Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως ειναι τα υγρα σας στην εγκυμοσυνη;


Recommended Posts

γειας σας κοριτσια.με προβληματιζουν τα υγρα μου.στην αρχη της εγκυμοσυνης ειχα λευκα πηχτα υγρα.μετα πιο αραια λευκα και καποιες φορες βλεννες κιτρινες.τωρα στην 13 εβδομαδα εχω λευκα αραια,αλλα και διαφανα σαν σταγονες νερου.μαλιστα μετα την αυχενικη το εσωρουχο ηταν βρεγμενο σαν νερο.δεν καταλαβα κατι να ρεει.σας συμβαινει κατι παρομοιο;με ανησυχει γιατι εχω ιστορικο.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειας σας κοριτσια.με προβληματιζουν τα υγρα μου.στην αρχη της εγκυμοσυνης ειχα λευκα πηχτα υγρα.μετα πιο αραια λευκα και καποιες φορες βλεννες κιτρινες.τωρα στην 13 εβδομαδα εχω λευκα αραια,αλλα και διαφανα σαν σταγονες νερου.μαλιστα μετα την αυχενικη το εσωρουχο ηταν βρεγμενο σαν νερο.δεν καταλαβα κατι να ρεει.σας συμβαινει κατι παρομοιο;με ανησυχει γιατι εχω ιστορικο.

Καλησπέρα! Εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης εχω μονίμως το εσώρουχο βρεγμένο χωρις να νιωθω οτι κατι τρέχει... Γενικά τα υγρά στην εγκυμοςυνη ειναι αυξημένα. Δεν πιςτευω πως ειναι κατι, καλο θα ηταν να ρωτήσεις και τον γιατρό σου βέβαια για να σου φύγει και η ανησυχία!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λιγο καθυστερημένα απαντάω αλλά δεν πειράζει! :lol: Εμενα ειναι λευκα πηχτά και καμια φορά λευκα αλλα σαν μυξουλα! (σορρυ για την αηδιαστικη περιγραφη!χαχα) Και εγω το εσωρουχο το νιωθω βρεγμενο καποιες φορες χωρις να νιωθω οτι κατι "ετρεξε".. Το πιο πιθανό ειναι να ειναι απο τον ιδρώτα... Ο γιατρος στον υπερηχο εξετασει και το αμνιακο υγρο... αν εβλεπε κατι περιεργο θα σου το ελεγε!! Πες του τις ανησυχιες σου ομως για να ηρεμησεις! :)

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

ραφαηλιτα, εγώ στην εγκυμοσύνη μου θυμάμαι ότι είχα πολλά υγρά, τα οποία καταλάβαινα, μάλιστα, να τρέχουν.

Έχοντας στο ιστορικό μου μία αποβολή, καταλαβαίνεις ότι όπου (μα όπου) κι αν ήμουν, όταν καταλάβαινα κάτι κάτω, έψαχνα ένα απομονωμένο χώρο και κατέβαζα το εσώρουχό μου, ώστε να βεβαιωθώ ότι δεν έχω αίμα. Κι αυτό γινόταν σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

Ο γιατρός σου, τι λέει γι αυτό; Το αμνιακό σου σε τι επίπεδα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Osin επειδη εμενα μου εσπασαν τα νερα κανω ακριβως το ιδιο.ελεγχω συνεχως το εσωρουχο.ο γιατρος ελεγχει το ph του κολπου για μικροβια κ ειναι ok.για το αμνιακο θα τον ρωτησω στις 31.τρομαξα μετα την αυχενικη γιατι ηταν βρεγμενο το εσωρουχο σαν νερο.δεν μυριζε.ουτε εκανε ασπρη σταμπα οταν στεγνωσε.τωρα εχω ασπρα νερουλη...4-5 σταγονες τη μερα.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ραφαηλιτα, κι εγώ όπως η jellyfishch, το έλεγα κάθε φορά που πήγαινα στη γιατρό, κι αυτή με κοίταζε και μου έλεγε όλα οκ. Κοίτα, στις περισσότερες από εμάς, όπως βλέπεις, υπάρχουν αυξημένα υγρά την περίοδο της εγκυμοσύνης. Απλώς εσύ (όπως κι εγώ) έχεις το κακό ιστορικό που σε ανησυχεί περισσότερο. Εάν έχεις άγχος να το ελέγχεις συνέχεια, και να το επισημαίνεις στο γιατρό σου, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πάντως, προσπάθησε να μη σε κυριεύει αυτή η κατάσταση, γιατί αυτό που βίωνα εγω, ήταν πραγματικά κωμικοτραγικό. Ακόμα και όταν ταξιδεύαμε με τον άντρα μου με το αυτοκίνητο, αν αισθανόμουν υγρά κάτω δε χαμπάριαζα τίποτα... ξεβρακωνόμουν με τη μία. Σε ασανσέρ σε δημόσια υπηρεσία, σε εσοχές κτιρίων, όπου έβρισκα τα κατέβαζα... τι να πρωτοθυμηθώ! Να σου πάνε όλα καλά αυτή τη φορά σου εύχομαι! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια τα υγρα στην εγκυμοσυνη ειναι λιγάκι αυξημένα εγω εχω άσπρα νερουλά πολυ συχνα και καμια φορα άσπρα υγρα πιο παχύρευστα

Αλλες φορες εχω βγαλει λιγα κιτρινωπά υγρα οταν κουραζομαι ειδικα.

