Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σχολικά βοηθήματα


Recommended Posts

Την καλησπέρα μου!!

Ο μεγάλος μου γιος πάει 1η γυμνασίου και σκέφτομαι να του πάρω κάποια σχολικά βοηθήματα.Κυρίως αρχαία και γλώσσα.

¨Εχεται να μου προτείνετε κάποια από συγκεκριμένες εκδόσεις?Γιατί στο βιβλιοπωλείο που πήγα ,βρέθηκα μπροστά από αρκετά και ο καιρός που πήγαινα εγώ γυμνάσιο είναι πολλάααααααααααα έτη πίσω.Και είμαι πελαγωμένη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρεπει να ξεκινησει διαβασμα ο ιδιος και να εντοπισει τις δυσκολιες και τις ελλειψεις του. εκεινος πρεπει να αναζητησει το καταλληλο βοηθημα. φοβαμαι οτι μπορει να τον οδηγησεις σε λαθος τροπο διαβασματος αν δεν επιλεξεις το σωστο βοηθημα

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ξεκινησει διαβασμα ο ιδιος και να εντοπισει τις δυσκολιες και τις ελλειψεις του. εκεινος πρεπει να αναζητησει το καταλληλο βοηθημα. φοβαμαι οτι μπορει να τον οδηγησεις σε λαθος τροπο διαβασματος αν δεν επιλεξεις το σωστο βοηθημα

 

Ή και στο να αντιγράφει τις λυσεις.Το έχω σκεφτεί και αυτό...Παιδί είναι και σίγουρα θα θέλει να τελειώνει γρήγορα με τα μαθήματα...

ΑΑΑΧ δεν ξέρω τι να κάνω..Πιο πολύ αγχώνομαι εγώ παρά αυτός

Link to comment
Share on other sites

Ή και στο να αντιγράφει τις λυσεις.

 

μα δεν λεω βρε παιδι μου να του δωσεις τα χρηματα και να του πεις "τραβα στο βιβλιοπωλειο να παρεις οτι λυσαρι θες". να διαλεξει εκεινος βοηθημα, να δεις κι εσυ τι ειναι και στην αρχη αν εχεις τη δυνατοτητα να τον βοηθας για σωστη μελετη. καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

και να προσθεσω οτι μιλαω με βαση την δικη μου εμπειρια ως μαθητρια. βεβαια ημουν καλη μαθητρια και ηξερα τι ζηταω σε ενα βοηθημα. καποια που μου εφεραν ετοιμα δεν τα χρησιμοποιησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και να προσθεσω οτι μιλαω με βαση την δικη μου εμπειρια ως μαθητρια. βεβαια ημουν καλη μαθητρια και ηξερα τι ζηταω σε ενα βοηθημα. καποια που μου εφεραν ετοιμα δεν τα χρησιμοποιησα.

 

Εμάς είναι η πρώτη χρονιά φέτος στο γυμνάσιο , οπότε καταλαβαίνεις ότι και οι δύο.....δεν ξέρουμε που παν τα τέσσερα που λένε.

Και εγώ βοήθημα χρησιμοποίησα στην 1η λυκείου , στα αρχαία και με βοήθησε πολύ , αλλά ήμουν και 15-16 χρονών τότε(25 χρόνια πριν φαντάσου)

Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Kαλησπέρα !!! Ψάχνω 2 βιβλία του Λεωνίδα Κακιούζη 1) μαθηματικοσοφίσματα Α δημοτικού και 2) μαθηματικοσοφίσματα Β δημοτικού. Ο εκδοτικός οικος έχει κλείσει και ειναι πολύ δύσκολο να τα βρω. Δεκτά και μεταχειρισμένα ( αγορά απο εμένα με τιμή καινούριου. )

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής (μετά τον πρόλογο):

 

Στα δικά μας τα χρόνια, ήμουν εντελώς κατά των βοηθημάτων. Δεν πήρα ποτέ.

 

Με τα βιβλία των παιδιών μου, όμως, διαπίστωσα πως, αν δεν είσαι από πίσω ή αν δεν γίνεται πολύ καλή δουλειά στο σχολείο, μένουν κενά, ειδικά στα μαθηματικά.

 

Έτσι, μετά από πολύ ψάξιμο, για τα μαθηματικά κατέληξα στα βοηθήματα από εκδόσεις Μιχάλη Σιδέρη και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Ειδικά με το φετινό της Ε' δημοτικού, έπαθα πλάκα! 330 σελίδες :shock: ακολουθεί το σχολικό βιβλίο κεφάλαιο-καφάλαιο, αναλύοντας πολύ καλά και κατανοητά τη θεωρία, με πάρα πολλές ασκήσεις + ανακεφαλαίωση + επαναληπτικό + κριτήριο αξιολόγησης σε κάθε κεφάλαιο. :D Είναι αυτό εδώ https://www.politeianet.gr/books/9789606604676-buzaniaris-sumeon-sideris-m-mathimatika-e-dimotikou-168129

Είδαμε μεγάλη διαφορά από τότε που αρχίσαμε να τα χρησιμοποιούμε συστηματικά.

