Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...


myrto

Recommended Posts

Ό,τι μπορώ καλύτερο θα ήθελα να κάνω...βέβαια έχω στο μυαλό μου και ότι μπορεί να μην τα καταφέρω γιατί ξέρω πολλές γνωστές που δεν τα κατάφεραν - άλλη δεν είχε αρκετό γάλα, άλλη σταμάτησε μετά από σύσταση του παιδίατρου λόγω αναγωγών του μωρού, άλλη δεν έπιασε το μωρό ποτέ τη θηλή,άλλη έπαθε κατάθλιψη...εγώ έχω στο μυαλό μου να προσπαθήσω...χωρίς να με πιάσει τρέλα...αλλά αν τελικά τα καταφέρω κρίμα θα είναι να το κόψω νωρίς...τι να κάνω όμως; η δουλειά είναι δική μου και είμαι εντελώς μόνη...γι' αυτό δε μπορώ να κάνω καθόλου διάλειμμα...και έχει να κάνει με παιδάκια και φοβάμαι να τα αφήσω μόνα στην τάξη...γι' αυτό δεν πάω ούτε τουαλέτα...τέλος πάντων...θα δούμε...δε θα μπορούσα λετε να έχω κάνει μια καβάτζα από όσο καιρό θα κάθομαι ώστε να έχει το μωράκι όταν λείπω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ό,τι μπορώ καλύτερο θα ήθελα να κάνω...βέβαια έχω στο μυαλό μου και ότι μπορεί να μην τα καταφέρω γιατί ξέρω πολλές γνωστές που δεν τα κατάφεραν - άλλη δεν είχε αρκετό γάλα, άλλη σταμάτησε μετά από σύσταση του παιδίατρου λόγω αναγωγών του μωρού, άλλη δεν έπιασε το μωρό ποτέ τη θηλή,άλλη έπαθε κατάθλιψη...εγώ έχω στο μυαλό μου να προσπαθήσω...χωρίς να με πιάσει τρέλα...αλλά αν τελικά τα καταφέρω κρίμα θα είναι να το κόψω νωρίς...τι να κάνω όμως; η δουλειά είναι δική μου και είμαι εντελώς μόνη...γι' αυτό δε μπορώ να κάνω καθόλου διάλειμμα...και έχει να κάνει με παιδάκια και φοβάμαι να τα αφήσω μόνα στην τάξη...γι' αυτό δεν πάω ούτε τουαλέτα...τέλος πάντων...θα δούμε...δε θα μπορούσα λετε να έχω κάνει μια καβάτζα από όσο καιρό θα κάθομαι ώστε να έχει το μωράκι όταν λείπω;

 

Αν θελήσεις κι ενημερωθείς έχοντας υποστήριξη θα τα καταφέρεις!

 

Μπορεις να κανεις τράπεζα γάλακτος (να αποθηκευεις δλδ γάλα στην κατάψυξη) όσο είσαι σπίτι με το μωρό. Όταν πας στη δουλειά μπορείς να κανεις αντλήσεις στο σπίτι για την άλλη μέρα έχοντας και το back up της κατάψυξης.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας.

Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών. Μέχρι τον 6ο μήνα θήλαζε αποκλειστικά (εκτός από τις πρώτες 10 μέρες της ζωής του που πήρε και συμπλήρωμα λόγο πολύ υψηλού ίκτερου). Στον 6ο μήνα εισάγαμε στερεές και συνεχίσαμε κανονικά και τον θηλασμό χωρίς ξένο γάλα.

Επίσης από τον 6ο μήνα έχω επιστρέψει και στη δουλειά. Δουλεύω πάνω από 8ωρο (συνήθως 10ωρο) και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να κάνω άντληση στη δουλειά. Επίσης κάνω μία άντληση την ημέρα, όταν επιστρέψω σπίτι το απόγευμα.

 

Τώρα το πρόγραμμά μας είναι ως εξής:

10.30 Φρουτόκρεμα περίπου 200ml

13.30 Φαγητό περίπου 200ml

16.30 Γάλα δικό μου περίπου 110ml (όσο έχω καταφέρει να αντλήσω) και αν πεινάει και άλλο λίγο φρούτο

20.00 Γιαούρτι

21.30 θηλασμός

23.00 Ξυπνάει και θηλάζει, και από εκεί και πέρα ξυπνάει άλλες 2-4 φορές τη νύχτα και θηλάζει. Τελευταίος θηλασμός στις 8 το πρωί.

