Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , δεν αντέχω άλλο .....


Recommended Posts

καλησπερα!ειμαι μια απελπισμενη νεα μανουλα. το κοριτσακι μου ειναι 2,5 μηνων και αρνηται να φαει.τρωει το πολυ 80-100 καθε 4 ωρες και 60 μετα απο 7 ωρες υπνου!!!!!!!!!!στην αρχη ο γιατρος μας εβαλε και καναμε γενικη αιματος, ουρων, καλλιεργεια και crp για φλεγμονη.ολα βγηκαν καθαρα.τωρα παλι (μετα απο 15 μερες) μας στελνει παλι για καλλιεργεια ουρων και εξεταση θυρεοειδη.αν και αυτες βγουν καθαρες μου ειπε να μην ανυσηχω.απλα ειναι ολιγοφαγη.αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι πως στην αρχη ετρωγε 130 μονομιας και μετα το εκοψε σιγα σιγα.και το χειροτερο ειναι οτι πιπιλαει αντι να καταπινει.καθε φορα γινεται μαχη και συνηθως κερδιζει αυτη!βοηθεια!:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως πολύ απλά δεν της αρέσει το γάλα?

Ξέρω ότι ακούγετε εξωπραγματικό αυτό που λέω και όμως εφόσον όλα τα άλλα αποκλείονται γιατί όχι και να μην συμβαίνει αυτό?

Και για να μην παρεξηγηθώ θα σου παραθέσω εν ολίγοις την ιστορία με την δική μου κόρη.

Το πρόβλημα μας με το γάλα ξεκίνησε από τις πρώτες ημέρες της ζωής της.

Επιανε το στήθος μου έτρωγε λίγο και μετά βαλάντωνε στο κλάμα.

Πρόσεξα μήπως οι τροφές μου της προκαλούσαν πρόβλημα, τίποτα.

Στην πορεία της έδινα συμπλήρωμα, αρνιόταν πεισματικά.

Μετά διάφορες μάρκες, τίποτα.

Μου λεει ο γιατρός πάμε στα εξειδικευμένα υποαλλεργικά.

70 και 80 ευρώ η αξία του ενός κουτιού και να τα πίνει ο νεροχύτης.

Εξετάσεις κόντρα εξετάσεις το παιδί και κανένα πρόβλημα να μην βρίσκεται.

Το γάλα που έπαιρνε ανύπαρκτο, το βάρος της κάθε μήνα ελάχιστο.

Όταν έγινε 3 μηνών μου λεει ο γιατρός , το παιδί υποσιτίζετε...το παιδί πεινάει και πρέπει να φάει...και αφού δεν πίνει το γάλα...προχωράμε στις κρέμες.

Σε μια κρέμα που δεν περιέχει γάλα.

3 μηνών και 3 ημερών ήταν όταν ξεκινήσαμε την κρέμα. Μια κρέμα που είχε μέσα μήλο και έβαζα και 1 κουταλάκι ελαιόλαδο.

Αυτή η κρέμα λοιπόν ήταν που μου ανάστησε το παιδί στην κυριολεξία.

Μέχρι και τον 5ο-6ο μήνα που μπήκαμε και στις υπόλοιπες τροφές το πρόγραμμα μας ήταν γάλα (αυτά τα ελάχιστα μλ που έπινε, κρατούσα και σημείωσεις τότε την ώρα που έτρωγε και πόσο μλ ήταν -ποτέ δεν ξεπερνούσαμε τα 200μλ συνολικά απ΄όλα τα γεύματα της) και μετά συμπλήρωμα με κρέμα στα 4-5 γεύματα που έκανε στο 24ωρο.

Προαιρετικά μαζί με την φρουτόκρεμα, της έδινα σίδηρο.

Απο 8 μηνών το έκοψε τελείως το γάλα.

και το ξαναρχίζουμε τώρα δειλά δειλά στα 3 της χρόνια καμουφλαρισμένο πάντα (πότε με δημητριακά, πότε με κακάο).

Επίσης να πω πως πουθενά αλλού δεν αντιμετώπισαμε πρόβλημα διατροφής, έτρωγε και τρώει τα πάντα.

