Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφη αποφυγης γαλακτοκομικων??


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεα μανουλα και η κορουλα μου ειναι 56 ημερων. Θηλαζει αποκλειστικα απο την αρχη και πανω στο μηνα εμφανισε αιμα στα κακα της. Η παιδιατρος μας ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα. Ετσι τα απεκλεισα απο τη διατροφη μου. Το θεμα ειναι οτι δυσκολευομαι πολυ στο να βρω επιτρεπομενα τροφιμα και γενικα δε μπορω να σκεφτω ενναλακτικες με αποτελεσμα να τρωω ελαχιστα..Η αληθεια ειναι οτι ετρωγα πολλα γαλακτοκομικα πχ Το πρωι γαλα, τα δυο σνακ της ημερας ηταν γιαουρτι. Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο συγκεκριμενο διαιτολογιο;;;

Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δες για μερικές ιδέες στο νήμα της υγιεινής διατροφής, εκεί που λέει συνταγές gaps. Ρίξε και ματιά στη διατροφή gaps γενικότερα. Να σου ζήσει το μωράκι σου και μπράβο σου για την προσπάθειά σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!

Και μπράβο για την προσπάθειά σου!

 

Αυτά τα λίγα από εμένα (και για ό,τι παραπάνω χρειαστείς, ρώτα με ελεύθερα):

Επιτρεπόμενα τρόφιμα για γεύμα: Όλα τα λαχανικά, όσπρια και ζυμαρικά.Από κρέας: κοτόπουλο, χοιρινό.

Πρωινό: ψωμί, μαρμελάδα, μέλα, κέικ (υπάρχουν πολλές υπέροχες συνταγές όπου αντί για βούτυρο βάζουμε λάδι και αντί για γάλα προσθέτουμε πορτοκαλάδα ή νερό), χαλβάς, ζελές, φρούτα, παστέλι, σάμαλι.

 

Τώρα στην αρχή, αναγκαστικά πρέπει να διαβάζεις τις ετικέτες. Μετά έρχονται όλα πιο εύκολα...

Το καλύτερο είναι σιγά-σιγά να αρχίσεις να οργανώνεσαι γιατί πραγματικά σε πάρα πολλές τροφές του εμπορίου παρεισφρύουν -για ανεξήγητους λόγους- οι "ένοχες" πρωτείνες. Κλασικό παράδειγμα: ψωμί τοστ/δημητριακά κλπ.

Μπορείς να ελέγξεις την καταλληλότητα και ορισμένων "υποκατάστατων": π.χ. υπάρχει ένα "τυρί" που λέγεται ...ευλογημένο, αν θυμάμαι καλά..

Και στην πορεία, θα παρασκευάζεις τα δικά ΣΟΥ τρόφιμα. Π.χ. παγωτό: οποιοδήποτε φρούτο της επιλογής σου+πάγος.

 

Καλή καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε γιατι πολλα προϊόντα περιέχουν γαλα η πρωτεΐνη γάλακτος οπως ψωμί του τοστ η ακόμα και του φούρνου! Αναζήτησε νηστίσιμα προϊόντα....πολυ ωραίο ειναι και το γαλα αμυγδαλου με τα δημητριακά σου το πρωι!! Θα το βρεις σε ολα τα μεγάλα σουπερμάρκετ. Επισης αν σου αρέσουν οι ξηροί καρποί,κουλουράκια νηστίσιμα,φρυγανιές με μέλι και μαρμελάδα,ριζογκοφρετες ,φρουτα( ειδικά τωρα που θα ειναι πολλα εποχης!)

 

Είσαι πολυ τυχερή που θηλαζεις το μωρο σου γιατι η ταλαιπωρία και τα χρήματα που θα πετουσες για γαλατά δεν φανταζεσαι... Και να ξέρεις οτι πολυ πιθανό να μην ειναι μόνιμο το πρόβλημα,δηλαδή σε λίγους μηνες ξαναδοκιμαζεις..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πάρα πολύ για τη στήριξη και για τις πληροφορίες!

Οντως θέλει πολλή προσοχή, γιατί η πρωτεινη γαλακτος υπάρχει παντού!!!

