Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πληγωμενες θηλες λογω θηλαστρου_επειγον


Recommended Posts

Καλη σας ημερα, μολις σημερα γραφτηκα στο parents οποτε καλως σας βρηκα!!

 

Ειμαι μητερα μιας ζουζουνας 2 μηνων και 7 ημερων και ηθελα να ρωτησω την Αγλαια και οποια γνωριζει το εξης :

Θήλαζα μεχρι πριν 1 εβδομαδα αλλα οχι αποκλειστικα εδινα και συμπληρωμα. Δυστυχως όμως ξεκινησα την εργασια μου:cry: (αρκετες ωρες την ημερα) και αναγκαζομαι εδω και 1 εβδομαδα να το βγαζω με το θηλαστρο medela mini electric, κανω αντλησεις γυρω στις 07.00, στις 11.00, στις 18.00 και στις 22.15 (4 γευματα) . Η μικρη τρωει 6 γευματα 120 ml -150 ml καθε 3 μιση ωρες. Τα υπολοιπα 2 γευματα ειναι ξενο, το ειναι γυρω στις 04.00 το πρωι το οποιο δεν εχω κουραγιο να αντλησω..γιατι 3 τεταρτα η αντληση αλλα 3 τεταρτα να την ταισω και να ρευτει.. καταλαβαινεται δεν θα αποδιδω καθολου στην εργασια μου..Και το αλλο γευμα με ξενο γυρω στις 15.00 το οποιο αδυνατω να αντλησω λογω φορτου εργασιας την συγκεκριμενη ωρα και εκτος αυτου η ποσοτητα του γαλατος μου εχω την εντυπωση πως ειναι οριακη και αναγκαζομαι στις περισσοτερες αντλησεις να βαζω την ενταση της αντλησης του θηλαστρου στο max με αποτελεσμα το προβλημα που θα σας παραθεσω παρακατω και για το οποιο σας γραφω :

Εχουν ματωσει (δεν τρεχει αιμα απλα ειναι κοκκινο) τα αυλακια των θηλων μου, οχι σε ολο το μηκος αλλα σε καποια σημεια!Αυτο φανταζομαι δημιουργειτε απο την πιεση που ασκει το θηλαστρο στη θηλη για να αντλησει το γαλα. Εχω δοκιμασει να μειωσω την ενταση της αντλησης αλλα ετσι χρειαζομαι το διπλασιο σχεδον χρονο συνολικα.! Παρακαλω βοηθειστε με τι να κανω?, να αλλαξω θηλαστρο? υπαρχει φοβος να επηρεαστει το γαλα (δεν καταληγει αιμα στο γαλα) ή να δημιουργηθει προβλημα στο στηθος μου? Ελπιζω σε μια αμεση απαντηση. Σας ευχαριστω..

 

p.s δεν ξερω εαν η ερωτηση μου θα δημοσιευτει στο καταλληλο topic, με συγχωρειτε

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είμαι σίγουρη ότι είναι σωστό αυτό που σου γράφω αλλά από την εμπειρία μου και από ό,τι έχω διαβάσει εδώ και καιρό εδώ νομίζω ότι θα πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο. Είναι πιο γρήγορο και δεν θα μειωθεί η παραγωγή σου. Νομίζω μάλιστα ότι με μια αύξηση στον αριθμό των αντλήσεων και στη συνολική ώρα που αντλείς την ημέρα θα μπορούσες να καλύψεις πλήρως το μωράκι σου με το γάλα σου.

Εμένα η μικρή μου είναι τώρα 5 μηνών και όταν ήταν 2 είχα νοικιάσει νοσοκομειακό θήλαστρο για επαναγαλακτισμό και όλα πήγαν πολύ καλά. Τώρα επειδή θέλω να κάνω μόνο μια άντληση την ήμερα θα πάρω το swing medela αλλά καμιά σχέση με το νοσοκομειακό. Κάνεις το μισό χρόνο και πιο αποτελεσματικά. Βέβαια το νοικιάζεις με το μήνα και δεν είναι οικονομικό (60 το μήνα στην αρχή και μετά 40) αλλά ίσως γλυτώσεις τα χρήματα από το ξένο γάλα.

