Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΑΛΟΥΧΙΑΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!!! Ελπίζω όλες και τα αγγελούδια σας βέβαια να είναι super! Τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει μείωση του γάλακτος (σας θυμίζω ότι κάνω αποκλειστικά αντλήσεις, αφού η μικρούλα μου συνήθισε το μπιμπερό λόγω της δουλειάς μου και δε δέχεται με τίποτα να πιάσει το στήθος μου...) Ξεκίνησα και πάλι τη μαγιά μπύρας, αλλά θυμάμαι είχα δει σε κάποιο post ότι βοηθούν και τα μαυρομάτικα φασόλια καθώς και το αφέψημα από μαραθόσπορο. Όπως φαντάζεστε τα ξεκίνησα όλα σήμερα και ελπίζω σε αποτελέσματα...Υπάρχουν μήπως και κάποιοι άλλοι τρόποι? Αναφορικά με το μαραθόσπορο, πόσες φορές την ημέρα ενδείκνυται?

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας πω επίσης ότι έστω και με αποκλειστικές αντλήσεις έχουμε φτάσει η μπέμπα μου να είναι τώρα 4.5 μηνών. Όταν παραπονέθηκα για τη μείωση του γάλακτος όλοι με έκραξαν, λέγοντας ότι αρκετή ταλαιπωρία έχω υποστεί και ότι το παιδί ό,τι ήταν να πάρει το πήρε...όπως καταλαβαίνετε όμως θεωρώ αδιανόητο να διακόψω από τόσο νωρίς...

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω επίσης ότι έστω και με αποκλειστικές αντλήσεις έχουμε φτάσει η μπέμπα μου να είναι τώρα 4.5 μηνών. Όταν παραπονέθηκα για τη μείωση του γάλακτος όλοι με έκραξαν, λέγοντας ότι αρκετή ταλαιπωρία έχω υποστεί και ότι το παιδί ό,τι ήταν να πάρει το πήρε...όπως καταλαβαίνετε όμως θεωρώ αδιανόητο να διακόψω από τόσο νωρίς...

 

Και εμένα μου είχει συμβεί να μειωθεί το γάλα (αντλούσα και αντλώ πάρα πολύ) αλλά με την μαγιά της μπύρας και συστηματική άντληση - κόλλησα στο Symphony - σε 4-5 μέρες είδα διαφορά... Και εγώ είχα φρίξει τότε...

 

Μην ανησυχείς, μια μικρή μείωση είναι φυσιολογική αλλά σε λίγο καιρό θα επανέλθει στα κανονικά επίπεδα...

Για τον μαραθόσπορο είναι 3-4 φλυτζάνια την ημέρα... (αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου γι αυτό)

Ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά... 8)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!!! Ελπίζω όλες και τα αγγελούδια σας βέβαια να είναι super! Τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει μείωση του γάλακτος (σας θυμίζω ότι κάνω αποκλειστικά αντλήσεις, αφού η μικρούλα μου συνήθισε το μπιμπερό λόγω της δουλειάς μου και δε δέχεται με τίποτα να πιάσει το στήθος μου...) Ξεκίνησα και πάλι τη μαγιά μπύρας, αλλά θυμάμαι είχα δει σε κάποιο post ότι βοηθούν και τα μαυρομάτικα φασόλια καθώς και το αφέψημα από μαραθόσπορο. Όπως φαντάζεστε τα ξεκίνησα όλα σήμερα και ελπίζω σε αποτελέσματα...Υπάρχουν μήπως και κάποιοι άλλοι τρόποι? Αναφορικά με το μαραθόσπορο, πόσες φορές την ημέρα ενδείκνυται?

 

Χριστίνα, συγχαρητήρια που αντέχεις τόσο!!!

