Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

(ιδιωτικό σχολείο) αρνητική απάντηση στη συνάντηση γνωριμίας!


Recommended Posts

Συμφωνώ ότι είναι εξ΄ορισμού ελιτίστικο. Γι΄αυτό έγραψα να μην κοροιδευόμαστε. Αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν διαβαθμίσεις μεταξύ των ιδιωτικών...

 

Όσο για το κριτήριο της συμπεριφοράς, αν παρουσιαστεί άσχημη συμπεριφορά στη μέση της χρονιάς, τι ακριβώς γίνεται; το διώχνουν το παιδί;

ή αν παρουσιαστούν χαμηλές επιδόσεις;

 

Οι χαμηλές επιδόσεις δεν απασχολούν ΚΑΘΟΛΟΥ.

'Αλλωστε τα σχολεία ενδιαφέρονται για το "αύριο" του παιδιού. Και το "αύριο" αναγκαστικά συνδέεται με τις κλίσεις του. Αν το παιδί έχει δεξιοτεχνία στη μουσική, στον αθλητισμό, στη ζωγραφική κλπ., το σχολείο φυσικά και θα το υποστηρίξει.

Πραγματικά, δεν έχω καν ακούσει έστω μία περίπτωση που να έφυγε από ιδιωτικό σχολείο λόγω χαμηλών επιδόσεων...

 

'Εχω ακούσει για μαθητή που έφυγε πριν τρία χρόνια λόγω συνεχιζόμενης αρνητικής συμπεριφοράς...

Το σχολείο δεν νομιμοποιείται να διώξει. Δεν έχει νομικά αυτήν τη δυνατότητα.

Ωστόσο, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Όταν ο μαθητής γίνεται "επικίνδυνος", οι γονείς του αρνούνται να συνεργαστούν και ο διευθυντής τηλεφωνεί καθημερινά στους γονείς και στέλνει επιστολές που τους επισημαίνει τα προβλήματα και τους υπενθυμίζει τον "Κανονισμό του Σχολείου" (που έχουμε όλοι υπογράψει), αργά ή γρήγορα -και συνήθως γρήγορα- ο γονιός και το παιδί του αποχωρούν.

Άλλωστε, ο γονιός που δεν θέλει να παραδεχθεί τίποτα αρνητικό για το παιδί του, δεν αντέχει να ακούει καμιά κριτική. Πόσο μάλλον αν αυτή είναι καθημερινή ή / και έγγραφη.

Έτσι, επέρχεται "βελούδινο διαζύγιο".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 22 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 20 δημοσιεύσεις

  • sofi@p

    sofi@p 14 δημοσιεύσεις

  • Aimee

    Aimee 14 δημοσιεύσεις

Άρα μήπως τελικά αξιολογείται ο γονιός και όχι το παιδί; Ίσως δηλαδή σκανάρουν πιο πολύ αν ο γονιός θα δημιουργήσει προβλήματα; Αυτό το έχω νιώσει και σε δημόσιο σχολείο. Ένιωθα ότι πέρναγα εγώ εξετάσεις από τις ερωτήσεις που γίνονταν και από τις φόρμες που συμπλήρωνα...

 

Νομίζω ότι ο γονιός αξιολογείται όταν έχει ήδη εντοπιστεί κάποιο θεματάκι με το παιδί.

(Τουλάχιστον, στο δικό μας σχολείο, την "ημέρα γνωριμίας" ελάχιστα παιδιά συνοδεύονταν και από τους δύο γονείς, έτσι ώστε να μπορεί πράγματι να εκτιμηθεί η δυναμική της οικογένειας).

 

Υποθέτω ότι όταν το σχολείο επικοινωνήσει το πρόβλημα στον γονιό, αν ο τελευταίος αρχίσει τις αμφισβητήσεις ή τις δικαιολογίες, φαίνεται "μη συνεργάσιμος". Και ναι, τελικά, έχεις δίκιο: Είναι ο γονιός που είναι ανεπιθύμητος, όχι το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στο ιδιωτικο που φοιτουσα εγω είχαμε παιδια με ειδικες ανάγκες. Άρα αυτό που μετρούσε ήταν η προσπάθεια του γονέα να ενταξει και να βοηθησει πραγματικα το παιδι του. Υπο αυτην την έννοια ναι αξιολογείται ΚΑΙ ο γονέας. Στην τάξη μου "αποβληθηκε" δια παντός μαθητης διότι είχε αρχίσει να κάνει χρήση απαγορευμένων ουσιών και δεν το παραδεχονταν οι γονεις παρα τις επίμονες συστασεις του σχολειου ότι το παιδι πρέπει να παρακολουθείται από ειδικευμενο ψυχίατρο και να έχει στενη επιτηρηση. Από την στιγμη που οι γονεις αρνουνταν να δουν το πρόβλημα το σχολειο προχώρησε στην αποπομπή του μαθητη καθως υπηρχε ο κίνδυνος να παρασυρθουν και άλλοι μαθητες ή να αρχισει ο μαθητης να φερνει τις ουσίες και στο προαυλιο του σχολείου. Δεν φανταζομαι ότι κανεις πληρωνει ιδιωτικο σχολειο για να κάθεται το παιδι του δίπλα σε συμμαθητή που στριβει τσιγαριλίκια....:rolleyes::rolleyes: Καλώς έπραξε η διευθυνση του σχολείου.