Νομίζω όμως ότι θα πάρω 800 κιλά.. μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά νιώθω ότι δε χορταίνω..Σκεφτομαι να παω σε διατροφολόγο προκειμένου να μου δώσει ενα πρόγραμμα χωρίς γαλακτομικά, ειδικά σχεδιασμένο γγια να καλύπτει τις ανάγκες μου ως θηλαζουσα χωρίς να παίρνω επιλ'εον θερμίδες απο τυχόν λάθος επιλογές..

Εχετε υπ' όψιν σας κανέναν με ανάλογη εμπειρία??????

Εν τω μεταξύ τα ''νηστίσιμα'' των φούρνων δεν τα εμπιστεύομαι γιατί μπορεί να εχουν μαργαρίνες που νομίζω ότι δεν επιτρέπονται, σωστά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πάρα πολύ για τη στήριξη και για τις πληροφορίες!

Οντως θέλει πολλή προσοχή, γιατί η πρωτεινη γαλακτος υπάρχει παντού!!!

Νομίζω όμως ότι θα πάρω 800 κιλά.. μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά νιώθω ότι δε χορταίνω..Σκεφτομαι να παω σε διατροφολόγο προκειμένου να μου δώσει ενα πρόγραμμα χωρίς γαλακτομικά, ειδικά σχεδιασμένο γγια να καλύπτει τις ανάγκες μου ως θηλαζουσα χωρίς να παίρνω επιλ'εον θερμίδες απο τυχόν λάθος επιλογές..

Εχετε υπ' όψιν σας κανέναν με ανάλογη εμπειρία??????

Εν τω μεταξύ τα ''νηστίσιμα'' των φούρνων δεν τα εμπιστεύομαι γιατί μπορεί να εχουν μαργαρίνες που νομίζω ότι δεν επιτρέπονται, σωστά?

 

elenitsa32 Ανήκω στην ιδια περίπτωση!!! Το μωρο μου είναι 68 ημερών και είδα αιμα στα (πράσινα) κακά του και βλέννες πριν κανα μήνα!

Ο παιδίατρος μου είπε τα ίδια! Τον ρώτησα αν επιτρέπεται το γαλα σόγιας και είπε ΟΚ. ξέρεις για κανένα παστίτσιο ή κανενα κέικ. ή και τυρί σογιας για χειροποίητη πιτσα!! Πρόσεχε: παξιμάδακια, ψωμια, ζυμαρικά, σκούρες σοκολάτες, κακαό, πατατακια κλπ ακόμα και κάποιες φρυγανιές έχουν ίχνη γάλακτος (κοίτα ετικετες). Κάποια αλλαντικα, και ναι οι μαργαρίνες περιεχουν βούτυρογάλακτος συνήθως και το βούτυρο εννοείται απαγορεύται. Ωραία ιδέα επίσης είναι το ταχίνι που έχει και ασβέστιο πχ ψωμί με ταχίνι και μέλι για πρωινό. Εμείς μετά απο αυτήν τη διατροφή ακόμα έχουμε μέρα παρα μέρα μία πανα με μια τριχούλα αίμα. Ο γιατρός είναι καθυσηχάστικος πάντως. Καλή συνέχεια και μην εγκατείψεις τον θηλασμό γιατι αξίζει!!!!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειωσω οτι εγώ είχα προβληματιστεί για τη μη λήψη ασβεστιου απο τη διατροφή μου και αφού ρωτησα τη γυναικολόγο μου παίρνω συμπλήρωμα ασβεστιου!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! AnKatr ευχαριστω για τις επισημανσεις και ευχομαι να το ξεπςρασει γρηγορα το μωρο σου! Η δικια μας παιδιατρος δεν επιτρεπει σογια λογω του οτι ειναι πολυ αλλεργιογονος τροφη. Μηπως να το ξανασυζητουσες με το δικο σιυ παιδιατρο;Δε θελω να σε επηρεασω απλα η παιδιατρος μας εχει και μεταπτυχιακο στην αλλεργιολογια και γι αυτο την εμπιστευομαι διπλα.Παρεμπιπτοντως μηπως εχεις βρει κανενα αλλαντικο που να επιτρεπεται;;Να σε ρωτησω και κατι αλλο, εχεις αποκλεισει και το μοσχαρι;Εγω οχι αλλα απ οσα διαβασα εδω το συστηνουν κι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! AnKatr ευχαριστω για τις επισημανσεις και ευχομαι να το ξεπςρασει γρηγορα το μωρο σου! Η δικια μας παιδιατρος δεν επιτρεπει σογια λογω του οτι ειναι πολυ αλλεργιογονος τροφη. Μηπως να το ξανασυζητουσες με το δικο σιυ παιδιατρο;Δε θελω να σε επηρεασω απλα η παιδιατρος μας εχει και μεταπτυχιακο στην αλλεργιολογια και γι αυτο την εμπιστευομαι διπλα.Παρεμπιπτοντως μηπως εχεις βρει κανενα αλλαντικο που να επιτρεπεται;;Να σε ρωτησω και κατι αλλο, εχεις αποκλεισει και το μοσχαρι;Εγω οχι αλλα απ οσα διαβασα εδω το συστηνουν κι αυτο..

