Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεξί αορτικό τόξο.... αγγειακός δακτύλιος


Recommended Posts

Το μωράκι μας έχει δεξί αντί αριστερό αορτικό τόξο…

Μας είπαν (στην β-επίπεδου) πως από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα, μασ είδαν δυο έμβρυο– καρδιολόγοι και επιβεβαιώθηκε ότι δεν συνοδεύετε με κάτι άλλο και ότι η καρδούλα του λειτουργεί κανονικά. Πρόκειται λέει, για μια παραλλαγή του φυσιολογικού….. ξέρει κάνεις κάτι γι αυτό????? Η μια έμβρυο καρδιολόγος ήταν η κα Κιάφα…. Η οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη!!!!!!!!!! Ευχαριστώ…

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ντέπυ μου δεν έχω ιδέα τί είναι αυτό που γράφεις. Εχθές έκανα και εγώ β-επιπέδου και καταλαβαίνω την αγωνία σου. Μήπως να κάνεις και άλλη μια φορά την εξέταση κάπου αλλού,έτσι ώστε η πληροφορία να είναι διασταυρωμένη. Όπως και να έχει το καλό είναι ότι από ότι κατάλαβα ότι και να είναι δεν αποτελέι πρόβλημα. Καλή επιτυχία και περιμένουμε νέα σου

Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορία έχει διασταυρωθεί. Ο 1ος που μας το είπε είναι ο κος Ελευθεριάδης όπου κάναμε την β-επίπεδου. Μας είπε να επισκεφτούμε έμβρυο-καρδιολόγο και μας σύστησε δυο. Μια στο ωνάσιο (την κυρία Κιάφα) και μια ακόμη.

Μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι θέλει την γνώμη και τον δυο έμβρυο-καρδιολόγων.

Κλείσαμε ραντεβού και είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι η καρδούλα του θα λειτούργει έχοντας αυτή την παραλλαγή και από τους 3 γιατρούς.

Το θέμα είναι ότι όσο και αν ψάξω δεν βρίσκω τίποτα γι αυτό και όσο και αν με καθησύχασαν οι γιατροί εγώ αγωνιώ!

Μου είπαν πως είναι κάτι σπάνιο που –αν κρίνω και ότι καμία μανούλα δεν έχει απάντηση ούτε και δω- μάλλον ισχύει….. τι να πω….. μακάρι όλα να είναι καλά…

Η μια δε έμβρυο καρδιολόγος μας παρότρυνε να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση για να σιγουρευτούμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με κάποιο σπάνιο σύνδρομο.

Ο γυναικολόγος μου και η κα Κιάφα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται….

Δεν ξέρω τι να κάνω… το ένστικτο και η γνώμη του γυναικολόγου μου, μου λένε να μην την κάνω… δεν ξέρω…

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστός του μπαμπά μου τώρα είναι κοντά στα 55 έκανε πρόσφατα by-pass στην καρδιά και το ανάκάλυψε τότε οτι ήταν δεξί το τόξο του....................απλά έπρεπε οι γιατροί να το ξέρουν για να τον ανοίξουν σωστά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες αλλά ο άνθρωπος μια χαρά ζεί τη ζωούλα του χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ μια φίλη που η καρδιά της είναι δεξιά. Είναι μια χαρά και έχει και ένα μπεμπουλινι και όλα είναι φυσιολογικά. Μην ανυσηχείς και δεν είναι τίποτα αύτο. Καλή λευτεριά και όλα θα πάνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Deppy μου,κι εμείς τον κ. Ελευθεριάδη είχαμε στις εξετάσεις μας και του έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη.Είναι εξαιρετικός!!Η αυχενική σου ήταν καλή???Τώρα στη β επιπέδου το ρινικό οστό,το μηριαίο οστό κτλ όλα καλά??Σου είπε ότι υποψιάζεται κάτι ο κ. Ελευθεριάδης??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

deppy τελικα μαλλον ειναι σπανιο αφου απο τοσες μανουλες εδω μονο εγω κι εσυ αντιμετωπιζουμε αυτο το προβλημα.εμενα στον β επιπεδου που ειχα κανει μου ειχε πει ο γιατρος οτι εκτος απο δεξιο ειναι πιθανος και διπλο οποτε ενα προβλημα επιπλεον που συνεπαγεται με μεγαλυτερο αγχος.τελικα καναμε αμνιοπαρακεντηση στην οποια βγηκαν ολα τελεια και την δευτερα θα παμε στον παιδοκαρδιολογο για να δουμε τι θα μας πει.ευχομαι να μας πανε ολα καλα!

Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ!!

Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εχτές η ξαδέρφη μου έκανε το doppler και την ενημέρωσαν οτι το μωρό έχει δεξί αορτικό τόξο, θα προχωρήσει σε υπερηχο με την Κιάφα στο Ωνάσσειο την επόμενη εβδομάδα και μετά θα αποφασίσουν για το πως θα προχωρήσουν. Εύχομαι όλα τα παιδάκια να είναι καλά !!!Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μάθω νέα σας, και οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ.Σοφία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανηκουμε και εμεις σε αυτη την ομαδα!

Δεξι αορτικο τοξο και στο β επιπεδου φαινοταν διπλο.

Καναμε στο μητερα εμβρυοκαρδιογραφημα και μας ειπαν οτι ειναι μεν δεξι αλλα οχι διπλο. Καναμε αμνιοπαρακεντηση και ολα βγηκαν καλα. Το δεξι ή διπλο αορτικο τοξο σχετιζεται με το συνδρομο di George γι αυτο και καναμε, αλλα ολα ηταν καλα.

Τους τελευταιους 2 μηνες εχς γινει γιατρος περιπου, οποτε αν μπορω να βοηθησω κατι..μπορειτε να με ρωτησετε...γενναμε το γεναρη και περιμενουμε να δουμε μετα τη γεννα πως θα παμε...

Πολλοι μπορει να εχουν δεξι αορτικο τοξο και να μην το ξερουν, το διπλο μπορει να προκαλεσει καποιο προβλημα στην αναπνοη και γινεται μια επεμβαση (ευκολη) και αφαιρειται το κομματι του μιρκοτερου αορτικου τοξου

Γεννησε καμια κοπελα απο το θεμα που ειχε διαγνωση διπλου αορτικου τοξου?

Ξερω οτι σιγουρα πρεπει να γεννηθει το μωρο σε νοσοκομειο με Μοναδα νεογνων...για παν ενδεχομενο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εμένα η ξαδέρφη μου έκανε δύο φορές υπέρηχο μια στο Μητέρα, που την ενημέρωσαν οτι το μωρό έχει δεξί αορτικό τόξο και μια στο Ωνάσσειο που την ενημέρωσαν οτι το μωρό δεν έχει δεξί αορτικό τόξο. Ο γυναικολόγος της την συμβούλευσε να περιμένουμε και να δούμε όταν γεννηθεί το μωρό. Στο Ωνάσσειο αν θυμάμαι καλά της είπανε κιόλας να μην κάνει υπερ/χο καρδιάς το μωρό όταν γεννηθεί. Τώρα είδομεν... μέχρι τις 15/02 που θα γεννηθεί ο μπόμπιρας. Να είσαστε όλες καλά εύχομαι και καλές γιορτές να έχουμε όλοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Το δεξιό αορτικό τόξο από μόνο του συνήθως δεν δημιουργεί προβλήματα. Σε σπάνιες περιπτώσεις ο αγγειακός δακτύλιος που δημιουργείται γύρω από την τραχεία μπορεί να προκαλέσει επεισόδια δύσπνοιας. Χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση για τον αποκλεισμό του σπάνιου συνδρόμου DiGeorge. Προσοχή όμως, όχι μόνο καρυότυπο (την κλασσική εξέταση χρωμοσωμάτων) αλλά και την ειδική εξέταση MLPA που ανιχνεύει μεταξύ άλλων και το σύνδρομο αυτό (με σημαντικό επιπλέον οικονομικό κόστος).

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανει και MLPA μαζι με την εξεταση καρυοτυπου.,...με στην αμνιοπαρακεντηση...

και ολα ηταν καλα τα αποτελεσματα...πραγματι η MLPA εξεταζει μικροανωμαλιες σε διαφορα χρωμοσωματα και αποκλειει πολλα συνδρομα σπανια..μεταξυ αυτων και το di George...υπαρχει αλλη εξεταση που θα επρεπε να κανουμε και δεν μας τη προτειναν??