Συμπερασματικα φυσικα και ξεφευγουν δυσκολες περιπτώσεις και από τις εξετασεις και από τις αξιολογήσεις αλλα είναι διαφορετικο να αποβάλεις το 1% μιας ταξης και άλλο να αναγκαστείς να κουμαντάρεις ένα 80% που έχει θεματα...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη τωρα, αλλα το παιδι σας δεν ανεχεται τις φωνες των συμμαθητων κι αντι να δουλεψετε στην "ανοσοποιηση" του στα κοινωνικα ερεθισματα που στην πραξη δεν θα ειναι παντα συμβατα με το χαρακτηρα του, θα απαιτουσατε να μη γινει δεκτο το παιδακι που ξεφυγε; Κι αν το ειχαν ηδη δεκτει, τι; Θα απαιτουσατε να αποβληθει; Ας χωρισουμε τα σχολεια σε τυπων και υπογραμμων και δυσκολων μαθητων τοτε. Κι εμενα μια μερα γυρισε με δαγκωνια στο μαγουλο απο συμμαθητη του και την επομενη μερα επαιζαν αγαπημενα ξανα γιατι δεν του εδωσα θαρρος να τον περιθωριοποιησει.

 

jst, τώρα είδα το σχόλιο σου. Δεν είπα ότι δεν ανέχεται τις φωνές των συμμαθητών, απλά δεν της ήταν ευχάριστο. Όπως δεν ήταν ευχάριστο και για άλλα παιδιά. Και το ίδιο συμβαίνει και με παιδιά που πηγαίνουν Α' Δημοτικού και εκεί επιβαρύνεται και η εκπαιδευτική διαδικασία...

Έχεις δίκιο στην ανοσοποίηση, και αυτό έκανα. Γιατί σκέφτηκα ότι το παιδί θα έχει να αντιμετωπίσει πάντα ενοχλητικούς και αγενείς ανθρώπους όπως συναντώ κι εγώ στη δουλειά μου, στο δρόμο, στις δημόσιες υπηρεσίες ακόμα και μέσα στο forum... Έτσι είναι η ζωή... Τώρα βέβαια το αν το θεωρώ αυτό λογικό όταν πληρώνω για ιδιωτικό σχολείο, είναι μια άλλη ιστορία, αλλά πάντα, όσο καλό και να είναι το "φίλτρο" κάπου το πράγμα θα στραβώσει.

Για να μην πολυλογώ συμφωνώ με την sofi@p, την Aimee και την bobonela στις τοποθετήσεις τους, έχουμε μιλήσει άλλωστε αρκετά μέσα στο forum και ξέρω τις αξίες και το τι αναζητούν σε ένα ιδιωτικό σχολείο.

To ιδιωτικό, είναι ένα σχολείο για το οποίο αμφίδρομα για το σχολείο και το γονιό ισχύει η αρχή της ελεύθερης επιλογής. Όπως κανένας μας δεν υποχρεώνεται να πάει σε ένα ιδιωτικό σχολείο, έτσι και κανένα σχολείο δεν υποχρεούται να δεχθεί το δικό μου ή το δικό σου παιδί. Αν κρίνει για τον οποιοδήποτε λόγο πως δεν ταιριάζει το παιδί με το σχολείο, δεν το κάνουν δεκτό.

Και προχωράς στο επόμενο σχολείο. Τόσο απλά!

Και ομολογώ ότι αυτά για το αν θα δεχόντουσαν ένα παιδί εφοπλιστικής οικογένειας τα βρίσκω τελείως προσχηματικά με την έννοια ότι πουθενά δεν είναι ένας κοινός θνητός ίσος με έναν εφοπλιστή. πουθενά δεν απολαμβάνει την ίδια αντιμετώπιση. Σην Εφορία, στην Αστυνομία, στις Τράπεζες, πουθενά. Γιατί δηλαδή ενώ με έναν άνθρωπο σε χωρίζει η άβυσσος και αυτό βέβαια λόγω του συστήματος και της κοινωνίας που ζούμε, θα πρέπει το παιδί σου να έχει την ίδια αντιμετώπιση με το δικό του; και θεωρώ ότι το σχολείο είναι το λιγότερο στην ταξική διαφοροποίηση που ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

................

Και προχωράς στο επόμενο σχολείο. Τόσο απλά!

Και ομολογώ ότι αυτά για το αν θα δεχόντουσαν ένα παιδί εφοπλιστικής οικογένειας τα βρίσκω τελείως προσχηματικά με την έννοια ότι πουθενά δεν είναι ένας κοινός θνητός ίσος με έναν εφοπλιστή. πουθενά δεν απολαμβάνει την ίδια αντιμετώπιση. Σην Εφορία, στην Αστυνομία, στις Τράπεζες, πουθενά. Γιατί δηλαδή ενώ με έναν άνθρωπο σε χωρίζει η άβυσσος και αυτό βέβαια λόγω του συστήματος και της κοινωνίας που ζούμε, θα πρέπει το παιδί σου να έχει την ίδια αντιμετώπιση με το δικό του; και θεωρώ ότι το σχολείο είναι το λιγότερο στην ταξική διαφοροποίηση που ισχύει.

