Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός τράχηλος, χοανοειδής, ακινησία 2ο τρίμηνο


Recommended Posts

Πάω δουλειά γιατί είναι γραφείου και κάθομαι. Μετά στο σπίτι τη βγάζω καναπέ, δεν κάνω δουλειές, δεν πολυπερπατάω, δεν σηκώνω βάρη, δεν ανεβοκατεβαίνω σκάλες για πλάκα, δεν κάνω σεξ. Όμως δεν είμαι τελείως ξάπλα, θα πάω πχ για καφέ, , θα βγω έξω από το σπίτι αν δεν χρειάζεται να περπατήσω πολύ. Γιατί ο τράχηλος μου είναι 31mm, σε νορμάλ επίπεδο τώρα. Ο εμβρυολόγος μου είχε πει πως αν φτάσει 20-25 mm θα κάτσω σκέτο ξάπλα κι αν φτάσει ακόμα λιγότερο θα πάμε για έκτακτη περίδεση. Οπότε φαντάζομαι πως θα πρέπει να είσαι ξάπλα. Τι σου έχει πει?

 

Το κακό με εμάς είναι πως όσο μεγαλώνει το μωρό είναι εύκολο από το βάρος του να πιεστεί ο τράχηλος και να κοντύνει κι άλλο. Δεν είναι πως όσο περνάει ο καιρός καλυτερεύει η κατάσταση. Το καλό όμως που μπορεί να μας συμβεί σε αντίθεση με τις δυσκολίες που περνάμε τώρα είναι πως μπορεί να γεννήσουμε πιο εύκολα φυσιολογικά. ;)

 

Και να είσαι αισιόδοξη, παίζει μεγάλο ρόλο σε όλα! Να προσέχεις κι όλα καλά θα πάνε! :)

Ο τράχηλος μπορεί να μεγαλώσει; Εμένα είπε όχι βάρος, όχι σεξ, να μην κουράζομαι αλλά όχι κ να ξαπλώνω! Να φανταστείς την ρώτησα μπορώ να πετάξω Κρήτη για βόλτα 3 ήμερο και μου πε ναι απλά να μην κουράζεσαι κ να πεινάεις πολυ νερό! Εγώ προσπαθώ να είμαι ξάπλα όσο μπορώ πάντως! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο τράχηλος μπορεί να μεγαλώσει; Εμένα είπε όχι βάρος, όχι σεξ, να μην κουράζομαι αλλά όχι κ να ξαπλώνω! Να φανταστείς την ρώτησα μπορώ να πετάξω Κρήτη για βόλτα 3 ήμερο και μου πε ναι απλά να μην κουράζεσαι κ να πεινάεις πολυ νερό! Εγώ προσπαθώ να είμαι ξάπλα όσο μπορώ πάντως! :wink:

 

Σε μένα μεγάλωσε από 25mm πήγε 31mm σταδιακά μέσα σε ένα μήνα. Από τότε έμεινε σταθερός. Ίσως αν μεγαλώνει να μεγαλώνει λίγο και σε ελάχιστες περιπτώσεις, ίσως στις περιπτώσεις που έχει κοντύνει τους πρώτους μήνες από κούραση. Δεν ξέρω!

 

Καλά κάνεις και είσαι όσο περισσότερο ξάπλα μπορείς, κι εγώ σίγουρα αυτό θα έκανα! Κι ο γυναικολόγος μου που είναι πιο χαλαρός σε σχέση με τον εμβρολόγο μου, μου είπε τις προάλλες να περπατάω κανα 20λεπτο 2-3 φορές την εβδομάδα. Θα ακούσω τον εμβρυολόγο και θα το αποφύγω προς το παρόν. Προτιμώ το better safe than sorry. Έχω προσαρμοστεί στα δεδομένα και περνάω όσο καλύτερα μπορώ, έχοντας καλή διάθεση. Θα κάνω ΤΙΣ περπατάδες μόλις γεννήσω, να χάσω και κανα κιλό! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μεγάλωσε από 25mm πήγε 31mm σταδιακά μέσα σε ένα μήνα. Από τότε έμεινε σταθερός. Ίσως αν μεγαλώνει να μεγαλώνει λίγο και σε ελάχιστες περιπτώσεις, ίσως στις περιπτώσεις που έχει κοντύνει τους πρώτους μήνες από κούραση. Δεν ξέρω!