 

Οι διακυμάνσεις αυτές είναι εντελώς αναμενόμενες. Συμβαίνουν τόσο στις μητέρες που αντλούν όσο και σε αυτές που δεν αντλούν. Απλά αυτές που θηλάζουν δεν το βλέπουν και δεν ανησυχούν! :wink:

 

Νομίζω ότι καλύτερα αποτελέσματα έχει η τριγωνέλα, την αγοράζεις σε σπόρους, βράζεις ένα κουταλάκι του γλυκού, μόλις βράσει το νερό σβήνεις το μάτι και το αφήνεις εκεί. Βράζει λίγο ακόμη, συνεχίζουν να μουσκεύουν οι σπόροι στο ζεστό νερό και μαλακώνουν. Το πίνεις και μετά τρως αν μπορείς και τα σποράκια. Το κάνεις 3 φορές την ημέρα. Το σπίτι μυρίζει σαν παστουρμάς και το γάλα αυξάνεται μάλλον πιο πολύ σε σχέση με τη μαγιά της μπύρας!

 

Ο λόγος που δεν το συστήνω από την αρχή είναι αυτή η μυρωδιά του παστουρμά που δεν τη συμπαθούν όλες οι μητέρες. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω επίσης ότι έστω και με αποκλειστικές αντλήσεις έχουμε φτάσει η μπέμπα μου να είναι τώρα 4.5 μηνών.

 

:)

 

Όταν παραπονέθηκα για τη μείωση του γάλακτος όλοι με έκραξαν, λέγοντας ότι αρκετή ταλαιπωρία έχω υποστεί και ότι το παιδί ό,τι ήταν να πάρει το πήρε...όπως καταλαβαίνετε όμως θεωρώ αδιανόητο να διακόψω από τόσο νωρίς...

 

Δεν είσαι μόνη:

 

http://www.pumpingmoms.org/html/featured_moms.html

 

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

christina P,θελω να σου πω κι εγω πως αντλω εδω και 3 1/2 μηνες,θηλασα κανονικα παρα μονο 1 εβδομαδα!!!! :(:(:(

κι εγω εχω ακουσει ενα σωρο απο κοπελες που δεν θηλασαν καθολου!!!

κι εμενα οταν το εδωσε αυτο το σαιτ η Αγλαΐα πηρα παρα πολυ δυναμη γιατι ειδα πως υπηρχαν γυναικες που αντλουσαν 4 χρονια!! :wink::wink:

εχω ακουσει οτι βοηθαει και το κουακερ.....

Αγλαΐα,ισχυει?

τα φωτα σου.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω που θηλάζω 3-4 φορές την ημέρα τώρα (γιατι τρώμε και στερεές τροφές) έχω παρατηρήσει μείωση στο γάλα μου. Μάλιστα σήμερα, ενώ την τάισα το πρωϊ πριν φύγω για δουλειά και ενώ σταμάτησε μόνη της να πίνει, της έδωσε η μητέρα μου μπουκάλι (φόρμουλα) και ήπιε άλλα 150ml!!

Μήπως είναι καιρός να σταματήσω τον θηλασμό :( . Τα ΣΚ μόνο βέβαια που είμαι σπίτι τη θηλάζω πιο πολλές φορές, αλλά νομίζω πως δεν πίνει αρκετά. :(:(

Είναι εντάξει αν σταματήσω στους 8 μήνες? Έχει πάρει το μωρό ότι χρειάζεται ή να το "τραβήξω" όσο πάει έστω και με αυτούς τους ρυθμούς και συμπλήρωμα?

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Και γω που θηλάζω 3-4 φορές την ημέρα τώρα (γιατι τρώμε και στερεές τροφές) έχω παρατηρήσει μείωση στο γάλα μου. Μάλιστα σήμερα, ενώ την τάισα το πρωϊ πριν φύγω για δουλειά και ενώ σταμάτησε μόνη της να πίνει, της έδωσε η μητέρα μου μπουκάλι (φόρμουλα) και ήπιε άλλα 150ml!!

 

Τα στομαχάκια τους έχουν μεγάλη χωρητικότητα...

 

Μήπως είναι καιρός να σταματήσω τον θηλασμό :( .
Τ

 

Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις. Αλλά αν γράφεις και :( μάλλον δεν χαίρεσαι στην ιδέα ή κάνω λάθος;;;;

 

α ΣΚ μόνο βέβαια που είμαι σπίτι τη θηλάζω πιο πολλές φορές, αλλά νομίζω πως δεν πίνει αρκετά. :(:(

 

Γιατί; Είναι κακοδιάθετη, κλαίει, εκνευρίζεται;;;;

 

Είναι εντάξει αν σταματήσω στους 8 μήνες? Έχει πάρει το μωρό ότι χρειάζεται ή να το "τραβήξω" όσο πάει έστω και με αυτούς τους ρυθμούς και συμπλήρωμα?

