Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

http://www.asklenore.info/breastfeeding/herbs.html

 

Treatments for Problems

Herbs for Increasing Milk Supply

It is quite possible that herbal remedies help increase milk supply. There are several drugs that obviously do increase milk supply, and of course it is reasonable to assume that some plants and herbs might contain similar pharmacological agents. Almost every culture has some sort of herb or plant or potion to increase milk supply. Some may work as placebos, which is fine; some may not work at all; some may have one or more active ingredients. Some will have active ingredients that will not increase the milk supply but have other effects, not necessarily desirable. Note that even herbs can have side effects, even serious ones. Natural source drugs are still drugs, and there is no such thing as a 100% safe drug. Luckily, as with most drugs, the baby will get only a tiny percentage of the mother's dose. The baby is thus extremely unlikely to have any side effects at all from the herbs. Two herbal treatments that seem to increase the milk supply are fenugreek and blessed thistle, in the following dosages:

Fenugreek: 3 capsules 3 times a day

Blessed thistle: 3 capsules 3 times a day, or 20 drops of the tincture 3 times a day

(το blessed thistle κυκλοφορεί και ως milk thistle)

The tincture container states that blessed thistle should not be taken by nursing mothers, presumably because of the tiny amount of alcohol the mother would get. There are some preparations of both herbs that are labeled "not for use by nursing mothers". Don't worry about this; these herbs are safe for the mother to take because so little gets into the milk. Teas also seem to work, but to take enough to make a difference, you will be drinking tea all day and night, since the amount of the herbs you get is much less.

Fenugreek and blessed thistle seem to work better if you take both, not just one or the other.

Fenugreek and blessed thistle work quickly. If they do work, you will usually notice a difference within 3 to 4 days of starting taking them. If not, they probably won't work.

Fenugreek is often sold as a combination with thyme. Do not buy this combination, but try to get the capsules with fenugreek alone.

Herbal remedies are not standardized, so though the bottle of fenugreek, for example, may say that it contains 405, 505, 605 or 705 mg/capsule, we do not really know how much of the active ingredient you are taking. Fenugreek has a distinct smell. If you cannot smell it on your skin, you are not taking enough, even if you are taking three capsules three times a day.

Fenugreek and blessed thistle seem also to work better in the first few weeks than later. In fact, they tend to work best in the first week. Domperidone works better after the first few weeks.

You can take fenugreek and blessed thistle together with domperidone if you feel they are helping. If you take the herbs and domperidone, take domperidone at the same time, 3 tablets three times a day.

If you are ready to stop fenugreek and blessed thistle, you can either stop suddenly or wean off over a week or so.

Fenugreek does not cause low blood sugar. Where this rumour came from is unknown.

Other herbal treatments that have been used to increase milk supply are: raspberry leaf, fennel, goat's rue, brewer's yeast, alfalfa, nettle tea and many others. The effectiveness of none of these treatments, including blessed thistle and fenugreek, has been proved. Remember! Herbal treatments are only part of the solution to "not enough milk". See also Index of Breastfeeding Movies for videos on how to latch a baby on, how to know the baby is getting milk, how to use compression, how to use a lactation aid, as well as information sheets on breastfeeding.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δοσολογία για τη μαγιά της μπύρας:

 

Για να βοηθήσει η μαγιά της μπύρας στην αύξηση του γάλακτος πρέπει να χορηγείται σε δοσολογία τουλάχιστον 6 γρ. το 24ωρο μοιρασμένη σε 3 φορές, δηλαδή 2 γρ. τη φορά

 

Αν οι ταμπλέτες είναι των 300 mg (οι περισσότερες) τότε η δοσολογία είναι

7 ταμπλέτες τη φορά, δηλαδή 3Χ7 = 21 ταμπλέτες το 24ωρο

 

Αν είναι των 500 mg (solgar) τότε η δοσολογία είναι

4 ταμπλέτες τη φορά, δηλαδή 3Χ4 = 12 ταμπλέτες το 24ωρο.

 

Μικρότερη δοσολογία δεν βοηθάει στη γαλουχία.

 

Η μαγιά χορηγείται για 2 εβδομάδες, διακόπτεται για μία εβδομάδα και αυτό επαναλαμβάνεται όσες φορές χρειαστεί.