 

Επιτέλους κάποια το είπε!!! Περίμενα να δω αν τελικά κάποιος θα έλεγε το αυτονόητο..... Hellooooooo!!!! ΔΕΝ είναι όλοι οι άνθρωποι ίσοι! Καλώς ή κακώς. Το βιώνουμε καθημερινά. Γιαυτό φτάσαμε άλλωστε εδώ που φτάσαμε.

Οσον αφορά λοιπόν το θέμα του σχολείου, είναι καλό να μαθαίνουν τα παιδιά από μικρά ότι θα ζήσουν σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον στη ζωή τους, ότι θα υπάρχουν αδικίες, ότι θα έχουν αξία προσωπική που συχνά δεν θα αναγνωριστεί γιατί κάποιος άλλος με περισσότερο "μέσον" τους προσπέρασε, να μάθουν να τοποθετούνται μέσα σε ένα περιβάλλον που θα υπάρχει η διαφορετικότητα.

Αυτή είναι και η επιτυχία ενός καλού σχολείου, να συγκεράσει όλες αυτές τις αποκλίνουσες τάσεις, να μάθει στα παιδιά αυτά να επιβιώνουν και να πετυχαίνουν το στόχο τους, να τους μάθει να σέβονται τους διπλανούς που ίσως να μην έχουν τόσα "προνόμια" λόγω ονόματος, να τους μάθει να αλληλουποστηρίζονται. Αυτό θα εθεωρείτο επιτυχία ενός καλού σχολείου.

Τώρα όσον αφορά το θέμα της θεματοθέτριας και όπως γενικότερα αναπτύχθηκε, ένα σχολείο με το κύρος της edit admin που κάνουν ουρά απέξω οι υποψήφιοι, δεν έχει κανένα λόγο να πάρει ένα παιδί που με την εμπειρία των δασκάλων, από την πρώτη ματιά, φάνηκε ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα. Απλά δεν έχει λόγο να το κάνει. Υπάρχουν κι άλλα σχολεία, όπως σωστά είπατε. Η edit admin στο βαθμό που μπορεί να ξεδιαλέξει παιδιά, θα το κάνει.

Οσον αφορά την απορία καποιων κοριτισιών πιο πάνω για το τι γίνεται αν αργότερα προκύψουν προβληματικές συμπεριφορές, θα ήθελα απλά να πω ότι αυτές λύνονται με υποδειγματικό τρόπο που πραγματικά με έχουν αφήσει άφωνη! Εχω εκπλαγεί ευχάριστα επανειλημμένως με τον τρόπο που χειρίζονται καταστάσεις, συχνά δύσκολες, και με τις λύσεις που δίνονται. Κάποιες φορές έχουν αποχωρήσει και παιδιά. Δεν φοβάται η edit admin να οδηγήσει παιδιά στην έξοδο, αυτό άλλωστε την κρατάει σταθερή στην πρώτη γραμμή. Οι απόφοιτοι της edit admin έχουν επίπεδο πολύ υψηλό και αυτό θα τους βοηθήσει σε όλες τις δραστηριότητες της ζωής τους. Αυτό άλλωστε είναι που τελικά αποκομίζει κάποιος από ένα καλό σχολείο κι όχι το αν θα περάσει στις παν/νιες, το οποίο γίνεται και από ένα οποιοδήποτε δημόσιο κάνοντας φροντιστήρια. Αλλο είναι το όφελος ενός σοβαρού και συγκροτημένου σχολικού περιβάλλοντος που δίνει στο παιδί όλα τα προσόντα για μια πετυχημένη πορεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jst, τώρα είδα το σχόλιο σου. Δεν είπα ότι δεν ανέχεται τις φωνές των συμμαθητών, απλά δεν της ήταν ευχάριστο. Όπως δεν ήταν ευχάριστο και για άλλα παιδιά. Και το ίδιο συμβαίνει και με παιδιά που πηγαίνουν Α' Δημοτικού και εκεί επιβαρύνεται και η εκπαιδευτική διαδικασία...

Έχεις δίκιο στην ανοσοποίηση, και αυτό έκανα. Γιατί σκέφτηκα ότι το παιδί θα έχει να αντιμετωπίσει πάντα ενοχλητικούς και αγενείς ανθρώπους όπως συναντώ κι εγώ στη δουλειά μου, στο δρόμο, στις δημόσιες υπηρεσίες ακόμα και μέσα στο forum... Έτσι είναι η ζωή... Τώρα βέβαια το αν το θεωρώ αυτό λογικό όταν πληρώνω για ιδιωτικό σχολείο, είναι μια άλλη ιστορία, αλλά πάντα, όσο καλό και να είναι το "φίλτρο" κάπου το πράγμα θα στραβώσει.

Για να μην πολυλογώ συμφωνώ με την sofi@p, την Aimee και την bobonela στις τοποθετήσεις τους, έχουμε μιλήσει άλλωστε αρκετά μέσα στο forum και ξέρω τις αξίες και το τι αναζητούν σε ένα ιδιωτικό σχολείο.

