Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Ναι,μαλλον κατεβηκε το πρωτογαλα κ γι αυτο θηλαζει μανιωδως ξανα.μηπως δεν ταλαιπωρειται κ απλα ειναι ετσι η συσταση των κοπρανων οπως κ στα νεογεννητα που ειναι πιο υδαρη;αφου δ ανησυχει κ η γιατρος,ολα καλα.

 

Τις πρώτες φορές φαινόταν να πονάει η κοιλιτσα του, μάζευε τα ποδαράκια και ζοριζόταν. Όσο περνούν οι μέρες βελτιώνεται η κατάσταση.

 

Τι να πω; Με το θηλασμό παντα υπάρχει κάτι που δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ καιρό. Έχω ένα αγοράκι 20 μηνών που θηλάζει και είμαι 20 εβδομάδων. Δεν πίνει άλλο γάλα, άρα γενικά δεν πίνει γάλα τον τελευταίο καιρό. Βέβαια, για να αποθηλάσει από μόνος του ούτε λόγος. Δεν θα είχα πρόβλημα να το διατηρήσω, αλλά ο πόνος στις θηλές και οι δυσκολίες που το παιδί έχει στον ύπνο -κοιμάται μετά τις 12, ξυπνάει κανά δυο φορές και οριστικά ξυπνάει στις 9 περίπου - με έχουν εξαντλήσει. Με κουράζει πολύ και μερικές φορές το καταλαβαίνει. Παράλληλα, τον βγάλαμε από το δικό μας δωμάτιο πριν λίγες εβδομάδες και σε συνδυασμό με το ότι έχει καταλάβει ότι αποφεύγω να του δίνω, του λέω πονάω και ενίοτε εκνευρίζομαι, φοβάμαι ότι κάνω χειρότερα τα πράγματα. Από την άλλη, όσο σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχω κουράγιο να θηλάσω και το άλλο με πιάνει τρέλα...να θηλάζουνε μαζί δεν το αποκλείω, αλλά όταν σκέφτομαι τους πόνους των πρώτων ημερών απελπίζομαι. Επίσης, εργάζομαι και θα συνεχίσω να εργάζομαι με μικρή διακοπή σε δική μου δουλειά όμως. Χρειάζομαι λίγη υποστήριξη μάλλον, γι αυτό απευθύνομαι εδώ, μιας και σπίτι δεν παίζει. Θα εκτιμούσα πολύ, την όποια απάντηση γιατί απ'οτι βλέπω η τελευταία ανάρτηση στο θέμα έχει γίνει πριν καιρό...Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ καιρό. Έχω ένα αγοράκι 20 μηνών που θηλάζει και είμαι 20 εβδομάδων. Δεν πίνει άλλο γάλα, άρα γενικά δεν πίνει γάλα τον τελευταίο καιρό. Βέβαια, για να αποθηλάσει από μόνος του ούτε λόγος. Δεν θα είχα πρόβλημα να το διατηρήσω, αλλά ο πόνος στις θηλές και οι δυσκολίες που το παιδί έχει στον ύπνο -κοιμάται μετά τις 12, ξυπνάει κανά δυο φορές και οριστικά ξυπνάει στις 9 περίπου - με έχουν εξαντλήσει. Με κουράζει πολύ και μερικές φορές το καταλαβαίνει. Παράλληλα, τον βγάλαμε από το δικό μας δωμάτιο πριν λίγες εβδομάδες και σε συνδυασμό με το ότι έχει καταλάβει ότι αποφεύγω να του δίνω, του λέω πονάω και ενίοτε εκνευρίζομαι, φοβάμαι ότι κάνω χειρότερα τα πράγματα. Από την άλλη, όσο σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχω κουράγιο να θηλάσω και το άλλο με πιάνει τρέλα...να θηλάζουνε μαζί δεν το αποκλείω, αλλά όταν σκέφτομαι τους πόνους των πρώτων ημερών απελπίζομαι. Επίσης, εργάζομαι και θα συνεχίσω να εργάζομαι με μικρή διακοπή σε δική μου δουλειά όμως. Χρειάζομαι λίγη υποστήριξη μάλλον, γι αυτό απευθύνομαι εδώ, μιας και σπίτι δεν παίζει. Θα εκτιμούσα πολύ, την όποια απάντηση γιατί απ'οτι βλέπω η τελευταία ανάρτηση στο θέμα έχει γίνει πριν καιρό...Ευχαριστώ πολύ

 

Δεν εχω θηλάσει σε εγκυμοσνη γιατί δεν είχαν καν περίοδο μέχρι να αποθηλάσω, οπότε σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω. Αλλα σε αποθηλασμό σε αυτή την ηλικία, μπορείς απλά να του εξηγήσεις ότι πονάς πια και κουράστηκε το στήθος γιατί μεγάλωσε. Μην αναφέρεις την εγκυμοσύνη, απλά ότι τώρα που μεγαλώνει, το γάλα σου τελειώνει και το στήθος σου κουράστηκε. Δεν θα του αρέσει, αλλά μπορεί να καταλάβει, δεν είναι απλά μία ανεξήγητη διακοπή. Ισως ξεκινήστε από το βράδυ, και κρατήστε ακόμη για λιγο θηλασμό τη μέρα; Το βράδυ θα σου έλεγα να τον αναθέσεις στον μπαμπά να τον βάζει για ύπνο, είναι γενικά κάτι που σα ρουτίνα θα βοηθησει και με το καινούριο μωρό, και πρέπει να γίνει τώρα, μην συνδυασει ότι ήρθε το μωρό και του πήρε τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Γέννησα στις 27 Ιανουαρίου το δευτερο παιδάκι μου και ο μικρός μου τότε ήταν 20 μηνων. Μετράμε περίπου δυο μήνες ταντεμ, όποτε θα σου πω την εμπειρία μου.

