Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Ηθελα να παρακαλέσω τις μαμάδες που συνέχισαν να θηλάζουν αφου γύρισαν στις δουλειές τους να γράψουν για την εμπειρία τους...έχω αρχίσει κι εγώ σιγά σιγά να δουλεύω,( δυστυχώς και ευτυχώς είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και ρυθμίζω μόνη μου το ωράριο μου) και παρόλα αυτά δεν τα βλέπω ρόδινα τα πράγματα...θα χαιρόμουν να ακούσω τις ιστορίες σας.

Ευχαριστώ!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μυρτώ μου, για μένα η επιστροφή - αν και αγχώθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γι'αυτήν ως αναμενόμενο - τελικά ήταν εύκολη.

 

Βεβαια με τις κανονικές μου άδειες, τις άδειες μητρότητας και τις άδειες από υπερωρίες, τελικά έφτασε η Μάγια 7μισι μηνών για να την αφήσω. Είχαμε ήδη αρχίσει τις στερεές τροφές και έτσι το θέμα του θηλασμού είχε λιγότερα προβλήματα. Φοβομουν επειδή είχε συνηθίσει να θηλάζει πολύ συχνά, ότι θα τις λείπει τις ώρες που θα ήμουν μακριά της (8 με 6) αλλά τελικά τα μωράκια συνδέουν τη μαμά με το θηλασμο (οπως τονίζει πολύ συχνά η Αγλαία ο θηλασμός είναι πολλά περισσότερα από σκέτη τροφή) και έτσι όσο λείπω ποτέ δεν έχει ζητήσει να θηλάσει - ακόμη και τότε που ήταν μικρούλα πολύ!

Το δύσκολο ήταν να την αποχωριστώ τόσες πολλές ώρες, ποσο μάλλον να εμπιστευτώ έναν ξένο άνθρωπο να κρατάει το αγγελούδι μου!!!!... Μιλάμε όσο το σκεφτόμουνα με έπιανε ίλιγγος! :cry: Τελικά βρήκαμε μία κοπελίτσα πολύ καλή , μικρή και η Μάγια την αγάπησε και πλέον είμαι σχετικά ήρεμη.

 

Στην αρχή όμως, δεν θα πω ψέμματα, δυσκολεύτηκα.... Την πρώτη μέρα, όποτε ήμουν μόνη μου έκλαιγα. Αλλά και πάλι το πρόβλημα το είχα εγώ και όχι η Μάγια! Η Μάγια ήταν μιά χαρά και δεν φάνηκε να δυσανασχετεί καθόλου. Περνάει καλά μαλλον!

 

Γι' αυτό το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι τελικά είναι ευκολότερο από ότι φανταζόμαστε, χωρίς να σημαίνει ότι είναι εύκολο βέβαια. Απλά θα την βρεις τη φόρμουλα που σας ταιριάζει και θα προσαρμοστείτε και οι δύο.

 

Είναι ένα μάθημα και ένα βήμα που κάνετε και οι δύο στη ζωή....Δες το από αυτή την πλευρά, και θα τα πάτε και οι δυό σας πολύ καλά!

 

Θα λείπεις πολλές ώρες μακριά της? Πόσο είναι η Λήδα?

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα στη δουλειά όταν το μωρό μου ήταν 3 μηνών. Δεν ήμουν πλήρους απασχόλησης και έλειπα μόνο 6 ώρες από το σπίτι. Είχα νοσοκομειακό θήλαστρο, το lactina (τότε δεν υπήρχε το symphony) και αντλούσα γάλα και του άφηνα. Δεν ήθελα να του δώσω ούτε σταγόνα ξένο και από το άγχος μου πάντα αντλούσα περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν το μωρό. Τελικά μου περίσσεψε ένα συρτάρι του καταψύκτη γεμάτο γάλατα! Όταν ο Θαλής έκλεισε το 10ο μήνα αρνήθηκε κατηγορηματικά το γάλα σε μπιμπερό. Προτιμούσε να με περιμένει :wink: Ετσι σταμάτησα να αντλώ και συνέχισα να τον θηλάζω τις ώρες που ήμουν μαζί του :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Με λένε Τατιάνα και έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών περίπου. Στη δουλειά γύρισα όταν έκλεισε τους 4 μήνες. Είμαι αναισθησιολόγος και τα ωράρια είναι αρκετά κουραστικα. Φεύγω από το σπίτι στις 6.30 με 7.00 και επιστρέφω στις 4, 5 ή 6 μμ. Κάνω και εφημερίες 24ωρες.

