Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυκλοσπορίνη και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και καλώς σας βρήκα!:-) Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς παίρνει κυκλοσπορίνη κατα την διαρκεια της εγκυμοσύνης?

Ενώ ο ρευματολόγος με διαβεβαιώνει ότι δεν επιφέρει κινδύνους η λήψη της κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης και ότι κρίνεται αναγκαία ο γυναικολόγος δεν έχει την ίδια άποψη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ειναι κατι για το οποιο μπορεις να παρεις γνωμες απο τον κοσμο δυστυχως, ουτε καν να αποφασισεις εσυ θα ελεγα, ειναι μια αποφαση που θα πρεπει να παρουν οι γιατροι σου συζητωντας μεταξυ τους. Εχω παρει αντιβιωση τυπικα "απαγορευμενη" σε εγκυμοσυνη, γιατι υπηρχε σοβαρος λογος ως κινδυνος για τη ζωη μου, και τη δοσολογια κλπ συμφωνησαν ο γιατρος που διεγνωσε το προβλημα με τον γυναικολογο. Αν δεν μπορουν να συνεννοηθουν μεταξυ τους, χρειαζεσαι επειγοντως καινουριο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες απλώς θα με ενδιέφερε η γνώμη γυναικών που παίρνουν ή πήραν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύτνης τους το συγκεκριμένο σκεύασμα.

Γιατί στην περίπτωση μου η γνώμη των ρευματολόγων αντικρούει την γνώμη των γυναικολόγων

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες απλώς θα με ενδιέφερε η γνώμη γυναικών που παίρνουν ή πήραν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύτνης τους το συγκεκριμένο σκεύασμα.

Γιατί στην περίπτωση μου η γνώμη των ρευματολόγων αντικρούει την γνώμη των γυναικολόγων

 

Ναι, καταλαβαίνω τι λες, αλλά αυτό σημαίνει ότι ένας από τους δύο (ή και οι δύο) δεν κάνει τη δουλεια του. Ειχα παρόμοιο θέμα, μου ζήτησε ο ένας γιατρός το τηλέφωνο του άλλου, μίλησαν κάποια ώρα, είδαν τις εναλλακτικές και επέλεξαν το λιγότερο κακό. Αν οι γιατροί δεν μπορούν να πάρουν απόφαση, πώς να πάρεις εσύ; Με τι γνώσεις και ποιο κριτήριο; Πες πως μία κοπέλα το πήρε, και όλα καλα. Δε λέει δυστυχώς κάτι αυτό για σένα. Η μία άλλη δεν το πήρε και δεν έπαθε κάτι. Πάλι δε μπορείς να ξέρεις τι σημαίνει αυτό για εσένα.

Δεν είναι κάτι όπου έπρεπε να σε βάλουν στη μέση, έπρεπε να συνεννοηθούν μεταξύ τους. Είναι γιατροί στο ίδιο νοσοκομείο; Αν ναι, θα σου πρότεινα να τους ζητήσεις να συναντηθούν. Αν όχι, πες στο ρευματολόγο ότι θες να τηλεφωνήσει στο γυναικολόγο σου. Είναι δουλειά τους, δεν είναι περίεργο το αίτημα. Η βρες αν υπάρχει ρευματολόγος εκεί που θα γεννήσεις, ή αν ο γυναικολόγος σου μπορεί να σου προτείνει κάποιον κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι γιατροι στο ίδιο νοσοκομείο..Σίγουρα πρέπει να τους φέρω σε επαφή και να μιλήσουν..Απλά τους ρευματολόγους τους βλέπω χαλαρούς όσον αφορά την κυκλοσπορίνη ενώ οι γυναικολόγοι ζητούν την διακοπή της εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος , όπως στην περίπτωση μου. Δεν ξέρω... το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ένα υγιές μωρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν είναι γιατροι στο ίδιο νοσοκομείο..Σίγουρα πρέπει να τους φέρω σε επαφή και να μιλήσουν..Απλά τους ρευματολόγους τους βλέπω χαλαρούς όσον αφορά την κυκλοσπορίνη ενώ οι γυναικολόγοι ζητούν την διακοπή της εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος , όπως στην περίπτωση μου. Δεν ξέρω... το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ένα υγιές μωρό

 

Αν και δεν είμαι ούτε ρευματολόγος, ούτε γυναικολόγος, θα παρέμβω για να βοηθήσω λίγο τη συζήτηση.

 

Η κυκλοσπορίνη έχει ένδειξη C από το FDA (τον αμερικάνικο οργανισμό φαρμάκων) στην κύηση. Αυτό σημαίνει ότι μελέτες σε ζώα δείχνουν ενδεχόμενο κίνδυνο, αλλά δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες που να δείχνουν κίνδυνο σε ανθρώπους και άρα το φάρμακο μπορεί να δοθεί αν τα οφέλη από τη συνέχισή του είναι μεγαλύτερα από τον ενδεχόμενο κίνδυνο.

 

Μια πρόσφατη έρευνα (2013, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23516008) έδειξε ότι ο κίνδυνος είναι μάλλον μικρός και περιορίζεται κυρίως σε πρόωρους τοκετούς και ελλιποβαρή νεογνά. Παρ' όλ' αυτά, και πάλι οι ερευνητές καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα: αν δεν υπάρχουν ασφαλέστερες εναλλακτικές, τότε μπορεί να συνεχιστεί η κυκλοσπορίνη με στενή παρακολούθηση της κύησης.

 

Με βάση τα ανωτέρω, καταλαβαίνω ότι και οι δύο γιατροί σας έχουν το δίκιο τους. Απλώς διαβάζουν τα δεδομένα με διαφορετικό τρόπο (ο δε γυναικολόγος είπε την απόλυτη αλήθεια, την οποία με όσα σας γράφω τώρα μπορείτε να την καταλάβετε, αφου γράφετε "οι γυναικολόγοι ζητούν την διακοπή της εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος".

 

Η λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μιλήσουν μεταξύ τους οι γιατροί, να πει ο γυναικολόγος τι φοβάται, να πει ο ρευματολόγος την εμπειρία του και τις εναλλακτικές που έχει για εσάς και μαζί να καταλήξουν στο τι είναι καλύτερο για εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Ακριβώς όπως τα λέτε τα αντιλαμβάνομαι και εγώ. Ο κάθε γιατρός το βλέπει καθαρά από την δική του οπτική. Απλά το μόνο που με ενδιαφέρει εμένα είναι ένα υγειές παιδί

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Ακριβώς όπως τα λέτε τα αντιλαμβάνομαι και εγώ. Ο κάθε γιατρός το βλέπει καθαρά από την δική του οπτική. Απλά το μόνο που με ενδιαφέρει εμένα είναι ένα υγειές παιδί

 

Δε θα πρέπει να ξεχνάτε και τον εαυτό σας. Ένα υγιές παιδί χρειάζεται και μια υγιή μητέρα κοντά του. Άρα θα πρέπει να κάνετε ότι είναι απαραίτητο για να εξασφαλίσετε τους μικρότερους δυνατούς κινδύνους πρώτα για εσάς - εάν πάσχετε από κάποιο σοβαρό νόσημα που απαιτεί θεραπεία κατά την κύηση- κσι μετά για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...