Το πιο δύσκολο για μένα ήταν ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη. Ειχα πολυ μεγάλη ενόχληση και παρόλο που τότε ο μικρός θήλαζε μόνο πρωι βράδυ και μεσημέρι για να κοιμηθεί ήταν ανυπόφορο. Ωστόσο έκανα υπομονή γιατί σκεφτομουν οτι όλο αυτό δεν οφείλεται στο παιδί αλλά στις ορμόνες και στην απόφαση μας να κάνουμε αμέσως δευτερο παιδί. Σε καμια περίπτωση δεν ήθελα να πιέσω την κατάσταση για αποθηλασμο σε αυτή την κρίσιμη ηλικία.

Όταν γέννησα η ευαισθησία στο στήθος εξαφανίστηκε. Φυσικά ο μικρός θηλάζει πιο συχνά απο το μωρό, όπως καταλαβαίνεις για συναισθηματικούς κυρίως λόγους. Κοιμόμαστε όλοι μαζι το βράδυ κι αυτό κανει τα πράγματα αρκετα πιο εύκολα. Γενικά, το ταντεμ είναι πολυ δύσκολο πράγμα. Θα πρέπει να εχει πειστεί κανεις για τα ωφέλη του προκειμένου να αντλεί δύναμη για να συνεχίσει. Και τα ωφέλη πρέπει να σου πω τα βλέπω ήδη. Ο μικρός μου δεν εχει εκδηλώσει καμια άλλη μορφή ζήλιας πέραν των αμέτρητων θηλασμων που κανει. Είναι ευδιάθετος, δεν είχε ποτέ κρίσεις θυμού, αγκαλιάζει και χαϊδεύει το μωρό και όταν εκείνο γκρινιάζει μου λέει "μαμά μπέμπης γάλα".

 

Τέλος, θα σου έλεγα οτι στην ηλικία των 20 μηνων το άγχος αποχωρισμού βρίσκεται στην κορύφωση του όποτε δεν είναι καλη ηλικία να επιχειρήσεις αποθηλασμο. Επίσης, πολυ σπάνια τα παιδιά απο θηλάζουν φυσικά πριν τα δυο με δυόμιση.

 

Εύχομαι καλη συνέχεια και καλη δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμεινα εγκυος οταν η κορη μου ηταν 1,5 κ αποθηλασε λιγο πριν τα δυο 3μηνες πριν γεννησω.ενω θηλαζε 8-10φορες το 24ωρο πολυ γρηγορα κ απο μονη τα μειωσε κ σε ενα εξαμηνο αποθηλασε.αλλα εδειχνε σημαδια ετοιμοτητας κ απλα την ενθαρρυνα.ποσες φορες θηλαζει;μπορεις πχ στον υπνο να λες θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα αγκαλια για υπνο.για την ενοχληση στο στηθος καλυτερα απλα να λες οτι πονας γι αυτο κ θελεις να να προσεχει κ να πινει λιγο γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας

Θηλάζω την 16.5 μηνών κόρη μου κ είμαι 15 βδομάδων έγκυος.

Πριν κάνα μήνα έδωσα για 4 βράδια πριν τον ύπνο φρέσκο. Το ηθελε αλλά μετά είχε εκνευρισμό γιατί ήθελε στήθος για να κοιμηθεί αλλά αυτό δεν έβγαζε αρκετό γάλα σε σχέση με το μπουκάλι.

Τότε αποφάσισα να μην ξαναδώσω φρέσκο.

Χθες μέσ' τη νύχτα έδειχνε απίστευτη ανησυχία και (μάλλον) πείνα.σηκωθηκα κ έφτιαξα γάλα.... Έλεγε μαμ κ το ήπιε μονορουφι.

Το πρωί ξαναεδωσα κ το ξαναηπιε μονορουφι. Τ

Τώρα βράδυ τ ίδιο.

Κατά τ αλλά θήλασε για να κοιμηθεί κ στην μια ώρα ξαναξυπνησε....

Τι κάνω;;;

Να δίνω ξένο; Θέλω ν μην την ταλαιπωρώ με πείνα.

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Πως τα παει με το φαγητο;συνολο ποσες φορες θηλαζει το 24ωρο,κ για ποιο λογο;μονο για να κοιμηθει πχ;

Γενικα καλο ειναι μεχρι τα δυο να πινουνε γαλα.θελεις να δωσεις φρεσκο η να συνεχισει να θηλαζει;θα κανεις ταντεμ;

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Με το φαγητό τα πάει πολύ καλά.πλεον μόνο για να κοιμηθεί.. 

Φαίνεται επειδή δεν βγάζει αυτό π θέλει δεν το αναζητεί.θελω να μην την ταλαιπωρώ με πείνα κ να κάνω ταντεμ κατά προτίμηση.αρα μπορώ να δίνω ένα μπουκάλι πριν τον ύπνο φρέσκο κ μες τη νύχτα να τη θηλάζω κατά βούληση της;

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , xara mou είπε:

Καλησπέρα.

Με το φαγητό τα πάει πολύ καλά.πλεον μόνο για να κοιμηθεί.. 

