Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια με αποθηλασμο


Recommended Posts

Καλησπερες,τη βοηθεια σας παρακαλω..επιθυμω να αποθηλασω,εχω εναν γιο τριων εβδομαδων κ θα ηθελα να αρχισω σταδιακο αποθηλασμο,αντικαθιστωντας εναν θηλασμο με ενα ξενο γευμα την ημερα για λιγες μερές κοκ...το προβλημα ειναι οτι εχω υπερπαραγωγη,το στηθος ειδικα το βραδυ σταζει κ κανει συντριβανακι κ πετρωνει μεχρι να θηλασει ο μικρος..προσπαθησα να βελτιωσω την υπερπαραγωγη δινοντας στηθος ανα γευμα,συνηθως τριωρο..το βραδυ ομως πετρωνει φουλ,παθαινω ριγος κλπ,αντλω με το χερι λιγο να ανακουφιστω αλλα σε λιγη ωρα παλι χαλια..πως θε αποθηλασω,γλιτωνοντας τη μαστιτιδα;;;θα πρεπει το γευμα που θα δινω με μπιμπερο να αδειαζω με το χερι εντελως το στηθος η λιγο;;;:confused: Xτες του εδωσα νοβαλακ,ηπιε καμποσο,αλλα μετα απο εφτα ωρες το μωρο εκανε ρουκετα κ εβγαλε κ απο τη μυτη:confused: να ειναι λογω του ξενου;στο ενδιαμεσο θηλασα φυσικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 339
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Αν επιτρέπεται, αφού έχεις τόσο καλή παραγωγή, γιατί θα ήθελες να αποθηλάσεις τόσο νωρίς;

Αν είναι επειδή δυσκολεύεσαι τώρα (γιατί ίσως πονάς 'η γιατί απαιτεί φοβερή ενέργεια και ετοιμότητα από εσένα), να είσαι σίγουρη πως σύντομα θα είναι εξαιρετικά καλύτερα οι καταστάσεις.

Στο λέω για να σου δώσω κουράγιο.

 

Δεν θυμάμαι τον πόνο που ένιωθα, όμως θυμάμαι πως κλωτσούσα το πόδι μου στο τραπέζι κάθε φορά που η μικρούλα μου έπιανε στήθος, για να μην νιώθω τον πόνο στο μαστό... Προφανώς πονούσα πολύ.

Δεν μπορώ να θυμηθώ το συναίσθημα της ταλαιπωρίας που πέρασα, αλλά το παιδάκι μου θήλαζε κάθε 2-2,5 ώρες και είχα εξαντληθεί.

Ξεπερνιούνται γρήγορα αυτά τα θέματα.

 

Ωστόσο, ακόμη κι αν είναι αντίστοιχοι λόγοι, είναι πολύ προσωπικό θέμα και όποια απόφαση κι αν πάρεις θα είναι η σωστή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ για να έχεις ανοίξει δυο θέματα για αυτο θες πολύ να απο θηλασεις ! :wink:

Το καλύτερο πράγμα για να μην πετρώνεις και να απο θηλασεις χωρίς μαστίτιδα, ειναι να δίνεις το ίδιο στήθος για αρκετές ώρες, οταν αλλάζεις στήθος τόσο περισσότερο ενεργοποιείται το γάλα σου

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσό καιρό θέλεις να αποθηλασεις;

 

Δεν θα ηθελα αποτομα,δλδ απο τη μια μερα στην αλλη γιατι φοβαμαι πως θα το παρει το μωρακι...:( η μην με πιασουν τυψεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Αν επιτρέπεται, αφού έχεις τόσο καλή παραγωγή, γιατί θα ήθελες να αποθηλάσεις τόσο νωρίς;

Αν είναι επειδή δυσκολεύεσαι τώρα (γιατί ίσως πονάς 'η γιατί απαιτεί φοβερή ενέργεια και ετοιμότητα από εσένα), να είσαι σίγουρη πως σύντομα θα είναι εξαιρετικά καλύτερα οι καταστάσεις.