To ιδιωτικό, είναι ένα σχολείο για το οποίο αμφίδρομα για το σχολείο και το γονιό ισχύει η αρχή της ελεύθερης επιλογής. Όπως κανένας μας δεν υποχρεώνεται να πάει σε ένα ιδιωτικό σχολείο, έτσι και κανένα σχολείο δεν υποχρεούται να δεχθεί το δικό μου ή το δικό σου παιδί. Αν κρίνει για τον οποιοδήποτε λόγο πως δεν ταιριάζει το παιδί με το σχολείο, δεν το κάνουν δεκτό.

Και προχωράς στο επόμενο σχολείο. Τόσο απλά!

Και ομολογώ ότι αυτά για το αν θα δεχόντουσαν ένα παιδί εφοπλιστικής οικογένειας τα βρίσκω τελείως προσχηματικά με την έννοια ότι πουθενά δεν είναι ένας κοινός θνητός ίσος με έναν εφοπλιστή. πουθενά δεν απολαμβάνει την ίδια αντιμετώπιση. Σην Εφορία, στην Αστυνομία, στις Τράπεζες, πουθενά. Γιατί δηλαδή ενώ με έναν άνθρωπο σε χωρίζει η άβυσσος και αυτό βέβαια λόγω του συστήματος και της κοινωνίας που ζούμε, θα πρέπει το παιδί σου να έχει την ίδια αντιμετώπιση με το δικό του; και θεωρώ ότι το σχολείο είναι το λιγότερο στην ταξική διαφοροποίηση που ισχύει.

 

Το σχόλιό μου πιστευα πως το είχες δει, δεδομενου οτι μου απαντησες επι των τοποθετησεων μου σε αλλο thread. Εχω πει πολλες φορες πως στηριζω την κοπελα που ανοιξε το θεμα, με δεδομενο πως οντως η αιτια ηταν ενας στιγμιαιος καυγας μεταξυ παιδιων κατα τον οποιο το δικο της κακως βιαιοπραγησε. Επίσης να πω οτι σε αντίστοιχη κατασταση, εαν το δικο μου παιδι ξεφευγε και το απερριπταν, δεν θα ανοιγα θεμα απλα θα προχωρουσα σε αναζητηση αλλου σχολείου, αλλα εγω ειμαι εγω κι η θεματοθετρια ειναι η θεματοθετρια. Και δεδομενου οτι η θεματοθετρια απεχει εδω και πολυ καιρο και δεν τοποθετειται πανω στο δικό της θεμα, θα ηταν ανοησια εκ μερους μου να κανω τον Χενρι Φοντα στο 12 Angry Men, εφοσον δεν ημουν μπροστα στο σκηνικο. Την αποψη μου ειπα, παντα με καθε επιφυλαξη

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιό μου πιστευα πως το είχες δει, δεδομενου οτι μου απαντησες επι των τοποθετησεων μου σε αλλο thread. Εχω πει πολλες φορες πως στηριζω την κοπελα που ανοιξε το θεμα, με δεδομενο πως οντως η αιτια ηταν ενας στιγμιαιος καυγας μεταξυ παιδιων κατα τον οποιο το δικο της κακως βιαιοπραγησε. Επίσης να πω οτι σε αντίστοιχη κατασταση, εαν το δικο μου παιδι ξεφευγε και το απερριπταν, δεν θα ανοιγα θεμα απλα θα προχωρουσα σε αναζητηση αλλου σχολείου, αλλα εγω ειμαι εγω κι η θεματοθετρια ειναι η θεματοθετρια. Και δεδομενου οτι η θεματοθετρια απεχει εδω και πολυ καιρο και δεν τοποθετειται πανω στο δικό της θεμα, θα ηταν ανοησια εκ μερους μου να κανω τον Χενρι Φοντα στο 12 Angry Men, εφοσον δεν ημουν μπροστα στο σκηνικο. Την αποψη μου ειπα, παντα με καθε επιφυλαξη

 

Στο thread γα τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ σου απάντησα ότι το Αρσάκειο έχει συνέντευξη για την εισαγωγή των μαθητών, με δεδομένο ότι είχα καταλάβει από τις τοποθετήσεις σου εδώ ότι δεν συμφωνείς με τη διαδικασία αυτή. Δεν είχα δει την απάντησή σου σε μένα γι΄αυτό που είχα γράψει για την κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

bobonela, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, και σε αυτή τη φιλοσοφία έχω εστιάσει φέτος που ήμουν και πάλι σε αναζήτηση σχολείου. Πέρυσι τέτοια εποχή που είχαμε ανταλλάξει και με σένα και με άλλες κοπέλες απόψεις για το τι συμβάλει στο να θεωρήσουμε ένα σχολείο καλό, με αφορμή το thread που είχα ανοίξει για τις ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ και το ΑΡΣΑΚΕΙΟ, είχα δώσει πολύ σημασία στα ξενόγλωσσα, και αν το σχολείο διδάσκει την Α και την Β γλώσσα άρτια.

Μετά από την εμπειρία μου στο νηπιαγωγείο, κατάλαβα ότι αυτό που προέχει, για μένα τουλάχιστον, είναι η φιλοσοφία, η κουλτούρα του σχολείου, η αγωγή που δίνει στα παιδιά και η αίσθηση της κοινότητας που αναπτύσσεται μέσα σε αυτό. Όπως βέβαια και οι εκπαιδευτικές ευκαιρίες που δίνει στους μαθητές να αναπτυχθούν πολύπλευρα. Μέσα από διαθεματικά projects, συμμετοχή σε διαγωνισμούς σύμφωνα με την κλίση του παιδιού, εκπαιδευτικούς ομίλους κλπ.

