Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή Θηλασμού


Recommended Posts

Γεια σας ,

Το μωρό μου είναι 20 ημερών τον θήλαζω αλλά με συμπληρώμα ξένου γάλακτος το οποίο συνέχεια αυξάνεται αντί να μειώνεται....Το μωρό με δυσκολεύει πολύ να πιάσει τις θηλές .Έχω δοκιμάσει με νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να καθομαι να αντλώ για 30 λεπτά και να να βγάλω 30 ml..Μπορεί να κάθομαι να θηλάσω για 40 λ και το μωρό μετά να πει 90 ml από το μπουκάλι γεγονός που δειχνει ότι δεν χορταίνει.Η ψυχολογία μου είναι χάλια κλαίω συνέχεια και είμαι συνεχώς νευρική και αγχωμένη...Σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό δεν αντέχω άλλο....Αν το κάνω θα πρέπει να πάρω το χάπι διακοπή ςτου θηλασμού ή όχι

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας ,

Το μωρό μου είναι 20 ημερών τον θήλαζω αλλά με συμπληρώμα ξένου γάλακτος το οποίο συνέχεια αυξάνεται αντί να μειώνεται....Το μωρό με δυσκολεύει πολύ να πιάσει τις θηλές .Έχω δοκιμάσει με νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να καθομαι να αντλώ για 30 λεπτά και να να βγάλω 30 ml..Μπορεί να κάθομαι να θηλάσω για 40 λ και το μωρό μετά να πει 90 ml από το μπουκάλι γεγονός που δειχνει ότι δεν χορταίνει.Η ψυχολογία μου είναι χάλια κλαίω συνέχεια και είμαι συνεχώς νευρική και αγχωμένη...Σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό δεν αντέχω άλλο....Αν το κάνω θα πρέπει να πάρω το χάπι διακοπή ςτου θηλασμού ή όχι

 

Ακριβώς ετσι ένιωθα κ εγω με τον θηλασμό,δεν μμπορούσε να πιάσει ρώγα,όντας ανύπαρκτη,με γέμισε πληγές και ο πόνος ήταν αβάσταχτος...ήθελα πολύ να θηλάσω,αλλα τελικά ολα αυτά επηρέασαν πολύ άσχημα την ψυχολογία μου,εκλεγα κ εγω συνέχεια,ώσπου αποφάσισα κ εγω να σταματήσω...

έβγαζα οτι μπορούσα με θήλαστρο,το οποίο ήταν ελάχιστο όμως και σε λίγες μέρες σταμάτησα...

δεν χρειάστηκε να παρω χάπι ή κατι άλλο,τώρα σε εσένα εξαρτάται κ απο το ποση παραγωγή έχεις,αλλα απο οτι καταλαβαίνω ειναι λίγη.

μπορεί να ρωτήσεις το γιατρό σου ή καλύτερα μια μαία...

μην νιώθεις ενοχές,έκανες οτι καλυτερο μπορούσες,και να δεις ποσο θα ηρεμησεις τώρα...

να χαίρεσαι το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μίλα με μια σύμβουλο γαλουχίας να σε καθοδηγήσει. Το πόσο συμπλήρωμα πίνει δεν εξαρτάται από το πόσο γάλα έχεις, αλλά από το πόσο βολικό είναι το μωρό σου.

 

Στην ηλικία που είναι τώρα μπορείς με αρκετή προσπάθεια είναι η αλήθεια να καταφέρεις αποκλειστικό θηλασμό, αν ακολουθήσεις σωστό πρόγραμμα που θα σου δώσει σύμβουλος γαλουχίας. Δες εδώ μήπως κάποιος είναι κοντά σου http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

 

Το ξένο γάλα κοστίζει πάρα πολύ και τα οφέλη για το μωρό σου από το μητρικό είναι υπερπολλαπλάσια. Δώσε μια τελευταία ευκαιρία με σωστή καθοδήγηση και αν δεις ότι δεν, ε, τότε πραγματικά μην ασχοληθείς περαιτέρω.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου, να είναι πάντα γερό και τυχερό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Το μωρό μου είναι 20 ημερών τον θήλαζω αλλά με συμπληρώμα ξένου γάλακτος το οποίο συνέχεια αυξάνεται αντί να μειώνεται....Το μωρό με δυσκολεύει πολύ να πιάσει τις θηλές .Έχω δοκιμάσει με νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να καθομαι να αντλώ για 30 λεπτά και να να βγάλω 30 ml..Μπορεί να κάθομαι να θηλάσω για 40 λ και το μωρό μετά να πει 90 ml από το μπουκάλι γεγονός που δειχνει ότι δεν χορταίνει.Η ψυχολογία μου είναι χάλια κλαίω συνέχεια και είμαι συνεχώς νευρική και αγχωμένη...Σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό δεν αντέχω άλλο....Αν το κάνω θα πρέπει να πάρω το χάπι διακοπή ςτου θηλασμού ή όχι

Πρωτα απο όλα να σου ζησει!!!!!!

Σταματά να κλαις ΤΩΡΑ!!! Μα είναι δυνατόν να μαστιγωνεις έτσι τον εαυτό σου!!!!!

