Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνώμες για επιλογή ονόματος


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι στη 19η εβδομάδα και θα ήθελα τη βοηθειά σας για το όνομα της μικρής καθώς θέλω να μην αρέσει μόνο σε μένα το όνομα και στους υπόλοιπους να φαίνεται γελοίο.. Είμαι μεταξύ των

 

1)Αριάδνη

2)Δανάη

3)Ισμήνη

4)Μελίνα

5)Νεφέλη

 

Αν γίνεται να ψηφίζεται μόνο ένα .. Οποιο σας αρέσει πιο πολύ.. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! :eek::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις προτίμηση στα αρχαιοελληνικά ονόματα και δε θα διαφωνήσω μαζί σου!!! Είναι πράγματι και τα 5 που σκέφτεσαι πολύ θηλυκά, εύηχα και δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος να μην του αρέσουν!!! Ωστόσο κατ' εμέ, το ωραιότερο είναι το Νεφέλη, και σαν ήχος και σαν έννοια. Με σιγουριά αν έκανα κορίτσι θα το είχα πολύ ψηλά στη λίστα επιλογής... Με το καλό να σου έρθει η μπεμπούλα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις προτίμηση στα αρχαιοελληνικά ονόματα και δε θα διαφωνήσω μαζί σου!!! Είναι πράγματι και τα 5 που σκέφτεσαι πολύ θηλυκά, εύηχα και δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος να μην του αρέσουν!!! Ωστόσο κατ' εμέ, το ωραιότερο είναι το Νεφέλη, και σαν ήχος και σαν έννοια. Με σιγουριά αν έκανα κορίτσι θα το είχα πολύ ψηλά στη λίστα επιλογής... Με το καλό να σου έρθει η μπεμπούλα σου!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, γιατί και υπέροχο είναι και πολύ πιο σπάνιο.

 

Τα υπόλοιπα έχουν "παραφορεθεί", ειδικά τα Μελίνα-Δανάη-Νεφέλη.

 

Ο σύζυγος είναι σύμφωνος για την επιλογή άσχετου με την οικογένεια ονόματος; Στο λέω για να μην απογοητευτείς όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη, γιατί και υπέροχο είναι και πολύ πιο σπάνιο.

 

Τα υπόλοιπα έχουν "παραφορεθεί", ειδικά τα Μελίνα-Δανάη-Νεφέλη.

 

Ο σύζυγος είναι σύμφωνος για την επιλογή άσχετου με την οικογένεια ονόματος; Στο λέω για να μην απογοητευτείς όταν έρθει η ώρα.

 

Ναι μαζί έχουμε καταλήξει σ αυτα τα 5 :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Είμαι στη 19η εβδομάδα και θα ήθελα τη βοηθειά σας για το όνομα της μικρής καθώς θέλω να μην αρέσει μόνο σε μένα το όνομα και στους υπόλοιπους να φαίνεται γελοίο.. Είμαι μεταξύ των

 

1)Αριάδνη

2)Δανάη

3)Ισμήνη

4)Μελίνα

5)Νεφέλη

 

Αν γίνεται να ψηφίζεται μόνο ένα .. Οποιο σας αρέσει πιο πολύ.. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! :eek::lol:

 

Εγω ψηφίζω Αριάδνη φοβερο ονομα..:-)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όλα πολύ όμορφα.Θα ψηφιζα το Μελίνα, που ήταν και στις σκέψεις που κάναμε για τη δική μας κόρη, με την προϋπόθεση ότι θα είναι και το όνομά της αυτό και όχι π.χ. Μελιτινη ή Μελπομενη των οποίων το Μελίνα συνήθως είναι υποκοριστικό.

Κατά σειρα θα έλεγα:

Μελίνα

Αριάδνη

Ισμήνη

Δανάη

Νεφέλη

και μάλλον θα απέφευγα το Νεφέλη, γιατί παραήταν της μόδας μία γενιά πίσω και χρειάζεται ένα διάλειμμα :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...