 

Αν είναι εντάξει για σένα, τότε θα είναι εντάξει για όλους... Pepi, εσύ αποφασίζεις, το μωρό προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα, εμάς δεν μας πέφτει λόγος :?

Ο ΠΟΥ συνιστά μητρικό θηλασμό για 2 χρόνια και μετά όσο η μαμά και το μωρό το επιθυμούν , οι ανοσοσφαιρίνες και τα άλλα θρεπτικά στοιχεία αλλάζουν με τον καιρό, δεν είναι τα ίδια στην αρχή και τώρα... Οσο περνάει ο καιρός η σύσταση του μητρικού γάλακτος προσαρμόζεται στην ηλικία του παιδιού.

Το συμπλήρωμα δεν χρειάζεται, αν πεινάει το παιδί όταν λείπεις ας του δώσουν περισσότερα φρούτα ή ότι άλλα γεύματα στερεών τροφών κάνει..

Το γάλα το παίρνει από την μαμά του :wink:

 

Ελπίζω να σε βοήθησα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω που θηλάζω 3-4 φορές την ημέρα τώρα (γιατι τρώμε και στερεές τροφές) έχω παρατηρήσει μείωση στο γάλα μου.

 

Aν νομίζεις ότι το γάλα δεν φτάνει και θα ήθελες να φτάνει, μπορούμε να δούμε αναλυτικά το πρόγραμμά σου μήπως διορθώνοντας κάτι θα μπορέσει η παραγωγή να αυξηθεί.

 

Μήπως είναι καιρός να σταματήσω τον θηλασμό :( .

 

Αν νιώθεις ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις, ότι κουράστηκες, ότι δεν σου είναι πια ευχάριστο, μπορείς να το σταματήσεις.

 

Τα ΣΚ μόνο βέβαια που είμαι σπίτι τη θηλάζω πιο πολλές φορές, αλλά νομίζω πως δεν πίνει αρκετά. :(:(

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν πίνει αρκετά;

 

Είναι εντάξει αν σταματήσω στους 8 μήνες?

 

Αν δεν θέλεις να συνεχίσεις και προτιμάς να σταματήσεις είναι εντάξει.

 

Έχει πάρει το μωρό ότι χρειάζεται

 

Για μέχρι τώρα πήρε ότι χρειαζόταν, όμως και στη συνέχεια χρειάζεται το μητρικό γάλα. Τα μωρά δεν είναι έτοιμα για φρέσκο γάλα πριν το 12ο μήνα και μερικά δεν είναι έτοιμα πριν το 18ο μήνα.

 

Το μητρικό γάλα το 2ο χρόνο της ζωής του μωρού είναι πιο συμπυκνωμένο σε μερικούς ανοσοποιητικούς παράγοντες (σε αυτή την περίοδο το μωρό γίνεται πιο κοινωνικό κι εκτίθεται περισσότερο σε ασθένειες...).

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής συστήνει να συνεχίζεται ο θηλασμό τουλάχιστον για ένα χρόνο και πέρα από αυτό όσο η μητέρα και το μωρό επιθυμούν.

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι είναι καλό να θηλάζουμε τα μωρά μας για τουλάχιστον 2 χρόνια και πέρα από αυτό όσο η μητέρα και το μωρό επιθυμούν.

 

 

ή να το "τραβήξω" όσο πάει έστω και με αυτούς τους ρυθμούς και συμπλήρωμα?

 

Η απόφαση για τη διατροφή του μωρού ανήκει αποκλειστικά στη μητέρα. Αν εσύ νιώθεις ότι θα ήταν καλύτερο να συνεχίσεις, μπορείς να συνεχίσεις. Αν προτιμάς να δίνεις συμπλήρωμα το δίνεις, αν προτιμάς να δίνεις περισσότερο μητρικό γάλα, υπάρχει τρόπος. Αν πάλι πιστεύεις ότι θέλεις να σταματήσεις μπορείς να το κάνεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τα στομαχάκια τους έχουν μεγάλη χωρητικότητα...
:lol: :lol: :lol:
Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις. Αλλά αν γράφεις και :( μάλλον δεν χαίρεσαι στην ιδέα ή κάνω λάθος;;;;

 

Δεν κάνεις λάθος, δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό αλλά θέλω η μπουμπού μου να πίνει αρκετό γαλατάκι.

