Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσύνη και γρίπη...


Recommended Posts

Γεια σας!!

 

Είμαι στη 14η βδομάδα και περίπου εδώ και μια βδομάδα έχω αρρωστήσει με γρίπη! Κάψιμο στο λαιμό, τρέχει η μυτούλα, κλειστά αυτά, κομάρα, μια ζεσταίνομαι μια κρυώνω.... οτι έχι να κάνει με τη γρίπη!

 

Φάρμακα δεν πέρνω, μόνο panadol κάθε 6 ώρες αν χρειαστεί και πολλά τσάγια, σουπίτσες, τρίβωμε με μέντα.... Αυτό που θέλω να ρωτήσω... μου είπαν πως όταν είσαι έγκυος πολύ δύσκολα περνά η γρίπη! μπορεί να κρατήσει μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης... Ισχύει κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!!

 

Είμαι στη 14η βδομάδα και περίπου εδώ και μια βδομάδα έχω αρρωστήσει με γρίπη! Κάψιμο στο λαιμό, τρέχει η μυτούλα, κλειστά αυτά, κομάρα, μια ζεσταίνομαι μια κρυώνω.... οτι έχι να κάνει με τη γρίπη!

 

Φάρμακα δεν πέρνω, μόνο panadol κάθε 6 ώρες αν χρειαστεί και πολλά τσάγια, σουπίτσες, τρίβωμε με μέντα.... Αυτό που θέλω να ρωτήσω... μου είπαν πως όταν είσαι έγκυος πολύ δύσκολα περνά η γρίπη! μπορεί να κρατήσει μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης... Ισχύει κάτι τέτοιο???

 

Εμένα με έπιασε γρίπη στην 32 εβδομάδα και μου κράτησε τρεις μέρες.. Χωρίς φάρμακα, μόνο χαμομηλάκι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κρατήσει μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης... Ισχύει κάτι τέτοιο???

 

Δέν νομίζω Τάκη :D:D λι΄γο υπερβολή μου ακούγεται..και εμένα σε 3-4 μέρες μου περασε... περαστικά και αν δεις οτι πειμένει τηλ στο γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται!!! Θα κάνει τον κύκλο της και θα περάσει όπως πάντα. Απλα δε μπορείς να παίρνεις ολα τα φάρμακα που θα επαιρνες σε άλλες φάσεις και μπορει να είναι λίγο πιο βασανιστικά τα συμπτώματα. Περαστικά!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εννοείται ότι κανονικά θα περάσει. Ποιος σου είπε τέτοια πράγματα....;;; Πάντως για το συνάχι επειδή απαγορεύονται τα φάρμακα, και επειδή είναι ενοχλητικό, καλό θα ήταν να βάζεις ορό στη μύτη για να καθαρίζει και protangol 2% για να μην τρέχει. Το βάζουμε και στα νεογνά και επιτρέπεται και στον θηλασμό. Ρώτησε τον γιατρό σου. Αντισηπτικό διάλυμα είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ αχ αχ ... πριν 2 μερες σηκωθηκα απο το κρεβατι..μονο 3 μερες με ταλαιπωρησε ευτυχως!!! μονο παναντολ κοριτσια μπορουσα να παρω κ πολλααα ζεστα... τσαγια,γαλατακι με μελι κλπ....

οτι χειροτερο ειναι να κρυωσεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης!!

περαστικα σε οσες ειναι αρρωστουλες!!!!

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εγω πριν λιγες μερες τελειωσα.Ειμαι γενικα πολυ αρρωστιαρα,ανοσοποιητικο στα πατωματα αποτι καταλαβαινετε και ημουν σιγουρη οτι θα κολλησω και τωρα που ειμαι εγκυος. Και οντως με τη μονη διαφορα οτι μου κρατησε μονο 3 μερες,μετα δεν ειχα απολυτως τιποτα ενω αλλες φορες ετρεχε εστω η μυτη μου για εναν μηνα,δεν κανω πλακα,1 μηνα μετα ειχα καταρροη!! Αλλα τη γλιτωσα πολυ ευκολα και χωρις κανενα φαρμακο ουτε ντεπον ουτε τιποτα!!

