Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συγχυση θηλων αντιμετωπιση


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις μανουλες!θα ηθελα μια βοηθεια στο προβλημα μου!

γεννησα στις 24/3 με φυσιολογικο τοκετο.ολα πηγαν καλα και το μωρο υγιεστατο,ομως με το θηλασμο δεν τα πηγαμε καλα καθως ο μπεμπης δεν μπορουσε να πιασει με τιποτα τη θηλη μου.δυστυχως οι μαιες δε με βοηθησαν καθολου και γρηγορα με προετρεψαν στις θηλες σιλικονης...απο τοτε θηλαζω αποκλειστικα με αυτες και οποιες προσπαθειες εχω κανει να τις κοψω εχουν αποτυχει.το μωρο παρ'ολα αυτα ετρωγε κανονικα και εχει παρει καλο βαρος καθως και βρεχει τις πανες του κανονικα.τις τελευταιες μερες ομως τον βαζω στο στηθος οπου τρωει για περιπου 10 λεπτα και μετα απο λιγο εκνευριζεται και αρχιζει στην κυριολεξια να "κοπανιεται" πανω στο στηθος με μανια και να κλαιει γοερα:cry:.διαβασα στο διαδικτυο για τη συγχυση θηλων και φοβαμαι οτι αυτο εχει συμβει.υπαρχει αντιμετωπιση σε αυτο το προβλημα;ευχαριστω εκ των προτερων!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως δεν ειναι συγχιση θηλων αυτο?λογικα αν ηταν ετσι απο την αρχη θα εκλαιγε στο στηθος σου.απο τη στιγμη που τρωει δεκα λεπτα ηδη μηπως ειναι κατι αλλο?δοκιμασες να τον βαλεις και στο αλλο στηθος μετα το δεκαλεπτο!στο λεω γιατι και μενα σε καποιες φασεις η μπεμπα μου μου τραβολογαγε τη θηλη μετα απο καποια λεπτα και αφου την αλλαζα στηθος ηρεμουσε!βεβαια δεν ειμαι ειδικη!πιεσε τον ομως αν εχεις καλη θηλη και τη πιανει να συνεχιση χωρις τις θηλες σιλικονης!μπορει να ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα θα το μαθει!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς που πάθαμε κάτι παρόμοιο τελικά ήταν ΓΟΠ και του ερχόταν καούρα όπως είπε η παιδίατρος. Να πάρεις τηλ τον γιατρό σου οπωσδήποτε .

Μήπως να δοκίμαζες να τον βάλεις όσο το δυνατό πιο όρθιο να φάει;

Από την άλλη εμάς όποτε το κάνει τον σηκώνουμε να ρευτεί και ηρεμεί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει να τον αλλαξω στηθος και η αληθεια ειναι πως ηρεμει καπως ετσι ομως τρωει μονο το αραιο γαλα κι οχι το πιο λιπαρο που ερχεται μετα.οταν βγαζω τη θηλη αυτο ψαχνει ψαχνει και αν καταφερουμε να τη πιπιλισει λιγο μετα του γλιστραει...οσο για το αν εχει ΓΟΠ το εχω σκεφτει κι εγω γιατι κανει και αρκετες αναγωγες...ο παιδιατρος καθε φορα με ρωταει αν βγαζει μισο ποτηρι γαλα αλλα που να ξερω!σ εμενα μπορει να φαινονται πολυ μεγαλες αναγωγες αλλα να μην ειναι!πολυ δυσκολη διαδικασια τελικα ο θηλασμος αλλα δε θελω με τιποτα να σταματησω να θηλαζω!

Link to comment
Share on other sites

μη σταματησεις να θηλαζεις.κι εγω στην αρχη εβαζα τα κλαμματα αλλα ολα καλα θα πανε.το ξερω οτι αμα αλλαζεις στηθος παιρνει το πιο αραιο γαλα στην αρχη αλλα μπορει να αδειαζει το στηθος σου και για αυτο να συγχιζεται και να θελει κι αλλο!εχω διαβασει πως τα πρωτα 5 λεπτα εχουν πιει το 80% του στηθους!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

δημητρα1985 τελικα πώς το αντιμετώπισες το ολο θέμα, γιατι αντιμετωπίζω παρόμοιο, μόνο που εμεις δεν έχουμε αναγωγές ευτυχώς! τελικά δέχτηκε το στήθος σου? τις βγάλατε τις θηλές σιλικόνης?

