Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για εκκλησια -catering


Petrina31

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Τελος Σεπτεμβρίου σκεφτόμαστε να βαφτίσουμε τον μικρο μας και να κανουμε και τον θρησκευτικό μας γάμο.

Επιλέξαμε την ιδεα του catering στον προαύλιο χωρο της εκκλησίας για τους καλεσμένους (σαν πιο οικονομική λυση)

Ολα αυτα σαν ιδεα απο μέρους μας και χωρις να το εχουμε ψάξει περαιτέρω.

Ωστόσο θελω την γνωμη σας σχετικά με το αν σας φαινεται καλη σαν ιδεα, ποσο στοιχίζει το άτομο οσες εχετε επιλέξει κατι τετοιο και ξέρετε και το κυριότερο απο ολα.... Θελω την γνωμη σας για την εκκλησια. Θα ηθελα μια με ομορφη θεα, ενα ρομαντικό μερος, όμορφο ήσυχο..(πολλα ζηταω ε?)

Η οποια άποψη ειναι καλοδεχούμενη και σας ευχαριστω ολες εκ των προτέρων!

 

ΥΣΤ : Οτι νομίζετε πως μπορει να με βοηθησει θελω να μου το πειτε!την οποιαδήποτε άποψη σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόνο ιδέα για ωραία εκκλησία μπορώ να σου δώσω με πανέμορφο προαύλιο χώρο.

Είναι η εκκλησία Ύψωσις του Τίμιου Σταυρού στο Χολαργό.

Πήγαμε σε μια βάφτιση το Δεκέμβριο & ήταν υπέροχα.

Σκεφτόμαστε να βαφτίσουμε και τη μπεμπούλα μας εκεί.

 

Ιδέες για εκκλησίες φαντάζομαι θα βρεις πολλές.

Για catering δεν ξέρω να σου πω. Εμείς μάλλον δεν θα κάνουμε τίποτα...

:)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ιδέα για ωραία εκκλησία μπορώ να σου δώσω με πανέμορφο προαύλιο χώρο.

Είναι η εκκλησία Ύψωσις του Τίμιου Σταυρού στο Χολαργό.

Πήγαμε σε μια βάφτιση το Δεκέμβριο & ήταν υπέροχα.

Σκεφτόμαστε να βαφτίσουμε και τη μπεμπούλα μας εκεί.

 

Ιδέες για εκκλησίες φαντάζομαι θα βρεις πολλές.

Για catering δεν ξέρω να σου πω. Εμείς μάλλον δεν θα κάνουμε τίποτα...

:)

Κρινάκι την ειδα την εκκλησια. Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου. Πραγματι ειναι πολυ ωραια κ φαινεται να εχει μεγαλο χωρο.

Ποτε σκεφτεσαι να βαφτίσετε το κοριτσακι σας? να σας ζησει κι ολας!!

Ψαχνω να βρω εκκλησίες και αυτη ειναι μια πολυ καλη επιλογή, βεβαια θελω να την δω και απο κοντα.

Κι εγω ν σου πω την αληθει δεν θα ηθελα να κανω τιποτα, αλλα επειδη θα κανω κ τον γάμο μηπως ειναι ντροπή λεω να μην κανουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα τη βαφτίσουμε 17 Μαΐου, στα γενέθλιά της (πέφτουν Κυριακή).

Να φροντίσετε να πάτε να δείτε την εκκλησία μια ηλιόλουστη μέρα! Θα σε εντυπωσιάσει το φως μέσα στην εκκλησία! Έχει καταπληκτικά βιτρώ...

 

 

Αναφορικά νε το catering έξω από την εκκλησία, το βρίσκω πολύ ωραία ιδέα, εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες.

Εάν σας παίρνει οικονομικά, να το κάνετε (έστω ένα ποτάκι & ένα γλυκό). Αν όμως ζοριστείτε, να μην το κάνετε. Δεν είναι ντροπή.

 

Θυμήθηκα άλλες δύο πανέμορφες εκκλησίες!

- Αγία Φωτεινή, στο κέντρο, απέναντι από το ξενοδοχείο Royal Olympic (μαγευτικό περιβάλλον, δύσκολο πάρκιν)

- ένα εκκλησάκι που δεν θυμάμαι ποιό είναι, στη Ρηγίλης... Πολύ ωραίο! Είχα πάει σε γάμο πριν χρόνια... Το μυστήριο έγινε έξω & δίπλα υπήρχε περιφραγμένος χώρος που προσφέρθηκε κάποιο ποτό με fingrr food.

