Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασια θηλών πριν τον τοκετο


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Θελω τη βοηθεια σας γιατι εχω προβληματιστει πολυ.

Ειμαι 37η εβδομάδα και συναντησα τη μαια που θα εχω στον τοκετο, η οποια έχει 40 χρονια εμπειρια (συνταξιουχα πια). Μου ειπε να κάνω προετοιμασία στις θηλές για να μην ποναω μετά στο θηλασμό. Συγκεκριμένα μου ειπε να καθαρίζω πρώτα με οινόπνευμα κ μετα μου έδειξε καποιες κινησεις να κάνω (απ οσο εψαξα μαλλον λεγονται hoffman). Αφου το κανω αυτο για 2 λεπτα μετα να βαζω ελαιόλαδο ή αμυγδαλελαιο. Οι θηλές μου ειναι κανονικές παρεμπιπτόντως.

Σε σεμινάρια θηλασμού που πηγα κ βιβλία που διαβασα δεν αναφέρεται κατι τέτοιο. Μάλιστα το οινόπνευμα κ οι τεχνικές "τριψιματος" για να σκληρηνουν οι θηλές θεωρούνται τραυματικές.

Σκεφτομαι να παρακαμψω τις συμβουλές της μαίας και να μην κανω τίποτα. Ο σύζυγος μου όμως πιστεύει πως αφου το λεει αυτη με τετοια εμπειρια κατι θα ξερει παραπάνω και να κανω οτι μου λεει.

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από τη δική μου εμπειρία και προετοιμασία (παρακολουθηση μερικών σεμιναρίων και διάβασμα, κυρίως σε σάιτ και ομάδες θηλασμού), θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα από πριν (ειδικά αυτές οι συμβουλές με οινόπνευμα, κονιάκ και κάτι τέτοια θεωρούνται, το λιγότερο, ξεπερασμένες...).

Απλά, όταν με το καλό αρχίσεις να θηλάζεις, να ακολουθήσεις τις βασικές οδηγίες: να βεβαιωθείς ότι το μωρό σου πιάνει σωστά τη θηλή (ώστε να μην στην πληγώσει), να αφηνεις το στήθος εκτεθειμένο αρκετές ώρες της ημέρας ώστε να αερίζεται (ξερω, σου φαίνεται δύσκολο ή και παράλογο, αλλά είναι σωτήριο, πίστεψέ με), μετά το θηλασμό να βάζεις λίγο από το γάλα σου πάνω στη θηλή και να το αφήνεις να στεγνώσει και αν θες κάποια κρέμα/αλοιφη, μπορείς να βάζεις λανολίνη, που δεν χρειάζεται και να ξεπλυθεί πριν θηλάσει το μωρό.

Με το καλό να γεννήσεις και όλα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως οι μαιευτήρες φωνάζουν πως δεν πρέπει να πειράζουμε τις θηλές γιατί στέλνουν 'λάθος μηνύματα" και μπορεί να προκληθεί πρόωρος τοκετός..

 

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία της μαίας σου, αλλά τα ιατρικά δεδομένα αλλάζουν ραγδαία και ίσως κάποιες τεχνικές παλιά ευρέως διαδεδομένες να είναι πια ξεπερασμενες.

 

Με το καλό να υποδεχτείτε το μωρό σας!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Κι εγώ τα ιδια εχω διαβασει γι αυτο προβληματιστηκα.

Δε θα κανω τιποτα. Θα αφησω τη φυση να "λειτουργησει" απο μονη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα μελλουσα μανουλα,

θα θελα να πω κ την προσωπικη μου εμεπιρια χωρισ να θελω να σε μπερδεψω

εκανα ακριβως αυτο που σου πε η μαια σου κ θα το ξανακανω

το ξεκινησα αν θυμαμαι καλα απο αρχες 9μηνα κ το κανα καθημερινα πρωτα οινοπνευα (απαλα) κ μετα αμυγδαλελαιο

μπορω να σου πω οτι οταν γεννησα θηλασα το μωρο μου για 8 μηνες κ δεν ειχα κανεναν τραυματισμο ουτε ερεθισμο !!!!!!