Γλυκιά μου ο θηλασμός είναι μια δυσκολη κατάσταση στην αρχή.... Το πέρασα και ξέρω πως είναι... Γέννησα ενα μικρο μωρουλι που δυσκολευόταν να πιασει το στήθος. Του κρατούσε το κεφάλι η μητέρα μου ή ο άντρας μου για να τον κραταω εγώ και να θηλαζουμε. Με πλήγωσε πολλές φορες πονουσα αφόρητα όμως εγώ εκεί!!!! Το οτι πίνει ξενο γάλα απο πίσω δεν σημαίνει οτι δεν χορταινει. Να ξέρεις οτι και χορτατο να είναι θα το πιει!!! Όσο πιο πολύ ξένο δίνεις τόσο πιο πολύ θα μειώνεται το δικο σου. Μπορείς να επαναγαλακτισεις πολύ άνετα γιατί είσαι στην αρχή. Πετά μπουκάλια και αποστείρωτες και βάλε το μωρο στο στήθος ολη μέρα μα ΟΛΗ ΜΕΡΑ. Μην στεναχωριεσαι οτι δεν χορταινει αν κάθεται με τις ώρες αν εκνευρίζεται αν ζοριζεται. Αν μαθει στο μπιμπερο που είναι ευκολο μετα θα ζοριζεται. ΑΣΕ και το θηλαστρο που μονο κακό μπορεί να σου κανει σε αυτή την φαση,δεν είναι ενδεικτικό του ποσο γάλα παραγεις. Σου το λέει μια μαμά που θηλάζει το μωρο της αποκλειστικά 11 μηνες τωρα και δεν κατάφερα να βγάλω με το θηλαστρο πανω απο 20 ml γάλα σύνολο!!! Αν σε έχει πληγώσει πάρε ψευδοθηλες με βοήθησαν απίστευτα όταν το στήθος μου πόνουσε. Υπηρχαν στιγμές που έλεγα οτι θα σταματήσω ειτε απο τον πόνο ,ειτε απο το ξενύχτι ή γιατί το δικο μου μωρο ηταν πολύ απαιτητικό!!!!!! Όμως είναι η πιο αγαπημένη μας στιγμη πια!!!!! Μαγεία!!!!!! Ξέρεις γιατί;;;;

Είχα εναν άντρα και μια μαμά που στήριξαν πολύ και πολλά κορίτσια εδω να με συμβουλεύουν!!!!!!! Διάβασα ενημερώθηκα πήρα σύμβουλο θηλασμού και τώρα το απολαμβανουμε και οι δυο!!!!

Βάζε πανω στις θηλές σου purelan κρέμα την απλωνεις και δεν χρειαζεται να την ξεβγαλεις μπορεί το μωρο να θηλάζει Κάι να εχεις την κρέμα πανω , μπορείς να χρησιμοποιείς μάγια μπύρας για να αυξήσεις λίγο πιο γρήγορα την παραγωγη αλλά και τίποτα να μην παρεις βάζει το μωρο όλη την ωρα στο στήθος για να ρυθμίσει την παραγωγη.

Σε πια πολη βρίσκεσαι να ψαξουμε για σύμβουλο θηλασμού;;;;; Υπάρχει και μια γραμμή θηλασμού οπου οι σύμβουλοι υγειας κανουν εξαιρετική δουλεια μην διαστάσεις να τους καλέσεις στο 10525.

Όλα θα πάνε καλά πίστεψε στο σωμα σου...εκεί είναι το μυστικο...

Οτι χρειάζεται στην διάθεση σου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Το μωρό μου είναι 20 ημερών τον θήλαζω αλλά με συμπληρώμα ξένου γάλακτος το οποίο συνέχεια αυξάνεται αντί να μειώνεται....Το μωρό με δυσκολεύει πολύ να πιάσει τις θηλές .Έχω δοκιμάσει με νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να καθομαι να αντλώ για 30 λεπτά και να να βγάλω 30 ml..Μπορεί να κάθομαι να θηλάσω για 40 λ και το μωρό μετά να πει 90 ml από το μπουκάλι γεγονός που δειχνει ότι δεν χορταίνει.Η ψυχολογία μου είναι χάλια κλαίω συνέχεια και είμαι συνεχώς νευρική και αγχωμένη...Σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό δεν αντέχω άλλο....Αν το κάνω θα πρέπει να πάρω το χάπι διακοπή ςτου θηλασμού ή όχι

 

Αν νοιωθεις χάλια σταμάτησε το δεν έγινε και τιποτα

Όσες ηταν στη θέση σου και το σταμάτησαν βρήκαν την υγεία τους!!

Απο οτι καταλαβα η ερώτηση σου ειναι πως το σταματάς και οχι πως το ξαναρχιζεις οπότε θα σου απαντήσω σε αυτο μονο: δεν χρειάζεσαι χάπι απλα σιγα σιγα ελλατωσε το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν νοιωθεις χάλια σταμάτησε το δεν έγινε και τιποτα

 

Είσαι εντελώς σίγουρη; Από ηθικής άποψης φυσικά και δεν έγινε τίποτα κανείς δε θα της πάρει το κεφάλι. Μαμά ήταν πριν μαμά θα είναι και μετά. Όμως σε ασαράντιστο βρέφος εγώ προσωπικά δε θα έσπρωχνα τη μαμά να αποθηλάσει ελαφρά τη καρδία. Γιατί αν όπως λες ένα σωρό γυναίκες βρήκαν την υγειά τους, άλλες τόσες δεινοπάθησαν. Ξέρει κανείς που θα βρεθεί η φίλη;

 

Από αυτά που γράφει η κοπέλα φαίνεται, ότι δεν έχει πάρει καλές οδηγίες και μέχρι τώρα δεν είχε κάποιον να την υποστηρίξει ουσιαστικά. Μήπως λοιπόν αν υπήρχε αυτός ο κάποιος η μαμά να συνέχιζε και να είχε και τα οφέλη του θηλασμού και μια καλή ψυχολογία;

 

Ένας ειδικός (= σύμβουλος γαλουχίας) μπορεί να τη συμβουλέψει και να την καθοδηγήσει προς τη σωστή για εκείνη και το μωρό της απόφαση, που κανένας από εμάς δε γνωρίζει, γιατί δε γνωρίζουμε την περίπτωση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είσαι εντελώς σίγουρη; Από ηθικής άποψης φυσικά και δεν έγινε τίποτα κανείς δε θα της πάρει το κεφάλι. Μαμά ήταν πριν μαμά θα είναι και μετά. Όμως σε ασαράντιστο βρέφος εγώ προσωπικά δε θα έσπρωχνα τη μαμά να αποθηλάσει ελαφρά τη καρδία. Γιατί αν όπως λες ένα σωρό γυναίκες βρήκαν την υγειά τους, άλλες τόσες δεινοπάθησαν. Ξέρει κανείς που θα βρεθεί η φίλη;