Η μικρή μου τρώει δηλαδή τα μισά γεύματα από μπιμπερό με γάλα που αφήνω εγώ και τα άλλα μισά από το στήθος.... Όπως καταλαβαίνετε το θήλαστρο έχει παρει φωτιά !!! Μετά από συμβουλή της Αγλαίας νοίκιασα το Symphony και έχω αντλήσει πάνω από 10 λίτρα αυτό το μήνα.

 

Θέλω να δώσω κουράγιο στις μαμάδες που γυρνάνε στη δουλειά και θηλαζουν. Είναι κουραστικό αλλά όχι αδύνατο. Ενδεχομένως μαμάδες με πιο ευέλικτα ωράρια να μην χρειάζονται τόσες αντλήσεις όσο εγώ.

 

Τι με σπρώχνει να σταματήσω; Ο κύκλος θηλασμός-αντληση-πλύσιμο-αποστείρωση που επαναλαμβάνεται συνέχεια και συνέχεια.... :(

 

Τι με σπρώχνει να συνεχίσω; Η κούκλα μου που σκάει τα φοβερά χαμόγελα της όταν γυρνάω από τη δουλειά και την παίρνω αγκαλιά, τη βάζω στο στήθος και χαλαρώνω κοιτώντας την. :D Ο άντρας μου που την κρατάει τα πρωινα και έχει δημιουργήσει μια καταπληκτική σχέση ήδη με την κόρη μας. :D

 

Προς το παρόν υπερισχύει το δεύτερο... :lol: Θα δούμε !Προσπαθώ να βλέπω μία μέρα, κάθε μέρα.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου προβλημα είναι ότι ενώ κάποιες μέρες μπορεί να δουλεύω λίγο, ή να μπορώ να κάνω τη δουλειά στο σπίτι, υπάρχουν περίοδοι που δουλεύω όλη τη μέρα...Προς το παρόν χρησιμοποιώ το swing της medela αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτό είναι αρκετό για 1-2 αντλήσεις τη μέρα. Αν λείπω όλη μέρα μάλλον θα χρειαστεί να νοικιάσω άλλο έτσι δεν είναι;

Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι το γάλα που βγάζω με το θήλαστρο είναι πολύ λιγότερο από αυτό που πίνει από το στηθος.Δηλαδή με το θήλαστρο βγάζω 170 περιπου μλ και η Λήδα πίνει από το μπιμπερό γύρω στα 220. Οποτε για να αντικαταστήσω πχ 3 γεύματα θα πρέπει να κάνω 5-6 αντλήσεις. Η αν νοικιάσω ένα καλύτερο θήλαστρο δε θα είναι απαραίτητο;

Οσο για το ποιος θα την κρατάει, είμαι τυχερή, και οι δύο γιαγιάδες είναι διαθέσιμες οπότε αισθάνομαι τουλάχιστον ασφάλεια...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! (¨Ερικα, η Λήδα είναι 4μιση μηνών)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μυρτώ καλημέρα,

 

από ότι έχω διαβάσει εδω μέσα για το θέμα, πιστεύω ότι όντως το πρόβλημά σου είναι θέμα θηλαστρου. Αν πάρεις ένα πιο δυνατό θα τα καταφέρνεις πιο εύκολα!

 

Επίσης αφού η Λήδα είναι 4,5 σκέψου ότι έχεις ακόμα 1,5 μήνα για να ξεκινήσει τις στερεες τροφές και όταν συμβεί αυτό και τις δεχτεί και η Λήδα (πες 7 μηνών) θα χρειάζεσαι να αντλείς λιγότερο γάλα, μια και τις ωρες που θα λείπεις η κόρη σου θα μπορεί να τρώει κάποια γεύματα (ή και όλα όσο λείπεις μετα απο λίγο) ρυζάλευρά/φρούτα/λαχανικά/κρέας της.

 

Στη θέση σου θα νοίκιαζα ένα καλύτερο θήλαστρο για να είμαι σίγουρη και ήρεμη! :wink::D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για τις ημέρες που λείπεις πολλές ώρες η καλύτερη λύση είναι ένα επαγγελματικό θήλαστρο.