 

Αν θυμηθώ κάποια άλλη, θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Δες την Κοίμηση της Θεοτόκου στο Μάτι. Γκούγκλαρε την. Έχει και σελίδα στο Facebook. Κατάλευκη, θυμίζει νησί, με πολύ ωραίο χώρο έξω. Κάναμε τα βαφτίσια της μικρής μας τέλη Σεπτεμβρίου του 2013.

 

Είχαμε catering έξω. Επειδή τα οικονομικά μας δεν ήταν πολύ καλά διαλέξαμε ένα πολύ οικονομικό catering. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι αν και κανόνισα φαγητό για περισσότερα άτομα από αυτά που ήρθαν. Αν σε ενδιαφέρει είναι το satiny.gr

 

Με το καλό... :)

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς θα τη βαφτίσουμε 17 Μαΐου, στα γενέθλιά της (πέφτουν Κυριακή).

Να φροντίσετε να πάτε να δείτε την εκκλησία μια ηλιόλουστη μέρα! Θα σε εντυπωσιάσει το φως μέσα στην εκκλησία! Έχει καταπληκτικά βιτρώ...

 

 

Αναφορικά νε το catering έξω από την εκκλησία, το βρίσκω πολύ ωραία ιδέα, εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες.

Εάν σας παίρνει οικονομικά, να το κάνετε (έστω ένα ποτάκι & ένα γλυκό). Αν όμως ζοριστείτε, να μην το κάνετε. Δεν είναι ντροπή.

 

Θυμήθηκα άλλες δύο πανέμορφες εκκλησίες!

- Αγία Φωτεινή, στο κέντρο, απέναντι από το ξενοδοχείο Royal Olympic (μαγευτικό περιβάλλον, δύσκολο πάρκιν)

- ένα εκκλησάκι που δεν θυμάμαι ποιό είναι, στη Ρηγίλης... Πολύ ωραίο! Είχα πάει σε γάμο πριν χρόνια... Το μυστήριο έγινε έξω & δίπλα υπήρχε περιφραγμένος χώρος που προσφέρθηκε κάποιο ποτό με fingrr food.

 

Αν θυμηθώ κάποια άλλη, θα επανέλθω!

 

Τελεια κρινάκι!σ ευχαριστω παρα παρα πολυ. Θα πρεπει να τις επισκεφτώ και τις τρεις μια ωραια μερα για να δω ποια θα ξεχωρίσω!

Αυτο που λες για το catering μη γελάσεις αλλα ειλικρινα δεν εχω καμια σχεση κ δεν ξερω ποσο πανε.το ειχα σαν πιο οικονομική λυση απο το τραπέζι μετα σε κάποιο μαγαζί για ολα αυτα τα ατομα. Ξερεις περιπου ποσο κυμαίνονται οι τιμές? φυσικα και δεν ειναι ντροπή απλα σκεφτομαι επειδη θα κανω και τον γάμο μηπως ειναι too much να μην κανω τιποτα απολύτως.

Με το καλο η βαφτιση της μικρούλας σας! Ταυρακι ειναι ε? πολυ καλο ζωδιο, το ξεχωρίζω! Εμενα ειναι λιονταράκι ο γιος μου!

Link to comment
Share on other sites

Δες την Κοίμηση της Θεοτόκου στο Μάτι. Γκούγκλαρε την. Έχει και σελίδα στο Facebook. Κατάλευκη, θυμίζει νησί, με πολύ ωραίο χώρο έξω. Κάναμε τα βαφτίσια της μικρής μας τέλη Σεπτεμβρίου του 2013.

 

Είχαμε catering έξω. Επειδή τα οικονομικά μας δεν ήταν πολύ καλά διαλέξαμε ένα πολύ οικονομικό catering. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι αν και κανόνισα φαγητό για περισσότερα άτομα από αυτά που ήρθαν. Αν σε ενδιαφέρει είναι το satiny.gr

 

Με το καλό... :)

 

Mpoumpounitsa καλημερα και σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου. Θα την δω αμέσως μολις σου στειλω το μην αυτο, την εκκλησια που μου προτείνεις. Μ αρεσει πολυ ομως οπως μου τα γραφεις.

