Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ και ΦΤ σε δημόσιο νοσοκομείο


Recommended Posts

καλησπέρα!

ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα λόγω αγανάκτισης και αναζήτησης βοήθειας από κάποια που ίσως να μπορεί να με διαφωτίσει.

έχουμε και λέμε λοιπόν...

γεννάω σε λίγες ημέρες στο Αττικό νοσοκομείο. χθες που πήγα να με δει ο γιατρός μου ρώτησα στο λογιστήριο του νοσοκομείου την έξτρα χρέωση που θα έχω εφόσον επιλέξω δίκλινο δωμάτιο έναντι του τετράκλινου που ανήκει στην χαμηλότερη κατηγορία για την συγκεκριμένη μαιευτική κλινική. ευτυχώς δηλαδή που ρώτησα για να είμαι τουλάχιστον προετοιμασμένη όταν θα βγω από το νοσοκομείο και θα πάρω στα χέρια μου τον λογαριασμό.

εγώ η αδαής και αγαθή νεαρά είχα την εντύπωση ότι εφόσον θα γεννήσω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο (και νοσηλευθώ σε τετράκλινο δωμάτιο) δεν θα πληρώσω τίποτα καθώς το καλό μου ασφαλιστικό ταμείο ΙΚΑ θα μου καλύψει τα έξοδα. τι το πληρώνω (λέω εγώ!) τόσα χρόνια; κάτι θα έχω να λαμβάνω κι εγώ το κακόμοιρο. να σημειώσω δε ότι κατανοώ απόλυτα να πρέπει να πληρώσω στο νοσοκομείο την όποια διαφορά προκύψει εφόσον θελήσω να μείνω σε μονόκλινο ή δίκλινο.

ας επιστρέψω όμως στην απάντηση του λογιστηρίου του Αττικού νοσοκομείου. "εάν γεννήσετε με φυσιολογικό τοκετό το ΙΚΑ δεν σας καλύπτει καθώς ο φυσιολογικός τοκετός σύμφωνα με το ασφαλιστικό ταμείο δεν θεωρείται επέμβαση. εάν γεννήσετε με καισαρική τότε σας καλύπτει τα έξοδα".

δηλαδή δεν κατάλαβα... αυτό σημαίνει ότι τα χρήματα που θα πληρώσω στο νοσοκομείο δεν τα παίρνω πίσω; τι στο &$&*$%$ γίνεται; φυσικά να διευκρινίσω ότι ξέρω ότι θα πάρω ένα επίδομα τοκετού αλλά αυτό θα πάρει και μία κοπέλα που γεννάει σε ιδιωτικό μαιευτήριο, σωστά; άρα όταν νοσηλεύεσαι σε δημόσιο νοσοκομείο δεν καλύπτεσαι από το ταμείο σου;

το θέμα μου δεν είναι τα χρήματα που θα κληθώ να πληρώσω καθώς το κόστος νοσηλείας είναι χαμηλό. το ακατανόητο του θέματος είναι που με κάνει να αγανακτώ. δηλαδή οι άπορες κοπέλες που γεννάνε; πως γεννάνε;

 

αν κάποια γνωρίζει κάτι παρακαλώ να μου απαντήσει.

 

υ.γ. και φυσικά δεν έχω την απαίτηση από το ΙΚΑ να μου πληρώσει τα χρήματα που θα δώσω στον μαιευτήρα μου σαν αμοιβή... αυτό μας έλειπε! χα!

 

:cool:

0bGNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δυστυχώς είναι ακριβώς όπως σου τα είπαν στο νοσοκομείο ..........

 

Γέννησα και τα δύο μου παιδιά σε νοσοκομείο (επαρχιακής πόλης)

 

Στο γιο μου (φυσιολογική γέννα) πλήρωσα κανονικά εγώ τα νοσήλια

 

Στην κόρη (καισαρική) τα νοσήλια πληρώθηκαν όλα από το ΙΚΑ

 

Όταν ρώτησα ποια η διαφορά μου απάντησαν αυτό που λες κι εσύ : Η καισαρική είναι επέμβαση και καλύπτεται από το ταμείο :confused: :confused: (άντε τώρα να βγάλεις άκρη!!!!!)