 

Για να δράσουν όλα αυτά είναι απαραίτητο να τηρείται ο ελάχιστος θηλασμός, δηλαδή τουλάχιστον 8 θηλασμοί το 24ωρο με διάρκεια τουλάχιστον 15 λεπτά ο θηλασμός χωρίς τις παύσεις.

 

Προσοχή: η δοσολογία που αναγράφεται πάνω στη συσκευασία είναι πολύ μικρή για να βοηθήσει τη γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκευάσματα αύξησης της γαλουχίας πρέπει να χρησιμοποιούνται με πολλή προσοχή γιατί υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσουν υπερπαραγωγή που η μητέρα θα είναι δύσκολο να τη διαχειριστεί.

 

Όταν υπάρχει υπερπαραγωγή αυξάνει ο κίνδυνος για φραγμένους γαλακτοφόρους πόρους και μαστίτιδες.

 

Για το μωρό η κατάσταση είναι ακόμη πιο δύσκολη, όταν το γάλα είναι παραπανίσιο το μωρό τρέφεται με το γάλα που εκκρίνεται στην αρχή, το οποίο έχει περισσότερα ζάκχαρα, λιγότερα λιπαρά και λιγότερες πρωτεΐνες. Αυτό σημαίνει ότι το μωρό φουσκώνει με μη θρεπτικό γάλα, μπορεί να έχει αέρια, να κάνει πράσινες κενώσεις και να μην αναπτύσσεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, υπάρχει red raspberry leaf tea την Ελλάδα? Δεν το έχω βρει πουθενά... :?

 

Νομίζω ότι στα μαγαζιά με βότανα πουλάνε (έχω καταλάβει ότι είναι τα φύλλα από το φραμπουάζ)

 

Έτσι κι αλλιώς το ποστ το έβαλα για τα δύο συμπληρώματα που μπορούμε να τα βρούμε (blessed thistle & fenugreek)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Αγλαϊα πολύ χρήσιμες πληροφορίες αυτές. Θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις για ενα αφέψημα και ένα λάδι επάληψης που κυκλοφορούν στα φαρμακεία από την γερμανική εταιρία weleda για ενίσχυση της γαλακτοφορίας. Εγώ χρησιμοποίησα το λάδι από την 38η εβδομάδα εγκυμοσύνης μέχρι περίπου ένα μήνα μετά τη γέννα. Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό βοήθησε τελικά...

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από τα συμπληρώματα και τα αφεψήματα αύξησης γάλακτος, υπάρχουν και αφεψήματα ή ουσίες που περιέχονται στη διατροφή οι οποίες θα μπορούσαν να μειώσουν την παραγωγή γάλακτος. Πχ., θέλω καμιά φορά να πιω κάποιο αφέψημα και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές, κάτι έχω ακούσει για τον μαϊντανό, αλλά δεν ξέρω τίποτα σίγουρα. Μήπως τα έχεις αναφέρει πουθενά αλλού και δεν τα έχω δει; Αν όχι, νομίζω πως αρκετές θα ενδιαφέρονταν και ίσως θα βόλευε να ανοίγαμε ένα καινούριο θέμα. Ευχαριστώ!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από τα συμπληρώματα και τα αφεψήματα αύξησης γάλακτος, υπάρχουν και αφεψήματα ή ουσίες που περιέχονται στη διατροφή οι οποίες θα μπορούσαν να μειώσουν την παραγωγή γάλακτος. Πχ., θέλω καμιά φορά να πιω κάποιο αφέψημα και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές, κάτι έχω ακούσει για τον μαϊντανό, αλλά δεν ξέρω τίποτα σίγουρα. Μήπως τα έχεις αναφέρει πουθενά αλλού και δεν τα έχω δει; Αν όχι, νομίζω πως αρκετές θα ενδιαφέρονταν και ίσως θα βόλευε να ανοίγαμε ένα καινούριο θέμα. Ευχαριστώ!

 

 

Δες εδώ γενικώς για βότανα και θηλασμό:

http://www.kellymom.com/herbal/index.html

Από τα πιο συνηθισμένα που αποφεύγονται είναι φασκόμηλο, μέντα, μαϊντανός, θυμάρι, ρίγανη αλλά μιλάμε και για μεγάλες ποσότητες. Αυτές που βάζουμε στο μαγείρεμα γενικά είναι μικρές.

