αλλα ακομα ειναι σε δοκιμαστικη φαση , για αυτο θα πας να παρεις τον αναλυτικο λογιαριασμο με τα ενσημα κανονικα και θα τους τα δωσεις.

2. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, αναφέρει: αυτεπάγγελτη αναζήτηση. Άρα το ψάχνουν αυτοί και δεν πρέπει να το προσκομίσω εγώ, ναι?

αυτο δεν μπορουμε να το παρουμε εμεις απο τον δημο ειναι προσωπικο χαρτι μονο τα ΚΕΠ μπορουν να τα ζητησουν

Sorry, που σε ζαλίζω αλλά παίρνω τηλέφωνο απο το πρωί στον ΟΑΕΔ και δεν μπορώ να βγάλω γραμμή. Στα δε ΚΕΠ που τηλεφώνησα, η απάντηση ήταν μάλλον έτσι θα είναι, εκτυπώστε την εγκύκλιο για να τους τη δείξετε μη σας πουν κάτι άλλο. :confused:

 

Agkiolina μία ερώτηση: πληρώνουν αυτήν την στιγμή το επίδομα ή καθυστερεί ? Τι εννοώ, τα προηγούμενα χρόνια όταν καταθέταμε τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ μέσα σε 2 μέρες παίρναμε τα λεφτά. Πέρσι άργησαν 1,5 μήνα περίπου. Φέτος ?

Λογω της κρισης καθυστερει και φετος , μεχρι στιγμης οτι εχουμε δωσει απο την εναρξη μεχρι τωρα δεν εχουν πληρωθει ... και πιο παλια δινανε ενταλμα και πηγαινατε στην τραπεζα και τα παιρνατε αμεσως αυτο εδω και 3 χρονια εχει καταργηθει και περσυ και φετος λογω των οικονομικων προβληματων οι πληρωμες καθυστερουν ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις τ'αναρτησανε στο site www.oaed.gr

 

 

η Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας τι ειναι και ποιος την δικαιουται? και κατι αλλο που δεν καταλαβα.. εγω ειμαι με συμβαση αοριστου χρονου σε ΔΕΥΑ απο το 2004,εχ 1 παιδακι (ημ.γεν.24/12/2009) ο αντρας μου ειναι στο τεβε κ εγω ικα αλλα εγω το περνω απο τη δουλεια το επιδομα.το δινει κ ο οαεδ? δεν το εχουμε παρει ποτε.το παιδι ειναι στο τεβε του μπαμπα του.μπορει καποιος απο εμας να το παρει?εντομεταξυ...αλλο το οικογενειακο επιδομα και αλλο το επιδομα του παιδιου??

ευχαριστω!

καλημερα! ειπα ?δεν ειπα

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ !!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, εγώ δεν έχω εργαστεί ποτέ και δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρούμε ανεργη! Έχω 2 παιδάκια! Μπορώ να πάρω κάποιο επίδομα; Επίσης μπορω να γραφτω στο ταμείο ανεργίας;;

Link to comment
Share on other sites

η Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας τι ειναι και ποιος την δικαιουται? και κατι αλλο που δεν καταλαβα.. εγω ειμαι με συμβαση αοριστου χρονου σε ΔΕΥΑ απο το 2004,εχ 1 παιδακι (ημ.γεν.24/12/2009) ο αντρας μου ειναι στο τεβε κ εγω ικα αλλα εγω το περνω απο τη δουλεια το επιδομα.το δινει κ ο οαεδ? δεν το εχουμε παρει ποτε.το παιδι ειναι στο τεβε του μπαμπα του.μπορει καποιος απο εμας να το παρει?εντομεταξυ...αλλο το οικογενειακο επιδομα και αλλο το επιδομα του παιδιου??

ευχαριστω!

καλημερα! ειπα ?δεν ειπα

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ !!

Καλημερα ..

καταρχην ο συζυγος σου δεν μπορει να το παρει με τιποτα λογω ΤΕΒΕ ... Κανενα επιδομα απο τον ΟΑΕΔ δεν καλυπτει το ΤΕΒΕ γιατι δεν κανει κρατησεις υπερ του ΟΑΕΔ

Κι εσυ απο την αλλη απο την στιγμη που το παιρνεις απο την εργασια σου παλι δεν το δικαιουσαι ..ναι αυτο ειναι το επιδομα παιδιου που παιρνεις στο μισθο σου ..... Οσο Για την ειδικη παροχη μητροτητας ειναι η 6μηνη αδεια αντροφης που παιρνει μια μητερα απο τηνσ τιγμη που δνε της δινει αδεια ο εργοδοτης της ... δηλαδη καθεται με το μωρακι στο σπιτι την πληρωνει ο ΟΑΕΔ για τους 6 μηνες αυτους καιμετα επιστρεφει στην εργασια της ...