Στο λέω για να σου δώσω κουράγιο.

 

Δεν θυμάμαι τον πόνο που ένιωθα, όμως θυμάμαι πως κλωτσούσα το πόδι μου στο τραπέζι κάθε φορά που η μικρούλα μου έπιανε στήθος, για να μην νιώθω τον πόνο στο μαστό... Προφανώς πονούσα πολύ.

Δεν μπορώ να θυμηθώ το συναίσθημα της ταλαιπωρίας που πέρασα, αλλά το παιδάκι μου θήλαζε κάθε 2-2,5 ώρες και είχα εξαντληθεί.

Ξεπερνιούνται γρήγορα αυτά τα θέματα.

 

Ωστόσο, ακόμη κι αν είναι αντίστοιχοι λόγοι, είναι πολύ προσωπικό θέμα και όποια απόφαση κι αν πάρεις θα είναι η σωστή.

:)

 

Ναι,εχω κουραστει,πονο στο πιασιμο δεν εχω πια..Δεν υπαρχει προγραμμα,δλδ να τρωει πχ ανα τριωρο κ να ξερω οτι εφαγε κ τωρα θα κοιμηθει..με πιπιλαει αλλιως δεν το παιρνει υπνος,καθεται κ μια ωρα πανω μου,διοτι τρωει,αποκοιμιεται κοκ..Θελω να υπαρχει εναλλακτικη να το ταιζει κ αλλος ωστε να μπορω να λειψω αφοβα..Η παιδιατρος λέι οτι στο διμηνο φτιαχνει,αλλα ωραριο με την εννοια του μπιμπερο δεν υπαρχει :( ξερω οτι το μητρικο ειναι οτι καλυτερο,δεν ειμαι αδαης,αλλα ακουγοντας ιστοριες απο θηλαζωντα μωρα οτι εχουν μετα αλματα αναπτυξης που τρωνε συνεχεια,η μπορει να θηλαζουν πχ ανα διωρο κ το βραδυ σε ηλικια ανω των τριων πχ μηνων,κουραζομαι κ μονο στην ιδεα.. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Εσύ για να έχεις ανοίξει δυο θέματα για αυτο θες πολύ να απο θηλασεις ! :wink:

Το καλύτερο πράγμα για να μην πετρώνεις και να απο θηλασεις χωρίς μαστίτιδα, ειναι να δίνεις το ίδιο στήθος για αρκετές ώρες, οταν αλλάζεις στήθος τόσο περισσότερο ενεργοποιείται το γάλα σου

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΑΝΟΙΞΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΜΕ,ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΥ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΡΩΝΩ Κ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ,ΕΙΝΕΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΩΡΟ..ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Κ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΘΟΣ..Κ ΕΤΣΙ ΧΑΛΈΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ,ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ;ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΛΙΓΟ;ΕΠΙΣΗΣ,ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗΣ Κ ΠΕΤΡΩΜΑΤΟΣ Κ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ;

 

Ε

Link to comment
Share on other sites

Ριτα να σου ζησει το μωρακι. Εγω αποθηλασα σε βαθος χρονου κοβοντας ενα γευμα το μηνα. Στον πρωτο (που αντλουσα) ειχα παρατηρησει οτι αν πχ ημουν εξω και δεν εβγαζα το γαλα την επομενη φορα ηταν πιο πολυ. Πετρωμα ιδιετερο δεν ειχα αλλα πηγα οπως σου ειπα σταδιακα. Εγω εκανα και στους 2 μικτη διατροφη. Στον δευτερο ας πουμε που τον εβαζα στο στηθος μετα εφτιαχα και λιγο γαλα (μου ειχε πει η γιατρος οτι δεν πρεπει να αδιαζει τελειως το μπουκαλι για να μην τραβαει αερα το μωρο).

Παντως αν πιναει το μωρακι ή στηθος ή μπουκαλι πρεπει να του δινεις...