Φαίνεται επειδή δεν βγάζει αυτό π θέλει δεν το αναζητεί.θελω να μην την ταλαιπωρώ με πείνα κ να κάνω ταντεμ κατά προτίμηση.αρα μπορώ να δίνω ένα μπουκάλι πριν τον ύπνο φρέσκο κ μες τη νύχτα να τη θηλάζω κατά βούληση της;

Μονο το βραδυ για να κοιμηθει η κ στους ημερησιους υπνους;

Απο φαγητο τι περιπου τρωτε;πχ αν τρωει πρωι γαλα με δημητριακα,δεκατιανο φρουτο,μεσημερι κανονικα το φαγητο της με κρεας,λαχανικα,υδατανθρακα,απογευμα φρουτο,βραδυ τραχανα πχ η οτιδηποτε αλλο,αν πιστευεις οτι πειναει μπορεις να δινεις κ φρεσκο πριν τον υπνο αν το θελει

Φυσικα το πρωινο θα μπορουσε να ειναι κ αλλα πραγματα,σαν παραδειγμα το ειπα.αν δ θελει γαλα,απλα να παιρνει το ασβεστιο απο τις τροφες

Κ ασ'την να θηλαζει κατ'απαιτηση αφου δ θελεις να αποθηλασεις

Ισως εχει μειωθει κ το γαλα λογω ορμονων,αλλα αν κ η ιδια θελει,θα επανελθει δρυμιτερη μετα τον τοκετο

Απλα μηπως να το εδινες με καλαμακι κ οχι μπιμπερο;

Κ κτ αλλο που ισως πρεπει να σκεφτεις,αν κ προσαρμοζονται τα μικρα,ναι μεν θηλαζεις οσο θελει,αλλα να μπορει να κοιμηθει κ χωρις στηθος για τις μερες που θα λειψεις στο μαιευτηριο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Δεν ξέρω τι θέλω τλκ.

Τη μια σκέφτομαι να κάνω ταντεμ την άλλη αγανακτώ από τα άπειρα ξυπνήματα κ λέω μήπως είναι καλύτερα να αποθηλαζε.απιθανοντο θεωρώ βέβαια αυτό...πχ τώρα που είναι κρυωμενη (και λογικό) θηλάζει όλη τη νύχτα.τη μέρα τρώει απ' όλα.ειναι καλοφαγη.

 

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σε οδηγησει το παιδι,κ γω ελεγα πως θα την παλεψω με το ταντεμ,κ μετα ε δ πειραζει οτι γινει,κ στην τελικη αποθηλασε

Αν θες εσυ,κ το πινει,δινε φρεσκο κ ας την να θηλαζει

Αν σε κουραζει πολυ η νιωθεις οτι δ εχεις,της λες οτι θα πιει λιγο κ θα κοιμηθειτε αγκαλια.φυσικα δ θα το δεχτει αμεσως

Η μπορεις να μειωσεις τα νυχτερινα ξυπνηματα,να λες οτι τωρα το βραδυ με το φεγγαρακι το γαλα κοιμαται,η να θηλαζει συγκεκριμενο χρονο,πχ οσο ενα τραγουδακι η ιστοριουλα

Βεβαια ολα αυτα αφου αναρρωσει,τωρα δ ειναι αντιπροσωπευτικο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αισίως φτασαμε τους σχεδον 28 μηνες θηλασμου του μικρου μου και ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος! Ειναι νωρις ακομη, αλλα αρχισα να εχω καποιες αποριες. Ποσο πιθανον ειναι να προκληθει αποβολή ή προωρος τοκετος ; Ξερω οτι δινουν σημασια αν υπαρχει ιστορικο, απλα ο συμβουλος θηλασμου και παιδιατρος του μικρου με αγχωσε λιγο, λεγοντας μου οτι ειναι κριμα να συμβει κατι, να περασουμε μηνες στα νοσοκομεια και καλυτερα κατα τη γνωμη του να ξεκινησω αποθηλασμο. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να αποθηλασω (μιας και εχω την εντυπωση οτι θα ζοριστω με το ταντεμ), απλα δεν ξερω 1) πως να το κανω ομαλα, 2) αν ειναι η σωστη περιοδος (θα ξεκινησω βραδυνη δουλεια σε καμια εβδομαδα και ελεγα τον Σεπτεμβριο να τον παω στο δωματιο του) και 3) ποσο μπορω να το τραβηξω (ποσο περιθωριο εχω) μεχρι να γινει πιο "επικινδυνος" ο θηλασμος (νομιζω μετα το τριμηνο;). Προτιμω να ξεκινησω αποθηλασμο, παρα να παει κατι στραβα (να εχω πχ πολλες συσπασεις) και να πρεπει να τον κοψω αποτομα ή να εχω τοσο μεγαλη δυσφορια που να μου βγαινουν αρνητικα συναισθηματα για τον θηλασμο. Οταν γεννησω με το καλο και μετα, αν ο μικρος θελει να ξαναθηλασει (και θυμαται πως) ισως να δοκιμασω να του δωσω, αλλα περισσοτερο ειμαι αρνητικη για την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Διαβασα αρκετες προηγουμενες παραθεσεις και θα ξεκινησω να δοκιμαζω διαφορα "κολπακια" αποθηλασμου απο αυριο να δω αντιδρασεις.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Αισίως φτασαμε τους σχεδον 28 μηνες θηλασμου του μικρου μου και ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος! Ειναι νωρις ακομη, αλλα αρχισα να εχω καποιες αποριες. Ποσο πιθανον ειναι να προκληθει αποβολή ή προωρος τοκετος ; Ξερω οτι δινουν σημασια αν υπαρχει ιστορικο, απλα ο συμβουλος θηλασμου και παιδιατρος του μικρου με αγχωσε λιγο, λεγοντας μου οτι ειναι κριμα να συμβει κατι, να περασουμε μηνες στα νοσοκομεια και καλυτερα κατα τη γνωμη του να ξεκινησω αποθηλασμο. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να αποθηλασω (μιας και εχω την εντυπωση οτι θα ζοριστω με το ταντεμ), απλα δεν ξερω 1) πως να το κανω ομαλα, 2) αν ειναι η σωστη περιοδος (θα ξεκινησω βραδυνη δουλεια σε καμια εβδομαδα και ελεγα τον Σεπτεμβριο να τον παω στο δωματιο του) και 3) ποσο μπορω να το τραβηξω (ποσο περιθωριο εχω) μεχρι να γινει πιο "επικινδυνος" ο θηλασμος (νομιζω μετα το τριμηνο;). Προτιμω να ξεκινησω αποθηλασμο, παρα να παει κατι στραβα (να εχω πχ πολλες συσπασεις) και να πρεπει να τον κοψω αποτομα ή να εχω τοσο μεγαλη δυσφορια που να μου βγαινουν αρνητικα συναισθηματα για τον θηλασμο. Οταν γεννησω με το καλο και μετα, αν ο μικρος θελει να ξαναθηλασει (και θυμαται πως) ισως να δοκιμασω να του δωσω, αλλα περισσοτερο ειμαι αρνητικη για τηνδιαρκεια της εγκυμοσυνης. Διαβασα αρκετες προηγουμενες παραθεσεις και θα ξεκινησω να δοκιμαζω διαφορα "κολπακια" αποθηλασμου απο αυριο να δω αντιδρασεις.

