Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aυξημένη αυχενική πτυχή.... Β' επιπέδου


Recommended Posts

Ζητησε απο το γιατρό σου να σου εξηγήσει ποια είναι τα πιθανά προβλήματα και τι θα ήταν το πιθανό όφελος από μία αμνιοπαρακέντηση ή άλλες εξετάσεις. Αν και συνήθως θεωρούμε ότι η αυχενική πτυχή εχει να κάνει με την πιθανότητα για Down, δεν είναι μόνο αυτό. Πιθανόν να υπάρχει κάτι που μπορεί να σε καθησυχάσει ή κάποιο πρόβλημα για το οποίο καλό είναι να είστε προετοιμασμένοι και εσείς και ο γιατρός κατά τη γέννα. Μη θεωρείς ότι η όποια περαιτέρω διάγνωση έχει να κάνει μόνο με το ενδεχόμενο διακοπής.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


 Καλησπέρα.Επανέρχομαι στο θέμα μου μετα απο 10 μήνες για να ενημερωσω σχετικά με την έκβαση της εγκυμοσύνης μου, διότι ίσως κάτι φανεί χρησιμο σε καποια μητέρα στο μελλον. Δεν έκανα απολυτως τίποτα παραπάνω στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Ημουν προετοιμασμένη για το χειρότερο αλλα ηθελα να ελπιζω. Τελικα η κορη μου γεννηθηκε τελη Μάιου. Υγιέστατη. Ειναι ενα καλοβολο μωρο, πολυ ενεργητικό και χαμογελαστό και κοινωνικο. Οσοι ερχονται σε επαφη μαζι της μας λενε ποσο τυχεροι ειμαστε που μας ετυχε τετοιο μωρο. Κι εγω σκέφτομαι ποσο αδικα στενοχωρήθηκα τους μηνες της εγκυμοσυνης και δεν την απόλαυσα καθολου. Μετα απο ολα αυτα εχω λοιπον να πω σε οσες μαμαδες βρεθουν στη δικη μου θεση, αν ειναι αποφασισμένες να κρατησουν το παιδι, να μη χαλάσουν την ψυχολογια τους γιατι το 1/270 ως πιθανοτητα που ειχε δοθεί σε εμενα ηταν τελικα αυτο ακριβως. Μια πιθανοτητα. Ελαχιστη. Στο τελος ολα θα πανε καλα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
On 1/9/2018 at 0:15 ΜΜ, Mmer είπε:

 Καλησπέρα.Επανέρχομαι στο θέμα μου μετα απο 10 μήνες για να ενημερωσω σχετικά με την έκβαση της εγκυμοσύνης μου, διότι ίσως κάτι φανεί χρησιμο σε καποια μητέρα στο μελλον. Δεν έκανα απολυτως τίποτα παραπάνω στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Ημουν προετοιμασμένη για το χειρότερο αλλα ηθελα να ελπιζω. Τελικα η κορη μου γεννηθηκε τελη Μάιου. Υγιέστατη. Ειναι ενα καλοβολο μωρο, πολυ ενεργητικό και χαμογελαστό και κοινωνικο. Οσοι ερχονται σε επαφη μαζι της μας λενε ποσο τυχεροι ειμαστε που μας ετυχε τετοιο μωρο. Κι εγω σκέφτομαι ποσο αδικα στενοχωρήθηκα τους μηνες της εγκυμοσυνης και δεν την απόλαυσα καθολου. Μετα απο ολα αυτα εχω λοιπον να πω σε οσες μαμαδες βρεθουν στη δικη μου θεση, αν ειναι αποφασισμένες να κρατησουν το παιδι, να μη χαλάσουν την ψυχολογια τους γιατι το 1/270 ως πιθανοτητα που ειχε δοθεί σε εμενα ηταν τελικα αυτο ακριβως. Μια πιθανοτητα. Ελαχιστη. Στο τελος ολα θα πανε καλα. 