 

α ΣΚ μόνο βέβαια που είμαι σπίτι τη θηλάζω πιο πολλές φορές, αλλά νομίζω πως δεν πίνει αρκετά. :(:(

 

Γιατί; Είναι κακοδιάθετη, κλαίει, εκνευρίζεται;;;;

Οχι απλώς πίνει πολύ λίγη ώρα - μέσα σε 5 λεπτά έχει πιει και την έχω τσεκάρει άλλες φορές μπορεί να πίνει και 20 λεπτά και χορταίνει πιο καλά!

 

Είναι εντάξει αν σταματήσω στους 8 μήνες? Έχει πάρει το μωρό ότι χρειάζεται ή να το "τραβήξω" όσο πάει έστω και με αυτούς τους ρυθμούς και συμπλήρωμα?

 

Αν είναι εντάξει για σένα, τότε θα είναι εντάξει για όλους... Pepi, εσύ αποφασίζεις, το μωρό προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα, εμάς δεν μας πέφτει λόγος :?

Ο ΠΟΥ συνιστά μητρικό θηλασμό για 2 χρόνια και μετά όσο η μαμά και το μωρό το επιθυμούν , οι ανοσοσφαιρίνες και τα άλλα θρεπτικά στοιχεία αλλάζουν με τον καιρό, δεν είναι τα ίδια στην αρχή και τώρα... Οσο περνάει ο καιρός η σύσταση του μητρικού γάλακτος προσαρμόζεται στην ηλικία του παιδιού. (πω, πω αυτό δεν το ήξερα!!)

Το συμπλήρωμα δεν χρειάζεται, αν πεινάει το παιδί όταν λείπεις ας του δώσουν περισσότερα φρούτα ή ότι άλλα γεύματα στερεών τροφών κάνει..

Το γάλα το παίρνει από την μαμά του :wink:(Σωστοοοοοοοοο!)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα... :lol:

 

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό το γάλα μιας μητέρας? Και πως το καταλαβαίνουμε αυτό?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ταυτόχρονες και παρόμοιες απαντήσεις σας. Με βοηθήσατε πάρα πολύ. :lol::lol::lol:

Σίγουρα θα τον συνεχήσω τον θηλασμό μέχρι έγω να κουραστώ ή να το αποφασίσω. Προς το παρόν το διασκεδάζω, μ'αρέσει πολύ, αρκεί η Κατερινούλα μου να τρώει καλά!

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό το γάλα μιας μητέρας? Και πως το καταλαβαίνουμε αυτό?

 

Καμία, ακόμα και γυναίκες στη Αφρική που υποσιτίζονται χρόνια έχουν θρεπτικό γάλα :)

 

Σίγουρα θα τον συνεχήσω τον θηλασμό μέχρι έγω να κουραστώ ή να το αποφασίσω. Προς το παρόν το διασκεδάζω, μ'αρέσει πολύ, αρκεί η Κατερινούλα μου να τρώει καλά!

 

:)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 κουταλάκι σπόρους κίμινο, 1 κουταλάκι σπόρους άνηθο, και 1 κουταλάκι σπόρους μάραθο.

 

Τα βάζεις σε 1 φλυτζάνι ζεστό νερό και τα αφήνεις 20 λεπτά. Μετά, σουρώνεις και πίνεις. Υποτίθεται ότι πρέπει να πιεις 4 φλιτζάνια την ημέρα (αυξάνουν την ποσότητα γάλακτος).

 

Εγώ για 4-5 ημέρες, το πολύ βδομάδα θα ήταν, ήπια από 1 με 2 φλιτζάνια την ημέρα.

 

Εκανε δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα!!!!!!!!!

Έχω 1 αγοράκι 2,5 μηνών περίπου που τρέφεται κυρίως με δικό μου γάλα, μέσω θηλασμού ή μέσω θηλάστρου…..

