Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ 4 ΕΤΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Ευχομαι υγεία και να γεμίσουν όλες οι κοιλίτσες μπεμπάκια. Δημιουργώ νέο θέμα γιατι δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για την ηλικία του μικρού μου! Δυστυχως σχεδόν 4 ετών και πάσχουμε ακόμα από σοβαρή παλλινδρόμηση από νεογέννητο. Ήταν και κρυφή και το μπεμπάκι υπέφερε χωρίς να ξέρουμε τι έχει το ανακαλύψαμε κάπου στο 3ο μήνα. Μέχρι 1,5 έτους έπινε epadoren ώσπου το σταματήσαμε γιατί η γιατρός είπε ότι δεν έχει νόημα. 7 μηνών έκανε phμετρία στο νοσοκομέιο. Του έβαλαν σωληνάκια από τη μυτη μέχρι το στομάχι και για 24 ώρες παρακολουθούσαμε τα γαστρικά υγρά και την οξύτητα τους. Τότε είχε βγει καλή. Επιπρόσθετα έκανε και υπέρηχο με λήψη σκιαγραφικού για να αποκλείσουμε τυχόν ανατομική ανωμαλία όπως και έγινε. Να προσθέσω επίσης ότι εχει αλλεργιές ίσως σε ρινίτιδες κλπ όχι σε φαγητό η γάλα. Σημαντικό να πω ότι θήλασε σχεδόν ως τα 3 ετη!!!!!! Το πρόβλημα έιναι ότι με τα χρόνια ενώ περιμέναμε να διορθωθει δεν έχει συμβει! Γενικά είναι ένα δύσκολο παιδάκι στο φαγητό και στον ύπνο. Προσφάτως αρχίζει να στρώνει σε αυτά. Από το Σεπτεμβρη που αρχίσαμε παιδικό με τις ιωσεις η κατάσταση χειροτέρεψε πολύ. Βήχας, παλλινδόμηση, εμετοί! Και κάπως έτσι μας πήγε όλος ο χειμωνας! Με το που θα τρέξει θα χοροπηδήσει λίγο αμέςως ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο της παλλινδρόμησης γλου γλου γλου να ανεβαινει στο λαιμο και μετά βήχας! Η παιδογαστρεντερολόγος θέλει να τον βάλει πάλι για πεχαμετρία αλλά πώς θα κάτσει ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία??? Καμία εμπειρία από μανούλα που η παλλινδρόμηση άργησε να περάσει??? Ευχαρις΄τω και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Ο μικρος μου ειναι σχεδόν 3ων ετων και εχει παλινδρόμηση αλλα τελευταία βρέθηκε θετικός σε ηωσινοφιλικη οισοφαγιτιδα.... Ηταν η 2η γαστροσκοπηση που κάναμε, με την 1η να εχει αρνητικό αποτέλεσμα (1 χρονο πριν). Μάλιστα η 2η έγινε με σκοπό μα επιβεβαιωθεί το αποτέλεσμα της 1ης και να πάμε παρακάτω... Ειναι σε ppi (για την παλινδρόμηση) απο 18 μηνών.... Βεβαια ο μικρος εχει κάποιες τροφικές αλλεργίες οχι ομως στο γαλα (ετσι πιστεύαμε).... Τα συμπτωματα του ηταν οτι ειναι ολιγοφαγος και οτι δυσκολευόμαστε να περάσουμε απο αλεσμένα σε κομμάτια στα κύρια γεύματα του καθως τα σνακ μια χαρα τα μασάει (και κρεας)....

Εκει που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν μπείτε σε διαδικασια εξετάσεων και ενδοσκοπησεων καλο θα ηταν να κανετε και μια βιοψια οισοφάγου.... Τα παιδακια με EoE (ηωσινοφιλια οισοφάγου) εχουν, συχνα τα συμπτωματα που αναφέρεις.... Εποχιακές ή τροφικές αλλεργίες, ολιγοφαγια, εμετους, παλινδρόμηση, κακό ύπνο κτλ.... Αν διαβάσεις για την νόσο στο Ίντερνετ θα αποκλείσεις, πιθανότατα, την περιπτωση καθως εκει παρουσιάζεται ιδιαιτέρως βαριά, εξαιτίας οτι συνηθως διαγνωσκονται μονο τα ασχημα περιστατικά.... Ομως ειναι πολυ πιο συχνή, με πολυ ελαφρύτερα συμπτωματα οπως π.χ του γιου μου, οπου απλά γίνεται διάγνωση ΓΟΠ..... εμεις έτυχε να εχουμε γαστρο που ασχολείται μονο με EoE και της μπήκε η ιδέα και κάπως ετσι την βρήκαμε...

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Dimibo76 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Από ότι καταλαβαίνω ο μικρούλης σου έπαθε οισοφαγίτιδα. Εμάς η γαστρεντερολόγος επιμένει να κάνουμε πάλι πεχαμετρία και αν δείξει κάτι τότε να πάμε σε γαστροσκόπηση αν και δεν πιστευει ότι θα φτάσουμε εκεί. Ο μικρος κακόφαγος ναι μεν αλλά τρώει μάλλον ότι του αρέσει δεν δείχνει να δυσανασχετεί με κάποιο φαγήτο και αναπτύσσεται κανονικά! Εντάξει αδυνατούλης είναι 14 κιλά αλλά ακολουθεί τη καμπύλη του μια χαρά. Από αυτό και μονο είπε η γιατρός να μην προβληματιζόμαστε για κάτι σοβαρο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση σε εσάς είναι ότι η πρώτη γαστροσκόπηση βγήκε καθαρή! Μετά δηλαδή χειροτέρεψε το παιδί??? Επίσης πεχαμετρία κάνατε γιατί από εκεί έιθιστε να ξεκινάνε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ppi (proton-pump inhibitors) ειναι τα φαρμακα για την παλινδρόμηση... Δεν ειναι απλη οισοφαγιτιδα αυτο που εχουμε.... Εναι χρόνιο νόσημα, ανοίκει στα αυτοάνοσα αλλα εχει αλλεργική αιτιολογία εξού και ρυθμίζεται με διατροφη και αν οχι με στεροειδή.... Λοιπόν η ανάπτυξη του μικρού μου ειναι μια χαρα! Αν ζούσαμε σε αλλη χώρα πιθανότατα θα αργούσε με πολυ να παρουμε διάγνωση αν κι εγω αμφιβάλω αν θα παίρναμε και ποτε..... Ζούμε ομως στην Αμερική και ΕΤΥΧΕ στην κυριολεξία να πέσουμε πανω σε ειδικό στην ΕοΕ! Αμφιβάλω αν καπου αλλου ή κάποιος άλλος γιατρος θα έβαζε για γαστροσκοπηση παιδι με νορμαλ ανάπτυξη, χωρις εμετους, χωρις βηχα, που δεν πνίγεται οταν καταπίνει, ουτε ποναει, κτλ.... ΑΛΛΑ! ειχαμε ενα χαρτι εναντίον μας.... το ppi (το αντίστοιχο επαντορεν, που περνούμε) δεν "γιατρεψε" την κατασταση, αν και την βελτίωσε αισθητά.... Οποτε έχοντας την ειδικό + αδιαφορία για το φαγητο, συνέχιση παλινδρόμησης (και μετα την λήψη φαρμακου), μικρές ποσότητες οταν τρωει κομμάτια και κάποιες αλλεργίες (καρύδι και ψάρια), οδηγηθήκαμε στις ενδοσκοπήσεις.....