Ειδικά το φασκόμηλο χρησιμοποιείται συχνά για την αντιμετώπιση της υπερπαραγωγής και για τον αποθηλασμό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σκοπεύω να αγοράσω τα δύο βότανα σε κάψουλες απο το internet γιατί οι φαρμακοποιοί δεν.....τα γνωρίζουν ούτε εξ'ακοής.Το ζήτημα είναι το εξής:έχω τριγωνέλλα σε κόκκους απο "Το Ελληνικόν"στη Σαλόνικα-τα είχε φέρει ο άντρας μου- αλλά μύριζε ως και το μωρό πριν 4 μήνες και έβραζα συνέχεια και το σταμάτησα.Τώρα μπήκαμε στις στερεές και φοβάμαι μήπως στερέψει η πηγή και θέλω να ξαναπάρω.Τη δοσολογία την είδα,αυτό που δεν ξέρω είναι για πόσο καιρό να τα πάρω,είναι σαν τη μαγιά 2 εβδομάδες ναι-1 όχι;;Επίσης είναι αποτελεσματικά ή τζάμπα τα 70ε ενόψει Χριστουγέννων που θέλω να καταξοδευτώ;Τέλος,στο Fenugreek της Solgar λέει να μη χρησιμοποιείται σε θηλάζουσες.;Eχει κάτι το συγκεκριμένο σκέυασμα;να πάρω άλλη εταιρεία;αφού είναι το κατεξοχήν γαλακτοφόρο βότανο προς τί η αντένδειξη;;Αγλαία και "οπαδοί της Αγλαίας"-ωραίος ο χαρακτηρισμός της Τριανταφυλλιάς,μου άρεσε :lol: -,διαφωτίστε με σας παρακαλώ ή μήπως να ρωτήσω την "επαγγελματία υγείας"Τριανταφυλλιά :wink: ;Αλήθεια πού χάθηκε;Της λύθηκαν φαίνεται όλες οι απορίες της "εφαρμογής" θηλασμού της, σας έβρισε παντί τρόπω και λάκισε.Την κακοήθεια την διδάσκονται στα πρώτα έτη των αναγνωρισμένων ιδρυμάτων ή εκ των υστέρων εξ'αποστάσεως μαζί με το "πώς παίρνω φακελάκι" και το "δεν κόβω απόδειξη και φοροδιαφεύγω;";Με την απορία θα μείνω πάλι... :?::?::?:?

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπήκαμε στις στερεές και φοβάμαι μήπως στερέψει η πηγή και θέλω να ξαναπάρω.

 

Η πηγή δεν στερεύει, δεν τα χρειάζεσαι, ειδικά μετά από τόσο καιρό που θηλάζεις!. Αυτά προτείνονται αν για κάποιο λόγο δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία τις πρώτες 40 μέρες, αν η μητέρα δίνει αρκετό συμπλήρωμα και θέλει να απεξαρτηθεί.

 

Δεν τα δίνουμε ποτέ προληπτικά σε μια μητέρα που θηλάζει αποκλειστικά.

 

Αν θέλεις να τονώσεις την αυτοπεποίθησή σου υπάρχουν άλλα τόπικ πιο κατάλληλα για σένα.

 

Επίσης είναι αποτελεσματικά ή τζάμπα τα 70ε ενόψει Χριστουγέννων που θέλω να καταξοδευτώ;

 

Είναι αποτελεσματικά όταν το γάλα λείπει και μπορεί να δημιουργήσουν υπερπαραγωγή με αρκετά προβλήματα όταν το γάλα δεν λείπει.

 

Μάλλον είναι καλύτερα να τα ξοδέψεις αλλου! :wink:

 

Τέλος,στο Fenugreek της Solgar λέει να μη χρησιμοποιείται σε θηλάζουσες.;

Λογικά και το blessed thistle το ίδιο θα γράφει!

Eχει κάτι το συγκεκριμένο σκέυασμα;

Όχι, τους υποχρεώνει ο νόμος να το γράφουν!

 

να πάρω άλλη εταιρεία;αφού είναι το κατεξοχήν γαλακτοφόρο βότανο προς τί η αντένδειξη;;

 

είναι από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες, αλλά και όποιας άλλης εταιρείας να πάρεις τα ίδια θα γράφει!