 

Καλά κάνεις και είσαι όσο περισσότερο ξάπλα μπορείς, κι εγώ σίγουρα αυτό θα έκανα! Κι ο γυναικολόγος μου που είναι πιο χαλαρός σε σχέση με τον εμβρολόγο μου, μου είπε τις προάλλες να περπατάω κανα 20λεπτο 2-3 φορές την εβδομάδα. Θα ακούσω τον εμβρυολόγο και θα το αποφύγω προς το παρόν. Προτιμώ το better safe than sorry. Έχω προσαρμοστεί στα δεδομένα και περνάω όσο καλύτερα μπορώ, έχοντας καλή διάθεση. Θα κάνω ΤΙΣ περπατάδες μόλις γεννήσω, να χάσω και κανα κιλό! :mrgreen:

Και εγώ έτσι είμαι, καλύτερα να προστατευτώ. Αχ εύχομαι να μας πάνε όλα καλα! :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια ευχομαι ν πηγαν ολα καλα. Ειμαι 21 εβδ και με μολις 1,2χιλ τραχηλο σε χοανη. Περνω vasclor κ μαγνησιο κ εχω πληρη ακινησια. Απτην εμπειρια σας πως πηγατε;; εχω ελπιδες;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια χαρά, βρίσκομαι λίγο σε από γνώση και θέλω βοήθεια από οποία κοπέλα είχε παρόμοια εμπειρία. Έκανα β επιπέδου την Παρασκευή με δίδυμη κύηση τα μωρά είναι καλά αλλά το μήκος του τραχήλου μόνο 1,8cm που το κάνει εξαιρετική επικίνδυνο για πρόωρο τοκετό.

Ζω στην Αγγλία Κ τα έχω χαμενα με το nhs αφού είναι αρκετά απαθείς με ότι θέματα είχα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Πήρα την γυναικολόγο μου στην Ελλάδα κ μου είπε να μπω στο πρώτο αεροπλάνο να μου κάνει περιηδεση. Εντωμεταξύ δυο μέρες που ξέρω το πρόβλημα είναι ξάπλα με utrogestan. Από ότι διαβάζω πολλοί δεν συστήνουν περιηδεση σε δίδυμη κύηση προχωρημένη άλλοι λένε ότι είναι επικίνδυνο ακόμη κι να μπω στο αεροπλάνο να ταξιδέψω. Αλλά κ στο κρεβάτι που κάθομαι το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο.

Είχε κάποια παρόμοια έμπειρα σε προχωρημένη δίδυμη κύηση και πως το αντιμετώπισε ? Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια χαρά, βρίσκομαι λίγο σε από γνώση και θέλω βοήθεια από οποία κοπέλα είχε παρόμοια εμπειρία. Έκανα β επιπέδου την Παρασκευή με δίδυμη κύηση τα μωρά είναι καλά αλλά το μήκος του τραχήλου μόνο 1,8cm που το κάνει εξαιρετική επικίνδυνο για πρόωρο τοκετό.

Ζω στην Αγγλία Κ τα έχω χαμενα με το nhs αφού είναι αρκετά απαθείς με ότι θέματα είχα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Πήρα την γυναικολόγο μου στην Ελλάδα κ μου είπε να μπω στο πρώτο αεροπλάνο να μου κάνει περιηδεση. Εντωμεταξύ δυο μέρες που ξέρω το πρόβλημα είναι ξάπλα με utrogestan. Από ότι διαβάζω πολλοί δεν συστήνουν περιηδεση σε δίδυμη κύηση προχωρημένη άλλοι λένε ότι είναι επικίνδυνο ακόμη κι να μπω στο αεροπλάνο να ταξιδέψω. Αλλά κ στο κρεβάτι που κάθομαι το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο.

Είχε κάποια παρόμοια έμπειρα σε προχωρημένη δίδυμη κύηση και πως το αντιμετώπισε ? Ευχαριστώ πολυ

Νομίζω κ εγώ σε πολυδυμη δεν γίνεται...κάτι τέτοιο νομίζω μη πω ψέματα κιόλας είχα διαβάσει.εγώ είχα σε μόνη κύηση κοντό τράχηλο κ έμεινα κάτω από 17 ως 33εβδομαδες με υποθέτω ουτροτζεσταν.

Θα πρότεινα να πάρεις γνώμη κ από έναν ακόμα γιατρό

Εύχομαι να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου την ώρα τη σωστη

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κ εγώ σε πολυδυμη δεν γίνεται...κάτι τέτοιο νομίζω μη πω ψέματα κιόλας είχα διαβάσει.εγώ είχα σε μόνη κύηση κοντό τράχηλο κ έμεινα κάτω από 17 ως 33εβδομαδες με υποθέτω ουτροτζεσταν.