Πουθένα και καμιά εξέταση δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα, κάποια αλλεργία, κάποια ΓΟΠ, κάποια ουρολοίμωξη.

Απο όσους γιατρούς επισκέφτηκα τότε για αυτό το πρόβλημα με όλες τις εξετάσεις κανένας δεν μου έδωσε απάντηση του τι συμβαίνει στο παιδί μου.

Μόνο ο παιδιατρος μας (αυτός που την παρακολουθούσε εντατικά) μου είχε πει και να ναι καλά ο άνθρωπος γιατί με είχε ηρεμήσει πολύ ,την προσωπική του ιστορία με τη κόρη του που είχε ακριβώς την ίδια αντιπάθεια για το γάλα.

Οπότε εφόσον αποκλείονται όλα τα άλλα δεν θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό? Το να μην της αρέσει δηλαδή το γάλα?

Εγώ πάντως για την μεγάλη μου την κόρη σε αυτό κατέληξα.

Εύχομαι ότι καλύτερο στην κορούλα σου και να μάθει να το πίνει όλο το γαλατάκι της, μην βγει σαν την δικιά μου....αλλά και να βγει μην αγχώνεσε, λύσεις υπάρχουν.

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα σου και θέλω πολύ να δω αν υπάρχουν και άλλες μανούλες που αντιμετώπισαν πρόβλημα με το γάλα του παιδιού τους.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι εξετάσεις της είναι καλές, είναι θεμα παιδιού. Αυτό που λες ότι πιπιλίζει, μήπως στην ουσία τρίβει τα ούλα της; Η μία μου μικρή έκανε το ίδιο πράγμα γύρω στους τρεις μήνες, και τελικά ήταν ότι την τρώγανε πολύ τα ούλα της και δεν είχε όρεξη για να φάει. Κάποια στιγμή θα επανέρθει.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να ανοιξεις λιγο τις θηλες των μπιμπερο μηπως κουραζεται και τα παραταει.εχω περασει πολλα με το φαγητο το γαλα τα παντα!μαχρι 6 μηνων ετρωγε σχεδον μονο κοιμησμενος!δραμα!βεβαια μασ βρηκε και μια ουρολοιμωξη ειμαστε και λιγο αλλεργικοι στα αγελαδινα λιγο απ ολα.τωρα ειμαστε 15 μηνων τρωμε ξυπνιοι αλλα ακομη μονο με παιχνιδια!!ακομη και το γαλα!!οπως και να χει μη στεναχωριεσαι ακου ιδεες και γνωμες και θα βρεις την ακρη.εχω κλαψει πολλες φορες για το φαγητο!δεν κερδισα κατι!ασ ειναι υγειη και ας τρων λιγο!να σου ζησει!

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να ανοιξεις λιγο τις θηλες των μπιμπερο μηπως κουραζεται και τα παραταει.ε

 

για κανε μια δοκιμη ....αλλα αν πειναγε θα εκλαιγε συντομα.

Γενικα ειναι ηρεμή?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα, έχω καιρό να γράψω και βρήκα την ευκαιρία να πω και εγώ αυτό που με απασχολεί....

Η κόρη μου έφτασε αισίως 2 χρονών.. Τώρα τελευταία άρχισα να της δίνω τα κυρίως γεύματα δηλ. μεσημεριανό και βραδυνό στερεά μορφή. Πριν έτρωγε αλεσμένο γιατί δεν ήθελε και γιατί έτσι ήμουν και εγώ σίγουρη ότι θα φάει.

Τώρα πια όμως θέλω να της κάνω τη μετάβαση αλλά δεν τρώει τίποτα!!!! Είναι 12 κιλά με το ζόρι ..

Να μόλις το μεσημέρι πριν , έφαγε ενάμιση κεφτεδάκι και ένα κομματάκι (1χ1 εκατοστό) τυρί φέτα.

Γάλα της δίνω πια με το ζόρι γιατί αρνείται να το πιεί ..... Κάνουμε μια ώρα το πρωί και μια ώρα το βράδυ με απειλές για να πιεί ένα ποτήρι γάλα....