Άλλες εξετάσεις δεν κάναμε! Δεν τις θεώρησε απαραίτητες....

Γιατι άλλαξε η κατασταση μετα την 1η ενδοσκοπηση δεν ξέρουμε..... Η 1η μάλιστα ειχε μηδενικά ιωσηνοφιλα!!!!! Πιθανότατα δεν ειχε εκδηλωθεί ακομα.... δεν πιστευω ομως οτι ηταν false negative γιατι η συγκεκριμένη γιατρός ξερει πολυ καλα απο που να παρει βιοψίες (αν ο γιατρός δεν ειναι εξοικειωμένος με την νόσο πολυ εύκολα του ξεφεύγουν τα σημεία!). Η κατασταση δεν χειροτερεψε καθολου ανάμεσα στις δυο ενδοσκοπήσεις! Μάλιστα ειχε καλυτερέψει με το ppi (π.χ βελτιώθηκαν οι ποσότητες και οι χρόνοι που έτρωγε) αλλα δεν άλλαζε και κατι δραματικα.... Οποτε είπαμε αλλη μια εξέταση και τελειώσαμε και καπου εκει μας ηρθε ο ουρανός στο κεφαλι!!!!

Παντως να επαναλάβω οτι σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε αγχώσω! Απλά να προσθέσω αλλη μια διάσταση σε καποιον που ισως διάβασει το θεμα καποια στιγμη.... Η απλη παλινδρόμηση ειναι πολυ συνηθισμένη σε αντίθεση με αυτο που εχουμε εμεις.....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimibo76 οσα περιγραφεις, τα εχει η κορη μου, 7 χρονων σημερα. Δεν ξερω αν πρεπει να κανουμε κι εμεις. Εχει "κρυφη" ΓΟΠ, δεν κανει εμετο, ποτε. Ομως ακους το βραδυ τον χαρακτηριστικο ηχο που περιγραφετε παραπανω, εκει που κοιμαται.

 

Δεν εχουμε λοιπον κανει γαστροσκοπηση, εχουμε κανει υπερηχο και διαβαση με βαριουχο διαλυμα, ηταν αρνητικες για ανατομικο προβλημα, αλλα θετικες για ΓΟΠ. Επισης ειχαμε κανει εξετασεις για αλλεργιες ηταν ηταν μωρο, και ηταν θετικες, ομως καναμε διαδικασια απενεργοποιησης-προκληση και υποτιθεται, οτι δεν ειναι πλεον.

 

Μεχρι να παει 4 χρονων, δεν μας ειχαν προτεινει γαστροσκοπηση. Εμεις τοτε την αρνηθηκαμε, γιατι φοβομασταν την ολικη ναρκωση (κανενας γιατρος στην Ελλαδα δεν κανει πλεον, μεθη σε παιδια κατω των 12 ετων). Επισης, με φαρμακα οπως το Laprazol, ειχαμε βελτιωση κατα καιρους. Τελος, χειροτερευει Ανοιξη και Φθινοπωρο και καλυτερευει Χειμωνα και Καλοκαιρι. Εχει ευαισθησια σε συγκεκριμενες τροφες, οπως το αγελαδινο γαλα, το μοσχαρισιο κρεας και τη σοκολατα οποτε τα αποφευγαμε.

 

Με το επαντορεν που ανεφερες, δεν ειχε ποτε βελτιωση οταν ηταν μωρο.

 

Δεν ξερω αν ολα αυτα οδηγουν σε διαγνωση για ηωσηνοφιλια, παντως κλασικη οισοφαγιτιδα δεν εχει, διοτι τρωει παντα, πολυ. Δεν εχει αρνηθει ποτε φαγητο ουτε την ενοχλει ο λαιμος της. (ειναι πλεον μεγαλη, συννενοεισαι, οποτε το εχουμε αποκλεισει). Ακριβως επειδη παντα ετρωγε τοσο καλα και δεν ειχε προβλημα στην αναπτυξη, γι αυτο δεν μας ελεγαν για γαστροσκοπηση πιο παλια-γενικα παντως την προτεινουν εδω στην Ελλαδα.

 

Μας ειχαν πει οτι πρεπει να γινει η εξεταση οταν εχει τα συμπτωματα εντονα το βραδυ, οπως τωρα. Αλλιως μπορει να βγει ψευδως αρνητικο το τεστ.

 

Λεμε να την κανουμε αν και φοβομαστε αρκετα την εξεταση αυτη, δεν ειναι απλη.

