Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι στρογγυλού συνδέσμου - χαμηλα στην κοιλιά


Recommended Posts

Είχατε - έχετε καθόλου έντονους πόνους χαμηλα δεξιά ή αριστερά όταν αλλαζετε πλευρό ή σήκωνε σε απο καθιστά θέση? είμαι στη 17 βδομαδα και έχω απο την Παρασκευή έναν οξύ πόνο (όχι συνέχεια αλλα συχνά) στο ύψος της σκωληκοειδιτιδας (την οποία ευτυχώς έχω βγάλει αλλιώς θα είχα τρομάξει πολυ). Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν εντερικό, μετα τρομαξα, σήμερα με ειδε η παθολογος του μαιευτήριο μου και είπε ότι είναι μαλλον σπασμός μυικος. Θα κάνω αύριο και υπέρηχο στο γυναικολόγο μου. Το μωράκι είναι μια χαρα.

Το θέμα είναι όμως ότι διάβασα τυχαία τωρα σε 2-3 sites ότι αυτη τη βδομάδα μπορει κανεις να νιώθει οξύ δυνατό πόνο τριγύρω απο τη γραμμή του μπικίνι κι ότι οφείλεται στο στρετς του round ligament -στρογγυλού χονδρου- καθως επεκτείνεται η μήτρα.

Το είχε καμία αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα, εγω ειμαι στην 24η εβδομαδα και εχω εντονους πονους χαμηλα αριστερα & δεξια οταν σηκωνομαι , οταν γυριζω πλευρο ,οταν περπαταω καποιες φορες και γενικα με πιανει.. πιστευω πως ειναι οι συνδεσμοι που "καταπιεζονται" μαζι με ολον τον εσωτερικο μας κοσμο.. υπομονη. Νομιζω πως τωρα αρχιζουν τα πιο δυσκολα. ;)

bunbunard20121020_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι αρκετά συχνό και ενοχλητικό μέσα στην μέρα απο την Παρασκευή. Δυστυχώς, στον υπέροχο σήμερα φάνηκε ότι δεν ήταν οι τενοντες κλπ αλλά ότι η δεξιά ωοθήκη έχει ανεβεί πάνω απο τη μήτρα και έχει συστραφει κιόλας, λόγω της πίεσης απο τη μήτρα που μεγαλώνει!!! Αμάν πια!!! Σε αυτη την εγκυμοσυνη έπαθα διαβήτη (ενώ είμαι πολυ λεπτή) απο την 7 η βδομάδα, αποκόλληση λίγο αργότερα και τώρα που πέρασε έπαθα αυτο!! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα! Είπε ο γιατρός ότι στην καλη περίπτωση, αν κοιμάμαι στο άλλο πλευρό, θα ανοίξει χώρος και θα ξαναπάρει στη θέση της απο μόνη της, αλλιώς στην πολυ κακή περίπτωση μπορει να χρειαστεί χειρουργείο. Θα μου στρίψει πια με όλες τις μαζεμένα γκαντεμιες!! Δ μπορούσε να είναι κάτι απλό?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διανυω την 24 εβδομάδα και έχω κ εγω το ίδιο προβλημα 3-4 εβδομάδες.μιλας για τον πόνο που ξεκινάει απο πολυ χαμηλά και μοιάζει με τσιμπια;σαν να σε τραβάει κάτι τον μυ;εγω αυτο έχω...πιστεύω είναι λόγω των αλλαγών της μήτρας Εμένα μου είπε η γιΑτρος μου οτι είναι φυσιολογικής πονος αν τον αντεχεις και αν είναι είναιαπλα σαν ενόχληση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lydias12 ypomoni kai relax.Epidi kai egw to eixa pathei kai ektos apo ayto eixa pathei kai anadiplosi tis mitras se ena shmeio ( utirine ridge spania simvenei )tha se voithisi an koimase apo thn allh pleyra na deis pou tha soy perasei se merikes meres.Mono thetiki skepsi se parakalw kai mhn agxonese neyriazeis giati agxoneis kai to mwro sou kai den einai kalo...akouse me :D

Link to comment
Share on other sites

@jamzoe: όντως, αυτο που περιγράφεις μοιάζειε τους πόνους συνδέσμων. Δυστυχώς εμένα δεν ήταν απλα αυτο τελικα

@markella35: ναι, κι εμένα μου είπε ο γιατρός να κοιμάμαι αποκλειστικά στο άλλο πλευρό και το κάνω δυο εβδομάδες τωρα. Ακόμα δεν έχει κατέβει η ωοθηκη αλλά τουλάχιστον ξεπρηστηκε λιγάκι. Ελπιδοφόρο που μου λες ότι σου πέρασε σε λίγες μέρες, ελπίζω κι εμένα απλα να περάσει χωρίς να χρειαστει τελικα χειρουργείο :-)

Το άλλο το περίεργο που ανέφερες σου έχει περάσει τώρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας. Ειμαι στη 18 εβδομαδα και σημερα ενιωσα ενα εντονο πονο χαμηλα δεξια που δεν περνουσε. Οταν καθομουν ενιωθα πιο καλα αλλα σχεδον δεν μπορουσα να περπατησω. Τελικα πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι συσπασεις στη μητρα αλλα εκανα και μια αιματολογικη για να δουμε τα λευκα μου σε περιπτωση σκωληκοειδητιδας. Μου ειπε να ξεκουραστω και μου εδωσε χαπια για τις συσπασεις. Ο πονος ομως δεν εφυγε εντελως. Ειχε καποια παρομοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...