Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς Αγλαία :Δυσκολίες με το θηλασμό


Recommended Posts

Καλησπέρα. Κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη γιατί θέλω πολύ να θηλάσω, αν και από ότι φαίνεται δεν είχα τη σωστή ενημέρωση, ειδικά για το θέμα εδραίωσης της γαλουχίας.

 

Είμαστε 49 ημερών πλέον και θηλάζουμε χωρίς συμπλήρωμα. Ενώ παίρναμε κανονικά βάρος, την τελευταία εβδομάδα χάσαμε 50γρ. Επίσης, ξεκίνησε να παρουσιάζει την εξής συμπεριφορά : ενώ πιάνει το στήθος και θηλάζει για ένα διάστημα π.χ. 10 λεπτά, στη συνέχεια είναι σα να της φεύγει η θηλή. Αντί όμως να την ξαναπιάσει όπως έκανε παλιότερα, είναι λες και δεν μπορεί να την πιάσει και κλαίει γοερά. Άλλες φορές, την πιάνει και έπειτα κάνει μια κίνηση προς τα πίσω απότομα και την αφήνει και αυτό το επαναλαμβάνει κάποιες φορές και μετά κλαίει. Οι θηλές μου είναι σχετικά επίπεδες και στο μαιευτήριο είχα θηλάσει με θηλές σιλικόνης αλλά σύντομα κατάφερε να πιάσει στήθος και βγαίνοντας από το μαιευτήριο τις είχα σχεδόν καταργήσει. Τώρα έχω αναγκαστεί να τις επαναφέρω, αν και το μωρό δεν τις θέλει. Σήμερα για πρώτη φορά σε κάποια γεύματα (προς το βράδυ που έχει κουραστεί) αρνείται να πιάσει τη θηλή (προσφέρω πάντα σκέτο στήθος και μετά αν δεν μπορέσει τη θηλή σιλικόνης,αλλά τίποτα από τα δύο δεν την ικανοποιεί) και κλαίει, δηλαδή δε θηλάζει ούτε τα 10 λεπτά που έκανε τις τελευταίες μέρες.

 

Να αναφέρω ότι μετά τις 2 πρώτες βδομάδες που έμεινα σπίτι συνεχώς, ξεκίνησα να λείπω 2 φορές την εβδομάδα για 7 ώρες λόγω υποχρεώσεων (μαθήματα ειδικότητας). Για τις φορές που έλειπα αντλούσα γάλα με το θήλαστρο, έχω το Ameda Elite, και της έδινε ο άντρας μου το γάλα με μπιμπερό. Εγώ ενώ ήμουν στο μάθημα έκανα μια άντληση ενδιάμεσα με χειροκίνητο θήλαστρο. Παραθέτω και τις πληροφορίες που ζητάς

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

8/2 γέννηση 2650

11/02 έξοδος από το μαιευτήριο 2400

15/02 2450

19/02 2550

22/2 2650

25/02 2750

28/02 2800

03/03 2950

06/03 3050

09/03 3150

12/03 3250

14/03 3300

25/03 3700

28/03 3650

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Πάνω από 10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα εφόσον είμαι σπίτι. Τις 2 μέρες την εβδομάδα που λείπω, παίρνει 2-3 γεύματα με μπιμπερό, από γάλα που έχω αντλήσει.

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Ameda Elite στο σπίτι, για να συγκεντρώνω το γάλα που θα δωθεί στην απουσία μου και χειροκίνητο της chicco για να κάνω μια άντληση όσο λείπω.

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Συνήθως αντλώ 2 φορές το 24ωρο, σε μη σταθερή ώρα όποτε προλάβω, για 10 λεπτά από κάθε στήθος.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Η πάνα είναι βρεγμένη σε κάθε άλλαγμα. Δεν έχω μετρήσει, υπολογίζω τουλάχιστον 6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

4

 

Οι απορίες μου είναι :

Σε τι να οφείλετε η αλλαγή στη δυσκολία να πιάσει τη θηλή - μήπως το μπιμπερό που παίρνει κάποιες μέρες;

Ειδικά σήμερα που αρνιόταν εξαρχής στο στήθος φοβάμαι μην πάει να μου κάνει απεργία θηλασμού..