 

Επειδη εχω κανει μικτη διατροφη στα παιδια, βρισκω οποιαδηποτε μεθοδο περα του θηλασμου μεγαλυτερη ταλαιπωρια. Εγω ημουν και ειμαι τεμπελα και το να πρεπει να πλενω το μπιμπερο ομεσως μετα το ταισμα ηταν κοπος. Επεισης απο οικονομικης αποψεως στον δευτερο που επερνε λιγο συμπληρωμα δεν συνεφερε γιατι πεταγα το κουτι στις 3 βδομαδες (ετσι ελεγε οτι αν ανοιξει καρατει για 3 βδομαδες) οσο και να ειχε πιει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΑΝΟΙΞΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΜΕ,ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΥ..

Το πρόβλημα είναι πως οι περισσότερες δεν έχουμε εμπειρία σχετική με αυτό που θέλεις να κάνεις. Όσες αποθηλάσαμε νωρίς, δεν είχαμε πολύ γάλα και όσες αποθηλάσαμε αργότερα, είχαμε ήδη μπει στις στερεές οπότε εκ των πραγμάτων η θηλασμός είχε μειωθεί.

 

Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αν το μωρό σου θέλει αγκαλιά ή πιπίλισμα για να κοιμηθεί, αυτό θα συνεχίσει να το ζητάει και όταν θα το ταΐζεις με μπιμπερό.

 

Πάντως ελπίζω να μπορέσει κάποια κοπέλα να σε βοηθήσει να αποθηλάσεις ομαλά.

 

Εγω ημουν και ειμαι τεμπελα και το να πρεπει να πλενω το μπιμπερο ομεσως μετα το ταισμα ηταν κοπος.

Δεν χρειάζεται να πλένεις το μπιμπερό αμέσως ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δε θα αδειάζεις τελείως το στήθος, αλλά τόσο ώστε να μη νιώθεις δυσφορία.

 

Στο άλλο θέμα -στο πρώτο μήνυμα, τουλάχιστον-δε φαινόταν ξεκάθαρα η απόφασή σου. Πάντως, σωστά σκέφτεσαι να το πας σιγά-σιγά.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δεν χρειάζεται να πλένεις το μπιμπερό αμέσως ;)

 

Τι μαθαινει κανεις τοσα χρονια μετα! Παντως εγω τοτε το επλενα για να μην κολλησουν υπολοιματα - και το θηλαστρο επισεις. Ειχα αρκετα σετ και δεν τα αποστηρωνα αμεσως αν και η αποστηρωση ειναι παιχνιδακι αν εχεις αποστηρωτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες,τη βοηθεια σας παρακαλω..επιθυμω να αποθηλασω,εχω εναν γιο τριων εβδομαδων κ θα ηθελα να αρχισω σταδιακο αποθηλασμο,αντικαθιστωντας εναν θηλασμο με ενα ξενο γευμα την ημερα για λιγες μερές κοκ...το προβλημα ειναι οτι εχω υπερπαραγωγη,το στηθος ειδικα το βραδυ σταζει κ κανει συντριβανακι κ πετρωνει μεχρι να θηλασει ο μικρος..προσπαθησα να βελτιωσω την υπερπαραγωγη δινοντας στηθος ανα γευμα,συνηθως τριωρο..το βραδυ ομως πετρωνει φουλ,παθαινω ριγος κλπ,αντλω με το χερι λιγο να ανακουφιστω αλλα σε λιγη ωρα παλι χαλια..πως θε αποθηλασω,γλιτωνοντας τη μαστιτιδα;;;θα πρεπει το γευμα που θα δινω με μπιμπερο να αδειαζω με το χερι εντελως το στηθος η λιγο;;;:confused: Xτες του εδωσα νοβαλακ,ηπιε καμποσο,αλλα μετα απο εφτα ωρες το μωρο εκανε ρουκετα κ εβγαλε κ απο τη μυτη:confused: να ειναι λογω του ξενου;στο ενδιαμεσο θηλασα φυσικα...