Στο Μαιευτήριο ο μικρούλης μου νοσηλεύτηκε όλες σχεδόν τις μέρες κι υποβλήθηκε σε αρκετές εξετάσεις γιατί είχε θέμα με το στομαχάκι του, είχε καταπιεί πολύ αμνιακό υγρό στην κοιλίτσα κι έκανε διαρκώς γουλίτσες!!!! Εκεί όμως δυστυχώς έμαθε στο μπιμπερό…. ουδείς με ρώτησε παρά μόνον την 3η μέρα εάν θέλω να θηλάσω….

Ο μπέμπης εξακολουθεί να προτιμά την ευκολία του μπιμπερό…. πίνει δικό μου γάλα βέβαια από το θήλαστρο…. αν και αρκετά επίπονο κάποιες φορές αξίζει τον κόπο η όλη διαδικασία αφού είναι για το καλό του μωρού…. τις νύχτες δίνουμε ξένο, για να κοιμάται καλύτερα & περισσότερο. Στην αρχή δώσαμε “Nativa” έπειτα το “Guigoz” & τώρα ξεκινήσαμε το “Frezylac”.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: το 1 στήθος έχει πάντοτε πολύ γάλα (μπορεί να βγάλω και 150μλ. σε μία άντληση!!!) ενώ το άλλο εξαρχής είχε λιγότερο…. πολύ λιγότερο!!!!! Είναι φορές που με δυσκολία θα βγούνε 10μλ.!!!!??? Κινδυνεύει το στήθος να πάθει πετρώματα??? Τι θα πρέπει να προσέξω ή να αποφύγω??? Δεν θα έπρεπε να πονάει??? Γιατί με πονάει πάντοτε το στήθος που έχει το πολύ γάλα??? Πώς ν΄αυξήσω την ποσότητα που βγάζει αυτό το στήθος??? Βάζοντας τον μπέμπη να θηλάζει περισσότερο από εκεί ή κάτι άλλο???

Ευχαριστώ!!!!! Και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα…..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημερα,κανω αντλησεις με το symphony της medela εδω και 40 ημερες και θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο που η παραγωγη παραμενει σταθερη στα 500ml με 8 αντλησεις την ημερα,ο θηλασμος αυξηθηκε αφου στην αρχη δεν επιανε καθολου,τωρα πιανει και θηλαζω 2 ωρες συνολικα και ξενο γαλα 150ml την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, γεια σας. Έχω ένα κοριτσάκι 2.5 μηνών και το θυλαζω αποκλειστικά. Ο αριστερός μου μαστος δεν έβγαζε τόσο γαλα όσο ο δεξιός και την έβαζα συνέχεια στον δεξί . Στον αριστερό την έβαζα μόνο 1 φορά όταν γέμιζε το επίθεμα. Τώρα όμως πρέπει να πηγαίνω για δουλεια και κάνω αντλησεις με το mini electric της Medela. Την πρώτη βδομάδα πήγενε μια χαρά έβγαζα 120 με 130 γρ από τον αριστερό μαστο- τον είχα μόνο για άντληση και δεν έβαζα ούτε μια φορά την μικρή. Τώρα έχει μειωθεί η παραγωγή απο αυτόν τον μαστο. Τι να κάνω για να την αύξηση ; Δεν θέλω να της δώσω ξένο όταν θα λειπω?? σας παρακαλώ βοηθειαααααα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, γεια σας. Έχω ένα κοριτσάκι 2.5 μηνών και το θυλαζω αποκλειστικά. Ο αριστερός μου μαστος δεν έβγαζε τόσο γαλα όσο ο δεξιός και την έβαζα συνέχεια στον δεξί . Στον αριστερό την έβαζα μόνο 1 φορά όταν γέμιζε το επίθεμα. Τώρα όμως πρέπει να πηγαίνω για δουλεια και κάνω αντλησεις με το mini electric της Medela. Την πρώτη βδομάδα πήγενε μια χαρά έβγαζα 120 με 130 γρ από τον αριστερό μαστο- τον είχα μόνο για άντληση και δεν έβαζα ούτε μια φορά την μικρή. Τώρα έχει μειωθεί η παραγωγή απο αυτόν τον μαστο. Τι να κάνω για να την αύξηση ; Δεν θέλω να της δώσω ξένο όταν θα λειπω?? σας παρακαλώ βοηθειαααααα

 

Το δεξι στήθος παει μια χαρα βγάζει κανονικά γαλα αλλά μερικές φορές που τρώει παρά Πολύ η μπαμπά αδειάζει τελείως και τότε αγχωνομαι Πολύ αλλά ευτυχώς επανέρχεται !! Να πάρω μαγιά μπύρας ???