Της δίνω αχλάδι , θα φάει 3 μπουκίτσες, της δίνω τυρί θα φάει μια μπουκίτσα, της δίνω φαρίν λακτέ με μπανάνα και γάλα θα φάει κλαίγοντας 10 μπουκιές !!!!!

Δεν γίνεται!!! έχω τρελαθεί , μίλησα με την παιδίατρο και μου λέει πως δεν ανησυχούμε!!!!

Πότε να ανησυχήσω ??????

Αφήστε που δεν μπορώ πια να κρατήσω την υπομονή μου και της φωνάζω!!! της λέω πως θα έρθει ο κάποιος και θα την πάρει όπως κάνουν στα παιδάκια που δεν τρώνε κλπ κλπ.

Δεν ξέρω τί να κάνω , αν έχετε κάποια ιδέα ευχαρίστως ....

Ξέρω πως πρέπει να κάνω υπομονή και να μην εκνευρίζομαι αλλά μέχρι πότε??????

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν πας στο τοπικ 'αδυνατα μωρα' θα δεις τι περναμε πολλες απο μας!!

 

και η δικια μου, απο χτες το βραδυ ειναι με μισο τοστ και 150 γρμ γαλα..

 

αλλες φορες τρελαινομαι και κλαιω, αλλες ειμαι πιο ηρεμη..

 

την εβαζα στον νεροχυτη, το βαρεθηκε

την ταιζα μαζι με το σκυλο, το βαρεθηκε

φυσκωνω ενα μπαλονι, ταυτοχρονα την ωρα που της δινω κουταλια,το βαρεθηκε κι αυτο..

 

ξαναγυρισα στα αλεσμενα, τουλαχιστον το μεσημεριανο...

 

εχω δωσει σουβλακοπιτα για πρωινο (δεν ανοιγε το στομα της για τιποτα αλλο)

 

και ο θεος βοηθος..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Min anisixeis, kai emena oso tou elega den etroge kai apo tote pou ton afisa mono tou me to piato kai to pirouni arxise stin arxi na paizei kai tora troei monos tou. einai dio eton tora apo enos xronou to ksekinisa auto. Ipomoni thelei... pantos na ksereis oso epimeneis toso den tha troei!!! kali epitixia

When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you have a thousand reasons to smile...

vLTTp3.png

rLwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 κιλά μια χαρα παιδί μου φαίνεται. Η δικιά μου είναι 12.5 κιλά και είναι 28 μηνών, και το μόνο που τρώει είναι μακαρόνια, μπιφτεκάκια ή σουτζουκάκια, πατάτες στο φούρνο με ψάρι, τόστ, κουλουράκια, μπισκοτάκια, φρούτα λιωμένα, αυτά. Ε το Σεπτέμβρη θα πάει σταθμό, και ελπίζω ότι θα βάλει μια μπουκιά άλλο φαγητό στο στόμα της...

 

Υπομονή.

