Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σας,ειμαι η Σμαρώ 36 χρονών και απο τα 26 μου κανω εξωσωματικες 7 στο σύνολο και 2 πρώορους τοκετους χωρις να επιβιώσουν τα μωρά μας.Μετα απο πολυ ωριμη σκεψη δική μου και του άντρα μου αποφασησαμε να προβούμε σε ιδιωτική υιοθεσία.Το ψαξαμε και σε δημοσια αλλα ειναι πολύ μεγαλη η αναμονη.Ξερω μεσα σε ενα σαιτ ειναι λιγο δυσκολο,αλλα καθε πληροφορια σοβαρη θα μας ειναι χρησιμη.Η αγαπη μας ειναι μεγάλη για να την δώσουμε σε ενα μωρο οπως στοργη γερα θεμέλια για μια ευτυχισμενη ζωη,μια οικογενεια!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας,αν καποιος η κάποια γνωριζει καποιον δικηγορο που ασχολείται με ιδιωτική υιοθεσία μπορει να μου στείλει προσωπικό μηνυμα η να επικοινωνησει μαζί μου στο 6987235000.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Μεχρι τώρα μου δώσανε πληροφορίες διάφορα κέντρα μονο απο το εξωτερικό με αρκετά χρήματα μέχρι να γίνει η υιοθεσία.Το θέμα αυτου του μηνύματος δεν είναι τα χρήματα αλλα ολοκληρη χώρα η Ελλάδα μας κανείς δεν έχει να πεί κατι.Θα μου πείτε μέσα απο ενα φορουμ?Και όμως εξω απο φόρουν πέρνουν πληροφοριες και ξερουν με ποιά βήματα να προχωρίσουν.Δεν ειναι κακό και ντροπή η παρανομο να πεις κατι.Δεν πάμε να κλέψουμε!!! Εγω ειμαι εδω και το παλευω,φανταζομαι και ειμαι σιγουρη πως ειμαστε πολλα ατομα που θελουμε και ψαχνουμε το ιδιο,Αγαπη,ζεστασια γερα θεμελια ζωης μια οικογενεια σε ενα δυο οσα παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου σμαρω.

το θεμα με τις υιοθεσιες ειναι δυσκολο. η επισημη (μεσω κρατικων ιδρυματων) αργει παρα πολυ - οπως το ειπες και εσυ, και οι διαδικασιες και συνθηκες ειναι παραλογες, ενω οι ιδιωτικες γινονται μεσω καποιων δικηγορων που μπορεις να απευθυνθεις και δεν αργουν καθολου, αλλα..

ολες οι ιδιωτικες υιοθεσιες προυποθετουν πολλα χρηματα. μαυρα φυσικα. επισημα δεν μιλαει κανενας, γι'αυτο και δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες επι του θεματος.

η μονη λυση ειναι αν σου τυχει καποια γνωστη, φιλη να γεννησει και δεν το θελει το παιδι, να το ξερεις απο πρωτο χερι και να το παρεις εσυ. αλλα αυτο συμβαινει εξαιρετικα σπανια, και αν συμβει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Σμαρω καλησπέρα! δεν ξερω αν διαβασες το πμ που σου εστειλα και εγω συγκεντρωνω πληροφοριες για την υιοθεσια επειδη αυτό ειναι το θεμα του διδακτορικου μου. θελεις να μιλησουμε τηλεφωνικά; να σου τηλ στον αριθμο που εδωσες;

