Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα "Δευτεράκια" μας


Recommended Posts

Αγαπητές μου μανούλες γειά σας.

 

Αναφέρομαι σε παιδάκια που βιώσαν ήδη τη πρώτη δημοτικού και σήμερα αρχίζει η νέα σχολική περίοδος.

 

Όπως κάθε γονιός φαντάζομαι, λίγο πριν να αρχίσουν τα σχολεία βάζουμε τα παιδιά να κάνουν μερικές ασκήσεις, λίγο διάβασμα για να θυμηθούν όσα έμαθαν την προηγούμενη χρονιά.

 

Πριν δεκαπέντε περίπου μέρες έβαλα και γω τον Κωνσταντίνο να κάνει 2 σελίδες κάθε μέρα από το πολύ καλό σχολικό βοήθημα (που είναι και πολύ ευχάριστο). Η άρνηση του ήταν απίστευτη. Στο τέλος ερχόμουν απο τη δουλειά για να τον πείσω ότι σε 10 λεπτά αν καθήσεις θα τις τελειώσεις. Μόνο έτσι τις έκανε.

 

Το κακό όμως δεν είναι εδώ. Από τη μέρα που ξεκίνησε το διάβασμα, απόκτησε και ένα είδος τικ!!!

 

Ανασηκώνει τους ώμους του με απότομες κινήσεις!!

Αυτού του είδους τα τικ ξέρω ότι είναι ακίνδυνα και ότι δεν πρέπει να δίνουμε σημασία. Τον ρώτησα λοιπόν γιατί το κάνει αυτό και αν πονάει και μου είπε όχι. Του κάνω κάθε βράδυ μασάζ στον αυχένα και στους ώμους.

 

Χθες το βράδυ παραμονή της έναρξης σχολικής χρονιάς τον ρώτησα αν θέλει να τον πάω σε γιατρό και μου απάντησε το φοβερό.

 

"Μαμά μην ανησυχείς. Είναι από το άγχος που έχω για το σχολείο!!! "

 

Είχε καμιά απο σας παρόμοια εμπειρία τόσο για το διάβασμα όσο και για το άγχος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή σχολική χρονιά εύχομαι σε όλα τα παιδάκια μας!

 

Κι εμένα ο γιος μου άρχισε τη Β' Δημοτικού σήμερα, και προς το παρόν, όλα καλά.

 

Ομολογώ ότι δεν τον έβαλα να κάνεις ασκήσεις πριν τη σχολική χρονιά, γιατί δεν ήθελα να τον αγχώσω καθόλου. Προτιμούσα να προσμένει την πρώτη μέρα χαλαρά χωρίς το άγχος των μαθημάτων.

 

Για το τικ εχω διαβάσει το παρακάτω άρθρο από την ιστοσελίδα του "paidiatros.com"

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-403-0-0-0.aspx

 

Γενικά, έχω ακούσει ότι καλό είναι να αποφεύγεται η περαιτέρω ενασχόληση με αυτό, ειδικά μπροστά στο παιδί, διότι εντείνεται το άγχος του.

 

Θα σου πρότεινα φιλικά να τον αφήσεις λίγο ελεύθερο να βρει τη θέση του στο χώρο του σχολείου. Όχι πως υπονοώ ότι τον καταπιέζεις, αλλά τα παιδιά ήδη είναι στην ηλικία που καταλαβαίνουν πολλα και δημιουργούν από μόνα τους τα δικά τους άγχη χωρίς τη δική μας βοήθεια και σκέφτομαι μήπως πρέπει να τους δώσουμε χώρο για να βρουν τον τρόπο να τα διευθετήσουν με την προσπάθεια προσαρμογής που κάνουν από μόνα τους και να τα βοηθούμε με ένα μικρό σπρωξιματάκι όταν διαπιστώνουμε ότι έχουν κολλήσει σε ένα θέμα.

 

Εύχομαι το τικ να είναι παροδικό. Ο γιος σου μοιάζει να είναι πολύ έξυπνος για να σε καθησυχάζει. Προφανώς έχει επίγνωση των συναισθημάτων του για να αιτιολογεί το τικ του μόνος του και μάλλον θα βρει τον τρόπο να τα βάλει σε τάξη για να ημερήσει πάλι.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino,χάθηκες :D καλή σχολική χρονιά στα δευτεράκια μας.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τικ απο πολυ μικρη.. ανοιγοκλεινω τα ματια μου.

