Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα δραστηριοποιηθείτε στον Σύλλογο Γονέων κ΄Κηδεμόνων του σχολείου σας ?


Θα δραστηριοποιηθείτε στον συλλογο γονέων κ κηδεμόνων?  

53

  1. 1. Θα δραστηριοποιηθείτε στον συλλογο γονέων κ κηδεμόνων?

    • Ναι θα συμμετάσχω/συμμετέχω ήδη, τακτικά
      58
    • Ναι συμμετέχω/έχω δραστηριοποιηθεί αλλά δεν μπορώ να είμαι/δεν είμαι εντελώς συνεπής
      4
    • Ναι θα ήθελα να συμμετάσχω/δραστηριοποιηθώ αλλά δυστυχώς ο χρονος που έχω στη διάθεση μου δε μου το επιτρέπει
      14
    • Οχι δεν θέλω να συμμετάσχω
      15


Recommended Posts

Το παιδί σας μόλις μπήκε στο σχολείο - 1η δημοτικού / πηγαίνει δημοτικό.

 

Θα δραστηριοποιηθείτε/ δραστηριοποιηθήκατε στις συναντήσεις του συλλόγου γονέων?

 

 

Σε δεύτερη ψηφοφορία θα ακολουθήσει το ερώτημα

για όσους δραστηριοποιήθηκαν και επισκέφτηκαν τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΥΤΗ δεν έχει σχέση με

την αποτελεσματικότητα της συμμετοχής,

 

αλλά έχει στόχο να δείξει την θέληση συμμετοχής/ποσοστό συμμετοχής

γενικά.

 

Η δεύτερη δημοσκόπηση, θα εχει σαν ερώτημα/θέμα

για όσους συμμετείχαν,

πόσο αποτελεσματική ήταν η συμμετοχή τους/ τι τους εμπόδισε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,συμμετεχω και μου αρεσει και παρα πολυ να βοηθαω ωστε να λυθουν προβληματα του σχολειου εκεινο ομως που με λυπει ειναι η αδιαφορια που συνανταω απο τους γονεις, τους καλουμε σε συνελευσεις και σπανια ερχονται, οι μονοι που ερχονται συνηθως ειναι οι γονεις που εχουν πρωτακια,και οπως επισης οτι δεν θελουν να εχουν ευθυνες και ποτε κανεις δεν συμμετεχει στις εκλογες πρεπει να παρακαλαμε για να λαβει καποιος μερος φανταστειται σε ενα σχολειο εκατον πενηντα παιδιων ερχονται στις συνελευσεις γυρω στους 25 γονεις!!!!!!!!!!

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα το πρωτο...και εχω βρεθει συχνα στην θεση μελους συλλογου.

Απ την αρχη απορουσα γιατι υπαρχουν αδιαφοροι γονεις και δεν ειναι διπλα στο σχολειο...

Πλεον αν και πηγαινω παντα σε καθε συνελευση εχω καταλαβει ολους αυτους που απεχουν...δυστυχως ολοι οσοι ειναι στους συλλογους δεν πανε παντα για ανιδιοτελης λογους αλλα και για προσωπικους που δεν εχουν να κανουν με τ οτι θελουν να προσφερουν στο σχολειο

Αυτο που μ εχει ξενισει παρα πολυ ειναι οτι υπαρχουν πολλες φορες συλλογοι που παιρνουν μιζα ή τρωνε ακομα και τα λεφτα του σχολειου............?(απο τοτε δινω λεφτα μονο αν δω οτι θα δωσουν αποδειξεις...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

με αφορμή το ποστ της ΑΦΡΟΔΙΤΗ αλλα και του οτι πριν λίγο καιρό εκλεχτηκα στο συλλογο γονέων και κηδεμόνων ηθελα να πω

οτι ήταν τραγικά αποθαρηντικό το να γίνονται συνελευσεις και να είναι μονο 10 το πολυ 20 γονείς

ο λόγος που εβαλα υποψηφιοτητα ηταν γιατι ΘΕΛΩ και ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ να αλλαξουν τα πραγματα !!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ εχεις δικιο απ την αλλη

πολλοι κανουν χρηση του βήματος που δίνεται στους συλλόγους για αλλους πολιτικο-κοινωνικούς σκοπους , αυτοπροβολή κ.α.