Λοιπόν εγώ στο πρώτο μου παιδάκι επειδή δεν είχα καμία οδηγία για σωστη εδραίωση του θηλασμού μετά τους 2 μήνες είχα αποθηλασει πλήρως. Πως; Μετά απο κάθε γεύμα στο στήθος έδινα και λίγο συμπλήρωμα. Οταν έφευγα για δουλεια ,του έδιναν μόνο μπιμπερό. Οταν επέστρεφα,στήθος και μπιμπερό.Μετα αναρωτιόμουν γιατί δεν είχα γάλα. Το παιδί έχανε 2εως 3 γεύματα απο το στήθος και έτσι το γάλα σταμάτησε. Κάποια στιγμη στο τρίμηνο,ένοιωσα πόνο στο στήθος και με υπέρηχο μου είπαν ότι έχει μεινει λίγο γάλα. Δεν ήταν τίποτα. Επίσης,δώσε του πιπίλα.Επεμενε να την πάρει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΑΝΟΙΞΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΜΕ,ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΥ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΡΩΝΩ Κ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ,ΕΙΝΕΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΩΡΟ..ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Κ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΘΟΣ..Κ ΕΤΣΙ ΧΑΛΈΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ,ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ;ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΛΙΓΟ;ΕΠΙΣΗΣ,ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗΣ Κ ΠΕΤΡΩΜΑΤΟΣ Κ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ;

 

Ε

Όχι μην τον αφήνεις να στο αδειάζει αλλιώς δημιουργείται περισσότερο γάλα

Αν τον δεις ότι πεινάει δώσε συμπλήρωμα

Και άλλαζε μεριά κάθε 4-5 ώρες

Θα σου πρότεινα να μην τρως και παρα πολύ - οσο λιγότερο τρώω τόσο λιγότερο παράγω, αλλά αυτο απο σένα εξαρτάται αν θες να το κανεις

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερώτηση?? Τον παιδίατρο τον ενημέρωσες ότι το παιδι εκανε εμετο ρουκετα?? Και το κυριότερο ξαναεκανε εμετο το παιδι ή ήταν μεμονωμενο περιστατικο???? Και σε ρωταω διοτι ρωτας αν μπορει να εχει σχεση με την χορήγηση ξενου γαλακτος και αν το μωρό σου εχει ΓΟΠ ναι θα μπορουσε η χορηγηση ξενου να την επιδεινωσει...

Αυτό δεν το γραφω για να μην αποθηλάσεις. Αυτό είναι αναφαιρετο δικαιωμα σου. Αλλα να εισαι σε εγρηγορση αν οι εμετοι συνεχιστουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα κανω μια ερώτηση?? Τον παιδίατρο τον ενημέρωσες ότι το παιδι εκανε εμετο ρουκετα?? Και το κυριότερο ξαναεκανε εμετο το παιδι ή ήταν μεμονωμενο περιστατικο???? Και σε ρωταω διοτι ρωτας αν μπορει να εχει σχεση με την χορήγηση ξενου γαλακτος και αν το μωρό σου εχει ΓΟΠ ναι θα μπορουσε η χορηγηση ξενου να την επιδεινωσει...

Αυτό δεν το γραφω για να μην αποθηλάσεις. Αυτό είναι αναφαιρετο δικαιωμα σου. Αλλα να εισαι σε εγρηγορση αν οι εμετοι συνεχιστουν.

 

Τον ενημερωσα,απλα ηταν ψυχραιμος κ μου ειπε,επειδη ηταν μεμονωμενο περιστατικο κ απο το φοβο μου δεν του ξαναεδωσα απο τοτε ξενο,θα πρεπει να του ξαναδωσω κ βλεπουμε..Εγω δεν πιστευω οτι ηταν συμπτωση παντως,δεν μου εχει ξανακανει ποτε.. του ειπε μηπως να διναμε υποαλλεργικο γαλε,αλλα ειπε να μην βιαζομαι κ οτι το υποαλλεργικο επειδη δεν εχει ωραιε γευεη υπαρχει περιπτωση το μωρο να μην το δεχτει..παιζει νε εχει γοπ;επανελεμβενω οτι η τουκετα και η γουλια που βγηκε επο τη μυτη,εγιναν μετα απο πολλες ωρες του ξενου,υπηρξεν κ δυο θηλασμοι..