Να σας ζησει κι ολας το αγγελούδι σας. Πως την είπατε?και εμεις για τέλη Σεπτέμβρη λεμε για 26 συγκεκριμένα. Ειναι λιγο νωρις το ξερω αλλα ψαχνω απο τωρα γτ πραγματικα δεν εχω μεγαλη γνώση για την διοργάνωση όλων αυτών. Ειναι κ το πρωτο μου βλεπεις.

Και εμας τα οικονομικά μας δεν ειναι καλα. Αν επιτρεπεται τι περιελάμβανε ο μπουφές σας και ποσο σας κόστισε περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμένα.

Εγω εχω να σου προτεινω , την Αγια Μαρινα στην παιανια. Πηγα σε βαφτιση και πραγματικα ηταν πολυ ωραια.Ειναι μικρη εκκλησια, το μυστηριο γινεται εξω. Εχει κηπο γυρω γυρω με δεντρα, παγκακια κτλ και το καλυτερο εχει περιφραξη , ωστε δεν κυνηγας τα μικρα! και στη βαφτιση, ειχαν catering εξω και παγωτατζη. Ψαξτη να δεις φωτο. Ευκολο parking.

Επίσης, πολύ ωραια ειναι στην κοιμηση στη Σαρωνιδα. Σε υψωμα, καταλευκη εκκλησια, με θεα και προαυλιο χωρο. Ειχα παει σε γαμο.

Με το καλο και μην αγχωνεσαι, ολα θα γινουν !!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια mpoumpounitsa τι πρόσφερες στους καλεσμένους & πόσο σου στοίχισε;

Είδα το site τους και γράφει πως έχουν 'είδη' από 3,5 ?!!!

Πραγματικά πολύ οικονομικά!

Αν ήταν και καλοί, ίσως αντί για γλυκάκι που συνηθίζουμε πλέον να προσφέρουμε με την μπομπονιέρα, να μπορούσε να προσφέρει κάποιος κάτι από το catering.

Link to comment
Share on other sites

Και η Παλαιοπαναγιά στην Κάντζα είναι πολύ όμορφη,μέσα στα δέντρα, αν θέλεις να πας πιο μακριά... είναι & η κοίμηση Θεοτόκου στην Βραυβρώνα...πάνω στη θάλασσα.:) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Και η Παλαιοπαναγιά στην Κάντζα είναι πολύ όμορφη,μέσα στα δέντρα, αν θέλεις να πας πιο μακριά... είναι & η κοίμηση Θεοτόκου στην Βραυβρώνα...πάνω στη θάλασσα.:) :)

 

Στην Παλαιοπαναγιά παντρευτήκαμε εμείς και την προτείνω ανεπιφύλακτα! Υπέροχος χώρος, ρομαντικός και απίστευτα ήσυχος μέσα στ' αμπέλια, τα μυστήρια γίνονται έξω, ο ιερέας εξαιρετικός άνθρωπος (μας έπαιρνε μέχρι και για ευχές σε γιορτές κτλ για έναν χρόνο μετά!), ακόμα τον επισκεπτόμαστε πότε πότε... Στα συν πως είναι ακριβώς δίπλα στον προαστιακό και την έξοδο της Αττικής Οδού.

 

Ξέρω επίσης πως επιτρέπουν να προσφέρεις κάτι στους καλεσμένους μετά, υπάρχει και χώρος στεγασμένος γι' αυτόν τον σκόπό.

 

Με το καλό, ό,τι κι αν διαλέξετε! :)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλημερα και καλο μηνα. Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντήσεις σας.

Κρινάκι ελπιζω να εισαι καλα, με το καλο και η βάφτιση της μπεμπουλας σας!

Δυστυχως δεν καναμε πολλα πραγματα και νομιζω πως δε θα καταφέρω τιποτα τελικα γι αυτο και εχω αγχωθεί πολυ...

