Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

[B]Μειώθηκε κατά πολύ η διάρκεια των θηλασμών[/B]


Recommended Posts

Χαιρετώ σας! Και πάλι χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η μικρή μου είναι τώρα 10 μηνών και τρώει στερεες σταδιακά από τον 6ο, ως τότε μετά από αρκετά θέματα καταφέραμε να θηλάσουμε αποκλειστικά. Δεν παίρνει πιπίλα, ούτε μπιμπερό. Εδώ και μερικές ημέρες οι θηλασμοί μειώθηκαν και σε συχνότητα αλλά και σε διάρκεια. Συνήθως θηλαζε 5-6 φορές την ημέρα και 1-2 φορές από λίγο τη νύχτα όταν ξυπνούσε για να αποκοιμηθεί. Πλέον οι ημερήσιοι θηλασμοί μειώθηκαν σε 3, το πολύ 4 και αντί για 5'-10' θηλάζει πια 1'-2'. Δεν νομίζω να προλαβαίνει τόσο γρήγορα ξαφνικά να παίρνει όσο γάλα χρειάζεται και επίσης δεν θέλω άθελά μας να αποθηλάσουμε.

Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε και να με δαγκώνει και όταν λέω όχι και την απομακρύνω είτε το ξανακάνει είτε κλαίει, αν και νομίζω σιγα σιγα καταλαβαίνει πως πρέπει να το σταματήσει. Μήπως αυτό όμως συμβάλλει στην απομάκρυνσή της από το θηλασμό?

Περιμένω τη γνώμη σας, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι λογικο σιγα σιγα να αλλαξει η διαρκεια και η συχνοτητα των θηλασμων,μην ανησυχεις.επισης εχε υποψη σου οτι μπορει να ξαναλλαξει συνηθειες ειτε λογω δοντιων ειτε λογω αλματος κτλ.εχει γινει και εισαγωγη στις στερεες,μεγαλωνει και περναει περισσοτερες ωρες ξυπνια οποτε δεν ειναι οπως στα νεογεννητα που καθε τρεις και λιγο θελουν το στηθος.ικανοποιειται πλεον με λιγοτερη ωρα.εσυ απο την πλευρα σου φροντιζε να της προσφερεις και απο κει και περα μην φοβασαι για αποθηλασμο.επισης για το δαγκωμα σχεδον ολα τα μωρακια περνανε αυτην την φαση.και μενα το εκανε και ειχε την ιδια αντιδραση με την δικια σου.σε καποια φαση απλα το σταματησε.εσυ παντως να της μιλας,τα μωρακια καταλαβαινουν τα παντα!καλη συνεχεια και καλους θηλασμους:)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ στη δικιά μου αυτές τις ημέρες! Κοντεύει τους 10 μήνες και ενώ πριν θήλαζε το μεσημέρι (γιατί το απόγευμα στην κρέμα δεν βάζω γάλα) επί μισή ώρα, τώρα θηλάζει 15 λεπτά και σταματάει χωρίς να δείχνει ότι δε χόρτασε. Εγώ να σου πω την αλήθεια, αφού δεν τη βλέπω προβληματισμένη, δεν επιμένω. Άσε που κι όσες φορές επέμεινα, δεν είδα να συνεχίζει το θηλασμό.

 

Οι άλλοι 2 θηλασμοί δεν ξέρω πόσο διαρκούν, γιατί θηλάζω ξαπλωμένη και κοιμάμαι ταυτόχρονα. (Τώρα πλέον τη θηλάζω πάνω στο στρώμα του κρεβατιού της, το οποίο έχω βάλει κατευθείαν στο πάτωμα, χωρίς το σκελετό του κρεβατιού. Έτσι, δε φοβάμαι μήπως τελειώσει το θηλασμό, αρχίσει τις βόλτες και μου πέσει από το κρεβάτι.)

 

Κι εμένα με δαγκώνει εδώ και αρκετές εβδομάδες, αλλά όχι κάθε φορά που θηλάζει. Και εννοείται της δείχνω ότι πονάω και απομακρύνομαι. Αν μου δείχνει ότι θέλει να συνεχίσει να θηλάζει την αφήνω, αλλά πολλές φορές μετά το δάγκωμα δε φαίνεται να ενδιαφέρεται να θηλάσει άλλο κι έτσι σταματάμε.

