Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλάνο τοκετού?


Recommended Posts

μα το να παράγω ήχο ως μέσον ανακούφισης δε σημαίνει ότι δεν έχω τον έλεγχο. και οι υστερίες αποφεύγονται με εμψύχωση, και όχι με απαγορεύσεις και παρατηρήσεις.

Όσο για τον υπόλοιπο κόσμο, υπάρχει η δυνατότητα να απομονωθείς σε σχετικά ηχομονωμένο δωμάτιο. Υπάρχουν σε πολλά νοσοκομεία. Το θέμα είναι - και το έχω ξαναπεί - ότι δε λαμβάνεται καθόλου υπ όψιν το ψυχολογικό κομμάτι της γυναίκας στη γέννα.

Και μόλις αυτή ξεφύγει από το savoir vivre ή νιώσει ανασφαλής, κατ ευθείαν γίνεται αδύναμη , υστερική, μυγιάγγιχτη ή θέλει να κάνει την έξυπνη και να έχει τον έλεγχο στο κάθε τι!

 

Γιατί είναι τόσο παράλογο να απαιτούμε σεβασμό, εμπιστοσύνη και ενημέρωση για το τι κάνουν στο σώμα μας και το παιδί μας?

 

Σεβασμο ναι πρεπει να εχει μια γυναικα γιαυτο επιλεγει μονη της το γιατρο της κ ξερει κ σε πιο νοσοκομειο θα γεννησει . Απο εκει κ περα σεβομαστε κ τους εργαζομενους κ το γιατρο μας κ εμεις. Η γεννα δεν ειναι το χειροτερο που θα μας συμβει στην ζωη μας για να παμε να γεννησουμε με νευρα απαιτησεις παρεξηγησεις κτλ. Πολλα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε με χιουμορ κ σκεψη οτι παρολο που ποναμε κ εχουμε ανχος παμε για κατι ευχαριστο. Αν ηταν ετσι κ τρελενομασταν στη γεννα στην αρρωστια χτυπα ξυλο τι θα καναμε θα πηγαιναμε με οπλο στο νοσοκομειο για να μας κανουν καλα κ να μας σεβαστουν?? Παντως κοπελες που εχουν εμπιστοσυνη στο γιατρο τους δεν τις εχω ποτε ακουσει να διαμαρτηρονται οτι τις προσβαλαν κ δεν τις σεβαστηκαν την ωρα της γεννας. Απλα επιλεγεις τον γιατρο σου κ ολα περνουν το δρομο τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης, εννοειται οτι ειναι απολυτα αναμενομενο και να φωναξεις και βογγιξεις κατα την διαρκεια του τοκετου. Να γεννησεις πας, οχι για καφεδακι. Ενδεικτικα θα πω οτι οταν με επιασαν πονοι και εχασα το 2ο μωρο μου εκανα διαστολη 5 σε περιπου 2,5 ωρες. Ο πονος ηταν σφοδρος αλλα αυτο που μου το εκανε πιο εντονο ηταν ο πανικος μου και ο φοβος μου οτι χανω το παιδι μου. Μια νοσηλευτρια, γυρισε και μου ειπε "ε, μην κανετε ετσι!" γιατι τους παρακαλουσα να σταματησουν τον πονο πιστευωντας πως ετσι θα αποφυγω ρο μοιραιο. Ηταν το απολυτα λαθος πραγμα αλλα δεν πιστευω πως η προθεση της ηταν κακη. Ισως απλα προσπαθουσε να με καθησυχασει. Δυστυχως, οπως κι εσυ λες εστειλα το σαβουαρ βιβρ περιπατο κι εκεινη στον αγυριστο.... κυριολεκτικα. Δεν ειπε κουβεντα. Και τι να μου ελεγε δηλαδη? Δεν αισθανομαι καλα που την σκυλοβρισα αλλα δεν αισθανομαι και τυψεις για να στο πω αλλιως. Shit happens.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω κι εγώ.

Είσαι που είσαι ευάλωτη, γιατί να μην ακούσεις και μια καλή κουβέντα?