 

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, εγώ δεν έχω εργαστεί ποτέ και δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρούμε ανεργη! Έχω 2 παιδάκια! Μπορώ να πάρω κάποιο επίδομα; Επίσης μπορω να γραφτω στο ταμείο ανεργίας;;

Εχεις καρτα ανεργιας στον ΟΑΕΔ?

Ταμειο ανεργιας για να παρει καποιος θα πρεπει να ειναι σε εργασιακη σχεση δηλαδη να εργαζοταν κανονικα και να τον απολυει ο εργοδοτης.μονο τοτε παιρνουμε ταμειο ανεργιας... επιδομα απο την στιγμη που δεν εχεις καρτα ανεργιας δεν μπορεις να παρεις ουτε το οικογενειακο

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εχεις καρτα ανεργιας στον ΟΑΕΔ?

Ταμειο ανεργιας για να παρει καποιος θα πρεπει να ειναι σε εργασιακη σχεση δηλαδη να εργαζοταν κανονικα και να τον απολυει ο εργοδοτης.μονο τοτε παιρνουμε ταμειο ανεργιας... επιδομα απο την στιγμη που δεν εχεις καρτα ανεργιας δεν μπορεις να παρεις ουτε το οικογενειακο

 

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ? εγώ είχα κάρτα ανεργίας αλλά έχασα την ημερομηνία που έπρεπε να την ανανεώσω και τώρα μου είπαν απο το τηλ. ότι δεν ισχύει πια....... είμαι ακόμα άνεργη, μπορώ μήπως να ξαναβγάλω κάρτα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ? εγώ είχα κάρτα ανεργίας αλλά έχασα την ημερομηνία που έπρεπε να την ανανεώσω και τώρα μου είπαν απο το τηλ. ότι δεν ισχύει πια....... είμαι ακόμα άνεργη, μπορώ μήπως να ξαναβγάλω κάρτα ?

Και βεβαια μπορεις , απλα θα ξαναπας τα χαρτια για να ανοιξουν παλι καρτα.

Εκκαθαριστικο , λογαριασμο ΟΤΕ- ΕΥΔΑΠ - ΔΕΗ , ταυτοτητα

 

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορεις , απλα θα ξαναπας τα χαρτια για να ανοιξουν παλι καρτα.

Εκκαθαριστικο , λογαριασμο ΟΤΕ- ΕΥΔΑΠ - ΔΕΗ , ταυτοτητα

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ...... με απογοήτευσε ένας υπάλληλος λέγοντάς μου ότι τώρα δεν γίνεται τίποτα :confused: αναρωτιέμαι αν δουλεύει σε άλλη υπηρεσία!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ...... με απογοήτευσε ένας υπάλληλος λέγοντάς μου ότι τώρα δεν γίνεται τίποτα :confused: αναρωτιέμαι αν δουλεύει σε άλλη υπηρεσία!

Μηπως εννοουσε οτι τωρα δεν γινεται να ανανεωθει? οτι μπορεις να βγαλεις καρτα τον ρωτησες? η απλα του ειπες τι κανεις μ αυτην την καρτα κι αυτος σου απαντησε : τωρα πια τιποτα?

 

Γιατι με την συγκεκριμενη διεγραμενη καρτα δεν κανεις οντως τιποτα...

 

Και μια μερα να εχει περασει απο το οριο και ακυρωθει την ιδια στιγμη μπορεις να βγαλεις αλλη καρτα απλα το κενο μεταξυ των δυο καρτων θα ειναι κενο εαν ζητησεις βεβαιωση ανεργιας καποια στιγμη

αυτο μονο ειναι το προβλημα τιποτα αλλο

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, εγώ δεν έχω εργαστεί ποτέ και δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρούμε ανεργη! Έχω 2 παιδάκια! Μπορώ να πάρω κάποιο επίδομα; Επίσης μπορω να γραφτω στο ταμείο ανεργίας;;

 

η προνοια δινει ενα βοηθημα που δεν εχει σχεση με ΟΑΕΔ

αν θες παρε και ρωτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελειωνουμε αιτησεις για παιδικους...αρχιζουμε για επιδομα!