Τελειώνεις και πιο γρήγορα :wink:

Βέβαια είναι λίγο βαρύ στη μεταφορά αλλά αξίζει τον κόπο !

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια γύρησα στη δουλειά όταν η μικρούλα μου ήταν 2 μηνών & 3 εβδομάδων. Τις πρώτες μέρες (3 μέρες) δεν είχα θήλαστρο και της δίναμε ξένο. Αλλά ένοιωθα τύψεις και μου φαινόταν πολύ άσχημο, άσε που κόντεψε να πετρώσει το γάλα.

Την τρίτη μέρα δεν άντεξα άλλο και πήρα ένα θήλαστρο της CHICCO.

Γάλα έβγαζα (και βγάζω ακόμα) κάθε πρώί πριν την θηλάσω (100ml) και άλλα 100ml όταν γυρνάω σπίτι κατά τις 16:00. Συνεχίζω και το Σαββατοκύριακο παραλείποντας την μεσσημεριανή άντληση.

 

Το κακό είναι ότι πιάστηκε το χέρι μου (γιατί είναι χειροκίνητο) και χρειάζομαι κάθε φορά μισή ώρα για 100ml.

Όταν όμως σκέφτομαι πόσο καλό της κάνω δίνοντάς της μόνο το δικό μου παίρνω κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια γύρησα στη δουλειά όταν η μικρούλα μου ήταν 2 μηνών & 3 εβδομάδων. Τις πρώτες μέρες (3 μέρες) δεν είχα θήλαστρο και της δίναμε ξένο. Αλλά ένοιωθα τύψεις και μου φαινόταν πολύ άσχημο, άσε που κόντεψε να πετρώσει το γάλα.

Την τρίτη μέρα δεν άντεξα άλλο και πήρα ένα θήλαστρο της CHICCO.

Γάλα έβγαζα (και βγάζω ακόμα) κάθε πρώί πριν την θηλάσω (100ml) και άλλα 100ml όταν γυρνάω σπίτι κατά τις 16:00. Συνεχίζω και το Σαββατοκύριακο παραλείποντας την μεσσημεριανή άντληση.

 

Το κακό είναι ότι πιάστηκε το χέρι μου (γιατί είναι χειροκίνητο) και χρειάζομαι κάθε φορά μισή ώρα για 100ml.

Όταν όμως σκέφτομαι πόσο καλό της κάνω δίνοντάς της μόνο το δικό μου παίρνω κουράγιο.

 

Το θήλαστρο που έχεις είναι κατάλληλο για μια ευκαιριακή άντληση μερικές φορές την εβδομάδα. Δεν μπορεί να σε στηρίξει σε αυτό που κάνεις....

 

Λείπεις πολλές ώρες και σου χρειάζεται ένα νοσοκομειακό θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο που έχεις είναι κατάλληλο για μια ευκαιριακή άντληση μερικές φορές την εβδομάδα. Δεν μπορεί να σε στηρίξει σε αυτό που κάνεις....

 

Λείπεις πολλές ώρες και σου χρειάζεται ένα νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

 

Το νοσοκομειακό θήλαστρο πού μπορώ να το βρω; Μήπως μπορώ να νοικιάσω ένα γιατί το μωρό σε 2 μήνες θ' αρχίσει να τρώει και στερεά τροφή οπότε δεν θα το χρειάζομαι τόσο συχνά.

Όσο για τις ώρες που λείπω είναι 7 όπου μεσολαβεί ένα γεύμα με μπουκάλι.

Αν βέβαια το νοσοκομειακό θήλαστρο κάνει γρήγορη δουλειά θα με βολέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω γυρισα στη δουλεια οταν η κορη μου ηταν 2μιση μηνων και εργαζομουνα απογευμα(3ή 4 με 9ή 10).Οι πρωτοι 3 μηνες ηταν δυσκολοι διοτι η μικρη δεν επινε με μπιμπερο και ετσι ή εμενε νυστικη να με περιμενει ή ειχα ζητησει αν εχω ενα κενο αναμεσα στις ωρες,πηγαινα τη θηλαζα 20 λεπτα και ξαναγυρνουσα στη δουλεια.Οταν φτασαμε σε σημειο να αρχισει ρυζαλευρο της το εφτιαχναν με δικο μου γαλα και μειωσα τις επισκεψεις.και οταν αρχισε η φρουτοκρεμα λυσαμε το προβλημα μας.Ολο το πρωι τη θηλαζα καιε τρωγε τη φρουτοκρεμα το απογευμα.Σιγα σιγα η μικρη συνηθισε να τρωει αλλα πραγματα τις ωρες που ελειπα και απο τον 6ο μηνα και μετα δεν ειχαμε κανενα προβλημα.Λιγη υπομονη ηθελε και τα καταφεραμε....