Ναι ε? αυτο δεν το ήξερα και ευτυχώς γιατι σημερα ελεγα να δοκιμάσω γαλα σογιας. Ναι το μοσχάρι το εκοψα και αυτο. Ο παιδιατρος μου το συστησε και αυτο. Αλλαντικα δεν εχω ψάξει ακομα!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! AnKatr ευχαριστω για τις επισημανσεις και ευχομαι να το ξεπςρασει γρηγορα το μωρο σου! Η δικια μας παιδιατρος δεν επιτρεπει σογια λογω του οτι ειναι πολυ αλλεργιογονος τροφη. Μηπως να το ξανασυζητουσες με το δικο σιυ παιδιατρο;Δε θελω να σε επηρεασω απλα η παιδιατρος μας εχει και μεταπτυχιακο στην αλλεργιολογια και γι αυτο την εμπιστευομαι διπλα.Παρεμπιπτοντως μηπως εχεις βρει κανενα αλλαντικο που να επιτρεπεται;;Να σε ρωτησω και κατι αλλο, εχεις αποκλεισει και το μοσχαρι;Εγω οχι αλλα απ οσα διαβασα εδω το συστηνουν κι αυτο..

 

Ναι ναι η σόγια δεν επιτρέπεται γιατι ΜΠΟΡΕΙ να εχει το ιδιο αποτέλεσμα με αγελαδινο

Εμεις είχαμε τη ιδιο πρόβλημα και έκοψα γαλακτοκομικά για 4 μηνες, στην αρχή πολυ δύσκολο αλλα μετα πανευκολο και έχασα και ολα τα κιλά της εγκυμοσύνης (πήγα απο 45 στα 73 κιλά :confused: )

 

Για πρωί έτρωγα βρωμη με ρυζόγαλο και μέλι , σκέτο δεν πινεται αλλα βρασμένο με βρωμη τέλειο!! Για φαγητο κρέας με μακαρόνια/ρύζι και λαχανικά στο φούρνο όπως κολπκυθακια τοματακια πιπεριές .

 

Επίσης αν η γιατρός σου ειναι ειδική σε αυτά ρωτά την θα σου πει το πρόβλημα δεν ειναι γενικά τα γαλακτοκομικά αλλα πολυ πιθανό μονο το αγελαδινο. Οπότε οταν τα αποφύγεις ολα για 2-3 βδομαδες αρχισε να τωρα κάτι προβιο (πολλές παρμεζανες όπως Pecorino Romano που ειναι απο προβιο) η ακομα και κατσικίσιο και δες πως αντιδρά το μικρο

 

Λαβέ υπόψη σου οτι θέλει κανά δυο βδομαδες να φύγουν οι προτείνεις απο μεςα σου και του μωρού

 

Ολα να σου πανε καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε οταν τα αποφύγεις ολα για 2-3 βδομαδες αρχισε να τωρα κάτι προβιο (πολλές παρμεζανες όπως Pecorino Romano που ειναι απο προβιο) η ακομα και κατσικίσιο και δες πως αντιδρά το μικρο