πρωτη μου φορα.......πριν ημουνα ΤΕΒΕ αλλα φετος τα 295 δε θα τους τα χαρισω! :D

 

Και εγω μαζι σου Γατουλα.Το πηρα φετος τον Ιανουαριο για πρωτη φορα που η κορη μου ηταν 3μιση χρονων και ο γιος μου 7 μηνων.Μεχρι τοτε δεν ειχα ιδεα δεν το εψαχνα και το εχασα 2 χρονια συνεχομενα.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως εχουμε ολοι μια διαθεση να τους σκισουμε ετσι???

να μην τους χαρισουμε ουτε ευρω

 

εγω παιδια μπορουσα να παρω επιδομα αναπηριας απ το 2001 που αρρωστησα πρωτη φορα

ημουν 23 χρονω

ειπα, δε θελω

δεν εχω αναγκη να με λενε αναπηρη

ουτε τα λεφτα τους ουτε τιποτα δε ρωτησα καν ποσο ειναι το ποσο

 

και τωρα που το ξαναπαθα.....χαρτια αμεσως, επιτροπες, τωρα ειμαι 33 ομως και εχω και 2 παιδια....μεχρι αν εχω εκπτωση στη ΔΕΗ και στον ΟΤΕ ψαχνω.....

οσο γι τα λεφτα που εχασα τοσα χρονια????

 

580 ευρω το διμηνο!!!!!!!!!!!! επι 10 χρονια??????????

 

ενας ενας, μη μουτζωνετε ολοι μαζι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου δεν θα τους ειχα χαρισει τιποτα ουτε τωρα ουτε πιο πριν για τον απλο λογο οτι εχουμε δωσει τοσες εισφορες τοσους φορους πο τα πληρωνουμε και αλλα τα χρυσοπληρωνουμε.δεν μας χαριζεται τιποτα...580 ανα διμηνο? τι λες τωρα..να τα παρω εγω για σενα?:lol:

Link to comment
Share on other sites

ε και εγω μη νομιζεις επρεπε να φτασω 37 για να βαλω μυαλο και αν εχω βαλει που δεν το πιστευω αρνουμαι να μεγαλωσω η κορη μου 4 ετων εχει πιο πολυ μυαλο απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

να αρχισουμε ερωτησεις οι νεες?

μαζευω δικαιολογητικα (θα τα δουμε ΑΦΟΥ ξεμπερδεψουμε με εεταα, ενα ενα χαχαχχα)

καταθετω

παιρνω επιδομα απαξ? για ολο το 2011 δηλαδη ημου το χωνουνε μηνα μηνα?

επισης με ρωταει μια συναδελφος οτι της ειχαν πει περσυ οτι θα πρπει να πηγαινει βεβαιωση εργοδοτη καθε μηνα

ισχυει κατι τετοιο η φουμαρα?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοουσε οτι τωρα δεν γινεται να ανανεωθει? οτι μπορεις να βγαλεις καρτα τον ρωτησες? η απλα του ειπες τι κανεις μ αυτην την καρτα κι αυτος σου απαντησε : τωρα πια τιποτα?

 

Γιατι με την συγκεκριμενη διεγραμενη καρτα δεν κανεις οντως τιποτα...

 

Και μια μερα να εχει περασει απο το οριο και ακυρωθει την ιδια στιγμη μπορεις να βγαλεις αλλη καρτα απλα το κενο μεταξυ των δυο καρτων θα ειναι κενο εαν ζητησεις βεβαιωση ανεργιας καποια στιγμη

αυτο μονο ειναι το προβλημα τιποτα αλλο

 

απλα του ειπα και τώρα τι μπορώ να κανω και μου απάντησε, τίποτα..... 2 μέρες είχαν περάσει απο την ημερομηνία αναννεωσης γι΄αυτο την έχασα, δεν με είχαν ενημερώσει για μέρες καθυστέρησης..... τέλος πάντων, θα παω να ξαναβγάλω, αφου λες οτι γινεται, μόνο και μόνο για να μπορέσω να παρω το οικογ.επιδομα τον σεπτέμβρη...... ετσι και αλλιως δεν μου προσφέρει και τίποτα άλλο δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...