Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής Γαλουχία


Recommended Posts

Από την στιγμη που δεν σε ειχε δει από κοντα η συμβουλος, δεν ειμαστε σιγουροι πως το μωρο επιανε σωστα. Στο πρωτο παιδι το αγχος και η αγνοια είναι κακοι συμβουλοι μην το παιρνεις σαν δεδομενο ότι θα γινει το ιδιο, το αντιθετο θα ελεγα.

Εγω θηλασα 2 παιδια, το ένα (το πρωτο εννοείται) μετα από επαναγαλακτισμο, με απειρες αντλήσεις και πολλες δυσκολιες, το δευτερο πανεύκολα με παρα πολύ γαλα και χωρις κανενα πρόβλημα.

Ημουν κι εγω πολύ προβληματισμενη αν θα τα καταφερνα τη δευτερη φορα, αλλα πραγματικα όλα ηταν παρα πολύ διαφορετικα προς το καλυτερο.

 

Να σου πω τι επαιξε ρολο

 

1. δεν ειχα αγχος γιατι ενιωθα εμπειρη και το ειχα παρει πολύ χαλαρα

2. ειχα ενημερωθεί πολύ και ηξερα τι να κανω και ημουν πολύ συνειδητοποιημενη

3. ειχα αποφασισει πως και να μην τα καταφερω, δεν πειραζει

4. ειχα καταλαβει κι εγω πως το πρωτο μου παιδακι είναι λιγοφαγο και πως οσο συμπλήρωμα και να εδινα δεν θα ειχε παρει παραπανω μιας και ακομα είναι στην κατωτερη καμπυλη βαρους

 

Συμφωνω επισης πως το θηλαστρο δεν είναι τοσο αποτελεσματικο οσο το μωρο. Στο δευτερο παιδακι μου, που δεν εβαλα επιτηδες καθολου θηλαστρο, όταν προσπαθησα να αντλησω, δεν εβγαζα σταγονα, ενώ αν εβαζα το μωρο επινε σαν τρελο. Για να κανω τραπεζα, εβγαζα με το χερι. Αν μαθεις τον τροπο είναι πολυ γρηγορο και αποτελεσματικο.

 

Ότι θελεις μπορεις να ρωτας, να σε βοηθήσουμε.

 

Επισης αν εχεις καποια μαμα στον περιγυρο σου εμπειρη σε θηλασμο ισως να σε βοηθησει με στηριξη και συμβουλες γιατι και η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη, κι εγώ έχω αποφασίσει ότι θα προσπαθήσω μεν όσο μπορώ, χωρίς άγχος δε. Τότε είχα φτάσει σε σημεία κατάθλιψης και να μη χαίρομαι το παιδάκι μου λόγω των προβλημάτων με το θηλασμό. Τώρα θα προσπαθήσω πιο πολύ να χαρώ την επαφή με το μωράκι μου και αν δεν τα καταφέρω και πάλι ... ε δε θα πάθω πάλι κατάθλιψη...Αυτή τη φορά επίσης, έχω αλλάξει και γιατρό ο οποίος έχει δική του μαία και μου είπε ότι θα με βοηθήσει κι εκείνη με το θηλασμό...

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη, κι εγώ έχω αποφασίσει ότι θα προσπαθήσω μεν όσο μπορώ, χωρίς άγχος δε. Τότε είχα φτάσει σε σημεία κατάθλιψης και να μη χαίρομαι το παιδάκι μου λόγω των προβλημάτων με το θηλασμό. Τώρα θα προσπαθήσω πιο πολύ να χαρώ την επαφή με το μωράκι μου και αν δεν τα καταφέρω και πάλι ... ε δε θα πάθω πάλι κατάθλιψη...Αυτή τη φορά επίσης, έχω αλλάξει και γιατρό ο οποίος έχει δική του μαία και μου είπε ότι θα με βοηθήσει κι εκείνη με το θηλασμό...

