Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπληρωματικές αντλήσεις. Τι και πως;


Despina_X

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω ένα μωρό 3 μηνών το οποίο το θηλάζω αποκλειστικά. Επειδή σε λίγες ημέρες θα επιστρέψω στη δουλειά, σκοπεύω να αντλώ το γάλα μου από την προηγούμενη ημέρα, ώστε να είναι σχετικά φρέσκο. Η άντληση που κάνω είναι 70 ml την φορά και αφορά μόνο το ένα στήθος -το αριστερό στήθος έχει αδρανοποιηθεί- Έτσι, κατά τη διάρκεια της ημέρας σκοπεύω να κάνω 2-3 αντλήσεις ώστε να καλύψω τις ανάγκες του.

Η απορία, όμως, που μου δημιουργείται είναι η εξής...

Πως θα γίνει στο τέλος της ημέρας να έχω στο ψυγείο ένα μόνο μπουκάλι με 140-210 ml; Δηλαδή, αφού κάνω την δεύτερη και την τρίτη άντληση, αρκεί να προσθέτω το γάλα μέσα στο ήδη υπάρχον; Δεν υπάρχει φόβος ανάπτυξης μικροβίων αν ανοίξει το μπουκάλι; Μήπως χρειάζεται να αφήσω το γάλα σε θερμοκρασία δωματίου για να προσθέσω το γάλα των επόμενων αντλήσεων;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Καλή Ανάσταση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον καθε γευμα που θα αντλεις θα το βαζεις στο ψυγειο. μπορεις να τα αναμειξεις εφοσον εχουν μεινει στο ψυγειο τουλαχιστον μια ωρα, γιατι δεν κανει να αναμειγνυουμε ζεστο γαλα με κρυο. κκαι φυσικα καλο κουνημα πριν το αναμειξεις εφοσον θελεις να το χωρισεις σε δυο μπουκαλια, πχ εχεις 3 μπουκαλια των 70 μλ κ θεοεις να τα κανει 2 των 105μλ αυτο που θα το μοιρασεις στα 2 αλλα να το κουνησεις καλα ωστε να ομοιογενειοποιηθει το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία, όμως, που μου δημιουργείται είναι η εξής...

Πως θα γίνει στο τέλος της ημέρας να έχω στο ψυγείο ένα μόνο μπουκάλι με 140-210 ml; Δηλαδή, αφού κάνω την δεύτερη και την τρίτη άντληση, αρκεί να προσθέτω το γάλα μέσα στο ήδη υπάρχον; Δεν υπάρχει φόβος ανάπτυξης μικροβίων αν ανοίξει το μπουκάλι; Μήπως χρειάζεται να αφήσω το γάλα σε θερμοκρασία δωματίου για να προσθέσω το γάλα των επόμενων αντλήσεων;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Καλή Ανάσταση σε όλους!

 

Η ψύξη αναστέλλει την ανάπτυξη μικροβίων. Απαγορεύεται να το ζεσταίνεις (έστω σε θερμοκρασία δωματίου) και μετά να ψύχεις πάλι. Κάθε νέα άντληση θα τη βάζεις στο ψυγείο και θα την αναμιγνύεις με τη παλιά αν θες πράγματι να διατηρείς όλο το γάλα σε 1 μπουκάλι.

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση η ποσότητα. Θα πίνει το μωρό σου 210μλ σε 1 δόση;

 

Αν όχι τότε φρόντισε να αποθηκεύεις χωρισμένο το γάλα σε μερίδες τις οποίες θα ζεσταίνεις μόνες τους. Επιπλέον αυτές τις μερίδες θα τις αποθηκεύεις στο βάθος του ψυγείου, όπου η θερμοκρασία δεν επηρεάζεται τόσο πολύ από το άνοιξε-κλείσε του ψυγείου.

Φρόντισε να μην βγάζεις-μπάζεις το γάλα που αποθηκεύεις χωρίς λόγο.

 

 

Καλή επιτυχία!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρέα, η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πόσο γάλα πίνει σε κάθε γεύμα του, γι' αυτό θέλω την πρώτη φορά να πειραματιστώ με αρκετά ml. Να 'σαι καλά για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό μου είναι 6 και στο 8ωρο που λείπω κάνει 3 γεύματα των 100, 100 & 60. Πριν φύγω και όταν επιστρέφω ταίζω. Δώσε 80 σε ένα και ΑΝ δεις ότι ζητά και άλλο δώσε άλλα 20. Κάθε φορά θα ζεσταίνεις μόνο τόσο.

 

Ρώτα την Evamd. Είναι ο γκουρού σε αυτά τα θέματα και θα στα πει καλύτερα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ποσότητα: Σωστά σου λέει η Rea_1971 ότι τα 210ml είναι μεγάλη ποσότητα. Τα μωρά που θηλάζουν πίνουν συνήθως από 80-150ml σε κάθε γεύμα - κάποιες φορές πίνουν λιγότερο κι από 80 και σπάνια πίνουν πάνω από 150ml. Είναι λοιπόν κρίμα να ζεσταίνεις μεγάλη ποσότητα και να περισσεύει γιατί ό,τι περισσέψει από ένα γεύμα μπορείς να το βάλεις στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνεις μόνο για μία ακόμη φορά στο επόμενο γεύμα (εντός λίγων ωρών), αρκεί (α) το γάλα να μην έχει μείνει για πολλή ώρα έξω από το ψυγείο (β) το μωρό να είναι υγιές και φυσικά όχι νεογέννητο και (γ) ό,τι περισσέψει από αυτή τη "μίξη" να το πετάξεις.

 

Στη συντριπτική πλειοψηφία, τα μωρά που δεν έχουν πάρει μπουκάλι ως τους 3 μήνες, όπως το δικό σου, πίνουν πολύ μικρές ποσότητες αρχικά (αν πιουν κιόλας τις πρώτες φορές) και σταδιακά αυξάνουν. Είναι προτιμότερο να πειραματιστείτε με μικρές ποσότητες κάθε φορά για να μην ταλαιπωρείται το γάλα και πετιέται άσκοπα. Στη θέση σου θα αποθήκευα τις αντλήσεις ξέχωρες και ό,τι περίσσευε στο τέλος της ημέρας θα το έβαζα στην κατάψυξη για αργότερα που θα αυξήσει το μωρό τις ποσότητές του.

 

Και μια τελευταία παρατήρηση σε σχέση με το "κούνημα" του γάλακτος που αναφέρει η melisoula: το μητρικό γάλα το κουνάμε ελαφρά και με κυκλικές κινήσεις για να ομογενοποιηθεί (να ανακατευτεί δηλαδή το λίπος που συγκεντρώνεται στην επιφάνεια, με το υπόλοιπο γάλα) - δεν το κουνάμε δυνατά γιατί αυτό καταστρέφει το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

με τα σακουλάκια αποθήκευσης για κατάψυξη τί γίνεται;

πώς μπορούμε να αντλούμε λίγο λίγο και μετά κατάψυξη;

μπορούμε να το έχουμε εκτός ψυγείου για κάποιες ώρες και να προσθέτουμε γάλα όποτε μπορούμε;

ή πρέπει να μπαίνει το σακουλάκι ψυγείο και μετά κατάψυξη;

πώς θα προθέτω όμως γάλα;;

σε διαφορετικά σακουλάκια έως ότου έχουν ίδια θερμοκρασία και μετά κατάψυξη;

ευχαριστώ μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...