 

Γιατί να αντλείς το βράδυ λίγο πριν ξυπνήσει; Δεν μπορείς να αντλείς πιο νωρίς όποτε σε βολεύει, να το βάζεις στο ψυγείο και να του το δίνεις όποτε ξυπνήσει;

 

Για τις πληγωμένες θηλές υπάρχει ήδη συζήτηση με αυτό το θέμα από το οποίο μπορείς να ενημερωθείς

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21203&highlight=%F0%EB%E7%E3%F9%EC%DD%ED%E5%F2+%E8%E7%EB%DD%F2

 

Όσο για το αίμα στο γάλα, νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου! Δεν μπορω να αντλω πιο νωρις γιατι δεν εχω γεμισει για να βγαλω 150ml μεχρι τις 00.00 (μετα το γευμα των περιπου 22.45) που θα κοιμηθει η μικρη και επιτελους κ εγω. Ειναι φορες (λιγες βεβαια) που το στηθος μου το νιωθω γεματο τοσο ωστε να βγαλω 150 ml και μετα απο 2 ωρες και αλλες που δεν γεμιζει ουτε μετα απο 4!!Τωρα που το σκεφτομαι αυτο συμβαινει οταν εχω αγχος στη δουλεια..

Αλλες γνωμες???

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το άγχος σου και λυπάμαι που ακόμη δεν είδαν το μήνυμα σου κάποιες από τις μαμάδες που κάνουν αποκλειστική άντληση εδώ και πάρα πολύ καιρό. Κάνε λίγο υπομονή και είμαι σίγουρη ότι θα σου απαντήσουν ως πιο αρμόδιες.

Πάντως εγώ τώρα το στήθος μου δεν το αισθάνομαι σχεδόν ποτέ πια γεμάτο (νομίζω ότι έχει ρυθμιστεί η παραγωγή μου) αλλά με το νοσοκομειακό θήλαστρο πάντα βγάζω γάλα εύκολα και γρήγορα. Μιλάμε ότι μπορεί να βγάλω και 100γρ σε λιγότερο από 5 λεπτά και μάλιστα μισή ώρα μετά από θηλασμό, ενώ με το μικρό θήλαστρο μετά βίας τη μισή ποσότητα και σε πιο πολύ ώρα. Το μικρό μου το δάνεισε μια φίλη για μια εβδομάδα για να το δοκιμάσω. Για τις δικές μου τις ανάγκες τώρα μου κάνει. Αλλά παλιότερα με τίποτα.

Επίσης, αυτή η φίλη κάποια στιγμή που αντλούσε πολύ συχνά είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Περιόρισε τις αντλήσεις και άρχισε να βάζει πιο πολύ το μωρό στο στήθος. Εκείνη την περίοδο έβαλε και κρέμα (purelan νομίζω) και καλό αερισμό και λύθηκε το πρόβλημα.

Αν όμως εσύ θες να ταΐζεις το μωρό με αποκλειστικές αντλήσεις νομίζω ότι το ιδανικό είναι το νοσοκομειακό θήλαστρο γιατί δεν πληγώνει καθόλου τις θηλές.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου! Δεν μπορω να αντλω πιο νωρις γιατι δεν εχω γεμισει για να βγαλω 150ml μεχρι τις 00.00 (μετα το γευμα των περιπου 22.45) που θα κοιμηθει η μικρη και επιτελους κ εγω. Ειναι φορες (λιγες βεβαια) που το στηθος μου το νιωθω γεματο τοσο ωστε να βγαλω 150 ml και μετα απο 2 ωρες και αλλες που δεν γεμιζει ουτε μετα απο 4!!Τωρα που το σκεφτομαι αυτο συμβαινει οταν εχω αγχος στη δουλεια..

Αλλες γνωμες???