συγχαρητηρια!με το καλο μια ηρεμη εγκυμοσυνη κ ενα γερο μωρακι!

ποσοστα για το κατα ποσο ειναι πιθανο για αποβολη η προωρο τοκετο δ εχω.αυτο που ειχα διαβασει ειναι οτι σε μια ηρεμη εγκυμοσυνη,που δ απαγορευονται οι επαφες,ο θηλασμος δ δημιουργει προβλημα,γτ οι συσπασεις που δημιουργει ειναι μικροτερης εντασης

στη δευτερη εγκυμοσυνη που θηλαζα ο πλακουντας ηταν σχετικα χαμηλα,αλλα ποτε δ ενιωσα συσπασεις η δ ειδα αιμα,κ δ πηρα καθολου προγεστερονη η μαγνησιο

βεβαια ο γιατρος πιστευε οτι ουτε καν σηκωνα αγκαλια την μεγαλη μου 18-24μ,κτ το οποιο ειναι ανεφικτο κ το ξερεις αν εχεις μεγαλυτερο παιδι,φυσικα προσπαθουσα να μην κουραζομαι κ αξουγα το σωμα μου

(αν ειχα συσπασεις η αιμα θα το αντιμετωπιζα πολυ διαφορετικα)

η μονη ενοχληση που ειχα ηταν στο πρωτο τριμηνο,που οταν πιπιλουσε για αρκετη ωρα,η αλλαζε στηθος σαν παιχνιδι με ενοχλουσαν λιγο οι θηλες.το εκανε κυριως για να αποκοιμηθει το βραδυ.γενικα ειχε μπει σε μια φαση να μειωσει θηλασμους,κ ειχε αρχισει να κοιμαται σερι τα βραδια.οποτε οταν με ενοχλουσε με τις εναλλαγες της ελεγα οτι θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα θα την παρω αγκαλιτσα να κοιμηθουμε,κτ το οποιο δουλεψε πολυ καλα με εμας.κ αργοτερα βοηθησε να αποκοιμιεται χωρις θηλασμο

τελικα αποθηλασε 3μηνες πριν γεννησω,κ δ ξαναζητησε

επειδη δ μπορουσα να προβλεψω αυτην την εξελιξη,της μιλουσα πολυ για το μωρο,ερχοταν κ στους υπερηχους,κ της ελεγα οτι κ το μωρο θα οινει γαλα απο τη μαμα.αυτο δ της αρεσε κ ελεγε οτι το μωρο θα πινει γαλα απο το ψειγειο,γαλα αγελαδας,πριν αποθηλασει ειχε δεχτει να πινει απο το ενα εκεινη κ απο το αλλο το μωρο

φυσικα εχεις ενα θετικο οτι μπορειτε να συνεννοηθειτε,κανει καποια πραγματα πιο ευκολα

για το πψς θα γινει ομαλα,εξαρταται απο τη συχνοτητα των θηλασμων,κ την αιτια.αν πχ ζηταει οταν χτυπησει.αν ζηταει εξω.αν δεχεται χρονικους κ τοπικους περιορισμους.

δ χανεις κτ να το δοκιμασεις,κ ας ξεκινας δουλεια.τα παιδια ειναι πολυ πιο ευπροσαρμοστα απο εμας.η δικια μου αποθηλασε οταν μετακομιζαμε σε αλλη πολη κ τη μετεφερα κ σε μονο κρεβατι σε δικο της δωματιο(σε αυτο πισωγυρισε μετα τη γεννα),κ ενω ερχοταν κ το μωρο.υπηρχε η σκεψη να εβγαζε τοτε κ την πανα αλλα τελικα δ προχωρησε

δες πως θα παει κ αποφασιζεις μετα κ για το δωματιο,εχεις κ 2μηνες ακομη

συνηθως στο πρωτο-δευτερο τριμηνο δ ειναι τοσο συχνες οι προωρες συσπασεις,οσο στο τριτο,βεβαια αυτο δ ειναι κανονας,στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα πολλους πονους πρωτο-δευτερο κ επαιρνα προγεστερονη κ μαγνησιο

Link to comment
Share on other sites

Αχ sentir με το καλό!!

