Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ


Recommended Posts

Καλημερα....Ειμαι η Δωρα καινουργιο μελος στο parents....Εχω γεννησει εδω και 6μηνες εναν πανεμορφο μπουμπουκι....και θα ηθελα να ρωτησω το εξης που με απασχολει..βαζει πολυ συχνα τα δαχτυλακια του στο στομα...Εχω ακούσει οτι δεν κανει και οτι ειναι επικινδυνο και οτι μπορει να βγαλει μυκητες...Ισχυει κατι τετοιο γιατι εχω ψιλοτρομάξει... :lol::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δώρα καλημέρα και καλωσήρθες στο φόρουμ ! Είναι απολύτος φυσιολογικό να βάζει τα δάχτυλα του στο στόμα , ειδικά σε αυτήν την ηλικία δεν νομίζω να υπάρχει παιδί που να μην τα βάζει ! Και σιγά , σιγά θα δείς ότι δεν θα βάζει μόνο τα δάχτυλα , αλλά ότι βρίσκει μπροστά του ! Πολύ πιθανόν να το ενοχλούν τα ούλα του γιατί βγάζει δοντάκια . Επικίνδυνο δεν θα το έλεγα , αλλά εννοείτε ότι από θέμα υγιεινής δεν είναι και ότι καλύτερο , όσο να ΄ναι αποκλείεται να είναι πάντα πεντακάθαρα τα χεράκια του ! Αν μπορείς να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο όταν το κάνει , πιστεύω θα βοηθούσε ! Αλλά μην τρομάζεις το έχουμε περάσει όλοι ! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε στο forum και να σας ζήσει το μωράκι! :D

 

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο (για μύκητες που οφείλονται σε δάχτυλα στο στόμα)... είναι κάτι που και ο δικός μας ο μικρός το κάνει μήνες τώρα και απ' ότι έχω καταλάβει τον ανακουφίζει και στη φαγούρα της οδοντοφυίας... δεν τον αποτρέπω για να πω την αλήθεια, φαντάζομαι πως είναι σα να θες να ξυστείς και να μη σε αφήνουν αν του τα βγάλω :D ... αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω τώρα, μπορεί! :idea:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τις δυο σας για τις αμεσες απαντησεις σας!!! Χαρηκα που ενδιαφερθήκατε! Ειμαι καινουργια οπως σας ειπα και θελω να εχουμε επαφες μεσα απο το forum για τα μωρα μας! Αλήθεια , αυτά τα σχεδιακια με τα σκιτσακια που δειχνουν την ηλικια του μωρου, πως τα βαζετε ???

 

Ευχαριστώ και πάλι.... Δώρα από Αγ.Παρασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο http://www.xarakas.gr και να φτιάξεις εκεί ένα... υπάρχουν και άλλες σελίδες για τέτοια "ζουζουνίστικα" όπως το http://www.glitterfy.com

Κάτι θα βρεις να σου αρέσει, θα ανακαλύψεις και άλλα μόνη σου!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πατήσεις πάνω σε ένα από τα δικά μας και θα σε βγάλει στο site με τα τικεράκια ! Μετά ακολουθείς τις οδηγίες και κάνεις copy paste τον κωδικό που θα σου βγάλει ( νομίζω επιλέγεις τον url=http κωδικό ) και το επικολάς στην υπογραφή σου στο προφίλ σου ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι....Νομίζω τα κατάφερα... Οσο για τα αντικείμενα που βαζει στο στόμα , όντως βάζει τα ΠΑΝΤΑ...πρεπει να μαι πολυ προσεκτική!!!

Link to comment
Share on other sites

Δώρα καλημέρα!

 

Απαντώ καταρχήν γιατί τα μωρά μας είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία. Πότε γέννησες? Εγώ 7/6.

Λοιπόν και η δικιά μου τα βάζει όλα στο στόμα. Μάλιστα μερικές φορές μου τραβάει τα χέρια, τα ρούχα, τα μαλλιά με μανία, με σκοπό να τα βάλει στο στόμα. Όντως αυτή η ηλικία αυτό έχει. Είναι ο τρόπος που εξερευνούν τον κόσμο τα μωρά μας...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο μπεμπούλης είναι 2 μηνών και 20 ημερών και έχει αρχίσει ήδη να βάζει τα χεράκια του στο στόμα. Νομίζω ότι είναι κάπως νωρίς για να αρχίσει να βγάζει δοντάκια, οπότε προσπαθώ να τον αποτρέψω και του βάζω την πιπίλα. Αλλά κάνω καλά ; ή θα έπρεπε να τον αφήσω να κάνει όπως νομίζει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάσαι βρε tsalek με τον Γιαννάκη;... Αυτός απο 3 μηνών έβαζε τα πάντα στο στόμα και τα ούλα του ήταν φουσκωμένα... Χώρια που γκρίνιαζε χωρίς λόγο και αιτία....