 

Λαβέ υπόψη σου οτι θέλει κανά δυο βδομαδες να φύγουν οι προτείνεις απο μεςα σου και του μωρού

 

Ολα να σου πανε καλα

 

Καλύτερα να αποφύγεις το κατσικίσιο στην αρχή γιατί πολλές φορές τα βρέφη έχουν αλλεργία και σε αυτό. Το κατσικίσιο τυρί έχει κάποιες πρωτεΐνες γάλακτος που μοιάζουν με το αγελαδινό, και ίσως να πειράξουν το μωρό (στο λέω γιατί είμαι παθούσα, 40 γρ κατσικίσιο τυρί έφαγα και κλαίγαμε δυο μέρες..)

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση να κόβεις τα γαλακτοκομικά και τα συμπτώματα να υποχωρούν μέσα σε 2-3 μέρες; Ρωτάω γιατί όλο διαβάζω ότι οι πρωτεΐνες κάνουν 2 εβδομάδες να εξαφανιστούν από το σώμα, αλλά εγω είδα βελτίωση σε 2-3 ημέρες. Έχουμε ακόμα βέβαια λίγη γκρίνια, αλλά ούτε τινάζεται πια το ζουζουνάκι μου, ούτε τσιρίζει, ούτε κλαίει απαρηγόρητο (και οι κενώσεις βελτιώθηκαν επίσης άμεσα..), μάλλον ό,τι κάνει πια είναι από τους κολικούς..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις το κατσικίσιο στην αρχή γιατί πολλές φορές τα βρέφη έχουν αλλεργία και σε αυτό. Το κατσικίσιο τυρί έχει κάποιες πρωτεΐνες γάλακτος που μοιάζουν με το αγελαδινό, και ίσως να πειράξουν το μωρό (στο λέω γιατί είμαι παθούσα, 40 γρ κατσικίσιο τυρί έφαγα και κλαίγαμε δυο μέρες..)

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση να κόβεις τα γαλακτοκομικά και τα συμπτώματα να υποχωρούν μέσα σε 2-3 μέρες; Ρωτάω γιατί όλο διαβάζω ότι οι πρωτεΐνες κάνουν 2 εβδομάδες να εξαφανιστούν από το σώμα, αλλά εγω είδα βελτίωση σε 2-3 ημέρες. Έχουμε ακόμα βέβαια λίγη γκρίνια, αλλά ούτε τινάζεται πια το ζουζουνάκι μου, ούτε τσιρίζει, ούτε κλαίει απαρηγόρητο (και οι κενώσεις βελτιώθηκαν επίσης άμεσα..), μάλλον ό,τι κάνει πια είναι από τους κολικούς..

 

Ναι σιγουρα και το κατσικίσιο και το προβιο στην τελική μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα

Αλλα βασικα η λογική των αλλεργιολογων ειναι οτι τα κόβεις ολα για τουλαχιςτον δυο βδομαδες αφήνεις το παιδι να έρθει στα κανονικά του και αργα αργα τρως κάτι διαφορετικό μαι περιμένεις να δεις πως αντιδράσει - αφήνεις παντα τα αγελαδινο τελευταίο γιατι αυτο σιγουρα δημιουργεί πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις το κατσικίσιο στην αρχή γιατί πολλές φορές τα βρέφη έχουν αλλεργία και σε αυτό. Το κατσικίσιο τυρί έχει κάποιες πρωτεΐνες γάλακτος που μοιάζουν με το αγελαδινό, και ίσως να πειράξουν το μωρό (στο λέω γιατί είμαι παθούσα, 40 γρ κατσικίσιο τυρί έφαγα και κλαίγαμε δυο μέρες..)

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση να κόβεις τα γαλακτοκομικά και τα συμπτώματα να υποχωρούν μέσα σε 2-3 μέρες; Ρωτάω γιατί όλο διαβάζω ότι οι πρωτεΐνες κάνουν 2 εβδομάδες να εξαφανιστούν από το σώμα, αλλά εγω είδα βελτίωση σε 2-3 ημέρες. Έχουμε ακόμα βέβαια λίγη γκρίνια, αλλά ούτε τινάζεται πια το ζουζουνάκι μου, ούτε τσιρίζει, ούτε κλαίει απαρηγόρητο (και οι κενώσεις βελτιώθηκαν επίσης άμεσα..), μάλλον ό,τι κάνει πια είναι από τους κολικούς..

