Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρεπει να δωσω το μωρο μου για υοθεσια,βοηθηστε με


Recommended Posts

καλησπέρα σας είμαι καινουργια στο φορουμκαι δεν ξερω αν γραφω και στο σωστο θεμα.ειμαι 23 χρονων και εγγυος στον 3ο μηνα.για διαφορουσ σοβαρουσ λογουσ το μωρο μου δεν μπορω να το κρατησω!!! δεν θελω να κανω εκτρωση διοτι είναι φονος!!!και παρολο που δεν μπορω να το κρατησω δεν μου παει η καρδια να το ριξω.υελω να το δωσω για υοθεσια.ειμαι σιγουρη για αυτό γιατι το σκεφτηκα πολύ!!!θελω να βρω μια οικογενεια που θα θελει να το υοθετησηθα είναι καλη και θα είναι και αυτό ευτυχισμενο και θα εχει τη ζωη που του αξιζει!!!!!!σας παρακαλω πειτε μου που μπορω να απευθυνθώ?η υπαρχει καποια οικογενεια που θελει να υοθετησει ένα παιδακι!!!και εγω και το μωρο ειμαστε απολυτα υγειης.ειμαι κοριτσι που προσεχει πολύ την διατροφή της και την υγεια της οποτε και το μωρο μου θα γεννηθεί υγειεστατο.μεχρι τωρα η εγγυμοσυνη μου εξελισσεται πολύ καλα.θα ηθελα να βρω μια οικογενια που θα ηθελε να υοθετησειτο μωρο μου και να την γνωρισω οπωσ και να με γνωρισουν ώστε να τους το δωσω.ξερω ότι πολλοι μπορει να με κατακρινεται για αυτό που θελω να κανω αλλα δεν εχω άλλη λυση!!!!και προτιμω να το δωσω για υοθεσια παρα να του στερησω τη ζωη!!!!!!σας παρακαλω στειλτε μου μνμ αν γνωρίζετε καποια οικογενια που θελειμωρο η καποιον συλλογο που μπορω να απευθυνθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε συνηθίζω να απαντάω σε τέτοιου είδους θέματα, αλλά μου φαίνεσαι πολύ ειλικρινής κοπέλα μου!

κορίτσι μου εγώ σου λέω να το σκεφτείς πολύ καλά πριν το αποφασίσεις...

Συζήτησέ το με τους δικούς σου ανθρώπους, μη το κρατήσεις όλο μέσα σου!

Αν τελικά καταλήξεις στην υιοθεσία, κανείς δε θα πρέπει να σε κατηγορήσει! Είναι μια πράξη πολύ μεγάλη, θα χαρίσεις σε κάποιον/κάποιους ένα τεράστιο δώρο και μια τεράστια ευτυχία!

Μία συμβουλή κορίτσι μου: αν ήμουν στη θέση σου, δε θα επέλεγα κάποιον να υιοθετήσει το μωρό μου μέσω ενός φόρουμ!! Μακάρι όλα να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα για το μωράκι σου κυρίως!!

Link to comment
Share on other sites

δε συνηθίζω να απαντάω σε τέτοιου είδους θέματα, αλλά μου φαίνεσαι πολύ ειλικρινής κοπέλα μου!

κορίτσι μου εγώ σου λέω να το σκεφτείς πολύ καλά πριν το αποφασίσεις...

Συζήτησέ το με τους δικούς σου ανθρώπους, μη το κρατήσεις όλο μέσα σου!

Αν τελικά καταλήξεις στην υιοθεσία, κανείς δε θα πρέπει να σε κατηγορήσει! Είναι μια πράξη πολύ μεγάλη, θα χαρίσεις σε κάποιον/κάποιους ένα τεράστιο δώρο και μια τεράστια ευτυχία!

Μία συμβουλή κορίτσι μου: αν ήμουν στη θέση σου, δε θα επέλεγα κάποιον να υιοθετήσει το μωρό μου μέσω ενός φόρουμ!! Μακάρι όλα να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα για το μωράκι σου κυρίως!!