 

Έτσι και ο Ανδρίκος. Νομίζω πως ετοιμάζονται τα ούλα... Κάνουν την προετοιμασία τους για να υποδεχτούν τα ωραία του δοντάκια... Μάλλον μιλάμε περισσότερο για φαγούρα σε αυτήν την ηλικία. Για μένα μην το αποτρέπεις να βάλει τα χεράκια του στο στόμα άλλωστε σε αυτήν την ηλικία τα χεράκια του είναι καθαρά... δεν έχεις λοιπόν να φοβηθείς για μικρόβια...

 

 

Αντε να βγάλει και αυτός δοντάκια και να τους δίνουμε λεφτά (Γιάννης, Ανδρίκος και Μάνος) να πηγαίνουν για παϊδάκια :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώρα να σου ζήσει το μπουμπούκι σου...εχει σχεδόν ίδια ηλικία με τη δικιά μου,εμείς γεννηθήκαμε 15/6....

Βάζουμε τα πάντα στο στόμα μας εδώ κι εναμιση μήνα....Στην αρχή φοβομουν πολύ,τώρα το συνήθησα πλέον..αυτές τις μέρες έχει φάει όλο το καρότσι της,πλαστικά ,υφάσματα,τα πάντα....τσέκαρες αν έχει βγάλει κανένα δοντάκι;εμείς βγάλαμε 2 κι αυτό είναι που μας τρελένει κι θέλουμε να δαγκώνουμε τα πάντα.. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που την βρήκα να πιπιλάει με μανία το τακούνι από τα παπούτσια μου ( :shock::shock::shock::shock: ), σταμάτησα να αγχώνομαι για το αν θα πρέπει να βάζει τα βρώμικά χεράκια της στο στόμα!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην αχώνεσαι είναι απολύτως φυσιολογικό να βάζει τα δάχτυλα στο στόμα του, ετοιμάζονται να βγούν τα δοντάκια και υποφέρει, να ξέρεις ότι θα βάζει στο στόμα του ότι βρει και φυσικά δεν παθαίνει τίποτα, εννοώ βέβαια από ακίνδυνα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Και εμένα η μπέμπα μου βάζει τώρα είναι 7 μηνών, βάζει τα πάντα στο στόμα της. Από 2 μηνών είχε απίστευτα σάλια αλλά δόντι έβγαλε μόλις πριν από 1 εβδομάδα. Προσπαθώ τα παιχνίδια που δαγνώνει να είναι όσον το δυνάτόν πιο καθαρά και γενικά δεν έχουμε βγάλει κοκκινίλες...

Το απίστευτο είναι οτι έχει φάει κόλλημα με ένα μικρό πλαστικό μπουκάλι του νερού. Αφήνει όλα τα άλλα παιχνίδια που έχει και ασχολείται με αυτό!

Δοκιμάστε το!

Καλή χρονιά σε όλους!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας κοριτσια. η κορουλα μου ειναι 3 μηνων και 6 ημερων. εχει μια εβδομαδα που βγαζει πολλα σαλακια και εδω και μια εβδομαδα βαζει τα χερακια της στο στομα και τα μασουλαει με μανια. ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τα δοντακια και να βαζω mundisal για ανακουφιση. αληθεια ποσο ασφαλη ειναι αυτα τα προιοντα. το συγκεκριμενο πρεπει να εχει και αλκοολη μεσα.

helenap :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια. η κορουλα μου ειναι 3 μηνων και 6 ημερων. εχει μια εβδομαδα που βγαζει πολλα σαλακια και εδω και μια εβδομαδα βαζει τα χερακια της στο στομα και τα μασουλαει με μανια. ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τα δοντακια και να βαζω mundisal για ανακουφιση. αληθεια ποσο ασφαλη ειναι αυτα τα προιοντα. το συγκεκριμενο πρεπει να εχει και αλκοολη μεσα.

 

δε γνωριζω κανενα παιδακι που να επαθε κατι απο το συγκεκριμενο προιον. Παντος αν οπωσδηποτε θελεις κατι φυσικο προταση μου ειναι ομοιοπαθητικη. Θα σου δωσει καποιο σκευασμα και ολα καλα. Ουτε γκρινια, ουτε τιποτα. Απο 2 μηνων της εδωσα εγω .

