Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Ποια είναι τα συμπτώματα;

 

Πράσινα κακά, μαύροι κύκλοι, εξανθήματα, αίμα στα κακά, σφύριγμα στην αναπνοή, σύγκαμα, βλέννες, φαγούρα, φτάρνισμα, δακρύρροια, βήχας, ωτίτιδες, επαναλαμβανόμενα κρυολογήματα.

Συνήθως συνυπάρχουν δυο ή περισσότερα συμπτώματα.

Στην περίπτωση του αποκλειστικού θηλασμού, όταν έχουμε πράσινα κακά, εκρηκτικές κενώσεις και πολλά αέρια, η μαμά πρέπει να αποκλείσει πρώτα την υπερπαραγωγή.

 

 

Πώς εμφανίζεται το αίμα στα κακά και πόσο κακό είναι;

 

Μπορεί να φαίνονται καφέ ή κοκκινωπές τριχούλες από αίμα ή μεγαλύτερες ποσότητες. Το ανοιχτό κόκκινο αίμα δείχνει πληγή στο τελευταίο τμήμα του εντέρου και μπορεί να οφείλεται σε ραγάδα ή τυχαίο ερεθισμό. Η απώλεια αίματος μπορεί να μη φαίνεται μεγάλη αλλά η παρατεταμένη απώλεια μπορεί να προκαλέσει αναιμία στο μωρό.

 

 

Πώς προκαλούνται οι αλλεργίες;

 

Πρώτα πρέπει ο οργανισμός να εκτεθεί και μετά από μια ή περισσότερες επαναλήψεις ενεργοποιείται η αλλεργική αντίδραση.

Αλλεργική αντίδραση μπορεί να προκύψει και από αλληλεπίδραση τροφών, χωρίς το άτομο να είναι αλλεργικό σε όλες. Επίσης, η σωματική άσκηση ή κάποιες περιβαλλοντικές συνθήκες μπορεί να προκαλούν εκδήλωση ή έξαρση κάποιας αλλεργίας.

 

 

Τι προκαλεί τις αλλεργίες;

 

Περιβαλλοντικοί παράγοντες, το άκαρι, η γύρη και η διατροφή.

Ο συνηθέστερος ένοχος είναι τα γαλακτοκομικά που καταναλώνει η μαμά και περνάνε στο γάλα. Άλλα αλλεργιογόνα μπορεί να είναι το αυγό, η σόγια, το σιτάρι, το καλαμπόκι, οι ξηροί καρποί.

 

Στην Ελλάδα, 1 στα 4 παιδιά έχει κάποια αλλεργία. Αν ο ένας γονιός έχει αλλεργία, το παιδί του έχει πιθανότητα 40% να είναι αλλεργικό, ενώ το ποσοστό αυξάνεται σε 60%, αν είναι και οι δυο γονείς αλλεργικοί. Το αλλεργικό παιδί δεν έχει απαραίτητα τις ίδιες αλλεργίες ή τα ίδια συμπτώματα με τους γονείς του.

 

 

Τι πρέπει να κάνει η μαμά όταν διαπιστωθεί αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεΐνη στο μωρό;

 

Η μαμά κάνει καταρχάς αποχή από τα γαλακτοκομικά, για 4 εβδομάδες τουλάχιστον, 2 για να καθαρίσει το δικό της σώμα από την αγελαδινή πρωτεΐνη και 2 από του μωρού. Μερικές φορές χρειάζεται να κόψουμε και το μοσχάρι.

Αν τα συμπτώματα δείξουν βελτίωση αλλά επιμένουν και μετά τις 4 εβδομάδες, μπορεί να συνεχίσουμε για πολύ μεγαλύτερο διάστημα, πχ. 6 μήνες. Ένας ειδικός αλλεργιολόγος μπορεί να βοηθήσει καλύτερα από έναν απλό παιδίατρο.

 

 

Προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικά

 

Θέλουν προσοχή: εμβόλια και φάρμακα που περιέχουν γαλακτοπαράγωγα, τροφές με κρυμμένα γαλακτοκομικά: μπισκότα, αλλαντικά, ψωμί του τοστ και άλλες επεξεργασμένες τροφές.

 

Ποιες τροφές δεν εισάγουμε στα παιδιά που έχουν εμφανίσει αλλεργία;

 

Συνήθως καθυστερούμε το αυγό μετά το 2ο χρόνο και το ψάρι μετά τον 3ο χρόνο. Οι ξηροί καρποί μπορούν να καθυστερήσουν και μετά τα 6 χρόνια. Επίσης, δεν εισάγουμε αλλεργιογόνα, όπως ντομάτα, πορτοκάλι και άλλα εσπεριδοειδή, φράουλες κτλ. Κρατάμε τον κανόνα των 4-7 ημερών για την εισαγωγή νέων τροφών, ώστε να παρατηρήσουμε τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις.

