Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τηλεόραση και παιδικός σταθμός/νηπιαγωγείο


Η χρήση ταινιών/τηλεόρασης στον παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο του παιδιού σας είναι καθημερινή?  

811

  1. 1. Η χρήση ταινιών/τηλεόρασης στον παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο του παιδιού σας είναι καθημερινή?

    • ναι είναι καθημερινή, δεν εντάσσεται στο πλαίσιο παρουσίασης κάθε θέματος
      46
    • ειναι κάποιες μέρες την εβδομάδα, δεν εντάσσεται στο πλαίσιο παρουσίασης κάθε θέματος
      53
    • είναι κάποιες φορές μέσα στο μήνα, εντάσσεται στο πλαίσιο παρουσίασης κάθε θέματος
      84


Recommended Posts

Είναι αντιεπαγγελματικό, αντιιδεοντολογικό και ενάντια σε κάθε θεωρία της παιδαγωγικής, να χρησιμοποιείται η τηλεόραση, ταινίες dvd, καθημερινά σαν μέσο ψυχαγωγίας.

 

Δυστυχώς όμως χρησιμοποιείται σε κάποιους παιδικούς σταθμούς.

 

Ρωτήστε στον παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο του παιδιού σας, είτε την διεύθυνση είτε δασκάλες και άλλους γονείς, για το αν υπάρχει καθημερινή χρήση της τηλεόρασης/ταινιών.

 

Ίσως σας βοηθήσουν τα εξής κείμενα

(κείμενο που φαίνεται εδώ, και το άρθρο που εμφανίζεται στον σύνδεσμο )

να απαιτήσετε, απο την διεύθυνση του παιδικού τον οποίο επισκέπτεται το παιδί σας, να καταργήσει αυτό το μέσο "ψυχαγωγίας".

 

Το κείμενο που υπογράφει η Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων για αυτό το θέμα:

 

Η τηλεόραση θεωρείται παιδαγωγικό μέσο μόνο όταν εντάσσεται στο θεματικό πρόγραμμα του παιδικού σταθμού:

όταν το θέμα παραδείγματος χάριν είναι το δάσος, προβάλλονται εικόνες απο δάση, ζώα και πουλιά, όταν το θέμα είναι τροχοφόρα προβάλλονται αυτοκίνητα και τρένα, όταν το θέμα είναι πόλη προβάλλονται σπίτια απο πόλεις και χωριά.

 

Αυτό το μέσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι μια φορά την εβδομάδα, ή μια φορά σε κάθε θεματική ενότητα, σαν συμπλήρωμα των διαφόρων μεθόδων με τις οποίες παρουσιάζεται αυτό το θέμα εάν αυτό κριθεί απαραίτητο.

 

Η τηλεόραση, όταν προβάλλεται σε αυτή ταινία που δεν έχει σχέση με το θεματικό πρόγραμμα του παιδικού σταθμού, θεωρείται απλώς ψυχαγωγικό μέσο και με αυτή την μορφή, ΔΕΝ εντάσσεται σε κανέναν διεθνώς γνωστό παιδαγωγικό στόχο.

 

Η ψυχαγωγία των παιδιών, είναι σημαντικό να λαμβάνει χώρα μέσω δραστηριοτήτων οι οποίες περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων την επικοινωνία των παιδιών μεταξύ τους καθώς και σωματική κίνηση, και για αυτό το λόγο, η καθημερινή παρακολούθηση ταινιών σαν ψυχαγωγικό μέσο στους παιδικούς σταθμούς δεν είναι ενδεδειγμένη αφού όχι μόνο δεν προάγει την επικοινωνία των παιδιών μεταξύ τους ή την σωματική κίνηση αλλά αντιθέτως ενισχύει την απραξία και την ακινησία.

 

Διεθνώς, θεωρείται τουλάχιστον απαράδεκτο εάν όχι αντιεπαγγελματικό, να χρησιμοποιείται καθημερινά σε παιδικό σταθμό η προβολή ταινιών σαν μέσο ψυχαγωγίας για παιδιά προσχολικής ηλικίας.