Θελω την γνωμη σας πραγματικα. Σκεφτόμαστε να κανουμε γάμο κ βαφτιση μαζι. Δεν ειμαστε ομως του τζερτζελέ καθολου. Δηλ δε μας αρεσουν οι χοροί το να πηγαίνουμε σε καθε τραπέζι να μας εύχονται κτλ. (Παραξενιές, ειμαστε κ low profile χαρακτηρες). Το θεμα ομως ειναι πως θελουμε να κανουμε ενα catering εξω απ την εκκλησια καλόγουστο που να ειναι αξιοπρεπές. Μην σκεφτεται ο αλλος πως εκαναν γάμο κ βαφτιση με ενα γλυκο κ ενα κρασί μονο εξω στο προαύλιο χωρο. Αυτα ειναι τα δεδομένα. Κ τωρα ξεκινάνε τα δυσκολα!

Εμαθα πως η ιερα σύνοδος απο φετος απαγόρευσε τα catering στους προαύλιους χώρους της εκκλησίας.

Κ εδω χρειαζομαι εσπευσμένα την βοηθεια σας!!! Ξερει καμια κοπελα καποια εκκλησια που να δέχεται catering απέξω ισως με ροτοντες η εστω με εναν αξιοπρεπή μπουφέ?

Κ κατι ακομα εσεις πως θα βλέπατε αν σας καλούσαν σε γάμο κ βαφτιση μαζι με κετεριγκ εξω,χωρις γλέντι σε καποιο μαγαζι?

Κοριτσια σας παρακαλω δώστε μου τα φώτα σας γιατι εχω κυριολεκτικά πελαγώσει. Χιλια ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Αλλαγή πλάνων λοιπόν...

Προσωπικά θα ξέφευγα από την εκκλησία.

Θα επέλεγα κάποια, η οποία να έχει κάποιο μαγαζί κοντά (απόσταση που να περπατιέται), & θα πρόσφερα εκεί ένα όρθιο κοκτέηλ με 'περαστό' finger food, ένα μπουφέ με ποτά & ένα μπουφέ νε γλυκάκια.

Ίσως μοίραζα και τις μπομπονιέρες εκεί (κατά την υποδοχή, 'η στο τραπέζι ευχών (αν είχα).

 

Ιδέες για χώρους...

Λοιπόν, πίσω από το ξενοδοχείο 'Μάτι', στο Μάτι, υπάρχει μια πολύ όμιρφη εκκλησία. Μεταξύ της εκκλησίας & του ξενοδοχείου, έχει μόνο μια αλάνα, την οποία χρησιμοποιούν για πάρκιν. Πας με τα πόδια.

 

Στο Σταυρό, στου Παπάγου, είναι δίπλα το Verde.

 

Στην Αγία Φωτεινή, είναι απέναντι το Royal Olympic.

 

Στην Αγία Αικατερίνη, στην Πλάκα, έχει γύρω πολλές επιλογές.

 

Επίσης, έχω διαβάσει στο φορουμ για μια όμορφη εκκλησία στη Δ. Αρεοπαγείτου (αν θυμάμαι σωστά), η οποία έχει δικό της χώρο που κάνουν τραπέζια & κήπο.

Είχα διαβάσει καλές κριτικές. Αναζήτησέ το, & αν κάποια άλλη κοπέλα γνωρίζει την εκκλησία, ας μας δώσει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλο μηνα. Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντήσεις σας.

Κρινάκι ελπιζω να εισαι καλα, με το καλο και η βάφτιση της μπεμπουλας σας!

Δυστυχως δεν καναμε πολλα πραγματα και νομιζω πως δε θα καταφέρω τιποτα τελικα γι αυτο και εχω αγχωθεί πολυ...

Θελω την γνωμη σας πραγματικα. Σκεφτόμαστε να κανουμε γάμο κ βαφτιση μαζι. Δεν ειμαστε ομως του τζερτζελέ καθολου. Δηλ δε μας αρεσουν οι χοροί το να πηγαίνουμε σε καθε τραπέζι να μας εύχονται κτλ. (Παραξενιές, ειμαστε κ low profile χαρακτηρες). Το θεμα ομως ειναι πως θελουμε να κανουμε ενα catering εξω απ την εκκλησια καλόγουστο που να ειναι αξιοπρεπές. Μην σκεφτεται ο αλλος πως εκαναν γάμο κ βαφτιση με ενα γλυκο κ ενα κρασί μονο εξω στο προαύλιο χωρο. Αυτα ειναι τα δεδομένα. Κ τωρα ξεκινάνε τα δυσκολα!

