Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποθηκευση γαλακτος και κρυολογημα


prosperous

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εφόσον ο θηλασμός δεν διακόπτεται, όταν είσαι άρρωστη, γιατί να μην αντλήσεις;

 

μονο στην περιπτωση του πυρετου ανω των 38 ειναι απαραιτητο να μη θηλασω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

μονο στην περιπτωση του πυρετου ανω των 38 ειναι απαραιτητο να μη θηλασω σωστα?

 

απο οτι εχω διαβασει και καταλαβει μεσα απο το forum,κυριως, δεν υπαρχει περιορισμος. εννοω πως η μαμα μπορει να θηλασει οσο πυρετο και αν εχει...

διορθωστε με αν κανω λαθος!! :confused:

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πάντως στο νοσοκομείο κι εμένα μου είχαν πει αν έχω πάνω από 38 να μη θηλάσω. Είχα κάνει καισαρική. Μήπως φοβόντουσαν για λοίμωξη; Τώρα που κρυώνει ο καιρός το σκεφτηκα ξανά. Αν η μαμά έχει πυρετό ή ιωσούλα τί κάνουμε; Θηλάζουμε; Με τη λογική ότι προτού εκδηλωθεί σ' εμάς έχει ήδη κολλήσει το μικρό; Άρα να πάρει και τα αντισώματα;

Και τί γίνεται μετά τους έξι μήνες; Η παιδίατρος μου έλεγε ότι η προστασία από το μητρικό γάλα είναι μέχρι τους 6 μήνες, μετά έχει αντισώματα από τα εμβόλια.

Τί ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

εγω το αντρακι μου το θήλαζα και με 39 πυρετό (όταν κόντεψα να παθω μαστίτιδα στις αρχές) και δεν έπαθε τίποτα. Έχω ακούσει ότι μπορεί να καεί τάχα (από παιδίατρο), δεν νομίζω όμως ότι ισχύει. Ο μικρός μου με τον πυρετό θήλαζε κανονικότατα, με έσωσε και απο τη μαστιτιδα.

Αν η θηλάζουσα πάθει ίωση θηλάζει κανονικά, απλώς καλό είναι να φοράει μάσκα για να μην κολλήσει το μωρό.

Δεν ξέρω μέχρι πότε τα αντισώματα του γάλακτος μπορεί να χρησιμοποιηθούν από το μωρό, σίγουρα όμως τα εμβόλια δεν το καλύπτουν για κάθε ίωση που θα μπορούσε να κολλήσει, αλλιώς τα μωρά δε θα αρρώσταιναν ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...