σιγουρα χρειαζεται χρημα για να μπορεσεις να αποκτησεις ενα παιδακι από καποια αγνωστη γυναικα ιδιωτικα. τωρα πού να την βρεις την γνωστη που να θελει να δωσει το παιδι της και να μην το μετανιωσει; γιατι δεν κανεις μια αιτηση στο μητερα; παραλληλα ψαχνεις και ιδιωτικα. το θεμα της εξωσωματικης εχει κλεισει για σενα; ξερω μια περιπτωση υιοθεσιας δυο αδελφων απο το μητερα. μπορει να καθυστερει λιγακι η διαδικασια αλλα δεν εχεις να χασεις τπτ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρίτα ειδα το πμ σου μπορεις οποτε θελεις να μου πάρεις τηλ.Για ακομη μια εξωσωματική οχι δεν το σκευτομαι μετραω 7 στο συνολο.Ειμαι της αποψης μανα καρδιας ειναι και αυτή που το μεγαλώνει και το αγαπάει οπως τον ίδιο της τον εαυτό!Απο το κεντρο Μητέρα ειναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί δεν ειμαι απο Αθήνα και πρέπει καθε μηνα να ειμαι στο κεντρο,απο πολυ γνωστα μου ατομα που κανανε αιτηση σήμερα μετρουν 5 χρόνια χωρις καποιο αποτέλεσμα απο 40 χρ τωρα ειναι 45 χρ.Αν δεν βρώ μωρακι απο εδω (Ελλαδα)θα φτασω και Βουλγαρία που βρισκεις πολύ σύντομα απο δικά τους ιδρύματα νομιμα.Εξαλου ολα τα παιδακια ειναι τα ιδια η ψυχούλα τους δεν εχει συνορα θρησκείες γιατι ειναι απλα...παιδακια!Ειμαι τοσο πολυ αποφασισμενη και εχω διπλα μου τον αντρα μου και το μωράκι μας ειναι καπου εκει εξω.....Ευχαριστω ειμαι εδώ για καθε σοβαρή πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σμαρω. κ εγω εχω κανει αιτηση στο πρωην ΠΙΚΠΑ, αλλα δεν χρειαζεται να ειμαι καθε μηνα στο ιδρυμα.θα παρει περιπου 3 χρονια μας ειπαν, αναλογως κ την αιτηση φυσικα.μηπως δεν σου εδωσαν σωστες πληροφοριες?να ξερεις οτι στο Μητερα αργουν περισσοτερο οι διαδικασιες. τωρα να ξερεις οτι αν κινηθεις ιδιωτικα, οποιαδηποτε χρηματικη συναλλαγη αναμεσα στις δυο πλευρες ειναι παρανομη.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τοσο πολυ αποφασισμενη και εχω διπλα μου τον αντρα μου και το μωράκι μας ειναι καπου εκει εξω.....Ευχαριστω ειμαι εδώ για καθε σοβαρή πληροφορια!

 

 

Καλησπέρα, θα έχεις δει φαντάζομαι ένα ποστ μιας κοπελίτσας (manoylini) που θέλει να δώσει το μωρό της για υιοθεσία. Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις μαζί της ίσως.

Kαλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα έχεις δει φαντάζομαι ένα ποστ μιας κοπελίτσας (manoylini) που θέλει να δώσει το μωρό της για υιοθεσία. Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις μαζί της ίσως.

Kαλή επιτυχία!

 

Καλημέρα ναι το εχω δει.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σμαρω. κ εγω εχω κανει αιτηση στο πρωην ΠΙΚΠΑ, αλλα δεν χρειαζεται να ειμαι καθε μηνα στο ιδρυμα.θα παρει περιπου 3 χρονια μας ειπαν, αναλογως κ την αιτηση φυσικα.μηπως δεν σου εδωσαν σωστες πληροφοριες?να ξερεις οτι στο Μητερα αργουν περισσοτερο οι διαδικασιες. τωρα να ξερεις οτι αν κινηθεις ιδιωτικα, οποιαδηποτε χρηματικη συναλλαγη αναμεσα στις δυο πλευρες ειναι παρανομη.

Ναι εχω καποιες πληροφοριες και απο το ΠΙΚΠΑ.Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, είμαι η Γεωργία. Μετά από 10 αποτυχημένες εξωσωματικές (7 αποβολές και 2 εξωμήτριες κυήσεις) ο μόνος τρόπος να αποκτήσουμε ένα παιδάκι είναι η υιοθεσία. Έχουμε ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες για υιοθεσία σε ιδρύματα της Ελλάδας και της Βουλγαρίας, όμως ο χρόνος κυλά και οι διαδικασίες αυτές είναι ανελέητα αργές. Αποφασίσαμε λοιπόν να αναζητήσουμε το παιδάκι μας μέσω ιδιωτικής υιοθεσίας. Αν κάποια μπορεί να μας βοηθήσει, θα μας έκανε τους ευτυχέστερους ανθρώπους στον κόσμο! Παρακαλώ, αν έχετε κάποια σχετική πληροφορία που θα βοηθούσε, στείλτε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.Επειδή δέχομαι πολλά μηνύματα αν εχω κάποια νεοτερα για την ιδιωτική υιοθεσία και μου ειναι αδύνατο να απαντήσω σε ολους,το λεω εδω,οχι δεν εχω κάτι νεοτερο προς το παρον.Υπάρχουν καποιοι δικηγοροι που μπορουν να σε βοηθήσουν και είναι στην Αθήνα.Απο κεντρα Μητερα, προνοια και καποια αλλα προς το παρον δινουν μονο σε αναδοχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Επειδή δέχομαι πολλά μηνύματα αν εχω κάποια νεοτερα για την ιδιωτική υιοθεσία και μου ειναι αδύνατο να απαντήσω σε ολους,το λεω εδω,οχι δεν εχω κάτι νεοτερο προς το παρον.Υπάρχουν καποιοι δικηγοροι που μπορουν να σε βοηθήσουν και είναι στην Αθήνα.Απο κεντρα Μητερα, προνοια και καποια αλλα προς το παρον δινουν μονο σε αναδοχη.