Link to comment
Share on other sites

δημητρα1985 τελικα πώς το αντιμετώπισες το ολο θέμα, γιατι αντιμετωπίζω παρόμοιο, μόνο που εμεις δεν έχουμε αναγωγές ευτυχώς! τελικά δέχτηκε το στήθος σου? τις βγάλατε τις θηλές σιλικόνης?

 

Μήπως μπορείς να δώσεις κάποιες λεπτομέρειες για την περίπτωσή σου; Κάθε ζευγάρι μαμάς και μωρου είναι διαφορετικό!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική καθώς έσπασαν τα νερά στις 37+3 εβδομἀδες και ο μπόμπος μου ήταν μικρούλης και ψηλἀ για να τα καταφέρουμε με φυσιολογικό παρόλο που έφτασα σε τέλεια διαστολή και πλήρη εξάλειψη τραχἠλου.. Ο μικρούλης μου (γεννήθηκε 2550 γρ) λοιπόν μου είχε πλήγώσει πολύ τις θηλές και κατέφυγα κι εγώ στις θηλές σιλικόνης.. Τρὠει αρκετά, είμαστε 35 ημερών και είμαστε ήδη 3740 γρ. ! Θα ήθελα όμως να κόψω τις θηλές, αλλά όταν δοκίμασα έκλαιγε πολύ.. κάποιες φορές πήγαμε λίγο καλύτερα με το δεξί στἠθος, αλλά με το αριστερό καθόλου καλά (έχω την αἰσθηση πως στο αριστερό η θηλή είναι λίγο μικρότερη από το δεξί :?::confused:). Μάλλον όμως δεν τις έπιανε καλά τις θηλές και τραυματίστηκαν πάλι, με πόναγαν και μόνο που ακουμπούσε το μπλουζάκι μου ... ε! και τα παράτησα και επανήλθα στις θηλές :|. Μπορεί οι θηλές σιλικόνης να προκαλέσουν σύγχυση?? προφανώς ναι ε?? (Η αλήθεια είναι όμως ότι φοβἀμαι πολύ τον τραυματισμό στις θηλές, εννοώ δεν θέλω να μου συμβεί.. Νομίζω πως με τις θηλές θα παραμείνω..:?)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά τις έβγαλα τις θηλές!!!!!!!!!!!!!!!!! Ήταν θέμα χρόνου τελικά!! τις βγάλαμε όταν γίναμε τεσσεράμισι μηνών!!!!!! απλά δοκίμασα μια φορά χωρίς αυτἐς κι όταν πήγα να τις βάλω έκλαιγε πολύ!!!!!! αυτό ήταν!!! happy happy happy!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τις έβγαλα τις θηλές!!!!!!!!!!!!!!!!! Ήταν θέμα χρόνου τελικά!! τις βγάλαμε όταν γίναμε τεσσεράμισι μηνών!!!!!! απλά δοκίμασα μια φορά χωρίς αυτἐς κι όταν πήγα να τις βάλω έκλαιγε πολύ!!!!!! αυτό ήταν!!! happy happy happy!!!!!!

 

Μπράβο!!! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα μανούλες!

έχω έναν μπέμπη μόλις επτά ημερών σήμερα και δεν δέχεται με τίποτα να θηλάσει.

Προσπαθώ για τρις ώρες για να κρατήσει μόλις δύο λεπτά την θηλή στο στόμα του.

Στο μαιευτήριο έδωσα συμπλήρωμα και καθημερινά του δίνω περίπου 140ml συμπλήρωμα το υπόλοιπο αντλημένο ή με θηλασμό που διαρκεί πολύ ώρα μέχρι να κρατήσει δύο λεπτά την θηλή.

Θα ήθελα να θηλάσει, μπορείτε να με βοηθήσετε;

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δίνοντας συμπλήρωμα μειώνεται το γάλα που βγάζει το στήθος σου.

Δες τα παρακάτω links για να ενημερωθείς.

παιδίατροι Παπαβέντης κ Μενούνου

Σύνδεσμος θηλασμού Ελλάδας

Βασικό είναι να δεις ποιος είναι ο τρόπος να "βεντουζάρει" το στόμα του μωρού στη θηλή. Επιγραμματικά: να βάζεις το σώμα του μωρού να κοιτάει το δικό σου κι όχι το ταβάνι και επίσης, το κάτω χείλος του να ακουμπάει στη βάση της θηλής σου κ το στόμα του να πιάνει το μεγαλύτερο μέρος της θηλής που μπορεί.

 

 

Καλησπέρα μανούλες!