Το κανω οταν ειμαι κουρασμενη ή πολυ αγχωμενη (οκ εξαιρω τις περιπτωσεις που το κανω οταν ειναι κουρασμενα τα ματια μου γιατι εχω και προβλημα και δυστυχως τα τελευταια χρονια ειμαι αναγκασμενη να δυλευω μπροστα σε κομπιουτερ ολη μερα) αλλα κυριως το κανω οταν καποιος μου το επισημανει δηλαδη μου το θυμήσει..

Μπορει να το κανω για ενα λεπτο και να σταματησω.. αν καποιος μου το πει μετα θα το κανω τουλαχιστον για μια ωρα γιατι θα το εχω στο μυαλο μου..

Οταν ημουν πιο μικρη ντρεπομουν.. και προσπαθουσα να βρω διαφορες δικαιολογιες του τυπου κατι μπηκε στο ματι μου κλπ.. και μπορει να με επρηζαν για ωρα με διαφορα τιπς για να το σταματησω

Τωρα λεω απλα ενα "εχω τικ" και δεν μιλαει κανει.. :lol::lol: με αφηνουν στην ησυχια μου.

Το μονο κακό και η μονη δυσκολια που εχω αντιμετωπισει ειναι οτι ποτε δεν κααταφεραα να κερδισω σε αυτο το παιχνιδι "ποιος θα κλεισει πρωτος τα ματια του" :lol:

Ισως αν δεν ειχαν ασχολειθει τοσο πολυ μαζι μου απόταν ημουν μικρη, να μην το ειχα πια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino,χάθηκες :D καλή σχολική χρονιά στα δευτεράκια μας.

 

Σ΄ευχαριστώ! Χαίρομαι που σας ξαναβρήκα κι εγώ να δω τα νέα σας.

Εύχομαι φέτος να μην έχω να γράψω τίποτα περίεργα συμβάντα σε σχέση με πέρυσι ( :wink: ) και να έχω μόνο καλά να μοιραστώ μαζί σας.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Belfaccino,χάθηκες :D καλή σχολική χρονιά στα δευτεράκια μας.

 

Σ΄ευχαριστώ! Χαίρομαι που σας ξαναβρήκα κι εγώ να δω τα νέα σας.

Εύχομαι φέτος να μην έχω να γράψω τίποτα περίεργα συμβάντα σε σχέση με πέρυσι ( :wink: ) και να έχω μόνο καλά να μοιραστώ μαζί σας.

Δήμητρα

 

Κι εγώ έυχομαι να ανταλλάσουμε μόνο ωραίες εμπειρίες για τη σχολική μας ζωή. :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino,

 

Σε ευχαριστώ πολύ και ιδιαίτερα και το πολύ καλό λιγκ.

Ίσως έχεις δίκαιο για τη πίεση.

Φέτος υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι θα είμαι είμαι πιο χαλαρή όσον αφορά το διάβασμα.

 

Επίσης του είπα ότι είναι πια αρκετά μεγάλος και δεν θα του λέω πότε να διαβάσει. Του είπα επίσης ότι του έχω εμπιστοσύνη, ξέρει τις υποχρεώσεις του και εγώ θα είμαι κοντά του αν χρειαστεί οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Μέχρι στιγμής τα πάει πολύ καλά και αποφασίζει αυτός πότε θα διαβάσει.

 

Το τικ παραμένει αλλά έγινε πιο αραιό. (Πρόσεξα ότι το κάνει όταν προσπαθεί να διαβάσει και να γράψει!!)

 

Περιμένω σχολικά νέα και απο τα δικά σας ζουζούνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Dora μου,

 

Και γω θυμάμαι στο δημοτικό είχα διάφορα τικς.(Γύριζα τα μαλιά μου στο δάκτυλο μου για ώρες) και είμαι σίγουρη ότι αυτό γινόταν όταν με μάλωναν για κάτι ή είχα τρομερό άγχος.