αυτο όμως ηταν το εναυσμα να ασχοληθώ και να παλεψω κι οχι να τα παρατησω !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
με αφορμή το ποστ της ΑΦΡΟΔΙΤΗ αλλα και του οτι πριν λίγο καιρό εκλεχτηκα στο συλλογο γονέων και κηδεμόνων ηθελα να πω

οτι ήταν τραγικά αποθαρηντικό το να γίνονται συνελευσεις και να είναι μονο 10 το πολυ 20 γονείς

ο λόγος που εβαλα υποψηφιοτητα ηταν γιατι ΘΕΛΩ και ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ να αλλαξουν τα πραγματα !!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ εχεις δικιο απ την αλλη

πολλοι κανουν χρηση του βήματος που δίνεται στους συλλόγους για αλλους πολιτικο-κοινωνικούς σκοπους , αυτοπροβολή κ.α.

αυτο όμως ηταν το εναυσμα να ασχοληθώ και να παλεψω κι οχι να τα παρατησω !!!!

 

Καλή Χρονιά :-D

Δεύτερος χρόνος θητείας και τα πράγματα βαίνουν ικανοποιητικά. Η συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου είναι παραγωγική με κεντρικό στοιχείο τον αμοιβαίο σεβασμό και η συμμετοχή των μελών-γονέων αυξάνει σταθερά. Θεωρούμε πως η έγκαιρη ενημέρωση και η διαφάνεια στις πράξεις και τις δράσεις έχουν παίξει σημαντικό ρόλο σ' αυτές τις εξελίξεις.

Δημιουργήσαμε ένα κεντρικό Μπλογκ, http://syllogosg.wordpress.com/ , στο οποίο αναρτούμε σκέψεις, απόψεις, πράξεις δράσεις και κρατούμε ανοικτό το διάλογο σ' όλες τις πτυχές της δραστηριότητας του Συλλόγου. Το κύριο μέλημά μας είναι τώρα πώς θα μπορέσουμε να κληροδοτήσουμε τα εργαλεία και την κατάσταση που δημιουργήσαμε στους επόμενους ώστε να υπάρξει συνέχεια.

Είναι αλήθεια ότι οι συνθήκες δεν είναι παντού οι ίδιες και το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση. Γι' αυτό και τολμώ να προτείνω ένα τόπο συνάντησης στην ομάδα που ξεκινήσαμε στο parentscafe.gr, το Σύλλογοι Γονέων & Κηδεμόνων. Το group βρίσκεται στο: http://parentscafe.gr/group.php?groupid=8. Είμαστε όλοι καλόδεχτοι:wink:

Δηλώνω αισιόδοξος!

ΓιάννηςΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ημουνα σε συλλογο γονεων και κηδεμονων ,πριν μια βδομαδα ανελαβε το και νουργιο συμβουλιο αλλα δυστιχος ειναι μεσα σστο 5 μελες και ενας διδασκων δασκαλος με τον οποιον εγω εχω προβληματα ως και στον προισταμενο εφτασε η καταγγελια μου. θελω εγω να μου πειτε δεν απαγορευεται να ειναι μεσα στο συμβουλιο ο συγκεκριμενος?η εκλογη αυτου του συμβουλιου δεν εγινε με ψηφοφορια αλλα λεγοντας ποιος θελει να μπει λογο οτι δεν ειχε πολες συμμετοχες και ετσι ο μεν κυριος δεν ψηφιστηκε απο τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το πρώτο.

Τώρα που είμαστε προ των πυλών για την Α’ Δημοτικού, είμαι βέβαιη ότι θα συμμετέχω στο σύλλογο. Το εντυπωσιακό είναι ότι όταν το συζήτησα με τον άντρα μου, μου δήλωσε ότι ΦΥΣΙΚΑ θα συμμετέχει και αυτός.

Άλλωστε επειδή δεν είμαστε Ελβετία, να είναι οριοθετημένα και τακτοποιημένα, μέσα από τους Συλλόγους πιθανόν να καταφέρουμε να έχουμε ένα ‘ουσιαστικό σχολείο’ για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα.....εχω ενα αγορακι 5 χρονων και απο την στιγμη που τον εστειλα παιδικο (δημοσιο) ημουν στον συλλογο, την πρωτη χρονια σαν γραμματεας και την δευτερη (προνηπιο) σαν προεδρος, τωρα που ειναι νηπιαγωγειο δεν εχουμε συλλογο καθ΄οτι η φοιτηση ειναι 1 χρονος. του χρονου ομως που θα ειμαστε Α΄δημοτικου φυσικα και θα ξαναβαλω, θελω να ειμαι ενεργο μελος στο σχολειο και οσο μπορω να βοηθαω, σε ολες τις συνελευσεις ημουν μεσα και πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο για τα παιδια μας.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...