Θα πρότεινα να πάρεις γνώμη κ από έναν ακόμα γιατρό

Εύχομαι να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου την ώρα τη σωστη

 

Ευχαριστώ πολύ fine! Αν επαρκεί η ξάπλα και το υπόθετο θα κάτσω για οσο χρειάζεται εννοείται. Σήμερα πρωί πρωί είπα κ στην δουλειά να μην με ξανά περιμένουν κ πάλι καλά ο manager μου είναι άνθρωπος με κατανόηση. Αλλά ο Μεγάλος μου φόβος είναι μήπως η ξάπλα δεν επαρκεί ,το μνμ σου μου δίνει κουράγιο xx

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, βρίσκομαι λίγο σε από γνώση και θέλω βοήθεια από οποία κοπέλα είχε παρόμοια εμπειρία. Έκανα β επιπέδου την Παρασκευή με δίδυμη κύηση τα μωρά είναι καλά αλλά το μήκος του τραχήλου μόνο 1,8cm που το κάνει εξαιρετική επικίνδυνο για πρόωρο τοκετό.

Ζω στην Αγγλία Κ τα έχω χαμενα με το nhs αφού είναι αρκετά απαθείς με ότι θέματα είχα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Πήρα την γυναικολόγο μου στην Ελλάδα κ μου είπε να μπω στο πρώτο αεροπλάνο να μου κάνει περιηδεση. Εντωμεταξύ δυο μέρες που ξέρω το πρόβλημα είναι ξάπλα με utrogestan. Από ότι διαβάζω πολλοί δεν συστήνουν περιηδεση σε δίδυμη κύηση προχωρημένη άλλοι λένε ότι είναι επικίνδυνο ακόμη κι να μπω στο αεροπλάνο να ταξιδέψω. Αλλά κ στο κρεβάτι που κάθομαι το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο.

Είχε κάποια παρόμοια έμπειρα σε προχωρημένη δίδυμη κύηση και πως το αντιμετώπισε ? Ευχαριστώ πολυ

 

Καλημερα!! Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω απο αυτα που ξερω. Η αληθεια ειναι οτι μετα τις 20 εβδομαδες κυησης δε συστηνεται περιδεση, οχι γιατι εχεις διδυμα αλλα γιατι υπαρχει περιπτωση η βελονα που θα σου κανει τα ραμματα να τρυπησει το αμνιακο σακο. Γι αυτο οι πιο πολλοι την αποφευγουν την περιδεση. Εκτος και αν ο τραχηλος ειναι τοσο πολυ χαλια που ειναι σιγουρο οτι δε θα αντεξει, π.χ 1 εκατοστο, οποτε κανουν επειγουσα περιδεση με το ρισκο να χαθει η εγκυμοσυνη. Αυτο που σ5νηθως κανουν οι πιο πολλοι ειναι αυτο που κανεις κι εσυ. Πληρης ακινησια στο κρεβατι με προγεστερονη και μαγνησιο. Εγω ειμαι σημερα στις 28 εβδομαδες και στη β επιπεδου, οπως κι εσυ, στις 22 εβδομαδες ειχα τραχηλο 1.9 με χοανη κιολας ( σημαινει οτι ηταν και ανοιχτος ο μισος) και με συχνες συσπασεις. Ο γιατρος μου ειπε οτι τη φοβαται την περιδεση και θα επρεπε εγω να παρω ολη την ευθυνη αν αποφασισω να την κανω σε τοσο μεγαλη εβδομαδα. Και απο τοτε ειμαι στο κρεβατι με 2 utrogestan, vasclor αλοιφη καθε βραδυ κολπικα (προγεστερονη ειναι κι αυτη), 6 trofocard (μαγνησιο). Σηκωνομαι μονο για τουαλετα, ενα γρηγορο ντους καθε 2 μερες, ειμαι ολη την ημερα ξαπλωμενη στο πλαι, γιατι ετσι δεν πιεζεται ο τραχηλος και με παρακολουθει καθε περιπου 10 ημερες. Στο ιατρειο του πηγαινω ξαπλωμενη στο πισω καθισμα του αυτοκινητου, οποτε θα προτεινα αν κι εσυ ταξιδεψεις με αεροπλανο να εισαι ημιξαπλωτη αν γινεται. Στις 24 εβδομαδες σε υπερηχο ειδε ο γιατρος οτι ο τραχηλος πανω σε συσπαση πηγε 0.9, θορυβηθηκε και μου τοποθετησε πεσσο κολπικα. Ειναι μια συσκευη που χρησιμοποιουν οι μεγαλες γυναικες που εχουν προπτωση μητρας και κραταει τον τραχηλο ψηλα. Οποτε το κεφαλι του εμβρυου αντι να πιεζει τον τραχηλο πιεζει τη συσκευη αυτη, εγω ενα μωρο εχω αλλα αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Απο τοτε ο τραχηλος μου εχει θρεψει, πηγε σε 5 εβδομαδες 2.9 εκατοστα. Γι αυτο μην αγχωνεσαι, υπαρχουν λυσεις για ολα. Συζητησε με τους γιατρους σου αυτες τις εναλλακτικες καο ο,τι χρειαστεις εδω ειμαι. Καταλαβαινω απολυτα τι περνας. Δες και το θεμα σ αυτο το forum "καμια με χοανη τραχηλο;".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.περισυ τέτοια εποχή ζούσα την ίδια αγωνία με εσάς.ξέχασα να πω πως κ εγώ σχεδόν ξαπλωτη έτρωγα κιόλας...κ πως λάμβανα μαγνήσιο.