Πλεον ειμαστε στη 35 εβδομαδα οποτε οτι μπορουσαμε να μαθουμε το μαθαμε....ελπιζουμε στα καλυτερα μετα τη γεννα...

Ο Μπομπιρας θα ειναι tourbo!!!χεχεχε

Περασαμε δυσκολα αλλα καλυτερα να ξερεις τι μπορει να αντιμετωπισεις...

Οσο για το προβλημα που μπορει να δημιουργηθει με με το δακτυλιο ή με το 2πλο αορτικο τοξο στον εισοφαγο και τη τραχεια (δυσπνοια η δυσκολη καταποση αργοτερα) μπορει να διορθωθει με μια μικρη και ευκολη επεμβαση οπου αφαιρουν απο οτι εμαθα το κομματακι που ενοχλει....Ελπιζουμε φυσικα μη φτασουμε σε αυτο το σημειο....αλλα οπως ειπα...καλυτερα να ξερεις τι αντιμετωπιζεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα,και το δικό μας μωρό έχει δεξί αορτικό τόξο και έχω κάνει πριν δύο μέρες την αμνυοπαρακέντηση για να αποκλειστεί το σύνδρομο digeorge.Ξέρετε αν θα μας πουν σύντομα τα αποτελέσματα ή αυτά που βγαίνουν σε τρεις μέρες αφορούν τις συνηθεις χρωμοσωμικές ανωμαλίες?Είμαστε ιδιαίτερα στεναχωρημένοι επειδή και ο παιδοκαρδιολόγος επιβεβαίωσε ότι αυτή η ανατομική ιδιαιτερότητα συνδέεται σε ποσοστό 10-15% με το προαναφερόμενο σύνδρομο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια.εγω γεννησα και δοξα τον θεο ολα πηγαν πολυ καλα και το κοριτσακι μου ειναι υγειεστατο.καναμε υπερυχο καρδιας στην μικρη την 18 ημερα,εξακριβοθηκε το δεξι αορτικο τοξο αλλα ο παιδοκαρδιολογος μας ειπε οτι ειναι απλα μια ιδιαιτεροτητα αυτο και δεν φαινετε να υπαρχει καποιο προβλημα.αυτο ομως θα το εξακριβοσουμε καλυτερα οταν θα αρχισει η μικρη να τρωει κρεμες γιατι μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα στην καταποση και με μια μικρη επεμβαση να διορθωθει.ελπιζω να σας βοηθησα.για οτι νεοτερο θα σας εννημερωνω.ευχομαι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι γερα!

Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ!!

Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

deppy αφου σου λενε 2 εμβρυοκαρδιολογοι οτι ειναι καλα κ δεν χρειαζεται να ανησυχείς -μην ανησυχεις.αν ηταν θα σου ελεγαν να το κοιταξεις.

με το καλο το μωρακι σου:)

OZDdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα αποτελέσματα της άμνυοπαρακέντησης δείξαν φυσιολογικά,άδικα τρομοκρατηθήκαμε...Εύχομαι όλα τα μωράκια να είναι καλά και να μην πανικοβάλονται οι γονείς για μια ανατομική ιδιαιτερότητα...Πιστεύω ότι σε μένα και λόγω ηλικίας (37 ετών) επεμειναν όλοι να αποκλείσουμε σύνδρομα.Εσύ αν είσαι μικρή και όλα τα υπόλοιπα βαίνουν καλώς δεν έχεις λόγο ανησυχίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα κάναμε β επιπέδου στο Σωτηριάδη στη θεσσαλονίκη και όλα ήταν τέλεια.Στο τέλος μας ενημέρωσε οτι το παιδί έχει δεξί αορτικό τόξο το οποίο συνδέεται με σύνδρομο ντι τζορτζ.Μας παρέπεμψε για αμνιοπαρακέντηση.Οταν τον άρχισα στις ερωτήσεις μου είπε ότι πολλά παιδιά γεννιούνται με δεξί αορτικό τόξο και είναι θέμα ανατομικό.Εχει τύχει σε καποια άλλη κάτι παρόμοιο.Αποκλείω την αμνιοπαρακέντηση απλά θα ήθελα να ξέρω αν κάποια μανούλα έχει γεννήσει παιδάκι με δεξί αορτικό τόξο και αν όλα είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα κάναμε β επιπέδου στο Σωτηριάδη στη θεσσαλονίκη και όλα ήταν τέλεια.Στο τέλος μας ενημέρωσε οτι το παιδί έχει δεξί αορτικό τόξο το οποίο συνδέεται με σύνδρομο ντι τζορτζ.Μας παρέπεμψε για αμνιοπαρακέντηση.Οταν τον άρχισα στις ερωτήσεις μου είπε ότι πολλά παιδιά γεννιούνται με δεξί αορτικό τόξο και είναι θέμα ανατομικό.Εχει τύχει σε καποια άλλη κάτι παρόμοιο.Αποκλείω την αμνιοπαρακέντηση απλά θα ήθελα να ξέρω αν κάποια μανούλα έχει γεννήσει παιδάκι με δεξί αορτικό τόξο και αν όλα είναι καλά