 

Κι εγω ημουν σε οριακο σημειο καταθλιψης. Ακομα θυμαμαι οταν γεννησε μια φιλη μου 5 μηνες μετα απο εμενα, την ειχα παρει τηλεφωνο και μου λεει ασε θηλαζω ολη νυχτα. Οταν κλεισαμε το τηλεφωνο εκλαιγα με λυγμους. Δεν αξιζε ομως, γιατι οπως λες και εσυ, δεν χαρηκα κι εγω το μωρο μου και ηταν κριμα. Στο δευτερο μωρο ενιωθα σαν να εχω νεογεννητο για πρωτη φορα. Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να κανεις σαφές στο γιατρό και στην μαία πριν τον τοκετό, στις προγεννετικες σου επισκέψεις στο ιατρείο, οτι επιθυμείς το μωρό να μπει στο στήθος, αν γίνεται, πριν βγεις απο την αίθουσα τοκετού ή το πολυ πολυ στην ανάνηψη μεσα στην πρώτη ώρα και καλυτερα πριν τα 45 λεπτά μετά τη γεννα.

Αν γίνει αυτό θα κάνετε καλή αρχή και το άγχος πιστευω να φύγει.

 

Αν δε φύγει κι εχεις θέματα το ξανασυζητάμε.

 

Να εχεις τηλέφωνο συμβούλου θηλασμού μήπως χρειαστείς να σε επισκεφτεί στο μαιευτήριο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να κανεις σαφές στο γιατρό και στην μαία πριν τον τοκετό, στις προγεννετικες σου επισκέψεις στο ιατρείο, οτι επιθυμείς το μωρό να μπει στο στήθος, αν γίνεται, πριν βγεις απο την αίθουσα τοκετού ή το πολυ πολυ στην ανάνηψη μεσα στην πρώτη ώρα και καλυτερα πριν τα 45 λεπτά μετά τη γεννα.

Αν γίνει αυτό θα κάνετε καλή αρχή και το άγχος πιστευω να φύγει.

 

Αν δε φύγει κι εχεις θέματα το ξανασυζητάμε.

 

Να εχεις τηλέφωνο συμβούλου θηλασμού μήπως χρειαστείς να σε επισκεφτεί στο μαιευτήριο.

 

Και στο πρωτο μου παιδι θεωρω οτι ολα ειχαν γινει οπως επρεπε... δηλαδη το εβαλα στο στηθος και το ειχα πανω μου αμεσως μετα τον τοκετο και ηταν ετσι καθολη τη διαρκεια που εκανε το ραψιμο ο γιατρος...μετα πρεπει να περασε κανα 2ωρο να μου το φερουν στο δωματιο οπου ημαστε συνεχεια μαζι αφου ειχα room in. Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν του εδωσαν ξενο εκει...Εννοειται οτι θα ζητησω πσλι παντως ολα αυτα που μου λες και να μου το φερουν και πιοπριν αν γινεται

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και στο πρωτο μου παιδι θεωρω οτι ολα ειχαν γινει οπως επρεπε... δηλαδη το εβαλα στο στηθος και το ειχα πανω μου αμεσως μετα τον τοκετο και ηταν ετσι καθολη τη διαρκεια που εκανε το ραψιμο ο γιατρος...μετα πρεπει να περασε κανα 2ωρο να μου το φερουν στο δωματιο οπου ημαστε συνεχεια μαζι αφου ειχα room in. Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν του εδωσαν ξενο εκει...Εννοειται οτι θα ζητησω πσλι παντως ολα αυτα που μου λες και να μου το φερουν και πιοπριν αν γινεται

 

Τα μωρά δε θηλάζουν με το που βγαίνουν απο την κοιλιά, μπαίνουν σε φάση ενεργού θηλασμού μετά το πρώτο μισάωρο συνήθως. Αν στο δώσουν για λιγο και μετά στο πάρουν και φύγουν μπορει να ειναι δώρο άδωρο! Ζήτησε (εχεις το δικαίωμα) να το εχεις εντός της πρώτης ώρας. Δηλαδή στο δίνουν να το δεις, αγκαλιάζεις κτλ, στο ζυγίζουν κτλ αν θέλεις και θέλουν, και στο δίνουν άμεσα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

η μπέμπα μου είναι κοντά 6 μηνών και παρότι ως τώρα έβγαζα αρκετό γάλα για να τρώει, και μάλιστα παλιότερα έβαζα και στη κατάψυξη, τώρα ξαφνικά μειώθηκε αρκετά σε φάση που βγάζω σακουλάκια από τη κατάψυξη και σε λίγο δεν θα υπάρχουν ούτε αυτά οπότε θα πρέπει να αγοράσω γάλα σε σκόνη για να της δίνω. Aglaia ή κάποια άλλη κοπέλα μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μειώθηκε αρκετά? Πώς το συμπέρανες αυτό??