 

............

Με την απορία θα μείνω πάλι... :?::?::?:?

Λόγω αθωώτητας, athoa!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαία,"γκουρού"του θηλασμού :lol::lol: ."Άρη Βελουχιώτη του μητρικού γάλακτος"! :lol::lol: Για ψυχολογικούς περισσότερο λόγους θα ξαναρχίσω να βράζω τρυγωνέλλα-σε ενημερώνω και μή θυμώνεις,γιατί πάσχω απο ξεροκεφαλιά-.Κάποτε είχα σταθερή υπερπαραγωγή,τώρα σαν να παρατηρώ μια υποχώρηση θα έλεγα,μου έχει λείψει να νιώθω σαν την Πάμελα Άντερσον,γι'αυτό είπα να πάρω τα βότανα...

............

Με την απορία θα μείνω πάλι... :?::?::?:?

Λόγω αθωώτητας, athoa!

Δεν το πιστεύω....Με πήρες χαμπάρι και εσύ;Όλοι μου λένε εσύ θα μείνεις πάντα παιδί-Τοξότης γαρ-.Άντε να δώ πότε θα πονηρέψω...!!και το κυριότερο ποιός θα πονηρέψει το γιό μου....

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Αγλαία,"γκουρού"του θηλασμού :lol::lol: ."Άρη Βελουχιώτη του μητρικού γάλακτος"! :lol::lol:

 

:lol::lol::lol:

 

Για ψυχολογικούς περισσότερο λόγους θα ξαναρχίσω να βράζω τρυγωνέλλα-σε ενημερώνω και μή θυμώνεις,γιατί πάσχω απο ξεροκεφαλιά-.Κάποτε είχα σταθερή υπερπαραγωγή,τώρα σαν να παρατηρώ μια υποχώρηση θα έλεγα,μου έχει λείψει να νιώθω σαν την Πάμελα Άντερσον,γι'αυτό είπα να πάρω τα βότανα...

 

Αν σε αυτή την ηλικία που είναι το μωρό σου, νιώσεις Πάμελα Άντερσον μπορεί να του δημιουργήσεις σοβαρό πρόβλημα (όχι ψυχολογικό! :lol: )

Μπορεί να πίνει μόνο το πρώτο γάλα, που μπορεί να ερεθίσει το έντερο και εκτός από πράσινες κενώσεις και αέρια να του δημιουργήσει ακόμη και αιμοραγία στο έντερο που δευτερογενώς μπορεί να προκαλέσει αναιμία.

 

Δεν είναι θεωρητική η κατάσταση την έχει πάθει μητέρα εδώ μέσα:

 

πρόκειται για ένα τεράστιο τόπικ 40 σελίδων

 

διάβασε την ιστορία της bon bon

 

η διάγνωση έγινε στη 18η σελίδα από τη felinidoc και το πρόβλημα τελικά δημιουργήθηκε από την υπερπαραγωγή που προκάλεσε η μαμά γιατί νόμιζε ότι δεν είχε αρκετό γάλα!

 

σου βάζω τη 18η σελίδα αλλά εσύ διάβασε την ιστορία από την αρχή για να καταλάβεις όλο το μπλέξιμο με παιδιάτρους, αλλεργιολόγους και γαστρεντερολόγους...

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&postdays=0&postorder=asc&highlight=%E1%DF%EC%E1+%E8%E7%EB%DC%E6%E5%E9&start=255

 

Δεν το πιστεύω....Με πήρες χαμπάρι και εσύ;

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι με την αιμορραγία γιατί μου το είπες;Μια τρυγωνέλλα είπαμε να βράσουμε,όχι να κάνουμε τουρνέ στους γιατρούς-συγνώμη,επαγγελματίες υγείας- και να βασανίσουμε το χριστιανό...Μια ιδέα είχα και εγώ,μου την ποδοπάτησες!!Δε βράζω τίποτα,ορίστε....

 

Α ρε Τριανταφυλλιά,πού είσαι τώρα που σε χρειάζομαι;; :lol::lol::lol:

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι με την αιμορραγία γιατί μου το είπες;

 

Γιατί πας γυρεύοντας!