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια του δικου σου μωρου και η δικια μου ετυχε να βγαλει ρουκετες με το ξενο,,,τη επομενη φορα που θα τον ταισεις με μπιμπερο να κανεις διαλειμματακια

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω κι ελπίζω να το κάνω σωστά. Θα σου πω πώς το έκανα εγώ σε δύο παιδιά: "έκοβα" ένα γεύμα δικό μου κι έδινα ξένο. Αν χρειαζόταν το άδειαζα λίγο με το θήλαστρο ή έβαζα το μωρό για λίγο και τα επόμενα γεύματα θήλαζα κανονικά. Το στήθος προσαρμόζεται σε 2-3 μέρες. Δε χρειάζεται να το αδειάζεις όλο. Μετά από κάποιες μέρες το έκανα και με ένα δεύτερο γεύμα. Πάλι προσαρμοζόταν... Μέχρι τον αποθηλασμό πέρασαν 3 μήνες. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω κι ελπίζω να το κάνω σωστά. Θα σου πω πώς το έκανα εγώ σε δύο παιδιά: "έκοβα" ένα γεύμα δικό μου κι έδινα ξένο. Αν χρειαζόταν το άδειαζα λίγο με το θήλαστρο ή έβαζα το μωρό για λίγο και τα επόμενα γεύματα θήλαζα κανονικά. Το στήθος προσαρμόζεται σε 2-3 μέρες. Δε χρειάζεται να το αδειάζεις όλο. Μετά από κάποιες μέρες το έκανα και με ένα δεύτερο γεύμα. Πάλι προσαρμοζόταν... Μέχρι τον αποθηλασμό πέρασαν 3 μήνες. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

3 μηνες πηρε η διαδικασια?? Δλδ καθε ποσες μερες εκοβες και απο 1 γευμα?Και τι ηλικιας ηταν τα μικρα σου? Εγω εβαλα ενα στοιχημα με τον εαυτο μου, να φτασουμε θηλάζοντας μεχρι το Σαββατο (που θα ειναι 4 εβδομαδων) και μετα μεχρι τις 18/3 που σαραντιζουμε. Αν δω οτι δεν εχει βελτιωθει η κατασταση και το μωρο συνεχιζει να ξυπνα 3 φορες το βραδυ και την ημερα να ειναι σχεδον ολη την ωρα στο στηθος οπως τις τελευταιες μερες, να αρχισω να αποθηλαζω..

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια του δικου σου μωρου και η δικια μου ετυχε να βγαλει ρουκετες με το ξενο,,,τη επομενη φορα που θα τον ταισεις με μπιμπερο να κανεις διαλειμματακια

 

Μωρε εκανα διαλειμματα, ηπιε και λιγο, μολις 70μλ..εχω τα μπιμπερο ντρ.μπραουν που υποτιθεται αποτρεπουν τους κολικους διοτι δεν περνα αερας..που μπορει να οφειλονται οι ρουκετες?

 

1.αλλεργια στο αγελαδινο?

2.του εκατσε βαρυ? (ειχε πιει το ιδιο γαλα 2 φορες στο μαιευτηριο απο 20 μλ κ δεν μου ειπαν κατι οι μαιες για αλλεργια...)

3.ΓΟΠ?

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα μου καταλαβαίνω ότι σου φαίνεται βουνό ο αποθηλασμός, και η αλήθεια είναι ότι θέλει κάποιο χρόνο να γίνει ομαλά, και για το στήθος και για το μωρό.

 

Εσείς δεν έχετε καν σαραντίσει και φαίνεται να έχεις πολύ γάλα (ενώ συνήθως συμβαίνει το αντίθετο) κι αυτό δε βοηθάει...