 

Από αυτά που γράφει η κοπέλα φαίνεται, ότι δεν έχει πάρει καλές οδηγίες και μέχρι τώρα δεν είχε κάποιον να την υποστηρίξει ουσιαστικά. Μήπως λοιπόν αν υπήρχε αυτός ο κάποιος η μαμά να συνέχιζε και να είχε και τα οφέλη του θηλασμού και μια καλή ψυχολογία;

 

Ένας ειδικός (= σύμβουλος γαλουχίας) μπορεί να τη συμβουλέψει και να την καθοδηγήσει προς τη σωστή για εκείνη και το μωρό της απόφαση, που κανένας από εμάς δε γνωρίζει, γιατί δε γνωρίζουμε την περίπτωση.

 

Miriki η κοπέλα ζήτησε να το κόψει δεν ζήτησε να το αρχίσει.. Εγω δεν έσπρωξα κανενας αντιθέτως την υποστήριξα σε αυτο που θέλει να κανει ( σε παρακαλώ πρόσεξε με τις λέξεις που χρησιμοποιείς)

Εχει σκέφτει οτι με αυτά που γράφεις οτι την σπρώχνεστε σε επιλοχεια κατάθλιψη, την κανεις να νοιώθει ενοχές γιατι δεν ανταποκρίνεται;

Αν δεν ειςαι εκει να της δείξεις να το λύσεις το πρόβλημα σήμερα πως παίρνεις ρίσκο να πεις σε μια μητερα που δεν ειναι ήδη καλα να συνεχίσει;

Η ψυχολογία της μητέρας ειναι οτι πιο σημαντικό και οχι να πάρει ενα βρέφος λίγο μητρικό γαλα.. Πολλα δεν πήρανε δεν πάθανε τιποτα!

Και εγω υποστηρίζω το θηλασμο αλλα οχι οταν ένας άνθρωπος ειναι στο αμήν ήμαρτον!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει βοήθεια της προτείνω όχι να γίνει οσιομάρτυρας. Αυτό δεν αξίζει σε κανέναν. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μην ξέρει ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να την υποστηρίξουν από κοντά σε οποιαδήποτε απόφασή της και να πάρουν και την ευθύνη γιαυτό που της λένε.

 

Εγώ ποια ευθύνη παίρνω και με ποια ιδιότητα; Δεν ξαναγράφω για να μη χαλάσω το θέμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα κ εγω πολύ άσχημα με τον θηλασμό,υποστηρίζω την αποφαση της να σταματήσει...

οταν φτάνεις σε σημείο να νιώθεις απαίσια κ να κλαις,η οποιαδήποτε προσπάθεια για να επιμείνεις στο θηλασμό θα χειροτερέψει απλά την κατάσταση.

δεν έχει να κάνει με γνώσεις και υποστήριξη σε όλες τις περιπτώσεις...

Εμενα για παράδειγμα με επισκεπτόταν μαια για 8 εβδομάδες απο τη μέρα που γέννησα,τις 2 πρώτες ερχόταν κάθε μέρα...εκανε τα πάντα για να με βοηθήσει με το θηλασμό,μου έδειξε τα πάντα και πανω απο ολα με στηριζε πολύ γιατί έβλεπε πως το ήθελα πολύ,

αλλα ειλικρινά δεν μπορούσα,ένιωθα να πιέζομαι ακόμα περισσότερο...

δεν το μετανιωσα στιγμή που δεν θηλασα αρκετά...το παιδακι μου δοξα το Θεό ειναι υγιέστατο,εκανε πυρετό μια φορά κ αυτο απο τα δόντια του,ξέρω μωρά που θηλάζουν μήνες κ αρρωσταίνουν με το παραμικρό...

γι'αυτο ποτε να μην λέμε τέτοια πράγματα σε μια γυναίκα που προσπαθει αλλα δεν μπορεί,απλα την κάνουμε να νιώθει χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με babycute και hara !! περασα κι εγω μια φαση οπου ο θηλασμος μου ειχε γινει μια κολαση !! και ακριβως επειδη με παροτριναναι να συνεχισω και το ηθελα κι εγω πολυ, πιεστηκα τοσο που δεν κυνδηνεψα απλα να παθω , αλλα επαθα επιλογχειο καταθλιψη.. πειστευω πως εαν την κοπελα την ενδιαφερε να κανει επαναγαλακτισμο θα εψαχνε μονη της η θα εβαζε αυτο σαν θεμα !

 

και για να απαντησω στην ερωτηση, εγω της μειωνα γευματα και της εδινα ξενο.. στην πορεια αφου μειωθηκε τραγικα η παραγωγη εβγαζα απλα με το θηλαστρο οταν πριζοτανε , λιγο ομως δεν το αδειαζα το στηθος..

εσυ εφοσον δεινεις εξαρχης συμπληρωμα θα ειναι πιο ευκολα να το κοψεις ! μην παρεις χαπι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω τετοιο πρόβλημα ειχα.Μεγαλο παιδι (4.300) και πολύ λιγο γαλα.Ενα μηνα συνολικα τα κατααφερα μονο.Χαπι δεν πηρα κοπηκε σταδιακα μονο του απλα εμενα αρχικα με επιασε καταθλιψη γιατι πιεζομουν με τον θηλασμο κααι δυσκολευομουν... όταν κοπηκε με επιασε καταθλιψη που τελειωσε και δεν τα καταφερα.Δεν με επιανες πουθενα.Εγω λεω παλεψε το οσο μπορεις κι μετα αστο να τελειωσει μονο του .. μξν παρεις κανενα χαπι και μετα το μετανιώσεις και σε παρει από κατω.Αστο να κυλησει.