 

 

Διαβάστε εδώ το πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το παιδί και την τηλεόραση:http://parents.org.gr/psych/?sid=239

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μονο οταν βρεχει ζηταει η δασκαλα D.V.D απο τα παιδια για να απασχολουνται που δεν μπορουν να βγουν εξω μαλλον Δεν ξερω ακριβως

ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εμείς ακόμα δεν είμαστε σε ηλικία για παιδικό...αλλά για άλλη μια φορά ισχυροποιείται η άποψη οτι ο παιδικός που δούλευα ήταν φοβερός....δεν είχαμε καν τηλεόραση...τον χρόνο τον αφιερώναμε σε πιο εποικοδομητικές εργασίες αφού τηλεόραση ή βίντεο θα μπορούσαν να δουν αργότερα σπίτι κάτι που γίνεται στις περισσότερες οικογένειες ενώ μια κατασκευή ή κάποια μουσικοκινητική δραστηριότητα σίγουρα θα ήταν πιο ωφέλημη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nαί ήταν καθημερινή μας συνήθεια η παρακολούση dvd στον παιδικό σταθμό. Ομως με την πίεση και την εντονη διαμαρτυρία των γονέων και με την πολυτιμη βοήθεια της κας Στυλιανάκη και του Parents. Η τηλεόραση έκλεισε και απομακρύνθηκε από τον χώρο του παιδικου.

Ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου όλη την ομάδα που βοηθησε με τις πληροφορίες της και την ενεργή συμμετοχή της. :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

σ'εμας απ'οτι εχω δει οταν παω να παρω τον μικρο την βαζουν μερικες φορες οταν ειναι η ωρα που σχολανε -πχ γυρω στις 2, γιατι ο παιδικος λειτουργει ως τις 3- με καποιο παραμυθι ή τραγουδακια... αλλοτε παλι παραμυθια στο στερεο ή παιζουν ελευθερα... αν και στην αρχη μου φανηκε περιεργο, δεν το βρηκα τοσο τραγικο να δουν πχ ολα τα παιδακια μαζι λιγο nemo περιμενοντας να ερθουν οι γονεις να τα παρουν...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

απο οτι ξερω την τηλεοραση τη χρησιμοποιουν σπανια οταν ειναι να τους δειξουν κατι σχετικο με κάποιο θεμα η οταν ειναι να παρακολουθησουν καποια δραστηριοτητα οπως καποιες γιορτες που εχουν κανει .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο Νηπιαγωγείο ΔΕΝ χρησιμοποιούμε την τηλεόραση σαν μέσο ψυχαγωγίας. Η τηλεόραση και ο υπολογιστής υπάρχει στην αίθουσα για την περίπτωση που θέλουμε στα πλαίσια κάποιου project ή μιας θεματικής προσέγγισης να την χρησιμοποιήσουμε για να προβάλλουμε υλικό που έχει σχέση με αυτό/η ωστε να πάρουμε χρήσιμες πληροφορίες που θα χρησιμοποιήσουμε στην μαθησιακή διαδικασία και για κανέναν άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σημειώσω οτι δεν βρίσκω σωστό το να συγχέονται παιδικός σταθμός και νηπιαγωγείο. Επιτελούν διαφορετικό έργο και έχουν διαφορετικό ρόλο, πολύ σημαντικό και τα δύο αλλά δεν παύει να είναι διαφορετικός.

 

edit admin Γειά σας,

η προβολή dvd μας εχει αναφερθεί και σε παιδικούς σταθμούς και σε νηπιαγωγεία εξ'ου και η ύπαρξη μιας ψηφοφορίας και για τους δυο χώρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Στο ολοήμερο νηπιαγωγείο που πάει ο γιος μου, τους βάζουν DVD σε καθημερινή βάση. Στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης δε, που πηγαίνουν τα παιδιά φίλων μας, στο ολοήμερο δημοτικό, αντί για Προετοιμασία, παρακολουθούν παιδικά DVD.Απορώ πώς δεν έχουν διαμαρτυρηθεί οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Παρακαλώ όποιος επιθυμεί μπορεί (ανώνυμα) να στείλει στο εμαιλ info(at)parents.gr ειδοποίηση με το τηλέφωνο του παιδικού σταθμού/νηπιαγωγείου,

και το συμβάν, δηλαδή τι συμβαίνει, και πόσο συχνά, έτσι ώστε να παρέμβουμε ανάλογα και να στείλουμε το κείμενο που υπάρχει για αυτό το σκοπό.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν δεν θέλουν οι γονείς να παρέμβουν οι ίδιοι μπορούμε να το κανουμε εμείς για εκείνους.