Κ πάλι καλές τελειομηνες εγκυμοσύνες κοπέλες μου

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω απο αυτα που ξερω. Η αληθεια ειναι οτι μετα τις 20 εβδομαδες κυησης δε συστηνεται περιδεση, οχι γιατι εχεις διδυμα αλλα γιατι υπαρχει περιπτωση η βελονα που θα σου κανει τα ραμματα να τρυπησει το αμνιακο σακο. Γι αυτο οι πιο πολλοι την αποφευγουν την περιδεση. Εκτος και αν ο τραχηλος ειναι τοσο πολυ χαλια που ειναι σιγουρο οτι δε θα αντεξει, π.χ 1 εκατοστο, οποτε κανουν επειγουσα περιδεση με το ρισκο να χαθει η εγκυμοσυνη. Αυτο που σ5νηθως κανουν οι πιο πολλοι ειναι αυτο που κανεις κι εσυ. Πληρης ακινησια στο κρεβατι με προγεστερονη και μαγνησιο. Εγω ειμαι σημερα στις 28 εβδομαδες και στη β επιπεδου, οπως κι εσυ, στις 22 εβδομαδες ειχα τραχηλο 1.9 με χοανη κιολας ( σημαινει οτι ηταν και ανοιχτος ο μισος) και με συχνες συσπασεις. Ο γιατρος μου ειπε οτι τη φοβαται την περιδεση και θα επρεπε εγω να παρω ολη την ευθυνη αν αποφασισω να την κανω σε τοσο μεγαλη εβδομαδα. Και απο τοτε ειμαι στο κρεβατι με 2 utrogestan, vasclor αλοιφη καθε βραδυ κολπικα (προγεστερονη ειναι κι αυτη), 6 trofocard (μαγνησιο). Σηκωνομαι μονο για τουαλετα, ενα γρηγορο ντους καθε 2 μερες, ειμαι ολη την ημερα ξαπλωμενη στο πλαι, γιατι ετσι δεν πιεζεται ο τραχηλος και με παρακολουθει καθε περιπου 10 ημερες. Στο ιατρειο του πηγαινω ξαπλωμενη στο πισω καθισμα του αυτοκινητου, οποτε θα προτεινα αν κι εσυ ταξιδεψεις με αεροπλανο να εισαι ημιξαπλωτη αν γινεται. Στις 24 εβδομαδες σε υπερηχο ειδε ο γιατρος οτι ο τραχηλος πανω σε συσπαση πηγε 0.9, θορυβηθηκε και μου τοποθετησε πεσσο κολπικα. Ειναι μια συσκευη που χρησιμοποιουν οι μεγαλες γυναικες που εχουν προπτωση μητρας και κραταει τον τραχηλο ψηλα. Οποτε το κεφαλι του εμβρυου αντι να πιεζει τον τραχηλο πιεζει τη συσκευη αυτη, εγω ενα μωρο εχω αλλα αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Απο τοτε ο τραχηλος μου εχει θρεψει, πηγε σε 5 εβδομαδες 2.9 εκατοστα. Γι αυτο μην αγχωνεσαι, υπαρχουν λυσεις για ολα. Συζητησε με τους γιατρους σου αυτες τις εναλλακτικες καο ο,τι χρειαστεις εδω ειμαι. Καταλαβαινω απολυτα τι περνας. Δες και το θεμα σ αυτο το forum "καμια με χοανη τραχηλο;".

 