 

σε ευχαριστω πολύ που μου απαντησες!!!το εχω συζητησει με την οικογενεια μου και αν και δεν είναι συμφωνοι καταλαβαν ότι δεν μπορω να κανω αλλιωσ και συμφωνήσανε!!εχεισ δικιο τοι το φορουμ δεν είναι το καταλληλο μεροσ για να ψαχνω μια οικογενεια για να υοθετησει το μωρο μου απλωσ δεν ξερουμε που να απευθυνθούμε!!!μπηκα εδώ γιατι διαβασα ότι πολλες γυναικες προσπαθουνε για παιδακι.μακαρι να μπορουσα να το κρατρησω αλλα για παρα πολλουσ λογουσ αυτό δεν γινεται.πρεπει οπωσδήποτε να βρω μια καλη και σωστη οικογενεια για να το υοθετησει!και ψαχνω από τωρα γιατι θελω να τους γνωρισω και να με γνωρισουν ώστε να δω ότι είναι σωστοι ανθρωποι οπωσ και να διαπιστωσουν και οι ιδιοι ότι είμαι μια φυσιολογικη υγειης κοπελα οπου το μωρο που θα γεννησω δεν α εχει κανενα πρόβλημα.ξερω ότι πολλα ζευγάρια προσπαθουνε.\ και δεν τα καταφερνουν.δεν θα ηθελα με τιποτα να εκανα εκτρωση και να το σκοτωνα παρολο που δεν μπορω να το κρατησω για αυτό και το σκεφτηκα παρα πολύ σοβαρα και είμαι σιγουρη για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση προς καποια οικογενεια θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο ακομα...να προχωρησει λιγο η εγκυμοσυνη σου να δεις πως θα νιωσεις με κοιλια φουσκωμένη η με εμβρυο να κλωτσαει...μπορει να αλλαξεις γνωμη κ ειναι κριμα να μην δωσεις χρονο στον εαυτο σου απο τη μια η να στερησεις τη χαρα απο μια οικογενεια απο την αλλη....

Εγω θα σου πω καλη τυχη σε οτι κ αν αποφασισεις... Το να χαρισεις κατι τοσο σπουδαίο σε καποιους που το θελουν κ το αξιζουν ειναι τουλαχιστον μεγαλειωδες....οχι κατακριτεο...

Κ εαν αλλαξουν τα δεδομενα ή η σκέψη σου...κ το να αντιστρεψεις ολα τα αρνητικα κ να προσπαθήσεις κ αυτο μεγαλειωδες θα ναι...

Link to comment
Share on other sites

αν το δώσεις σε κάποιο σύλλογο, ίδρυμα .... νομίζω οτι θα περάσει εκεί το μωράκι σου ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και είναι κρίμα. Σου εύχομαι το καλύτερο....

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!! Αν πας στην πρόνοια της περιοχής σου θ σου πουν τ ν κανείς ...πολλές φορές τ εξοδα τ αναλαμβάνει το κέντρο βρεφών στην αθηνα...όμως όπως όλοι ξέρουμε οι κρατικοί οργανισμοί σερνονται...βρες κάποιο δικιγορο ν σ βρει μία οικογένεια ν γίνουν όλα νόμιμα κ γρήγορα...ότι κ αν κάνεις ν τ σκεφτείς καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχεις σκεφτεί ότι τα συναισθήματα σου μπορεί να αλλάξουν μόλις το γεννήσεις; Γέννησέ το πρώτα, δώσε στον εαυτό σου ένα περιθώριο να βεβαιωθείς για την απόφασή σου και μετά κάνε ότι πιστεύεις πιο σωστό. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε κατηγορήσει, σε κανέναν να μην το επιτρέψεις!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση προς καποια οικογενεια θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο ακομα...να προχωρησει λιγο η εγκυμοσυνη σου να δεις πως θα νιωσεις με κοιλια φουσκωμένη η με εμβρυο να κλωτσαει...μπορει να αλλαξεις γνωμη κ ειναι κριμα να μην δωσεις χρονο στον εαυτο σου απο τη μια η να στερησεις τη χαρα απο μια οικογενεια απο την αλλη....

Εγω θα σου πω καλη τυχη σε οτι κ αν αποφασισεις... Το να χαρισεις κατι τοσο σπουδαίο σε καποιους που το θελουν κ το αξιζουν ειναι τουλαχιστον μεγαλειωδες....οχι κατακριτεο...