 

Γύρω στους 3 και στους 6 μήνες γίνεται από ένα μεγάλο άλμα ανάπτυξης για να αυξηθεί η παραγωγή γάλακτος και να καλυφθούν οι αυξανόμενες ανάγκες του μωρού. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το μωρό πεινάει περισσότερο, γκρινιάζει και θέλει να είναι συχνότερα στο στήθος. Ειδικά στους 6 μήνες σημαίνει ότι ήρθε και η ώρα να εισάγετει στερεές τροφές για να συνεχίσει η ανάπτυξή του.

 

Σταμάτησε να δίνεις γάλα από την κατάψυξη, έτσι όχι μόνο δεν θα αυξηθεί ποτέ η παραγωγή, αλλά θα μειωθεί και θα καταλήξεις όντως στην σκόνη..κρίμα είναι στους 6 μήνες, πάνω που πέρασαν τα δύσκολα!!! Μίλησε και στον παιδίατρο σου για το πότε θα εισάγετε τις στερεές, αν γίνεται σύντομα. Και βάζε συνέχεια το μωρό στο στήθος. Πόσο πίνει από την κατάψυξη ? Αν πίνει πολύ ενδεχομένως να μην γίνεται να το κόψεις μαχαίρι αλλά σταδιακά γιατί δεν θα χορταινει τις πρωτες μέρες από το στήθος.

 

 


Link to comment
Share on other sites

η μπέμπα μου είναι κοντά 6 μηνών και παρότι ως τώρα έβγαζα αρκετό γάλα για να τρώει, και μάλιστα παλιότερα έβαζα και στη κατάψυξη, τώρα ξαφνικά μειώθηκε αρκετά σε φάση που βγάζω σακουλάκια από τη κατάψυξη και σε λίγο δεν θα υπάρχουν ούτε αυτά οπότε θα πρέπει να αγοράσω γάλα σε σκόνη για να της δίνω. Aglaia ή κάποια άλλη κοπέλα μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω;

 

Κάτι που είδα να αυξάνει πολύ την απόδοση στην άντληση, ήταν το πρωί που ξύπναγε η μικρή να τη βάζω να θηλάζει και στο ελεύθερο στήθος να κάνω παράλληλα άντληση. Μετά έβαζα τη μικρή στο στήθος απ'όπου είχα κάνει την άντληση και έβαζα το θήλαστρο στο ελεύθερο στήθος (κι ας μην έβγαζε πολύ).

Αν το επιχειρήσεις όλες τις φορές που θηλάζει το παιδί, ίσως δεις κι εσύ αποτέλεσμα. Αν όχι, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των αντλήσεων.

Μήπως σου ήρθε πρόσφατα περίοδος?

Link to comment
Share on other sites

vivien9 χρησιμοποιώ αποκλειστικά θήλαστρο , το medela swing, οπότε ξέρω περίπου τι παράγω κάθε φορά. ξαφνικά βλέπω ότι το γάλα "έπεσε" πολύ πχ από εκεί που μπορεί το βράδυ να εβγαζα 200-250 τώρα βγάζω 100 ml.

έχω εισάγει στερεες τροφες , αχλάδι, μήλο, μόνο 1 γεύμα / μέρα προς το παρόν.

 

poulxeria ναι ειχα περίοδο πρόσφατα αλλά τώρα έχω καθαρίσει.

σκέφτομαι μήπως επιλέξω ένα νοσοκομειακό αλλά από τη κλινική που γέννησα μου δώσανε ένα τηλ. αντιπροσώπου της medela ο οποίος μου είπε ότι σαν νοσοκομειακό νοικιάζουν, και μάλιστα ακριβά, το symphony. θεωρείται νοσοκομειακό αυτό ή μπας και η κλινική έχει κάνει σύμβαση με τη medela?

Link to comment
Share on other sites

vivien9 χρησιμοποιώ αποκλειστικά θήλαστρο , το medela swing, οπότε ξέρω περίπου τι παράγω κάθε φορά. ξαφνικά βλέπω ότι το γάλα "έπεσε" πολύ πχ από εκεί που μπορεί το βράδυ να εβγαζα 200-250 τώρα βγάζω 100 ml.

έχω εισάγει στερεες τροφες , αχλάδι, μήλο, μόνο 1 γεύμα / μέρα προς το παρόν.

 

poulxeria ναι ειχα περίοδο πρόσφατα αλλά τώρα έχω καθαρίσει.

