Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και αντιεπιληπτικα φαρμακα


Recommended Posts

Καλησπερα σας η συζυγος μου γενναει την δευτερα το πρωτο μας μωρακι και ειμαστε λιγο αναστατωμενοι για το θεμα του θηλασμου, λαμβανει αγωγη με τα φαρμακα tegretol kai keppra λογω επιληψιας και ενω ο νευρολογος μας ειχε πει οτι μπορει να θηλασει κανονικα και χωρις προβλημα 3 παιδιατροι που ρωτησαμε ειναι ολοι αρνητικοι.... θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να απευθυνθω για να παρω μια σιγουρη απαντηση.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Με το καλό!

 

Αντιγράφω από το ΤΟΧΝΕΤ-lactmed, την επίσημη πηγή των ΗΠΑ. Υπάρχει και το e-lactancia.org, αλλά δε δουλεύει σήμερα!

 

Για το keppra:

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~EouJq0:1

 

Maternal doses of levetiracetam up to 3500 mg daily produce low levels in milk and would not be expected to cause any adverse effects in breastfed infants, especially if the infant is older than 2 months. If levetiracetam is required by the mother, it is not a reason to discontinue breastfeeding. However, the infant should be monitored for drowsiness, adequate weight gain, and developmental milestones, especially in younger, exclusively breastfed infants and when using combinations of anticonvulsants. Maternal serum level monitoring and dosage adjustment is advisable in the early postpartum period if the drug was taken throughout pregnancy and breastfeeding.[1] Some evidence suggests that levetiracetam might reduce the maternal breastmilk supply in some women.

 

Για το tegretol:

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~zAC2Zm:1

 

Carbamazepine has relatively high levels in breastmilk and breastfed infants have serum levels that are measurable, but usually below the anticonvulsant therapeutic range. Most infants have had no adverse reactions, but sedation, poor sucking, withdrawal reactions and 3 cases of hepatic dysfunction have been reported. These have all been complicated because of intrauterine exposure and, in some cases, concurrent drug therapy. Breastfeeding during carbamazepine monotherapy does not appear to adversely affect infant growth or development, and breastfed infants had higher IQs and enhanced verbal abilities than nonbreastfed infants at 6 years of age in one study.[1] Monitor the infant for jaundice, drowsiness, adequate weight gain, and developmental milestones, especially in younger, exclusively breastfed infants and when using combinations of anticonvulsant or psychotropic drugs. One author recommends monitoring infant serum carbamazepine levels, liver enzymes, and a complete blood count during therapy.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει και το αναφερουν ως σχετικα ασφαλες,ομως οι παιδιατροι ηταν και οι 3 καθετοι στο να μην θυλασει.....

 

Εγώ θα σου απαντησω από τη δική μου εμπειρία. Έχω ενα γιο που σε πέντε ημέρες κλείνει τα τρία και είμαι έγκυος στον 6ο μήνα. Παίρνω το keppra 2x1500mg. Το γιο μου το θήλασα κοντά 10 μήνες παρόλο που ο νευρολόγος μου συνέστησε να μη θηλάσω. Γνώμη μου αλλαξε ο παιδιατρος που το έψαξε όπως μου είπε και ο οποίος ήταν υπέρ του να θηλάσω γιατί όπως μου είπε να μην στερήσω στο μωρό το keppra απότομα μιας και μέσω της εγκυμοσύνης περνάει ουσία και στο έμβρυο. Παρόλο που ήταν μια υπέροχη εμπειρία το δευτερο μου παιδί δε θα το θηλάσω και ίσως ήταν λάθος μου που θήλασα το πρώτο. Το λέω αυτό γιατί εκ των υστέρων μιλώντας με το νευρολόγο μου, η ανωριμότητα που έχει ο γιος μου ίσως να οφείλεται στο ότι τον θήλασα. Το keppra κάποιους ανθρώπους τους φέρνει κούραση, εξάντληση. Εγώ δε το έχω αυτό αλλά ένα βρέφος που θηλάζει μάλλον επηρεάζεται. Όταν λέω ανωριμότητα εννοω μια καθυστέρηση στα στάδια ανάπτυξης του . Εξάλλου η ίδια η εταιρεία του keppra συστήνει η γυναίκα που παίρνει keppra να μη θηλάσει. Εύχομαι να βοήθησα, αν θέλεις οτιδήποτε άλλο ειμαι στη διαθεση σου. Καλώς να ορίσει το μωρακι σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Το ποστ της GeoK έχει πολύ μεγάλη βαρύτητα. Ωστόσο, δεδομένου ότι στο http://www.e-lactancia.org (που σήμερα δουλεύει!), τα tegretol και keppra θεωρούνται συμβατά με το θηλασμό, έχω τις ακόλουθες σκέψεις:

 

- Η ανωριμότητα του μωρού της GeoK μπορεί να οφείλεται ή μόνο στο θηλασμό ή μόνο στην έκθεση στα φάρμακα, κατά την ενδομήτρια ζωή, ή σε συνδυασμό των δύο.

- Δε γνωρίζουμε κατά πόσον η ανωριμότητα αυτή θα συνεχιστεί (με μαθησιακές δυσκολίες στη σχολική ηλικία, για παράδειγμα) ή πρόκειται για κάτι προσωρινό που θα αμβλυνθεί, με τον καιρό, ώστε το παιδί να συμβαδίσει πλήρως με τους συνομηλίκους του, τελικά. Νομίζω πως κάτι τέτοιο υπονοείται στο TOXNET, όταν αναφέρεται πως, σύμφωνα με μελέτη, στην ηλικία των 3 ετών τα παιδιά είχαν φυσιολογική ψυχοκινητική εξέλιξη.

-Ίσως μία ασφαλής προσέγγιση να ήταν η πολύ αυστηρή παιδιατρική (και παιδονευρολογική; ) παρακολούθηση. Όταν λέω "πολύ αυστηρή" εννοώ πως εκεί που σε άλλα παιδιά θα δίναμε λίγο χρόνο παραπάνω (αν, π.χ., δεν κάθονταν χωρίς βοήθεια στους 7 μήνες), στο συγκεκριμένο μωρό θα αποδίδαμε την ήπια ανωριμότητα στα φάρμακα και θα προχωρούσαμε στον αποθηλασμό, καλού-κακού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...