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά! Ξέρετε αν επιτρέπονται όλα τα παυσίπονα τύπου Depon, Panadol για τις ιώσεις;

Καλημερα και καλη χρονια!!! Panadol depon μεχρι 3 την ημερα μου ειπε εμενα ο γυναικολογος αφοβα, ειναι εντελως ακινδυνα.

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στρεπσίλς ή οποιαδήποτε φυτική σου προτείνουν στο φαρμακείο. Καλή χρονιά και περαστικά σε όλες τις κρυωμένες μέλλουσες μαμάδες (και εγώ σ'αυτήν την κατηγορία είμαι)!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και περαστικα!!Και εγω κρυωμενη ειμαι.Ηταν να παω σημερα στον γιατρο αλλα δεν εργαζεται οποτε θα κανω υπομονη μια μερα ακομα...Φοβαμαι να παρω το οτιδηποτε απο μονη μου και την βγαζω με τσαγια,χαμομηλια και γαργαρες με τσιπουρο!Αστα!

Βηχω του απιστευτου και εχω και πολλα φλεμματα,σορρυ,ανυσηχω και για την μπουμπου αν με τοσο βηχα της κανω κακο :(

 

Περαστικα μας!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα άσχημο βήχα στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, η γυναικολόγος μου σύστησε να παίρνω μουκοσολβάν, το οποίο βοηθάει στην απόχρεμψη. Τα τσάγια πρόσεξέ τα, γιατί έχουν καφεΐνη.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κρυώσα

κόλλησαμε από τον μικρό κι εγώ κι ο σύζυγος

 

μύξα βήχας πονόλαιμός και το κεφάλι μου πάει να σπάσει....

 

χτές το βράδυ δεν άντεξα και πήρα ένα ντεπόν για να συνέλθω λίγο

είχα να φροντίσω και τον επίσης άρρωστο 2χρονο γιό μου

και δεν γινόταν αλλιώς

του μικρου οι πολλές οι μύξες του έκαναν ωτίτιδα σε συνδυασμό με

βροχίτιδα και είναι με αντιβίωση...

 

νομίζω ότι ντεπόν σε απόλυτη ανάγκη μπορούμε να πάρουμε

έτσι θυμάμαι ότι μου είχε πεί ο γιατρός μου στην πρώτη εγκυμοσύνη

 

cooker σου έστειλα πμ.

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σας. Είμαι στην 15η εβδομάδα και εδω και 10 -15 μέρες είμαι άρρωστη..Βήχα μα πολύ βήχα, σε σημείο που ποια έχω ακράτεια όποτε βήχω , καταρροή, μπούκωμα , βραχνάδα. Συνήλθα 2-3 μέρες αλλά τώρα πάλι τα ίδια.

Εχθές το βράδυ δεν άντεξα και πήγα σε ένα φαρμακείο όπου τους έχω πολύ εμπιστοσύνη και πήρα ένα φυτικό παιδικό σιρόπι για το βήχα, ένα σπρέι για τον λαιμό και καραμέλες που είναι για εγκύους. Παρόλα αυτά έχω ένα άγχος αν έκανα καλά..αλλά δεν μπορώ άλλο και φοβάμαι απο τον πολύ βήχα μην πάθει τίποτα το μωράκι μου. Στο γιατρό μου δεν το είπα γιατί είμαι σίγουρη οτι θα μου πει να μην πάρω τίποτα. Εσείς τι λέτε?

a>

a>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας. Είμαι στην 15η εβδομάδα και εδω και 10 -15 μέρες είμαι άρρωστη..Βήχα μα πολύ βήχα, σε σημείο που ποια έχω ακράτεια όποτε βήχω , καταρροή, μπούκωμα , βραχνάδα. Συνήλθα 2-3 μέρες αλλά τώρα πάλι τα ίδια.

Εχθές το βράδυ δεν άντεξα και πήγα σε ένα φαρμακείο όπου τους έχω πολύ εμπιστοσύνη και πήρα ένα φυτικό παιδικό σιρόπι για το βήχα, ένα σπρέι για τον λαιμό και καραμέλες που είναι για εγκύους. Παρόλα αυτά έχω ένα άγχος αν έκανα καλά..αλλά δεν μπορώ άλλο και φοβάμαι απο τον πολύ βήχα μην πάθει τίποτα το μωράκι μου. Στο γιατρό μου δεν το είπα γιατί είμαι σίγουρη οτι θα μου πει να μην πάρω τίποτα. Εσείς τι λέτε?