Σ' ευχαριστούμε πολύ, Σμαρώ για την απάντηση.

Εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας,

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

έχουμε κάνει αιτήσεις υιοθεσίας στο Μητέρα από τον Φεβρουάριο και στον Άγιο Στυλιανό από τον Ιούλιο και τώρα είμαστε στην αναμονή. Δεν έχουμε παιδιά και ο τρόπος απόκτησης που επιλέξαμε είναι αυτός. Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία ή εμπειρία από ιδιωτική υιοθεσία.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, AndrianaTheo είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

έχουμε κάνει αιτήσεις υιοθεσίας στο Μητέρα από τον Φεβρουάριο και στον Άγιο Στυλιανό από τον Ιούλιο και τώρα είμαστε στην αναμονή. Δεν έχουμε παιδιά και ο τρόπος απόκτησης που επιλέξαμε είναι αυτός. Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία ή εμπειρία από ιδιωτική υιοθεσία.

 

Σας ευχαριστώ

Καλημέρα σας έχω κάνει αίτηση υιοθεσίας στον Αγ.Στυλιανό τον Απρίλιο του 2018 και είμαστε και εμείς στην αναμονή.Τον Μαιο είχαμε την πρώτη κοινωνική έρευνα στο σπίτι μας απο την κοινωνική λειτουργό.Αν δεις στην αναζήτηση έχω ανοίξει ενα θέμα υιοθεσία Αγ.Στυλιανός.Θα χαρώ να τα λέμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει κατι για ιδιωτικη υιοθεσια.

Εχω μια μακροχρονια σχεση αλλα δυστυχως δεν εχουμε καταφερει να αποκτησουμε δικο μας παιδακι.

εχω μεγαλη λαχταρα να αποκτησω ενα υγειες μωρακι και να του δωσουμε ολη την αγαπη μας

Ομως μεσω ιδρυματων θελει πολλα χρονια και ηδη ειμαστε λιγο μεγαλοι οποτε δεν μπορουμε να περιμενουμε χρονια.

θα ηθελα πολυ να γνωριζα μια κοπελιτσα που για δικους της λογους εχει αποφασισει να δωσει το παιδακι της.

ομως καταλαβαινω οτι αυτο ειναι δυσκολο.

Απο την αλλη μου ερχεται στο μυαλο αυτη η κοπελα απο την πετρουπολη που μολις γεννησε πεταξε το παιδι της απο το μπαλκονι

και λεω ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!  εμεις λαχταραμε ενα παιδακι και αλλοι τα πετανε

μακαρι να την ειχα γνωρισει και να ειχε σωθει αυτο το αγγελουδακι.