 

Όλοι οι άνθρωποι όμως έχουμε τις δικές μας ιδιαιτερότητες και τα μυστικά μας. Οφείλουμε να τα σεβόμαστε και να αγαπάμε τους ανθρώπους μας όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές μου φίλες,

 

Έχουν περάσει 3 εβδομάδες απο την έναρξη της σχολικής χρονιάς του Κωνσταντίνου μου.

 

Πολύ ευχαριστα τα νέα μας.

Το τικ έφυγε δια μαγείας.

Επίσης το πρόβλημα με τις αντιδράσεις του για το διάβασμα είναι παρελθόν.

Διατηρώ όμως τις επιφυλάξεις μου μήπως αρχίσει πάλι.

 

Φτιάξαμε μαζί σε κόλλα Α4 ένα ημερολόγιο με τους μήνες Σεπ. Οκτ. Νοε.

και τον ρώτησα πιο είναι το αγαπημένο του χρώμα, το χρώμα που είναι αδιάφορο και το χρώμα που δεν του αρέσει καθόλου.

 

Αν διαβάσει πολύ καλά, θα χρωματίζει τη μέρα αυτή με το αγαπημένο του χρώμα. Αν διαβάσει μέτρια με το αδιάφορο και αν δεν διάβασε καθόλου καλά με το τελευταίο. Το αρχίσαμε από τις 6/9 και μέχρι στιγμής έχει μόνο 2 μέρες με αδιάφορο και τις υπόλοιπες με το αγαπημένο.

 

Στο τέλος του μήνα αν τα αγαπημένα του είναι πιο πολλά θα έχει μια έκπληξη. Δεν ξέρω αν πιάνει και σε άλλα παιδιά αλλά στο Κων/νο έγινε έμμονη ιδέα!!!

 

Έχει περισσότερη υπομονή και προσπαθεί περισσότερο.

Σήμερα η δασκάλα του του έδωσε βραβείο καλύτερης ανάγνωσης και ορθογραφίας. Καμία σχέση με τη προηγούμενη χρονιά.

 

Είμαι περίφανη σας λέω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GEORGIA.CY,Ενα μεγάλο μπράβο και στους δύό σας.Θα δείς πόσο θα σε εντυπωσιάσει ευχάριστα το παιδάκι σου και πόσο περήφανος θα έιναι και ο ίδιος. :D

Βέβαια φτιάξε κατάλογο με εκπλήξεις γιατί νομίζω ότι ότι θα πρέπει να του κάνεις πολλές :D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια!

Δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας για την Β' τάξη. Επανάληψη της Α'Δημ. είναι σε πιο εξελιγμένο επίπεδο. Ξένες γλώσσες κάνουν ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και καλή σχολική χρονιά.

 

Προάγομαι κι εγώ σε μανούλα που το παιδί της θα πάει στη Β' Δημοτικού και είμαι πολύ χαρούμενη.

 

Καλώ λοιπόν όλες τις φίλες μου που τα λέγαμε πέρυσι απο το θέμα "ΤΑ ΠΡΩΤΑΚΙΑ ΤΟΥ 2009" να ξανασυναντηθούμε εδώ.

 

Ο αγιασμός μας είναι την Δευτέρα 09:30 πμ και το σχολείο μας είναι ένα απο τα 800 που υπάγονται στο πιλοτικό πρόγραμμα του ολοήμερου σχολείου.

 

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και καλή σχολική χρονιά!!!!

 

Β' Δημοτικού επανάληψη της Α'? Κάτι πήρε το αυτάκι μου για προπαίδεια?Αληθεύει?

 

Επίσης είμαστε και ένα απο τα 800 σχολεία του πιλοτικού προγράμματος ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.Ανυπομονώ για την Δευτέρα να δω εαν τηρήθηκαν οι υποσχέσεις σωστής στελέχωσης.

 

Ο αγιασμός μας είναι τη Δευτέρα 09:30πμ.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι... Εχει προπαιδεια φετος.

Εμας μαλιστα η δασκαλα μας οταν τελειωνε το σχολειο περσι, μας ειχε δωσει το cd με τα τραγουδακια της προπαιδειας για να τα ακουμε το καλοκαιρι.