καλημερα! τα ιδια ακριβως! τι βηχας ειναι αυτος!! εγω ειμαι 4,5 εβδομαδων.πηγα στον παθολογο και μου ειπε μονο sinegod να παιρνω. μελι, χαμομηλια κτλ. εχουν περασει ομως οι μερες και δεν περναει.εχω φαει 2 κιλα μελι! και τελικα τον ξαναπηρα εχτες τον παθολογο ,και τον γυναικολογο και πηρα aerolin! για ναδω τι θα γινει με αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι είμαι λίγο καλύτερα αλλά μάλλον θα πάω το απόγευμα σε ενάν παθολόγο να δω τι θα μου πει και αυτός. Περαστικά μας λοιπόν και υπομονή.

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι είμαι λίγο καλύτερα αλλά μάλλον θα πάω το απόγευμα σε ενάν παθολόγο να δω τι θα μου πει και αυτός. Περαστικά μας λοιπόν και υπομονή.

περαστικα μας!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τον βήχα (ήμουν στον 5ο μήνα και ταλαιπωρούμουν επί δυο εβδομάδες) μου έδωσε ο γιατρός κάτι εισπνεόμενα με κορτιζόνη και με βοήθησαν πολύ. Μου έκανε εντύπωση αλλά μου είπε πως η κορτιζόνη δεν πειράζει το έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τον βήχα (ήμουν στον 5ο μήνα και ταλαιπωρούμουν επί δυο εβδομάδες) μου έδωσε ο γιατρός κάτι εισπνεόμενα με κορτιζόνη και με βοήθησαν πολύ. Μου έκανε εντύπωση αλλά μου είπε πως η κορτιζόνη δεν πειράζει το έμβρυο.

ναι ε; εγω ελπιζω με το aerolinνα να δω βελτιωση.. εχω φρικαρει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!!

εχω καιεγω μπουκομα ,καταροι και πολυ πονικεφαλο...ογυναικολογος μου ειπε ντεπον καραμελες ευκαλιπτο και φισιομερ για την μυτουλα ελπιζς να περασει συντομα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!!

εχω καιεγω μπουκομα ,καταροι και πολυ πονικεφαλο...ογυναικολογος μου ειπε ντεπον καραμελες ευκαλιπτο και φισιομερ για την μυτουλα ελπιζς να περασει συντομα

περαστικα και σε εσενα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...εγω είμαι καλύτερα..ήπια απο 3 φορες το σιρόπι και απο 2 φορες το σπρει και μόλις ήμουν λίγο καλύτερα τα σταμάτησα γιατί είχα ενα αγχος ...αλλά δεν την πάλευα άλλο...εχθες όλη μέρα πόναγα χαμηλά και πιστεύω ότι ήταν απο τον βήχα που είχα τόσες μέρες...εσεις είχατε τέτοιες ενοχλήσεις?

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εγω τελικα κοριτσια ετρεχα στο σωτηρια εχτες το βραδυ. πηρα ξανα τον γυναικολογο γιατι δεν αντεχα αλλο τον βηχα,και φυσικα φοβαμαι και για την εγκυμοσυνη. μου ειπε λοιπον να παω να με δει πνευμονολογος μηπως χρειαστει αντιβιωση. τελικα δεν εχω ακροαστικα ευτυχως,αλλα αν κανω πυρετο πανω απο 37,3,και συνεχιστει ο βηχας,θα παρω claricid.περαστικα μας!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εγω τελικα κοριτσια ετρεχα στο σωτηρια εχτες το βραδυ. πηρα ξανα τον γυναικολογο γιατι δεν αντεχα αλλο τον βηχα,και φυσικα φοβαμαι και για την εγκυμοσυνη. μου ειπε λοιπον να παω να με δει πνευμονολογος μηπως χρειαστει αντιβιωση. τελικα δεν εχω ακροαστικα ευτυχως,αλλα αν κανω πυρετο πανω απο 37,3,και συνεχιστει ο βηχας,θα παρω claricid.περαστικα μας!!

καλησπερα..και εγω σκεφτομαι να παω αυριο σε εναν πα8ολογο να μου φυγει η ιδεα ...με ποναει αναμεσα στο στη8ος μου..ελπιζς να μην ειναι κατι σοβαρο...εκανα λιγο πυρετουλη χ8ες 37.2...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...