Αυτο το μονιμο αγχος δεν θα φυγει μεχρι να γεννήσουμε μου φαινεται.

Εγω απο χθες που μου εχει καρφωθεί η ιδεα πως η κοιλια μου μίκρυνε ειμαι στην 14 εβδομαδα θα παω στον γιατρο απλα να κανω υπερηχο να ηρεμησω εχω χασει τον υπνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια τα υγρα στην εγκυμοσυνη ειναι λιγάκι αυξημένα εγω εχω άσπρα νερουλά πολυ συχνα και καμια φορα άσπρα υγρα πιο παχύρευστα

Αλλες φορες εχω βγαλει λιγα κιτρινωπά υγρα οταν κουραζομαι ειδικα.

Αυτο το μονιμο αγχος δεν θα φυγει μεχρι να γεννήσουμε μου φαινεται.

Εγω απο χθες που μου εχει καρφωθεί η ιδεα πως η κοιλια μου μίκρυνε ειμαι στην 14 εβδομαδα θα παω στον γιατρο απλα να κανω υπερηχο να ηρεμησω εχω χασει τον υπνο μου.

 

Καλημέρα.Τα υγρά ειναι σύνηθες στις εγκυμονούσες. Οσο για την κοιλιά και εγω κάπου στην 14 εβδομάδα ρωτάω τον αντρα μου μήπως του φαίνεται λίγο μικρότερη η κοιλιά μου και μου λέει οχι στα ίδια ειναι. Μην αγχώνεσαι έχεις μπει στο δεύτερο τρίμηνο από εδώ και πέρα δεν χρειάζεται τόσο άγχος νομίζω. Τα πρωινα να ξέρεις οτι η κοιλιά ειναι λίγο μικρότερη από το βράδυ. Τουλάχιστον σε εμενα αυτο ισχύει. Να έχεις μια υπέροχη τελειωμένη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ναι..έτσι..άσπρα και παχύρευστα..καμιά φορά πολλά, άλλες πάλι ανύπαρκτα.. αλλά συνήθως πάντα κάτι θα υπάρχει... :mad: στις αρχές μάλιστα λόγω εμετων και μυρωδιων νόμιζα κάτι είχα και με φώναξε να πάω να με δει εσπευσμένα γιατί φοβήθηκε..αλλά τελικά μου λέει πως εσένα όλα θα σ βρωμάνε..λόγω ορμονών.. αλλιώς θα με έστελνε για καλλιέργεια είπε.. δοξα τω Θεω.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φυσιολογικό είναι τα υγρά να είναι λίγο πιο αυξημένα στην εγκυμοσύνη,τοσες αλλαγές γίνονται εκεί κατω μέρα με τη μέρα και έτσι αντιδρά ο οργανισμός μας. άλλες φορές άσπρα λεπτορευστα άλλες φορές λίγο πιο κιτρινωπά και παχυρευστα και άλλες φορές ανύπαρκτα.

 

Σε μένα καταλαβα ότι τα υγρά μειώθηκαν όταν αυξησα το νερό που πινω (τώρα μόνο εμφιαλωμένο γιατί της βρύσης κάνει κατακράτηση και άλλα 1002 ..) και έτσι πηγαίνω πιο συχνά τουαλέτα.

Μειώθηκαν επίσης όταν σταμάτησα να φοραω καθημερινό σερβιετακι , το ξέρω ότι δεν κάνει να φοράμε γιατι δεν αναπνέει η περιοχη ,αναπτυσσονται μικροβια και αλλα τετοια αλλά δεν μπορούσα όμως στη δουλειά να τρέχω να αλλάζω εσώρουχο όλη την ώρα.. έκανα υπομονή μία δυο μέρες μέχρι που σταθεροποιήθηκαν τα πράγματα. Α και επίσης έχω διαβασει ότι κάνει καλό να κοιμομαστε χωρίς εσώρουχο που και που. Το εχω κάνει και είναι μία χαρά ούτε υγρά ούτε τίποτα.

Και τελευταιο! Έχω παρατηρήσει ότι έχω αυξημένα υγρα όταν έχω να πάω τουαλέτα 1,5 - 2 μέρες λόγω δυσκοιλιότητας ή κάτι μπορεί να με πείραξε. Αυτά από προσωπικές εμπειρίες , ελπίζω να βοηθησα κάπως. 🎈🐣🐣

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...