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μόλις το μεσημέρι πριν , έφαγε ενάμιση κεφτεδάκι και ένα κομματάκι (1χ1 εκατοστό) τυρί φέτα.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι τρωει και η δικια μου. Παιρνει ενα κρακερακι στο χερι και τρωει το μισο σε 40 λεπτα.......:shock: Εχω αγχωθει. Εχω κοπανησει το κεφαλι μου στον τοιχο, εχω τσαντιστει μαζι της, αλλα παραπανω ΔΕΝ την καταφερα να φαει. Οταν ερχεται η ωρα του φαγητου αγχωνομαι. Η γιατρος λεει εφοσον αναπτυσεται κανονικα στα υπολοιπα δεν ανησυχουμε και να μην την πιεζω. Ε, τελος δεν αντεχω αλλο. Σταματησα να την κυνηγαω. Εχει τυχει να ΜΗΝ φαει καθολου και ενα και 2 γευματα την μερα. Εφαγε την επομενη. Δηλαδη μιλαμε αλλιως θα με βαλουν στο Δαφνι ετσι? .....:-( Δεν παιζει με τπτ. Πηγε 11 κιλα μετα απο 10 μηνες προσπαθειων και τα εχασε ΠΑΛΙ σε ενα μηνα και ξαναπηγε 10,5......κοριτσι μου το πηρα αποφαση. Εχω ενα παιδι λιτοδιαιτο. Δεν τρωει πολυ τελος.....για μενα? Μην την πιεζεις και αν ο γιατρος λεει οτι ολα καλα αστο και δωστης να φαει οσο θελει......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι σχεδόν 22 μηνών. Δεν με βασανίζει στο φαγητό και ο λόγος είναι ο βρεφικός. Έχω παρατηρήσει ότι όταν πάρω άδεια και είμαστε πολλές μέρες στο σπίτι ή στις διακοπές έχω και εγώ το πρόβλημα του να την κυνηγάω να φάει. Στο βρεφικό κάθονται όλα τα παιδάκια μαζί και τα βοηθάνε οι δασκάλες να φάνε, έτσι έχει μάθει να τρώει μόνη της βλέποντας και τα άλλα παιδάκια βέβαια. Το βράδυ στο σπίτι την ταίζω εγώ τις περισσότερες φορές για να είμαι σίγουρη ότι έφαγε και δεν σκόρπισε το φαγητό δεξιά και αριστερά εκτός εάν επιμένει να φάει μόνη της. Το μεγάλο μας πρόβλημα είναι ότι ενώ τρώει λαχανικά δεν τρώει καθόλου μα καθόλου φρούτα.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τις φορές που την πιέχω να φάει, πισμώνει περισσότερο στο δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου 17 μηνών, 9 κιλά. Δεν ΤΡΩΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.!!!! Δεν έχει κάτσει στο τραπέζει να φάει ένα εξάμηνο τώρα. Εκεί που έτρωγε όλες τις κρέμες του κόσμου, τώρα μαχαίρι. Να'ναι 10 μπουκιτσες όλη μέρα, και τώρα το γάλα με δόσεις. Υποφέρω!!!! Την κυνηγάω, και η μικρούλα με γράφει!!!! Λέει που και που μαμ, αλλά μόλις τις δίνω κάτι το σπρώχνει.

Απελπισία σας λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν τρωει φαγητό ούτε στην πεθερά μου,ούτε όταν είμαστε μαζί.Μπορεί όμως να του δώσω 3 δαμάσκηνα και να τα καταβροχθίσει.Φράουλες με τα κιλά,γενικά φρούτα αλλά μόνο όταν θέλει.Κρέας κι εγώ δε θυμάμαι από πότε έχει να φάει.Κι όλοι μου λένε:Ε,βέβαια,πως να φάει αφού τον θηλάζεις.Προτιμά το στήθος,γλυκαίνεται και δεν θέλει τίποτε άλλο...100 γραμμάρια μέσο όρο το μήνα βάζει,ποτέ δεν έχασε και είναι τώρα 20 μηνών 10 κιλά και 75 πόντους.Πόσο θα ήθελα να τον έβλεπα να τρώει έστω και 2 μπουκίτσες...

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα κι εγώ να πω τον πόνο μου, αλλά είδα ότι υπάρχουν και χειρότερα!

Αχ, κι εγώ πάνω κάτω τα ίδια, απλά έχει αποθέματα βάρους από παλιότερα που δεν τον προλάβαινα. Εχει περίπου 4 μήνες που το έκοψε κι εμένα, αλλά τρώει μόνο όταν κι ό,τι του αρέσει. Ψωμί, τυρί, μακαρόνια σκέτα (δυστυχώς όχι με κιμά), τυροπιτάκια, χορτόπιτα μερικές φορές, καμιά φορά καμιά πατατούλα, λίγες φορές κανα κομματακι φρούτο.

Κρέας, ψαρι, αυγά, λαχανικά, όσπρια, τίποτα, αλλά και φρούτα ελάχιστα.

Πάντως διαπίστωσα ότι ο δικός μου δεν παίρνει από πίεση, χειρότερα τα μπήγει, με το καλό, δεν πρέπει να νευριάζω και να δίνω σημασία που όταν ξεκινάει το φαΐ οι πρώτες μπουκιές πάνε στο πάτωμα, ούτε που τα παίρνει με τα χέρια και τα πετάει. Πόση υπομονή να κάνω πια;

Α, χθες τεράστα επιτυχία!Μέγα θαύμα!