Εμαθα πως η ιερα σύνοδος απο φετος απαγόρευσε τα catering στους προαύλιους χώρους της εκκλησίας.

Κ εδω χρειαζομαι εσπευσμένα την βοηθεια σας!!! Ξερει καμια κοπελα καποια εκκλησια που να δέχεται catering απέξω ισως με ροτοντες η εστω με εναν αξιοπρεπή μπουφέ?

Κ κατι ακομα εσεις πως θα βλέπατε αν σας καλούσαν σε γάμο κ βαφτιση μαζι με κετεριγκ εξω,χωρις γλέντι σε καποιο μαγαζι?

Κοριτσια σας παρακαλω δώστε μου τα φώτα σας γιατι εχω κυριολεκτικά πελαγώσει. Χιλια ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα και με το καλό!

 

Γιατί δεν σκέφτεσαι εκκλησάκι εντός κάποιου κτήματος, όπου θα μπορεί να ακολουθήσει κοκτέηλ και όχι τραπέζι? Έγώ βάφτισα τον γιο μου στο Le Chevalier με κόνσεπτ brunch (κοίτα το στο σάιτ τους), με κάποιες ροτόντες, όρθια σταντς, καναπεδάκια κλπ, με πολύ καλό μπουφέ. Έχουν μια μικρή αίθουσα που ανοίγει σε έναν όμορφο κηπάκο και είναι ακριβώς δίπλα στο εκκλησάκι του κτήματος, εκεί μοιράστηκαν και οι μπομπονιέρες, οι καλεσμένοι δεν ταλαιπωρήθηκαν καθόλου και ήταν αξιοπρεπέστατα. Η αρχική τους προσφορά ήταν 18 ευρώ/άτομο, το κατεβάσαμε στα 15, αλλά πήγαμε δικό μας κρασί.

 

Κάτι παρόμοιο ξέρω ότι κάνει και το Κτήμα Νικολέλη στις Αφίδνες αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία, έχω πάει μόνο σε κανονικό τραπέζι γάμου και ήταν ομολογουμένως πολύ καλά.

 

Ποιο είναι περίπου το μπάτζετ σου, μπας και σκεφτώ και τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Επίσης, έχω διαβάσει στο φορουμ για μια όμορφη εκκλησία στη Δ. Αρεοπαγείτου (αν θυμάμαι σωστά), η οποία έχει δικό της χώρο που κάνουν τραπέζια & κήπο.

Είχα διαβάσει καλές κριτικές. Αναζήτησέ το, & αν κάποια άλλη κοπέλα γνωρίζει την εκκλησία, ας μας δώσει πληροφορίες.

 

Πρέπει να εννοείς την Αγία Σοφία Ακροπόλεως του Μερόπειου Ιδρύματος. Έχω μια φίλη που κάνει στολισμούς γάμων-βαφτίσεων, μπομπονιέρες κλπ και όντως πέρυσι έκανε μια βάφτιση εκεί με μια μικρή δεξίωση στον κήπο της εκκλησίας, μου είπε ότι ήταν εκπληκτικά, δεν ξέρω όμως αν η αυλή είναι μεγάλη ή μικρή, ούτε άλλες λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας.

κρινάκι μου και εμείς θα θέλαμε να ξεφύγουμε απ την εκκλησία αλλά αν πάμε σε μαγαζί πολύ φοβάμαι πως θα μας αναγκάσουν να χορέψουμε και ο άντρας μου έχει πανικοβληθεί μην τυχόν και τον βάλουν να χορέψει ζεμπέκικο και δεν το θέλει καθόλου!ασε σου λεω δεν ξέρω από που να το πρωτοφτιάξω!!!χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, κορίτσια,

να κάνω μία ψιλο-άσχετη ερώτηση:

Μιλούσα με ένα φιλικό ζευγάρι που θέλει να κάνει βάφτιση με catering έξω από την εκκλησία, και αναρωτιόμασταν εάν πρέπει να γραφτεί κάτι σχετικό στο προσκλητήριο. Επειδή η βάφτιση θα είναι μεσημεράκι, και μετά θα υπάρχει κάποιο φαγητο εκεί (τύπου finger food, όχι ροτόντες με καθίσματα και τέτοια), θεωρείτε ότι πρέπει να ενημερωθούν οι καλεσμένοι; όχι τίποτε άλλο, μην κανονίσουν τίποτα για μετά τη βάφτιση και φύγουν, και μείνουν και τα φαγητά!:-P

