Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θήλαστρο για επιστροφη στη δουλειά


xara mou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Βασικά και γω ψαχνομαι....και ρωταω τα ιδια... Θα ήθελα αν εχει χρόνο να μου απαντήσει και ενας επαγγελματίας.

Ειμαι μεταξύ του να αγοράσω το Swing της Medella ή να νοικιάσω το επαγγελματικό τους. Δεν ξέρω ποιο μου είναι κατάλληλο. Επιστρέφω στη δουλειά περίπου τέλη Μαρτίου (ο μικρος θα ειναι 5,5 μηνών) . Θα δουλεύω 6ωρο και η δουλειά είναι δίπλα στο σπίτι.

Βασικα,εχω ενα θηλαστρο Nuk αλλά στην αρχη που το χρησιμοποιησα εβγαζα ελαχιστο (χωρίς θηλασμό 45μλ μετά από 3ωρο) και ουτε τωρα βγαζω, εχω προβληματιστεί πολύ.

Α! και κατι αλλο: Ποια είναι η διαδικασία της άντλησης; Θηλάζω πρώτα και μετά αντλώ ή όταν κατά τις πρωινές ώρες μου κάνει μεγάλο κενό αντλώ το μεσοδιάστημα,για να μην μειωθει το γαλα; Το τελευταίο διάστημα εχει αρχίσει να μην θέλει και τα 2 στήθη το μωρό σε όλους τους θηλασμούς (θηλάζει 6-9 φορές) απλά προσπαθώ να το βάζω έστω και λίγο. Γενικά θεωρώ το στήθος μου άδειο. Thanks in advance!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα της nuby το ηλεκτρονικο και ειμαι πολυ ευχαριστημένη! 150 ευρώ! κι εγω κοιτουσα της medela αλλα κατεληξα σ'αυτο της nuby γιατι η συσκευασια ειχε 2 μπιμπερο δωρο (που προσαρμοζουν στο θηλαστρο), καπακι αποθηκευσης γαλακτος στο ψυγειο, επιθεματα στηθους κτλ.. τιμες για medela παντως ειναι 164 το ηλεκτρονικο με μασαζ, 100 το ηλεκτρονικο το απλο (με απιστευτα ενοχλητικο θορυβο) και 55 το χειροκινητο (δε λεει με τπτ!)

Link to comment
Share on other sites

τη nuby δεν την εχω ακούσει. Πάντως πολύ καλή τιμή. Απλά εγω φοβάμαι μήπως δεν γίνει δουλειά και αντί να αγοράσω καλύτερα βολεύει να νοικιάσω. Δεν θέλω να μειώσω την παραγωγή - είχα και ενα θέμα με το γάλα εξαρχής και εχω τρομοκρατηθεί.

Αυτό που λέω βγαίνει 179 χωρίς σακουλάκια αποθήκευσης κλπ και η ενοικίαση είναι 60 ευρώ το μήνα + τα αναλώσιμα. Αλήθεια μέχρι ποιο μήνα θηλάζουμε όλα τα γεύματα;;ρωτάω εσάς γιατί με την παιδίατρο θα έχουμε ένα θέμα σ' αυτό μου φαίνεται. Ηδη παρόλο που είναι υπέρ του θηλασμού σ' όλο το διάστημα του διμήνου που είχαμε ίκτερο επέμενε αρκετά στο ξένο γάλα για να πέσει ο ίκτερος και μιας που εγω θεωρητικά δεν είχα (θεωρητικά γιατί το μωρό ενώ έτρωγε με το θήλαστρο δεν έβγαζα τπτ).

Link to comment
Share on other sites

τη nuby δεν την εχω ακούσει. Πάντως πολύ καλή τιμή. Απλά εγω φοβάμαι μήπως δεν γίνει δουλειά και αντί να αγοράσω καλύτερα βολεύει να νοικιάσω. Δεν θέλω να μειώσω την παραγωγή - είχα και ενα θέμα με το γάλα εξαρχής και εχω τρομοκρατηθεί.

Αυτό που λέω βγαίνει 179 χωρίς σακουλάκια αποθήκευσης κλπ και η ενοικίαση είναι 60 ευρώ το μήνα + τα αναλώσιμα. Αλήθεια μέχρι ποιο μήνα θηλάζουμε όλα τα γεύματα;;ρωτάω εσάς γιατί με την παιδίατρο θα έχουμε ένα θέμα σ' αυτό μου φαίνεται. Ηδη παρόλο που είναι υπέρ του θηλασμού σ' όλο το διάστημα του διμήνου που είχαμε ίκτερο επέμενε αρκετά στο ξένο γάλα για να πέσει ο ίκτερος και μιας που εγω θεωρητικά δεν είχα (θεωρητικά γιατί το μωρό ενώ έτρωγε με το θήλαστρο δεν έβγαζα τπτ).

αν θες να θηλάσεις από οτι εχω διαβάσει πρέπει μόνο να θηλάζεις κ όχι να δίνεις κ μπουκάλι....εγώ άλλαξα γιατρο για το θεμα αυτό...θα με εκανε να αποθηλάσω με τα μυαλά του...βέβαια δεν ξέρω αν συνετρεχε λόγος υγείας όπως λες με τον ικτερο η αν δεν πέρνει βάρος το μωρο.ας μας πει κάποια ειδική παρακαλούμε!

επίσης από οτι εχω διαβάσει πρεπει να θηλάζεις αρκετα για τον πρώτο χρόνο παρά τις στερεες.αγλαια ή κάποια κοπέλα μπορείτε να μας πείτε ακριβως?

ποιο θήλαστρο εχεις δει?το symphony?πολύ ακριβά παντως...

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...