 

Xrysoval κι εμεις ειχαμε θηλασει αρκετα. Οι ιωσεις παντα το χειροτερευουν. Σε ποιο γιατρο πηγαινετε? Οι καλυτερες παντως ειναι η Ρωμα και η Παναγιωτου, Αθηνα. Αν πατε, θα σας προτεινουν και οι δυο γαστροσκοπηση μαλλον. Ευχομαι να βρειτε ακρη συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία η ηωσινοφιλικη οισοφαγιτιδα όντως χειροτερεύει την άνοιξη και το φθινόπωρο..., μάλιστα οι παλαίμαχοι της νόσου αρνούνται ενδοσκοπήσεις αυτες τις εποχές.... Θα με προβλημάτιζε μονο η ευαισθησία στα γαλακτοκομικά (no1 trigger) κατα τ αλλα κι εσεις έχετε απλά τα συμπτωματα κλασικής παλινδρόμησης...

Κι εμάς εδω γίνεται κανονική νάρκωση... Αρχικά μέθη και μετα βάζουν νάρκωση.... Καθε φορα τρελο άγχος.... Ομως οφείλω να πω οτι η εμπειρίες μας ηταν εξαιρετική! Ειμαστε με τον μικρο μεχρι να κοιμηθεί (απο την μέθη) μετα περνάμε εξω για την εξέταση (15') και στο τέλος πηγαινουμε ολοι στην βραχεία νοσηλεία μεχρι να ξυπνησει... Μάλιστα μας λενε να ειμαστε συνεχώς μπροστά του μην τυχων και ανοίξει τα ματια του και τρομάξει.....

Κι εμεις lasoprazole παίρνουμε.... Μάλιστα αν αποφασίσετε να κανετε ενδοσκοπηση και έχετε σκοπό να κανετε βιοψια για ηωσινοφιλα πρεπει να παίρνετε 6-8 εβδομαδες ppi γιατι αλλιως υπαρχει κίνδυνος για false positive.... Ειναι λογικό να υπάρχουν καποια ηωσινοφιλα στην παλινδρόμηση, οποτε πρεπει να ειναι ρυθμισμένη....

Επειδη αναφέρατε τον θηλασμο και ο δικός μου θήλασε 16 μήνες.... Δεν έγινε καμια βίαιη μετάβαση σε γαλακτοκομικά πριν τον χρονο.....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Με προβληματιζει αυτο που ειπες, οτι σας ειπαν να μην γινεται οταν υπαρχει εξαρση...δηλαδη καλυτερα να περιμενουμε ενα μηνα ακομα να βελτιωθει? Ουτε να παρουμε λαπραζολ μας ειπαν. Μαλιστα μας ειχαν πει να το εχουμε διακοψει αν επαιρνε, αρκετες μερες πριν την εξεταση.

 

Η θεραπεια για την ηωσηνοφιλια, ποια ειναι? Διαιτα και αντιοξινα, ή κατι περισσοτερο?

 

Σε ευχαριστω, θα το ψαξω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα

Διαβαζοντας αυτα που γραφετε αγχωθηκα γιατι και εμεις εχουμε παλινδρομηση και θηλαζω. Κοντευουμε 4 μηνων και προβληματιζομαι εαν κανω καλα που τη θηλαζω ενω εχει παλινδρομηση η θα ηταν προτιμοτερο να της δωσω αντιαναγωγικο γαλα. Με το γιο μου που ειχε παλινδρομηση και ανωριμο συστημα ως προωρος λυσαμε το προβλημα εγκαιρως στον 3ο μηνα αλλαζοντας το γαλα σε αντιαναγωγικο μετα απο δικη μου επιμονη στη γιατρο. Επινε αντιαναγωγικο εως 12 μηνων και καθολου αλλα υγρα λεπτορευστα πχ..χαμομηλι. Πνιγοταν ευκολα και αργησαμε λιγο να φαμε κανονικα. Αλλα δεν ειχαμε αλλα θεματα ποτε. .

 

 

Τωρα με το δευτερο εχω αλλη γιατρο η οποια ειναι υπερ του θηλασμου και καποια στιγμη μου μιλησε για φαρμακο εαν την βλεπαμε να ποναει. Για φαρμακο εγω δεν το συζητουσα. Θα διεκοπτα το θηλασμο, θα της εδινα αντιαναγωγικο γαλα και μετα θα βλεπαμε εαν χρειαζεται.

Ομως δεν ποναει αλλα βγαζει συνεχεια γουλιες και εχει επιδεινωθει η κατασταση. Η γιατρος ειναι πολυ χαλαρη και μου λεει οταν θα μπει στις στερεες τροφες θα ωριμασει και δεν θα υπαρχει προβλημα Εγω ομως αμφιβαλλω, εχοντας και την εμπειρια του γιου μου που ωριμασε πολυ αργοτερα. Επισης καποια φορα ο γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι οι γυναικες στην Αγγλια εριχναν κατι στο γαλα τους ωστε να ειναι πιο παχυρευστο οταν τα παιδια ειχαν παλινδρομηση . Ομως τοτε δεν τον ειχα ρωτησει περισσοτερο γιατι δεν θηλαζα και δεν με ενδιεφερε.

 

Παρατηρω απο αυτα που γραφετε εδω αλλα και απο τα παραδειγματα γυρω μου οτι τα παιδια που ειχαν παλινδρομηση και θηλαζαν πολυ μεγαλο διαστημα ειχαν γαστροισοφαγικα προβληματα.

Με προβληματιζει πολυ αυτο και ενω σκεφτομουν να συνεχισω το θηλασμο και μετα τον 6ο για να παιρνει το παιδι αντισωματα απο εμενα φοβαμαι την παλινδρομηση. Μηπως θα πρεπει να την σταματησω καινωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα

Διαβαζοντας αυτα που γραφετε αγχωθηκα γιατι και εμεις εχουμε παλινδρομηση και θηλαζω. Κοντευουμε 4 μηνων και προβληματιζομαι εαν κανω καλα που τη θηλαζω ενω εχει παλινδρομηση η θα ηταν προτιμοτερο να της δωσω αντιαναγωγικο γαλα. Με το γιο μου που ειχε παλινδρομηση και ανωριμο συστημα ως προωρος λυσαμε το προβλημα εγκαιρως στον 3ο μηνα αλλαζοντας το γαλα σε αντιαναγωγικο μετα απο δικη μου επιμονη στη γιατρο. Επινε αντιαναγωγικο εως 12 μηνων και καθολου αλλα υγρα λεπτορευστα πχ..χαμομηλι. Πνιγοταν ευκολα και αργησαμε λιγο να φαμε κανονικα. Αλλα δεν ειχαμε αλλα θεματα ποτε. .