οποιες πληροφοριες περι ιδιωτικης υιοθεσιας ευπροσδεκτες

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σας. βρήκα τυχαία την ιστοσελίδα σας και διαπίστωσα ότι πολλοί μιλούν για το θέμα της υιοθεσίας. με το σύζυγό μου ψάχνουμε να υιοθετήσουμε ένα παιδάκι με ιδιωτική υιοθεσία διότι είναι πιο σύντομη η διαδικασία. αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται να δώσει το μωράκι της το οποίο έχει γεννήσει ή θα γεννήσει, για ιδιωτική υιοθεσία ας μου στείλει μήνυμα στο [email protected] ή να επικοινωνήσει στα τηλ. 210-8826564 και 6979143875. ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, χάρηκα που έγινα μέλος της μικρής κοινότητάς σας. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να βρεις άκρη μέσω των σάιτ, αλλά δεν έχω άλλη εναλλακτική.... Ψάχνω και εγώ αλλά και η οικογένειά μου εδώ και πολύ καιρό να υιοθετήσουμε ένα μωρό, αλλά όπου έχουμε απευθυνθεί καταλήξαμε να βρεθούμε σε αδιέξοδο. Είμαστε μια αρκετά εύπορη οικογένεια και εκτός απο τη στοργή και την αγάπη που είμαστε και πιο συγκεκριμένα είμαι να δώσω, μπορούμε να του προσφέρουμε μια άνετη ζωή. Αγαπάω πολύ τα παιδιά και θέλω να αποκτήσω ένα δικό μου, μέσω ιδιωτικής υιοθεσίας, γιατί οι διαδικαστικαστικές εκτός απο το χρόνο που παίρνουν, είναι και εξαντλητικές. Αν γνωρίζετε κοπέλα, είτε κυρία που θέλει να δώσει το βρέφος της για υιοθεσία να επικοινωνήσει μαζί μου, θα σας το χρωστάω για μια ζωή. Το προσωπικό μου κινητό: 6994301308. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους 

Λογω σοβαρού προβλήματος υγείας αδυνατώ να κυοφορήσω κάτι που με έχει καταβάλλει πολύ ψυχολογικά.Επίσης μεγάλη ειρωνία είναι ότι αυτός είναι και λογής να με απορρίψουν από κρατική υιοθεσία.Οποτε ο μόνος δρόμος είναι η ιδιωτική υιοθεσία.Θα παρακαλούσα οποίος έχει σχετικές πληροφορίες να με βοηθήσει.Ξέρω ότι αυτές συνήθως γίνονται μέσω δικηγόρων γι αυτό και θερμοπαρακαλώ οποίος ξέρει κάποιον δικηγόρο να απευθυνθώ ας επικοινωνήσει έστω και με προσωπικό μήνυμα.Δεν με ενδιαφέρει η πόλη όπου και να είναι θα πάμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 

 

Καλησπέρα σας . Είμαστε νέο ζευγάρι , με πολλές αποτυχημένες προσπάθειες και αποφασίσαμε ,αντί να καταφύγουμε στη λύση της εξωσωματικής να υιοθετήσουμε ένα παιδάκι, καθώς για εμάς δεν έχει καμία διαφορά θα είναι παιδί μας . 


Αν κάποια από εσάς γνωρίζει κάποιες λεπτομέρειες είτε για υιοθεσία από ίδρυμα ( αν και είναι πιο χρονοβορα) , είτε για ιδιωτική παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου  είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα. 
 

Ευχαριστω πολύ !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
On 11/8/2016 at 9:36 AM, Smaro1980 said:

Καλημέρα σας,ειμαι η Σμαρώ 36 χρονών και απο τα 26 μου κανω εξωσωματικες 7 στο σύνολο και 2 πρώορους τοκετους χωρις να επιβιώσουν τα μωρά μας.Μετα απο πολυ ωριμη σκεψη δική μου και του άντρα μου αποφασησαμε να προβούμε σε ιδιωτική υιοθεσία.Το ψαξαμε και σε δημοσια αλλα ειναι πολύ μεγαλη η αναμονη.Ξερω μεσα σε ενα σαιτ ειναι λιγο δυσκολο,αλλα καθε πληροφορια σοβαρη θα μας ειναι χρησιμη.Η αγαπη μας ειναι μεγάλη για να την δώσουμε σε ενα μωρο οπως στοργη γερα θεμέλια για μια ευτυχισμενη ζωη,μια οικογενεια!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλημέρα φίλη. Αν βρήκες άκρη θα μπορούσες να μου στείλεις μήνυμα για την ιδιωτική υιοθεσία? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,  αν καποιος γνωριζει κατι για ιδιωτική υιοθεσία να μου στείλει μηνυμα, προσπαθω εδω και καιρο να βρω πληροφοριες αλλα τιποτα, δυστηχως.

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Έχουμε ξεκινήσει και εμείς τις διαδικασίες για να κάνουμε αίτηση για παιδάκι. Όμως σκεφτόμαστε και την ιδιωτική υιοθεσία, αλλά δεν ξέρουμε πού να απευθυνθούμε. Η σκέψη μας είναι ότι έτσι δεν θα μπει καθόλου σε ίδρυμα το παιδί. Γνωρίζει κάποιος πως ερχόμαστε σε επαφή με νέες μανούλες που θα δώσουν το μωράκι τους; Υπάρχει κάποια οργάνωση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...