 

Α μπα με τιποτα δεν θα έβλεπες διάφορα σε τόσο λίγο, πρεπει η προτεινη να φύγει απο το σώμα σου και με τα απο του μωρού οπότε λένε μια βδομαδα το λιγότερο

Υοαρχει περιπτωση να εκοψες και κάτι άλλο που το πειράζε;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις το κατσικίσιο στην αρχή γιατί πολλές φορές τα βρέφη έχουν αλλεργία και σε αυτό. Το κατσικίσιο τυρί έχει κάποιες πρωτεΐνες γάλακτος που μοιάζουν με το αγελαδινό, και ίσως να πειράξουν το μωρό (στο λέω γιατί είμαι παθούσα, 40 γρ κατσικίσιο τυρί έφαγα και κλαίγαμε δυο μέρες..)

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση να κόβεις τα γαλακτοκομικά και τα συμπτώματα να υποχωρούν μέσα σε 2-3 μέρες; Ρωτάω γιατί όλο διαβάζω ότι οι πρωτεΐνες κάνουν 2 εβδομάδες να εξαφανιστούν από το σώμα, αλλά εγω είδα βελτίωση σε 2-3 ημέρες. Έχουμε ακόμα βέβαια λίγη γκρίνια, αλλά ούτε τινάζεται πια το ζουζουνάκι μου, ούτε τσιρίζει, ούτε κλαίει απαρηγόρητο (και οι κενώσεις βελτιώθηκαν επίσης άμεσα..), μάλλον ό,τι κάνει πια είναι από τους κολικούς..

Σιγουρα υποχωρούν τα συμπτώματα πιο γρηγορα απλα δεν εξαφανίζεται τελείως το πρόβλημα γιατι η ποσοτητα των πρωτεϊνών γάλακτος ειναι πολυ μικρότερη στο αίμα εφόσον δεν κατανάλωνεις καθολου γαλακτομικα!! Ειναι αυτονόητο πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις το κατσικίσιο στην αρχή γιατί πολλές φορές τα βρέφη έχουν αλλεργία και σε αυτό. Το κατσικίσιο τυρί έχει κάποιες πρωτεΐνες γάλακτος που μοιάζουν με το αγελαδινό, και ίσως να πειράξουν το μωρό (στο λέω γιατί είμαι παθούσα, 40 γρ κατσικίσιο τυρί έφαγα και κλαίγαμε δυο μέρες..)

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση να κόβεις τα γαλακτοκομικά και τα συμπτώματα να υποχωρούν μέσα σε 2-3 μέρες; Ρωτάω γιατί όλο διαβάζω ότι οι πρωτεΐνες κάνουν 2 εβδομάδες να εξαφανιστούν από το σώμα, αλλά εγω είδα βελτίωση σε 2-3 ημέρες. Έχουμε ακόμα βέβαια λίγη γκρίνια, αλλά ούτε τινάζεται πια το ζουζουνάκι μου, ούτε τσιρίζει, ούτε κλαίει απαρηγόρητο (και οι κενώσεις βελτιώθηκαν επίσης άμεσα..), μάλλον ό,τι κάνει πια είναι από τους κολικούς..

 

Καλημέρα eriana! Διάβασα την συζήτησή σας από την αρχή όμως δεν είχα καθόλου χρόνο να γράψω νωρίτερα γιατί ο μικρός μου είναι 10 μηνών τώρα και μπουσουλάει (οπότε η μαμά κυνηγάει!). Κάνω αποχή 8 μήνες τώρα. Θέλω πολύ να γράψω γιατί βλέπω ότι η κάθε μανούλα μοιράζεται την εμπειρία της, όμως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και φοβάμαι ότι οι πληροφορίες μπορεί να μπερδέψουν..