 

 

Τωρα με το δευτερο εχω αλλη γιατρο η οποια ειναι υπερ του θηλασμου και καποια στιγμη μου μιλησε για φαρμακο εαν την βλεπαμε να ποναει. Για φαρμακο εγω δεν το συζητουσα. Θα διεκοπτα το θηλασμο, θα της εδινα αντιαναγωγικο γαλα και μετα θα βλεπαμε εαν χρειαζεται.

Ομως δεν ποναει αλλα βγαζει συνεχεια γουλιες και εχει επιδεινωθει η κατασταση. Η γιατρος ειναι πολυ χαλαρη και μου λεει οταν θα μπει στις στερεες τροφες θα ωριμασει και δεν θα υπαρχει προβλημα Εγω ομως αμφιβαλλω, εχοντας και την εμπειρια του γιου μου που ωριμασε πολυ αργοτερα. Επισης καποια φορα ο γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι οι γυναικες στην Αγγλια εριχναν κατι στο γαλα τους ωστε να ειναι πιο παχυρευστο οταν τα παιδια ειχαν παλινδρομηση . Ομως τοτε δεν τον ειχα ρωτησει περισσοτερο γιατι δεν θηλαζα και δεν με ενδιεφερε.

 

Παρατηρω απο αυτα που γραφετε εδω αλλα και απο τα παραδειγματα γυρω μου οτι τα παιδια που ειχαν παλινδρομηση και θηλαζαν πολυ μεγαλο διαστημα ειχαν γαστροισοφαγικα προβληματα.

Με προβληματιζει πολυ αυτο και ενω σκεφτομουν να συνεχισω το θηλασμο και μετα τον 6ο για να παιρνει το παιδι αντισωματα απο εμενα φοβαμαι την παλινδρομηση. Μηπως θα πρεπει να την σταματησω καινωριτερα.

Εχεις δοκιμάσει να κοψεις γαλακτοκομικά και γλουτενη;

 

Ο γυναικολόγος σου εχει δικιο- υπαρχει το carobel απο COw and GAte δινεις ενα κουταλάκι στην αρχη πριν τον θηλασμο. Η το gaviscon αλλα αυτο ειναι φάρμακο

Εγω δοκιμασα το πρώτο και βοήθησε αλλα η αποχή απο συγκεκριμένα φαγητά όπως επιςης και προβιοτικα βοήθησαν πολυ :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δοκιμάσει να κοψεις γαλακτοκομικά και γλουτενη;

 

Ο γυναικολόγος σου εχει δικιο- υπαρχει το carobel απο COw and GAte δινεις ενα κουταλάκι στην αρχη πριν τον θηλασμο. Η το gaviscon αλλα αυτο ειναι φάρμακο

Εγω δοκιμασα το πρώτο και βοήθησε αλλα η αποχή απο συγκεκριμένα φαγητά όπως επιςης και προβιοτικα βοήθησαν πολυ :-)

 

Δοκιμασαμε καποια περιοδο χωρις γαλακτομικα μην τυχον και εχει αλλεργια , υπηρχε καποια βελτιωση αλλα οχι σημαντικη .Εγω την αποδιδω στο οτι μου μειωθηκε το γαλα , ετρωγε λιγοτερο και οπως ηταν φυσικο επομενο με πιο αδειο στομαχι ειχε λιγο λιγοτερες γουλιες. Επαναφερα τα γαλακτοκομικα παλι. Η γλουτενη νομιζω εχει σχεση με δυσανεξια και οχι παλινδρομηση.

 

Σχετικα με αυτο που μου ειπε ο γυναικολογος εννοουσε οτι εβγαζαν το γαλα και εριχναν μεσα σε αυτο κατι να πηζει. Οχι στο παιδι απο πριν, εαν τα θυμαμαι και καλα βεβαια. Και αυτο πριν πολλα χρονια την δεκαετια του 90.

 

Βοηθησε η αποχη απο συγκεκριμενα φαγητα στην παλινδρομηση? Εσυ το θηλασες αρκετο διαστημα το δευτερο? Για πες μου βρε baby περισσοτερες λεπτομερειες. Κοιταξε με βολευει ο θηλασμος πολυ ,δεν μπορεις να φανταστεις ποσο βαριεμαι τα μπουκαλια, και θα ηθελα να επαιρνε επιπλεον αντισωματα και τον επομενο χειμωνα. Αλλα δεν θελω να το ρισκαρω με την παλινδρομηση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασαμε καποια περιοδο χωρις γαλακτομικα μην τυχον και εχει αλλεργια , υπηρχε καποια βελτιωση αλλα οχι σημαντικη .Εγω την αποδιδω στο οτι μου μειωθηκε το γαλα , ετρωγε λιγοτερο και οπως ηταν φυσικο επομενο με πιο αδειο στομαχι ειχε λιγο λιγοτερες γουλιες. Επαναφερα τα γαλακτοκομικα παλι. Η γλουτενη νομιζω εχει σχεση με δυσανεξια και οχι παλινδρομηση.

 

Σχετικα με αυτο που μου ειπε ο γυναικολογος εννοουσε οτι εβγαζαν το γαλα και εριχναν μεσα σε αυτο κατι να πηζει. Οχι στο παιδι απο πριν, εαν τα θυμαμαι και καλα βεβαια. Και αυτο πριν πολλα χρονια την δεκαετια του 90.

 

Βοηθησε η αποχη απο συγκεκριμενα φαγητα στην παλινδρομηση? Εσυ το θηλασες αρκετο διαστημα το δευτερο? Για πες μου βρε baby περισσοτερες λεπτομερειες. Κοιταξε με βολευει ο θηλασμος πολυ ,δεν μπορεις να φανταστεις ποσο βαριεμαι τα μπουκαλια, και θα ηθελα να επαιρνε επιπλεον αντισωματα και τον επομενο χειμωνα. Αλλα δεν θελω να το ρισκαρω με την παλινδρομηση.