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Στον αριστερό την έβαζα μόνο 1 φορά όταν γέμιζε το επίθεμα.

αυτή η πρακτική μειώνει το γάλα

 

αν είναι επιθυμητή η διέγερση της παραγωγής από τον έναν μαστό που παράγει λιγότερο, είναι καλό ο θηλασμός να ξεκινάει πάντα από αυτό το μαστό

 

Τώρα όμως πρέπει να πηγαίνω για δουλεια και κάνω αντλησεις με το mini electric της Medela. Την πρώτη βδομάδα πήγενε μια χαρά έβγαζα 120 με 130 γρ από τον αριστερό μαστο- τον είχα μόνο για άντληση και δεν έβαζα ούτε μια φορά την μικρή. Τώρα έχει μειωθεί η παραγωγή απο αυτόν τον μαστο.

Η πρακτική αν χρησιμιοποιείται ένα αναποτελεσματικό θήλαστρο ως μοναδικό ερέθισμα στον ένα μαστό, είναι 200% βέβαιο ότι θα μειώσει την παραγωγή. Το περίεργο θα ήταν να μη συνέβαινε.

 

Τι να κάνω για να την αύξηση ; Δεν θέλω να της δώσω ξένο όταν θα λειπω??

1. Θα ξεκινάς σε κάθε γεύμα το θηλασμό από αυτό το μαστό.

 

2. Θα αντλείς με νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Να πάρω μαγιά μπύρας ???

 

Όχι.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η πρακτική μειώνει το γάλα

 

αν είναι επιθυμητή η διέγερση της παραγωγής από τον έναν μαστό που παράγει λιγότερο, είναι καλό ο θηλασμός να ξεκινάει πάντα από αυτό το μαστό

 

 

Η πρακτική αν χρησιμιοποιείται ένα αναποτελεσματικό θήλαστρο ως μοναδικό ερέθισμα στον ένα μαστό, είναι 200% βέβαιο ότι θα μειώσει την παραγωγή. Το περίεργο θα ήταν να μη συνέβαινε.

 

 

1. Θα ξεκινάς σε κάθε γεύμα το θηλασμό από αυτό το μαστό.

 

2. Θα αντλείς με νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

 

 

 

Όχι.

Σε ευχαριστώ Πολύ Αγλαια για την άμεση απάντηση σου!! Που μπορώ να βρω νοσοκομειακο θηλαστρο? Μπορώ να νοικιάσω? Μένω σε νησί !

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι μητέρα ενός βρέφους 64 ημερών. Μέχρι και την περασμένη Κυριακή όλα πήγαιναν καλά και ο μπέμπης μου θήλαζε αποκλειστικά με επιτυχία (σύμφωνα τουλάχιστον με τις μετρήσεις από την παιδίατρο). Την Κυριακή λόγω έντονου στρες και πίεσης από τη δουλειά παραλείψαμε το μεσημεριανό γεύμα του μπέμπη και όταν ήρθαμε σπίτι δεν θέλησε να φάει (τον πονούσε η κοιλιά του). Το πρόβλημα ξεκίνησε εκεί. Προσπαθώντας να τον ηρεμήσω δεν τράβηξα το γάλα που είχε συσσωρευτεί. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό ότι το άγχος υπήρχε μέχρι και την Τρίτη το πρωί (από τη δουλειά - ξέρω βλακεία μου) οδήγησε στο να ξυπν'ησω την Τρίτη και να παρατηρήσω ότι το στήθος μου εκεί που ήταν πολύ πρισμένο και έσταζε σχεδόν με γάλα, είχε ξεπριστεί, είναι πολύ μαλακό και όταν πάω να βγάλω δεν καταφέρνω να βγάλω παρά 10 ml, σε αντίθεση με παλιότερα που έβγαζα 60 από το κάθε στήθος.