έχω έναν μπέμπη μόλις επτά ημερών σήμερα και δεν δέχεται με τίποτα να θηλάσει.

Προσπαθώ για τρις ώρες για να κρατήσει μόλις δύο λεπτά την θηλή στο στόμα του.

Στο μαιευτήριο έδωσα συμπλήρωμα και καθημερινά του δίνω περίπου 140ml συμπλήρωμα το υπόλοιπο αντλημένο ή με θηλασμό που διαρκεί πολύ ώρα μέχρι να κρατήσει δύο λεπτά την θηλή.

Θα ήθελα να θηλάσει, μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

έχω έναν μπέμπη μόλις επτά ημερών σήμερα και δεν δέχεται με τίποτα να θηλάσει.

Προσπαθώ για τρις ώρες για να κρατήσει μόλις δύο λεπτά την θηλή στο στόμα του.

Στο μαιευτήριο έδωσα συμπλήρωμα και καθημερινά του δίνω περίπου 140ml συμπλήρωμα το υπόλοιπο αντλημένο ή με θηλασμό που διαρκεί πολύ ώρα μέχρι να κρατήσει δύο λεπτά την θηλή.

Θα ήθελα να θηλάσει, μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Καλησπερα.λογικα εχει παθει συγχηση θηλων αλλα ειναι πολυ μικρουλι κ μπορεις να καταφερεις αποκλειστικο θηλασμο.προσπαθησε οσο συμπληραμα δινεις να ειναι δικο σου.δεν ξεεω τι θηλαστρο χρησιμοποιεις αλλα καλο θα ηταν να ειναι νοσοκομειακο σε αυτη τη φαση.επισης προτιμοτερο ειναι να δινεις το συμπληρωμα με σωληνακι.μηπως να δοκιμαζες να θηλασεις κ με ψευδοθηλες;μεγαλη εμπειρια δεν εχω,θα σου απαντησουν πιο ειδικες πανω στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, να σου ζήσει τομωράκι!

 

Να ρωτήσω: πόσα κιλά γεννήθηκε, τι θήλαστρο χρησιμοποιείς και πόσα γεύματα και των πόσων ml το καθένα πίνει από μπιμπερό;

 

Απαραίτητη προϋπόθεση για να πετύχεις αποκλειστικό θηλασμό είναι να πιάνει το μωρό καλά το στήθος. Τι σου είπαν στο μαιευτήριο, πιάνει σωστά; Συμπλήρωμα γιατί έδωσες εκεί;

 

Όσο πιο γρήγορα απαλλαγεις από το μπιμπερό, τόσο καλύτερα. Μπορείς να πάρεις το σύστημα με τα σωληνακια της Medela, το sns.

 

Τέλος, μία καλή σκέψη είναι να καλεσεις για εκτίμηση από κοντά ένα σύμβουλο θηλασμού. Είσαι πολύ κοντά στη γέννα, οπότε τα προβλήματα είναι πολύ-πολύ πιθανόν να επιλυθούν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Του δίνω δυο φορές από 70ml. Για να κρατήσει την θηλή έστω και ένα λεπτό πρέπει να το παλέψω για δυο τουλάχιστον ώρες. Στο τέλος εγώ φυσικά χάνω την υπομονή μου και πρέπει να ασχοληθώ και με τον μεγαλύτερο γιο μου που είναι δυο χρονών και με χρειάζεται.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι ότι το μωράκι κάνει τουλάχιστον 8 γεύματα το 24ωρο. Δηλαδή, τα υπόλοιπα 6 είναι μόνο από στήθος; Πόσες βρεγμένες πάνες έχει και πόσες κενώσεις κάνει, το 24ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Κοιμάται αρκετά κάθε φορά. Τρώει κάθε τρις και καμια φορά κάθε τέσσερις ώρες. Αντλώ με της medela το ηλεκτρικό θήλαστρο. Από το στήθος τον ξεκινάω και μετά από τρις ώρες καταλήγω να αντλησω για να του δώσω η να ξένο. Κενώσεις περίπου τρις. Με τέσσερις την μέρα. Κάθε τέσσερις ώρες τον αλλάζω περίπου.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα πρέπει να σας δει από κοντά κάποιος που να ξέρει απο θηλασμό.