Σκεφτόμουν ότι όπως λες κι εσύ για τις πανελλήνιες, το δίπλωμα στην ξένη γλώσσα, με ένα φροντιστήριο, με ένα ιδιαίτερο, θα το πάρει. Την προστιθέμενη αξία όμως του να ανήκει και να έχει μεγαλώσει σε ένα σχολείο με παράδοση και κουλτούρα, που δομεί στέρεες προσωπικότητες με εμπιστοσύνη και αγάπη για τον εαυτό τους αλλά και τους συνανθρώπους τους θα το πάρει από ένα σχολείο-κύτταρο, που στοχεύει σε όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

bobonela, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, και σε αυτή τη φιλοσοφία έχω εστιάσει φέτος που ήμουν και πάλι σε αναζήτηση σχολείου. Πέρυσι τέτοια εποχή που είχαμε ανταλλάξει και με σένα και με άλλες κοπέλες απόψεις για το τι συμβάλει στο να θεωρήσουμε ένα σχολείο καλό, με αφορμή το thread που είχα ανοίξει για τις ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ και το ΑΡΣΑΚΕΙΟ, είχα δώσει πολύ σημασία στα ξενόγλωσσα, και αν το σχολείο διδάσκει την Α και την Β γλώσσα άρτια.

Μετά από την εμπειρία μου στο νηπιαγωγείο, κατάλαβα ότι αυτό που προέχει, για μένα τουλάχιστον, είναι η φιλοσοφία, η κουλτούρα του σχολείου, η αγωγή που δίνει στα παιδιά και η αίσθηση της κοινότητας που αναπτύσσεται μέσα σε αυτό. Όπως βέβαια και οι εκπαιδευτικές ευκαιρίες που δίνει στους μαθητές να αναπτυχθούν πολύπλευρα. Μέσα από διαθεματικά projects, συμμετοχή σε διαγωνισμούς σύμφωνα με την κλίση του παιδιού, εκπαιδευτικούς ομίλους κλπ. Σκεφτόμουν ότι όπως λες κι εσύ για τις πανελλήνιες, το δίπλωμα στην ξένη γλώσσα, με ένα φροντιστήριο, με ένα ιδιαίτερο, θα το πάρει. Την προστιθέμενη αξία όμως του να ανήκει και να έχει μεγαλώσει σε ένα σχολείο με παράδοση και κουλτούρα, που δομεί στέρεες προσωπικότητες με εμπιστοσύνη και αγάπη για τον εαυτό τους αλλά και τους συνανθρώπους τους θα το πάρει από ένα σχολείο-κύτταρο, που στοχεύει σε όλα τα παραπάνω.

 

Επειδή τείνουμε να γράφουμε λίγο πολύ τα ίδια στο τι ψάχνουμε και το τι βρίσκουμε στα σχολεία από τα οποία είμαστε ευχαριστημένοι, ειλικρινά θέλω να βρει ένας άνθρωπος να μου αναλύσει με πρακτικό και σαφή τρόπο ποια είναι η διαφορά μεταξύ του ελληνογερμανικού συστήματος (ή αυτού του τύπου σχολείου τελοσπάντων στο οποίο εντάσσεται η edit admin) και του ελληνοαμερικάνικου. Όπως διαβάζω εδώ είναι ένα και το αυτό, ενώ παράλληλα σε άλλο thread είναι η μέρα και η νύχτα...

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2747321#post2747321

 

Δεν είναι απαραίτητα το ένα καλύτερο από το άλλο, υπάρχουν καλά και κακά και στις δύο περιπτώσεις. Γι'αυτό και είμαστε όλοι διάσπαρτοι σε διαφορετικά σχολεία και έτσι κι αλλιώς μιλάμε για σχολεία υψηλού επιπέδου σε κάθε περίπτωση! Την ερώτηση την κάνω με καλή διάθεση και στα πλαίσια μια εποικοδομητικής συζήτησης εκπαιδευτικού περιεχομένου.

Συγγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω και να διαχωρίσω τις δύο σχολές σκέψεις για να δω ποια μου ταιριάζει περισσότερο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προβληματίζομαι που γίνεται τόσο απλά αποδεκτό ότι μέσα σε ένα σχολείο, έστω ιδιωτικό, δεν θα επικρατεί ισονομία και δικαιοσύνη και δεν θα μαθαίνουμε τα παιδιά να τα διεκδικούν, αλλά θα τα προσγειώνουμε ότι 'έτσι είναι τα πράγματα'. Θα πω στο παιδί μου που είναι 7 χρονών ότι 'έτσι είναι τα πράγματα΄' και ότι δεν μπορεί αξιωματικά να πετύχει αυτά που θα πετύχει ο συμμαθητής του που έχει καράβια? Σοβαρά τώρα? Τι φιλοσοφική προσέγγιση είναι αυτή?