αυτό όμως γίνετια ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ όταν έχουμε ένα τηλέφωνο τουλάχιστον του παιδικού σταθμού /νηπιαγωγείου, ...!

...

 

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ και ΜΗΝ αφήνετε να ισοπεδώνουν την αντίληψη του παιδιού σας, απλώς επειδη βαριούνται! πείτε τουλάχιστον σε εμάς. ! Κάποιες φορές ένα τηλέφωνο απο φορέα αρκεί για να τρομάξει τους υπευθύνους. !!! ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ να το κάνουν αυτό. Είναι τα μυαλά του αύριο τα οποία θα έπρεπε να ταίζουν με γνώση για όλα τα ωραία πράγματα/πειράματα κτλ που μπορεί να μάθει ένα παιδάκι, και με θετική σκέψη και ενέργεια,

και αντί αυτού,

..... dvd? ???? ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ? ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, δε πάμε καλά.

Σας παρακαλώ, αν δεν πιστευετε οτι ειμαστε 3οκοσμική χώρα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα παιδιά μας, σαν παιδιά τα οποία είναι αναγκασμένα να δέχονται τα μυνήματα που τους περνάνε άτομα τα οποία ΔΕΝ νοιάζονται, άτομα τα οποία βαριούνται, άτομα τα οποία αρέσκονται στο να βρίσκουν βολικές λύσεις ασχέτως αν αυτές είναι ενάντια σε ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

 

ακολουθούν ίσως σκληρά λόγια, αλλά σε μια κοινωνία νομίζω ότι δυστυχώς έτσι είναι:

 

ειδοποιήστε όποιον έχει παθητική στάση σε αυτό το πράγμα,

 

ότι είναι ΣΥΝΕΡΓΟΣ αυτής της διαδικασίας. ΣΥΝΕΡΓΟΣ, τίποτε άλλο. Μα είναι δυνατόν? Δε γινεται να κλεινουμε τα αυτιά μας και να λέμε δε βαριέσαι. και όσοι τα διαβάζετε, οφείλετε,

οφείλετε για αυτά τα παιδιά, και για την κοινωνία στην οποία θα ζουν μεθαύριο,

στο να ευαισθητοποιήσετε τον καθένα ο οποίος πιστεύει οτι "ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ".

 

σου στέλνω πμ:wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Όταν η μεγάλη μου κόρη πήγαινε στο νηπιαγωγείο έβλεπε αραιά και που κάποιο βιντεάκι. Δεν της έχει μείνει στη μνήμη σαν συχνό φαινόμενο μέσα στο μήνα, αλλά ίσως και να ήταν μόνο μια φορά σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Δέκα χρόνια αργότερα όταν η μικρή μου κόρη πήγε στο ίδιο νηπιαγωγείο τα πράγματα είχαν αλλάξει, γιατί έγινε ολοήμερο και στο χώρο της τηλεόρασης είχε μπει πλέον κουζίνα και τραπεζαρία για τα παιδάκια.

Στην ψηφοφορία δεν κατέθεσα ψήφο γιατί θεωρώ ότι δεν ανήκουμε σε καμιά κατηγορία.

 

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας!

Το αγοράκι μου είναι 3,5 ετών και πήγε πρώτη φορά φέτος σε δημοτικό παιδικό σταθμό.

Από την 1η Σεπτέμβρη που ξενικήσαμε δεν τα έχουν βγάλει στην αυλή να παίξουνε με την αιτιολογία πως πρέπει πρώτα να μάθουν το ένα το άλλο και να γίνουν ομάδα, και μετά να προαυλιστούν. Επίσης σήμερα που πήγα να τον πάρω γύρω στις 2:20 είδα πως είχαν μαζέψει όλα τα παιδάκια μπροστά στην τηλεόραση. Όταν ρώτησα τον γιό μου μου είπε πως είχαν ήδη δει και όλο τον Μπομπ τον Μάστορα, άρα πρέπει να τα είχαν στην tv τουλάχιστον από τις 2.