 

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και μία εβδομάδα έχει πάψει να πρήζεται το στήθος μου και είναι εμφανές ότι έχει μειωθεί το γάλα μου. Ο μικρός αλλάζει συνεχώς στήθος και φαίνεται ότι "ζορίζεται" για να ρουφήξει. Επίσης δυσκολεύομαι στην άντληση για να βγάλω επαρκή ποσότητα.

Από πλευράς ανάπτυξης του παιδιού δεν έχουμε κάποιο θέμα - από τη γέννησή του έως και τώρα είναι στις 97% καμπύλες. Επίσης τρώει πολύ καλά όλες τις στερεές.

 

Μπορώ / πρέπει να κάνω κάτι για το θέμα της ποσότητας του γάλατος μου; Οδηγούμαι σε αποθηλασμό; Ιδανικά θα ήθελα να καταφέρω να θηλάσω τουλάχιστον μέχρι το χρόνο, γι'αυτό και θέλω να βρω μια λύση τώρα, πριν μειωθεί και άλλο το γάλα και χάσει το ενδιαφέρον του το παιδι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μειώνεται το γάλα επειδή μένει το στήθος σου 12 ώρες χωρίς ερέθισμα. Μήπως να πήγαινες τουαλέτα στη δουλειά και να έβγαζες λίγο με το χέρι και να το πέταγες;;; Δεν ξέρω αν σου δίνω σωστή οδηγία, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μειώνεται το γάλα επειδή μένει το στήθος σου 12 ώρες χωρίς ερέθισμα. Μήπως να πήγαινες τουαλέτα στη δουλειά και να έβγαζες λίγο με το χέρι και να το πέταγες;;; Δεν ξέρω αν σου δίνω σωστή οδηγία, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το σαββατοκύριακο θηλάσαμε πολύ και νιώθω κάπως πιο πρησμένο το στήθος μου τώρα είναι η αλήθεια.

Αυτο με την τουαλέτα δεν το βλέπω δυστυχώς να δουλεύει, εν μέρει γιατί έχουμε 2 γυναικείες τουαλέτες για 80 γυναίκες και όπως καταλαβαίνεις έχει πάντα ουρά, οπότε θεωρώ γαϊδουριά να κλείνομαι μέσα για να βγάζω γάλα.

 

Γνωρίζει καμία αν έχει νόημα να πάρω μαγιά μπύρας; ή κάτι αντίστοιχο που να αυξάνει το γάλα; ή θα μπλέξω χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας.

Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών. Μέχρι τον 6ο μήνα θήλαζε αποκλειστικά (εκτός από τις πρώτες 10 μέρες της ζωής του που πήρε και συμπλήρωμα λόγο πολύ υψηλού ίκτερου). Στον 6ο μήνα εισάγαμε στερεές και συνεχίσαμε κανονικά και τον θηλασμό χωρίς ξένο γάλα.

Επίσης από τον 6ο μήνα έχω επιστρέψει και στη δουλειά. Δουλεύω πάνω από 8ωρο (συνήθως 10ωρο) και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να κάνω άντληση στη δουλειά. Επίσης κάνω μία άντληση την ημέρα, όταν επιστρέψω σπίτι το απόγευμα.

 

Τώρα το πρόγραμμά μας είναι ως εξής:

10.30 Φρουτόκρεμα περίπου 200ml

13.30 Φαγητό περίπου 200ml

16.30 Γάλα δικό μου περίπου 110ml (όσο έχω καταφέρει να αντλήσω) και αν πεινάει και άλλο λίγο φρούτο

20.00 Γιαούρτι

21.30 θηλασμός

23.00 Ξυπνάει και θηλάζει, και από εκεί και πέρα ξυπνάει άλλες 2-4 φορές τη νύχτα και θηλάζει. Τελευταίος θηλασμός στις 8 το πρωί.

 

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και μία εβδομάδα έχει πάψει να πρήζεται το στήθος μου και είναι εμφανές ότι έχει μειωθεί το γάλα μου. Ο μικρός αλλάζει συνεχώς στήθος και φαίνεται ότι "ζορίζεται" για να ρουφήξει. Επίσης δυσκολεύομαι στην άντληση για να βγάλω επαρκή ποσότητα.