 

Μάλλον θα πρέπει να συζητήσουμε αυτά που λέει η naina.....αλλά με παραδείγματα. Γιατί κουράστηκα να ακούω για φιλελεύθερα και αυστηρά σχολεία, χωρίς παραδείγματα. Δηλαδή εμένα που το σχολείο εντάσσεται στα 'φιλελεύθερα', δεν τα μαθαίνουν αγωγή? Δεν τα μαθαίνουν σεβασμό, πειθαρχία και τάξη?

 

Και για να μην είμαστε εκτός θέματος, μήπως να πάμε εδώ?

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=140806

 

Εγώ αισθάνομαι λίγο αμήχανα να αναφέρομαι σε ένα προσωπικό περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ προβληματίζομαι που γίνεται τόσο απλά αποδεκτό ότι μέσα σε ένα σχολείο, έστω ιδιωτικό, δεν θα επικρατεί ισονομία και δικαιοσύνη και δεν θα μαθαίνουμε τα παιδιά να τα διεκδικούν, αλλά θα τα προσγειώνουμε ότι 'έτσι είναι τα πράγματα'. Θα πω στο παιδί μου που είναι 7 χρονών ότι 'έτσι είναι τα πράγματα΄' και ότι δεν μπορεί αξιωματικά να πετύχει αυτά που θα πετύχει ο συμμαθητής του που έχει καράβια? Σοβαρά τώρα? Τι φιλοσοφική προσέγγιση είναι αυτή?

 

Μάλλον θα πρέπει να συζητήσουμε αυτά που λέει η naina.....αλλά με παραδείγματα. Γιατί κουράστηκα να ακούω για φιλελεύθερα και αυστηρά σχολεία, χωρίς παραδείγματα. Δηλαδή εμένα που το σχολείο εντάσσεται στα 'φιλελεύθερα', δεν τα μαθαίνουν αγωγή? Δεν τα μαθαίνουν σεβασμό, πειθαρχία και τάξη?

 

Και για να μην είμαστε εκτός θέματος, μήπως να πάμε εδώ?

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=140806

 

Εγώ αισθάνομαι λίγο αμήχανα να αναφέρομαι σε ένα προσωπικό περιστατικό.

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Δεν μπορούμε να μιλάμε για εκπαιδευτικό περιεχόμενο και διαθεματικές εργασίες και υψηλού επιπέδου παιδεία, αν δεν λειτουργεί το αυτονόητο, ότι όλοι μέσα στο σχολείο όλα τα παιδιά είναι ίσα. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο να καταστρατηγείται στην edit admin και δεν θεωρώ ότι το περιστατικό από το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση υπονοεί κάτι τέτοιο. Αν ήταν έτσι μάλλον θα έψαχναν πελάτες με το τουφέκι...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα σχολείο που καλλιεργεί κατεξοχήν την ισότητα μεταξύ των μαθητών, παρόλο που έχει ιδιαιτέρως ηχηρά ονόματα ανάμεσά τους, αυτή είναι η edit admin

Δεν γίνονται διακρίσεις μεταξύ των παιδιών, ούτε καν σε πράγματα που θα περίμενες να γίνουν. Ισως υπάρχει συνεννόηση/ ενημέρωση και προς τους αντίστοιχους γονείς, ότι τα παιδιά σας σ'αυτό το σχολείο Δεν θα απολαμβάνουν ειδικής μεταχείρισης. Ολα τα παιδιά αντιμετωπίζονται με πολύ ωραίο τρόπο, με πλήρη ισότητα, με πολυ ενδιαφέρον, σαν να επρόκειτο για βασιλόπουλα καθένα ξεχωριστά. Νομίζω ότι αυτό είναι που "τραβάει" στην edit admin. Αυτή δηλ. είναι η επιτυχία του σχολείου. Δεν απαιτείται να είσαι "όνομα" για να προσέξουν το παιδί σου. Το κάνουν με απίστευτο επαγγελματισμό και αγάπη για τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα σχολείο που καλλιεργεί κατεξοχήν την ισότητα μεταξύ των μαθητών, παρόλο που έχει ιδιαιτέρως ηχηρά ονόματα ανάμεσά τους, αυτή είναι η edit admin.

Δεν γίνονται διακρίσεις μεταξύ των παιδιών, ούτε καν σε πράγματα που θα περίμενες να γίνουν. Ισως υπάρχει συνεννόηση/ ενημέρωση και προς τους αντίστοιχους γονείς, ότι τα παιδιά σας σ'αυτό το σχολείο Δεν θα απολαμβάνουν ειδικής μεταχείρισης. Ολα τα παιδιά αντιμετωπίζονται με πολύ ωραίο τρόπο, με πλήρη ισότητα, με πολυ ενδιαφέρον, σαν να επρόκειτο για βασιλόπουλα καθένα ξεχωριστά. Νομίζω ότι αυτό είναι που "τραβάει" στην edit admin. Αυτή δηλ. είναι η επιτυχία του σχολείου. Δεν απαιτείται να είσαι "όνομα" για να προσέξουν το παιδί σου. Το κάνουν με απίστευτο επαγγελματισμό και αγάπη για τη δουλειά τους.