 

Οι συμβουλές μου είναι οι εξής (με σειρά προτεραιότητας!):

α) Μην βάζεις μακροπρόθεσμους στόχους πχ. να θηλάσω μέχρι τότε, να έχω αποθηλάσει μέσα σε τόσο κλπ. Βάλε μικρούς στόχους πχ. προσπαθώ τον αποκλειστικό θηλασμό για 1 εβδομάδα ακόμη, ή την επόμενη εβδομάδα βάζω στόχο να αντικαταστήσω τουλάχιστον 1 γεύμα κλπ. Στην ηλικία του μωρού σου λίγες μέρες ή μία βδομάδα μπορεί να κάνουν μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά στήθους και μωρού και κάτι που φαινόταν βουνό ξαφνικά να γίνει εύκολο!

(εμένα αυτό με έσωσε! έλεγα "πώς θα αντέξω 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό!" και μια καλή φίλη με έβαλε στο τριπάκι "ξέχνα τους 6 μήνες, βάλε στόχο τις 20 μέρες"...μετά μου είπε τις 40, μετά το τρίμηνο κλπ....σιγά σιγά έφτιαχναν τα πράγματα και έφτασα μέχρι τους 8!...το ίδιο ισχύει και για να αποθηλάσεις: βάλε μικρούς διαδοχικούς στόχους, έναν-έναν, ώστε να φαίνονται και να είναι διαχειρίσιμοι).

 

β) Αφού πραγματικά θες να αποθηλάσεις, σου προτείνω να ξεκινήσεις λίγο λίγο συμπλήρωμα σε 1-2 γεύματα...Δεν θα αφήνεις το μωρό να θηλάσει πολύ ώρα, ίσα ίσα να αποσυμφορηθείς, και θα δίνεις μπουκάλι...αυξάνοντας σταδιακά γεύματα μπιμπερό και ποσότητες, θα αποθηλάσεις...

 

γ) Θα το πώ μετά λόγου γνώσεως, και ξέροντας ότι δεν είναι η καλύτερη συμβουλή, αλλά είναι μια ενδεδειγμένη λύση σε κάποιες περιπτώσεις...Αν νιώθεις ότι η υπομονή σου εξαντλείται, δεν αντέχεις να περάσεις τη χρονοβόρα διαδικασία κλπ. (κάποια μηνύματά σου μου "βγάζουν" κάτι έντονο, γι'αυτό και το λέω...), υπάρχουν τα χάπια διακοπής της γαλουχίας. ΔΕΝ είναι ό,τι καλύτερο, αλλά αν πιέζεσαι πάρα πολύ και δεν την παλεύεις, είναι μια λύση που μπορεί να σε βοηθήσει άμεσα, αν έχεις εξασφαλίσει ότι το μωράκι σου δέχεται το μπιμπερό.

 

Και κάτι τελευταίο, λες για πράσινα κακά και εμετό του μωρού, θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες και τον παιδίατρό σου, το ενδεχόμενο αλλεργίας παίζει δυνατά...έχε το νου σου για αιματάκι στην πάνα...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής: στο πρώτο θήλασα 3 μήνες αποκλειστικά και όταν έγινε 3 μηνών ξεκίνησα σταδιακά να κάνω αυτό που σου είπα. Μου κράτησε άλλους 3 μήνες, μια φίλη μου έκανε το ίδιο και αποθήλασε πολύ γρηγορότερα. Δεν υπάρχει κανόνας, βλέποντας και κάνοντας. Στο δεύτερο θήλασα αποκλειστικά 20 μέρες με αφόρητο πόνο, αίμα και κλάμα. Ξέρω πώς είναι να κοιμάται το μωρό και όλοι μέσα στο σπίτι και συ να κάθεσαι να κλαις από τους πόνους αντί να κοιμάσαι. Έβαλα στόχο να ξεκινήσω τον αποθηλασμό πάλι κόβοντας ένα γεύμα αρχικά για να δίνω στο στήθος μου την ευκαιρία να συνέλθει. Έτσι φτάσαμε 4,5 μηνών. Ένιωθα κι εγώ τύψεις και δεν ήθελα να σταματήσω από τη μια μέρα στην άλλη ούτε να πάρω χάπια. Αν καταφέρεις να κόψεις 1 γεύμα, μετά γίνεται πιο εύκολο, θα καταφέρεις να κόψεις και δεύτερο κλπ. Τη μέθοδο με τα συμπλήρωμα δε τη δοκίμασα ποτέ γιατί είχα πολύ γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα μου καταλαβαίνω ότι σου φαίνεται βουνό ο αποθηλασμός, και η αλήθεια είναι ότι θέλει κάποιο χρόνο να γίνει ομαλά, και για το στήθος και για το μωρό.