Σημερα στον Αγιασμο μας ενημερωσαν οτι λειπουν εκπαιδευτικοι και οτι προς το παρον δεν μπορει να λειτουργησει το νεο προγραμμα, δηλαδη μεχρι τις 14.00.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγαμε οικογενειακώς στο σχολείο να αφήσουμε το γιό μας. Δε ξέρω γιατί αλλά συγκινήθηκα. Το παιδί ήταν μες στη χαρά που συνάντησε τους φίλους του και από ό,τι μου είπε το απόγευμα πέρασε υπέροχα την πρώτη μέρα στο σχολείο! Μακάρι να του μείνει ο ενθουσιασμός όλη τη χρονιά!

Αντε, καλή μας σχολική χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

καλή σχολική χρονιά και από εμένα.

 

Εμείς πήγαμε χθες μόνο για αγιασμό. Βιβλία σήμερα και θα μείνουν μέχρι τις 11:30. Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει ακόμα γιατί δεν υπάρχουν οι ωρομίσθιοι. Ευτυχώς που έχουμε την γιαγιά μας γιατί αλλιώς τι θα κάναμε ? Το δικό μας σχολείο δεν ανήκει στα πιλοτικά. Θα περιμένω να δω τι κάνουν στα δικά σας.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μας. Εδώ και φέτος. Ελπίζω και από μας να είναι το ίδιο καλά όπως και πέρσι. Το σχολείο μας το βρήκα προς το παρόν οργανωμένο. Άλλαξε ο διευθυντής του σχολείου και κάποιοι δάσκαλοι. Το ολοήμερο ξεκίνησε κανονικά :shock::D:D και η δασκάλα που έχουμε φέτος από ότι μου είπαν μαμάδες με μεγαλύτερα παιδιά είναι πολύ καλή. Είδωμεν. Θα ακούσω λεπτομέρειες σήμερα από την κόρη μου. Τα βιβλία μας τα έδωσα χθες και σήμερα θα μας δώσει λίστα η δασκάλα με τα αναλώσιμα που θα χρειαστούν. Καλή σχολικά χρονιά!!!!:P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμάς, καταρχήν να ευχηθώ καλή πρόοδο σε όλα τα παιδάκια.

Το δικό μας σχολείο ανήκει στα πιλοτικά αλλά φυσικά δεν ήρθαν ακόμη οι δάσκαλοι των ειδικοτητων. Εμάς χθές πήρανε τα βιβλία της Γλώσσας, των Μαθηματικών και της Μελέτης.

Γι΄ αυτή την εβδομάδα τα παιδιά θα σχολάνε στις 12:25 και στις 14:00 τα παιδιά που είναι γραμμένα στο ολοήμερο.

Γιαννούλα όσον αφορά την προπαίδεια, εμείς από πέρισυ μάθαμε του 1, 2, 5 και 10, οπότε μην αγχώνεστε αφού τα κατάφεραν σαν πρωτάκια, φέτος δεν μας πιάνει τίποτα.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλή αρχή στα δευτεράκια μας. Εμείς εχουμε την ίδια δασκάλα με πέρσι, το παιδί χάρηκε αφού η δασκάλα του ειναι ευγενική φυσιογνωμία αλλά δεν ξέρω κατά πόσο καλή ειναι. Σε σύγκριση με άλλες δεν κάνει τόσηηη δουλεια΄και το σχολείο δεν ανήκει στο νέο πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν πρέπει να στενοχωρηθώ αλλά θα προτιμούσα να ειναι.

 

Βιβλία τους έδωσαν την δευτέρα μετά τον Αγιασμό : της Γλώσσας, των Μαθηματικών , της Μουσικής και θα δοθούν και άλλα στην πορεία, κάποια βιβλία της Α ήταν και για την Β' δημοτικού, εικαστικά για παράδειγμα

 

Σήμερα δεν πήραν βιβλία μαζί μονο ένα μπλοκ ζωγραφικής,τις μπογιές και ένα πρόχειρο τετράδιο. Εμείς πέρσι για προπαίδεια ούτε λόγος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...