Και δεν διαφημίζουν τα ηχηρά ονόματα, όπως αλλά σχολεία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω πει πολλες φορες πως στηριζω την κοπελα που ανοιξε το θεμα, με δεδομενο πως οντως η αιτια ηταν ενας στιγμιαιος καυγας μεταξυ παιδιων κατα τον οποιο το δικο της κακως βιαιοπραγησε.

 

Παρακολουθώ τη συζήτηση από τη αρχή καθώς η edit admin είναι από τα σχολεία που μου είχαν κάνει πολύ καλή εντύπωση αν και τελικά δεν επιλέχθηκε.

 

Με κάθε επιφύλαξη όμως το τι έγινε καθώς η θεματοθετρια είναι πολύ νέο μέλος στο forum και τα μόνα μηνύματα που έχει στείλει είναι σχετικά με αυτό το περιστατικό.

 

Κατα τα αλλά με έχει καλύψει αρκετά η bobonela, sofi@p και Aimee :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τείνουμε να γράφουμε λίγο πολύ τα ίδια στο τι ψάχνουμε και το τι βρίσκουμε στα σχολεία από τα οποία είμαστε ευχαριστημένοι, ειλικρινά θέλω να βρει ένας άνθρωπος να μου αναλύσει με πρακτικό και σαφή τρόπο ποια είναι η διαφορά μεταξύ του ελληνογερμανικού συστήματος (ή αυτού του τύπου σχολείου τελοσπάντων στο οποίο εντάσσεται η edit admin) και του ελληνοαμερικάνικου. Όπως διαβάζω εδώ είναι ένα και το αυτό, ενώ παράλληλα σε άλλο thread είναι η μέρα και η νύχτα....

 

Naina, αναφορικά με το Ελληνιγερμανικο vs Ελληνοαμερικάνικο έχεις συγκεκριμενο σχολείο υπόψη ή είναι γενική η ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι γενικη και αφοτα την φιλοσοφια του καθε συστηματος και πως υλοποιειται. Ρωτω ορμωμενη απο τα οσα εγραψε αλλη κοπελα για τα project γιατι εχω την αισθηση οτι ολα πια τα ιδιωτικα σ΄αυτη τη χωρα κανουν project και αναπτυσσουν τις κλισεις των παιδιων. Στην πραξη που ειναι η διαφορα τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι γενικη και αφοτα την φιλοσοφια του καθε συστηματος και πως υλοποιειται. Ρωτω ορμωμενη απο τα οσα εγραψε αλλη κοπελα για τα project γιατι εχω την αισθηση οτι ολα πια τα ιδιωτικα σ΄αυτη τη χωρα κανουν project και αναπτυσσουν τις κλισεις των παιδιων. Στην πραξη που ειναι η διαφορα τελικα;

 

Σίγουρα στη γλώσσα :)

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν θεμελιώδεις διάφορες μεταξύ των δυο σύστημάτων γιατί σε κάθε περίπτωση μιλάς για Ελληνο(ξένη γλώσσα) σχολείο, συνεπώς η βάση είναι η Ελληνική εκπαίδευση με άλλο προσανατολισμό και έμφαση στη ξένη γλώσσα ή γλώσες.

 

Τα ιδιωτικά γενικότερα προσπαθούν να προσφέρουν πολλές επιλογές δραστηριοτήτων όποτε το παιδί βλέπει καλύτερα το του αρέσει και το του ταιριάζει, ενώ τα projects είναι ένας τρόπος το παιδί να μάθει να δουλεύει σε μια ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥμφωνώ κι εγώ ... όπως έχω πει και προηγουμένως δεν έχω διαπιστώσει καμία διάκριση και το παιδί μου το αντιμετωπίζουν σα να είναι ξεχωριστό.

 

 

Μα φυσικά....αφού το κάθε παιδί στον κόσμο είναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ..ο κάθε άνθρωπος είναι μια ξεχωριστή οντότητα! :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κάποια το είπε!!! Περίμενα να δω αν τελικά κάποιος θα έλεγε το αυτονόητο..... Hellooooooo!!!! ΔΕΝ είναι όλοι οι άνθρωποι ίσοι! Καλώς ή κακώς. Το βιώνουμε καθημερινά. Γιαυτό φτάσαμε άλλωστε εδώ που φτάσαμε.

Οσον αφορά λοιπόν το θέμα του σχολείου, είναι καλό να μαθαίνουν τα παιδιά από μικρά ότι θα ζήσουν σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον στη ζωή τους, ότι θα υπάρχουν αδικίες, ότι θα έχουν αξία προσωπική που συχνά δεν θα αναγνωριστεί γιατί κάποιος άλλος με περισσότερο "μέσον" τους προσπέρασε, να μάθουν να τοποθετούνται μέσα σε ένα περιβάλλον που θα υπάρχει η διαφορετικότητα.

Αυτή είναι και η επιτυχία ενός καλού σχολείου, να συγκεράσει όλες αυτές τις αποκλίνουσες τάσεις, να μάθει στα παιδιά αυτά να επιβιώνουν και να πετυχαίνουν το στόχο τους, να τους μάθει να σέβονται τους διπλανούς που ίσως να μην έχουν τόσα "προνόμια" λόγω ονόματος, να τους μάθει να αλληλουποστηρίζονται. Αυτό θα εθεωρείτο επιτυχία ενός καλού σχολείου.