Πόσο χαίρομαι που το μωράκι σου είναι καλαααααα!!!!!! Δε ξέρεις πόσο δύναμη μου έδωσες........ Να είναι πάντα γερή και να τη καμαρώνεις!!!!! Εμένα μου είπαν   1 στα 370 πιθανότητα .... περιμένω τέλη Απριλίου να γεννήσω και να πάρω αγκαλιά το μωρο μου..... Να είσαι πάντα καλα να μεγαλώνεις το λουλουδάκι Σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σας, 

 

Εκανα πριν 2 μερες αυχενικη και βγηκε 2,9 και μαζι με τις αιματολογικες οι πιθανοτητες ανεβηκαν στο 1:160. Θα προχωρησω σε τροφοβλαστη. Υπαρχει καποια με παρομοια αποτελεσματα αλλα θετικη εκβαση. Εχω πεθανει απο την αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Λυπάμαι πολύ που το αποτέλεσμα δεν ηταν αυτό που ηθελες... Αλλα δε σημαίνει απαραίτητα κάτι κακο... Στο καφε ηταν μια κοπελα που η αυχενικη τις εβγαζε πιθανότητες 1/17 και εκανε αμνιο και τελικά ολα καλα... Τον αλλο μηνα γενναει... Αν μπεις στο cafe στις μαμαδες Σεπτεμβρίου σίγουρα θα διαβάσεις την ιστορία της και ισως σ απαντήσει και σε καποιο μηνυμα!!! 

Εύχομαι ολα να ναι καλά εν τέλει!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την ανεμονη. Ναι μεν μπορεί το ποσοστό να είναι μικρό αλλά απ' την άλλη 1:160 σημαίνει ότι από τα 160 έμβρυα τα 159 θα είναι απόλυτα υγιή οπότε πάλι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Σ εύχομαι όλα να πάνε καλά και το μωράκι σου να είναι υγιές!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, roxan είπε:

Καλησπερα σας, 

 

Εκανα πριν 2 μερες αυχενικη και βγηκε 2,9 και μαζι με τις αιματολογικες οι πιθανοτητες ανεβηκαν στο 1:160. Θα προχωρησω σε τροφοβλαστη. Υπαρχει καποια με παρομοια αποτελεσματα αλλα θετικη εκβαση. Εχω πεθανει απο την αγωνια...

1:160 σημαίνει ότι 159:160 όλα καλα. Μην πανικοβάλλεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @anemoni1989θα την ψαξω

@ΑΡΓΚ σημερα παω για τροφοβλαστη και προσπαθω να ελπιζω..

Σε ευχαριστώ πολυ @mama16 μακαρι να ναι ολα καλα... 2 μερες ακομα να μαθω...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, roxan είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ @anemoni1989θα την ψαξω

@ΑΡΓΚ σημερα παω για τροφοβλαστη και προσπαθω να ελπιζω..

Σε ευχαριστώ πολυ @mama16 μακαρι να ναι ολα καλα... 2 μερες ακομα να μαθω...

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου!! Θα περιμένουμε νέα σου!!! Αλλά όλα θα ναι καλα,θα δεις!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τους φόβους σου αλλά προσπάθησε να μην πανικοβάλλεσαι. Τα ποσοστά είναι και πάλι με το μέρος σου, το πιο πιθανό είναι να είναι όλα καλά στο τέλος! :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

roxan γειά σου! κι εγώ χθες έκανα λήψη τροφοβλάστη κ περιμένω τα αποτελέσματα αύριο ή την Δευτέρα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία αν κ είμαι σίγουρη για το θετικό σου αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, gioia v. είπε:

roxan γειά σου! κι εγώ χθες έκανα λήψη τροφοβλάστη κ περιμένω τα αποτελέσματα αύριο ή την Δευτέρα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία αν κ είμαι σίγουρη για το θετικό σου αποτέλεσμα!

Καλη επιτυχια και σε σενα!! Περιμένουμε να μας ενημερωσεις!!! 

3 ώρες πρίν, roxan είπε:

Βγηκαν τα πρωτα!! Ειναι καλα!!!! Πωπω το τι αγχος ειχα δε λεγεται!!!!

Συγχαρητήρια!!!! Ολα τελεια!!! Για πες, μαθατε και φυλο?? Τι είναι το μπεμπακι???  :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο βρε κορίτσια!  Πολύ ευχάριστα νέα!  Κι όντως πολύ ενθαρρυντικά για άλλες μαμάδες! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, gioia v. είπε:

Κορίτσια όλα καλά και για μένα! 1:65 μου είχαν δώσει για τρισωμία 21 (κ το γράφω για να δώσω κουράγιο κ σε άλλες μανούλες που βρίσκονται σ αυτή την δυσάρεστη θεση).... μόλις έμαθα λοιπόν ότι έχω ένα υγιέστατο αγοράκι! 