 

Φέτος πήρα βοήθημα και για τη γλώσσα, ένα του Πατάκη. Το αγόρασα βιαστικά και δεν ενθουσιάστηκα, μου φάνηκε "φτωχό". Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, μήπως χρησιμοποιεί κανείς το αντίστοιχο της γλώσσας του Σιδέρη; Είναι εξίσου αναλυτικό με των μαθηματικών του; Γιατί βγαίνουν πακέτο σε πολύ καλή τιμή.

https://www.politeianet.gr/books/9789604686667-stamatis-d-aristomenis-aris-sideris-m-set-3-biblion-scholika-st-dimotikou-214338

 

Ποιο άλλο βοήθημα στη γλώσσα θα μου προτείνατε να κοιτάξω; Γιατί είναι πάρα πολλά και πελαγώνω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ εντελώς κατά των βοηθημάτων, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω... Αλλά γιατί άλλαξες γνώμη; είσαι σίγουρη ότι τα βοηθήματα αυτά αναπληρώνουν τα κενά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι και εγώ εντελώς κατά των βοηθημάτων, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω... Αλλά γιατί άλλαξες γνώμη; είσαι σίγουρη ότι τα βοηθήματα αυτά αναπληρώνουν τα κενά;

 

Στο βαθμό του δυνατού. Πάντως κάνουν μεγάλη διαφορά. Είναι σε τι δασκάλα θα πέσεις και τι μάθημα θα γίνεται. Εμάς δυστυχώς το τμήμα είναι μεγάλο και πολύ ζωηρό και η δασκάλα που τα είχε Γ-Δ δημοτικού, πολύ καλή μεν, αλλά πολύ ήπιος χαρακτήρας και της είχαν πάρει εντελώς τον αέρα, το παραδεχόταν κι η ίδια. Αυτά τα κενά φάνηκαν πολύ έντονα τώρα, στην Ε δημοτικού, οπότε και άλλαξα στάση για να βοηθήσω το παιδί. Είδα αποτέλεσμα, αναμφισβήτητα, το ίδιο και η τωρινή δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για "λυσσάρι" ή κάποιου άλλου είδους βοήθημα; Εγώ είμαι κατά του πρώτου. Αν μιλάμε απλώς για έξτρα ασκήσεις ή επεξηγήσεις πάνω στην ύλη του βιβλίου, σίγουρα μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα. Αν όμως πρόκειται για λυσσάρι, δεν πιστεύω ότι βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι λυσάρι! Τι να το κάνω; Βοήθημα με αναλυτικά όλη τη θεωρία και εξτρά ασκήσεις για εξάσκηση εννοώ.

 

Α, τότε είμαι υπέρ! Αρκεί να μην παραφορτώνεις το παιδί με ασκήσεις.

 

Βλέπω πολλούς που παίρνουν "λυσσάρια" για να διαβάζει το παιδί "μόνο του"...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α, τότε είμαι υπέρ! Αρκεί να μην παραφορτώνεις το παιδί με ασκήσεις.

 

Βλέπω πολλούς που παίρνουν "λυσσάρια" για να διαβάζει το παιδί "μόνο του"...:rolleyes:

 

:shock: Ό,τι πιο βλακώδες...

 

Όχι, δεν τον παραφορτώνω. Απλά του ξαναεξηγώ τη θεωρία και κάνουμε κάποιες ασκήσεις εμπέδωσης. Υπάρχει χρόνος γι' αυτό.

 

Στην ουσία, κανω αυτό που θα έκανε μια δασκάλα στο ιδιαίτερο. Επειδή όμως ήδη κάνουμε ιδιαίτερα στα αγγλικά, δεν ήθελα να ξεκινήσουμε κάτι επιπλέον από το δημοτικό.

 

Πάντως, να αναφέρω ότι το βοήθημα της γλώσσας του Σιδέρη με απογοήτευσε. Επικεντρώνεται υπερβολικά στο σχολικό βιβλίο, εμείς δε χρειάζομαστε κάτι τέτοιο. Τον Σεπτέμβριο θα πρέπει να αφιερώσω αρκετό χρόνο για να δω ό,τι υπάρχει αναλυτικά, αλλά ήλπιζα ότι κάποια συμφορουμίτισσα θα με βοηθούσε στην αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

:

Πάντως, να αναφέρω ότι το βοήθημα της γλώσσας του Σιδέρη με απογοήτευσε. Επικεντρώνεται υπερβολικά στο σχολικό βιβλίο, εμείς δε χρειάζομαστε κάτι τέτοιο. Τον Σεπτέμβριο θα πρέπει να αφιερώσω αρκετό χρόνο για να δω ό,τι υπάρχει αναλυτικά, αλλά ήλπιζα ότι κάποια συμφορουμίτισσα θα με βοηθούσε στην αναζήτηση.

 

Εγώ αν έπαιρνα κάτι τέτοιο, θα ήθελα να ΜΗΝ επικεντρώνεται στο σχολικό βιβλίο.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν έχω κάνει ακόμα σχετική έρευνα αγοράς. Ίσως του χρόνου στην Ε΄δημοτικού, όπως και εσείς...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έπαιρνα κάτι τέτοιο, θα ήθελα να ΜΗΝ επικεντρώνεται στο σχολικό βιβλίο.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν έχω κάνει ακόμα σχετική έρευνα αγοράς. Ίσως του χρόνου στην Ε΄δημοτικού, όπως και εσείς...

 

Ναι κι εγώ γι' αυτό το απέρριψα.

 

Σου εύχομαι να μην το χρειαστείς καν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...