Τα περισσότερα παιδιά ξεπερνούν την αλλεργία μέχρι τα 3 χρόνια αλλά ίσως και αργότερα.

 

Το υποαλλεργικό γάλα βοηθάει;

 

Τα υποαλλεργικά γάλατα δεν είναι λύση. Ένα 10% δεν αντιδρά καλά στα υποαλλεργικά γάλατα.

 

 

 

Πηγές και περισσότερες πληροφορίες:

http://www.allergy.org.gr/

http://www.iatronet.gr/results.asp?q=%E1%EB%EB%E5%F1%E3%DF%E1&btnSearch=%C1%ED%E1%E6%DE%F4%E7%F3%E7

http://www.askdrsears.com/html/8/t080500.asp

http://www.kellymom.com/babyconcerns/food-sensitivity.html

http://www.llli.org/NB/NBallergies.html

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Πράσινα κακά, μαύροι κύκλοι, εξανθήματα, αίμα στα κακά, σφύριγμα στην αναπνοή, σύγκαμα, βλέννες, φαγούρα, φτάρνισμα, δακρύρροια, βήχας, ωτίτιδες, επαναλαμβανόμενα κρυολογήματα.

 

Εμείς δηλαδή που έχουμε ήδη κάποια από τα παραπάνω συμπτώματα αν και κοντεύω ήδη 1 μήνα αποχής, σημαίνει ότι είναι κατι άλλο που προκαλεί αλλεργία και δεν το εχουμε αποκλείσει?? :roll: :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχετε καθαρίσει εντελώς, οπότε δεν μπορείς να πεις με σιγουριά. Μερικές φορές όμως χρειάζεται μεγαλύτερο διάστημα αποχής.

 

Τις τελευταίες μέρες άκουσα διάφορες απόψεις. Οι αλλεργιολόγοι εδώ μας παρέπεμψαν στο Αγλαΐα Κυριακού, για το οποίο εκθείασαν το τμήμα Παιδοαλλεργιολογίας ως πολύ οργανωμένο και αποτελεσματικό και μας τόνισαν ότι στον ιδιωτικό τομέα κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι που το μόνο που κάνουν είναι να τρώνε τα λεφτά του κόσμου. 'Ισως θα ήταν καλά να κλείσεις ένα ραντεβού και να κάνεις μια κουβέντα εκεί.

 

Μια άλλη άποψη από υπέρμαχους της Ομοιοπαθητικής ήταν ότι δεν έχει σημασία σε τι υπάρχει αλλεργία αλλά ότι γενικά ο οργανισμός για κάποιο λόγο δεν έχει καλή άμυνα και πρέπει να ενισχυθεί, ανεξάρτητα από το αν γίνεται αποχή ή όχι.

 

Εμείς ξαναγυρίζουμε σε μακρόχρονη αποχή και νομίζω ότι αυτή τη φορά θα την κρατήσουμε πολύ περισσότερο από 6.5 μήνες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto μου γιατί τόσο πολύ εσεις?

 

Εγώ είμαι ΠΟΛΥ στεναχωρημένη...

έκανα αποχή απο όλα τα αλλεργιογόνα συν τα γαλακτοκομικά εδώ και 3 βδομάδες και 3 μέρες...και είχα σκοπό σε μια βδομάδα να αρχίσω να βάζω σιγά σιγα την ντομάτα το χοιρινο κλπ και στο τέλος θα έβαζα τα γαλακτοκομικά...

 

ΑΛΛΑ σήμερα πήγαμε σε ένα τραπέζι απο το οποίο μπορουσα να φαω μονο σουβλάκια κοτοπουλο, αγγούρια και ρύζι...και εκ των υστέρω μαθάινω ότι το ρύζι ήταν barba ben και ζήτησα να δω το σακουλάκι με τα συσταστικά και μέσα ειχε και Λακτόζη και Γάλα!!! :? :? :? :?

Πάει χαμένη όλη αποχή τόσων ημερών?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kι εμείς εδω, δυστυχώς...