 

Ναι ακομα τον θηλαζω ειναι 19 μηνών αλλα τωρα μονο βράδυ :shock:

Ναι εμάς μας ειχαν πει για παλινδρόμηση να κόψουμε οχι μονο γλουτενη αλλα και πολα αλλα - η παλινδρόμηση εχει να κανει με δυσανεξία , αυτο ειναι ουσιαστικά εντός και αν εχει μορφολογικό προβλημα το παιδι που θα το ήξερες. Και η δυσανεξία εχει να κανει με συγκεκριμένα φαγητά, τα κόβεις και μετα δεν εχεις προβλημα όπως ειπε και η κοπελα απο Αμερική πριν - δυστυχώς η ελλαδα ειναι παρα ποκυ πιςω σε αυτά παει αμεςως για το φάρμακο και μάλιστα για το χειροτερο!

Αν κοψεις οτιδήποτε ομως πρεπει να το αντικαταστήσεις να πολλες θερμίδες αλλιώς ναι σου κόβεται το γαλα που δεν ειναι δύσκολο δηλαδη τρως πιο πολυ κρέας μακαρονια κλπ απλα παρε το ίδιο ποςο θερμίδων. Αλλα το οτι ειναι γαλα δεν εχει σχέση με το οτι βγάζεις πιο πολυ γαλα

 

Και ναι για το carobel η το gaviscon έλεγε ο δικός σου, βάζουν λιγάκι στο μπουκάλι , αλλα αν θηλαζεις το δίνουν στο κουταλάκι με λιγο γαλα - το κάνουν πολυ εδω για να αποφύγουν τα βαριά φαρμακα του τύπου PPI που έλεγε η κοπελα πριν . Σημειωτέον αυτά τα φαρμακα δεν ειναι οτι καλύτερο για το παιδι οποτε καλυτερα να πας για άλλες μεθόδους πρώτα

 

Εμάς η αποχή απο μερικα φαγητά και τα προβιοτικα (ενα κουταλάκι σουερκραουτ) μας έλυσε το προβλημα σε μερικες μέρες

Αν θες δοκιμάζεις παλι με τα γαλακτοκομικά αλλα και τα κρυφά απλα πρεπει να του δώσεις 3-4 βδομάδες γι να δεις αποτελέσματα , παιρνει ποκυ καιρό για να φύγει η προτεινη του γάλακτος απο πανω σου και μετα απο το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εκοψες τα γαλακτοκομικά για κάποιο διάστημα πόσο ήταν αυτο;Επίσης πρέπει να κόψεις και το μοσχαρι.Η παιδογαστρεντερολογος μου είπε πως το καλυτερο φάρμακο είναι ο θηλασμός.Απλά έκοψα κάποιες τροφές για να δούμε τι το πείραζε.Και δεν μιλάμε για μία δυο μέρες αλλά για μήνες.Μου έδωσε βέβαια και epadoren.Τώρα αν είσαι διατεθημενη να θηλασεις μεν αλλά να προσέχεις αυστηρά την διατροφή σου τότε μπορεί να δεις σημαντική βελτίωση.Όταν ξεκινούν τις κρέμες τα πράγματα καλυτερευουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα γαλοκτομικα τα εκοψα περιπου για 20 ημερες. Και τα κρυφα. Ουτε γαλα απο σογια μου ειχε πει η γιατρος. Μονο απο καρυδα.

Με το γαλα κοριτσια εχω δει σημαντικη διαφορα στην ποσοτητα. Επειδη το βραδυ στο τελυταιο γευμα ειχα ελαχιστο γαλα πινω το μεσημερι μισο λιτρο και πραγματικα ειδα μεγαλη διαφορα . Τα μακαρονια δεν με βοηθουν ιδιαιτερα.

 

Εκτος απο τα γαλακτοκομικα ποια αλλα εκοψες baby?

 

 

boo μου κανει εντυπωση αυτο που σου ειπε ο γαστρεντερολογος γιατι εμεις στο γιο μου με το αντιαναγωγικο γαλα δεν εβγαζε ουτε μια γουλια.

Ποια φαγητα σου ειπε να αποφυγεις?

Αν και εγω δεν μπορω να τρωω μακαρονια μονο και να κοψω το μοσχαρι γιατι εχω προδιαθεση διαβητη.

Link to comment
Share on other sites

Τα γαλοκτομικα τα εκοψα περιπου για 20 ημερες. Και τα κρυφα. Ουτε γαλα απο σογια μου ειχε πει η γιατρος. Μονο απο καρυδα.

Με το γαλα κοριτσια εχω δει σημαντικη διαφορα στην ποσοτητα. Επειδη το βραδυ στο τελυταιο γευμα ειχα ελαχιστο γαλα πινω το μεσημερι μισο λιτρο και πραγματικα ειδα μεγαλη διαφορα . Τα μακαρονια δεν με βοηθουν ιδιαιτερα.

 

Εκτος απο τα γαλακτοκομικα ποια αλλα εκοψες baby?

 

 

boo μου κανει εντυπωση αυτο που σου ειπε ο γαστρεντερολογος γιατι εμεις στο γιο μου με το αντιαναγωγικο γαλα δεν εβγαζε ουτε μια γουλια.

Ποια φαγητα σου ειπε να αποφυγεις?

Αν και εγω δεν μπορω να τρωω μακαρονια μονο και να κοψω το μοσχαρι γιατι εχω προδιαθεση διαβητη.