Link to comment
Share on other sites

abebablom σε ευχαριστώ πού με ξεαγχώνεις, ελπίζω να πάνε όλα καλά. Με είχαν αγχώσει γιατί σε μια ομάδα για θηλάζουσες της οποίας είμαι μέλος, λένε πως θέλουμε τουλάχιστον 8 θηλασμούς και αν δεν πίνει γάλα όσο πριν να μειώσω τα γεύματα. Αλλιώς οδηγούμαι σε αποθηλασμό.

 

xristas 15' μου ακούγονται μια χαρά. Ανησυχώ γιατί 1'-2' τα βρίσκω πολύ λίγα...

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως εχουμε φτασει τους 22 μηνες θηλασμου αισιως:D.δεν μου ετυχε ποτε βεβαια να μου κανει απεργια θηλασμου αλλα ουτε σε γενικες γραμμες ειχαμε θεματα.εμενα παντως γυρω στους 10 μηνες περασαμε μια ολοκληρη εβδομαδα που το βραδυ κοιμοτανε σερι και δεν ξυπνουσε για βραδυνο θηλασμο και σκεφτηκαμε με τον αντρα μου α ωραια εστρωσε ο υπνος της και τελικα επανηλθε δριμυτερη χεχεχε οποτε μην το δενεις σχοινι κορδονι οτι θα συνεχισει ετσι.ειδικα σε περιοδους που βγαινουν δοντια ή αλματα αναπτυξης μπορει να κολλησει πανω σου η μπουμπου σου.το σημαντικοτερο θεωρω ειναι να της προσφερεις εσυ συχνα και απο κει και περα εφοσον το παιδι ειναι ικανοποιημενο οπως λεει πιο κατω και η xristas τι αλλο να κανεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Χαιρετώ σας! Και πάλι χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η μικρή μου είναι τώρα 10 μηνών και τρώει στερεες σταδιακά από τον 6ο, ως τότε μετά από αρκετά θέματα καταφέραμε να θηλάσουμε αποκλειστικά. Δεν παίρνει πιπίλα, ούτε μπιμπερό. Εδώ και μερικές ημέρες οι θηλασμοί μειώθηκαν και σε συχνότητα αλλά και σε διάρκεια. Συνήθως θηλαζε 5-6 φορές την ημέρα και 1-2 φορές από λίγο τη νύχτα όταν ξυπνούσε για να αποκοιμηθεί. Πλέον οι ημερήσιοι θηλασμοί μειώθηκαν σε 3, το πολύ 4 και αντί για 5'-10' θηλάζει πια 1'-2'. Δεν νομίζω να προλαβαίνει τόσο γρήγορα ξαφνικά να παίρνει όσο γάλα χρειάζεται και επίσης δεν θέλω άθελά μας να αποθηλάσουμε.

Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε και να με δαγκώνει και όταν λέω όχι και την απομακρύνω είτε το ξανακάνει είτε κλαίει, αν και νομίζω σιγα σιγα καταλαβαίνει πως πρέπει να το σταματήσει. Μήπως αυτό όμως συμβάλλει στην απομάκρυνσή της από το θηλασμό?

Περιμένω τη γνώμη σας, ευχαριστώ.

 

Εχεις αδιαθετησει μετά τον τοκετό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αδιαθέτησα από το 2ο μήνα...

 

Μήπως σε δάγκωνε τις μέρες λιγο πριν αδιαθετησεις;

 

Εχει σταματήσει να δαγκώνει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να δαγκώνει, όχι μόνο πριν την περίοδο. Δεν το κάνει συνέχει ή κατά λάθος όπως στην αρχή, αλλά επειδή εκνευρίζεται που προσπαθεί για ώρα να αποκοιμηθεί στο στήθος όπως πριν αλλά δεν μπορεί πλέον και παλεύει για 1-2 ώρες, φτάνουμε να κοιμηθεί στις 12, μαεά από κλάματα, δαγκώματα και πιπίλισμα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει? Απλά μεγάλωσε και άλλαξε? Φταίει μήπως η ροή μου? Τα δόντια? Θα περάσει ποτέ? Σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εξακολουθεί να δαγκώνει, όχι μόνο πριν την περίοδο. Δεν το κάνει συνέχει ή κατά λάθος όπως στην αρχή, αλλά επειδή εκνευρίζεται που προσπαθεί για ώρα να αποκοιμηθεί στο στήθος όπως πριν αλλά δεν μπορεί πλέον και παλεύει για 1-2 ώρες, φτάνουμε να κοιμηθεί στις 12, μαεά από κλάματα, δαγκώματα και πιπίλισμα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει? Απλά μεγάλωσε και άλλαξε? Φταίει μήπως η ροή μου? Τα δόντια? Θα περάσει ποτέ? Σας έχει τύχει?