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

δε γνωριζω κανενα παιδακι που να επαθε κατι απο το συγκεκριμενο προιον. Παντος αν οπωσδηποτε θελεις κατι φυσικο προταση μου ειναι ομοιοπαθητικη. Θα σου δωσει καποιο σκευασμα και ολα καλα. Ουτε γκρινια, ουτε τιποτα. Απο 2 μηνων της εδωσα εγω .

δε γνωριζω κανεναν ομοιοπαθητικο γιατρο. βρησκομαι θεσσαλονικη.¨γνωριζεται που μπορω να απευθυνθω? η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να αποφευγω να δινω στο μπουμπουκι μου οποιοδηποτε σκευασμα, τουλαχιστον τωρα που ειναι βρεφος. ο γιατρος μου ειναι πολυ του "φαρμακου" και αυτο με δυσαρεστει ιδιαιτερα.

helenap :-P

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανώ σκληρή, αλλά εγώ στις δικές μου δεν έδωσα ποτέ τίποτα για τα ουλάκια/δοντάκια (ψέματα, μία φορά έδωσα στη μία μια πολύ δόση ντεπόν όταν έβγαζε το δεύτερο δοντάκι κι απ'τον πόνο το παιδί ήταν έτοιμο να αρχίσει τους σπασμούς). Η οδοντίατρός μας είναι εντελώς κατά των φαρμάκων, κι εγώ επίσης. Ούτε mundisal, ούτε τίποτα. Αυτό όμως που τις βοηθάει και τις δύο πολύ είναι εκείνα τα παιχνίδια (δεν ξέρω καθόλου πώς λέγονται) που τα βάζεις στο ψυγείο ή στην κατάψυξη και όταν το παιδί έχει αυτές τις ενοχλήσεις, του τρίβεις μ'αυτά το ουλάκια ή τα παίρνει μόνο του και τα μασάει.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. η κορουλα μου ειναι 3 μηνων και 6 ημερων. εχει μια εβδομαδα που βγαζει πολλα σαλακια και εδω και μια εβδομαδα βαζει τα χερακια της στο στομα και τα μασουλαει με μανια. ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τα δοντακια και να βαζω mundisal για ανακουφιση. αληθεια ποσο ασφαλη ειναι αυτα τα προιοντα. το συγκεκριμενο πρεπει να εχει και αλκοολη μεσα.

 

Σίγουρα δόντια είναι? Είδε φουσκωμένα τα ούλα? Γιατί κι εμείς εδώ και 2 μήνες έχουμε πολλά σάλια, μιλάμε ότι βρέχουμε τα πάντα και έχουμε τα χέρια μονίμως στο στόμα... Επίσης μασάμε τα πάντα! Πανάκια, παιχνιδάκια, μασητικά, ρούχα, σαλιάρες, το καρότσι μας, τον μάρσιππο, σκύβουμε και μασουλάμε το πλάι από το ρηλάξ, ότι βρεθεί στο διάβα μας... με δυο λόγια. Κι εκεί που λες σίγουρα δόντια είναι...ακόμα τίποτα και μάλιστα αφού μας εξέτασε εξονυχιστικά η παιδίατρος μας είπε ότι δεν είναι πρησμένα τα ούλα και δε διαφαίνεται δόντι στον ορίζοντα...

Πώς θα είναι ήθελα να ήξερα όταν θα βγάζει πράγματι δόντια.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, μπορεί να μη σου βγάζει δόντι ακόμη, αλλά πριν ξεκινήσουν να φουσκώνουν τα ούλα για να σκάσουν τα δοντάκια, τα μωρά περνάνε μια περίοδο που τα ουλάκια τους τα τρώνε σαν παλαβά. Δεν πονάνε, όπως όταν βγάζουν δόντια. Τα τρώνε σαν τρελά. Μάλλον αυτή τη φάση περνάει και η κορούλα σου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν πιστευω οτι βγαζει δοντια απο τωρα,νομιζω οτι ειναι πολυ νωρς ακομα. ειναι μαλλον η φαση της φαγουρας στα ουλα που την κανει να μασουλαει τα χερακια της η και τα δικα μου με τοση μανια. τα εχω πιασει κατα διαστηματα και εχω διαπιστωσει οτι το τελευταιο διαστημα εχουν πρηστει και εχουν σκληρεινει λιγο περισσοτερο. και εγω προσπαθω να αποφευγω να δινω φαρμακα στο μπουμπουκι μου, ο παιδιατρος δεν με βοηθαει ομως σε αυτο.μπορειται να μου συστησεται καποιον στη θεσσαλονικη?

helenap :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...