Σε μένα ήταν κατηγορηματική ότι δεν σταματάμε τον θηλασμό. Δεν χρειάζεται να πινεις γάλα για να κατεβάσεις γάλα.Στο πρωτο μου εκοψα για10 μήνες τα γαλακτοκομικα και τα κρυφα,το άυγο,το μοσχάρι,τους ξηρούς καρπούς,τα ψαρια. Στο δεύτερο για 6 μήνες.Πίστεψε με έχει τόσα πράγματα που μπορείς να φας που μπορείς να κατεβάσεις λίτρα γαλα;).Εγώ έχω στίγμα αλλά αντικατέστησα το μοσχαρι με κατσίκι και ήμουν μία χαρά.Βέβαια κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό αλλά εγώ είδα τρομερή βελτίωση μετά από έναν μήνα.Το πρώτο μου παιδάκι δεν έκανε εμετό αλλά πνιγόταν συνέχεια.Ιδίως τοβραδυ στον ύπνο Μιλάμε για 20-30 φορές να ξυπνάει και να βηχει.Το δεύτερο έκανε εμετό 2-3 φορές σε κάθε γεύμα.Μετά από έναν μήνα και τα 2 είχαν ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μένα ήταν κατηγορηματική ότι δεν σταματάμε τον θηλασμό. Δεν χρειάζεται να πινεις γάλα για να κατεβάσεις γάλα.Στο πρωτο μου εκοψα για10 μήνες τα γαλακτοκομικα και τα κρυφα,το άυγο,το μοσχάρι,τους ξηρούς καρπούς,τα ψαρια. Στο δεύτερο για 6 μήνες.Πίστεψε με έχει τόσα πράγματα που μπορείς να φας που μπορείς να κατεβάσεις λίτρα γαλα;).Εγώ έχω στίγμα αλλά αντικατέστησα το μοσχαρι με κατσίκι και ήμουν μία χαρά.Βέβαια κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό αλλά εγώ είδα τρομερή βελτίωση μετά από έναν μήνα.Το πρώτο μου παιδάκι δεν έκανε εμετό αλλά πνιγόταν συνέχεια.Ιδίως τοβραδυ στον ύπνο Μιλάμε για 20-30 φορές να ξυπνάει και να βηχει.Το δεύτερο έκανε εμετό 2-3 φορές σε κάθε γεύμα.Μετά από έναν μήνα και τα 2 είχαν ηρεμήσει.

 

 

Οχι εμεις δεν εχουμε τοσο προβλημα και δεν θα ρισκαρα με τοσο εντονο προβλημα να πνιγεται το παιδι και να μην του εδινα αντιαναγωγικο, μονο και μονο για το θηλασμο.

Τα γαλα της μητερας ειναι πολυ λεπτορευστο και γιαυτο επιδεινωνει το προβλημα. Οπως και αλλα υγρα νερο χαμομηλι που η πρωτη γιατρος μου τα ειχε απαγορευσει. Και ειχε δικιο. Εμεις θεραπευσαμε το προβλημα στο τριτο μηνα στο πρωτο παιδι και φιλη που το θηλαζε με παλινδρομηση εφτασε να ανεβοκαταβαινει συνεχεια στην Αθηνα σε παιδογαστεντερολουγους για να λυσει το προβλημα. Οταν του εδωσα αντιαναγωγικο του περασαν ολοι οι πονοι, κοιμοταν κανονικοτατα ησυχα 8-ΩΡΑ , δεν πνιγοταν και ηταν πολυ ηρεμο. Και οι γουλιες εξαφανιστηκαν. Kαι ησυχασαμε και εμεις γιατι να βλεπεις το παιδι σου να πνιγεται δεν ειναι και τοσο απλο. Οταν ξεκινησαμε στερεες τροφες ειπα να δοκιμασω το απλο γαλα αλλα παλι ειδα οτι δεν το δεχοταν.

Ετσι 12 μηνες επινε αντιαναγωγικο χωρις κανενα προβλημα.

 

 

Εκτος εαν εφαρμοζα αυτα που μου ειχε πει ο γυναικολογος και η babycute. Να πηζει το γαλα. Αλλα και αυτο εαν δεν μου το προτεινει παιδιατρος δεν μπορω να το κανω απο μονη μου. Ουτε να σου πω θελω να μπω στην διαδικασια του θηλαστρου γιατι δεν τραβαει ολο το γαλα απο το στηθος και αυτο ενεχει κινδυνους.

 

Αυτα που εκοψες ειναι αυτα πρεπει να τρωω για το ζαχαρο .

Και πρεπει να κανουμε μια ισορροπημενη διατροφη ωστε το παιδι να παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα. Οχι υπερβολες και απαγορευσεις στη διατροφη. Αυτες ειναι οι γενικες οδηγιες για το θηλασμο.

 

Παντως σε ευχαριστω boo για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει πει παιδογαστρεντερολογος ή αλλεργιολογος ότι προτιμάται το ειδικό γάλα από τον θηλασμό;Εμένα σε έναν μήνα το είχαν ξεπερασει.<<Το γάλα της μαμάς είναι λεπτόρρευστο και επιδεινώνει το πρόβλημα;>>Ποιος ειδικός σου είπε κάτι τέτοιο;Και παιδογαστρεντερολογος και αλλεργιολογος και παιδίατρος μου σύστησαν να συνεχίσω τον θηλασμό.Και ισορροπημένη διατροφή μπορούμε να κάνουμε χωρίς γαλακτοκομικα και μοσχάρι.Τώρα αν δεν μπορεί η κάθε μανούλα να στερηθεί κάποιες τροφές αυτό είναι άλλο θέμα και το σέβομαι απόλυτα.Όχι όμως να διαβάζουν και άλλες μανουλες ότι κάνουν κακό που θηλάζουν τα παιδιά τους όταν έχουν παλινδρόμηση.

Link to comment
Share on other sites

...Τώρα αν δεν μπορεί η κάθε μανούλα να στερηθεί κάποιες τροφές αυτό είναι άλλο θέμα και το σέβομαι απόλυτα.Όχι όμως να διαβάζουν και άλλες μανουλες ότι κάνουν κακό που θηλάζουν τα παιδιά τους όταν έχουν παλινδρόμηση.

 

Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει διαβητης και το ερμηνευεις ετσι.

 

Νομιζω οτι εχουμε ελευθερια λογου!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει διαβητης και το ερμηνευεις ετσι.

 

Νομιζω οτι εχουμε ελευθερια λογου!