Συγχαρητήρια κοριτσι μου!! Με το καλο ο γιοκας σου!!! :x

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, roxan είπε:

Και εμενα αγορακι!!!! Ακομα να συνελθω απο το αγχος!!!! Συγχαρητηρια και σε εσενα @gioia v.!!!!

Με το καλο ο γιοκας σου λοιπόν!!! Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα!!! Περιμενω το πρωτο μ μωρο. Ειμαι 11+6 ημερών.  Χθες πηγα για την αυχενικη διαφανεια. Ολα ηταν πολυ καλα αρχικα. Το μωρο ειχε ρινικο οστο και ολα οπως μ ελεγε ο γιατρος ηταν αψογα. Μολις φτασαμε στο τελευταίο κομματι της εξετασης βρηκε πως το μωρο εχει αυξημενη αυχενικη πτυχή 3.3. Μ ειπε πως πρεπει να κανω τεοφοβλαστη. Ανησυχω παρα πολυ απο εχθες μ ειπε πως ισως εχει καποιο συνδρομο.  Υπάρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια και ολα να πηγαν καλα?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Isidora24 είπε:

Καλημερα!!! Περιμενω το πρωτο μ μωρο. Ειμαι 11+6 ημερών.  Χθες πηγα για την αυχενικη διαφανεια. Ολα ηταν πολυ καλα αρχικα. Το μωρο ειχε ρινικο οστο και ολα οπως μ ελεγε ο γιατρος ηταν αψογα. Μολις φτασαμε στο τελευταίο κομματι της εξετασης βρηκε πως το μωρο εχει αυξημενη αυχενικη πτυχή 3.3. Μ ειπε πως πρεπει να κανω τεοφοβλαστη. Ανησυχω παρα πολυ απο εχθες μ ειπε πως ισως εχει καποιο συνδρομο.  Υπάρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια και ολα να πηγαν καλα?

Γεια σου και με το καλο το μωρακι!εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις στο φορουμ που ειχαν μεγαλυτερη αυχενικη απο την δικη σου και το μωρακι ηταν μια χαρα.εμενα ο πρωτος γιατρος μου την ειχε βγαλει 2,3 και ο δευτερος μετα απο 4 ημερες 1,7..αλλα επειδη καταλαβαινω το αγχος σου γιατι και γω με το αρχικο 2,3 ειχα αγχωθει κανε τροφοβλαστη για να περασεις ηρεμη το υπολοιπο της εγκυμοσυνης.εκτος αν θες πρωτα να την επαναλαβεις καπου αλλου.εμενα τοτε μου ειχαν προτεινει και το τεστ αιματος που ειναι για συνδρομο down,αλλα και παλι δεν μπορεις να εισαι τοσο σιγουρη οσο με τροφοβλαστη

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλαβω την εξεταση αυτην την εβδομάδα και μετα απο τοσο αγχος θα κανω την τεοφοβλαστη οπως και να βγει η εξεταση...εγω εχω ενα προαισθημα πως το μωρο μου ειναι καλα απλα ο γιατρος ηταν πολυ ψυχρός κ δν μπορω να καταλαβω χωρις να εχει βγει το pap a και ενώ ολα τα υπολοιπα στην αυχενικη ηταν αψογα ηταν τοσο σιγουρος και με τρομοκρατησε με αυτον τον τροπο  στην αρχη μ το μετραγε 2.5 κ μετα μ το εβγαζε 3.3

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Isidora24 είπε:

Θα επαναλαβω την εξεταση αυτην την εβδομάδα και μετα απο τοσο αγχος θα κανω την τεοφοβλαστη οπως και να βγει η εξεταση...εγω εχω ενα προαισθημα πως το μωρο μου ειναι καλα απλα ο γιατρος ηταν πολυ ψυχρός κ δν μπορω να καταλαβω χωρις να εχει βγει το pap a και ενώ ολα τα υπολοιπα στην αυχενικη ηταν αψογα ηταν τοσο σιγουρος και με τρομοκρατησε με αυτον τον τροπο  στην αρχη μ το μετραγε 2.5 κ μετα μ το εβγαζε 3.3