 

Όσο απομακρύνεσαι από την ημερομηνία τοκετού τόσο το στήθος αρχίζει να μοιάζει με το στήθος προ εγκυμοσύνης ενώ συνεχίζει ακάθεκτο να παράγει γάλα. Πολλές μητέρες πιστεύουν ότι το γάλα μειώθηκε γιατί θυμούνται τον πρώτο καιρό που μοιάζανε με την Πάμελα Άντερσον!

 

Άσε που πολλές που δεν ήταν ποτέ Πάμελα Άντερσον πιστεύουν ότι δεν έχουν και τα παρατάνε!

 

Μια τρυγωνέλλα είπαμε να βράσουμε,όχι να κάνουμε τουρνέ στους γιατρούς-συγνώμη,επαγγελματίες υγείας- και να βασανίσουμε το χριστιανό...Μια ιδέα είχα και εγώ,μου την ποδοπάτησες!!Δε βράζω τίποτα,ορίστε....

 

Δεν φτάνει που σε γλιτώνω από την ταλαιπωρία τα ακούω και από πάνω!

 

Έβαλα μια συνταγή για μελομακάρονα, αντί να γυρίζεις στους γιατρούς μπορείς να κάνεις κανένα μελομακάρονο μέρες που είναι, θα βάλεις και κανένα κιλό και θα μοιάζεις με Πάμελα Άντερσον! :lol:

 

Τώρα που το ξανασκέφτηκα, θα τη βάλω τη συνταγή κι εδώ μέσα για να τη δούνε και οι μαμάδες που δεν τριγυρνούν στο τόπικ της μαγειρικής!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν φτάνει που σε γλιτώνω από την ταλαιπωρία τα ακούω και από πάνω!

 

Έβαλα μια συνταγή για μελομακάρονα, αντί να γυρίζεις στους γιατρούς μπορείς να κάνεις κανένα μελομακάρονο μέρες που είναι, θα βάλεις και κανένα κιλό και θα μοιάζεις με Πάμελα Άντερσον! :lol:

 

Τώρα που το ξανασκέφτηκα, θα τη βάλω τη συνταγή κι εδώ μέσα για να τη δούνε και οι μαμάδες που δεν τριγυρνούν στο τόπικ της μαγειρικής!

 

Οτσέι!! :lol:

 

Παρότι πολύ με πλήγωσες :cry: που δε μ'αφήνεις να βράσω την τρυγωνέλλα του συντοπίτη σου,του Ελληνικού που ήρθε αεροπορικώς παρακαλώ,μελομακάρονα θα φτιάξω που μου προτείνεις.

Πάμελα όμως,ούτε με τσουρέκι σοκολάτας Τερκενλή δε με ξαναβλέπω! :lol::lol: Υπάρχει και η ανόρθωση(στήθους).

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα θυμησε μου ποση ειναι η ποσοτητα για την τριγονελλα :D

ευχαριστω προκαταβολικα!! :D

 

εννοείς τους σπόρους;

1 κουταλάκι του γλυκού σε ένα φλυτζάνι νερό, το βράζουμε μερικά λεπτά (4-5) και το αφήνουμε να κρυώσει

 

πίνουμε το ζουμί και αν μας αρέσουν μασάμε και μερικούς σπόρους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι νέα μανούλα και δεν ξέρω και πολλά για τον θηλασμό. Γέννησα στις 21/11 και μέχρι τώρα και θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα, το οποίο το έχω μειώσει αισθητά πλέον. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει -Αγλαΐα...??? γιατί έχω ακούσει πολλά και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω.

Πόση ώρα ενδείκνυται να την έχω στο κάθε στήθος?? Από το ένα βγάζω πιο λίγο γάλα και από το άλλο περισσότερο, είναι φυσιολογικό αυτό και τι μπορώ να κάνω?? Πως θα ξέρω αν τη χορταίνει το δικό μου μόνο?? Στην αρχή γκρίνιαζε όταν τελείωνα το θηλασμό και της έδινα ξένο, τώρα της δίνω μόνο το βράδυ χωρίς να γκρινιάζει και πολύ όμως, μπας και κοιμηθεί λίγο παραπάνω πειράζει? (έτσι θα κοιμηθούμε και εμείς.. :wink: δεν πίνει πολύ όμως, γύρω στα 40ml). Στο μεσοδιάστημα αν ξυπνήσει πριν το δίωρο και δείχνει πως πεινάει -μου είπε ο παιδίατρος- να της δίνω χαμομήλι. Κάθε πόσες ώρες γεμίζει το στήθος? (θέλω να βγάζω με το θήλαστρο για να της το δίνω το βράδυ) Τέλος επειδή μου πλήγωσε τις θηλές χρησιμοποιώ θηλές σιλικόνης, πειράζει? Μήπως θα χάσω αυτή την επαφή -που λένε- με το μωρό??