Επίσης φοβάμαι ενώ είμαι στη μέρα 49, μήπως επειδή έλειπα 2 φορές την εβδομάδα και είχα ξεκινήσει αντλήσεις με θήλαστρο από τόσο νωρίς, δεν εδραίωσα γαλουχία..

Αφετέρου,αν τα πράγματα τακτοποιηθούν και πάλι, πότε είναι καλύτερο να κάνω τις καθημερινές αντλήσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν ανταπόκριση

Ζωή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ΜΗΝ ζυγίζεις το μωρο τόσο συχνα πλέον, δημιουργούνται λαθος συμπεράσματα. Οι μηνιαίες μετρήσεις στον παιδιατρο ειναι αρκετές και πιο αξιόπιστες.

 

Ισως εχει μπερδευτεί με την απουσία σου ή/και να εχει μπερδευτεί με το μπουκάλι.

Καλύτερα πάρε το calma της medela.

 

Υπαρχει ακομα κι η περίπτωση το μωρο να εχει χορτάσει σε λιγα λεπτα (πολυ πιθανόν τώρα που μεγαλώνει) και να το πιέζεις να συνεχίσει γιατι νομίζεις οτι δε χορτασε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και από εμένα. Φαίνεται ότι έχω το ίδιο πρόβλημα με την μανούλα που άνοιξε το thread, γι' αυτό και γράφω την ερώτησή μου εδώ...

 

Η μπέμπα μου είναι 27 ημερών, και θηλάζουμε αποκλειστικά εδώ και μία εβδομάδα (επειδή δεν μπορούσε να πιάσει καλά τη θηλή έβγαζα με το θήλαστρο από το μαιετήριο και της έδινα). Τα ίδια "συμπτώματα" με το παραπάνω post έχει και το δικό μου μωράκι, μόνο που το παθαίνει μόνο στο δεξί στήθος (;), στο οποίο γενικά δεν μπορεί να πιάσει εύκολα τη θηλή (ακούγεται συνέχεια ένα πλατάγιασμα, σαν να μην παίρνει τη θηλή μέχρι μέσα, ενώ πνίγεται μερικές φορές).

 

Έτσι, όπως λέει και η άλλη κοπέλα "ενώ πιάνει το στήθος και θηλάζει για ένα διάστημα π.χ. 10-15 λεπτά, στη συνέχεια είναι σα να της φεύγει η θηλή. Αντί όμως να προσπαθήσει να την ξαναπιάσει (όπως κάνει στην αρχή του θηλασμού), είναι λες και δεν μπορεί να την πιάσει και κλαίει γοερά. Άλλες φορές, την πιάνει και έπειτα κάνει μια κίνηση προς τα πίσω απότομα και την αφήνει και αυτό το επαναλαμβάνει κάποιες φορές και μετά κλαίει.". Επίσης, στη δική μου περίπτωση, η μικρή ανοίγει ορθάνοιχτα το στόμα σαν να θέλει να φάει, αλλά ταυτόχρονα σπρώχνει μακριά το στήθος μου και τσιρίζει (νοιώθω σαν να μου λέει πεινάω αλλά δεν θέλω να φάω αυτό που μου δίνεις). Μετά για κανένα μισάωρο μπορεί να μείνει ξύπνια και να ζητάει με το στόμα λίγο στήθος, να τρώει τα χέρια της, να αναστενάζει, αλλά δεν θέλει ούτε να πιάσει το αριστερό στήθος (στο οποίο πιάνει καλύτερα, κλαίει πάλι και αρνείται να φάει, ενώ ανοίγει το στόμα της σαν να πεινάει.

