Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

To βρέφος δεν πιάνει το στήθος


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Γέννησα στις 2 Δεκεμβρίου με καισαρική στις 39 εβδομάδες. Το μωρό δεν έπιασε το στήθος, γενικά ήταν αρκετά νωθρό, κι έτσι το έδωσα το μητρικό μου γάλα με μπιμπερό από τη τρίτη μέρα, αφού ήδη είχα προσπαθήσει 2 μέρες χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τώρα προσπαθώ να το μάθω στο στήθος. Χθες που είχα βοήθεια από την αδερφή μου θήλασε για 10 λεπτά, πρώτη φορά και καταχάρηκα. Μετά κοιμήθηκε κι από εκεί και πέρα δεν ξανάπιασε το στήθος. Της δίνω 60 ml με μπιμπερό κάθε 3 ώρες για να μη μένει νηστικιά, ενώ παράλληλα προσπαθώ να τη βάζω στο στήθος όμως εκνευρίζεται και κλαίει.

 

Το μωρό ειναι ήδη 6 ημερών. Έχω ελπίδες λέτε? Πρέπει να την αφήνω νηστικιά? Να επιμένω συνέχεια? Με απογοήτευσε ένας σύμβουλος θηλασμού που μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο πλέον να πιάσει στήθος αφού έμαθε στο μπιμπερό.

 

Έχω τόσο πολύ γάλα που είναι κρίμα να μη μπορώ να θηλάσω, και το θέλω τόσο πολύ! Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία η βοήθειά του θα είναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Να σου ζήσει!

 

Δεν είναι καθόλου μα καθόλου αργά! Αστειεύεσαι; Το μωράκι είναι μόλις 6 ημερών!

 

Θα ήταν καλό να κάνεις τα εξής βήματα:

 

-να νοικιάσεις θήλαστρο διπλό νοσοκομειακό,

- να αγοράσεις σωληνάκια σίτισης νεογνού french tubes no 5 ή 6. Κοστίζουν 30 λεπτά το ένα, δε θες πάνω από 10, και τα πουλάνε οι προμηθευτές ιατρικών ειδών . Έχει σίγουρα ο Χαρμανης, στην Ομόνοια (http://www.harmanis.com.gr). Επιφυλάσσομαι να σου βάλω λινκ για το πόσο εύκολα χρησιμοποιείται το σωληνακι (βάλε lactaid στο YouTube), το απόγευμα, γιατί τώρα γράφω από κινητό,

-να εκτιμήσει από κοντά ένας σύμβουλος θηλασμού τη στάση του μωρού, πώς πιάνει το στήθος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σημαντικο είναι επισης να βαζεις το μωρο στο στηθος πριν πεινασει πολύ και εκνευριστεί,,,,μην το αφησεις νηστικο με τιποτα θα είναι πολύ χειροτερα,,,

οποτε αφου ξερεις ποτε περιπου ξυπναει για φαγητο,,,ξυπνα το εσυ 10 λεπτα νωρίτερα για να το βαλεις στο στηθος

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Τα λίνκ που σου έταξα:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=T1nZmxbEObs. Δεν είναι απαραίτητο να κολλήσεις το σωληνάκι στο στήθος. Μπορεί να τα κρατάει στο στόμα του μωρού κάποιος "βοηθός".

 

Η παρατήρηση της iouliana είναι πολύ σωστή. Οδηγίες θηλασμού μπορείς να βρεις και εδώ:

 

http://epilegothilasmo.gr/%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82/%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%BF-pdf/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Γέννησα στις 2 Δεκεμβρίου με καισαρική στις 39 εβδομάδες. Το μωρό δεν έπιασε το στήθος, γενικά ήταν αρκετά νωθρό, κι έτσι το έδωσα το μητρικό μου γάλα με μπιμπερό από τη τρίτη μέρα, αφού ήδη είχα προσπαθήσει 2 μέρες χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τώρα προσπαθώ να το μάθω στο στήθος. Χθες που είχα βοήθεια από την αδερφή μου θήλασε για 10 λεπτά, πρώτη φορά και καταχάρηκα. Μετά κοιμήθηκε κι από εκεί και πέρα δεν ξανάπιασε το στήθος. Της δίνω 60 ml με μπιμπερό κάθε 3 ώρες για να μη μένει νηστικιά, ενώ παράλληλα προσπαθώ να τη βάζω στο στήθος όμως εκνευρίζεται και κλαίει.

 

Το μωρό ειναι ήδη 6 ημερών. Έχω ελπίδες λέτε? Πρέπει να την αφήνω νηστικιά? Να επιμένω συνέχεια? Με απογοήτευσε ένας σύμβουλος θηλασμού που μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο πλέον να πιάσει στήθος αφού έμαθε στο μπιμπερό.

 

Έχω τόσο πολύ γάλα που είναι κρίμα να μη μπορώ να θηλάσω, και το θέλω τόσο πολύ! Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία η βοήθειά του θα είναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ.

 

Εκτός απο το σωληνάκι μπορείς να δινεις το γαλα είτε με κυπελακι, συριγγα ή κουταλακι. Τα σωληνάκια ειναι εξαιρετικά αλλα δε θα σου χρειαστούν παρα λιγες μερες. Το μωρο ειναι πολυ μικρο και πολυ πολυ γρηγορα θα καλύψεις το χαμένο έδαφος.

 

Βαζε το μωρο στο στηθος 8-12 φορες το 24ωρο. Βεβαιώσου οτι παιρνει σωστά το στηθος, εχει ανοιχτο στόμα και μεσα του μέρος της θηλαιας αλου, είστε κοιλια με κοιλια, το αυτί, ο όμως κι ο γοφος σε ευθεία γραμμή. Οπωσδήποτε θηλαζεις και τη νύχτα.

Βαζε το μωρο στο στηθος οπως σου είπαν τα κοριτσια πριν πεινασει πολυ. Αυτο σημαίνει απο τη στιγμη που αρχίζει να ψάχνει με το στόμα του και πριν αρχίσει να τρωει χερια και φυσικα πολυ πριν κλαψει!

Ιδανικά βαζε το μωρο στο στηθος μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο.

Αύξησε τη σωματική επαφη δέρμα με δέρμα.

 

Αν δεν πάρει καθόλου στηθος μετα απο ολα αυτα, για ενα 24ωρο δε θα δώσεις στηθος. Το δεύτερο προσφέρεις το στηθος σαν πιπιλα.

 

Αν το συμπληρωμα που δινεις ειναι ξένο γαλα, τοτε θα χρειαστείς λιγες αντλησεις να κερδίσεις το χαμένο έδαφος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...