Πάνε κοντά δυο μήνες που έχω σταματήσει τα αγελαδινά (γαλακτοκομικά και κρέας) και φυσικά κοιτάζω τις ταμπελίτσες πριν φάω ο,τιδήποτε. Εχθές κοιταξα και τα φάρμακα που παιρνω (σίδηρο, φυλικό οξύ και ασβέστιο) και το φυλικό οξύ περιέχει λακτόζη. Δε βρήκα κάποιο σκεύασμα που να μην περιέχει. Τι να κάνω? Να το συνεχίσω ή να το σταματήσω?

Αλλά είναι κρίμα, να απέχω απ' όλα και να την πατήσω από εκεί που δεν το περίμενα... :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αρχη που θηλαζω , δεν πηρα ποτε τιποτα . Πιστευω πως τοσο καιρο που τα παιρνεις ειναι μια χαρα , μπορεις με τη διατροφη σου να δινεις στον οργανισμο σου αυτα που σου λειπουν και να μην παιρνεις σκευασματα , εκτος και αν υπαρχει σοβαρος ιατρικος λογος .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oπως καταλαβαίνεις στη διατροφή μου δεν περιλαμβάνεται μοσχάρι, γάλα αγελάδας, τυροκομικά και ο,τιδήποτε περιέχει αγελαδινο προϊόν. Ετσι δεν είναι εύκολο να ρυθμίσω τον σίδηρο (και ανέκαθεν είχα σιδηροπενική αναιμία), το ασβέστιο εντάξει, κάτι γίνεται με το κατσικίσιο γάλα. Το φυλικό οξύ όμως με απασχολεί, γιατί και ο γυναικολόγος μου αλλά και ο παιδίατρος σε παλαιότερες συζητήσεις μου ειχαν τονίσει ότι είναι σημαντικό να το παίρνω για όσο θηλάζω. Σίγουρα θα ρωτησω στην επόμενη επίσκεψη τον γιατρό, αλλά μιας και εδώ έχουμε αρκετές κοπελες που ασχολούνται και θα μπορούσαν να δώσουν αξιοπιστες απαντήσεις, σκέφτηκα να θέσω το ερώτημα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Oπως καταλαβαίνεις στη διατροφή μου δεν περιλαμβάνεται μοσχάρι, γάλα αγελάδας, τυροκομικά και ο,τιδήποτε περιέχει αγελαδινο προϊόν. Ετσι δεν είναι εύκολο να ρυθμίσω τον σίδηρο (και ανέκαθεν είχα σιδηροπενική αναιμία), το ασβέστιο εντάξει, κάτι γίνεται με το κατσικίσιο γάλα. Το φυλικό οξύ όμως με απασχολεί, γιατί και ο γυναικολόγος μου αλλά και ο παιδίατρος σε παλαιότερες συζητήσεις μου ειχαν τονίσει ότι είναι σημαντικό να το παίρνω για όσο θηλάζω. Σίγουρα θα ρωτησω στην επόμενη επίσκεψη τον γιατρό, αλλά μιας και εδώ έχουμε αρκετές κοπελες που ασχολούνται και θα μπορούσαν να δώσουν αξιοπιστες απαντήσεις, σκέφτηκα να θέσω το ερώτημα.

 

Εγω θηλαω 9 μηνες σχεδον και δεν πηρα ΠΟΤΕ φολικο οξυ γιατι κανεις δε μουπε πως πρεπει να παρω αλλα ουτε και καμια αλλη βιταμινη μεχρι πριν 1 μηνα οποτε και ξεκινησα τις πολυβιταμινες επειδη εχασα πολυ βαρος και δε με κρατανε τα ποδια μου. Οποτε δε νομιζω ναναι τοσο σοβαρο το να μην παιρνεις φολικο ιξυ αλλα γιατι δε ρωτας το γιατρο σου καλυτερα?Και μενα το μωρο μου εχει αλλεργιες σε αυτα που εχει και εσενα και υποφερουμε ολοι μαζι...

Link to comment
Share on other sites

zouzounel επειδή και το δικό μου μωρό έχει εμφανίσει αίμα στα κακά μετά από κατανάλωση αγελαδινών προϊόντων τώρα δοκιμάζω να τρώω κατσικίσιο τυρί και γάλα και προς το παρόν δεν δείχνει να έχει πρόβλημα. Εσένα δηλαδή στο κατσικίσιο γάλα δεν έχει πρόβλημα γιατί πολλοί λένε ότι συνήθως τα πειράζει και αυτό.

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

για την ωρα πάμε καλά, τόσο καιρο που έχω κόψει τα αγελαδινά δεν έχω δει τίποτα.