 

Παραθέτω τις πληροφορίες που είναι απαραίτητες

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37+3

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.ναι 13,8 την πρώτη ημέρα και μετά απο φωτοθεραπεία 11,4

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

27/4 γέννηση 3040

29/4 2850

1/5 έξοδος από το μαιευτήριο 2900

14/5 3450 (με μπιμπερό και δικό μου γάλα)

17/5 3580 (μετά από 3 ημέρες αποκλειστικό θηλασμό)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Πέντε

 

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Εδώ και μία εβδομάδα σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία

Medela swing (το χρησιμοποίησα μια φορά μεσα στην τελευταία εβδομάδα, για να ξεπρηστεί λίγο το στήθος μου, επειδή είχε αρχίσει να σκληραίνει, για 5-6 λεπτά)

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Η πάνα είναι βρεγμένη σε κάθε άλλαγμα, και σίγουρα ουρεί όποτε κάνουμε το μπανάκι μας....Άρα υπολογίζωτουλάχιστον 6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 6-10

 

Οι απορίες μου είναι :

 

  • Είναι δυνατόν να χορταίνει με 15-20 λεπτά τάισμα, ειδικά αφού καταλαβαίνω ότι δεν μάλλον δεν πιάνει καλά τη θηλή; (έχω όμως πολύ γάλα, και νοιώθω ότι το στήθος μου ελαφραίνει ακόμα και με τόση ώρα θηλασμού). Στο άλλο στήθος μπορεί να θηλάζει και 45 λεπτά (όχι συνεχόμενα, 20 λεπτά, μετά ρεύεται, μετά 10 λεπτά, μετά αλλάζουμε πάνα, και μετά λίγο ακόμα μέχρι να την πάρει ο ύπνος).
  • Μήπως πιάνει όντως λάθος στο δεξί στήθος και αυτό τη κουράζει σε σημείο που να συγχίζεται και να μην μπορεί να φάει άλλο;
  • Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η παραγωγή μου αν δεν θηλάζει αποτελεσματικά από το δεξί στήθος; Φροντίζω με μασάζ να αποσυμφορώ στο τέλος του θηλασμού το στήθος μου αν το νοιώθω ακόμα βαρύ, αλλά μήπως είναι καλύτερα να βγάζω λίγο με το θήλαστρο; Ή θα είναι χειρότερα;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς οι λόγοι αυτής της συμπεριφοράς μπορεί να είναι πολλοί: χαμηλή ροή, αυξημένη ροή, λίγο γάλα, πολύ γάλα, μια απλή ανησυχία, παλινδρόμηση. Υπάρχει και το ενδεχόμενο το μωρό να νυστάζει, να θέλει να θηλάσει για να κοιμηθεί αλλά να του έρχεται γάλα και να εκνευρίζεται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σημειώσω οτι 5 γεύματα το 24ωρο είναι πολύ λίγα! Χρειάζονται τουλάχιστον 8 το 24ωρο σε τόσο μικρό μωράκι. Κάθε πόσες ώρες τρώει; Επίσης, οι θηλές σου πώς είναι (εννοώ αν πονάνε στο θηλασμό)

 

Εντιτ: θα ήταν διαφωτιστική και μια πρόσφατη μέτρηση (έχουν περάσει 2 εβδομάδες από την τελευταία).

 

Καλό μήνα, να χαίρεσαι την μπεμπούλα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω... Ευτυχώς η μικρή πήρε ικανοποιητικό βάρος σύμφωνα με τον παιδίατρο (δεν θυμάμαι τις μετρήσεις και έχω λίγο χρόνο στη διάθεσή μου), και γάλα έχω πολυ (με πολύ μεγάλη ροή, και σε μεγάλη ποσότητα). Κάνουμε λίγα ταίσματα (5-6 την ημέρα) γιατί κάθε θηλασμός μας παίρνει το λιγότερο 1,5 ώρα (ο βραδυνός στις 21:00 μπορεί και 3 ώρες). Μετά από τόση προσπάθεια, κοιμάται 3 ώρες και την ξυπνάω για να την ταίσω..