 

Επίσης, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις το θήλαστρο σε κάποιο πιο αποτελεσματικό, δηλαδή το διπλό νοσοκομειακό. Την πρόταση για να χρησιμοποιήσεις το σύστημα με τς σωληνακια τη σκέφτηκες; Πραγματικά, δεν είναι δύσκολο. Το μόνο πρόβλημα, είναι ότι δεν έχεις άπλετο χρόνο, αφού υπάρχει μεγαλύτερο παιδάκι. Έχεις βοήθειααπό γιαγιάδες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιμάται αρκετά κάθε φορά. Τρώει κάθε τρις και καμια φορά κάθε τέσσερις ώρες. Αντλώ με της medela το ηλεκτρικό θήλαστρο. Από το στήθος τον ξεκινάω και μετά από τρις ώρες καταλήγω να αντλησω για να του δώσω η να ξένο. Κενώσεις περίπου τρις. Με τέσσερις την μέρα. Κάθε τέσσερις ώρες τον αλλάζω περίπου.

 

Οι πάνες ειναι καλές αλλα το μωρό δεν μπορει να θηλάσει.

 

Ποσο γαλα αντλείς; Το πίνει απο μπουκάλι με ευκολία;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντλησα περίπου 250ml και το μπουκάλι αμέσως το αντιλαμβάνεται και πίνει μια χαρά. Στην θηλή δεν κάθεται πάνω από δυο λεπτά και τον παίρνει ο ύπνος. Ο μεγαλύτερος γιος μου άλλαξε συμπεριφορά απέναντι μου απομακρύνθηκε και για αυτό χρειάζεται να ασχοληθώ μαζί του. Του έλειψα παρα πολύ όταν έλειπα στο μαιευτήριο και τώρα με χρειάζεται ευτυχώς τον αγαπάει τον μπέμπη.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις οταν θηλαζεις να κανεις μαλαξεις στο στηθος κ οταν κοιμαται να χαιδευεις το μαγουλακι να ξυπναει.καλο ειναι αν κοιμαται πολυ αναμεσα στα γευματα να το ξυπνας

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντλησα περίπου 250ml και το μπουκάλι αμέσως το αντιλαμβάνεται και πίνει μια χαρά. Στην θηλή δεν κάθεται πάνω από δυο λεπτά και τον παίρνει ο ύπνος. Ο μεγαλύτερος γιος μου άλλαξε συμπεριφορά απέναντι μου απομακρύνθηκε και για αυτό χρειάζεται να ασχοληθώ μαζί του. Του έλειψα παρα πολύ όταν έλειπα στο μαιευτήριο και τώρα με χρειάζεται ευτυχώς τον αγαπάει τον μπέμπη.

 

Να ξυπνάς το μωρό κάθε 2 ωρες κι όχι περισσότερο και να το βάζεις στο στήθος. Αν δεν ξυπνάει βγάλτου τα πολλα ρούχα για να μην νυστάζει απο τη ζέστη. Οι περισσότερες ωρες κενό δημιουργούν εκνευρισμό στο μωρό απο την πείνα.

 

Κάνε έλεγχο στη στάση θηλασμού: να είστε κοιλιά με κοιλιά, το μωρό να μη στρίβει το κεφάλι του για να πιάσει το στήθος, το αυτί ο ωμός και ο γοφός του μωρού να ειναι σε ευθεία γραμμή.

 

Αν το μωρό δε θελει τη στάση της αγκαλιάς, βάλτο να θηλάσει στη στάση κάτω απο τη μασχάλη ή καθιστό στο πόδι σου.

Αν εξακολουθεί να μη συνεργάζεται βάζε το στο στήθος μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο.

 

Ποσο γεννήθηκε το μωρό και ποσο ζυγίζει τώρα;

 

Αν δινεις πιπιλα μην ξαναδωσεις.

 

Ιδανικά το συμπλήρωμα με κουτάλι, με κύπελλο ή σύριγγα ή σωληνάκι.

 

Βεβαιώσου ότι το μωρό μπορει να θηλάσει γιατί δεν είμαι σίγουρη!

 

Δε συνεργάζεται απο κανένα στήθος ή απο το ενα ειναι χειρότερα;

 

Σε ποια πόλη είσαι και τι βοήθεια εχεις;

 

Σημαντικό: βεβαιώσου ότι δεν είσαι εκνευρισμένη ή συναισθηματικά φορτισμένη την ώρα του θηλασμού λόγω τύψεων προς το άλλο σου παιδί ή ζήλειας δίκης του.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να ξυπνάς το μωρό κάθε 2 ωρες κι όχι περισσότερο και να το βάζεις στο στήθος. Αν δεν ξυπνάει βγάλτου τα πολλα ρούχα για να μην νυστάζει απο τη ζέστη. Οι περισσότερες ωρες κενό δημιουργούν εκνευρισμό στο μωρό απο την πείνα.