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Το μωρό μου είναι 20 ημερών τον θήλαζω αλλά με συμπληρώμα ξένου γάλακτος το οποίο συνέχεια αυξάνεται αντί να μειώνεται....Το μωρό με δυσκολεύει πολύ να πιάσει τις θηλές .Έχω δοκιμάσει με νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να καθομαι να αντλώ για 30 λεπτά και να να βγάλω 30 ml..Μπορεί να κάθομαι να θηλάσω για 40 λ και το μωρό μετά να πει 90 ml από το μπουκάλι γεγονός που δειχνει ότι δεν χορταίνει.Η ψυχολογία μου είναι χάλια κλαίω συνέχεια και είμαι συνεχώς νευρική και αγχωμένη...Σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό δεν αντέχω άλλο....Αν το κάνω θα πρέπει να πάρω το χάπι διακοπή ςτου θηλασμού ή όχι

 

Αγαπητή Δήμητρα, εγώ θα σε συμβούλευα να συνεχίσεις την προσπάθεια σου!

 

Γιατί από το μνμ σου καταλαβαίνω ότι ο αποθηλασμός ΔΕΝ είναι η επιλογή σου.

Ωστόσο, οδηγείσαι σε αυτόν λόγω της χορήγησης συμπληρώματος.

Κρατήσου από αυτό: Στην ιστορία της σχέσης σου με το παιδί σου, που ξεκίνησε πριν από 20 μέρες και θα κρατήσει μια ζωή, θα γραφούν πολλά πολλά κεφάλαια. Και θα κληθείς να πάρεις κάθε φορά τις άριστες αποφάσεις για το καλό του παιδιού. Στο κεφάλαιο Α, που είστε τώρα, αυτή η άριστη απόφαση είναι ο θηλασμός. Είναι ό,τι καλύτερο (δεν υφίσταται καν μέτρο σύγκρισης) και διατροφικά και ψυχολογικά για το παιδί! Σκέψου ότι ακόμα και οι εταιρείες ξένου γάλακτος αναγράφουν στα κουτιά τους ότι ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό. Λες να το έγραφαν αυτό αν υπήρχε έστω και μια ένδειξη στις 1000 ότι η διατροφή με μπιμπερό είναι ισοδύναμη; :roll:

Για αυτό, μην παρασυρθείς από όσους λένε: "το παν είναι μια χαρούμενη μαμά", "παιδιά υγιή μεγάλωσαν με μπιμπερό", "καμία σημασία δεν έχει" κλπ. Και ας τα λένε καλόπιστα όλα αυτά... Σκέψου ξανά το "μότο" πάνω στα κουτιά βρεφικού γάλακτος...

 

Το σίγουρο είναι ότι ο θηλασμός πρέπει να είναι μια όμορφη εμπειρία και όχι καταναγκαστικά έργα. Και μπορεί να είναι! Ζήτησε λοιπόν βοήθεια από σύμβουλο γαλουχίας ή βοηθό μητρότητας! Και όλα θα φτιάξουν!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τετοιο πρόβλημα ειχα.Μεγαλο παιδι (4.300) και πολύ λιγο γαλα.Ενα μηνα συνολικα τα κατααφερα μονο.Χαπι δεν πηρα κοπηκε σταδιακα μονο του απλα εμενα αρχικα με επιασε καταθλιψη γιατι πιεζομουν με τον θηλασμο κααι δυσκολευομουν... όταν κοπηκε με επιασε καταθλιψη που τελειωσε και δεν τα καταφερα.Δεν με επιανες πουθενα.Εγω λεω παλεψε το οσο μπορεις κι μετα αστο να τελειωσει μονο του .. μξν παρεις κανενα χαπι και μετα το μετανιώσεις και σε παρει από κατω.Αστο να κυλησει.

 

Ακριβώς αυτό!

Η θεματοθέτρια μπορεί να κυλήσει γιατί δεν επιτεύχθηκε ο θηλασμός, τον οποίο ήθελε και επιδίωκε εξαρχής...

Γιατί να μην την βοηθήσουμε να υλοποιήσει την επιθυμία της;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με babycute και hara !! περασα κι εγω μια φαση οπου ο θηλασμος μου ειχε γινει μια κολαση !! και ακριβως επειδη με παροτριναναι να συνεχισω και το ηθελα κι εγω πολυ, πιεστηκα τοσο που δεν κυνδηνεψα απλα να παθω , αλλα επαθα επιλογχειο καταθλιψη.. πειστευω πως εαν την κοπελα την ενδιαφερε να κανει επαναγαλακτισμο θα εψαχνε μονη της η θα εβαζε αυτο σαν θεμα !

 

και για να απαντησω στην ερωτηση, εγω της μειωνα γευματα και της εδινα ξενο.. στην πορεια αφου μειωθηκε τραγικα η παραγωγη εβγαζα απλα με το θηλαστρο οταν πριζοτανε , λιγο ομως δεν το αδειαζα το στηθος..

εσυ εφοσον δεινεις εξαρχης συμπληρωμα θα ειναι πιο ευκολα να το κοψεις ! μην παρεις χαπι!!

 

 

Υπάρχει η επιλόχειος θλίψη, η οποία είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ κατάσταση.

 

Η επιλόχειος κατάθλιψη είναι κάτι άλλο, που δεν το παθαίνεις απλά και μόνο γιατί δυσκολεύεσαι με τον θηλασμό. Συνήθως υπάρχει και υπόβαθρο... Και για να επιβιώσει (σκόπιμα χρησιμοποιώ αυτό το ρήμα) μια γυναίκα από την επιλόχειο κατάθλιψη χρειάζεται ψυχιατρική παρέμβαση.