 

Υποπτεύομαι οτι περνάει φάση "αρχίζω να μεγαλώνω". Ίσως χρειαζεται άλλο τροπο νανουρισματος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana, έχω προσπαθήσει τα πάντα, κούνημα, βόλτες, νανούρισμα, μουσική, παραμύθια, αγκαλιά, χάιδεμα στην πλάτη... Κάποιες φορές νανουρίζεται με τα παραμύθια και κοιμάται πιο εύκολα. Πάντα όμως αναζητά στήθος και μόλις ξεκινάει να θηλάζει συνήθως ξαγρυπνάει, σπάνια έχει νυστάξει πολύ και αποκοιμιέται. Μαζί μου δεν θέλει να κοιμηθεί αλλιώς και ούτε μπορεί να κοιμηθεί θηλάζοντας. Είμαι σε αδιέξοδο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πρωί την άφησα να παίξει μέχρι να νυστάξει και μετά την έβαλα να κοιμηθεί. Γκρίνιαζε, έκλαιγε, φώναζε κλπ. όμως έπρεπε να μάθει να κοιμάται μόνη της τώρα που είναι μικρή για να μη βασανιζόμαστε ομαδικώς. Της χάιδευα την πλάτη, της έδινα και κανένα φιλάκι. Αυτό πρέπει να κράτησε γύρω στη 1 ώρα, μέχρι που κοιμήθηκε. Την επόμενη ημέρα, ο σαματάς κράτησε μισή ώρα. Την τρίτη ημέρα πολύ λίγο γκρίνιαξε και κοιμήθηκε. Αν αντέξεις για 3 μέρες εσύ και όποιος άλλος βρίσκεται στο σπίτι και δεν ενδώσετε, νομίζω το θέμα θα έχει λήξει. Πολύ σημαντικό νομίζω είναι να μη γίνουν πισωγυρίσματα τις πρώτες ημέρες και κυρίως την πρώτη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Nina-Nana, έχω προσπαθήσει τα πάντα, κούνημα, βόλτες, νανούρισμα, μουσική, παραμύθια, αγκαλιά, χάιδεμα στην πλάτη... Κάποιες φορές νανουρίζεται με τα παραμύθια και κοιμάται πιο εύκολα. Πάντα όμως αναζητά στήθος και μόλις ξεκινάει να θηλάζει συνήθως ξαγρυπνάει, σπάνια έχει νυστάξει πολύ και αποκοιμιέται. Μαζί μου δεν θέλει να κοιμηθεί αλλιώς και ούτε μπορεί να κοιμηθεί θηλάζοντας. Είμαι σε αδιέξοδο!

 

Αν θηλάσει και μετά διαβάσετε υπάρχει περίπτωση να αποκοιμηθεί ήρεμη;

 

Εχει βελτιωθεί η κατάσταση ή δαγκώνει κι εκνευρίζεται ακόμη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα πει κάτι γιατί συμβαίνει μόνο εδώ και λίγο καιρό... Ομως συμβαίνει! Κάνω κάτι ενδιάμεσα, θηλάζω πριν ή/και ενώ διαβάζουμε και μετά πάμε για ύπνο και ξαναθηλάζει. Σε περίεργες στάσεις πάλι αλλά κοιμάται πολύ πιο γρήγορα και δεν δαγκώνει!!! Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

 

Ομως μπορώ να την κοιμήσω πια μόνο το πρωί 2 ώρες αφού ξυπνήσει, το μεσημέρι δεν θέλει με τίποτα -μαζί μου τουλάχιστον. Τι να κάμω, την ακολουθώ απλά φοβάμαι πως ταλαιπωρείται 8 και 9 ώρες σερί ξύπνια ως το βράδυ. Νυστάζει κατά τις 6-7 αλλά τότε δεν θέλω να την προσπαθήσω γιατί ίσως διαταραχθεί ο βραδινός ύπνος.

 

-επίσης παρατήρησα αφού το είπες ότι δαγκώνει περισσότερο όταν περιμένω να αδιαθετήσω, τι γίνεται, μειώνεται η ροή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xristas kάνω ότι κοιμάμαι κάποιες φορές, αλλά αυτή παίζει...Μπορεί να πάει και 12 και να μην κοιμηθεί αν την αφήσω...