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!!

Να σας ρωτήσω κάτι πρακτικό; Η αποστείρωση του θήλαστρου και των δοχείων αποθήκευσης συνεχίζεται ακόμα κι αν έχει περάσει ο καιρός που χρειάζεται αποστείρωση το μωρό; Εμένα η παιδιάτρος μου έχει πει να την σταματήσω ...Επίσης πως αποστειρώνετε το θήλαστρο στη δουλειά ανάμεσα στις αντλήσεις;...και μια επιβεβαίωση: το γάλα στην κατάψυξη, στους -20, κρατάει όντως 3 μήνες;

Ευχαριστώ!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ εγώ δεν το αποστείρωνα το θήλαστρο μεταξύ των αντλήσεων στη δουλειά, αλλά όταν γυρνούσα στο σπίτι το έπλενα καλά και το έβαζα και στον αποστειρωτή. Βέβαια μέχρι την επόμενη μέρα το πρωι που το χρησιμοποιούσα δεν ήταν αποστειρωμένο αλλά απλά καθαρό.....

Όσο για το γάλα στην κατάψυξη, ναι στους -20 διατηρείται ανετα 3 μήνες, μπορεί και περισσότερο.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αποστείρωση του θήλαστρου και των δοχείων αποθήκευσης συνεχίζεται ακόμα κι αν έχει περάσει ο καιρός που χρειάζεται αποστείρωση το μωρό; Εμένα η παιδιάτρος μου έχει πει να την σταματήσω ...

 

Εξαρτάται από το πόσο θέλεις να διατηρήσεις το γάλα. Αν είναι αποστειρωμένα το γάλα διατηρείται περισσότερο. Δηλαδή συνεχίζεις την αποστείρωση όχι για το μωρό αλλά για την καλύτερη διατήρηση του γάλακτος. Είναι όπως τα προϊόντα που αγοράζουμε, οι κονσέρβες βράζουν για να διατηρούνται, το γάλα παστεριώνεται για να διατηρείται.

 

Οι χρόνοι διατήρησης γίνονται πιο σύντομοι αν τα δοχεία δεν είναι αποστειρωμένα.

 

Επίσης πως αποστειρώνετε το θήλαστρο στη δουλειά ανάμεσα στις αντλήσεις;...

 

Συνήθως στη δουλειά είναι αρκετή μία άντληση. Αν το μωρό είναι μικρό και χρειάζεται οπωσδήποτε αποστειρωμένο δοχείο συστήνουμε στη μητέρα να έχει διπλά εξαρτήματα για να χρησιμοποιεί πάντα καθαρό.

 

Αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά και είναι υγιές τελειόμηνο και πάνω από τριών μηνών, μπορεί η μητέρα απλώς να σαπουνίζει και να ξεβγάζει καλά το δοχείο. Σε αυτή την ηλικία μία αποστείρωση το 24ωρο είναι αρκετή (πάντα για υγιές τελειόμηνο βρέφος).

 

 

 

και μια επιβεβαίωση: το γάλα στην κατάψυξη, στους -20, κρατάει όντως 3 μήνες;

 

Ναι, διατηρείται τόσο, αν μάλιστα δουλεύεις τον καταψύκτη στο φουλ (-32) διατηρείται 6 μήνες. Τα γάλατα δεν τα βάζεις στο κάτω συρτάρι που είναι μπροστά από το μοτέρ και έχει διακυμάνσεις στη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι χρόνοι διατήρησης γίνονται πιο σύντομοι αν τα δοχεία δεν είναι αποστειρωμένα.

 

Δηλαδή πόσο πιο σύντομοι;

 

Εγώ πλένω αλλά δεν αποστειρώνω ανάμεσα στις αντλήσεις και όταν γυρίζω στο σπίτι το καταψύχω ή το βάζω στο ψυγείο αναλόγως

 

Τα δοχεία που το βάζω είναι αποστειρωμένα.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ.ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑΝΕ ΕΚΑΤΣΕ ΤΕΛΙΚΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΑΤΩΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ.ΠΗΡΑ ΤΟ MINI ELECTRIC ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΝΩ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.

ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΗΣΗ?

ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μεγάλη υπομονή αλλά αν αντέξεις τον πόνο από τις ραγάδες στις θηλές θα καταφέρεις τελικά να θηλάσεις κανονικά.

Η εμπειρία μου από τα ηλεκτικά θήλαστρα δεν είναι καλή. Μία ώρα είναι κατα τη γνώμη μου υπερβολική και μάλλον ταλαιπωρείς και το στήθος και τη θηλή. Ετσι δημιουργείται φαύλος κύκλος.

Εγώ και στους τρείς θηλασμούς μου χρησιμοποίησα το θήλαστρο της avent (χειροκίνητο) και ήταν τέλειο. Το χρησιμοποιούσα μόνο για να αφήνω γάλα όταν έλειπα στην δουλειά.

Στο τρίτο παιδί που είχα περισσότερο χρόνο να το θηλάσω λόγω του ότι γεννήθηκε καλοκαίρι, δυσκολεύτηκα να τον πείσω να πιάσει το μπιμπερό!

Αξίζει την προσπάθεια να ξαναπροσπαθήσεις να θηλάσεις από το στήθος σου όσο και αυτό σε πονάει στην αρχή.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι διατήρησης γίνονται πιο σύντομοι αν τα δοχεία δεν είναι αποστειρωμένα.

 

Δηλαδή πόσο πιο σύντομοι;

 

Εγώ πλένω αλλά δεν αποστειρώνω ανάμεσα στις αντλήσεις και όταν γυρίζω στο σπίτι το καταψύχω ή το βάζω στο ψυγείο αναλόγως

 

Τα δοχεία που το βάζω είναι αποστειρωμένα.

 

Πιο μεγάλη σημασία έχει το δοχείο φύλαξης. Αν δεν είναι αποστειρωμένο κανείς δεν μπορεί να εκτιμήσει με ακρίβεια το χρόνο διατήρησης γιατί δεν μπορεί να ξέρει τα υπολείματα που υπάρχουν από το πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ.ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑΝΕ ΕΚΑΤΣΕ ΤΕΛΙΚΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΑΤΩΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ.ΠΗΡΑ ΤΟ MINI ELECTRIC ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΝΩ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.

ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΗΣΗ?

ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ.

 

Να σου ζήσει!

 

Λυπάμαι που ταλαιπωρείσαι έτσι.

 

Θα σου ξαναγράψω μόλις τα καταφέρω, εντελώς βιαστικά τώρα θα σου γράψω μόνο για το θήλαστρο.

 

Το θήλαστρο αυτό είναι για 1-2 αντλήσεις την ημέρα και δεν μπορεί να υποστηρίξει πρόγραμμα πλήρους άντλησης. Είναι άθλος που καταφέρνεις με αυτό το θήλαστρο να αντλείς τόσο γάλα!

 

Για σένα είναι κατάλληλα τα νοσοκομειακά θήλαστρα, δες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου από τα ηλεκτικά θήλαστρα δεν είναι καλή.

 

Μάλλον χρησιμοποίησες ακατάλληλο θήλαστρο! Δεν είναι όλα ίδια. Όπως δεν είναι ίδια και όλα τα αυτοκίνητα! Άλλο να έχεις ένα porche cayenne και άλλο να έχεις ένα yugo... που πιθανότατα δεν θα μπορείς καν να το οδηγήσεις... αν μάλιστα συγκρίνεις το cayenne με ένα ηλεκτρικό πατίνι θα καταλάβεις τη διαφορά που έχει το νοσοκομειακό θήλαστρο με ένα τυχαίο ηλεκτρικό που πουλούν συνήθως εταιρείες που επιδιώκουν το μη θηλασμό...

 

 

Εγώ και στους τρείς θηλασμούς μου χρησιμοποίησα το θήλαστρο της avent (χειροκίνητο) και ήταν τέλειο. Το χρησιμοποιούσα μόνο για να αφήνω γάλα όταν έλειπα στην δουλειά.

 

Το θήλαστρο αυτό είναι πάρα πολύ καλό όταν θηλάζεις και θέλεις να αφήνεις 1-2 γεύματα στο μωρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μεγάλη υπομονή αλλά αν αντέξεις τον πόνο από τις ραγάδες στις θηλές θα καταφέρεις τελικά να θηλάσεις κανονικά.