Λυπάμαι για το μωρό σου :-(

 

Και θα τολμήσω να πω ότι ο σεβασμός, είναι κομμάτι της δουλειάς όλων όσων κάνουν επαγγέλματα που σχετίζονται με ανθρώπους.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ jelly το ειπες και μονη σου σε προηγουμενο post σου οτι μπορεις να ερθεις σε συνεννοηση με τον γιατρο σου και την μαια σου για καποια πραγματα που θελεις ή δεν θελεις, και μια χαρα να διευθετησεις - στα πλαισια του λογικου και εφικτου - τα ζητηματα που αφορουν τον τοκετο σου. Παντα υπαρχει τροπος πιο διπλωματικος και με περισσοτερο σεβασμο, ας μου επιτραπει η εκφραση, στο ιατρικο και νοσηλευτικο προσωπικο του νοσοκομειου που εχουμε επιλεξει να βρουμε λυσεις που να εξυπηρετουν και τις δυο πλευρες. Το να φτιαξω μια λιστα οπου πολλα απο αυτα που αναφερονται μεσα ειναι ουτε λιγο ουτε πολυ πραγματα των οποιων την αναγκαιοτητα δεν μπορει ουτε να κρινει ουτε να αποφασισει καποιος που δεν εχει την γνωση(την ιατρικη γνωση εννοω, οχι την γνωση που αποκομιζει καποιος που διαβασε δυο βιβλια ή δυο site) να το κανει, δειχνει ειτε να αμφισβητει την καταλληλοτητα του γιατρου του (που ειναι ακρως προσβλητικο απο την στιγμη που τον εχει επιλεξει κιολας) ειτε οτι απλα ειναι ξερολας.

 

Η αναγκη να εχουμε τον ελεγχο των καταστασεων που μας αφορουν δεν ειναι κατι κακο. Υπαρχουν ομως περιπτωσεις που θα πρεπει να αφηνουμε τους αρμοδιους να κανουν αυτο για το οποιο κοπιασαν να σπουδασουν για να μπορουν να μας φροντισουν. Διοτι καλως ή κακως, το να εχουμε διαβασει 2 πραγματα παραπανω δεν μας κανει ουτε γιατρους, ουτε δικηγορους, ουτε δασκαλους, ουτε οτιδηποτε αλλο μπορει να εχουμε απωθημενο τελοσπαντων. Στο τελος τελος αν δεν εμπιστευομαστε κανεναν ή αμφισβητουμε τους παντες με τις πραξεις μας ας παμε σε κανα βουνο να κανουμε οτι γουσταρουμε μονοι μας. Αλλα δεν μπορει να απαιτουμε σεβασμο απο τους αλλους οταν εμεις δεν σεβομαστε ουτε καν τους καθ'ειδην αρμοδιους.

 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Καλύτερα να τα έχεις συζητήσει όλα από πριν, όντως είναι λίγο κάπως το γραπτό. Και ίσως εντείνει και τα πνεύματα

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω κι εγώ.

Είσαι που είσαι ευάλωτη, γιατί να μην ακούσεις και μια καλή κουβέντα?

Λυπάμαι για το μωρό σου :-(

 

Και θα τολμήσω να πω ότι ο σεβασμός, είναι κομμάτι της δουλειάς όσων κάνουν επαγγέλματα που σχετίζονται με ανθρώπους.

 

Σε αυτο συμφωνω αλλα μην ξεχνας οπως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι καλοι κ οι κακοι δεν μπορεις να προκαθορησεις τιποτα με ενα πλανο τοκετου ουτε κ να κανεις μια αγενη νοσοκομα ή μια νοσοκομα με νευρα να σου φερθει ομορφα αυτα τυχαινουν το θεμα ειναι ο γιατρος σου να ειναι αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα αυτό κλειδώθηκε εξαιτίας προσπάθειας πρόκλησης θέματος διαμαχών και κουτσομπολιού, κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα από τις πρώτες δημοσιεύσεις στην πρώτη σελίδα.

Κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται όπως δεν επιτρέπεται και η χρήση ειρωνίας / σαρκασμού / αστειισμών σε σοβαρά θέματα με βάση τους κανονισμούς του φόρουμ.

 

Το θέμα αυτό "Πλάνο τοκετού" είναι σοβαρό και αφορά τα συναισθήματα, τους φόβους, τις προσδοκίες της γυναίκας & οικογένειας σήμερα, τα οποία φανερώνουν πραγματικές καταστάσεις.

 

Την στιγμή που είναι πασιφανής ο λόγος της έναρξης του θέματος ή το που θα κατευθυνθεί

 

"Αλλά εδώ όπως θα δείτε περνάμε στο άλλο άκρο..."

"Υπάρχει κάποια που το προσκόμισε σε μαιευτήριο; και ζήτησε να υπάρχει γάντζος στο ταβάνι;;"

"Εξηγώ: το συγκεκριμένο λινκ το βρήκα στο blog μιας μαμάς. "

"Το λες και "ψυχοπαθεια"!"

 

μέλη που επίτηδες προσπαθούν να δημιουργήσουν διαμάχες, ή μέλη που τις συνεχίζουν,

αντί απλώς να κάνουν αναφορά και να απέχουν, θα ειδοποιούνται - με τις αντίστοιχες κυρώσεις εάν ήδη έχουν ειδοποιηθεί στο παρελθόν.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...