Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντηση στη Θεσσαλονίκη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. έμεινες ευχαριστημένη. Πήγαν όλα καλα?

 

Εμένα μου πρότεινε ο γιατρός το Κέντρο Εμβρυκής στη Δημ. Γούναρη. Το ξέρει καμιά;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου είχα δει και με καθησύχασε λίγο γιατι το κέντρο που μου πρότεινε δεν ειναι και απο τα πιο γνωστά. Ξές επηρεάζεσαι όταν ακούς ότι όλοι πηγαίνουν εκεί και νομίζεις ότι κάνουν πιο καλή δουλειά. Μήπως μπορείς να μου πεις το δεύτερο κέντρο που αναφέρεις ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. έμεινες ευχαριστημένη. Πήγαν όλα καλα?

 

Εμένα μου πρότεινε ο γιατρός το Κέντρο Εμβρυκής στη Δημ. Γούναρη. Το ξέρει καμιά;

 

 

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟ ΕΜΒΡΥΟΥ.

 

 

Η ΚΥΡΙΑ ΨΑΡΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια εάν έχετε πληροφορίες σχετικά με την αμνιοπαρακέντηση θα με βοηθήσετε πολύ.

Ειδικά όσες την έχετε ήδη κάνει στη Θεσσαλονίκη (που την κάνατε, μείνατε ευχαριστημένες, σημεία προς αποφυγή κτλ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, έχω αγχωθεί πολύ. Είμαι ακόμα στη 13 εβδομάδα, πρέπει να περιμένω ένα μήνα με ανησυχητικά αποτελέσματα αυχενικής. Τουλάχιστον να εκμεταλλευτώ το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΙ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ?Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΚΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΦΥΓΕΣ?Η ΣΩΣΤΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ .ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΆΣΤΗ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 18W KAI 6D ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕ ΕΝΑ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΕΝΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΜΙΑ ΩΡΑ.ΕΧΕΙ ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΦΘΕΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαρβάρα, σου έχω στείλει και PM. Αλλά ο τρόπος διεξαγωγής μιας εξέτασης δεν εξαρτάται δυστυχώς από εμάς, αλλά από τον ειδικό που την΄κάνει...

Το θέμα είναι ότι έχω φοβηθεί - αγχωθεί αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

βρε παιδια απο το αγχος μου δεν πηρα το χαρτι με τα τηλεφωνα των γιατρων για αμνιοπαρακεντηση...

θυμαμαι σιγουρα οτι μου ειπε τα 3 ονοματα του ασημακοπουλου.αθανασιαδη και ψαρρα και τελος τον πραπα...αλλα που θα τους βρω?

μονο τον πραπα βρηκα....

ας με βοηθησει καποια κοπελα που πηγε σε ποιον και τηλ εστω με πμ...

 

πηγα την προηγουμενη βδομαδα αλλα επειδη πανικοβληθηκα απο μια κοπελα που φωναζε δεν το εκανα..οποτε εκει και μονο για ψυχολογικους λογους δεν ξαναπαω..

θεσσαλονικιες μου για βοηθηστε

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε βοηθήσω μόνο με το τηλέφωνο του "κέντρου ιατρικής εμβρύου" όπου είναι η Ψαρρά, επειδή τυχαίνει να κάνω εκεί τη β' επιπέδου και του Αθανασιάδη γιατί μου το είχε γράψει κι αυτό η γιατρός μου. Για αμνιοπαρακέντηση δεν έχω ιδέα αλλά αφού θυμάσαι εσύ τα ονόματα...

 

Κέντρο ιατρικής εμβρύου. Τηλ. 2310 274800

Π.Μελά 10

 

Αθανασιάδης. Τηλ. 2310 284017

Αγ. Σοφίας 15

 

Καλή επιτυχία με τα αποτελέσματα! Με το καλό το μωράκι σου!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω έκανα τροφοβλάστη, δηλ. αμνιοπαρακεντηση την 12η εβδομάδα, κατι το οποιο είναι ακομη πιο δυσκολο κ την έκανα στο Ιακεντρο.Δεν με άγχωσαν καθολου τα ατομα του κέντρου.

