Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ?


Recommended Posts

Το κοριτσάκι μου, έκλεισε προχθές τους 8 μήνες.

Γενικά, είναι χαρούμενο παιδάκι, όχι πολύ ανήσυχο, πολύ περίεργο (όπως όλα τα παιδάκια φαντάζομαι), όμως κοιμάται λίγο.

 

Κοιμάται 9 ώρες τη νύχτα κατά μέσο όρο και τη μέρα μια δύο ώρες.

 

Αυτό που με φοβίζει, είναι μήπως στο βρεφικό που θα ξεκινήσουμε τον επόμενο μήνα, θα έχουμε πρόβλημα.

 

Μανούλες πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια χαρά κοιμάται το παιδάκι σου....

Τα δικά μου από την ώρα που γεννήθηκαν είναι "βρυκολακάκια"!!!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Sofia, σε ευχαριστώ.

 

Δε με πειράζει που κοιμάται λίγο. Όταν είμαι στο σπίτι τη χαίρομαι όλη τη μέρα. Γενικά, δεν είναι σε πρόγραμμα, και απορώ πως το καταφέρνουν αυτό οι μαμάδες.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι έχω ακούσει για υπνωτικά στους παιδικούς...

Και όταν το λέω μου λένε να επιλέξω το σωστό παιδικό.

Πως γίνεται αυτό. Θα πάει σε ένα μήνα και εγώ δεν είμαι σίγουρη ακόμα που θα πάει.

Έχω διαλέξει κάποιον, όπου η ιδιοκτήτρια είναι πολύ καλή και ασχολείται και η ίδια με τα παιδιά, αλλά η βρεφοκόμος είναι λίγο άσχετη (με κόκκινο νύχι μανικιούρ ως απέναντι και άρωμα που βρωμοκοπάει ο τόπος).

Αυτή την εβδομάδα θα δω το joyland bebe, που μου τον πρότεινε κάποια κοπέλα (και την ευχαριστώ) από την παρέα του parents και ένα πολύ μικρό στη γειτονιά μου που μου τον πρότεινε μια συνάδελφος. Λέγεται Φύλαξη βρεφών (αν δεν κάνω λάθος) είναι στο Γαλάτσι και ιδιοκτήτρια είναι μια κοπέλα (νηπιαγωγός) που αναλαμβάνει λίγα παιδιά και τα προσέχει με τη βοήθεια μιας κοπέλας part time.

Μήπως κάποιος ξέρει κάτι για αυτά. Μήπως η κα Στυλιανάκη?

Συγνώμη για την αλλαγή θέματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε λίγο μακρυά.

 

Τώρα είμαι στη φάση που κάνω προσευχές να πέσω σε καλό παιδικό.

Τελικά είναι πολύ δύσκολο να μην έχεις κοντά τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι έχω ακούσει για υπνωτικά στους παιδικούς...

 

Τι λέτε ρε παιδιά; :shock::shock::shock::shock:

Δηλαδή το έχετε ακούσει και άλλες μαμάδες αυτό; :shock::shock:

Δεν μπορεί... πλάκα μου κάνετε;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς. Το είχα ακούσει στο παρελθόν για γυναίκα που έκανε babysitting στο σπίτι.

Πριν από λίγες μέρες μου το είπε συνάδελφος (νηπιαγωγός που εργάζεται σε άσχετο αντικείμενο από τις σπουδές της) για παιδικό σταθμό στα Πατήσια, τον οποίο μου τον είχαν προτείνει και με τη σειρά μου της τον πρότεινα. Της το είπε η παθούσα μαμά (την οποία συνάντησε τυχαία στο κομμωτήριο). Μάλιστα της είπε ότι είναι αποδεδειγμένο.

 

ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και έκαναν κάτι τέτοιο στο παιδί μου :evil: θα αγόραζα 100 κουτιά υπνωτικά χάπια (τα πιο επικίνδυνα) και θα τα έχωνα στο στόμα τους μέχρι να σκάσουν. Και δεν το λέω έτσι για να το πω. ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

 

Αν δεν μπορουν να κρατήσουν το παιδί μου επειδή δεν κοιμάται πολύ να μου το πούνε όχι να το χαπακώνουν.

 

Άντε γιατί τώρα δαιμονίστηκα :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Άκου κει....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν τον έχει στείλει ακόμα ... αλλα μη φανταστείς ότι θα αργήσουμε και πολύ να πάμε....

 

Το θέμα όμως είναι ότι με αυτά που ακούω μάλλον δεν θα τον στείλω πουθενά... Φαντάρος θα φύγει πρώτη φορά απο το σπίτι :lol::lol::lol::lol: (πλάκα κάνω)

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω!

 

Πρώτη φορά νιώθω τόσο ανασφαλής. Γενικά παίρνω εύκολα αποφάσεις και η πρώτη σκέψη είναι η σωστή.

Τώρα δεν ξέρω ποια είναι η πρώτη σκέψη. Έπεσαν όλες μαζί και δεν πρόλαβα να τις......... αριθμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ λογικό να νοιώθουμε ανασφαλής όταν πρόκειται να κρατήσει το παιδάκι μας ένας άγνωστος. Εδώ στην γιαγιά το αφήνω και με τρώει πόσο μάλλον σε ένα ξένο. Και ειδικά σε μια τέτοια μικρή ηλικία που δεν μπορεί να μιλήσει και να σου πει τί γίνεται στον παιδικό.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Πολλές φορές μου πέρασε η σκέψη να αφήσω τη δουλειά μου.

 

Όμως ευτυχώς ή δυστυχώς οι οικονομικές συνθήκες δεν επιτρέπουν τέτοιες πολυτέλειες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...