Κ εαν αλλαξουν τα δεδομενα ή η σκέψη σου...κ το να αντιστρεψεις ολα τα αρνητικα κ να προσπαθήσεις κ αυτο μεγαλειωδες θα ναι...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Διάβασα την απάντησή σου αφού δημοσίευσα τη δική μου.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητή μου συμφωνώ με ολες τις κοπέλες να αναμένεις μέχρι να γεννήσεις διότι μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα και είναι κρίμα να το μετανιώσεις μετά ενώ δεν θα υπάρξει γυρίσμος!!! Η ψυχή η συγκεκριμένη ήρθε και σε διάλεξε για συγκεκριμένο λόγο για αυτό που είσαι πάντα τα παιδιά μας μας διαλέγουν και έρχονται την κατάλληλη στιγμή. Οπότε προσπάθησε να καταλάβεις γιατί σε έχει διαλέξει εσένα αυτή η ψυχή. Κανείς μας δεν γνωρίζει τον λόγο που δεν μπορείς να το κρατήσεις ούτε μπορούμε να σε κατά κρίνουμε. Η απόφαση είναι δικιά σου και μόνο δικιά σου .Ευελπιστώ το καλύτερο για την ζωή σας !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα σας είμαι καινουργια στο φορουμκαι δεν ξερω αν γραφω και στο σωστο θεμα.ειμαι 23 χρονων και εγγυος στον 3ο μηνα.για διαφορουσ σοβαρουσ λογουσ το μωρο μου δεν μπορω να το κρατησω!!! δεν θελω να κανω εκτρωση διοτι είναι φονος!!!και παρολο που δεν μπορω να το κρατησω δεν μου παει η καρδια να το ριξω.υελω να το δωσω για υοθεσια.ειμαι σιγουρη για αυτό γιατι το σκεφτηκα πολύ!!!θελω να βρω μια οικογενεια που θα θελει να το υοθετησηθα είναι καλη και θα είναι και αυτό ευτυχισμενο και θα εχει τη ζωη που του αξιζει!!!!!!σας παρακαλω πειτε μου που μπορω να απευθυνθώ?η υπαρχει καποια οικογενεια που θελει να υοθετησει ένα παιδακι!!!και εγω και το μωρο ειμαστε απολυτα υγειης.ειμαι κοριτσι που προσεχει πολύ την διατροφή της και την υγεια της οποτε και το μωρο μου θα γεννηθεί υγειεστατο.μεχρι τωρα η εγγυμοσυνη μου εξελισσεται πολύ καλα.θα ηθελα να βρω μια οικογενια που θα ηθελε να υοθετησειτο μωρο μου και να την γνωρισω οπωσ και να με γνωρισουν ώστε να τους το δωσω.ξερω ότι πολλοι μπορει να με κατακρινεται για αυτό που θελω να κανω αλλα δεν εχω άλλη λυση!!!!και προτιμω να το δωσω για υοθεσια παρα να του στερησω τη ζωη!!!!!!σας παρακαλω στειλτε μου μνμ αν γνωρίζετε καποια οικογενια που θελειμωρο η καποιον συλλογο που μπορω να απευθυνθω

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!! ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ POST ΣΟΥ!!! ΕΠΛΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΔΙ ΣΟΥ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ... ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ... Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΗΤΕΡΑ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΟΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ...ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ... ΣΚΕΨΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ... "ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ"... ΚΡΙΜΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!!

ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΛΙΓΟ "ΚΑΚΙΑ": ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΔΕΝ ΛΕΩ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΜΑΙ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ, ΟΠΟΙΟ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ...

 

ΦΙΛΙΚΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Είστε κατά της έκτρωσης, γιατί είναι φόνος, αλλά όταν μία κοπέλα μείνει έγκυος χωρίς να το προγραμματίσει και χωρίς να το θέλει -για όποιο λόγο συνέβη αυτό, που δεν αφορά κανέναν στην τελική ώστε έχει το δικαίωμα ηθικοπλαστικού κηρύγματος-, την πιέζετε να κρατήσει το παιδί.

Δηλαδή υποστηρίζετε τη λεγόμενη forced reproduction!

Η κοπέλα προφανώς δε θα ξαναμπεί, εάν ενδιαφέρεται κάποιος για υιοθεσία ρώτησε.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, πώς πάει η εγκυμοσύνη; Όλα καλά το μωράκι μας; Εσύ;
καλημέρα και ευχαριστω για το ενδιαφερον,ειμαι πολύ καλα.το μωρο μου αποφασισα να το κρατησω.ελπιζω η αποφαση μου να είναι η σωστη και για εμενα και για αυτό.ευτυχωσ όλα κυλανε ομαλα και ομορφα αν και δεν το περιμενα και ελπιζω να συνεχισουν ετσι.ευχαριστω πολύ και παλι για το ενδιαφερον
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!! ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ POST ΣΟΥ!!! ΕΠΛΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΔΙ ΣΟΥ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ... ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ... Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΗΤΕΡΑ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΟΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ...ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ... ΣΚΕΨΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ... "ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ"... ΚΡΙΜΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!!

ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΛΙΓΟ "ΚΑΚΙΑ": ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΔΕΝ ΛΕΩ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΜΑΙ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ, ΟΠΟΙΟ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ...

 

ΦΙΛΙΚΑ :D

καλημέρα.φυσικα και ξερω στην ηλικια που βρισκομαι πωσ γινονται τα παιδια,απο τη στιφμη ομωσ που τυχαινει κατι τετοιο σε μια γυναικα για τον οποιονδηποτε λογο θεωρω πωσ αν για δικουσ της λογουσ δεν μπορει να το κρατησει είναι πολύ καλυτερο να το δωσει για υοθεσια παρα να κανει εκτρωση!!!αν και αποφασισα να κρατησω το μωρο μου δεν μετανιώνω για το ότι αν δεν μπορουσα να η δεν μπορω να το κρατησω θελω να το δωσω και αυτό γιατι δεν είναι πιο σωστο να το σκοτωσεισ!!!!!!!και σε άλλη κοπελα το ιδιο θα συμβουλευα.συμφωνω στο τοι μπορει να τυχει στον καθενα και πρεπει να αναλαμβανουμε τις ευθυνεσ μας!!και σιγουρα αυτή η ευθυνη δεν είναι να κανεισ εκτρωση!!!αλλα να το φερεισ στη ζωη.αποεκει κ περα ομωσ σιγουρα εχεισ και την ευθυνη να το μεγαλωσεισ α΄λλα μα δεν μπορεισ για διαφορουσ λογουσ τι κανεις?αναγκαεισ το παιδι σου να στερηθεί πραγματα και φυσιολογικο περιβαλλον και το να μεγαλωσει νορμαλ(δεν εννοω μονο οικονομικο αλλα και φυσιολογικη σχεση μεταξυ του ζευγαριού)από το να το δωσεισ σε μια οικογεναι που μπορει ολα αυτά να του τα προσφερει??προτιμω να το δωσω για υοθεσια αν δεν μπορω να του προσφερω ένα σταθερο ηρεμο και πανω από όλα νορμαλ οικογενειακο περιβαλλον παρα από εγωισμο να το κρατησω ταλαιπωρωντασ το η ακομα χειροτερα να το ριξω!!αμαρτια είναι να κανεισ εκτρωση..όχι να θεσ το καλυτερο για το παιδι σου.το να δωσεισ το μωρο σου για να εχειενα καλυτερο μελλον δεν ειοναι και το πιο ευκολο αντιθετωσ είναι το πιο δυσκολο!!!το ¨¨¨¨ευκολο"""" θα ηταν να κανω εκτρωση.εγω συνεχιζω να πιστευω ότι οι γυναικεσ που είναι σιγουρεσ 100% οτι για διαφορουσ λογουσ δεν μπορουν να μεγαλωσουν ένα παιδι τοτε θα πρεπει όχι να κανουν εκτρωση αλλα να δινουν το απιδι τους σε οικογενειεσ που προσπαθουν να κανουν καοι δεν μπορουν κ να του δωσουν τη δυνατοτητα να μεγαλωσει σωστα!!!!!!!!μανα δεν είναι μονο αυτή που το γενναει και του δινει ζωη..αλλλα και αυτή που τομεγαλωνει και μπορει να του προσφερει αυτά που χρειαζεται!!εγω αντιληφθηκα ότι τελικα μπορω να του προσφερω αυτά που χρειαζεται και θελω!!για αυτό κ δεν θα το δωσω.στην αντιθετη περιπτωση όμως ναι θα το εδινα..και το θεωρω κ σωστο αν εγω ημουν ανικανη να το μεγαλωσω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστω για το ενδιαφερον,ειμαι πολύ καλα.το μωρο μου αποφασισα να το κρατησω.ελπιζω η αποφαση μου να είναι η σωστη και για εμενα και για αυτό.ευτυχωσ όλα κυλανε ομαλα και ομορφα αν και δεν το περιμενα και ελπιζω να συνεχισουν ετσι.ευχαριστω πολύ και παλι για το ενδιαφερον

 

Χαίρομαι πολύ για εσάς! Με το καλό λοιπόν! Εύχομαι. Κι εγώ από καρδιάς να συνεχίσουν όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μ' αρέσει όπως σκέφτεσαι. Μακάρι έτσι να σκέφτονταν πολλές. Ξέρεις πόσα παιδιά που μεγαλώνουν με τους "γονείς" τους θα έπρεπε να μεγάλωναν με άλλες οικογένειες;;;... Κρυφές πληγές αυτές, ελάχιστοι έχουν το θάρρος να μιλήσουν γι' αυτά.