Dormant Εχω ξανακούσει για τον πεσσο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το κάνουν εδώ θα ρωτήσω. Δεν μου είπαν κάτι για χοάνη αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το έλεγξαν. Αύριο μπαίνω 21 βδομάδα κ δεν ξέρω πως θα περάσει ο καιρός .Αυριο έχω ραντεβού με ιδιώτη γιατρό πανεπιστημιακό θεωρείται πολύ καλός σε αυτό τον τομέα για να δούμε τι θα μου πει ...εγώ ξάπλα την περισσότερη ώρα είμαι πλαγιά αλλά καμία φορά κ ανάσκελα αλλά δεν κάθομαι , βασικά γυρνώ ανάσκελα στον ύπνο μου γιατί πιάνομαι. Το άλλο τραγικό είναι ότι κρύωσα κ φτερνίζομαι κ τρανταζομαι κ φοβάμαι μην χειροτερεύω την κατάσταση ...τι να πω μακάρι να μου κάνουν κάτι να βελτιωθεί ο τράχηλος για να ηρεμήσω λίγο ...συσπάσεις δεν νιώθω ακόμα ,παιρνω δυο utrogestan κ δυο Μαγνησια την μέρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!! Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω απο αυτα που ξερω. Η αληθεια ειναι οτι μετα τις 20 εβδομαδες κυησης δε συστηνεται περιδεση, οχι γιατι εχεις διδυμα αλλα γιατι υπαρχει περιπτωση η βελονα που θα σου κανει τα ραμματα να τρυπησει το αμνιακο σακο. Γι αυτο οι πιο πολλοι την αποφευγουν την περιδεση. Εκτος και αν ο τραχηλος ειναι τοσο πολυ χαλια που ειναι σιγουρο οτι δε θα αντεξει, π.χ 1 εκατοστο, οποτε κανουν επειγουσα περιδεση με το ρισκο να χαθει η εγκυμοσυνη. Αυτο που σ5νηθως κανουν οι πιο πολλοι ειναι αυτο που κανεις κι εσυ. Πληρης ακινησια στο κρεβατι με προγεστερονη και μαγνησιο. Εγω ειμαι σημερα στις 28 εβδομαδες και στη β επιπεδου, οπως κι εσυ, στις 22 εβδομαδες ειχα τραχηλο 1.9 με χοανη κιολας ( σημαινει οτι ηταν και ανοιχτος ο μισος) και με συχνες συσπασεις. Ο γιατρος μου ειπε οτι τη φοβαται την περιδεση και θα επρεπε εγω να παρω ολη την ευθυνη αν αποφασισω να την κανω σε τοσο μεγαλη εβδομαδα. Και απο τοτε ειμαι στο κρεβατι με 2 utrogestan, vasclor αλοιφη καθε βραδυ κολπικα (προγεστερονη ειναι κι αυτη), 6 trofocard (μαγνησιο). Σηκωνομαι μονο για τουαλετα, ενα γρηγορο ντους καθε 2 μερες, ειμαι ολη την ημερα ξαπλωμενη στο πλαι, γιατι ετσι δεν πιεζεται ο τραχηλος και με παρακολουθει καθε περιπου 10 ημερες. Στο ιατρειο του πηγαινω ξαπλωμενη στο πισω καθισμα του αυτοκινητου, οποτε θα προτεινα αν κι εσυ ταξιδεψεις με αεροπλανο να εισαι ημιξαπλωτη αν γινεται. Στις 24 εβδομαδες σε υπερηχο ειδε ο γιατρος οτι ο τραχηλος πανω σε συσπαση πηγε 0.9, θορυβηθηκε και μου τοποθετησε πεσσο κολπικα. Ειναι μια συσκευη που χρησιμοποιουν οι μεγαλες γυναικες που εχουν προπτωση μητρας και κραταει τον τραχηλο ψηλα. Οποτε το κεφαλι του εμβρυου αντι να πιεζει τον τραχηλο πιεζει τη συσκευη αυτη, εγω ενα μωρο εχω αλλα αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Απο τοτε ο τραχηλος μου εχει θρεψει, πηγε σε 5 εβδομαδες 2.9 εκατοστα. Γι αυτο μην αγχωνεσαι, υπαρχουν λυσεις για ολα. Συζητησε με τους γιατρους σου αυτες τις εναλλακτικες καο ο,τι χρειαστεις εδω ειμαι. Καταλαβαινω απολυτα τι περνας. Δες και το θεμα σ αυτο το forum "καμια με χοανη τραχηλο;".

 

Dormam Εχω ξανακούσει για τον πεσσο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το κάνουν εδώ θα ρωτήσω. ΕΣυ πιστεύεις ότι λόγω πεσσου έθρεψε δηλαδή; Δεν μου είπαν κάτι για χοάνη αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το έλεγξαν. Εδώ να φανταστείς έκανα από μόνη μου υπέρηχο τραχήλου ιδιωτικά για κάποιο λόγο δεν το κοιτάνε!!Αύριο μπαίνω 21 βδομάδα κ δεν ξέρω πως θα περάσει ο καιρός .Αυριο έχω ραντεβού με ιδιώτη γιατρό πανεπιστημιακό θεωρείται πολύ καλός σε αυτό τον τομέα για να δούμε τι θα μου πει ...:confused:εγώ ξάπλα την περισσότερη ώρα είμαι πλαγιά αλλά καμία φορά κ ανάσκελα γιατί πιάνομαι.. αλλά δεν κάθομαι σχεδόν ξαπλώτη τρωω. Το άλλο τραγικό είναι ότι κρύωσα (μεσα στο σπιτι!!) κ φτερνίζομαι κ τρανταζομαι κ φοβάμαι μην χειροτερεύω την κατάσταση ...τι να πω μακάρι να μου κάνουν κάτι να βελτιωθεί ο τράχηλος για να ηρεμήσω λίγο ...συσπάσεις δεν νιώθω ακόμα ,παιρνω δυο utrogestan κ δυο Μαγνησια την μέρα θα ρωτήσω αν επαρκουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.. Μόλις μπήκα στην 23η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και ο τράχηλος μου είναι 3,3 εκατοστά.. Ο γιατρός στην Β επιπέδου μου είπε ότι είναι πολύ καλός αλλά η γιατρός μου λέει ότι θα έπρεπε να είναι περισσότερο και πρέπει να προσέχω πολύ και να ξεκουράζομαι αρκετά.. Μου αύξησε το μαγνήσιο από 2 χάπια την ημέρα σε 3.. Ποιά είναι η δική σας γνώμη?? Είναι η γιατρός μου πολύ φοβιτσιάρα ή όντως δεν είναι και πολύ καλό??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evaki93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Μόλις μπήκα στην 23η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και ο τράχηλος μου είναι 3,3 εκατοστά.. Ο γιατρός στην Β επιπέδου μου είπε ότι είναι πολύ καλός αλλά η γιατρός μου λέει ότι θα έπρεπε να είναι περισσότερο και πρέπει να προσέχω πολύ και να ξεκουράζομαι αρκετά.. Μου αύξησε το μαγνήσιο από 2 χάπια την ημέρα σε 3.. Ποιά είναι η δική σας γνώμη?? Είναι η γιατρός μου πολύ φοβιτσιάρα ή όντως δεν είναι και πολύ καλό??