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν οτι θα παρεις τις αποδειξεις απο το νοσοκομειο και θα τις καταθεσεις στο ΙΚΑ και θα σου γυρισουν κατι πισω....οτι και να σου γυρισουν καλο θα ειναι.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

εμενα μου ειπαν οτι θα παρεις τις αποδειξεις απο το νοσοκομειο και θα τις καταθεσεις στο ΙΚΑ και θα σου γυρισουν κατι πισω....οτι και να σου γυρισουν καλο θα ειναι.....

 

Αληθεια? Το εκανε κανεις? Δεν το κανα......και τις δυο φορες πληρωσα κανονικα το δωματιο (απο 450 ευρω εκαστη γεννα)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι σου δινει τιποτα το ικα απο τα 225 ευρω του φτ και να πας αποδειξεις.Το γελοιο ειναι οτι γω ειμαι δημοσιος υπαλληλος και μαια αλλα ασχετο αυτο και γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο οπου το ταμειο του δημοσιου δεν καλυπτει ουτε φτ ουτε κτ και τα πληρωνεις και τα δυο κανονικα!που κατα τα αλλα το ικα ειναι το χειροτερο ολων.Βεβαια το δημοσιο εχει αλλα καλα αλλα ειναι αδιανοητο να πληρωνεις γεννα σε δημοσιο νοσοκομειο και ποσο μαλλον να δουλευεις και σε αυτο!!!μεχρι και στι ιδιωτικο που ημουν πριν η γεννα ηταν δωρο

Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου που γεννησα με φ.τ. πληρωσα καποια χρηματα με το ΙΚΑ, ενω στην κορη μου η καισαρικη καλυφθηκε εξ ολοκληρου απο το ταμειο. Δε θυμαμαι αν ειχα παει τις αποδειξεις του πρωτου τοκετου στο ΙΚΑ, εχω παει ομως αποδειξεις απο εξετασεις και εχω παρει αρκετα χρηματα πισω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι με το ΙΚΑ και την γέννα σε Δημόσιο Νοσοκομείο. Όσες αποδείξεις φτ κι αν τους πας δεν θα πάρεις κάτι πίσω. Όπως και αν πας να κάνεις οποιάδηποτε εξέταση σε Δημόσιο Νοσοκομείο και όχι ιατρείο του ΙΚΑ, πάλι δεν σε καλύπτουν (Ελλαδάρα...)

 

Το επίδομα τοκετού είναι γύρω στα 900 ευρώ και όχι 225 που διάβασα πιο πάνω.

 

Και κάτι ακόμα για τα δωμάτια του Αττικού νοσοκομείου: τα τετράκλινα είναι πολύ μεγαλύτερα και πολύ πιο ευρύχωρα από τα 2κλινα, άσε που τις πιο πολλές φορές δεν είναι και τα 4 κρεβάτια γεμάτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλα ρε κοριτσια τι κρατος αυτο? ειναι δυνατον ο ΦΤ να μην θεωρειται ως γεννα παρα μονο η καισαρικη? δηλαδη τι πρεπει να γινει να σφαχτουμε ολες για να μπορεσουμε να παρουμε χρηματα πισω? που ζουμε θεε μου πουυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε κοριτσια τι κρατος αυτο? ειναι δυνατον ο ΦΤ να μην θεωρειται ως γεννα παρα μονο η καισαρικη? δηλαδη τι πρεπει να γινει να σφαχτουμε ολες για να μπορεσουμε να παρουμε χρηματα πισω? που ζουμε θεε μου πουυυυυυ

 

Οχι δεν ειναι ετσι. Η καισαρικη ειναι χειρουργικη επεμβαση γι αυτο καλυπτεται εξ ολοκληρου απο το ταμειο. Δε συγκαταλεγεται στους τοκετους δηλαδη, αλλα στις επεμβασεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...