Το ερώτημά μου είναι : μου κόπηκε το γάλα ή μπορώ να επαναφέρω την κατάσταση? το στήθος μου παρουσίασε διαφορά από τη Δευτέρα άπλά δεν του έδωσα και πολύ σημασία γιατί νόμιζα ότι ήταν παροδικό. Θέλω πολύ να θηλάσω και σήμερα το πρωί νοίκιασα και το symphony της medela Που θα έχω αύριο. Αν μπορώ να κανω κάτι παρακαλώ να με συμβουλέψετε πόσες αντλήσεις θα πρέπει να κάνω και αν πρέπει να βάζω ενδιάμεσα τον μπέμπη.

Το παράδοξο είναι ότι σήμερα που τον έχω όλη την μέρα στο στήθος παραπονέθηκε μόνο κάποια στιγμή το μεσημέρι όπου και προσπάθησα να του δώσω δικό μου ξεπαγωμένο αλλά δεν ήθελε. Σήμερα έχει λερώσει μέχρι τώρα 6 πάνες με ούρα.

Χθες είχαμε 8 πάνες με ούρα και 5 με κακά. Επισημαίνω ότι το πρόβλημα με τα πονάκια του μπέμπη το απόγευμα κρατάει καμιά εβδομάδα

 

Σας παραθέτω και τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. 22/11/2011 : 3000

27/11/2011 : 2960

6/12/11: 3000

20/12/11: 3700

10/1/12: 4450

25/1/12: 4900

 

2. Περίπου 7 γεύματα ή 8 αν δεν φάει σε κάποιο ικανοποιητικά

3. Σε όλα

4. Δεν έχει πάρει μέχρι τώρα (εκτός από μία φορά στην αρχή κάπου ανάμεσα στις 27/11/11 έως 6/12/11)

5. Δεν παίρνει

 

6. Χρησιμοποιούσα medela mini electric plus

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. Δεν έκανα συστηματικές αλλά όποτε αισθανόμουν πρισμένο το στήθος για τη δημιουργία τράπεζας. Από προχθές δεν μπορώ να αντλήσω

7β. Συνήθως το ξημέρωμα ή μέχρι τις 12 το μεσημε΄ρι

7γ. περίπου 20 λεπτά

 

8. 6 - 9.

 

9. από 1 έως 7

 

10. Το παιδί τις δύο τελευταίες ημέρες που έχουμε το θέμα με το στήθος δεν δε'ιχνει ενοχλημένο ή οτιδήποτε. Απεναντίας χαμογελά όλη την ώρα και είναι πολύ δραστήριο

 

να προσθέσω ότι στο απογευματινό γεύμα δεν εκατσε πάνω από 10 λεπτα στο στηθος κ εγω εβγαλα μετα 20 ml

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Από τη στιγμή που βρέχει τόσες πάνες, νομίζω ότι δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

 

Η όποια μείωση είναι προσωρινή και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι περισσότερο από συχνούς θηλασμούς.

 

Το θήλαστρο μάλλον δεν το χρειάζεσαι και μάλλον θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.

 

Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις: δίνεις ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα στο μωρό και όποτε ευκαιρείς μετά το θηλασμό, κάνεις ολιγόλεπτη άντληση για να δώσεις επιπλέον ερέθισμα. Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι μητέρα ενός βρέφους 64 ημερών. Μέχρι και την περασμένη Κυριακή όλα πήγαιναν καλά και ο μπέμπης μου θήλαζε αποκλειστικά με επιτυχία (σύμφωνα τουλάχιστον με τις μετρήσεις από την παιδίατρο). Την Κυριακή λόγω έντονου στρες και πίεσης από τη δουλειά παραλείψαμε το μεσημεριανό γεύμα του μπέμπη και όταν ήρθαμε σπίτι δεν θέλησε να φάει (τον πονούσε η κοιλιά του). Το πρόβλημα ξεκίνησε εκεί. Προσπαθώντας να τον ηρεμήσω δεν τράβηξα το γά[email protected]λα που είχε συσσωρευτεί. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό ότι το άγχος υπήρχε μέχρι και την Τρίτη το πρωί (από τη δουλειά - ξέρω βλακεία μου) οδήγησε στο να ξυπν'ησω την Τρίτη και να παρατηρήσω ότι το στήθος μου εκεί που ήταν πολύ πρισμένο και έσταζε σχεδόν με γάλα, είχε ξεπριστεί, είναι πολύ μαλακό και όταν πάω να βγάλω δεν καταφέρνω να βγάλω παρά 10 ml, σε αντίθεση με παλιότερα που έβγαζα 60 από το κάθε στήθος.