Η μετρηση ηταν κολπικη η κοιλιακη? να ζητησεις κολπικη μετρηση ειναι πιο ακριβειας. το 3,3 παντως ειναι καλο κατω απο 3 ειναι υπο παρακολουθηση κ στο 2,5 θελει θεραπεια εμενα αυτο μου ειχαν πει. 

εκτος αν στη δικια σου περιπτωση συντρχουν κ αλλοι λογοι ανυσηχιας πχ συσπασεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Η μετρηση ηταν κολπικη η κοιλιακη? να ζητησεις κολπικη μετρηση ειναι πιο ακριβειας. το 3,3 παντως ειναι καλο κατω απο 3 ειναι υπο παρακολουθηση κ στο 2,5 θελει θεραπεια εμενα αυτο μου ειχαν πει. 

εκτος αν στη δικια σου περιπτωση συντρχουν κ αλλοι λογοι ανυσηχιας πχ συσπασεις.

Η μέτρηση ήταν κολπική.. Δεν έχω συσπάσεις ή κάτι άλλο.. Με είχε μετρήσει πρώτη φορά η γιατρός μου την 17η βδομάδα και είχα 3,3 πάλι.. Δεν είναι ότι κατέβηκε απότομα δηλαδή η κάτι τέτοιο, αλλά απο τότε ανησυχούσε και μου έβαλε και δεύτερο μαγνήσιο την ημέρα και μου πε να προσέχω και τώρα πάλι τα ίδια.. Θεωρώ ότι είναι υπερβολική και με άγχωσε τζάμπα.. Άσε που δεν με έχει αφήσει απο την αρχή της εγκυμοσύνης να έχω επαφές γιατί φοβόταν για τιμήν θέση του πλακούντα.. Και εν τέλει όλα είναι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, evaki93 είπε:

Η μέτρηση ήταν κολπική.. Δεν έχω συσπάσεις ή κάτι άλλο.. Με είχε μετρήσει πρώτη φορά η γιατρός μου την 17η βδομάδα και είχα 3,3 πάλι.. Δεν είναι ότι κατέβηκε απότομα δηλαδή η κάτι τέτοιο, αλλά απο τότε ανησυχούσε και μου έβαλε και δεύτερο μαγνήσιο την ημέρα και μου πε να προσέχω και τώρα πάλι τα ίδια.. Θεωρώ ότι είναι υπερβολική και με άγχωσε τζάμπα.. Άσε που δεν με έχει αφήσει απο την αρχή της εγκυμοσύνης να έχω επαφές γιατί φοβόταν για τιμήν θέση του πλακούντα.. Και εν τέλει όλα είναι μια χαρά..