 

Από ότι φαίνεται υπήρχε θέμα με α)παλινδρόμηση και β)αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Τώρα πια μας έπιασαν και οι κολικοί, οπότε συνεχίζουμε τους "αργούς" θηλασμούς (κατά μέσο όρο 2 ώρες, και το απόγευμα συνήθως είναι ξύπνια από τις 17:00 μέχρι τις 23:00 συνήθως λόγω κολικών, κατά τη διάρκεια των οποίων θηλάζει ασταμάτητα). Π.χ. χτες ήταν ξύπνια από τις 18:00 ώς τις 00:30 θήλαζε, έκλαιγε, και πάλι από την αρχή. Αποκοιμήθηκε τελικά στις 00:30. Και την ξύπνησα μετά με τα χίλια ζόρια στις 6:00. (όταν δεν θέλει να ξυπνήσει, απλά με σπρώχνει, γκρινιάζει και δεν βάζει τη θηλή με τίποτα στο στόμα. Δεν την πιέζω παραπάνω, δεν έχει νόημα...). Τα ξημερώματα ίσως να θηλάσει 10 λεπτά μαξιμουμ και ξανακοιμάται 3 ώρες.

 

Έτσι θα είναι βρε κορίτσια; Πότε ακριβώς αρχίζει ο θηλασμός να είναι ευχάριστος; Έχω μπλέξει με ρολόγια,προγράμματα, άγχος, συν την παλινδρόμηση και την αλλεργία... Μερικές φορές παρακαλάω να έβγαζα με το θήλαστρο, να έπινε το μπουκάλι, και να ηρεμούσαμε και οι δύο.. Σαράντισα και κάθε φορά που ξυπνάει τρέμω τί θα γίνει και με αυτό το τάισμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω... Ευτυχώς η μικρή πήρε ικανοποιητικό βάρος σύμφωνα με τον παιδίατρο (δεν θυμάμαι τις μετρήσεις και έχω λίγο χρόνο στη διάθεσή μου), και γάλα έχω πολυ (με πολύ μεγάλη ροή, και σε μεγάλη ποσότητα). Κάνουμε λίγα ταίσματα (5-6 την ημέρα) γιατί κάθε θηλασμός μας παίρνει το λιγότερο 1,5 ώρα (ο βραδυνός στις 21:00 μπορεί και 3 ώρες). Μετά από τόση προσπάθεια, κοιμάται 3 ώρες και την ξυπνάω για να την ταίσω..

 

Από ότι φαίνεται υπήρχε θέμα με α)παλινδρόμηση και β)αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Τώρα πια μας έπιασαν και οι κολικοί, οπότε συνεχίζουμε τους "αργούς" θηλασμούς (κατά μέσο όρο 2 ώρες, και το απόγευμα συνήθως είναι ξύπνια από τις 17:00 μέχρι τις 23:00 συνήθως λόγω κολικών, κατά τη διάρκεια των οποίων θηλάζει ασταμάτητα). Π.χ. χτες ήταν ξύπνια από τις 18:00 ώς τις 00:30 θήλαζε, έκλαιγε, και πάλι από την αρχή. Αποκοιμήθηκε τελικά στις 00:30. Και την ξύπνησα μετά με τα χίλια ζόρια στις 6:00. (όταν δεν θέλει να ξυπνήσει, απλά με σπρώχνει, γκρινιάζει και δεν βάζει τη θηλή με τίποτα στο στόμα. Δεν την πιέζω παραπάνω, δεν έχει νόημα...). Τα ξημερώματα ίσως να θηλάσει 10 λεπτά μαξιμουμ και ξανακοιμάται 3 ώρες.