 

Θεωρητικά, διαβάζουμε πως δεν είναι επικίνδυνος ο θηλασμός στην κύηση. Εφόσον στο λέει όμως σύμβουλος θηλασμού/παίδιατρος είναι κάτι που σίγουρα πρέπει να δώσεις βάση. Εγώ στη θέση σου σίγουρα θα ξεκινούσα αποθηλασμό, τόσο για την κύηση όσο και για το ότι δεν θα την πάλευα με τάντεμ. 

 

Το γάλα σου νιώθεις ότι έχει μειωθεί? Λένε πως στην κύηση μειώνεται και αυτό βοηθάει στον αποθηλασμό. Ομαλός αποθηλασμός έστω και καθοδηγούμενος γίνεται όταν κόβεις σταδιακά γεύματα. Είναι σε μια καλή ηλικία το παιδί σου και πιστεύω πως με υπομονή αλλά και αποφασιστικότητα θα τα καταφέρεις μια χαρά. Θα ξεκινήσεις με το λιγότερο απαραίτητο θηλασμό, αυτό που το χρειάζεται λιγότερο. Μπορείς να ξεκινήσεις με τους έξω θηλασμούς (αν θυμάμαι καλά θηλάζεις κι έξω όποτε το θέλει). Μετά με τον απογευματινό πχ, μετά με όποιον έχει λιγότερο ανάγκη. Και στους υπόλοιπους μπορείς να μειώνεις το χρόνο σταδιακά. Εγώ κάνω μήνες τώρα σταδιακό αποθηλασμό κι έχουμε φτάσει σε καλό σημείο πλέον, τόσο καλό που δεν θα το πίστευα ποτέ, βέβαια είχα περισσότερο χρόνο μπροστά μου, το παιδάκι σου όμως είναι μεγαλύτερο και πιστεύω πως μπορείς να το πας πιο γρήγορα. Μην του πεις με τίποτα πως το κόβετε επειδή είσαι έγκυος. Αφού το κόψετε, θα τον προετοιμάσεις μετά για το ότι θα πίνει γάλα το μωρό (παρεμπιπτόντως, δες τα βιβλία "μην τρως τη μαμά μου" και "η αγαπημένη μου αδερφούλα").  Εγώ του επικοινωνώ πως έχω λίγο γάλα πια κι επειδή έχω λίγο γάλα πονάω δεν μπορώ να κάτσει πολύ ώρα. Πως τώρα μεγάλωσε λίγο, ότι είναι μικρός  ακόμα, απλά όχι μωρό και θα πίνει γάλα από το ποτήρι πια, όπως τα ξαδέρφια του (που τα έχει δει να πίνουν γάλα από ποτήρι). Πλέον μου ζητάει καμιά φορά "γάλα απ το πθυγείο μαμά".  Αρνούμαι θηλασμούς προτείνοντας γάλα από το ψυγείο ή κάποιο παιχνίδι ή κάποια βόλτα. Αν όμως επιμένει δεν τον αφήνω να στρεσάρεται, τον αφήνω να πιει αλλά λίγο. Κάθε φορά το δέχεται και πιο ομαλά. Θέλει πολλές αγκαλιές και πολλές βόλτες. Το ότι θα λείπεις στη δουλειά είναι κι αυτό μια ευκαιρία να κοπεί τουλάχιστον ένας θηλασμός. Τη μεταφορά στο δωμάτιο του από Σεπτέμβρη θα πρότεινα να μην σε απασχολεί τώρα, ας έρθει ο Σεπτέμβρης και βλέποντας και κάνοντας.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις!:) και για τα βιβλια :wink: 

 