μειώθηκαν και οι κενώσεις του, ενώ κάθε φορά η πάνα του ήταν λερωμένη, τώρα κάνει κακάκια μια φορά τη μέρα, κατά μέσο όρο. μου είπε ο παιδίατρος ότι ειναι πολύ πιθανό να είχε συχνές κενώσεις λόγω της αλλεργίας.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

λοιπον καθισα και διαβασα καποια απο αυτα που εχετε γραψει και προβληματιστηκα

θηλαζω το μωρο μου αποκλειστικα

τις τελευταιες 20 μερες εχει συναχι βουλωνει η μυτη του μεχρι και αναρροφησεις με otrisalin εχει πολλα αερια και κακακια αρκετα καθε φορα που ξυπναει να φαει τον βρισκω με κακα μουσταρδι βεβαια με ασπρακια που οπως εχω διαβασει εδω σημαινει οτι τρωει καλα και σωστα...

λετε να φταιει το γαλα που πινω??τυρι και γιαουρτι δεν τρωω γιατι δεν μου αρεσουν λετε να κοψω το γαλα για 4 εβδομαδες??και εγω ασωεστιο απο που θα παιρνω??

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Κάνω και εγώ αποχή από τα γαλακτοκομικά γιατί υποπτευόμαστε αλλεργία στην μικρή. Η αλήθεια είναι ότι έχει βελτιωθεί πολύ η καταστασή της, σταμάτησε να κάνει εμετούς και πήρε επιτέλους βάρος. Όμως η απορία μου τι θα γίνει με αυτό το θέμα; Άντε πες ότι εγώ απέχω για όσο διάστημα θηλάζει και μετά τι θα γίνει; ως πότε θα θηλάζει το μωρό; δεν θα φάει τίποτα από γαλακτομικά; γάλα φρέσκο δεν τα πιεί αυτό το παιδί; τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ερωτηση...

 

αν ενα μωρο εχει οντως αλλεργια στα γαλακτοκομικα... αυτο τι σημαινει για την νηπιακη, σχολικη, εφηβικη, ενηλικη ζωη του? θα βελτιωθει? θα μπορει να μην πινει μονο γαλα η μπορει να χρειαζεται μονιμα αποχη απο τα γαλακτομικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια οι κιτρονοπράσινες και σπανιότερα κιτρινοκαφέ κενώσεις έχουν σχέση με αλλεργία? Που μπορεί να οφείλονται? Εμείς έχουμε δει ίχνη από αιματάκι. Μία φορά στον 2ο μήνα, 1 στον 3ο και 2 στον 4ο μήνα (σήμερα είνια 4μηνών και 11 ημερών) αλλά διαγνώστηκε ραγάδα. Ωστόσο τον τελευταίο μήνα κάνει συνέχεια κιτρινοπράσινα ή κιτρινοκαφέ κακά, κάποιες φορές και κίτρινα άλλοτε με σποράκια άλλοτε χωρίς. Είναι ανησυχητικά?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι κιτρονοπράσινες και σπανιότερα κιτρινοκαφέ κενώσεις έχουν σχέση με αλλεργία? Που μπορεί να οφείλονται? Εμείς έχουμε δει ίχνη από αιματάκι. Μία φορά στον 2ο μήνα, 1 στον 3ο και 2 στον 4ο μήνα (σήμερα είνια 4μηνών και 11 ημερών) αλλά διαγνώστηκε ραγάδα. Ωστόσο τον τελευταίο μήνα κάνει συνέχεια κιτρινοπράσινα ή κιτρινοκαφέ κακά, κάποιες φορές και κίτρινα άλλοτε με σποράκια άλλοτε χωρίς. Είναι ανησυχητικά?

 

Αν δεν ειναι διαρροια δεν νομιζω να παιζει ρόλο η αποχρωση και αφου εχει αιμα απο ραγαδα.Ειναι δυσκοιλια?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές είχε κάνει πιο σκληρά κακά στο παρελθόν. Ωστόσο έπινα και εγώ σίδηρο και μάλλον αυτό δημιούργησε τις ραγάδες (είναι 3-4 είπε ο γιατρός). Σήμερα, μετά από 3 συνεχόμενες κενώσεις, είδα και πάλι σε ένα σημείο ίχνος αίματος αλλά μετά είδα και τον ποπό της ερεθισμένο και κόκκινο. Λες ό,τι τα κιτρινοπράσινα δεν είναι ανησυχητικά? Αχ έχω μπερδευτεί!