Δεν μιλησα συγκεκριμένα για σένα κοπέλα μου για κάθε μανούλα μιλησα.Δεν λογοεκρινα αυτά που ειπες απλά ήθελα να τονίσω ότι είναι δικές σου απόψεις και δεν τις συμμερίζονται οι γιατροί.Οσο για το αν ξέρω τι είναι ο διαβήτης με άτομο στην οικογένεια μου που έχει 40 χρόνια ζάχαρο ε κάτι θα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν summer μου κι εμείς είχαμε τέτοιο ζήτημα. Η μεγάλη μου κόρη θήλαζε και είχε παλινδρόηση β' βαθμού. Μόλις άφηνε το στήθος το παιδί τα έβγαζε όλα. Εδινα και αντιαναγωγικό διότι δεν υπήρχε τρόπος να χορτάσει.

Η παιδίατρος επέμενε να κόψω κάποιες τροφές και είδα μεν βελτίωση αλλά δεν έλεγα να κόψω το γάλα που έπινα. Λάθος μου. Αποθηλάσαμε 6,5 μηνών και συνεχίζσαμε με αντιαναγωγικά. Οταν έγινε 13 μηνών περίπου και ξεκινήσαμε φρέσκο γάλα, το πρόβλημα έγινε πολύ έντονο.

Το παιδί έγινε 1,5 έτους και έβγαζε το νερό που του δίναμε. Δεν μπορούσε ούτε νερό να κρατήσει.

Κάποια στιγμή μου είπε και πήραμε γάλα χωρίς λακτόζη. Τελος όλα. Ολα. Το θέμα τόσο καιρό σε εμάς πιθανόν να ήταν δυσανεξία. Υπάρχει και η εξήγηση πως το γάλα χωρίς λακτόζη είναι πιο εύπεπτο και προλαβαίνει να "πήξει" πριν ξεκινήσουν οι αναγωγές.

Η ίδια λογική ενθαρρύνει τους παιδιάτρους και επιμένουν στο μητρικό, είναι πολύ πιο εύπεπτο συν ότι τα αντιαναγωγικά γάλατα συχνά κάνουν οισοφαγίτιδες οι οποίες είναι οδυνηρές.

Επίσης όσο οι αναγωγές μειώνονται ΤΟΤΕ και μόνο τότε μπορεί να ωριμάσει πια ο σφικτήρας του οισοφάγου.

Θα σου έλεγα να κάνετε και έναν υπέρηχο να δείτε το βαθμό των αναγωγών, δεν θα ταλαιπωρηθεί το μωρό σε διαβεβαιώ. Και να δοκιμάσεις την αποχή από την λακτόζη, τα όσπρια, τα εσπεριδοειδή. Καλά σου λέει η babycute. Για την γλουτένη δεν ξέρω αλλά έχω ακούσει πολλά.

Πήγαινε το βήμα βήμα.

 

Αν το γάλα σου λιγοστεύει, πάρε παιδί μου το νούμερο 1 γαλακταγωγο βότανο: μαραθόσπορος. Θα σωθείς, το κάνεις σαν τσάϊ. Οταν θηλάζεις παιδί με αναγωγές είναι σαν να θηλάζεις περίπου 2 παιδιά. 2-3 φλιτζάνια την ημέρα να πίνεις και θα δεις τι θα πει γάλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν summer μου κι εμείς είχαμε τέτοιο ζήτημα. Η μεγάλη μου κόρη θήλαζε και είχε παλινδρόηση β' βαθμού. Μόλις άφηνε το στήθος το παιδί τα έβγαζε όλα. Εδινα και αντιαναγωγικό διότι δεν υπήρχε τρόπος να χορτάσει.

Η παιδίατρος επέμενε να κόψω κάποιες τροφές και είδα μεν βελτίωση αλλά δεν έλεγα να κόψω το γάλα που έπινα. Λάθος μου. Αποθηλάσαμε 6,5 μηνών και συνεχίζσαμε με αντιαναγωγικά. Οταν έγινε 13 μηνών περίπου και ξεκινήσαμε φρέσκο γάλα, το πρόβλημα έγινε πολύ έντονο.

Το παιδί έγινε 1,5 έτους και έβγαζε το νερό που του δίναμε. Δεν μπορούσε ούτε νερό να κρατήσει.

Κάποια στιγμή μου είπε και πήραμε γάλα χωρίς λακτόζη. Τελος όλα. Ολα. Το θέμα τόσο καιρό σε εμάς πιθανόν να ήταν δυσανεξία. Υπάρχει και η εξήγηση πως το γάλα χωρίς λακτόζη είναι πιο εύπεπτο και προλαβαίνει να "πήξει" πριν ξεκινήσουν οι αναγωγές.

Η ίδια λογική ενθαρρύνει τους παιδιάτρους και επιμένουν στο μητρικό, είναι πολύ πιο εύπεπτο συν ότι τα αντιαναγωγικά γάλατα συχνά κάνουν οισοφαγίτιδες οι οποίες είναι οδυνηρές.

Επίσης όσο οι αναγωγές μειώνονται ΤΟΤΕ και μόνο τότε μπορεί να ωριμάσει πια ο σφικτήρας του οισοφάγου.

Θα σου έλεγα να κάνετε και έναν υπέρηχο να δείτε το βαθμό των αναγωγών, δεν θα ταλαιπωρηθεί το μωρό σε διαβεβαιώ. Και να δοκιμάσεις την αποχή από την λακτόζη, τα όσπρια, τα εσπεριδοειδή. Καλά σου λέει η babycute. Για την γλουτένη δεν ξέρω αλλά έχω ακούσει πολλά.

Πήγαινε το βήμα βήμα.

 

Αν το γάλα σου λιγοστεύει, πάρε παιδί μου το νούμερο 1 γαλακταγωγο βότανο: μαραθόσπορος. Θα σωθείς, το κάνεις σαν τσάϊ. Οταν θηλάζεις παιδί με αναγωγές είναι σαν να θηλάζεις περίπου 2 παιδιά. 2-3 φλιτζάνια την ημέρα να πίνεις και θα δεις τι θα πει γάλα!!!

 

Σε ευχαριστω xena

Δεν βλαπτει το παιδι σε τετοιες ποσοτητες ο μαραθοσπορος?