 

Τα γράφω αυτά γιατί παρατηρώ τελευταία ότι ορισμένες μαμάδες είναι κάπως ... μελοδραματικές όσον αφορά τα συναισθήματά τους, νομίζουν ότι μόνο εκείνες πιέζονται, αγχώνονται, νευριάζουν, κλαίνε, είναι κυκλοθυμικές μετά τη γέννα. Σε όλα αυτά, τα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ συναισθήματα κάποιοι κολλάνε υπερβολικά εύκολα την ταμπέλα της επιλοχείου κατάθλιψης. Δεν είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η επιλόχειος θλίψη, η οποία είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ κατάσταση.

 

Η επιλόχειος κατάθλιψη είναι κάτι άλλο, που δεν το παθαίνεις απλά και μόνο γιατί δυσκολεύεσαι με τον θηλασμό. Συνήθως υπάρχει και υπόβαθρο... Και για να επιβιώσει (σκόπιμα χρησιμοποιώ αυτό το ρήμα) μια γυναίκα από την επιλόχειο κατάθλιψη χρειάζεται ψυχιατρική παρέμβαση.

 

Τα γράφω αυτά γιατί παρατηρώ τελευταία ότι ορισμένες μαμάδες είναι κάπως ... μελοδραματικές όσον αφορά τα συναισθήματά τους, νομίζουν ότι μόνο εκείνες πιέζονται, αγχώνονται, νευριάζουν, κλαίνε, είναι κυκλοθυμικές μετά τη γέννα. Σε όλα αυτά, τα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ συναισθήματα κάποιοι κολλάνε υπερβολικά εύκολα την ταμπέλα της επιλοχείου κατάθλιψης. Δεν είναι έτσι...

 

χχμμμ κοιτα ειδα οτι εχεις κανει quote στο δικο μου μυνημα αρα μαλλον δεν μιλας γενικα απλα να σου πω φανταζομαι θα ξερεις οτι ο θηλασμος για να επιτευχθει χρειαζεται υποστηρηξη και βοηθεια απο το οικογενειακο περιβαλον τις περισσοτερες φορες!αυτο το εχω διαβασει δεν το λεω μονη μου.. φαντασου λοιπον μια μαμα που απο την πρωτη μερα ζωης του μωρου της , ειναι μονη της ΕΝΤΕΛΩΣ και νιωθει σαν χαμενη καθως ολα ειναι τοσο πρωτογνωρα και επισης εχει ενα μωρο πολυ απαιτητικο και πολυ δυσκολο στο θηλασμο με κολικους παλλινδρομηση και και και.. για σενα μπορει αυτα να μην ειναι τιποτα, δεν εχουν ομως ολοι τις ιδιες αντοχες!! επισης δεν μπορεις να γνωρηζεις αν μοναδικος λογος της καταθληψης ειναι ο θηλασμος και επισης δεν ξερεις κατα ποσο εχω μιλησει με ιδικο.. ας μην σχολιασουμε κατι αλλο και χαλασουμε το θεμα ! καλο βραδυ να εχουμε !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χχμμμ κοιτα ειδα οτι εχεις κανει quote στο δικο μου μυνημα αρα μαλλον δεν μιλας γενικα απλα να σου πω φανταζομαι θα ξερεις οτι ο θηλασμος για να επιτευχθει χρειαζεται υποστηρηξη και βοηθεια απο το οικογενειακο περιβαλον τις περισσοτερες φορες!αυτο το εχω διαβασει δεν το λεω μονη μου.. φαντασου λοιπον μια μαμα που απο την πρωτη μερα ζωης του μωρου της , ειναι μονη της ΕΝΤΕΛΩΣ και νιωθει σαν χαμενη καθως ολα ειναι τοσο πρωτογνωρα και επισης εχει ενα μωρο πολυ απαιτητικο και πολυ δυσκολο στο θηλασμο με κολικους παλλινδρομηση και και και.. για σενα μπορει αυτα να μην ειναι τιποτα, δεν εχουν ομως ολοι τις ιδιες αντοχες!! επισης δεν μπορεις να γνωρηζεις αν μοναδικος λογος της καταθληψης ειναι ο θηλασμος και επισης δεν ξερεις κατα ποσο εχω μιλησει με ιδικο.. ας μην σχολιασουμε κατι αλλο και χαλασουμε το θεμα ! καλο βραδυ να εχουμε !

 

Κοπέλα μου μην δικαιολογήςαι - καλη μου φιλη το έπαθε γιατι ειχε πολυ πίεση με τον θηλασμο, το μωρο έχανε βάρος κλπ και όλοι της έλεγαν το ξένο ειναι δηλητήριο.... Ευτυχώς που πήρε αγωγή γιατι ένας Θεός ξερει τι θα εκανε..

 

Δεν χρειάζεται να πεις παραπάνω, οι περισσότερες εδώ που έχουμε βιώσει είτε απο μας είτε απο γνωστούς μας την πίεση και που μπορει να οδηγήσει, σε καταλαβαίνουμε !! Οτι και να κανεις, οτι και να πεις σε πολλα θέματα θα υπάρχουν άνθρωποι 'που ξέρουν καλύτερα!!'.... Μην ασχολεισαι

Link to comment
Share on other sites

χχμμμ κοιτα ειδα οτι εχεις κανει quote στο δικο μου μυνημα αρα μαλλον δεν μιλας γενικα απλα να σου πω φανταζομαι θα ξερεις οτι ο θηλασμος για να επιτευχθει χρειαζεται υποστηρηξη και βοηθεια απο το οικογενειακο περιβαλον τις περισσοτερες φορες!αυτο το εχω διαβασει δεν το λεω μονη μου.. φαντασου λοιπον μια μαμα που απο την πρωτη μερα ζωης του μωρου της , ειναι μονη της ΕΝΤΕΛΩΣ και νιωθει σαν χαμενη καθως ολα ειναι τοσο πρωτογνωρα και επισης εχει ενα μωρο πολυ απαιτητικο και πολυ δυσκολο στο θηλασμο με κολικους παλλινδρομηση και και και.. για σενα μπορει αυτα να μην ειναι τιποτα, δεν εχουν ομως ολοι τις ιδιες αντοχες!! επισης δεν μπορεις να γνωρηζεις αν μοναδικος λογος της καταθληψης ειναι ο θηλασμος και επισης δεν ξερεις κατα ποσο εχω μιλησει με ιδικο.. ας μην σχολιασουμε κατι αλλο και χαλασουμε το θεμα ! καλο βραδυ να εχουμε !