Η εμπειρία μου από τα ηλεκτικά θήλαστρα δεν είναι καλή. Μία ώρα είναι κατα τη γνώμη μου υπερβολική και μάλλον ταλαιπωρείς και το στήθος και τη θηλή. Ετσι δημιουργείται φαύλος κύκλος.

Εγώ και στους τρείς θηλασμούς μου χρησιμοποίησα το θήλαστρο της avent (χειροκίνητο) και ήταν τέλειο. Το χρησιμοποιούσα μόνο για να αφήνω γάλα όταν έλειπα στην δουλειά.

Στο τρίτο παιδί που είχα περισσότερο χρόνο να το θηλάσω λόγω του ότι γεννήθηκε καλοκαίρι, δυσκολεύτηκα να τον πείσω να πιάσει το μπιμπερό!

Αξίζει την προσπάθεια να ξαναπροσπαθήσεις να θηλάσεις από το στήθος σου όσο και αυτό σε πονάει στην αρχή.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕ ΠΟΝΑΩ.

ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΝΤΛΗΣΗ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΕΠΟΥΛΩΝΟΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ.

AGLAIA,ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ?

ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

AGLAIA,ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ?

 

Πόσες αντλήσεις κάνεις; Αυτό έχει πιο μεγάλη σημασία.

 

Αν κάνεις περισσότερες αντλήσεις θα σου χρειάζεται συνολικά λιγότερος χρόνος (βέβαια θα ξοδεύεις λίγο περισσότερο στο πλύσιμο αλλά μπορείς να βάζεις και κανένα παραπανίσιο πλυντήριο αν έχεις...)

 

ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ?

 

Παντού στην Ελλάδα μπορείς να νοικιάσεις. Σου το στέλνει η εταιρεία με κούριερ το οποίο επιβαρύνεσαι.

 

Θα σου συνιστούσα να έχεις διπλό σύστημα άντλησης για να ξοδεύεις ακόμη λιγότερο χρόνο. Επειδή έχεις ήδη ένα μπουκαλάκι, θα χρειαστείς μόνο ένα μπουκαλάκι ακόμη αλλά θα πρέπει να ζητήσεις ένα λαστιχάκι επιπλέον, είναι το λάστιχο που συνδέει το μπουκαλάκι με τη συσκευή.

 

Με το νοσοκομειακό θήλαστρο, οι περισσότερες μαμάδες καταφέρνουν να έχουν όλο το γάλα που χρειάζονται με 8-10 δεκάλεπτες αντλήσεις για το symphony, και 12-15άλεπτες για το lactina.

Link to comment
Share on other sites

AGLAIA,ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ?

 

Πόσες αντλήσεις κάνεις; Αυτό έχει πιο μεγάλη σημασία.

 

Αν κάνεις περισσότερες αντλήσεις θα σου χρειάζεται συνολικά λιγότερος χρόνος (βέβαια θα ξοδεύεις λίγο περισσότερο στο πλύσιμο αλλά μπορείς να βάζεις και κανένα παραπανίσιο πλυντήριο αν έχεις...)

 

ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ?

 

Παντού στην Ελλάδα μπορείς να νοικιάσεις. Σου το στέλνει η εταιρεία με κούριερ το οποίο επιβαρύνεσαι.

 

Θα σου συνιστούσα να έχεις διπλό σύστημα άντλησης για να ξοδεύεις ακόμη λιγότερο χρόνο. Επειδή έχεις ήδη ένα μπουκαλάκι, θα χρειαστείς μόνο ένα μπουκαλάκι ακόμη αλλά θα πρέπει να ζητήσεις ένα λαστιχάκι επιπλέον, είναι το λάστιχο που συνδέει το μπουκαλάκι με τη συσκευή.

 

Με το νοσοκομειακό θήλαστρο, οι περισσότερες μαμάδες καταφέρνουν να έχουν όλο το γάλα που χρειάζονται με 8-10 δεκάλεπτες αντλήσεις για το symphony, και 12-15άλεπτες για το lactina.

 

ΚΑΝΩ 4-6 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΩ 2ΩΡΗ ΑΝΤΛΗΣΗ.

ΧΑΝΩ ΠΟΛΥ ΥΠΝΟ.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...