Ο παιδο-αλλεργιολόγος σε εμάς είπε ότι πράγματι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα συμπτώματα όντως υποχωρούν σε 4 μέρες περίπου, πιθανά να είστε αυτή η περίπτωση. Αν όλα σας πάνε έτσι καλά, μιλήστε με τον γιατρό να δείτε σε πόσο καιρό να επανεισάγετε τα γαλακτοκομικά. Σας το εύχομαι. Κατά την γνώμη μου μην πολυ-μπλέκεσαι με κατσικίσιο αντί για αγελαδινό, 96% των παιδιών με αλλεργία στο αγελαδινό, έχουν και στο κατσικίσιο.

Εμείς είχαμε αίμα καθημερινά μέχρι και τον έκτο μήνα που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές. Από τότε έχω δει τρεις φορές, την μία είχα φάει βρώμη (άλλη αλλεργία αυτή), και τις άλλες δύο κατσικίσιο τυρί έτσι για δοκιμή. Τώρα θα ξαναδοκιμάσουμε τα γαλακτοκομικά στον χρόνο.

Κάθε περίπτωση και διαφορετικά. Μοιάζει όμως ότι εσείς θα την γλιτώσετε πολύ φτηνότερα. Χρειάζεται καλή καθοδήγηση όμως γιʼ αυτό ο καλύτερος είναι ένας καλά ενημερωμένος παιδίατρος-γαστρεντερολόγος. Ειδικά αν τελικά είναι δύσκολη η περίπτωση..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα eriana! Διάβασα την συζήτησή σας από την αρχή όμως δεν είχα καθόλου χρόνο να γράψω νωρίτερα γιατί ο μικρός μου είναι 10 μηνών τώρα και μπουσουλάει (οπότε η μαμά κυνηγάει!). Κάνω αποχή 8 μήνες τώρα. Θέλω πολύ να γράψω γιατί βλέπω ότι η κάθε μανούλα μοιράζεται την εμπειρία της, όμως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και φοβάμαι ότι οι πληροφορίες μπορεί να μπερδέψουν..

 

Ο παιδο-αλλεργιολόγος σε εμάς είπε ότι πράγματι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα συμπτώματα όντως υποχωρούν σε 4 μέρες περίπου, πιθανά να είστε αυτή η περίπτωση. Αν όλα σας πάνε έτσι καλά, μιλήστε με τον γιατρό να δείτε σε πόσο καιρό να επανεισάγετε τα γαλακτοκομικά. Σας το εύχομαι. Κατά την γνώμη μου μην πολυ-μπλέκεσαι με κατσικίσιο αντί για αγελαδινό, 96% των παιδιών με αλλεργία στο αγελαδινό, έχουν και στο κατσικίσιο.

 

Εμείς είχαμε αίμα καθημερινά μέχρι και τον έκτο μήνα που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές. Από τότε έχω δει τρεις φορές, την μία είχα φάει βρώμη (άλλη αλλεργία αυτή), και τις άλλες δύο κατσικίσιο τυρί έτσι για δοκιμή. Τώρα θα ξαναδοκιμάσουμε τα γαλακτοκομικά στον χρόνο.

 

Κάθε περίπτωση και διαφορετικά. Μοιάζει όμως ότι εσείς θα την γλιτώσετε πολύ φτηνότερα. Χρειάζεται καλή καθοδήγηση όμως γιʼ αυτό ο καλύτερος είναι ένας καλά ενημερωμένος παιδίατρος-γαστρεντερολόγος. Ειδικά αν τελικά είναι δύσκολη η περίπτωση..

 

Γειά σου BusyBee!

Ούσα και γω παθούσα, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι! Όταν έφαγες το κατσικίσιο μετά απο πόσες ώρες ή μέρες είδες αίμα? Εμείς είμαστε 2,5 μηνών και τώρα βάσει παιδιάτρου κάνω αποχή στα γαλακτοκομικά και ευτυχώς τωρα αρκετές μερες δεν είδα καθόλου αίμα, μόνο πράσινα κακάκια και για βλέννες δεν είμαι και πολυ σίγουρη αν είναι ή οχι. Οπως είχα πει και παλαιότερα ήθελα να δοκιμάσω γάλα ή τυρί σόγιας επειδή ο παιδίατρος μου το επετρεψε αλλά μου είπαν εδώ τα κορίτσια οτι είναι εξίσου αλλεργιογόνος τροφή. Οπότε αν δοκιμάσω πότε περίπου να περιμένω αν θα δώ αίμα?