καλο ειναι να εισαι προσεκτικη ετσι κ αλλιως αλλα χωρις να ανχωνεσε.μια εγκυμοσυνη κρυβει πολλες ασχημες εκπληξεις εκει που δεν το περιμενεις δεν πρεπει να χαλαρωνεις  αλλα οχι κ να ανχωνεσε. ολα θελουν μετρο ισως η γιατρος σου κατι βλεπει κ θελει να σε συγκρατησει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!! αν θυμαμαι καλα και εμενα ο τραχηλος μου στην β επιπεδου ηταν 3,4 εκατοστα!!δεν μου ειχε πει οτι ειναι κακο!για την ακριβεια δεν το σχολιασε καν ουτε ο γιατροσ μου ουτε ο γιατροσ που μου εκανε την εξεταση!!βεβαια επερνα παραπανω μαγνησιο λογω του οτι  στον 4ο μηνα ειχα συσπασεις αι μειωθηκαν!!με το καλο σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2018 at 3:24 ΜΜ, evaki93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Μόλις μπήκα στην 23η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και ο τράχηλος μου είναι 3,3 εκατοστά.. Ο γιατρός στην Β επιπέδου μου είπε ότι είναι πολύ καλός αλλά η γιατρός μου λέει ότι θα έπρεπε να είναι περισσότερο και πρέπει να προσέχω πολύ και να ξεκουράζομαι αρκετά.. Μου αύξησε το μαγνήσιο από 2 χάπια την ημέρα σε 3.. Ποιά είναι η δική σας γνώμη?? Είναι η γιατρός μου πολύ φοβιτσιάρα ή όντως δεν είναι και πολύ καλό??

Δωσε βαση στα λεγομενα του γιατρου που σου εκανε την Β επιπεδου. Ειναι πιο εξειδικευμενοι και προσωπικα θα ρωτουσα την γιατρο μου για ποιο λογο μου αυξανει το μαγνησιο αφου ο γιατρος ειπε οτι βρισκεται σε φυσιολογικες τιμες. Μην σου πω θα ξαναπηγαινα στον γιατρο να μου πει λεπτομερειες και την αποψη του για την αυξηση μαγνησιου.

 
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. Θα πάω ξανά σε δύο εβδομάδες για υπέρηχο οπότε θα ξαναδούμε και τον τράχηλο.. Θα την ρωτήσω τότε για ποιον λόγο όλο αυτό το άγχος που μου προκάλεσε.. Γενικά από εμπειρίες και άλλων γυναικών καθησυχαστικά λιγάκι αλλά θα συνεχίσω να προσέχω και να μην πολύ κουράζομαι όπως μου είπε γιατί ποτέ δεν ξέρεις.. Ευτυχώς δεν δουλεύω οπότε ειμαι σπίτι έτσι κι αλλιώς και δεν κάνω πολλά.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Ξεκίνησα να γραφω Εδω σημερα γιατι ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα Εγκυμοσύνης και πριν απο λίγες μερες στην Β επιπέδου μου βρήκε ο γιατρός ότι έχω ανεπάρκεια τραχήλου με 21mm. Μετά απο συζήτηση αποφασίσαμε με τον γυναικολόγο μου να με παρακολουθεί συχνά κ να παίρνω υποθετα κ μαγνήσιο κ να είμαι μονίμως ξαπλωμένη κ να αποφύγουμε προς το παρον την περιδεση .. θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κ εσείς κάποια παρόμοια εμπειρία καθώς επίσης κ αν ξέρετε κατι για τον πεσσό .

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2020 at 1:27 ΠΜ, Μαριτα1986 είπε:

Καλησπέρα σας! Ξεκίνησα να γραφω Εδω σημερα γιατι ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα Εγκυμοσύνης και πριν απο λίγες μερες στην Β επιπέδου μου βρήκε ο γιατρός ότι έχω ανεπάρκεια τραχήλου με 21mm. Μετά απο συζήτηση αποφασίσαμε με τον γυναικολόγο μου να με παρακολουθεί συχνά κ να παίρνω υποθετα κ μαγνήσιο κ να είμαι μονίμως ξαπλωμένη κ να αποφύγουμε προς το παρον την περιδεση .. θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κ εσείς κάποια παρόμοια εμπειρία καθώς επίσης κ αν ξέρετε κατι για τον πεσσό .

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μια όμοιο παθουσα. Μετρήσαμε τον τράχηλο στη β επιπέδου και ήταν κοντά στα 20mm. Με βασκλορ και ουτροτζεσταν μετά από δύο βδομάδες τον μετρήσαμε 24mm. Δεν ξέρω αν μεγαλώνει ή παίζει η τιμή του. Ο γιατρός μου είπε με αγωγή θα προχωρήσουμε. Είμαι στην 25 βδομάδα. Πηγαίνω τακτικά και με βλεπει.για πεσσο να σου πω δεν γνωρίζω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έρθει η στιγμή να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας :)

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2018 at 6:51 ΜΜ, evaki93 είπε:

Η μέτρηση ήταν κολπική.. Δεν έχω συσπάσεις ή κάτι άλλο.. Με είχε μετρήσει πρώτη φορά η γιατρός μου την 17η βδομάδα και είχα 3,3 πάλι.. Δεν είναι ότι κατέβηκε απότομα δηλαδή η κάτι τέτοιο, αλλά απο τότε ανησυχούσε και μου έβαλε και δεύτερο μαγνήσιο την ημέρα και μου πε να προσέχω και τώρα πάλι τα ίδια.. Θεωρώ ότι είναι υπερβολική και με άγχωσε τζάμπα.. Άσε που δεν με έχει αφήσει απο την αρχή της εγκυμοσύνης να έχω επαφές γιατί φοβόταν για τιμήν θέση του πλακούντα.. Και εν τέλει όλα είναι μια χαρά..