μαλιστα με ειχε συμβουλευσει αν τυχον ερεθιστω μακρια απο κρεμες εμποριου κ να εχω στη καταψυξη φυλλα απο λαχανο κ να τα κανω σα κομπρεσες

ποτε να μη χρησιμοποιω επιθεματα στηθους παρα μονο για λιγη ωρα κ σε εκτακτη περιπτωση διοτι δεν αναπνεει το στηθος κ φερουν μικροβια

κ οπως ανεφερε παραπανω η κοπελα μετα απο καθε θηλασμο επαληψη με το δικο μασ γαλα στη θηλη

 

ελπιζω να μη σε μπερδεψα

απο προσωπικη εμπειρια εμεινα ευχαριστημενη

κανε οτι νιωθεις εσυ καλα

 

με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Είμαι 37 εβδομάδων. Όταν είχαμε πάει στο μαιευτήριο για β' επιπέδου μας έδωσαν ένα κουτί με διάφορα δείγματα, ανάμεσα στα οποία είναι και μία "κρέμα προετοιμασίας θηλών". Δεν την έχω ανοίξει καν. Πιστεύετε πως πρέπει να τη βάζω; Και αν ναι, πότε; Στο σωληνάριο γράφει μετά από το θηλασμό, στο ίντερνετ βλέπω ότι μπαίνει και κατά την εγκυμοσύνη. Τι λέτε;

(Έχει επίσης και μια κρέμα για πρόληψη ραγάδων, πείτε και για αυτή με την ευκαιρία αν και δεν μου φαίνεται τόσο σημαντικό)

Ευχαριστώ και καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Δ χρειαζεται να κανεις καμια προετοιμασια

Κτ δειγματακια με κρεμες προτιμησα να μην τα βαλω γτ δ μου αρεσαν τα συστατικα

Οσο θηλαζα μονο λανολινη εβαζα, οταν εκρινα οτι χρειαζεται κτ

Κ για τις ραγαδες μονο αμυγδαλελαιο, αν κ την πατησα αφου γεννησα που δ το συνεχισα

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Είμαι 37 εβδομάδων. Όταν είχαμε πάει στο μαιευτήριο για β' επιπέδου μας έδωσαν ένα κουτί με διάφορα δείγματα, ανάμεσα στα οποία είναι και μία "κρέμα προετοιμασίας θηλών". Δεν την έχω ανοίξει καν. Πιστεύετε πως πρέπει να τη βάζω; Και αν ναι, πότε; Στο σωληνάριο γράφει μετά από το θηλασμό, στο ίντερνετ βλέπω ότι μπαίνει και κατά την εγκυμοσύνη. Τι λέτε;

(Έχει επίσης και μια κρέμα για πρόληψη ραγάδων, πείτε και για αυτή με την ευκαιρία αν και δεν μου φαίνεται τόσο σημαντικό)

Ευχαριστώ και καλό Πάσχα!

Εγώ δεν έκανα καμιά προετοιμασια. Αν οι κρέμες είναι της φρεζιντερμ μου της δωσαν και μένα. Για λίγες μέρες μετά τον τοκετό είχα πληγωμενες θηλές αλλά έβαζα λανολινη και θεραπεύθηκαν πολυ γρήγορα. 

  Όσο για τις ραγαδες χρησιμοποιούσα την κρέμα που προαναφερω εναλλάξ με babyoil. Επειδή γενικά κάνω εύκολα ραγαδες έβαζα πολλές φορές την μέρα. Να φανταστεις πως ή κοιλιά μου πάντα γυαλιζε! Τελικα δεν έκανα καμια και συνεχίζα να βάζω κάνα μήνα μετά την γεννα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Έβαζες από πριν δηλαδή για τις ραγάδες; Είχες δηλαδή ραγάδες ή έβαζες προληπτικά; Εγώ δεν έχω κάτι γι'αυτό ρωτάω.

Οι ραγαδες εμφανιζονται κατα τις τελευταιες εβδομαδες και κυριως μολις γεννησεις που "μαζευει" αποτομα το δερμα της κοιλιας. Ειναι καλυτερα να βαζεις προληπτικα λαδακια (εγω εβαζα αμυγδαλελαιο ή λαδι καρυδας, το ιδανικοτερο ειναι το λαδι αβοκαντο), ωστε να διατηρησεις την ελαστικοτητα του δερματος και να μην "σπασει" πολυ μολις γεννησεις. Με της frezyderm τα προιοντα γενικως ειμαι ευχαριστημενη, χρησιμοποιησα και στις δυο περιοδους λοχειας (και μεχρι να φυγουν οι λιγες ραγαδες που εβγαλα) τη reconstria 2-3 φορες/μερα και ειδα διαφορα.

 

Για τις θηλες δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα προληπτικα. Η λανολινη ειναι το ιδανικοτερο προιον αν πληγωθουν οι θηλες σου.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...