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου BusyBee!

Ούσα και γω παθούσα, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι! Όταν έφαγες το κατσικίσιο μετά απο πόσες ώρες ή μέρες είδες αίμα? Εμείς είμαστε 2,5 μηνών και τώρα βάσει παιδιάτρου κάνω αποχή στα γαλακτοκομικά και ευτυχώς τωρα αρκετές μερες δεν είδα καθόλου αίμα, μόνο πράσινα κακάκια και για βλέννες δεν είμαι και πολυ σίγουρη αν είναι ή οχι. Οπως είχα πει και παλαιότερα ήθελα να δοκιμάσω γάλα ή τυρί σόγιας επειδή ο παιδίατρος μου το επετρεψε αλλά μου είπαν εδώ τα κορίτσια οτι είναι εξίσου αλλεργιογόνος τροφή. Οπότε αν δοκιμάσω πότε περίπου να περιμένω αν θα δώ αίμα?

 

Καλημέρα!

Το αίμα το είδα τέσσερις μέρες μετά την κατανάλωση του τυριού.

Όμως να το πω, δεν είναι απαραίτητο να κάνει τόσο πολύ (4 το πολύ 5 μέρες είναι το μάξιμουμ). Από τις συζητήσεις με παιδο-αλλεργιολόγο και παιδο-γαστρεντερολόγο, καταλαβαίνω ότι το πιο σύνηθες μάλλον είναι να το δεις την επόμενη μέρα.

Αν βλέπεις μόνο πράσινα κακά και ούτε καν βλέννες, τότε είστε σε καλό δρόμο! Το φαινόμενο αυτής της αλλεργίας κορυφώνεται στους 3 μήνες, οπότε επειδή πλησιάζετε προσωπικά θα ήμουν πολύ προσεκτική με πειραματισμούς τώρα.

Στην δική μου περίπτωση έκανα πλήρη αποχή από 2,5 μηνών και το αίμα χειροτέρευε δηλαδή. Βέβαια εμείς ήμασταν κάπως δύσκολή περίπτωση, δεν είναι απαραίτητο ότι θα περάσετε τα ίδια.

Το τυρί από σόγια πολλές φορές περιέχει «άρωμα βουτύρου» το οποίο είναι γαλακτοκομικό, οπότε δες καλά την συσκευασία. Γενικά, ότι είναι «νηστίσιμο» δεν κάνει απαραίτητα γιʼ αυτή την δίαιτά... Γάλα εγώ χρησιμοποιώ εκείνο από ρύζι στον καφέ και στο πρωινό, προσωπικά το βρίσκω και πιο νόστιμο από της σόγιας. Μερικά γάλατα από ρύζι όμως περιέχουν και σόγια... γενικά θέλει μία προσοχή.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το αίμα το είδα τέσσερις μέρες μετά την κατανάλωση του τυριού.

 

Όμως να το πω, δεν είναι απαραίτητο να κάνει τόσο πολύ (4 το πολύ 5 μέρες είναι το μάξιμουμ). Από τις συζητήσεις με παιδο-αλλεργιολόγο και παιδο-γαστρεντερολόγο, καταλαβαίνω ότι το πιο σύνηθες μάλλον είναι να το δεις την επόμενη μέρα.

 

Αν βλέπεις μόνο πράσινα κακά και ούτε καν βλέννες, τότε είστε σε καλό δρόμο! Το φαινόμενο αυτής της αλλεργίας κορυφώνεται στους 3 μήνες, οπότε επειδή πλησιάζετε προσωπικά θα ήμουν πολύ προσεκτική με πειραματισμούς τώρα.

 

Στην δική μου περίπτωση έκανα πλήρη αποχή από 2,5 μηνών και το αίμα χειροτέρευε δηλαδή. Βέβαια εμείς ήμασταν κάπως δύσκολή περίπτωση, δεν είναι απαραίτητο ότι θα περάσετε τα ίδια.