Καλά κάνε την εξέταση άλλου γιατί και το 3,3 δεν σημαίνει τίποτα.γενικα όταν είναι πολύ αυξημένη η αυχενική δεν δίνουν σημασία στο Papp-a.αλλα η δίκη σου δεν είναι πολύ αυξημένη.παντως ο γιατρός που μου το έβγαλε 2,3 άλλαξε από περιέργεια την αυχενική στο προγραμμα και την έβαλε 1,6 και τα ποσοστά μου δεν άλλαξαν.λαθος του γιατρού που σε άγχωσε τόσο πολύ γι αυτό το λόγο.αν είσαι Αθήνα πήγαινε κάνε τη σε αυτούς που φημίζονται για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.μωρακι με αυχενική 6 και κάτι και ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , maria_tweety είπε:

Καλά κάνε την εξέταση άλλου γιατί και το 3,3 δεν σημαίνει τίποτα.γενικα όταν είναι πολύ αυξημένη η αυχενική δεν δίνουν σημασία στο Papp-a.αλλα η δίκη σου δεν είναι πολύ αυξημένη.παντως ο γιατρός που μου το έβγαλε 2,3 άλλαξε από περιέργεια την αυχενική στο προγραμμα και την έβαλε 1,6 και τα ποσοστά μου δεν άλλαξαν.λαθος του γιατρού που σε άγχωσε τόσο πολύ γι αυτό το λόγο.αν είσαι Αθήνα πήγαινε κάνε τη σε αυτούς που φημίζονται για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.μωρακι με αυχενική 6 και κάτι και ήταν μια χαρά.

Την εκανα σε εναν απο τους καλυτερους☹μου ειπαν το αντιθετο οτι συνήθως οι ιδιωτες το κανουν αυτο για την εξεταση τροφοβλαστης. Μιλησα και με αλλες κοπελες που ο συγκεκριμενος το εχει κανει κ το κανει σε ολες. Μ ειπαν ολες πως ειναι φιλοχρηματος αν κ πολυ καλος. Δεν ξερουμε πλεον ποιον να εμπιστευτουμε λεμε θα παμε σε καλο για σιγουρια κ μετα σ βλεπουν με βαση το χρημα. Δεν ξερω αν οντως ισχυει ξερω οτι ηταν πολυ ειρωνικος. Θα κανω παντως χρειαστεί για να μ φυγει το αγχος

Link to comment
Share on other sites

@Isidora24 o γιατρός που πήγες είναι εμβρυολόγος, πιστοποιημένος από το FMF; Οι εμβρυολόγοι που κατέχουν diploma in fetal medicine (όχι απλά πιστοποιήσεις για επιμέρους εξετάσεις) βρίσκονται στο παρακάτω link:

[edit admin προστέθηκαν σύνδεσμοι]

https://parents.org.gr/2018/08/28/pistopoiimenoi-giatroi-aychenikis-exetasis/

 

 εδώ θα βρείς άλλες πιστοποιήσεις για τις άλλες εξετάσεις 

https://parents.org.gr/tag/progennitiki/

 

 

Αυτό που περιγράφεις πιστεύω ότι δύσκολα θα το έκανε γιατρός με τέτοια ειδίκευση, γιατί τα αποτελέσματα της εξέτασης α' επιπέδου αξιολογούνται συνολικά με το αίμα και δεν δίνονται την ίδια μέρα με την εξέταση. Τα χρήματα που ζητάνε είναι πάνω κάτω τα ίδια. Το κόστος της λήψης τροφοβλάστη αφορά κυρίως τον εργαστηριακό έλεγχο και όχι την ίδια την εξέταση. Θυμάμαι ότι ο δικός μου γιατρός ανέφερε μετρήσεις αλλά όχι ποσοστά και απλά μου εξήγησε πως είναι το πλαίσιο. 

Ο γιατρός οφείλει να σε ενημερώσει για το ποιες επιλογές έχεις αλλά σε καμία περίπτωση να σε πιέσει προς κάποια κατεύθυνση και φυσικά δεν μπορεί να είναι ειρωνικός.

Σε κάθε περίπτωση θα σου έλεγα ότι αν δεν αισθάνεσαι άνετα με τον συγκεκριμένο, να επαναλάβεις άμεσα την εξέταση σε κάποιον από τους παραπάνω.

Σου εύχομαι να είναι όλα καλά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...