 

Πολύ σωστά σε συμβούλευσε για αμνιο για το DiGeorge (22q11 microdeletion). Αν το μωρό γεννηθεί και βρεθει ότι το δεξί αορτικό τόξο είναι το μόνο πρόβλημά του (και τονίζω ότι αυτό μπορεί να βεβαιωθεί μόνο μετά τον τοκετό!) τότε όντως συνήθως τα παιδιά δεν έχουν προβλήματα. Σπανίως αν το αορτικό τόξο πιέζει την τραχεία ή τον οισοφάγο να υπάρξουν προβλήματα αναπνοής ή κατάποσης που όμως τότε μπορεί να διορθωθούν χειρουργικά.

 

Για το δεξί αορτικό τόξο και το DiGeorge βλ.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17066500

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες της παρέας.Το δεύτερο παιδάκι μου διαγνώστει δτη β επιπέδου οτι έχει δεξί αντί για αριστερό αορτικό τόξο.Αυτό το γεγονός απο μόνο του ειναι μια φυσιολογική παραλλαγή που δεν θα το ενοχλήσει ποτέ.Σήμερα που είναι 3 μηνών πήγαμε σε καρδιολόγο ο οποίος μας ενημέρωσε οτι είναι και διπλό.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα κάποια στιγμή να δημιουργηθεί αγγειακός δακτύλιος γυρω απο την τραχεία και τον οισοφάγο και να του δημιουργήσει προβλημα είτε στην κατάποση στέρρεων τροφών ειτε στην αναπνοή.Μπορεί όμως να μην τον ενοχλήσει και ποτέ.Αν τον ενοχλήσει γίνεται ενα χειρουργείο και αφαιρείται το μικρότερο τ΄ξο οπότε ο΄λα οκ.Εχει καμμιά σας παρομοιο περιστατικό και τι πορεία είχε.Τέλος με ενημέρωσε οτι αν χρειαστεί χειρουργείο αυτό γίνεται μ΄νο αθήνα απο παιδοκαρδιοχειρούργο είτε στο ωνάσειο είτε στο μητέρα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και από μένα...Η δεύτερη κορούλα μου διαγνωστικε από την Αυχενική διαφάνεια ακόμη πως έχει δεξί αορτικο τόξο...έκανα λήψη τροφοβλάστης για μοριακό καρυοτυπο και είναι όλα φυσιολογικά.έπρεπε να περιμένω να μεγαλώσει η μικρή για να την δει εμβρυοκαρδιολογος.εχθές πήγαμε τελικά στον Ρούβαλη.αυτός είδε ότι είναι και διπλό.το δεξί είναι μεγαλύτερο.δεν είδε καμία άλλη ανωμαλία στην καρδιά.όλα τα άλλα φυσιολογικά.μας ενημέρωσε πως θα πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε την επέμβαση αφαίρεσης του αριστερού τόξου.το παρουσίασε αρκετά απλό...το ξέρω όμως πως δεν είναι έτσι.έχω τρομοκρατηθει...έχω διαβάσει ο,τι υπάρχει και δεν υπάρχει σχετικό ( δεν είναι και πολλά..).υπάρχει κάποιος που να το πέρασε ή να είναι στην ίδια φάση;;; Έχω ανάγκη να διαβάσω ότι όντως είναι απλό,και δεν θα έχουμε μετεγχειρητικα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...