σκέφτομαι μήπως επιλέξω ένα νοσοκομειακό αλλά από τη κλινική που γέννησα μου δώσανε ένα τηλ. αντιπροσώπου της medela ο οποίος μου είπε ότι σαν νοσοκομειακό νοικιάζουν, και μάλιστα ακριβά, το symphony. θεωρείται νοσοκομειακό αυτό ή μπας και η κλινική έχει κάνει σύμβαση με τη medela?

 

Το symphony είναι νοσοκομειακό, από τα πιο ευρέως χρησιμοποιούμενα και πολύ καλό θήλαστρο. Το είχα στον πρώτο μου γιο και το ίδιο διάλεξα και στον δεύτερο.

 

Με την αποκλειστική άντληση δεν ξέρω τι γίνεται όμως μου φαίνεται φυσικό να παράγεις λιγότερο τώρα που έβαλες τις στερεές. Αν το κατάλαβα καλά, λες ότι παράγεις λιγότερο από όσο πίνει το παιδί σε μία μέρα;

 

Συμφωνώ με την vivien, η άντληση παράλληλα με τον θηλασμό είναι πολύ παραγωγική. Αν έχουν αλλάξει ι ορμόνες σου λόγω της περιόδου, δοκίμασε να πάρεις τριγωνέλλα (σε κάψουλες από το φαρμεκείο), εμένα με είχε βοηθήσει μία εποχή.

 

Το symphony είναι καλό, θα σε βοηθήσει.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Busybee γιατί να επηρεάζει το γεγονός ότι δίνω μόνο ένα γεύμα στερεή τροφή τη ποσότητα που βγάζω σε γαλα; Από τη στιγμή που βγάζω π.χ. 600 τη μέρα , το ότι η μπέμπα έβαλε ένα γεύμα θα έπρεπε απλά να περισσεύει λίγο γάλα παραπάνω, όχι να μου λείπει .

 

Ναι καλά κατάλαβες, νομίζω ότι το γάλα που πίνει η μικρή ημερησίως είναι περισσότερο από αυτό που παράγω.

 

Όσον αφορά την άντληση μαζί με θηλασμό το κακό είναι ότι τώρα πια έχει συνηθίσει και η μπέμπα και εγώ το μπιμπερό και δε νομίζω μετά από τόσο καιρό να μπορεί να ξαναθηλάσει απευθείας από το στήθος.

 

Όσον αφορά αυτό που λες με τις ορμόνες που μπορεί να έχουν αλλάξει λόγω της περιόδου, εννοείς για τη φάση που είναι η περίοδος ή εννοείς μόνιμα επειδή μου ξαναήρθε;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση θα σου έλεγα κι εγώ να νοικιάσεις το νοσοκομειακό θήλαστρο. Το symphony της medela είναι πολύ καλό, νοσοκομειακό είναι καλά σου είπαν. Το είχα νοικιάσει τους 2 πρώτους μήνες και έχει μεγάλη διαφορά από το swing που επίσης το έχω.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Busybee γιατί να επηρεάζει το γεγονός ότι δίνω μόνο ένα γεύμα στερεή τροφή τη ποσότητα που βγάζω σε γαλα; Από τη στιγμή που βγάζω π.χ. 600 τη μέρα , το ότι η μπέμπα έβαλε ένα γεύμα θα έπρεπε απλά να περισσεύει λίγο γάλα παραπάνω, όχι να μου λείπει .

 

Ναι καλά κατάλαβες, νομίζω ότι το γάλα που πίνει η μικρή ημερησίως είναι περισσότερο από αυτό που παράγω.

 

Όσον αφορά την άντληση μαζί με θηλασμό το κακό είναι ότι τώρα πια έχει συνηθίσει και η μπέμπα και εγώ το μπιμπερό και δε νομίζω μετά από τόσο καιρό να μπορεί να ξαναθηλάσει απευθείας από το στήθος.

