Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΘΑΝΗ ΣΤΕΝΩΣΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗΣ ΑΟΡΤΗΣ!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!!ΕΙμαι νεο μελος στο forum και θα θελα να μοιραστω το αγχος που περναω τις τελευταιες μερες μαζι σας και να μου πειτε τη γνωμη σας!!Ειμαι στην 22η εβδομαδα και ολα μεχρι να κανω τη β'επιπεδου ηταν φυσιολογικα.Η αυχενικη πολυ καλη 1mm με πιθανοτητες τρισωμιας 18//21 1/20000 -- 1/12000 αντιστοιχα. Στη β επιπεδου παρατηρηθηκε ηπια διαπλαση φλεβουλας στο πνευμονι με εστειλε ο γιατρος μου αθηνα στο ωνασειο για υπερηχο οπου παρατηρηθηκε μια δισκινησια στη πνευμονικη βαλβιδα που πιθανον στο μελλον να μας δημιουργησει στενωση γιατι μεγαλωνοντας το μωρο μεχρι τον 9ο μηνα ισως μας κανει στενωση. Απο κει και επειτα αρχιζει ο γολογοθας για εμενα.Καθως ο γιατρος μου ειπε οτι στη περιπτωση αυτη το μωρο μπορει να γεννηθει με συνδρομο νουναν πιθανοτητες 2-5% .. Τρελλαθηκααα εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου.Καναμε αμνιοπαρακακεντηση της οποιας τα πρωτα αποτελεσματα βγηκανε καλα..ο μοριακος καρυοτυπος θα βγει την επομενη πεμπτη και αν τα αποτελεσματα ειναι ολα καλα και το παιδι δε πασχει απο καποιο αλλο συνδρομο τοτε θα σταλει και υγρο Αμερικη για να ελεχθει για το συνδρομο νουναν και το αποτελεσμα κανει να βγει γυρω στις 3 εβδομαδες!! Αν εχει καποια τη παραμικρη εμπειρια ας απαντησει γιατι παω να τρελλαθω στη κυριολεξια!! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου

Δεν ξέρω τίποτα για την στένωση αλλά ήθελα να σου ευχηθώ απο καρδιάς να πάνε όλα καλά !

Αφού έκανες αμνιο κ περιμένεις ήδη τα Δευτέρα αποτελέσματα δεν χρειάζεται να κανείς κ μη επεμβατικό έλεγχο καθώς η αμνιο αποτελεί διάγνωση . Έχω κάνει και αμνιο κ μη επεμβατικό τεστ αυτί που πάει Αμερική αλλά με την αντίστροφη σειρά . Πρώτα τεστ μετά αμνιο .

 

Σου εύχομαι τα υπόλοιπα αποτελέσματα να είναι καλά !

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι με τον απλο καρυοτυπο δεν μπορουν να ελεγξουν το συνδρομο νουναν..αν ο απλος καρυοτυπος μας δειξει οτι δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα με το παιδι τοτε θα σταλει Αμερικη ενα μερος απο το υγρο που μου εχουν παρει. Ειμαι απο επαρχια και το υγρο εχει σταλει σε εργαστηριακους γενετιστες στην Αθηνα.Αυτη η αναμονη με εχει τσακισει πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ λοιπον έχεις απόλυτο δίκιο όντως το συγκεκριμένο σύνδρομο δεν εξετάζεται στον απλό καρυοτυπο κ χρειάζεται κ μοριακός !

Και πάλι πολυ καλά θα κανείς κ με το υγρό που θα στείλεις για έλεγχο

Να είσαι σίγουρη

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που περνάς αυτή τη στιγμή αυτή η αγωνία είναι αφόρητη το πέρασα πριν ακριβώς δυο μήνες με άσχημη κατάληξη

Ελπίζω πραγματικά να μην είναι έτσι τα πράγματα !!! Σε νιώθω απόλυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαινω πως ησουν πως ενιωσες και πως νιωθεις..Το καταλαβαινω συνεχεια να κουνιεται το νιωθω πολυ εντονα και κλαιω συνεχεια γιατι φοβαμαι την ωρα που θα χτηπησει το τηλεφωνο για τα αποτελεσματα..να μην το ζησει καμια μανουλα αυτο το βασανιστηριο..γιατι ειναι ψυχοφθορο!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη πλευρά έχεις πιθανότητες 2-5% να υπάρχει αυτό άρα 95 να μην υπάρχει

Αν δεν υπάρχει σύνδρομο τα υπόλοιπα καρδιολογικά διορθώνονται με επέμβαση ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνα με αυτα που μου ειπαν διορθωνονται. Δεν εχει γινει ακομη στενωση αλλα η εμβρυοκαρδιολογος μου ειπε οτι στη χειροτερη περιπτωση θα χρειαστει μπαλονακι. Δε το σκεφτομαι καθολου αυτο. Σκεφτομαι μονο να βγουν καλες οι εξετασεις που περιμενω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...