Το γαλα εχει μειωθει εδω και πολλους μηνες, ουτε θυμαμαι ποτε ενιωσα το τελευταιο let down. Γενικα, εχει μειωσει τους θηλασμους, αλλα υπαρχουν αρκετες μερες που θα ζητησει τουλαχιστον μια φορα στο διωρο. Ειπα να αφησω τελευταιους τους θηλασμους του υπνου. Θα ξεκινησω κοβοντας τους θηλασμους σε εξωτερικο χωρο, του ειπα ηδη απο σημερα οτι επειδη ειναι μεγαλο παιδακι τωρα, το "αμ" της μαμας κουραστηκε γι'αυτο εχει πολυ λιγο γαλα και απο αυριο θα κανουμε "αμ" μονο οταν κοιμομαστε. Αν ζητησει στα ενδιαμεσα θα του αντιπροτεινω κατι αλλο ή θα προσπαθησω να μειωσω την διαρκεια. Οσες φορες δοκιμασα (και παλαιοτερα) το "θηλαζουμε μεχρι το 10 ή το 20" δεν επιανε, θελει να ακουσει καλυτερο επιχειρημα. Ισως το δοκιμασω με το "οσο διαρκει ενα τραγουδι". Αν χτυπησει δεν ζηταει να θηλασει και σχεδον παντα θα περιμενει οταν του ζητηθει. Σημερα του προσφερα κασερι αντι για "αμ", αρνηθηκε και του προσφερα σαλαμι :oops: και δεχτηκε ο ατιμος χαχαχα. Γενικως, θα προσπαθησω να του προσφερω καρπουζι ή αγγουρι που τρελαινεται και βλεπουμε. Βολτα δυστυχως αν δεν ειναι απογευμα δεν μπορω να του αντιπροτεινω λογω ζεστης. Γενικως, επειδη μειωθηκαν και τα ξυπνηματα πολυ, πιστευω σιγα σιγα θα προσαρμοστει και με τη δουλεια. Απλα αναρωτιομουν, τωρα που θα ξεκινησω δουλεια (και αποπειρα αποθηλασμου), μηπως μου το γυρισει παλι σε πολλα ξυπνηματα;;;;; Ελπιζω πως οχι! Θα ενημερωνω για τις εξελιξεις!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αισίως φτασαμε τους σχεδον 28 μηνες θηλασμου του μικρου μου και ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος! Ειναι νωρις ακομη, αλλα αρχισα να εχω καποιες αποριες. Ποσο πιθανον ειναι να προκληθει αποβολή ή προωρος τοκετος ; Ξερω οτι δινουν σημασια αν υπαρχει ιστορικο, απλα ο συμβουλος θηλασμου και παιδιατρος του μικρου με αγχωσε λιγο, λεγοντας μου οτι ειναι κριμα να συμβει κατι, να περασουμε μηνες στα νοσοκομεια και καλυτερα κατα τη γνωμη του να ξεκινησω αποθηλασμο. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να αποθηλασω (μιας και εχω την εντυπωση οτι θα ζοριστω με το ταντεμ), απλα δεν ξερω 1) πως να το κανω ομαλα, 2) αν ειναι η σωστη περιοδος (θα ξεκινησω βραδυνη δουλεια σε καμια εβδομαδα και ελεγα τον Σεπτεμβριο να τον παω στο δωματιο του) και 3) ποσο μπορω να το τραβηξω (ποσο περιθωριο εχω) μεχρι να γινει πιο "επικινδυνος" ο θηλασμος (νομιζω μετα το τριμηνο;). Προτιμω να ξεκινησω αποθηλασμο, παρα να παει κατι στραβα (να εχω πχ πολλες συσπασεις) και να πρεπει να τον κοψω αποτομα ή να εχω τοσο μεγαλη δυσφορια που να μου βγαινουν αρνητικα συναισθηματα για τον θηλασμο. Οταν γεννησω με το καλο και μετα, αν ο μικρος θελει να ξαναθηλασει (και θυμαται πως) ισως να δοκιμασω να του δωσω, αλλα περισσοτερο ειμαι αρνητικη για την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Διαβασα αρκετες προηγουμενες παραθεσεις και θα ξεκινησω να δοκιμαζω διαφορα "κολπακια" αποθηλασμου απο αυριο να δω αντιδρασεις.

Με το καλό να γίνεις για δεύτερη φορά μανουλα! Εύχομαι μία ομαλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση/συμβουλή: μην χρησιμοποιείς σαν αιτιολογία το "είσαι μεγάλος". 

Μας έρχεται πολύ εύκολο να το πούμε και λογικό σαν επιχείρημα, αλλά μέσα στη μέρα του παιδιού, συμβαίνουν χίλια δυο για τα οποία είναι "μεγάλος" κι άλλα τόσα για τα οποία είναι "μικρός". Πιστεύω δεν είναι αρκετά σαφές και δεν εμπεριέχει και συγκεκριμένο νόημα για το παιδί, οπότε δεν βοηθάει να κατανοήσει γιατί συμβαίνει αυτό που συμβαίνει.

 

Προσωπικά, προτιμώ αιτιολογίες όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα. Με το θηλασμό συγκεκριμένα της λέω άλλοτε "δεν θέλω", άλλοτε "με πονάει η κοιλιά μου" γιατί μετά το φαγητό είμαι φουσκωμένη, άλλοτε "ότι είμαι κουρασμένη", άλλοτε "να μην κάνουμε μεμέ έξω, γιατί θα σε πάρει ο ύπνος - περίμενε να πάμε σπίτι να κάνουμε" όταν είναι αργά και η ώρα της για ύπνο μας βρίσκει έξω.  Ανάλογα δηλαδή με τους πραγματικούς λόγους που δεν θέλω να θηλάσω. Και φυσικά το ζυγίζω κι εγώ, σε σχέση με το πόσο επιμένει και για ποιο λόγο το ζητάει. Ποτέ δεν έχω αντιπροσφέρει κάτι άλλο, ειδικά τροφή. Οταν λέω όχι ή δεν θέλω, τις προτείνω να πάμε να παίξουμε ή να κάνουμε ότι κάναμε στην συγκεκριμένη φάση και συχνά αναλαμβάνει κι ο μπαμπάς, απλώς να πλασάρει ένα αυτοσχέδιο παιχνίδι εκείνη την ώρα για να την προσελκύσει και να φύγει από την αγκαλιά μου. Δεν θέλω να υποκαταστήσει στο μυαλό της το θηλασμό με μια συγκεκριμένη τροφή, γιατί είναι βέβαιο, ότι μετά θα ζητάει "μεμε" προκειμένου να της αρνηθώ και να της προσφέρω το "κάτι άλλο" - ειδικά αν αυτό είναι ένα γλύκισμα.