Σας ευχομαι καλά αποτελέσματα κ να είστε δυνατες με την διαδικασια!Ολα για τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπον ....ειμαι βελονοφοβικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου....χαρη στα αδερφια μου που με κυνηγουσαν με βελονες ενω εγω ουρλιαζα δεν το ξεπερασα ποτε ολοκληρωτικα..

δηλ δινω αιμα κανω εμβολια αλλα στην σκεψη οτι θα κανω την παρακεντηση με πιανει τρομος...

στο πρωτο ραντεβου εφυγα και το 2 το ακυρωσα..

το ξερω οτι πρεπει να γινει αλλα χαρακτηριζω την φοβια αυτη ως παθολογικη και πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει...

ο συζυγος ειναι εξαλλος οπως και ο γιατρος...

αλλα εμενα δεν με καταλαβαινει κανεις.....

απλα το γραφω ...δεν ξερω γιατι..ισως επειδη σεν με ακουει κανει αλλος...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ....ειμαι βελονοφοβικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου....χαρη στα αδερφια μου που με κυνηγουσαν με βελονες ενω εγω ουρλιαζα δεν το ξεπερασα ποτε ολοκληρωτικα..

δηλ δινω αιμα κανω εμβολια αλλα στην σκεψη οτι θα κανω την παρακεντηση με πιανει τρομος...

στο πρωτο ραντεβου εφυγα και το 2 το ακυρωσα..

το ξερω οτι πρεπει να γινει αλλα χαρακτηριζω την φοβια αυτη ως παθολογικη και πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει...

ο συζυγος ειναι εξαλλος οπως και ο γιατρος...

αλλα εμενα δεν με καταλαβαινει κανεις.....

απλα το γραφω ...δεν ξερω γιατι..ισως επειδη σεν με ακουει κανει αλλος...

demi σε καταλαβενω εχω και εγω ενα φοβο με τις βελονες ειναι ενα θεμα .ομως θα σου πω οτι εκανα και εγω αμνιο. και δεν φοβιθηκα ο λογος οταν μπικα μεσα ειπα στον γιατρο για τον φοβο μου τοτε εκεινος μου ειπε το εξης κλεισε τα ματια παρε μια βαθια ανασα και σκεψου οτι κρατας τομ μωρο σου στην αγκαλια σου .αυτο ηταν μου ειχε παρει το υγρο και εγω δεν καταλαβα τιποτα μου ειχε βαλει να ακουω και την καρδια του μωρου και ηταν σαν να το ειχα ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ μπορω να πω οτι περασα και την φοβια μου απο εκεινη την μερα. φιλακια !!! πηγενε σκεψου το μωρο !!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 2 ΩΡΕς παω για την αμνιο..η ψυχολογια μου ειναι αθλια μιας και φροντισαν να με ενημερωσουν οτι αν το παιδι εχει down πρεπει να γινει κανονικα διαδικασια τοκετου η καισαρικης αν αποφασισουμε να σταματησουμε την κυηση...

δεν ακουσα κανεναν να ειναι ενθαρυντικος και να πει μισο να δουμε πρωτα τα αποτελεσματα και μετα να δουμε τι θα κανουμε....

απο την μια σκεφτομαι ποσο εγωιστες ειμαστε που θελουμε μονο υγιη παιδια και εχω ενα φοβερο διλλημα ηθικο...

η κατασταση γενικως και μεσα στην οικογενεια ειναι τεταμενη και ελπιζω το μαρτυριο να τελειωσει συντομα...

 

και γω που νομιζα οτι θα ηταν η πιο ευτυχισμενη περιοδος της ζωης μου..

αυτο το αμοιρο το μωρακι απο την στιγμη της συλληψης ολο κατι θα γινοτανε...

μια δεν εχει καρδιακη λειτουργια μια ειναι επιφοβο για down ...o θεος να βαλει το χερι του...

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 2 ΩΡΕς παω για την αμνιο..η ψυχολογια μου ειναι αθλια μιας και φροντισαν να με ενημερωσουν οτι αν το παιδι εχει down πρεπει να γινει κανονικα διαδικασια τοκετου η καισαρικης αν αποφασισουμε να σταματησουμε την κυηση...