...

 

Χαίρομαι που υπήρξε τέτοια αντίδραση. Εγώ μάλλον παρεξήγησα το παραπάνω.:oops:

 

GeorginaT, δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι δεν υπάρχουν διαφορές και ότι η μόνη διαφορά είναι η γλώσσα που διδάσκεται. Αλλιώς προς τι το ψάξιμο και ο προβληματισμός? Απλά ο καθένας μας βλέπει τα πράγματα από τη δική του οπτική γωνία, μέσα από το συγκεκριμένο παιδί και στο συγκεκριμένο σχολείο και στη συγκεκριμένη τάξη με τη συγκεκριμένη δασκάλα, οπότε αυτή η σύγκριση δεν μπορεί να είναι αντικειμενική. Μπορεί να μην έχω τη σωστή εικόνα αλλά ακόμα και αν η βασική ξένη γλώσσα είναι η ίδια (edit admin και ΕΑ), τα σχολεία φαίνεται να είναι διαφορετικά, αν κρίνω από τις συζητήσεις που παρακολουθώ εδώ στο φόρουμ.

 

Ανεξάρτητα από την βασική ξένη γλώσσα πάλι, παρατηρώ ότι η edit admin κάνει ένα φιλτράρισμα στα άτακτα παιδιά -το οποίο όπως φαίνεται υπεραμύνονται οι γονείς -, ενώ, όπως λέει σε άλλο θέμα η jst, στο Αρσάκειο δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

Τέτοιες διαφορές υπάρχουν πολλές και δείχνουν διαφορετική προσέγγιση στα σχολεία. Απλά δεν φαίνονται σε μία επίσκεψη στο σχολείο ή με μία απλή ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Maya, η οποία διαφοροποίηση είναι θέμα σχολείου... και αν είχαμε συγκεκριμένα ονόματα σχολείων σαφώς και θα μπορούσαμε να κρίνουμε καλύτερα αλλά η ερώτηση της Naina ήταν γενική αναφορικά με το πρόγραμμμα και σε αυτό το πλαίσιο δεν μπορείς να πεις πολλά...

 

Σίγουρα ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια στη επιλογή του σχολείου... επίσης θεωρώ ότι πρέπει να κοιτάμε πέρα από τι αρέσει σε εμάς και να σκεφτούμε το γενικότερο πλαίσιο με βάση το παιδί μας... Θα ήταν ευτυχισμένο το παιδί μου εδώ; Θα του άρεσε; Θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στο πρόγραμμμα; ενα ταίριασμα του σχολείου στις δυνατότητες του παιδιού ή των παιδιών μας. Για παράδειγμα, σχολείο που είχα δει ήξερα ότι ο μεγάλος θα ήταν ok και θα του άρεσε αλλά η μικρή με τίποτα δεν θα άντεχε.

 

Αναφορικά με το συγκεκριμένο περιστατικό και το φιλτράρισμα θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο post.

 

Σίγουρα συμφωνώ όμως ότι με μια απλή ενημέρωση δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

GeorginaT, κι εγώ το πιστεύω αυτό. Δηλαδή θεωρητικά τα συστήματα έχουν κάποια φιλοσοφία, στα ελληνικά σχολεία όμως έχουν προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της αγοράς και οι διαφορές τους έχουν αμβλυνθεί πολύ.

 

Τώρα, το αν θα ήταν ευτυχισμένο το παιδί σε ένα συγκεκριμένο σχολείο και πάλι είναι μία παγίδα, πρώτον γιατί δεν ξέρεις τι δυναμική θα αναπτύξει ένα παιδί και δεύτερον γιατί ... τα λόγια είναι λόγια: κυκλοφορούν φήμες για 'απαιτητικά προγράμματα' που κατά τη γνώμη μου κινούνται απλά στο μέσο όρο. Εγώ από την εικόνα που έχω από πολλά σχολεία, δεν έχω διαπιστώσει 'απαιτητικό πρόγραμμα' σε σχολείο, στο δημοτικό, δηλαδή πρόγραμμα που να δυσκολεύει το μέσο παιδί.

 

(Ή μάλλον έχω ακούσει, αλλά είναι για ένα σχολείο, για το οποίο η μητέρα του παιδιού δήλωσε αφοπλιστικά ότι αισθάνεται ότι το παιδί της 'κουβαλάει πέτρες από την μία μεριά στην άλλη', δηλαδή ότι φορτώνεται άσκοπα, μόνο για να φαίνεται ότι υπάρχει πολλή δουλειά.)

Link to comment
Share on other sites

Maya και GeorginaT, δεν ξερω πως θα αντιδρουσε και το edit admin σε περιπτωση βιαιοπραγιας την ωρα της πρωτης γνωριμιας/αξιολογησης. Οι ερωτησεις που τους εκανα αφορουσαν στο level ενεργητικοτητας και στο χαρακτηρα του δικου μου παιδιου. Δε νομιζω οτι η edit admin θα εκοβε το απλα ζωηρο εαν δε μεσολαβουσε το συγκεκριμενο συμβαν. Και βεβαια με μια ενημερωση που μου εκαναν, δε μπορω να εχω πληρη εικονα της πολιτικης τους.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...