 

 Το να της λέω τί θέλω ή δεν θέλω και για ποιο λόγο, δουλεύει πολύ καλά στην συνεννόηση μας. Δέχεται περιορισμούς τοπικούς και χρονικούς καιρό τώρα, ενώ δεν παύει να θηλάζει και έξω και οποιαδήποτε στιγμή κατά βούληση. Τους θηλασμούς που της αρνούμαι πιο συχνά και σταθερά, είναι τον θηλασμό της βαρεμάρας. Είναι όλες αυτές οι στιγμές που θα έρθει να ζητήσει, επειδή βαριέται! Της λέω όχι, γιατί κι εγώ δεν θέλω και μετά την ρωτάω χαμογελώντας "βαρέθηκες;" και μου λέει ΝΑΙ!! Και γελάει. Ουσιαστικά ψάχνει πιο έντονο ενεργό παιχνίδι και όχι ότι έκανε μέχρι εκείνη την ώρα και αν όχι..."μεμε".:rolleyes:

 

Για τη μείωση του χρόνου θηλασμού, εγώ λέω μόνο "λίγο" και την αφήνω να εννοήσει τι σημαίνει αυτό. Οταν έρθει η ώρα του "λίγο" για μένα, της λέω "φτάνει τώρα;" και συνήθως το αφήνει μόνη της. Αλλιώς μου λέει "όχι" και της απαντώ "οκ όμως συμφωνήσαμε λίγο....θα κάνεις λίγο ακόμη και όχι αλλο". Και το δέχεται και το αφήνει μόνη της δυο λεπτά αργότερα. Αντιλαμβάνεται δηλαδή πολύ καλά ρευστές έννοιες και τις χρησιμοποιώ κατά κόρον, αφήνοντας την να της επενδύσει με νόημα όπως και η ίδια καταλαβαίνει. Μου φαίνεται και πολύ πιο εύκολο από το να κατανοήσει τους νομους που διέπουν της ώρες του ρολογιού.

 

Καλή τύχη και όοοοοοολα καλά και με το καλό :)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αισίως φτασαμε τους σχεδον 28 μηνες θηλασμου του μικρου μου και ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος! Ειναι νωρις ακομη, αλλα αρχισα να εχω καποιες αποριες. Ποσο πιθανον ειναι να προκληθει αποβολή ή προωρος τοκετος ; Ξερω οτι δινουν σημασια αν υπαρχει ιστορικο, απλα ο συμβουλος θηλασμου και παιδιατρος του μικρου με αγχωσε λιγο, λεγοντας μου οτι ειναι κριμα να συμβει κατι, να περασουμε μηνες στα νοσοκομεια και καλυτερα κατα τη γνωμη του να ξεκινησω αποθηλασμο. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να αποθηλασω (μιας και εχω την εντυπωση οτι θα ζοριστω με το ταντεμ), απλα δεν ξερω 1) πως να το κανω ομαλα, 2) αν ειναι η σωστη περιοδος (θα ξεκινησω βραδυνη δουλεια σε καμια εβδομαδα και ελεγα τον Σεπτεμβριο να τον παω στο δωματιο του) και 3) ποσο μπορω να το τραβηξω (ποσο περιθωριο εχω) μεχρι να γινει πιο "επικινδυνος" ο θηλασμος (νομιζω μετα το τριμηνο;). Προτιμω να ξεκινησω αποθηλασμο, παρα να παει κατι στραβα (να εχω πχ πολλες συσπασεις) και να πρεπει να τον κοψω αποτομα ή να εχω τοσο μεγαλη δυσφορια που να μου βγαινουν αρνητικα συναισθηματα για τον θηλασμο. Οταν γεννησω με το καλο και μετα, αν ο μικρος θελει να ξαναθηλασει (και θυμαται πως) ισως να δοκιμασω να του δωσω, αλλα περισσοτερο ειμαι αρνητικη για την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Διαβασα αρκετες προηγουμενες παραθεσεις και θα ξεκινησω να δοκιμαζω διαφορα "κολπακια" αποθηλασμου απο αυριο να δω αντιδρασεις.

 

Εξαρτάται από την εγκυμοσύνη, δεν έχει νόημα να ψάχνεις γενικές οδηγίες. Εγώ που είχα συσπάσεις από το πρώτο τρίμηνο σε όλες τις εγκυμοσύνες και ήμουν με ένα κάρο φάρμακα, είχα από την πρωτη εγκυμοσύνη ενημερωθεί από το γιατρό μου να μην προσπαθήσω να μείνω έγκυος όσο θηλάζω. Αλλες μαμάδες τα έβγαλαν πέρα μέχρι τέλους.

Αποθήλασα σε παρόμοια ηλικία τον μικρό μου, γιατί εγώ είχα "μπουχτίσει". Προ πολλού το είχα περιορίσει σε συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού και συγκεκριμένες ώρες, και μετά απλά άρχισα να αρνούμαι σταδιακά εντελώς. Ηταν σε ηλικία που είχε μάθει να σέβεται το "οχι, δεν θέλω", δεν το θυμάμαι σαν κάτι πολύ δραματικό ή πολύπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα, έχω ενα γιο 13 μηνών τον οποίο θηλάζω ακόμη πρωί και βραδυ. Πριν 2 εβδομάδες απέβαλα με βιοχημική κύηση μαλον καθώς δεν είχαμε δει ποτε σάκο και η χοριακή ήταν στα 652. Ημερολογιακά όμως ήμουν 7 εβδομάδων. Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, skatharaki είπε:

καλησπερα, έχω ενα γιο 13 μηνών τον οποίο θηλάζω ακόμη πρωί και βραδυ. Πριν 2 εβδομάδες απέβαλα με βιοχημική κύηση μαλον καθώς δεν είχαμε δει ποτε σάκο και η χοριακή ήταν στα 652. Ημερολογιακά όμως ήμουν 7 εβδομάδων. Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο θηλασμό?