δεν ακουσα κανεναν να ειναι ενθαρυντικος και να πει μισο να δουμε πρωτα

 

καλη εξεταση και ολα θα πανε καλα μην φοβασε δεστω σαν μια εξεταση που θα κανει καλο και σε εσενα αλλα και στο νινι σου .οταν ημαστε εγκυος ολες οι εξετασεις που κανουμε ειναι παντα για ελενχο δεν συμενει οτι σονι και καλα ειναι για ενα κακο αποτελεσμα μην μου στεναχωριεσαι χαλαρωσε καλη μου και δεν θα εχει τιποτα το μωρο βαζω και στοιχημα , οταν θα παρεις τα αποτελεσματα στηλε μυνημα και θα δεις θα δικαιωθω .φιλακια !!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 2 ΩΡΕς παω για την αμνιο..η ψυχολογια μου ειναι αθλια μιας και φροντισαν να με ενημερωσουν οτι αν το παιδι εχει down πρεπει να γινει κανονικα διαδικασια τοκετου η καισαρικης αν αποφασισουμε να σταματησουμε την κυηση...

δεν ακουσα κανεναν να ειναι ενθαρυντικος και να πει μισο να δουμε πρωτα τα αποτελεσματα και μετα να δουμε τι θα κανουμε....

απο την μια σκεφτομαι ποσο εγωιστες ειμαστε που θελουμε μονο υγιη παιδια και εχω ενα φοβερο διλλημα ηθικο...

η κατασταση γενικως και μεσα στην οικογενεια ειναι τεταμενη και ελπιζω το μαρτυριο να τελειωσει συντομα...

 

και γω που νομιζα οτι θα ηταν η πιο ευτυχισμενη περιοδος της ζωης μου..

αυτο το αμοιρο το μωρακι απο την στιγμη της συλληψης ολο κατι θα γινοτανε...

μια δεν εχει καρδιακη λειτουργια μια ειναι επιφοβο για down ...o θεος να βαλει το χερι του...

 

 

 

demi μου σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!! εγω χθες πηρα τα αποτελέσματα του τριπλού και δεν ήταν καλά. την τρίτη πάω για άμνιο και φοβάμαι και την εξέταση και κυρίως τα αποτελέσματα. είμαι χάλια από χθες και δεν μπορώ να το χωνέψε ακόμα.

προσπάθησε να σκέφεσαι θετικά και ότι όλα θα πάνε καλά. ελπίζω να έχουμε νέα σου σύντομα και μάλιστα ευχάριστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ βρε κοριτσακι νασαι καλα...

to a test εβγαλε 1/105 για down γιαυτο και ειμαστε ετσι..

τι να πω?ολα Θεου θελημα....

 

αν σου πω οτι και εγω ειχα αυτο το αποτελεσμα στην εξεταση του α τεστ τι θα μου πεις αλλα οταν εκανα την αμνιοπ. μου βγηκαν καλες ελπιζω να σε ηρεμω λιγο !!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι το α τεστ μαλλον ειναι @@@@@....γιατι η αυχενικη βγηκε σουπερ....

αν δεν φοβομουν την αμνιο δεν θα εκανα αυτο το χαζοτεστ...

σε λιγο παω για την αμνιο στην ψαρρα..θα σου πω...πολυ αγχος μιλαμε..δεν κοιμηθηκα ολη νυχτα και τωρα το στομαχι μου ειναι κομπος....

ας ελπισουμε για το καλυτερο...δεν θελω να βαλω στο μυαλο μου οτι το παιδι μου δεν ειναι καλα..

παντως αυτα που τραβαω σε αυτην την εγκυμοσυνη αν δεν με αξιωσει ο Θεος να γινω για 2 φορα μανα δεν θα το τολμησω ξανα..

δεν εχω το κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

jenia σοβαρα μιλας?το ποσοστο ειναι αυξημενο πολυ για down...δεν ξερω μακαρι ολα να ειναι καλα γιατι θα παθω εμφραγμα στο τελος...

γιατι τον νευρωση στομαχου την εχω ηδη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...