 

Aχ κοπέλα μου γλυκειά κάνεις μεγάλη προσπάθεια με λάθος μέσον. Το θήλαστρο που έχεις είναι ακατάλληλο για 4 αντλήσεις την ημέρα, είναι μόνο για περιστασιακή χρήση. Δες εδώ για θήλαστρα και από που μπορείς να παραγγείλεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862. Να το πάρεις άμεσα, είσαι πολύ τυχερη που έχεις ακόμη γάλα αφού έδινες και συμπλήρωμα και αυτό οφείλεται στη μεγάλη προσπάθεια που κάνεις. Να πάρεις με διπλή χοάνη να αντλείς ταυτόχρονα και από τα δύο, δέκα λεπτά θα κάνεις και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τις θηλές.

 

Τώρα σχετικά με τις ώρες που είσαι στο σπίτι. Μην περιμένεις να γεμίσεις για να αντλήσεις ή να θηλάσεις. Όταν το στήθος γεμίζει το σήμα που στέλνει στον εγκέφαλο είναι ότι δεν υπάρχει ανάγκη για τόσο γάλα και να μειωθεί. Να βάζεις το μωρό όσο πιο πολύ μπορείς στο στήθος για να αυξηθεί και η παραγωγή σου. Μία άντληση ή θηλασμός πρέπει να είναι βραδυνή στις 4π.μ. ώστε το στήθος να παίρνει ερέθισμα για παραγωγή γάλακτος. Γιατί δίνεις μπουκάλι και παιδεύεσαι εκείνη την ώρα; Κάνε θηλασμό το βράδυ, με τόσο μεγάλο μωρό σε 5-10 λεπτά θα στα αδειάζει, δώσε και τα δύο στήθη να ενεργοποιούνται, και θα κοιμάστε μια χαρά, ούτε ρέψιμο δεν χρειάζονται συνήθως με το θηλασμό. Νομίζεις ότι το πρωί που αισθάνεσαι το στήθος σου γεμάτο ότι έχεις γάλα αφού δεν έχεις αντλήσει ή θηλάσει όλη νύχτα; Eίναι λάθος αντίληψη, επηρεάζεται αρνητικά η παραγωγή σου όταν το στήθος δεν αδειάζει τακτικά.

 

Διάβασε την 1η σελίδα στην ενότητα του επαναγαλακτισμού http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285 να καταλάβεις πως λειτουργεί η παραγωγή του γάλακτος και θα δεις τι μπορείς να κάνεις καλύτερα για να βοηθήσεις την παραγωγή σου και να μην κουράζεσαι τόσο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και ότι απορίες σου δημιουργηθούν με τις αντλήσεις μπορείς να τις γράψεις στην ενότητα του επαναγαλακτισμού να τις δουν και πιο πολλές κοπέλες. Για το αίμα προς στιγμήν μην ανησυχείς, αλλά οπωσδήποτε νοσοκομειακό θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερετε εαν το θηλαστρο symphony της medela στο φερνουν σπιτη?(οπως την ζυγαρια που εχω νοικιασει)

Αθηνα μενω.Παιρνω τηλεφωνο αλλα βγαινει τηλεφωνητης! σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα, αυριο θα μου φερουν το symphony διπλής αντλησης με μεγαλυτερη χοανη (27 mm) απο αυτη του mini electric που εχω (24 mm). Ηθελα να σας κανω την εξης ερωτηση : Οι θηλες μου ειναι ακομα με πληγες αφου δεν εχω σταματησει τις αντλήσεις (βαζω πολλες φορες μεσα στην ημερα πανω στις θηλες μου το γαλα μου και την lansinoh), απο αυριο τωρα που θα χρησιμοποιω το symphony θα αρχιζουν σιγα σιγα να επουλωνουν???θελω να πω οτι η αντληση του symphony δεν θα επιβαρυνει κι αλλο τις πληγες μου οσο εκεινη του mini electric?? Φοβαμαι λιγο για να ειμαι ειλικρινης μην παθει τιποτα το στηθος μου... Περιμενω τις απαντησεις σας.. σας ευχαριστω

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...