 

Το τυρί από σόγια πολλές φορές περιέχει «άρωμα βουτύρου» το οποίο είναι γαλακτοκομικό, οπότε δες καλά την συσκευασία. Γενικά, ότι είναι «νηστίσιμο» δεν κάνει απαραίτητα γιʼ αυτή την δίαιτά... Γάλα εγώ χρησιμοποιώ εκείνο από ρύζι στον καφέ και στο πρωινό, προσωπικά το βρίσκω και πιο νόστιμο από της σόγιας. Μερικά γάλατα από ρύζι όμως περιέχουν και σόγια... γενικά θέλει μία προσοχή.

 

 

χμμμ....Θα ψάξω το γάλα ρυζιού, δεν ήξερα οτι υπάρχει. Δεν θα πειραματιστώ λοιπόν γιατι εχω προσπαθήσει πολυ και χαίρομαι πολύ για την βελτίωση που βλέπω!

Σευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χαθηκα για λιγες μερες αλλα επιστρεφω με νεοτερα. Πηγαμε χτες στην παιδιατρο και τη ρωτησα αν μπορω να εισαγω στη διατροφη μου καποιο γαλακτοκομικο απο κατσικισιο η προβειο γαλα αφου πλεον η μικρη ειναι καλυτερα και δεν εχω ξαναδει αιμα.Μου ειπε οτι ειναι πολυ νωρις(η μπεμπα ειναι δυο μηνων) και οτι θα το δουμε μετα τους εξι μηνες..Εχω βρει καποιες εναλλακτικες,οπως το γαλα ρυζιου που ειπε και η Babycute, μαργαρινη ΑΛΤΙΣ, γαλοπουλα βραστη και καπνιστη Δραμας(την εχω βρει σε delicatessen οχι σε supermarket).Επισης προσοχη σε κρακερακια,παξιμαδακια,ακομα και σε πατατακια εχει ορο γαλακτος!!Και φυσικα αντι για παγωτο,γρανιτα και σορμπε φρουτων. Κατι ειναι κι αυτο..:P Α! Βρηκα και υποκαταστατο τυριου στα carrefour αλλα μου φανηκε απαισιο..

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια πολλή προσοχή στις μαργαρίνες, είναι ό,τι χειρότερο για την υγεία μας. Προτιμήστε λάδι καρύδας (ειδικά τα γλυκά γίνονται υπέροχα), ή ελαιόλαδο. Ακόμη και λαρδί ή λίπος πάπιας για το μαγείρεμα.

 

Περιορίστε τη ζάχαρη όσο περισσότερο μπορείτε, αν δεν μπορείτε να την κόψετε εντελώς και προσπαθήστε να τρώτε προβιοτικές τροφές όπως τουρσί ή κεφίρ νερού ή ακόμη και να παίρνετε προβιοτικές κάψουλες. Τα παιδάκια σας θα σας ευχαριστούν...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γαλα ρυζιού; Μμμμ δεν εχω δοκιμάσει...Το γαλα αμυγδαλου ειναι πολυ νόστιμο επισης!

 

Και το γάλα αμυγδάλου είναι ωραίο, εμένα προσωπικά μου αρέσει το γάλα φουντουκιού περισσότερο. Πολλές φορές, πέρα από το γαλακτοκομικά χρειάζεται να κόψει κανείς και τους ξηρούς καρπούς, γιʼ αυτό δεν το πρότεινα πρώτο. Το φουντούκι ειδικά στην Ελλάδα σχετίζεται με αλλεργίες περισσότερο από ότι το αμύγδαλο..

Το γάλα καρύδας πάλι εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει (η καρύδα δεν μετράει στους ξηρούς καρπούς και το βούτυρό της είναι κα-τα-πλη-κτι-κο στα γλυκά και στο ψωμί κλπ όπως λέει και το miriki).

Λύσεις υπάρχουν και η κάθε μανούλα μπορεί να βρει τι ταιριάζει σε εκείνη και στο παιδάκι της! ;)

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...