Πολλά ρωτάω?? Αν μπορείς Αγλαΐα μου να βοηθήσεις και εμένα που είμαι νέα μανούλα, ευχαριστώ πολύ.. :wink:

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι νέα μανούλα και δεν ξέρω και πολλά για τον θηλασμό. Γέννησα στις 21/11 και μέχρι τώρα και θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα, το οποίο το έχω μειώσει αισθητά πλέον. .

 

Να σου ζήσει! :)

 

 

Πόση ώρα ενδείκνυται να την έχω στο κάθε στήθος??

Μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του το μωρό! Δεν υπάρχει άνω όριο!

 

Από το ένα βγάζω πιο λίγο γάλα και από το άλλο περισσότερο, είναι φυσιολογικό αυτό και τι μπορώ να κάνω??

 

Η ασυμετρία στην παραγωγή είναι φυσιολογική και πολύ συνηθισμένη, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

 

Πως θα ξέρω αν τη χορταίνει το δικό μου μόνο??

 

Αν βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και κάνει 3-4 κενώσεις μέχρι την 20η μέρα (μετά οι κενώσεις μπορεί να λιγοστέψουν φυσιολογικά), τότε είσαι σίγουρη ότι τρώει καλά.

 

Στην αρχή γκρίνιαζε όταν τελείωνα το θηλασμό και της έδινα ξένο, τώρα της δίνω μόνο το βράδυ χωρίς να γκρινιάζει και πολύ όμως, μπας και κοιμηθεί λίγο παραπάνω πειράζει?

Πειράζει γιατί υπονομεύεται η παραγωγή σου και κυρίως γιατί αυξάνεις τις πιθανότητες να εμφανίσει το μωρό αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

 

(έτσι θα κοιμηθούμε και εμείς.. :wink: δεν πίνει πολύ όμως, γύρω στα 40ml).

το μωρό σου χρειάζεται περίπου 700 ml γάλα το 24ωρο, τα 40 δεν το βοηθούν ούτε να μεγαλώσει, ούτε να κοιμηθεί, μόνο τις πιθανότητες αλλεργίας αυξάνουν και μένει πάντα ανοιχτό το ενδεχόμενο να αρχίσει το μωρό να ζητάει όλο και περισσότερο ξένο γάλα, αν αυτό δεν σε πειράζει συνεχίζεις έτσι.

 

Στο μεσοδιάστημα αν ξυπνήσει πριν το δίωρο και δείχνει πως πεινάει -μου είπε ο παιδίατρος- να της δίνω χαμομήλι.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. ΤΑ ΜΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ. ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ.

 

Κάθε πόσες ώρες γεμίζει το στήθος?

Το στήθος είναι αδένας που παράγει γάλα, δεν είναι ουροδόχος κύστη για να γεμίζει και να αδειάζει. Όταν το μωρό θηλάζει παράγεται γάλα.

 

 

(θέλω να βγάζω με το θήλαστρο για να της το δίνω το βράδυ)

Είναι πάρα πολύ νωρί για να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο, θα διακινδυνεύσεις σοβαρά την εδραίωση της γαλουχίας. Αν παρόλα αυτά το θεωρείς απαραίτητο, τότε μέχρι τουλάχιστον να σαραντήσεις το θήλαστρο θα πρέπει να είναι νοσοκομειακό.

 

Πριν το αποφασίσεις θα σου πρότεινα να το σκεφτείς λίγο πιο σοβαρά και κυρίως να σκεφτείς αν θέλεις να θηλάσεις για αρκετό καιρό ή όχι. Αν έχεις σκοπό να θηλάσεις για λίγο, τότε δεν έχει σημασία τι θα κάνεις, κάνε ό,τι σε βολεύει. Αν έχεις σκοπό να θηλάσει για πάνω από 40 μέρες τότε καλό είναι να ενημερωθείς για μερικά πολύ βασικά θέματα στο θηλασμό.