 

Έτσι θα είναι βρε κορίτσια; Πότε ακριβώς αρχίζει ο θηλασμός να είναι ευχάριστος; Έχω μπλέξει με ρολόγια,προγράμματα, άγχος, συν την παλινδρόμηση και την αλλεργία... Μερικές φορές παρακαλάω να έβγαζα με το θήλαστρο, να έπινε το μπουκάλι, και να ηρεμούσαμε και οι δύο.. Σαράντισα και κάθε φορά που ξυπνάει τρέμω τί θα γίνει και με αυτό το τάισμα....

 

Μην μπλεξεις με το θηλαστρο και τις αποστειρωσεις, θα το μετανιώσεις κατα πάσα πιθανότητα.

Αν το μωρο εχει παλινδρόμηση θα ανακουφιστεί με τα πιο συχνα και μικρα γεύματα και την όρθια στάση θηλασμου.

Με την αλλεργια τι παίζει ακριβώς; Για τους κολικους ισως βοηθήσει ο περιορισμός ή κι η αποχη απο γαλακτοκομικα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! Γεννησα στις 4/8 ενα κοριτσακι 3530 κιλα. Εχω και ενα αγορακι που θα γινει 4 χρονων σε 1 μηνα και τον θηλασα 2 χρονια και 9 μηνες (εμεινα εγκυος 1 μηνα μετα τον αποθηλασμο). Ειχα ζητησει rooming in και την θηλασα απο την πρωτη μερα. Την 3η μερα ειχε φτασει 3130 κιλα, ειχε και ικτερο 15,1 οποτε περασε το βραδυ στη λαμπα και επειδη το γαλα που αντλησα δεν εφτανε της δωσανε και 2 φορες συμπληρωμα απο 15ml. Την επομενη ηταν 3190 και ο ικτερος επεσε στο 12,3 και πηραμε εξιτηριο (8/8). Ο παιδιατρος μας ειπε οτι εχει βραχυ χαλινο αλλα οχι πολυ σοβαρο για να κανουμε την επεμβαση. Στο σπιτι συνεχισα με αποκλειστικο θηλασμο, η μπεμπα ηταν συνεχεια στο στηθος μου αλλα εκλαιγε συνεχεια. Ηρθε παιδιατρος να την δει στις 14/8 και ειχε παρει 100gr (3290). Μου ειπε πως ειναι λιγο και προτεινε συμπληρωμα μετα απο καθε γευμα . Εδωσα συμπληρωμα για 1 εβδομαδα μεχρι και 300 ml τη μερα γιατι εκλαιγε πολυ το μωρο και εβλεπα οτι δεν πιανει καλα. Στις 19/8 νοικιασα το symphony για να της δινω δικο μου και εκοψα σιγα σιγα το συμπληρωμα. Τωρα η μπεμπα ειναι 3,5 μηνων σχεδον και ειναι ακομα συνεχεια στο στηθος και της δινω 1 μπουκαλι 150ml δικο μου γαλα γυρω στις 9 το βραδυ που το βγαζω σε 4 αντλησεις 00.30, 5.00, 8.30 και 10.30 το πρωι. Γκρινιαζει αρκετα μεσα στη μερα και κλαιει αν δεν ειναι στο στηθος, δεν ξερω τι να κανω, εχω κουραστει. Εχω παρει fenugreek για ενα μηνα και τωρα παιρνω μαγια της lanes(4x10). Οι ζυγισεις της ειναι

4/8 (γεννηση) 3530

8/8 (εξοδος) 3190

14/8 3290

3/9 3740

2/10 4400

2/11 4950

Η παιδιατρος λεει οτι ειναι ενταξει το βαρος αλλα εγω ανησυχω, μηπως δεν τρεφεται καλα? Τι αλλο μπορω να κανω? Δεν υπαρχει συμβουλος θηλασμου εδω κοντα. Εσας το βαρος σας φαινεται καλο? Και αυτο το ολη μερα στο στηθος ειναι φυσιολογικο σε τοσων μηνων μωρο? Ο γιος μου κοιμοταν 3ωρα στην ηλικια της την ημερα. Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. Οποια κοπελα μπορει να με συμβουλεψει κατι θα ημουν ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...