Εφαγε εναν κεφτέ (μέσα σε μια από αυτές τις πλαστικές πισίνες στο μπαλκόνι. Μήπως να το καθιερώσω;)

Σήμερα θα πάμε στο γιατρό να δούμε πώς πάμε και από βάρος, αν και δε με αγχώνει το βάρος, όσο να τρώει έστω λίγο από όλα για να παίρνει θρεπτικά συστατικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη την πιεζεις...

αν δεις την κατασταση ως εχει...μεσα απο τα ματια της κορουλας σου...τοτε 8α παψεις να εισαι ο "εφιαλτης της με το κουταλι" .....

 

δε θελω να σε στεναχωρησω ομως για ηρεμησε κ αλλο!!!!!

 

καταρχην ειναι καλοκαιρι ...κ απο οσα εχω ακουσει (οπως κ σε εμας ετσι κ σε αυτα τους κοβεται η ορεξη για φαγητο κ τους ανοιγει για μπανακια ,τσουληθρες κοκ κοκ

 

 

τι εγινε αν την αφησεις 2-3 μερες χωρις να φαει κ αυτες τις 10 κουταλιες κρεμα που της δινεις κ την κανεις να κλαιει ,τι της προσφερουν?

 

 

οπλισου με υπομονη ,οχι επιμονη!

 

 

*ελπιζω να μη σε προσβαλα ,θελοντας να σε ταρακουνησω!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

geia sas eimai neo melos kai thelo k ego na dw k an alles manoules pernane oti pernao! i mpempa m einai 2 minon k den thelei katholou na faei. stin arxi epine kanonika alla mera me ti mera olo k arniotan na faei exoume kanei exetasi gia gop k eixe kato tou metriou k pinoume paxireusto oles oi ipolipes exetaseis einai kales to mono pou m lene oi paidiatrioi einai pos etsi einai t styl tis omos i katastasi einai apelpistiki kanoume mia ora na fame 100ml na simioso oti den pipilaei ts to dinoume me to zori.

Link to comment
Share on other sites

geia sas eimai neo meleios kai thelo k ego na dw k an alles manoules pernane oti pernao! i mpempa m einai 2 minon k den thelei katholou na faei. stin arxi epine kanonika alla mera me ti mera olo k arniotan na faei exoume kanei exetasi gia gop k eixe kato tou metriou k pinoume paxireusto oles oi ipolipes exetaseis einai kales to mono pou m lene oi paidiatrioi einai pos etsi einai t styl tis omos i katastasi einai apelpistiki kanoume mia ora na fame 100ml na simioso oti den pipilaei ts to dinoume me to zori.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια κι εδώ!κι εμένα ενώ ο μπέμπης έτρωγε κανονικά τώρα τελευταία όμως έχει μειωσει πολύ τις ποσότητες που πίνει. ιδιαίτερα τα μεσημέρια πίνει ελάχιστο. πολλές φορές έχει την πιπίλα του μπιμπερό στο στόμα χωρίς να πιπιλάει. είχα ανησυχήσει και τον πήγα χθές στην παιδίατρο.μέτρησε ύψος ,βάρος και μου είπε ότι ολα οκ.μάλιστα τον τελευταίο μήνα πήρε 4πόντους. η παιδίατρος μου είπε οτι πολλά μωράκια το κάνουν αυτό το καλοκαίρι λόγω ζέστης ,να τον αφήσω και όταν πεινάσει θα ζητήσει το φαγητό του και να μην είμαι συνέχεια μέσα στο άγχος πότε θα φάει το μωρό.ξέχασα να πώ οτι ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών

εφόσον όλα πηγαίνουν καλά με την ανάπτυξη του θα είμαι πιο ήρεμη και χαλάρη μ'αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Γειασας κοριτσια,εγω έχω δίδυμα 2 μιση μηνων κ ενω κ εμενα στην αρχη πιναν το γαλα τους κανονικα ξαφνικα αρχισαν να το μειωνουν κατα πολυ.Καταληξαμε να πινουμε 60-70 στο 3ωρο,τελικα αλλαξαμε γαλα(παχυρευστο) αφου υποπτευθηκαμε παλινδρομηση κ τα πραγματα βελτιωθηκαν αρκετα.Βεβαια υπαρχουν κ μερες που γυρναμε στα παλια και δινουμε μαχες για λιγα ml.Τελικα παρατηρησα κ μετα απο συζητηση με τον παιδιατρο οτι η ζεστη επηρεαζει παρα πολυ,οταν πεφτει η θερμοκρασια τρωνε περισσοτερο κ με ευχαριστηση.Οταν δυσανασχετουν κ δεν θελουν τους δινω γευματα των 60 καθε 1 μιση με 2 ωρες,το μονο που κανω ειναι να ταιζω μιας κ ειναι 2 ομως κ μ αυτον τον τροπο εξισσοροπω κάπως την κατασταση.κατα τ αλλα κανουμε υπομονη μεχρι να μπουμε στις στερεες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον.:confused:

Δεν τρώει καθόλου????:shock::shock::shock:

Πέρνει κιλά? στις πρότυπες καμπύλες πώς είναι?

Το γεγονός ότι οι παιδίατροι σου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι θετικό :P

Link to comment
Share on other sites

geia sas eimai neo meleios kai thelo k ego na dw k an alles manoules pernane oti pernao! i mpempa m einai 2 minon k den thelei katholou na faei. stin arxi epine kanonika alla mera me ti mera olo k arniotan na faei exoume kanei exetasi gia gop k eixe kato tou metriou k pinoume paxireusto oles oi ipolipes exetaseis einai kales to mono pou m lene oi paidiatrioi einai pos etsi einai t styl tis omos i katastasi einai apelpistiki kanoume mia ora na fame 100ml na simioso oti den pipilaei ts to dinoume me to zori.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εμενα ειναι 28 μηνων και δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

 

φρουτα οχι

τοστ οχι

τυρι οχι

μακαρονια οχι

λαχανικα οχι

 

θελετε κι αλλο????

μονο δημητριακα,γαλα,λιιιγο γιαουρτι,ψαρι και αυγο!!!! αυτααααααα

μεσημεριανο εχει να μου φαει 5 μερες

ηταν 11500 και πηγε 12700 μα πως???? με αερα????

 

δεν ξερω τι να του μαγειρεψω και να το φαει

λατρευε πολλα φαγητα και τωρα τα απορριπτει,ετρωγε οσπρια και τωρα δεν τα θελει

 

δεν αντεχω αλλο εχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις απελπισια........μεχρι που ψαχνοντας ανακαλυψα οτι τρωει σχεδον τα παντα ΑΡΚΕΙ να ειναι αυγοκομμενο.......αει καλα.......θελει ψαξιμο να δεις τι τους κανει κλικ στην γευση (εννοω σε δυσκολα παιδια στο φαι).....και σιγουρα καποια στιγμη βαριουνται ΚΑΙ αυτο και δωστου απο την αρχη........ως εχει εμεις την βγαζουμε με αυγοκομμενες σουπες με κρεας/κοτοπουλο μεσα......ή σκετες για βραδυ......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

κι εμενα παντα λιτοδιαιτη ηταν.κρεμες δεν εφαγε ποτε,μονο φρουτα στο χερακι.τωρα ειναι 23 μηνων και τρωει λιγο τυρακι,λιγο ψωμακι,λιγο γιαουρτακι,μεσημεριανο παντα 2-3 κουταλιτσες.μονο μακαρονια τρωει!

και θελει να τρωει μονη της παντα,αλλα τις πιο πολλες φορες παιζει,δεν τρωει.

εγω δεν την πιεζω,αν θελει να φαει θα φαει.αγχωνομαι βεβαια,γιατι λαχανικα κι οσπρια δεν τρωει,για να παρει καμμια βιταμινη,αλλα ευτυχως πινει πολυ γαλα.

παλι καλα.

παντως τα πιο πολλα παιδακια που εχω δει και στο φιλικο περιβαλλον μου,δεν τρωνε καλα.την μια δοντια,την αλλη ξεμυαλιζονται με το παιχνιδι,ή βαριουνται τα ιδια και τα ιδια,δεν ξερω.αλλα δεν ειναι καλο να τα φοβιζουμε,ουτε να τα πιεζουμε.

καλη μας υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...