 

Κάνε έλεγχο στη στάση θηλασμού: να είστε κοιλιά με κοιλιά, το μωρό να μη στρίβει το κεφάλι του για να πιάσει το στήθος, το αυτί ο ωμός και ο γοφός του μωρού να ειναι σε ευθεία γραμμή.

 

Αν το μωρό δε θελει τη στάση της αγκαλιάς, βάλτο να θηλάσει στη στάση κάτω απο τη μασχάλη ή καθιστό στο πόδι σου.

Αν εξακολουθεί να μη συνεργάζεται βάζε το στο στήθος μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο.

 

Ποσο γεννήθηκε το μωρό και ποσο ζυγίζει τώρα;

 

Αν δινεις πιπιλα μην ξαναδωσεις.

 

Ιδανικά το συμπλήρωμα με κουτάλι, με κύπελλο ή σύριγγα ή σωληνάκι.

 

Βεβαιώσου ότι το μωρό μπορει να θηλάσει γιατί δεν είμαι σίγουρη!

 

Δε συνεργάζεται απο κανένα στήθος ή απο το ενα ειναι χειρότερα;

 

Σε ποια πόλη είσαι και τι βοήθεια εχεις;

 

Σημαντικό: βεβαιώσου ότι δεν είσαι εκνευρισμένη ή συναισθηματικά φορτισμένη την ώρα του θηλασμού λόγω τύψεων προς το άλλο σου παιδί ή ζήλειας δίκης του.

Έχω προσπαθήσει να τον θηλασω αγουροξυπνημένο η και κοιμισμένο αλλά δεν θήλαζε. Εκνευριζόταν που ήταν η θηλή στοστομα του. Δεν ηρεμεί στο στήθος μου και δείχνει ότι δεν θέλει να θηλάσει. Ο πρωτότοκος μου θήλαζε μέχρι 18 μήνες και το ήθελε. Μπορεί να του έδινα συμπλήρωμα αλλά δεν είχε θέμα. Τώρα έχω απογοητευτεί γιατί τον βάζω και ταϊσμένο στο στήθος και δεν κάθεται, μπορεί να κάνει τρις θηλαστικες κινήσεις νομίζω ότι τις κάνει αλλα τραβιέται και κοιμάται. Τώρα έχει το βάρος της γεννησης 3450 και είναι 11ημερων. Δεν είμαι ήρεμη γιατί ξέρω ότι δεν θα αλλάξει κάτι και δεν θα θηλάσει και επιβεβαιώνομαι. Έχω λίγη βοήθεια από τον άντρα μου καθημερινά. Είμαι Αθήνα Δυτικά. Είχα καλέσει σε σύμβουλο θηλασμού αλλά ζητάει 80ευρω. Δεν του δίνω πιπίλα. Δοκίμασα μια ψευδοθηλη η οποια ήταν μικρή,η θηλή μου δεν είναι εξέχουσα είναι χοντρή και πρέπει να ερεθιστεί για να βγει λίγο. Δοκίμασα να του δώσω με σύριγγα και δεν το επινε χυνόταν έξω από το στόμα του. Επίσης κάθε φορά που τον παίρνει ο ύπνο του χαϊδεύω το μάγουλο η το αυτι αλλά δεν ξυπνάει. Κοιμάται σερί τέσσερις με πέντε ώρες. Στο δυορο έχω επιχειρήσει να τον θηλασω αλλά τίποτα. Σας ευχαριστώ ολες για την ανταπόκριση.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θα γίνω κουραστική, αλλά μήπως να δοκίμαζες το sns; http://klinikum.gr/product/supplemental-nursing-system/.

 

Μία καλή εναλλακτική του επί πληρωμή IBCLC είναι οι μηνιαίες συναντήσεις του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδας (δωρεάν). Στο σάιτ δε βρήκα ημερομηνίες για Μάιο και Ιούνιο, ωστόσο μπορείς να επικοινωνήσεις με σύμβουλο που αντιστοιχεί στην περιοχή σου:http://www.lllgreece.org/omades

Ομάδα Νοτιοδυτικής Αττικής

Σύμβουλοι : Κορίνα Μουζάκη (210 4908227), Κατερίνα Μιχαηλίδου (210 5819265), Catelena Χριστοδούλου (210 4119136) .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...