Θα κοιταξω και στο βιβλιο του Μπαζαιου .

 

Σε εσας η λακτοζη τελικα ηταν το θεμα?

Κοιταξε μια φορα της ειχα δωσει υποαλλεργικο γαλα και ειδα οτι την ενοχλησε λιγοτερο απο το δικο μου γαλα. Αλλα απο μια φορα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα . Ισως ειναι καποιο συστατικο που την ενοχλει. Δεν εχουμε σοβαρο προβλημα. Η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι σε φυσιολογικα πλαισια αλλα διαβαζοντας οτα αρχικα μηνυματα και εχοντας την καλη εμπειρα με το γιο μου προβληματιστηκα αρκετα. Και η θεματοθετρια θηλαζε 3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοψεις γαλακτοκομικα κ μοσχαρι υπαρχουν αλλες επιλογες.ακομη κ μια μαμα χορτοφαγος μπορει να κανει ισορροπημενη διατροφη κ να θηλαζει.αν βγαλεις τροφες πρεπει να αναπληρωσεις σε ποσοτητες-θερμιδες.

Νομιζω οτι με το αντιαναγωγικο η παλινδρομηση συνεχιζει,απλα δε βγαζει γουλιες.γι αυτο ισως κ να ερεθιζεται μεχρι οισοφαγιτιδα

Το μητρικο ειναι πιο ευπεπτο.κ απαιτειται μακροχρονια αποφυγη τροφων.κ κρυφα

Link to comment
Share on other sites

Summer κατανοω το εξης: ειχες το προβλημα με το πρωτο, και με το αντιαναγωγικο, σου βελτιωθηκε. Κι εγω στη θεση σου, θα ειχα επηρεαστει.

 

Ομως

 

α) ο θηλασμος ειναι το καλυτερο σε περιπτωσεις ΓΟΠ, γιατι το μητρικο γαλα ειναι πιο ευπεπτο. ΔΕΝ ειναι το μητρικο γαλα που κανει τη ΓΟΠ, αλλα τυχον τροφες που τρως και το παιδι εχει αλλεργια ή/και δυσανεξια και περνανε στο παιδι απο το γαλα αυτο. Οποτε ο καλυτερος τροπος ειναι διαιτα της μαμας (και στα κρυφα, αλλιως ειναι σαν να μην κανεις διαιτα) και θηλασμος.

 

β) ολοι οι οργανισμοι και ολες οι περιπτωσεις, δεν ειναι ιδιες. Εμας, πχ, το αντιαναγωγικα γαλατα (τα ειχα δοκιμασει) την εκαναν χαλια, πολυ χαλια....οποτε το οτι λειτουργησε σε ενα παιδι αυτο το γαλα, δε σημαινει οτι λειτουργει για αλλα. Γενικα μεχρι και σημερα εμας, οτι μεσα αγελαδινο γαλα, την τσακιζει.

 

γ) δεν επρεπε να μπεις στο παρον θεμα, γιατι αφορα σε ΓΟΠ που συνεχιζει και μετα το ετος. Η παλινδρομηση σε βρεφη ειναι συχνη, και συνηθως περναει μολις ωριμασει ο κατώτερος οισοφαγικός σφιγκτήρας. Δεν εχει σχεση η δικη μας παλινδρομηση, με τη δικη σου, οποτε μη βγαζεις συμπερασματα υπερ ή κατα του θηλασμου απο αυτο. Εμας απο εξετασεις, προεκυψε οτι δεν ειναι ανατομικο. Οπως σου προτειναν, πρεπει να κανεις υπερηχο για να δεις τι γινεται.

 

Εαν βεβαια δεν επιθυμεις να δοκιμασεις αλλο το θηλασμο, ειναι δικαιωμα σου, δεν το συζητω.

Link to comment
Share on other sites

Η Χαρά-Μαρια εχει δίκιο και με προλαβε..... Υπαρχει θεμα ΓΟΠ για βρέφη.... Εδω το νήμα ηταν πιο εξειδικευμένο.....

Χαρά οι γιατροί δεν εχουν προβλημα να κανουν τις ενδοσκοπήσεις οταν υπαρχει έξαρση.... Απλά οι ασθενείς που ταλαιπωρούνται χρονια προτιμούν και βάζουν-βγάζουν τροφές κάνοντας δοκιμές, προτιμούν να μην εξετάζονται άνοιξη-φθινόπωρο, ωστε να μην μπερδεύεται η κατασταση με τις seasonal allergies, που και αυτες επιβάλουν (κατάποση γύρης)...

Εμάς, μετα την διάγνωση, μας έδωσαν 3 εναλλακτικές... 1)αποχή απο γαλακτοκομικά αρχικά, μετα ενδοσκοπηση κι αν δεν δουμε βελτίωση προχωράμε και στις υπόλοιπες κατηγορίες wheat, fish, eggs, nuts, soy μαζι (μαζι με ppi φυσικα σε νορμαλ δόσεις 2) διπλάσια ποσότητα ppi, με οτι αυτο συνεπάγεται (επιβάρυνση σε νεφρά κτλ) και 3) στεροειδή....

Τα στεροειδή τα αποκλείσαμε... Συνηθως τα επιλέγουν μεγαλύτερες ηλικίες π.χ έφηβοι για ψυχολογικούς λόγους ή ενηλικες που δεν θελουν να μπουν σε αποχή.... Επιλέξαμε αποχή και βλέπουμε..... Προς το παρόν προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε το γαλα με neocate junior... Παντως ήδη βλέπουμε βελτίωση, ενώ εξακολουθεί να πινει μια μικρη ποσότητα γάλακτος.... Ελπιζω σύντομα να το κόψουμε τελείως!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω για το ppi.... Το πρωτόκολλο εδω λεει οπωσδήποτε αντιοξινο πριν την εξέταση (εφόσον θα πάρουν βιοψίες!) δεν θελουν false positive ή γκρίζες ζώνες!!! Προσωπικά δεν θα έκανα ενδοσκοπηση χωρις, γιατι με αυτα που εχω διαβάσει έως τωρα, μπορει να εβαζα το παιδι σε άχρηστες ταλαιπωρίες....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...