 

Όσον αφορά αυτό που λες με τις ορμόνες που μπορεί να έχουν αλλάξει λόγω της περιόδου, εννοείς για τη φάση που είναι η περίοδος ή εννοείς μόνιμα επειδή μου ξαναήρθε;

Να σου πω καταρχήν ότι μου κάνει εντύπωση που τα κατάφερες τόσους μήνες αποκλειστικής άντλησης με το swing. Το swing, το είχαμε πει και σε άλλο θεματάκι που είχες ανοίξει, είναι για λίγα γεύματα την ημέρα και εφόσον θηλάζεις. Για αποκλειστική άντληση η πιο αξιόπιστη λύση είναι το νοσοκομειακό, όπως το symphony που σκέφτεσαι να νοικιάσεις. Όταν το μωρό μπει για τα καλά στις στερεές (γεύματα και σνακ), πιθανόν να μπορείς να γυρίσεις στο swing σου, αλλά μην περιμένεις να βγάζεις τις ποσότητες που έβγαζες.

Από την άλλη τώρα, από τη στιγμή που τα κατάφερες τόσο καλά και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα με την άντληση, είναι κάπως παράξενο που μειώθηκε η ποσότητα ξαφνικά, γι'αυτό σε ρώτησα για την περίοδο. Απ'ό,τι ξέρω η μείωση λόγω περιόδου είναι παροδική και όταν σου πρωτοέρθει, και κάθε φορά που έχεις περίοδο, οπότε δεν αποκλείεται σε λίγες μέρες να επανέλθει η παραγωγή. Σε κάθε περίπτωση νομίζω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι το ίδιο που θα έπρεπε να κάνει και μια μητέρα με πρόβλημα παραγωγής που θηλάζει, δηλ. να δίνεις πιο συχνά ερέθισμα στο στήθος, στην περίπτωσή σου να κάνεις συχνότερες και μεγαλύτερης σε διάρκεια αντλήσεις (πχ 15' σε κάθε στήθος). Για την τριγωνέλλα που είπε η busy δε γνωρίζω εκ πείρας, και άλλες μαμάδες πάντως αναφέρουν ότι βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά αυτό που λες με τις ορμόνες που μπορεί να έχουν αλλάξει λόγω της περιόδου, εννοείς για τη φάση που είναι η περίοδος ή εννοείς μόνιμα επειδή μου ξαναήρθε;

 

Εννοούσα μόνιμα επειδή αλλάζουν οι ορμονικές ισορροπίες. Ή μπορεί να υπάρχει κάτι παροδικό αυτή την εποχή για εσένα που να επηρεάζει την παραγωγή (κάποιο κρύωμα ίσως ή κούραση).

 

Πράγματι 600 δεν επαρκούν. Για όσες θηλάζουν από το στήθος, τέτοιες μειώσεις στην παραγωγή μπορεί να «διορθώνονται» αυτόματα, αφού το παιδί αναγκάζεται να παραμένει περισσότερη ώρα στο στήθος και στο τέλος καταφέρνει να ανεβάσει πάλι την παραγωγή. Για εσένα που έχεις το θήλαστρο κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει φυσικά και αυτόματα, οπότε εσύ θα πρέπει να αυξήσεις την συχνότητα και την διάρκεια των αντλήσεων.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Busybee γιατί να επηρεάζει το γεγονός ότι δίνω μόνο ένα γεύμα στερεή τροφή τη ποσότητα που βγάζω σε γαλα; Από τη στιγμή που βγάζω π.χ. 600 τη μέρα , το ότι η μπέμπα έβαλε ένα γεύμα θα έπρεπε απλά να περισσεύει λίγο γάλα παραπάνω, όχι να μου λείπει .

 

Ναι καλά κατάλαβες, νομίζω ότι το γάλα που πίνει η μικρή ημερησίως είναι περισσότερο από αυτό που παράγω.

 

Όσον αφορά την άντληση μαζί με θηλασμό το κακό είναι ότι τώρα πια έχει συνηθίσει και η μπέμπα και εγώ το μπιμπερό και δε νομίζω μετά από τόσο καιρό να μπορεί να ξαναθηλάσει απευθείας από το στήθος.

 

Όσον αφορά αυτό που λες με τις ορμόνες που μπορεί να έχουν αλλάξει λόγω της περιόδου, εννοείς για τη φάση που είναι η περίοδος ή εννοείς μόνιμα επειδή μου ξαναήρθε;

 

 

Αρχικά προτείνω τα εξής:

Νοσοκομειακό θηλαστρο διπλής άντλησης

Χάπια μαγιά μπυρας

Τοποθέτηση του μωρού στο στήθος οταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο σαν πιπιλα.

 

Κατα τα αλλα χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες, τα παντα!