 

Εσείς δεν έχετε καν σαραντίσει και φαίνεται να έχεις πολύ γάλα (ενώ συνήθως συμβαίνει το αντίθετο) κι αυτό δε βοηθάει...

 

Οι συμβουλές μου είναι οι εξής (με σειρά προτεραιότητας!):

α) Μην βάζεις μακροπρόθεσμους στόχους πχ. να θηλάσω μέχρι τότε, να έχω αποθηλάσει μέσα σε τόσο κλπ. Βάλε μικρούς στόχους πχ. προσπαθώ τον αποκλειστικό θηλασμό για 1 εβδομάδα ακόμη, ή την επόμενη εβδομάδα βάζω στόχο να αντικαταστήσω τουλάχιστον 1 γεύμα κλπ. Στην ηλικία του μωρού σου λίγες μέρες ή μία βδομάδα μπορεί να κάνουν μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά στήθους και μωρού και κάτι που φαινόταν βουνό ξαφνικά να γίνει εύκολο!

(εμένα αυτό με έσωσε! έλεγα "πώς θα αντέξω 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό!" και μια καλή φίλη με έβαλε στο τριπάκι "ξέχνα τους 6 μήνες, βάλε στόχο τις 20 μέρες"...μετά μου είπε τις 40, μετά το τρίμηνο κλπ....σιγά σιγά έφτιαχναν τα πράγματα και έφτασα μέχρι τους 8!...το ίδιο ισχύει και για να αποθηλάσεις: βάλε μικρούς διαδοχικούς στόχους, έναν-έναν, ώστε να φαίνονται και να είναι διαχειρίσιμοι).

 

β) Αφού πραγματικά θες να αποθηλάσεις, σου προτείνω να ξεκινήσεις λίγο λίγο συμπλήρωμα σε 1-2 γεύματα...Δεν θα αφήνεις το μωρό να θηλάσει πολύ ώρα, ίσα ίσα να αποσυμφορηθείς, και θα δίνεις μπουκάλι...αυξάνοντας σταδιακά γεύματα μπιμπερό και ποσότητες, θα αποθηλάσεις...

 

γ) Θα το πώ μετά λόγου γνώσεως, και ξέροντας ότι δεν είναι η καλύτερη συμβουλή, αλλά είναι μια ενδεδειγμένη λύση σε κάποιες περιπτώσεις...Αν νιώθεις ότι η υπομονή σου εξαντλείται, δεν αντέχεις να περάσεις τη χρονοβόρα διαδικασία κλπ. (κάποια μηνύματά σου μου "βγάζουν" κάτι έντονο, γι'αυτό και το λέω...), υπάρχουν τα χάπια διακοπής της γαλουχίας. ΔΕΝ είναι ό,τι καλύτερο, αλλά αν πιέζεσαι πάρα πολύ και δεν την παλεύεις, είναι μια λύση που μπορεί να σε βοηθήσει άμεσα, αν έχεις εξασφαλίσει ότι το μωράκι σου δέχεται το μπιμπερό.

 

Και κάτι τελευταίο, λες για πράσινα κακά και εμετό του μωρού, θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες και τον παιδίατρό σου, το ενδεχόμενο αλλεργίας παίζει δυνατά...έχε το νου σου για αιματάκι στην πάνα...