Τους ενημερώνεις όταν δίνεις το προσκλητήριο προφορικά ή είναι λίγο "κάπως" αυτό;

εν τω μεταξύ στην περίπτωση αυτή, που δεν έχεις κανονικό τραπέζι, και δε θα ζητάς σε ενημερώσουν για το αν θα έρθουν ή όχι στη βάφτιση, πώς υπολογίζεις τον κόσμο για το catering;

Πολλές ερωτήσεις και λίγο άκυρες, αλλά πραγματικά μας δημιουργήθηκαν πάνω στην κουβέντα!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κοριτσια εμεις κλεισαμε τη βάφτιση της κορης μου για 30/7 σην εκκλησία της αγιας Μαρινας στο Κορωπί στη παραλιακη και ψαχνω κετερινκ μπορει καμια να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια,

να κάνω μία ψιλο-άσχετη ερώτηση:

Μιλούσα με ένα φιλικό ζευγάρι που θέλει να κάνει βάφτιση με catering έξω από την εκκλησία, και αναρωτιόμασταν εάν πρέπει να γραφτεί κάτι σχετικό στο προσκλητήριο. Επειδή η βάφτιση θα είναι μεσημεράκι, και μετά θα υπάρχει κάποιο φαγητο εκεί (τύπου finger food, όχι ροτόντες με καθίσματα και τέτοια), θεωρείτε ότι πρέπει να ενημερωθούν οι καλεσμένοι; όχι τίποτε άλλο, μην κανονίσουν τίποτα για μετά τη βάφτιση και φύγουν, και μείνουν και τα φαγητά!:-P

Τους ενημερώνεις όταν δίνεις το προσκλητήριο προφορικά ή είναι λίγο "κάπως" αυτό;

εν τω μεταξύ στην περίπτωση αυτή, που δεν έχεις κανονικό τραπέζι, και δε θα ζητάς σε ενημερώσουν για το αν θα έρθουν ή όχι στη βάφτιση, πώς υπολογίζεις τον κόσμο για το catering;

Πολλές ερωτήσεις και λίγο άκυρες, αλλά πραγματικά μας δημιουργήθηκαν πάνω στην κουβέντα!!!:shock:

 

Κοριτσια αυτα τα ερωτηματα εχω κι εγω.

Τι κανατε τελικα με τα προσκλητηρια?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα προέκυψε κ στη δική μας βάπτιση αυτό, Γιατι Κ Εμεις ειχαμε catering εξω από εκκλησία.

Μετα από αρκετή σκέψη βάλαμε σημείωση στο κατω μέρος του προσκλητηριου να μας ειδοποιήσουν για την παρουσία τους,όπως γίνεται κ με το "κανονικό" τραπέζι σε εστιατόριο-ξενοδοχείο (η όπου κανει κανεις τη δεξιωση, Τελος παντων).

Αλλα μη νομίζεις... Μονο 2 οικογένειες μας πήραν τηλεφωνο! Κ αυτές την τελευταια ημέρα.