2 χρόνια θήλασα τον γιο μου και ουδέποτε είχα τέτοια θέματα. Είχα άλλα βέβαια:)

Να ρωτήσω κάτι σημαντικό...

Το αιματάκι στα κακά εμφανίζεται συνεχώς όταν ο οργανισμός εκτίθεται στην αλλεργιογόνο ουσία ή μπορεί να κάνει παύσεις? Δηλαδή είναι δυνατόν να δω ίχνη αίματος την Δευτέρα, να καταναλώνω σε ίδιες ποσότητες γαλακτοκομικών καθημερινά από τότε και ως σήμερα και να ξαναδώ αιματάκι πάλι σήμερα Σάββατο?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια καλησπέρα... είμαι κι εγώ νέα μανουλα, η μπεμπουλα μου είναι 39 ημερών και βρισκομαι σε

,μια ιδιαίτερη φάση....Από τη δεύτερη βδομάδα είδαμε αίμα στα κοπρανα κ διαγνωστηκε τροφική αλλεργια άρα εγώ έκοψα γαλακτοκομικά, μοσχαρι, ξηρούς καρπούς ,,μέλι. Πριν μια βδομάδα όμως άρχισε κ πόνουσε το στήθος κ μέσα από το forumειδα ότι είχα όλα τα συμπτώματα καντιντιασης!!! Που σημαίνει ότι πρέπει να κοψω ψωμί,ζάχαρη κ το σίδηρο κ ασβέστιο που παίρνω.....Η μπεμπουλα πίνει συνέχεια γαλατακι με αποτέλεσμα να πεθαινω από τη πείνα!!!!! Σας παρακαλώ βοηθηστε με... δε θέλω να σταματησω το θηλασμο αλλά από την άλλη αν δεν τρωω πως θα τρωει το μπεμπακι???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα... είμαι κι εγώ νέα μανουλα, η μπεμπουλα μου είναι 39 ημερών και βρισκομαι σε

,μια ιδιαίτερη φάση....Από τη δεύτερη βδομάδα είδαμε αίμα στα κοπρανα κ διαγνωστηκε τροφική αλλεργια άρα εγώ έκοψα γαλακτοκομικά, μοσχαρι, ξηρούς καρπούς ,,μέλι. Πριν μια βδομάδα όμως άρχισε κ πόνουσε το στήθος κ μέσα από το forumειδα ότι είχα όλα τα συμπτώματα καντιντιασης!!! Που σημαίνει ότι πρέπει να κοψω ψωμί,ζάχαρη κ το σίδηρο κ ασβέστιο που παίρνω.....Η μπεμπουλα πίνει συνέχεια γαλατακι με αποτέλεσμα να πεθαινω από τη πείνα!!!!! Σας παρακαλώ βοηθηστε με... δε θέλω να σταματησω το θηλασμο αλλά από την άλλη αν δεν τρωω πως θα τρωει το μπεμπακι???

 

επειδή και εμείς έχουμε αλλεργία ξέρω ότι το παιδί πέρνει να συστατικά της μάνας! πρόβλημα εσύ μπορεί να αποκτήσεις το μωρό όχι! το μέλι γιατί το έκοψες? εγώ τρώω! και φρούτα και λαχανικά και κάποια κρέατα!

Aiphp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα... είμαι κι εγώ νέα μανουλα, η μπεμπουλα μου είναι 39 ημερών και βρισκομαι σε

,μια ιδιαίτερη φάση....Από τη δεύτερη βδομάδα είδαμε αίμα στα κοπρανα κ διαγνωστηκε τροφική αλλεργια άρα εγώ έκοψα γαλακτοκομικά, μοσχαρι, ξηρούς καρπούς ,,μέλι. Πριν μια βδομάδα όμως άρχισε κ πόνουσε το στήθος κ μέσα από το forumειδα ότι είχα όλα τα συμπτώματα καντιντιασης!!! Που σημαίνει ότι πρέπει να κοψω ψωμί,ζάχαρη κ το σίδηρο κ ασβέστιο που παίρνω.....Η μπεμπουλα πίνει συνέχεια γαλατακι με αποτέλεσμα να πεθαινω από τη πείνα!!!!! Σας παρακαλώ βοηθηστε με... δε θέλω να σταματησω το θηλασμο αλλά από την άλλη αν δεν τρωω πως θα τρωει το μπεμπακι???

Επειδη καμμια φορα επηρεαζομαστε αδικα απο αυτα που διαβαζουμε, απευθυνσου σε καποιον δγιατρο να σου επιβεβαιωσει αν εχεις καντινιαση

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...