Μετρήσεις βάρους μωρού, πάνες, λόγοι που οδήγησαν σε αντλησεις, τρόπος κι ωράρια άντλησης, απόδοση κτλ κτλ. Οτι περισσότερο μπορείς να γράψεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ όλες τις κοπέλες που κάνανε το κόπο να μου απαντήσουνε και ισως χρειαστώ τις ιδέες τους στο μέλλον αλλά προς το παρόν είχε δίκιο η κοπέλα που είπε για την περίοδο. ο ευτυχώς προσωρινώς λόγος που έπεσε η ποσότητα ήταν η περίοδος. Τώρα επανήλθα στα φυσιολογικά επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο ίδιο θέμα είχα αναφέρει στο παρελθόν για τη μείωση του γάλακτος και ότι τελικά μπορεί να ήταν λόγω περιόδου. Η περίοδος πέρασε αλλά το πρόβλημα δυστυχώς επανήλθε με αποτέλεσμα να δίνω αναγκαστικά ξένο γάλα πάνω από μια φορά τη μέρα. Νοίκιασα το νοσοκομειακό αλλά καμία διαφορά. 'Ισως τώρα που το νοίκιασα να είναι ήδη πλέον αργά για να κάνει δουλειά. Απλά βγάζω το γάλα γρηγορότερα από το άλλο medela που είχα. Nina-nana αυτά τα χάπια μαγιάς μπύρας που λες τα έχεις δοκιμάσει; κάνουν δουλειά;

Για τα άλλα που ρωτάς, η μπέμπα σήμερα είναι 8+ μηνών, 7+ κιλά , αντλώ γάλα πλέον 2-3 φορές τη μέρα λόγω εργασίας (1 το πρωί σίγουρα, ίσως 1 το μεσημέρι αν προλάβω και σίγουρα 1 το βράδυ) , μέχρι πριν λίγες μέρες έβγαζα 500 ml αλλά βλέπω ότι πέφτω κατακόρυφα. Χτες έβγαλα μόνο 300

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο θέμα είχα αναφέρει στο παρελθόν για τη μείωση του γάλακτος και ότι τελικά μπορεί να ήταν λόγω περιόδου. Η περίοδος πέρασε αλλά το πρόβλημα δυστυχώς επανήλθε με αποτέλεσμα να δίνω αναγκαστικά ξένο γάλα πάνω από μια φορά τη μέρα. Νοίκιασα το νοσοκομειακό αλλά καμία διαφορά. 'Ισως τώρα που το νοίκιασα να είναι ήδη πλέον αργά για να κάνει δουλειά. Απλά βγάζω το γάλα γρηγορότερα από το άλλο medela που είχα. Nina-nana αυτά τα χάπια μαγιάς μπύρας που λες τα έχεις δοκιμάσει; κάνουν δουλειά;

Για τα άλλα που ρωτάς, η μπέμπα σήμερα είναι 8+ μηνών, 7+ κιλά , αντλώ γάλα πλέον 2-3 φορές τη μέρα λόγω εργασίας (1 το πρωί σίγουρα, ίσως 1 το μεσημέρι αν προλάβω και σίγουρα 1 το βράδυ) , μέχρι πριν λίγες μέρες έβγαζα 500 ml αλλά βλέπω ότι πέφτω κατακόρυφα. Χτες έβγαλα μόνο 300

Θυμήθηκα την περίοδο που ψαχνόμουνα κι εγώ σχετικά με τις αντλήσεις, επειδή έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά.

Είχα βρει μεταξύ άλλων και το παρακάτω άρθρο:

http://www.thilasmos.com/o-magikos-arithmos/

Εξηγεί γενικά το πώς μπορείς να διαπιστώσεις πόσες αντλήσεις χρειάζεται να κάνεις για να διατηρήσεις μια σταθερή παραγωγή ή να την αυξήσεις.