Oσο το εψαξα τωρα που εμεινα εγκυος, βρηκα οτι μετα το πρωτο τριμηνο αρχιζει να επηρεαζεται η μητρα απο την εκρριση οκυτωκυνης λογω θηλασμου και ιδιαιτερα το τριτο τριμηνο, γι'αυτο αυξανονται οι πιθανοτητες προωρου τοκετου και οτι συνεπαγεται αυτος. 

 
Link to comment
Share on other sites

Μην βασανίζεσαι σκαθαράκι, ήταν να γίνει.  Ίσως να μπορεί να επιβαρύνει ο θηλασμός με συσπάσεις, αργότερα όμως και όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Φαντάσου πως πολλές γυναίκες επιλέγουν να θηλάσουν και τα δυο παιδιά τους. Εύχομαι σύντομα σε μια επόμενη τελειόμηνη εγκυμοσύνη, εφόσον το επιθυμείτε. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα καθολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ο μικρός μου θηλαζε και συνεχίζει..Μου είπαν στο νοσοκομείο ότι λόγω του ότι θηλαζε ο μικρός το μωρό δεν θα πάρει το πρωτογαλα ισχύει?  Είδα την μικρή να βγάζει  κίτρινα υγρά ήταν από την γεννά η απο το πρωτογαλα? 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Σοφία παπαι είπε:

Καλημέρα καθολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ο μικρός μου θηλαζε και συνεχίζει..Μου είπαν στο νοσοκομείο ότι λόγω του ότι θηλαζε ο μικρός το μωρό δεν θα πάρει το πρωτογαλα ισχύει?  Είδα την μικρή να βγάζει  κίτρινα υγρά ήταν από την γεννά η απο το πρωτογαλα? 

Δεν ισχυει. Το γαλα προσαρμοζεται αναλογα με τις αναγκες του βρεφους. Πιστευεται οτι το σωμα παιρνει τις πληροφοριες απο το σαλιο μεσω υποδοχεων στη θηλη και αλλαζει συσταση εκεινη την στιγμη. Γι'αυτο και το γαλα διαφερει αν το παιδι ειναι αρρωστο, αναλογα την ηλικια (μπορει να θηλαζουν ταυτοχρονα 2 παιδια διαφορετικης ηλικιας και να πινουν διαφορετικο γαλα), το φυλο, κλπ. Επισης, το στηθος ειναι τοσο σοφο που δινεται "προτεραιοτητα" στο μικρο μελος της οικογενειας. Οποτε αν αλλαζει η συσταση θα αλλαξει για το μικροτερο και οχι για το μεγαλυτερο, γιατι το εχει περισσοτερο αναγκη. Μπορεις να μιλησεις και με καποιον συμβουλο θηλασμου να σε διαφωτισει ή ακομη και να κανεις ενα τηλεφωνο στην Αλκυονη (τηλεφωνικη υποστηριξη για τον θηλασμο: 10525, καθημερινα 9:00 - 14:00).

 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν ισχυει. Το γαλα προσαρμοζεται αναλογα με τις αναγκες του βρεφους. Πιστευεται οτι το σωμα παιρνει τις πληροφοριες απο το σαλιο μεσω υποδοχεων στη θηλη και αλλαζει συσταση εκεινη την στιγμη. Γι'αυτο και το γαλα διαφερει αν το παιδι ειναι αρρωστο, αναλογα την ηλικια (μπορει να θηλαζουν ταυτοχρονα 2 παιδια διαφορετικης ηλικιας και να πινουν διαφορετικο γαλα), το φυλο, κλπ. Επισης, το στηθος ειναι τοσο σοφο που δινεται "προτεραιοτητα" στο μικρο μελος της οικογενειας. Οποτε αν αλλαζει η συσταση θα αλλαξει για το μικροτερο και οχι για το μεγαλυτερο, γιατι το εχει περισσοτερο αναγκη. Μπορεις να μιλησεις και με καποιον συμβουλο θηλασμου να σε διαφωτισει ή ακομη και να κανεις ενα τηλεφωνο στην Αλκυονη (τηλεφωνικη υποστηριξη για τον θηλασμο: 10525, καθημερινα 9:00 - 14:00).

Ευχαριστώ πολύ με καλύψατε με αυτά που μου είπατε... 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους !!!! Είμαι καινούργια σε αυτό το φόρουμ και ελπίζω να έχω επιλέξει το σωστό θέμα. Έχω ένα μωράκι 4 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά , με τον άντρα μου θελουμε πολύ ένα δεύτερο μωράκι και έχουμε ξεκινήσει Προσπάθειες μετά από το Οκ του γυναικολόγου μου. Διαβάζω εδώ τις απαντήσεις της Αγλαΐας και πραγματικά καταχάρηκα γιατί από τον περίγυρο μου άκουγα διαφορά ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις από άποψη ότι ο θηλασμος μπορεί Να δημιουργήσει πρόβλημα στην νέα εγκυμοσύνη και ότι πρέπει πρώτα να αποθηλάσεις. Είχα κάποιες επιφυλάξεις μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο. Υπάρχουν εδώ μανούλες που ενώ θήλαζαν μείνανε έγκυες και συνέχισαν κανονικά τον θηλασμό ;;;;; ☺️

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...