 

Γεια σου!Αιμα δεν εχω δει, οσο για τα πρασινα κακα, τα εβλεπα οταν ειχα την υπερπαραγωγη και εδινα και τα 2 στηθη σε καθε γευμα..Νομιζω κατι πρασινα ειδα κ σημερα σε 1 πανα ομως, αλλα δεν ειμαι σιγουρη.. Ο αποκλειστικος θηλασμος θεωρω οτι θα ειναι μια δεσμευση, το να μην μπορει να ταισει αλλος το μωρο, τα αλματα αναπτυξης συχνα πυκνα που θα πρεπει να το εχω συνεχεια παλι πανω μου, το ανυπαρκτο προγραμμα (πχ θελω να βγω ενα βραδυ με το συζυγο, να παμε σε εναν γαμο πχ κ δεν θα ξερω ποτε θα πεινασει...) Σε ευχαριστω παντως!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής: στο πρώτο θήλασα 3 μήνες αποκλειστικά και όταν έγινε 3 μηνών ξεκίνησα σταδιακά να κάνω αυτό που σου είπα. Μου κράτησε άλλους 3 μήνες, μια φίλη μου έκανε το ίδιο και αποθήλασε πολύ γρηγορότερα. Δεν υπάρχει κανόνας, βλέποντας και κάνοντας. Στο δεύτερο θήλασα αποκλειστικά 20 μέρες με αφόρητο πόνο, αίμα και κλάμα. Ξέρω πώς είναι να κοιμάται το μωρό και όλοι μέσα στο σπίτι και συ να κάθεσαι να κλαις από τους πόνους αντί να κοιμάσαι. Έβαλα στόχο να ξεκινήσω τον αποθηλασμό πάλι κόβοντας ένα γεύμα αρχικά για να δίνω στο στήθος μου την ευκαιρία να συνέλθει. Έτσι φτάσαμε 4,5 μηνών. Ένιωθα κι εγώ τύψεις και δεν ήθελα να σταματήσω από τη μια μέρα στην άλλη ούτε να πάρω χάπια. Αν καταφέρεις να κόψεις 1 γεύμα, μετά γίνεται πιο εύκολο, θα καταφέρεις να κόψεις και δεύτερο κλπ. Τη μέθοδο με τα συμπλήρωμα δε τη δοκίμασα ποτέ γιατί είχα πολύ γάλα...

 

Εγω να σου πω την αληθεια, βαριεμαι την μεθοδο με το συμπληρωμα, με την αλλη τουλαχ.δινω ενα μπιμπερο την ημερα..οχι 7-8, οσα ειναι τα γευματα τωρα...Και στο τελος θα δινω μονο μπιμπερο, αφου το φαλα θα εχει τελειωσει.. Στις ποσες μερες εκοβες και ενα γευμα?

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά θα το δεις εσύ στην πορεία, μπορεί με επιλογή σου μετά από 2 εβδομάδες να κόψεις και το δεύτερο γεύμα, αλλά μπορεί να σου μειωθεί και μόνο του και να καταλάβεις ότι το γάλα σου επαρκεί ας πούμε για 4 γεύματα τη μέρα... ή 5 ή 3. Ή να δεις ότι κόβοντας το ένα ξεκουράζεσαι λιγάκι και να θελήσεις να διατηρήσεις όλα τα υπόλοιπα. Εγώ στο πρώτο μου παιδί που θήλασα συνολικά 6 μήνες δεν παρατήρησα άλματα ούτε κάθησε ποτέ στο στήθος όλη μέρα. Εγώ -λάθος ή σωστό- του έφτιαξα το πρόγραμμα που ένιωθα ότι έπρεπε και που εγώ άντεχα να ακολουθήσω. Δηλαδή θηλασμός κάθε 3 ώρες και το βράδυ από 25 ημερών κοιμόταν 11-7 χωρίς να ξυπνήσει. Μόνο με θηλασμό... Ήμουν τυχερή? Ήμουν αυστηρή? Δεν ξέρω... Πάντως ένιωθα ότι όλα κυλούσαν φυσιολογικά... και ο θηλασμός και ο αποθηλασμός γίνανε όπως ήθελα. Για τη ρουκέτα δε θα ανησυχούσα με τη μία φορά... και εμένα έκανε ρουκέτες με το δικό μου γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...