 

Φυσικά και μιλάω γενικά. Δεν σε ξέρω προσωπικά...

Όταν κάνουμε quote στα λόγια κάποιου δεν σημαίνει ότι τον ξέρουμε κιόλας.

 

Όσα έγραψα για τη διαφορά μεταξύ της επιλοχείου θλίψης και της επιλοχείου κατάθλιψης είναι αρκετά γνωστά.

 

Εμένα με ενοχλεί να παρουσιάζεται ο θηλασμός ως κάτι εφικτό όταν όλα είναι ιδανικά (όλοι σκυμμένοι γύρω από τη λεχώνα, αμέριστη συμπαράσταση, βολικό μωρό κλπ.).

Και με ενόχλησε και η αναφορά ότι η παρότρυνση για θηλασμό οδηγεί σε επιλόχειο κατάθλιψη. Αυτή είναι μία πολύ σοβαρή κατηγορία...

 

Ούτε και εγώ έχω διάθεση να χαλαστώ. Σκοπός μου ήταν να βοηθήσω τη θεματοθέτρια που -όπως κατάλαβα από το μνμ της- στενοχωριέται που οδηγείται σε αποθηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν υποστηριζω οτι η προσπαθεια για θηλασμο οδηγει σε επιλοχεια καταθλιψη...

Απο την εμπειρια μου ομως λεω πως κανει τα πραγματα χειροτερα, το οτι πιεζεται τοσο μια γυναικα συν τις οποιες ενοχες νιωθει που δεν μπορει να προσφερει αυτο που θα επρεπε στο παιδι της,την φτανει στο σημειο να βαζει τα κλαμματα....

οποια λεχωνα κλαιει δεν παει να πει οτι εχει καταθλιψη...

 

Απο το μηνυμα της θεματοθετριας δεν καταλαβα οτι στεναχωριεται που οδηγειται στον αποθηλασμο,αν αυτο την απασχολουσε το μηνυμα θα ειχε αλλη διατυπωση κ η κοπελα θα ρωτουσε τι μπορει να κανει για να μην σταματησει...

εχει παρει μια αποφαση ομως,ας την στηριξουμε ως προς αυτη την κατευθυνση...

ολες ξερουμε τα οφελη του θηλασμου,δεν υπαρχει αμφιβολια ως προς αυτο,αλλα για μερικες απο εμας ειναι πανω απο τις δυναμεις μας,ας το σεβαστουμε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν υποστηριζω οτι η προσπαθεια για θηλασμο οδηγει σε επιλοχεια καταθλιψη...

Απο την εμπειρια μου ομως λεω πως κανει τα πραγματα χειροτερα, το οτι πιεζεται τοσο μια γυναικα συν τις οποιες ενοχες νιωθει που δεν μπορει να προσφερει αυτο που θα επρεπε στο παιδι της,την φτανει στο σημειο να βαζει τα κλαμματα....

οποια λεχωνα κλαιει δεν παει να πει οτι εχει καταθλιψη...

 

Απο το μηνυμα της θεματοθετριας δεν καταλαβα οτι στεναχωριεται που οδηγειται στον αποθηλασμο,αν αυτο την απασχολουσε το μηνυμα θα ειχε αλλη διατυπωση κ η κοπελα θα ρωτουσε τι μπορει να κανει για να μην σταματησει...

εχει παρει μια αποφαση ομως,ας την στηριξουμε ως προς αυτη την κατευθυνση...

ολες ξερουμε τα οφελη του θηλασμου,δεν υπαρχει αμφιβολια ως προς αυτο,αλλα για μερικες απο εμας ειναι πανω απο τις δυναμεις μας,ας το σεβαστουμε αυτο...

 

Αυτό ακριβώς.

 

Όσον αφορά το χάπι, νομίζω ότι καλό θα είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

...

 

Απο το μηνυμα της θεματοθετριας δεν καταλαβα οτι στεναχωριεται που οδηγειται στον αποθηλασμο,αν αυτο την απασχολουσε το μηνυμα θα ειχε αλλη διατυπωση κ η κοπελα θα ρωτουσε τι μπορει να κανει για να μην σταματησει...

εχει παρει μια αποφαση ομως,ας την στηριξουμε ως προς αυτη την κατευθυνση...

ολες ξερουμε τα οφελη του θηλασμου,δεν υπαρχει αμφιβολια ως προς αυτο,αλλα για μερικες απο εμας ειναι πανω απο τις δυναμεις μας,ας το σεβαστουμε αυτο...

 

Τι εννοείς; Ποια απόφαση έχει πάρει;!

Μη βιάζεστε τόσο κορίτσια!

Κοιτάξει ΠΟΥ έχει ανοίξει θέμα η θεματοθέτρια πρώτα!

Η θεματοθέτρια ΕΠΕΛΕΞΕ να ανοίξει θέμα στην ενότητα Θηλασμός και στην Υποενότητα: Συχνοί Προβληματισμοί, Ειδικές Περιπτώσεις.

ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΕ την Υποενότητα: Αποθηλασμός :mrgreen: Αν ΉΘΕΛΕ πράγματι να αποθηλάσει, θα τοποθετούσε το θέμα της κάτω από αυτήν την ενότητα, όπου βρίσκονται και πολλά ενδιαφέροντα θέματα (π.χ. "Πρακτικές αποθηλασμού).

 

 

Παρακαλώ λοιπόν να σεβαστείτε την επιλογή της θεματοθέτριας!!!