 

Το μωρό σου δεν καταλαβαίνει γιατί κάποιες φορές είσαι διαθέσιμη και του προσφέρεις το γάλα σου και κάποιες φορές δεν είσαι, το αρνείσαι και του το δίνεις με μπουκάλι. Αυτό μπορεί να το οδηγήσει σε πλήρη άρνηση του στήθους.

 

Ακόμη και για μεγαλύτερα μωρά που θηλάζουν καλά συστήνεται το μπουκάλι να το δίνει στο μωρό κάποιος άλλος και μόνο όταν η μητέρα λείπει από το σπίτι.

 

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις το βιβλίο της παιδιάτρου και συμβούλου θηλασμού Άννας Πατσούρου, Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση, εκδ. σύγχρονοι ορίζοντες (ο πρώτος τόμος σου αρκεί).

 

Τέλος επειδή μου πλήγωσε τις θηλές χρησιμοποιώ θηλές σιλικόνης, πειράζει? Μήπως θα χάσω αυτή την επαφή -που λένε- με το μωρό??

Το μωρό σε πλήγωσε γιατί ήταν λάθος τοποθετημένο στο στήθος. Είναι σημαντικό να διορθώσεις τη στάση γιατί αν το μωρό δεν πιάνει σωστά τη θηλή δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα ή κάνει πολύ ώρα για να το πιει. Δοκίμασε να θηλάσει και χωρίς τις θηλές για να δεις αν το μωρό πιάνει σωστά τη θηλή και τα ξαναλέμε.

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

...αν ξυπνήσει πριν το δίωρο και δείχνει πως πεινάει -μου είπε ο παιδίατρος- να της δίνω χαμομήλι.

 

Απλά απαράδεκτος. Με το που το διάβασα συγχύστηκα. Να τον σουτάρεις άμεσα.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου γλυκιά μου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και για τις ευχες και για τις απαντήσεις. Δε θέλω να θηλάσω μόνο για 40 μέρες θέλω να θηλάσω για όσο περισσότερο μπορώ (όταν θα είναι 9 μηνών θα επιστρέψω στη δουλειά οπότε θέλω να εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορώ αυτό τον χρόνο).

Μεχρι να πάρω το βιβλίο που μου συνέστησες θα ήθελα να μάθω αν αυτό που συστήνεται ως σωστό είναι κάθε φορά που πεινάει το μωρό να το βάζω στο στήθος. Εχω μπερδευτεί πάρα πολύ γιατί ο ίδιος παιδίατρος μου είπε πως αν πεινάει το μωρό να της δινώ ξένο. Και εγώ δεν έχω πολύ γάλα (νομίζω) δηλ. νομίζω πως δε χορταίνει το μωρό. Χρησιμοποίησα το θήλαστρο για να μετρήσω την "παραγωγή" και εχθές το βράδυ στις 20:00 (και ενώ την είχα θηλάσει στις 13:30, στις 14:30 και στις 17:00) έβγαλα μόνο 40ml ενώ σήμερα το πρωΐ στις 7:30 που ξαναχρησιμοποίησα το θήλαστρο έβγαλα 80ml. Τελικά παράγω γάλα ή όχι και βασανίζω το μωράκι μου?? Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω αλλά ο καθένας μου λέει τα δικά του και έχω μπερδευτει (μαμαδες, γιατροί, μαίες, φίλες)

Επίσης μου είπες πως μέχρι να χασει το ένδιαφέρον του για το στήθος το αφήνω, εμένα μου είπαν το πολύ μέχρι 20' σε κάθε στήθος γιατί μετά είναι ανώφελο και παρόλα αυτά υπάρχουν φορές που τη βγάζω από το στήθος γιατί έχει συμπληρωθεί το 20λεπτο και η θηλή (σιλικόνης) είναι γεμάτη γάλα!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ.. Μπορώ να στειλω πμ με τα στοιχεία που ζητάς στο τόπικ πως να ζητήσετε βοήθεια για το θηλασμό?? ή είναι ακόμα νωρίς??

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...