Θα πρέπει να το δεις ως εξής, την περίοδο που ήσουνα σπίτι, πόσες φορές αντλούσες προκειμένου να καλύψεις την πείνα του μωρού αποκλειστικά με δικό σου γάλα? Πιθανόν να είναι λιγότερες τώρα που το μωρό που έχετε λογικά εισάγει και στερεές τροφές, σε κάθε περίπτωση όμως, δεν μπορεί να είναι 2 ή 3. Έκανες καλά που πήρες το νοσοκομειακό, κατά τη γνώμη μου όμως το νοσοκομειακό από μόνο του ή τα χάπια, δεν μπορούν να έχουν μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα αν δε δίνεις συχνότερα ερέθισμα στο στήθος. Πώς θα καταλάβει το σώμα σου ότι το μωρό δε θέλει μόνο 300ml αλλά 700 για παράδειγμα? Θεωρώ πως αν θέλεις να ελαττώσεις το συμπλήρωμα θα πρέπει και τη συχνότητα των αντλήσεων να αυξήσεις και τη διάρκεια. Ακόμα και αν δε δεις αποτέλεσμα τις πρώτες μέρες, φαντάζομαι πως αν επιμείνεις σίγουρα θα δεις μια βελτίωση. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να αντλείς στη δουλειά έστω 1 φορά, και σίγουρα περισσότερες φορές στο σπίτι, διότι η αποκλειστική άντληση είναι δύσκολη διαδικασία ειδικά για μια μητέρα που εργάζεται, μάλλον θα πρέπει να αποδεχθείς ότι για ένα διάστημα θα δίνεις και συμπλήρωμα...Μετά το έτος, αν θέλεις να συνεχίσεις να δίνεις μητρικό, είναι πιθανό να μη το χρειάζεστε το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα θηλάζω αποκλειστικά το 4 μηνών μωράκι μου.. από τον 2 έως τον 3ο μήνα πήρε 520 γραμμάρια και από τον 3ο έως τον 4 τώρα πήρε 550. Η παιδίατρος με πιέζει να δώσω συμπλήρωμα ο μικρός όμως δε δέχεται ούτε το δικό μου γάλα αντλημένο με μπιμπερο αργής ροής.. ντρέπομαι για τις άλλες μανούλες αλλά κοιμάται όλη νύχτα σερί πολύ σπάνια να με ξυπνήσει μετρημένες στο ένα χέρι οι φορές. Η ανησυχία μου είναι μήπως είναι λόγος για μείωση της παραγωγής μου; Η αλήθεια είναι ότι κοιμάμαι πολύ βαριά και αναρωτιέμαι μήπως προσπάθησε να με ξυπνήσει και δεν τα κατάφερε όποτε εγκατέλειψε της προσπάθεια; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πρώτο εξάμηνο πρέπει να παίρνει 500 γραμμάρια με ένα κιλό το μήνα, είσαι λίγο χαμηλά μεν αλλά μέσα στα όρια, οπότε δεν ξέρω αν θα έπρεπε να δώσεις συμπληρωμα, λίγο πολύ το λένε όλοι οι παιδίατροι , δηλ. Πιέζουν γ ξένο, νομίζω υπάρχει ουσιαστικός λόγος σε λιγότερες από τις μισές περιπτώσεις. Επίσης μετά το μήνα συνήθως λένε πως δεν χρειάζεται να το ξυπνάς τη νύχτα για τάισμα. Οπότε αντικειμενικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι λάθος ξ αν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Το μωρό γενικά είναι μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης; Δείχνει υγιές κ χορτατο; επίσης για παιδιά που δεν πιάνουν το μπιμπερο (για μένα δεν είναι κακό, στον μεγάλο μου γιο τρόμαξαμε να το κόψουμε) ξέρω πως τα ταιζουν με σύριγγα. Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό (που να είναι υπέρ του θηλασμού). Όσον αφορά αυτό που λες να προσπάθησε να σε ξυπνήσει νομίζω πως ένα μωρό που πεινάει πολύ μια δυο τρεις θα κάνει τόσο φασαρία που θα  τα καταφέρει να σε ξυπνήσει όσο βαριά και να κοιμάσαι. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Aphrodisia είπε:

Καλησπέρα θηλάζω αποκλειστικά το 4 μηνών μωράκι μου.. από τον 2 έως τον 3ο μήνα πήρε 520 γραμμάρια και από τον 3ο έως τον 4 τώρα πήρε 550. Η παιδίατρος με πιέζει να δώσω συμπλήρωμα ο μικρός όμως δε δέχεται ούτε το δικό μου γάλα αντλημένο με μπιμπερο αργής ροής.. ντρέπομαι για τις άλλες μανούλες αλλά κοιμάται όλη νύχτα σερί πολύ σπάνια να με ξυπνήσει μετρημένες στο ένα χέρι οι φορές. Η ανησυχία μου είναι μήπως είναι λόγος για μείωση της παραγωγής μου; Η αλήθεια είναι ότι κοιμάμαι πολύ βαριά και αναρωτιέμαι μήπως προσπάθησε να με ξυπνήσει και δεν τα κατάφερε όποτε εγκατέλειψε της προσπάθεια; 