 

Μπράβο σου για την απόφασή σου. Όποια κι αν θα ήταν / είναι.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα. Βλέπω το ποστ σου είναι 2 χρόνια πριν. Θέλω απλά να πω πως είμαι στην 22η εβδομάδα, 5,5 μηνών, πρόσφατα έμαθα ότι είμαι κορίτσι, υγιέστατο και μάλιστα πολύ ζωηρό κάτι που κι εγώ αισθάνομαι συνεχώς. Δεν έριξα το παιδί για τον ίδιο λόγο, αλλά όπως κι εσύ δεν μπορώ να το κρατήσω και σκέφτομαι ακριβώς το ίδιο με εσένα . Την υιοθεσία. Για τους ίδιους λόγους ακριβώς. Κάποιοι δεν μπορούν και παρακαλάνε για ένα παιδί κι εγώ δεν μπορώ να το μεγαλώσω. Και η δική μου οικογένειά λέει τα ίδια με όλους εδώ, να κάνω υπομονή κτλ κτλ, όμως εγώ ξέρω πως δεν θα τα καταφέρω μόνη μου εκτιμώ την κάθε συμβουλή, και κυρίως από μητέρες, αλλά υπάρχει πάντα και η άλλη οπτική. Πως όταν δεν βιώσουμε μια κατάσταση δεν μπορούμε και να την κατανοήσουμε. Είναι απόλυτα σεβαστά και δεκτά όλα όσα λένε οι ήδη μανούλες, όμως υπάρχει πάντα και η άλλη πλευρά του νομίσματος. 

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα απάντηση σε προηγούμενο θέμα που άνοιξες ομοίου περιεχομένου! Υπάρχουν άνθρωποι και φορείς που μπορούν να σε βοηθήσουν πέρα από την οικογένεια σου (σημαντικό) . Από τα γραφόμενα έχω όμως την εξής απορία είσαι κατά της έκτρωσης για να αποχωριστείς το μωρό σου λίγους μήνες αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,συγνωμη που παιρνω θεση σε ενα τοσο λεπτο κ προσωπικο θεμα,ομως το μονο που εχω να σου πω ειναι να μην απευθυνθεις σε κανεναν δημοσιο φορεα,εχω να σ πω πολλα σε πμ απο εμπειρια ετων....κανε οτι αλλο νομιζεις,

απο καρδιας!!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Εγώ να σου πω ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ καν γιατί και ποιος θα μπορούσε ποτέ να σε κρίνει. Υπάρχουν οικογένειες που θα ήθελαν πάρα πολύ ένα παιδί, οπότε σε καμία περίπτωση αν δεν είσαι σε θέση να μεγαλώσεις ένα μωρό δεν είναι σαν να το "πετάς" ή δεν ξέρω τι άλλο. Ούτε είναι όλοι οι άνθρωποι έτοιμοι να γίνουν γονείς σε όλες τις φάσεις της ζωής τους. Προσωπικά το βρίσκω πάρα πολύ ώριμη απόφαση να πει μία γυναίκα "δεν μπορώ αυτή τη τη στιγμή να μεγαλώσω ένα παιδί, ας βοηθήσω λοιπόν μία άλλη οικογένεια που είναι έτοιμη, να μεγαλώσει". Ποτέ μα ποτέ δε θα πίεζα π.χ. την κόρη μου να μεγαλώσει ένα παιδί αν δεν ένιωθε έτοιμη, είναι έγκλημα και για την ίδια και για το παιδί. Μία εγκυμοσύνη και μία γέννα πρέπει να είναι χαρά και όχι αγωνία. Αν εσύ νιώθεις ότι η σωστή απόφαση είναι να αναζητήσεις μία νέα οικογένεια για το μωρό, είναι πραγματικά μία τρομερή προσφορά και κάτι για το οποίο θα έπρεπε να νιώθεις περήφανη, όχι να αγχώνεσαι!

Ευχαριστώ. Ίσως είσαι και η μόνη που μου απάντησε με αυτόν τον τρόπο. Αλλά όπως έγραψα είμαι έτοιμη για όλα!! Εννοώ όλα όσα θα ακούσω. 

Ευχαριστώ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...