Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερωτηση για κα Παπαδημα


xaraki3

Recommended Posts

Καλησπερα κα Παπαδημα,

ειμαι νεα στο φορουμ καθως εχω μια κορη εξι μηνων. σας ευχαριστω πολυ, χωρις να το ξερετε με τις οδηγιες που εχετε δωσει σε αλλες κοπελες εδω με βοηθησατε να θηλασω αποκλειστικα το μωρο μου, κι ας δεχτηκα πολυ πιεση απο τον περιγυρο μου να μην το κανω.

δε θελω να σας κουρασω, θα σας πω με συντομια την ιστορια μου.

γεννησα αρχες Μαρτιου απο την αρχη στο μαιευτηριο μου ειχαν δωσει οδηγια "αν θες να το θηλαζεις θα το ξυπνας να το ταιζεις καθε δυο ωρες, αν θες γαλα σκονη καθε τρεισημιση ωρες."

δεν με τρομαξαν,το θηλαζα, μετα ηρθαμε σπιτι και το μωρο ετρωγε καθε μιαμιση ωρα περιπου και τη νυχτα καθε δυο.

ολοι να χουν πεσει πανω μου να μου λενε δεν το φτανει το γαλα, γιαυτο τρωει τοσο συχνα, δινε του συμπληρωμα να χορταινει.

δεν τους ακουσα, συνεχισα να τη θηλαζω οποτε ηθελε το μωρο, ελπιζοντας σταδιακα μονη της να αραιωσει τα γευματα της.

οι μετρισεις του ολες αψογες, επαιρνε βαρος και υψος κανονικα.

φτασαμε 6 μηνων και το μωρο συνεχιζει να τρωει καθε δυο ωρες το πολυ, το πηρα αποφαση εγω οτι απλα τρωει μικροτερες ποσοτητες σε περισοτερα γευματα.

ξεκινησαμε ριζαλευρο σιγα σιγα, δεν το θελει ιδιαιτερα, μεχρι τωρα δεν εχουμε καταφερει να φαει πανω απο το 1/3 οποτε πινουμε στο καπακι και γαλα. δοκιμασαμε φρουτοκρεμες μηπως και του αρεσει καλυτερα αλλα δεν τις θελει καθολου. γενικα δε δειχνει ιδιαιτερα ετοιμη για το επομενο βημα.

σε ενα μηνα επιστρεφω στη δουλεια και θα λειπω οχτω ωρες καθε πρωι.

το σχεδιο που ειχα φτιαξει στο μυαλο μου να συνεχισω να τη θηλαζω πρωι μεσημερι βραδυ παραλληλα με τις στερεες μοιαζει να απομακρυνεται.

δυστυχως στη δουλεια μου δε θα μπορω να κανω αντλησεις ωστε να της αφηνω καθως και επισης φοβαμαι πως αν μενω τοσες ωρες χωρις να τη ταιζω θα παθω καμια μαστιτιδα.

ηθελα να σας ζητησω τη συμβουλη σας.

φοβαμαι οτι ο αποθηλασμος ισως ειναι η μονη λυση.

σε περιπτωση που ξεκινησουμε μεικτη διατροφη με συμπληρωμα και θηλασμο , καθε ποτε πρεπει να τη θηλασω ωστε να μην κοπει το γαλα μου;

συγγνωμη αν σας κουρασα

σας ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...