Χρειάζεστε άλλο παιδίατρο για δεύτερη γνώμη. Αν το παιδί χρειάζεται παραπάνω γάλα, το λογικό θα ήταν να μπει ξυπνητηρι για θηλασμούς τη νύχτα, πριν γίνει κουβέντα καν για συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Aphrodisia είπε:

Καλησπέρα θηλάζω αποκλειστικά το 4 μηνών μωράκι μου.. από τον 2 έως τον 3ο μήνα πήρε 520 γραμμάρια και από τον 3ο έως τον 4 τώρα πήρε 550. Η παιδίατρος με πιέζει να δώσω συμπλήρωμα ο μικρός όμως δε δέχεται ούτε το δικό μου γάλα αντλημένο με μπιμπερο αργής ροής.. ντρέπομαι για τις άλλες μανούλες αλλά κοιμάται όλη νύχτα σερί πολύ σπάνια να με ξυπνήσει μετρημένες στο ένα χέρι οι φορές. Η ανησυχία μου είναι μήπως είναι λόγος για μείωση της παραγωγής μου; Η αλήθεια είναι ότι κοιμάμαι πολύ βαριά και αναρωτιέμαι μήπως προσπάθησε να με ξυπνήσει και δεν τα κατάφερε όποτε εγκατέλειψε της προσπάθεια; 

Το βαρος ακούγεται καλό, αν θέλεις γράψε όλες τις ζυγίσει σας

Πόσες ώρες κοιμαται σερι το βραδυ; 

Παίρνει πιπιλα; 

Πόσες πανες βρεχει το 24ωρο;κ πόσους θηλασμους κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Sunshine ούτε σύριγγα ούτε τίποτα δε δέχεται τσιρίζει!! Θηλαζουμε 7-8 φορές τη μέρα και μετα κοιμάται σερί 7-8 ωρες με ξυπνάει θηλάζει και ξανά κοιμάται άλλη μια η δυο ωρες.. η άποψη με το ξυπνητήρι μου φάνηκε καλή εχτές το βράδυ ξύπνησα να άντλησω γιατί σκέφτηκα έστω να μην αφήνω τα στήθη να πρήζονται και να πονούν και τελειώνοντας τον είδα να κουνιέται και τον πήρα γλυκά αγκαλια και τον θήλασα.. υπάρχει πρόβλημα αν το κάνω αυτό η θεωρείται ότι τον ξυπνάω και τον ταλαιπωρω; Αν πάρω μαγιά Μπύρας θα βοηθήσει; Συμφωνώ και με την δεύτερη γνώμη το σκέφτομαι σοβαρά.. η καμπύλη ανάπτυξης είναι η χαμηλότερη στο κόκκινο αλλά μέσα στο όριο.. 

Link to comment
Share on other sites

Βρέχει 6 πάνες την ημέρα και κενώσεις 1 την ημέρα τώρα τελευταία μέρα παρα μέρα και ανησυχώ λίγο.. 

γεννηθηκε 13/1 με βάρος 2720

στις 27/1 ήταν 3kg 

στις 13/2 ήταν 3,530

στις 12/3 ήταν 4200

στις 10/4 ήταν 4720 

και τώρα 10/5 5250

ψυχοκινητικα και ύψος μια χαρά ημαστε 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το δικό μου μωρό που είναι τεσσάρων μηνών τόσο πήρε, 550 γρ και τον δεύτερο προς τρίτο μήνα και τον τρίτο προς τέταρτο( τους δύο πρώτους μήνες έπαιρνε ένα κιλό το μήνα και γεννήθηκε 4200). Η παιδίατρος παρόλο που με έχει πει σε άσχετες περιπτώσεις για ξένο, αυτή την φορά δε με αγχωσε καθόλου, μου λέει ότι είναι φυσιολογικό και ότι δε γίνεται να βάζεις συνεχώς ένα κιλό το μήνα, έχει σκαμπανεβάσματα η ανάπτυξη αρκεί βέβαια να μην μιλάμε για το άλλο άκρο, να μη πάρει καθόλου ή πολύ λίγο. Αν θες πάρε και δεύτερη γνώμη, ίσως σε ένα παιδίατρο που είναι και σύμβουλος θηλασμού, μόνο και μόνο για να ξεαγχωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...