Αυτό σημαίνει πως όταν θα τον παίρνω στις 3:30 θα είναι κλεισμένος μέσα σε ένα κτήριο επί 7:30 ώρες και θα έχει καθήσει επί 1:30 στην τηλεόραση!!!

Υπάρχει κάποια πρόβλεψη όσον αφορά την εκπαίδευση των παιδιών στους Δημ.παιδ.σταθμ. ή είναι στην διάθεση των εκάστοτε εκπαιδευτών-ριών. Ελέγχονται από κάποιο ανώτερο όργανο ή κάνουν ότι τους βολεύει για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο? :?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εψαχνα παιδικο σταθμο για την κορη μου πηγα σε ενα ιδιωτικο σχολειο απο τα πολυ καλα δεν ξερω εαν πρεπει να αναφερω το ονομα η να το στειλω με πμ,κ οταν πηγα να δω τις αιθουσες μεσα,τα παιδακια ειχαν κατσει μπροστα απο εναν υπολογιστη κ ρωτησα εαν τους μαθαινουν,κ μου ειπε η δασκαλα ναι κ οταν πηγα μπροστα απο τον υπολογιστη ειδα οτι τους ειχα βαλει dvd κ εβλεπαν.Το θεωρω απαραδεκτο εννοειται οτι εφυγα τρεχοντας,γιατι περα του οτι εβλεπαν εργο προσπαθησε να μου το καλυψει κι ολας.Ελεος, Μαρια εαν θελεις πεσμου εαν πρεπει να γραψω το ονομα του σχολειου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την Παρασκευή έμαθα από την κόρη μου ότι το μεσημέρι τους λένε πως θα κοιμηθούν στο σπίτι με τον μπαμπά και την μαμά και πως μετά το φαγητό τους βάζουν dvd για να ηρεμήσουν.

Δεν είχα δει καν την τηλεόραση... Μου είπε πως βλέπουν τον Μόμπυ Ντικ. Νομίζω πως δεν επιτρέπεται αυτό. Αν κάποιος/κάποια νηπιαγωγός μπορεί να με διαφωτίσει πριν ρωτήσω στο νήπιο, θα το εκτιμούσα.

Δηλαδή αν κάποια παιδάκια νυστάζουν τους λένε δεν πειράζει θα κοιμηθείς στο σπίτι; Τότε γιατί τους πήγαμε σεντόνια και μαξιλάρια;

 

Μάλλον πρέπει να μιλήσουμε με την νηπιαγωγό....

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς κάθε Παρασκευή βλέπουν dvd, αλλά αν κάποιο παιδάκι νυστάζει το βάζουν για ύπνο. Δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης και που αποσκοπεί αυτό;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου δεν τα λέει και όλα ξεκάθαρα. Την ρώτησα αν βλέπουν συχνά τηλεόραση και μου είπε κάθε μεσημέρι... Δεν νομίζω να μου λέει ψέματα σε αυτό, δεν έχει και κάποιο λόγο άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Eμας μας ζητησαν sleeping bag, ειπαν ομως πως δεν θα πιεζουν για υπνο. Θα κανουν χαλαρωση, οποιο παιδακι νυσταζει θα κοιμηθει, τα υπολοιπα θα δουν DVD. Μεχρι τωρα βεβαια ο δικος μου μου ειπε πως δεν βλεπουν.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε πως τα βάζουν σε καρεκλάκια σαν σινεμά και βλέπουν παιδικά. Όταν την ρωτάω γιατί δεν κοιμάσαι δεν νυστάζεις καθόλου κτλ, πότε μου λέει δεν θέλω να κοιμηθώ και πότε μου λέει δεν μας βάζουν για ύπνο για να κοιμηθούμε σπίτι. Στο θέμα του ύπνου δεν βγάζω άκρη γιατί δεν μου τα λέει ξακάθαρα τα πράγματα.