Η γιατρος σου ειναι φοβητσιαρα. Εμενα 3.2 μου ειπαν πολυ καλο μηκος, και επειδη μπαινοβγαινω στα νοσοκομεια κανεις ποτε δεν εχει πει το αντιθετο. Τοσο ειχα κ στην πρωτη εγκυμοσυνη. Επειδη εχω ρωτησει παρα πολλες κοπελες , ειλικρινα οι περισσοτερες αναφερουν νουμερα απο 3 εως 3.5 αντε 4

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2020 at 8:07 ΜΜ, Elinnaa είπε:

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μια όμοιο παθουσα. Μετρήσαμε τον τράχηλο στη β επιπέδου και ήταν κοντά στα 20mm. Με βασκλορ και ουτροτζεσταν μετά από δύο βδομάδες τον μετρήσαμε 24mm. Δεν ξέρω αν μεγαλώνει ή παίζει η τιμή του. Ο γιατρός μου είπε με αγωγή θα προχωρήσουμε. Είμαι στην 25 βδομάδα. Πηγαίνω τακτικά και με βλεπει.για πεσσο να σου πω δεν γνωρίζω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έρθει η στιγμή να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας :)

Σε Ευχαριστω πολύ Elinnaa! Τελικά και εγώ μέχρι στιγμής είμαι με αγωγή και φαίνεται να ειναι σταθερη η κατάσταση καθώς με παρακολουθεί κάθε εβδομάδα ο γιατρός . Σημερα μπήκα και εγώ στην 25 εβδομάδα ! Μου είπε ο πρώτος στόχος για να πάρουμε μια ανάσα ειναι η 28 εβδομάδα .. Μακάρι να πάνε όλα καλα και στις 2 μας και να έρθουν τα μωράκια μας υγιέστατα .. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Μαριτα1986 είπε:

Σε Ευχαριστω πολύ Elinnaa! Τελικά και εγώ μέχρι στιγμής είμαι με αγωγή και φαίνεται να ειναι σταθερη η κατάσταση καθώς με παρακολουθεί κάθε εβδομάδα ο γιατρός . Σημερα μπήκα και εγώ στην 25 εβδομάδα ! Μου είπε ο πρώτος στόχος για να πάρουμε μια ανάσα ειναι η 28 εβδομάδα .. Μακάρι να πάνε όλα καλα και στις 2 μας και να έρθουν τα μωράκια μας υγιέστατα .. 

Καλημέρα! Να σου πω κι εγώ περιμένω την 28 πως και πως! Χαχα μετράω τις μέρες προσπαθώντας να ειμαι ήρεμη. Απ' ότι διαβάζω είναι πολλές οι κοπέλες με ανάλογο θέμα οπότε παίρνω δύναμη και συνεχίζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας. Είμαι στην 20η εβδομάδα και στην 17η εβδομαδα έκανα περίδεση τραχήλου. Παίρνω κάθε βράδυ κολπικά utrogestan.Eδω και 3 μέρες παρατήρησα ότι εκτώς από τα άσπρα κομμάτια που βγάζω από τα υπολλείματα του utrogestan,το εσώρουχο μου γίνεται μούσκεμα, σαν να έχει βραχεί με νερό(συμβαίνει κυρίως το πρωί).Σας έχεις συμβεί αυτο; Είναι λόγω των utrogestan; Φοβάμαι για αμνιακό υγρό

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2021 at 9:53 ΜΜ, Peny1 είπε:

Καλησπέρα σας. Είμαι στην 20η εβδομάδα και στην 17η εβδομαδα έκανα περίδεση τραχήλου. Παίρνω κάθε βράδυ κολπικά utrogestan.Eδω και 3 μέρες παρατήρησα ότι εκτώς από τα άσπρα κομμάτια που βγάζω από τα υπολλείματα του utrogestan,το εσώρουχο μου γίνεται μούσκεμα, σαν να έχει βραχεί με νερό(συμβαίνει κυρίως το πρωί).Σας έχεις συμβεί αυτο; Είναι λόγω των utrogestan; Φοβάμαι για αμνιακό υγρό

Ναι και εγώ που περνώ το μεσημέρι κολπικά utro και το βράδυ κρέμα vasclor (επίσης προγεστερόνη) το πρωί είμαι μουσκεμααα είναι φυσιολογικό...αν πάντως ακόμα ανησυχείς πάνε στο γιατρό που σε παρακολουθεί να σου κάνει ένα τεστ ηλιοτροπίου(τεστ αμνιακων) να σου φύγει το αγχος

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...