Το ερώτημά μου είναι : μου κόπηκε το γάλα ή μπορώ να επαναφέρω την κατάσταση? το στήθος μου παρουσίασε διαφορά από τη Δευτέρα άπλά δεν του έδωσα και πολύ σημασία γιατί νόμιζα ότι ήταν παροδικό. Θέλω πολύ να θηλάσω και σήμερα το πρωί νοίκιασα και το symphony της medela Μπορεισ να μου γραψεισ που το νοικιασεσ και ποσο?? θα με βοηθουσεσ παρα πολυ!!!Που θα έχω αύριο. Αν μπορώ να κανω κάτι παρακαλώ να με συμβουλέψετε πόσες αντλήσεις θα πρέπει να κάνω και αν πρέπει να βάζω ενδιάμεσα τον μπέμπη.

Το παράδοξο είναι ότι σήμερα που τον έχω όλη την μέρα στο στήθος παραπονέθηκε μόνο κάποια στιγμή το μεσημέρι όπου και προσπάθησα να του δώσω δικό μου ξεπαγωμένο αλλά δεν ήθελε. Σήμερα έχει λερώσει μέχρι τώρα 6 πάνες με ούρα.

Χθες είχαμε 8 πάνες με ούρα και 5 με κακά. Επισημαίνω ότι το πρόβλημα με τα πονάκια του μπέμπη το απόγευμα κρατάει καμιά εβδομάδα

 

Σας παραθέτω και τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. 22/11/2011 : 3000

27/11/2011 : 2960

6/12/11: 3000

20/12/11: 3700

10/1/12: 4450

25/1/12: 4900

 

2. Περίπου 7 γεύματα ή 8 αν δεν φάει σε κάποιο ικανοποιητικά

3. Σε όλα

4. Δεν έχει πάρει μέχρι τώρα (εκτός από μία φορά στην αρχή κάπου ανάμεσα στις 27/11/11 έως 6/12/11)

5. Δεν παίρνει

 

6. Χρησιμοποιούσα medela mini electric plus

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. Δεν έκανα συστηματικές αλλά όποτε αισθανόμουν πρισμένο το στήθος για τη δημιουργία τράπεζας. Από προχθές δεν μπορώ να αντλήσω

7β. Συνήθως το ξημέρωμα ή μέχρι τις 12 το μεσημε΄ρι

7γ. περίπου 20 λεπτά

 

8. 6 - 9.

 

9. από 1 έως 7

 

10. Το παιδί τις δύο τελευταίες ημέρες που έχουμε το θέμα με το στήθος δεν δε'ιχνει ενοχλημένο ή οτιδήποτε. Απεναντίας χαμογελά όλη την ώρα και είναι πολύ δραστήριο

 

να προσθέσω ότι στο απογευματινό γεύμα δεν εκατσε πάνω από 10 λεπτα στο στηθος κ εγω εβγαλα μετα 20 ml[/quote

 

 

Θα μπορούσες να γράψεις που το ενοικιάσες και πόσο;; Έχει site? τηλέφωνο;; Θα με βοηθούσες παρα πολυ!! Σε ευχαριστω!! Μην αγχωνεσαι όλα θα πανε καλα !! Δεν θα έχεις πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να γράψεις που το ενοικιάσες και πόσο;; Έχει site? τηλέφωνο;; Θα με βοηθούσες παρα πολυ!! Σε ευχαριστω!! Μην αγχωνεσαι όλα θα πανε καλα !! Δεν θα έχεις πρόβλημα!!

 

Το νοικιασα από την εταιρεία σε αυτό το λινκ: http://klinikum.gr/medela-products/

το κόστος είναι 60 ευρώ / μήνα για τους 2 πρώτους και 40 ευρώ / μήνα στη συνέχεια. Επίσης πληρώνεις τις χοάνες και τα σωληνάκια. Οι χοάνες δεν ξέρω ποσο γιατί εγώ είχα αλλά τα σωληνάκια κάνουν 7 ευρώ. Επίσης μεταφορικά 10 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...