 

Σε ένα άλλο θέμα, η Deena έγραψε τα εξής:

 

 

Τα κλειδιά είναι επομένως :

 

α) Δεν αφήνουμε το μωρό να νυστάξει πολύ για να το βάλουμε για ύπνο. Οι ημερήσιοι ύπνοι είναι πολύ σημαντικοί και αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση για καλό βραδινό ύπνο.

 

β) Προσπαθούμε να μάθουμε το παιδί να αποκοιμιέται χωρίς μεγάλες εκ μέρους μας παρεμβάσεις. Αξίζει τον κόπο, πιστεύω, την επόμενη φορά που θα δείτε ότι το μωρό νυστάζει και εφόσον βέβαια είστε σίγουρες ότι δεν πεινάει/πονάει/είναι λερωμένο να το βάλετε στο κρεβατάκι του και να του δώσετε μια ευκαιρία να αποκοιμηθεί μόνο του. Αν κλάψει, σηκώστε το, παρηγορήστε το, ηρεμήστε το αλλά ξαναβάλτε το στο κρεβάτι ξύπνιο. Αν ξανακλάψει πάλι το ίδιο. Μπορεί να χρειαστεί να επαναλάβετε πολλές φορές, αλλά στο τέλος θα κοιμηθεί. Εννοείται βέβαια, όχι με φως και φασαρία αυτά, σε ένα ήσυχο και σχετικά σκοτεινό δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι όποτε κοιμάται μεσημέρι -πχ 3-5- αργεί πολύ να κοιμηθεί το βράδυ. Είναι καλύτερο για το παιδί να κοιμάται μεσημέρι και μετά στις 11 ή να κοιμάται μόνο πρωί -πχ 12-1- και μετά στις 9.30? Η δεν παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει κάτι αντίστοιχο την παιδίατρό μου και μου είχε πει να την αφήνω να κοιμάται το πρωί γιατί κουράζεται ως το μεσημέρι. Επίσης, μου είχε πει αν θέλω να την αφήνω να κοιμάται γύρω στα 20 λεπτά μόνο, αν θέλω οπωσδήποτε να μου κοιμηθεί το μεσημέρι.

 

Εμένα η δικιά μου πλέον (κοντεύει 12 μηνών) κοιμάται από 1 ως 2 ώρες ξεκινώντας από τις 12 περίπου το μεσημέρι και μπορεί να κοιμηθεί και λίγο ακόμα κατά τις 4μμ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πρωί σίγουρα και μεσημέρι βλέπουμε... Σε ευχαριστώ!

Γεια σου,

Έχω "λιώσει" διαβάζοντας σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί περί ύπνου, και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το αν αποφασίσεις να εφαρμόσεις κάποια μέθοδο ύπνου ή όχι, θα σου πρότεινα να μπεις εδώ:http://www.weebeedreaming.com/my-blog/.

Θα πάρεις μια πολύ καλή ιδέα σχετικά με το πόσους ύπνους χρειάζεται ένα παιδάκι ανά ηλικία, πόσες ώρες είναι καλό να κοιμάται ημέρα και νύχτα, διαστήματα που είναι καλό να μεσολαβούν ανά ύπνο κτλ.

ΜΗΝ κόψεις τον 1 ύπνο ακόμα, βιάστηκα κι εγώ από τους 3 στους 2 και κατέληξα να έχω τη μικρή να ξυπνάει κάθε βράδυ από την κόπωση (ενώ νόμιζα πως ήταν δόντια- τα δόντια εν τέλει ξεπρόβαλαν 2 μήνες μετά χωρίς καθόλου γκρίνια). Μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις τον προγραμματισμό σας μέσα στην ημέρα, και ίσως να χρειαστεί και οι 2 να ξυπνάτε πιο νωρίς το πρωί, αλλά αν τα καταφέρεις νομίζω ότι το παιδάκι σου θα είναι πιο ξεκούραστο. Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια κι επειδή το thread εδώ ανήκει στην ενότητα του θηλασμού και όχι του ύπνου, στείλε μου PM και θα χαρώ να μοιραστώ την όποια εμπειρία μου μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ poulxeria! Το διαβάζω από χθες σε δόσεις και έχω αναθεωρήσει ήδη σχετικά με κάποιες συνήθειες. Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω 2-3 σημαντικά πράγματα, έχω και εγώ διαβάσει πάμπολλα σχετικά με ύπνο και μάλιστα no-cry solutions, αλλά ήταν πολλά για να τα απορροφήσω, πιο πολύ απογοητεύτηκα και τα παράτησα. Στο μεταξύ κάποιες συμβουλές έπιασαν έστω και λίγο όμως. Συνεχίζω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...