Επειδη δεν είναι "κανονικο τραπεζωμα" θεωρούν οτι δεν υπάρχει θέμα. Εδω τους έπαιρνα τηλεφωνο Κ μου ελεγαν "ξερω γω,θα έρθουμε 2,3,4,θα δούμε εκεινη τη μερα...". Κ εσυ εχεις το catering να περιμένει συγκεκριμένο αριθμό ατόμων... Αρα είτε βαλεις σημείωση είτε δε βαλεις... Ένα και το αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πήγα σε μία βάφτιση την κυριακή κορίτσια και είχε από έξω catering αλλά σαν καλεσμένοι δεν το γνωρίζαμε! δεν έγραφε κάτι το προσκλητήριο ούτε η φίλη μου είχε αναφέρει κάτι! και όμως όλοι κάτσαμε δεν έφυγε κανείς! μετά μας είπε ότι υπολόγισε για κάθε ενήλικα 5 αλμυρά (τυρόπιτα,κρουασανάκι,μπαγκετάκι κοτόπουλο,λουκανοπιτάκι, μπαγκετάκι λαχανικών) και 2 γλυκά (μπισκότο και προφιτερόλ) και για τα παιδάκια είχε τα αντίστοιχα πιο μικρά και πιο λίγα! από ότι 'μέτρησε' δεν ήρθαν όλοι αλλά δεν έμεινε κολυμπηθρόξυλο! η βάφτιση τελείωσε 12+ ίσως αυτό 'βοήθησε' στο να μη περισσέψει κάτι καθώς ήμασταν όλοι (φαντάζομαι) με έναν καφέ πρωί κυριακής και το μεσημεριανό αργούσε! αν ο καιρός το ευνοεί,αν οι απώλειες δεν είναι τόσες πολλές, ο μπουφές δεν είναι εξαιρετικά μεγάλος και η ώρα είναι μια νορμάλ που μπορείς να φας με ευχαρίστηση πιστεύω δεν θα υπάρχει θέμα να μείνουν πολλά κομμάτια ούτε φυσικά και να φύγουν οι καλεσμένοι γιατί ίσως έχουν κανονίσει κάτι! πάνω από ένα 45λεπτο/1 ώρα συνήθως δεν κρατάει! όλοι νομίζω την διαθέτουν. (σε δεξίωση catering αντίστοιχη γάμου και σε καλό καιρό έχουμε κάτσει και παραπάνω)

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Τελικα προέκυψε κ στη δική μας βάπτιση αυτό, Γιατι Κ Εμεις ειχαμε catering εξω από εκκλησία.

Μετα από αρκετή σκέψη βάλαμε σημείωση στο κατω μέρος του προσκλητηριου να μας ειδοποιήσουν για την παρουσία τους,όπως γίνεται κ με το "κανονικό" τραπέζι σε εστιατόριο-ξενοδοχείο (η όπου κανει κανεις τη δεξιωση, Τελος παντων).

Αλλα μη νομίζεις... Μονο 2 οικογένειες μας πήραν τηλεφωνο! Κ αυτές την τελευταια ημέρα.

Επειδη δεν είναι "κανονικο τραπεζωμα" θεωρούν οτι δεν υπάρχει θέμα. Εδω τους έπαιρνα τηλεφωνο Κ μου ελεγαν "ξερω γω,θα έρθουμε 2,3,4,θα δούμε εκεινη τη μερα...". Κ εσυ εχεις το catering να περιμένει συγκεκριμένο αριθμό ατόμων... Αρα είτε βαλεις σημείωση είτε δε βαλεις... Ένα και το αυτό!

 

και γραψατε οτι θα ακολουθησει "κερασμα" ?

Link to comment
Share on other sites

και γραψατε οτι θα ακολουθησει "κερασμα" ?

Ναι... μας είχε προβληματίσει κι εμάς γιατί είναι λίγο "αγαρμπο" στα ελληνικά, και καταφύγαμε στα ξένα...

"Μετα το μυστήριο θα ακολουθήσει buffet-cocktail στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας."

(και τι cocktail, δηλαδή... μέρα μεσημέρι! Άσε που εμάς ο παπάς τελικά απαγόρευσε τα αλκοολούχα...μόνο οίνο..! Μπορείς να γράψεις σκέτο buffet, γιατί στην τελική τέτοιο θα είναι)

Αν δεν θες να ζητήσεις να σου απαντήσουν, μπορείς να κάνεις από μόνη σου έναν υπολογισμό κατ' εκτίμηση για το πόσοι θα έρθουν.

Αυτό θα χρειαστεί να το κάνεις, άλλωστε, όταν θα μιλήσεις με το catering, που θα σου ζητήσει τάξη μεγέθους καλεσμένων για να σου δώσει προσφορά.

Και τελικά δεν πέσαμε και πολύ έξω από τους αρχικούς μας υπολογισμούς. Άλλωστε, βάζεις σίγουρα καμια 10αριά άτομα επιπλέον στο τελικό σου νούμερο για να είσαι μεσα.

Μπορεί να γίνει κι αυτό που λέει το λέει το λουκουμαδάκι, βέβαια. Αν και άμα προσφέρθει, τελικά, κανονικό γεύμα (έστω και στο όρθιο) καλύτερα να το ξέρει ο καλεσμένος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...