 

 

Edit:Ας αντιμετωπίσουμε την περίπτωσή της ξεχωριστά. Ας μην προβάλλουμε στη θεματοθέτρια την προσωπική ιστορία της καθεμιάς μας. Δεν είναι ανάγκη να συζητήσουμε σε αυτό το τόπικ για ποιες είναι και ποιες δεν είναι ο θηλασμός και ποιος ενοχοποιεί ποιον και ποιος σαμποτάρει ποιον... Σε αυτό το φόρουμ, είχα διαβάσει κάποτε κάτι πολύ ωραίο. Ήταν από την Αλκυών και το δανείζομαι: Ας μην περνάει η λύτρωση του καθενός μας από την πλάτη του άλλου...

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μιλάω γενικά. Δεν σε ξέρω προσωπικά...

Όταν κάνουμε quote στα λόγια κάποιου δεν σημαίνει ότι τον ξέρουμε κιόλας.

 

Όσα έγραψα για τη διαφορά μεταξύ της επιλοχείου θλίψης και της επιλοχείου κατάθλιψης είναι αρκετά γνωστά.

 

Εμένα με ενοχλεί να παρουσιάζεται ο θηλασμός ως κάτι εφικτό όταν όλα είναι ιδανικά (όλοι σκυμμένοι γύρω από τη λεχώνα, αμέριστη συμπαράσταση, βολικό μωρό κλπ.).

Και με ενόχλησε και η αναφορά ότι η παρότρυνση για θηλασμό οδηγεί σε επιλόχειο κατάθλιψη. Αυτή είναι μία πολύ σοβαρή κατηγορία...

 

Ούτε και εγώ έχω διάθεση να χαλαστώ. Σκοπός μου ήταν να βοηθήσω τη θεματοθέτρια που -όπως κατάλαβα από το μνμ της- στενοχωριέται που οδηγείται σε αποθηλασμό.

 

 

Συμφωνω απολυτα.

Ολες μα ολες οι λεχωνες αντιμετωπιζουν προβληματα( μικροτερα ή μεγαλυτερα) , συναισθηματικης φυσεως (αγχος , φοβος ,κλπ) . Δεν βαφτιζονται ολα με το παραμικρο επιλοχειος.....

Θελω να θεσω ενα ερωτημα , αφου πρωτα πω οτι η μητερα μου με θηλασε 40 μερες και θεωρουμαι μεχρι στιγμης (δοξα τω Θεω) ενας υγιης ανθρωπος που εχει αριστη σχεση -μπορω να πω λατρεια- με τη μητερα της...Τα λεω αυτα για να μην κατηγορηθω οτι αναγκαζω με το ερωτημα μου τη θεματοθετρια να συνεχισει το θηλασμο , χωρις την πραγματικη θεληση της.

Και ερωτω : Εστω οτι η χ λεχωνα ζει σε μια εποχη που δεν εχει εφευρεθει το γαλα του εμποριου και ο μονος τροπος να προσφερει τροφη στο παιδι της ειναι ο θηλασμος, τι κανει οταν το μωρο δεν πιανει τη θηλη;;;Ή , μια προσφατη εικονα -σιγουρα θα τη θυμαστε- σ ενα μεγαλο σεισμο που εκανε σ ενα ασιατικο κρατος , μεσα στα συντριμμια μια γυναικα να θηλαζει το νεογεννητο μωρο της ..Τι θα εκανε η συγκεκριμενη αν το μωρο δεν μπορουσε για χ,ψ λογους να το θηλασει;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μίλα με μια σύμβουλο γαλουχίας να σε καθοδηγήσει. Το πόσο συμπλήρωμα πίνει δεν εξαρτάται από το πόσο γάλα έχεις, αλλά από το πόσο βολικό είναι για το μωρό σου το μπιμπερο .

 

 

Κάνω μια διόρθωση γιατί από τυπογραφικό λάθος βγαίνει άλλο νόημα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα, εμένα προσωπικά δε με απασχολούν καθόλου τα υποθετικά σενάρια αυτού του τύπου. Καταλαβαίνω πώς το λες, αλλά δε νομίζω ότι εμένα προσωπικά θα με βοηθούσει. Ίσως άλλη βέβαια να πείσμωνε έτσι.... Τεσπα, δε σου κάνω κριτική σε καμία περίπτωση, απλά σου λέω πως νιωθω εγώ.

 

Νομίζω ότι όλοι πρέπει να αναλογιστούμε ότι αυτή η μαμά χρειάζεται βοήθεια. Παρότι δε γνωρίζω καμιά λεχώνα που να μην κλαίει για κάποιο λόγο, το δείγμα μου είναι μικρό και ανεπαρκές. Αν κινδυνεύει από επιλόχειο κατάθλιψη ένας λόγος παραπάνω να τη δει ένα μάτι που μπορεί να το καταλάβει και να την παραπέμψει κατάλληλα και η σύμβουλος γαλουχίας μπορεί να την καθοδηγήσει σε αυτό (αν χρειάζεται, πού να πάει). Δηλαδή πιο εύκολα βλέπουμε μαία από ψυχολόγο.

 

Επίσης σε κάποια μωρά ένα και μόνο μπουκάλι ξένου γάλακτος μπορεί να πυροδοτήσει κύκλο αλλεργιών. Εμείς χωρίς να ξέρουμε το ιστορικό της μαμάς και του μωρού και τις ιδιαίτερες συνθήκες της δικής τους ζωής πώς λέμε ό,τι θέλουμε ελαφρά τη καρδία. Γιαυτό λέω ότι σε ασαράντιστο βρέφος δε δίνω οδηγίες αποθηλασμού απλά και μόνο επειδή ξέρω πώς γίνεται.

 

Aimee συμφωνώ μαζί σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Ποια απόφαση έχει πάρει;!

Μη βιάζεστε τόσο κορίτσια!

Κοιτάξει ΠΟΥ έχει ανοίξει θέμα η θεματοθέτρια πρώτα!

Η θεματοθέτρια ΕΠΕΛΕΞΕ να ανοίξει θέμα στην ενότητα Θηλασμός και στην Υποενότητα: Συχνοί Προβληματισμοί, Ειδικές Περιπτώσεις.

ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΕ την Υποενότητα: Αποθηλασμός :mrgreen: Αν ΉΘΕΛΕ πράγματι να αποθηλάσει, θα τοποθετούσε το θέμα της κάτω από αυτήν την ενότητα, όπου βρίσκονται και πολλά ενδιαφέροντα θέματα (π.χ. "Πρακτικές αποθηλασμού).

 

 

Παρακαλώ λοιπόν να σεβαστείτε την επιλογή της θεματοθέτριας!!!

 

 

Edit:Ας αντιμετωπίσουμε την περίπτωσή της ξεχωριστά. Ας μην προβάλλουμε στη θεματοθέτρια την προσωπική ιστορία της καθεμιάς μας. Δεν είναι ανάγκη να συζητήσουμε σε αυτό το τόπικ για ποιες είναι και ποιες δεν είναι ο θηλασμός και ποιος ενοχοποιεί ποιον και ποιος σαμποτάρει ποιον... Σε αυτό το φόρουμ, είχα διαβάσει κάποτε κάτι πολύ ωραίο. Ήταν από την Αλκυών και το δανείζομαι: Ας μην περνάει η λύτρωση του καθενός μας από την πλάτη του άλλου...

 

 

Ε;;;;; Διαβάζω καλα; Η μάλλον διαβάζεις εσυ καλα; Ξερεις τι σημαινει επιλογή; Κατάλαβες ποια ειναι η επιλογή της θεματοθετριας;

 

Καλός ντεντεκτιβισμος δε λέω στο οτι η κοπέλα δεν έβαλε το θέμα κατω απο τον Αποθηλασμο - μήπως εκανε λάθος γιατι ειναι ΚΑΡΑΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ;;;;;;

 

Καλα για σενα τι θα έπρεπε να ειχε γράψει για να καταλάβεις οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να συνεχίσει; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα.

Ολες μα ολες οι λεχωνες αντιμετωπιζουν προβληματα( μικροτερα ή μεγαλυτερα) , συναισθηματικης φυσεως (αγχος , φοβος ,κλπ) . Δεν βαφτιζονται ολα με το παραμικρο επιλοχειος.....

Θελω να θεσω ενα ερωτημα , αφου πρωτα πω οτι η μητερα μου με θηλασε 40 μερες και θεωρουμαι μεχρι στιγμης (δοξα τω Θεω) ενας υγιης ανθρωπος που εχει αριστη σχεση -μπορω να πω λατρεια- με τη μητερα της...Τα λεω αυτα για να μην κατηγορηθω οτι αναγκαζω με το ερωτημα μου τη θεματοθετρια να συνεχισει το θηλασμο , χωρις την πραγματικη θεληση της.

Και ερωτω : Εστω οτι η χ λεχωνα ζει σε μια εποχη που δεν εχει εφευρεθει το γαλα του εμποριου και ο μονος τροπος να προσφερει τροφη στο παιδι της ειναι ο θηλασμος, τι κανει οταν το μωρο δεν πιανει τη θηλη;;;Ή , μια προσφατη εικονα -σιγουρα θα τη θυμαστε- σ ενα μεγαλο σεισμο που εκανε σ ενα ασιατικο κρατος , μεσα στα συντριμμια μια γυναικα να θηλαζει το νεογεννητο μωρο της ..Τι θα εκανε η συγκεκριμενη αν το μωρο δεν μπορουσε για χ,ψ λογους να το θηλασει;

ναι βρε χαρούλα μου,αλλα αυτο που λες είναι μια ακραία κατάσταση,για μενα ειναι σαν να μου λες να πεθάνω για να ζήσει το παιδί μου,

σε μια τέτοια κατάσταση ναι να το κανω(ασε που στη δικη μου περίπτωση θα πέθαινε κ το παιδί μου γιατι το γαλα ηταν λίγο,ακριβώς το ιδιο με τη μάνα μου που με θηλασε μονο δυο μήνες,μετα ουτε σταγόνα),

αλλά δοξα το Θεό δεν ζούμε κατι τέτοιο,γιατί μου ζητας να γινω κομμάτια,να πεθάνω;συγνώμη αλλα δεν θα το κάνω,οσο εχω αλλη επιλογή και αφού πρώτα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ αλλα πλεον ΔΕΝ μπορώ,θα εκμεταλλευτώ την άλλη επιλογή....

και κατι τελευταίο,με ενοχλεί παρα πολύ που ενω εγω σέβομαι,στηρίζω και βγάζω το καπέλο σε καθε γυναίκα που θηλαζει κ το κανει αποκλειστικά και για μήνες και μακάρι να μπορούσαν ολες να το κανουν,

οταν τίθεται θέμα αποθηλασμου καμια απο αυτές τις γυναίκες δεν θα στηρίξει κάποια που σκέφτεται να σταματήσει χωρίς να αρχίσει τα αλλα.....

κ ρωτάω..πιστεύετε πως η κοπέλα δεν γνωρίζει την αξία του θηλασμού;

κ απαντάω..φυσικά κ γνωρίζει κ για αυτο ακόμα προσπαθεί παρα τις δυσκολίες...

 

Αimee η κοπέλα είπε πως δεν αντέχει αλλο,σκέφτεται να σταματήσει κ αν το κάνει αν πρέπει να πάρει χαπι...

ΕΓΩ απο αυτα καταλαβα οτι μέσα της έχει πάρει ήδη την απόφαση και γι'αυτο συμβουλεψα με τον τρόπο που συμβουλεψα...

 

Επίσης δεν πιστεύω πως οι προσωπικές εμπειρίες είναι ανούσιες,

αν η κοπέλα εγραφε πως δυσκολεύεται αλλα θέλει να συνεχίσει κ ρωτούσε πως...ΟΛΕΣ θα αρχιζατε το πως εσείς τα καταφέρατε κ το τι κάνατε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...