Σήμερα της είπα αν νυστάξεις ή κουραστείς, πες στη δασκάλα σου να ξαπλώσεις για λίγο και μου είπε εντάξει...Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιος επιθυμεί μπορεί (ανώνυμα) να στείλει στο εμαιλ info(at)parents.gr ειδοποίηση με το τηλέφωνο του παιδικού σταθμού/νηπιαγωγείου,

και το συμβάν, δηλαδή τι συμβαίνει, και πόσο συχνά, έτσι ώστε να παρέμβουμε ανάλογα και να στείλουμε το κείμενο που υπάρχει για αυτό το σκοπό.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν δεν θέλουν οι γονείς να παρέμβουν οι ίδιοι μπορούμε να το κανουμε εμείς για εκείνους.

αυτό όμως γίνετια ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ όταν έχουμε ένα τηλέφωνο τουλάχιστον του παιδικού σταθμού /νηπιαγωγείου, ...!

...

Θα το ψάξω λίγο το θέμα και θα σου πω.

Εχω την υπόνοια ότι βάζουν καθημερινά dvd, αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει.

Μιά μέρα οι κόρες μου, μόλις γύρισαν από τον παιδικό, μου είπαν ότι είδαν bob σφουγκαράκη:shock: ρωτάω γλυκά γλυκά :mrgreen: που τον είδατε καλές μου? Στο σχολείο? Ναιιιι μου λένε με χαρά. Εγώ κάγκελο.

Μετά από 2 μέρες, κάνω ντου στον σταθμό, και βλέπω την τηλεόραση να παίζει. Μου γυρίζει το μάτι, αλλά δεν λέω τίποτα. Ετοιμάζομαι για δεύτερο ντου, και τότε θα σας πω.

Οχι ότι δεν θα πω τίποτα εγώ. Θα πω δυο κουβεντούλες με την υπεύθυνη - ιδιοκτήτρια.

Και ρωτώ. Εστω ότι βάζουν καθημερινά dvd, τι κάνω? Παίρνω τα παιδιά και τα πάω αλλού? Ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί καλά καλά σε αυτόν, είδα και έπαθα τρεις βδομάδες. Πάλι από την αρχή?

Και δείχνουν πια ευχαριστημένες, και για τις δασκάλες, λένε καλά λόγια. Τι κάνουμε?:?:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Και ρωτώ. Εστω ότι βάζουν καθημερινά dvd, τι κάνω? Παίρνω τα παιδιά και τα πάω αλλού? Ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί καλά καλά σε αυτόν, είδα και έπαθα τρεις βδομάδες. Πάλι από την αρχή?

Και δείχνουν πια ευχαριστημένες, και για τις δασκάλες, λένε καλά λόγια. Τι κάνουμε?:?:

 

H γνώμη μου είναι ότι, αν σε ενοχλεί πολύ, τα παίρνεις. Αν και, χωρίς παρεξήγηση, έπρεπε να το είχες ψάξει πιο νωρίς ειδικά αν ο σταθμός είναι ιδιωτικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Χθες πληροφορήθηκα από την 2,5 ετών κόρη μου ό,τι στον παιδικό που τη στέλνω (ιδιωτικός) βλέπουν τηλεόραση.. έπεσα από τα σύννεφα γιατί δεν το περίμενα.. μίλησα σήμερα με τη διευθύντρια, και παραδέχτηκε ότι βλέπουν το πρωί λέει περίπου ένα τέταρτο και το απόγευμα άλλο τόσο.

Είμαι τελείως αντίθετη με το να βλέπουν τα παιδιά (τόσο μικρά) τηλεόραση και στο σπίτι όσο η μικρή είναι ξύπνια η τηλεόραση είναι πάντα κλειστή.

Μου είπε βέβαια η διευθύντρια ότι βλέπουν εκπαιδευτικά προγράμματα εγκεκριμένα και λοιπά, παραμύθια και κανένα παιδικό όπως ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης..

από την άλλη πλευρά, τι να κάνει η μικρή όσο τα άλλα παιδιά βλέπουν; να είναι στο περιθώριο;;

και οι ειδικοί που φωνάζουν ότι ως 3 χρονών η τηλεόραση απαγορεύεται;;

 

έχετε παρόμοια εμπειρία να βλέπουν τηλεόραση στον παιδικό;; είναι λογικό;

υπάρχει κάποια ειδικός που μπορεί να με συμβουλέψει;;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...