Από πλευράς ανάπτυξης του παιδιού δεν έχουμε κάποιο θέμα - από τη γέννησή του έως και τώρα είναι στις 97% καμπύλες. Επίσης τρώει πολύ καλά όλες τις στερεές.

 

Μπορώ / πρέπει να κάνω κάτι για το θέμα της ποσότητας του γάλατος μου; Οδηγούμαι σε αποθηλασμό; Ιδανικά θα ήθελα να καταφέρω να θηλάσω τουλάχιστον μέχρι το χρόνο, γι'αυτό και θέλω να βρω μια λύση τώρα, πριν μειωθεί και άλλο το γάλα και χάσει το ενδιαφέρον του το παιδι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

Γεια σου! Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα πραγματικά! Και μωρό 9 μηνών δεν έχω ακούσει ποτέ να χάνει το ενδιαφέρον του για τον θηλασμό. Ειδικά αφού θηλάζεις και 4 φορές μες στην νύχτα, δύσκολο να σου κοπεί το γάλα. Σου έχει έρθει η περίοδος? Μήπως ήσουν αδιάθετη όταν ο μικρός άλλαζε συνεχώς στήθος? Μπορεί να ήταν και τυχαίο.

Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα στο φαγητό, με την διαφορά ότι δεν αντλώ αλλά γυρίζω από την δουλειά στις 16.00 και προσπαθώ να θηλάσω.. αλλά η μπέμπα δεν θέλει με τίποτα, προτιμάει αλεσμένο φαγητό κατά τις 18.00! Να ξέρεις ότι ουτως ή άλλως θα οδηγηθείτε σιγά-σιγά στο να θηλάζει πρωί-βράδυ, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αποθηλασμό. Εδικά αφού θηλάζεις και μες στην νύχτα! Εγώ με αυτό το πρόγραμμα και πρωί-βράδυ-νυχτα θήλασα το πρώτο μου σχεδόν μέχρι τα 2. Και αποθήλασα επειδή εγώ το επιδίωξα, όχι επειδή μου κόπηκε το γάλα. Μην αγχώνεσαι. Να σου ζήσει!

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα πραγματικά! Και μωρό 9 μηνών δεν έχω ακούσει ποτέ να χάνει το ενδιαφέρον του για τον θηλασμό. Ειδικά αφού θηλάζεις και 4 φορές μες στην νύχτα, δύσκολο να σου κοπεί το γάλα. Σου έχει έρθει η περίοδος? Μήπως ήσουν αδιάθετη όταν ο μικρός άλλαζε συνεχώς στήθος? Μπορεί να ήταν και τυχαίο.

Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα στο φαγητό, με την διαφορά ότι δεν αντλώ αλλά γυρίζω από την δουλειά στις 16.00 και προσπαθώ να θηλάσω.. αλλά η μπέμπα δεν θέλει με τίποτα, προτιμάει αλεσμένο φαγητό κατά τις 18.00! Να ξέρεις ότι ουτως ή άλλως θα οδηγηθείτε σιγά-σιγά στο να θηλάζει πρωί-βράδυ, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αποθηλασμό. Εδικά αφού θηλάζεις και μες στην νύχτα! Εγώ με αυτό το πρόγραμμα και πρωί-βράδυ-νυχτα θήλασα το πρώτο μου σχεδόν μέχρι τα 2. Και αποθήλασα επειδή εγώ το επιδίωξα, όχι επειδή μου κόπηκε το γάλα. Μην αγχώνεσαι. Να σου ζήσει!

 


 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Με ξεαγχώνεις είναι η αλήθεια!

Περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα, όχι.

Απλά ακούω από αρκετές (και εδώ στο forum) ότι το πρωί - βράδυ θηλασμός οδηγεί σε πρόωρο αποθηλασμό (πρόωρο για μένα είναι το πριν το έτος - δεν ξέρω αν θα αντέξω ή θα θέλω να θηλάσω πέραν αυτού, καθώς ειδικά το βραδυνό το βρήσκω τρομερά περιοριστικό και κουραστικό)

Link to comment
Share on other sites

Απλά ακούω από αρκετές (και εδώ στο forum) ότι το πρωί - βράδυ θηλασμός οδηγεί σε πρόωρο αποθηλασμό (πρόωρο για μένα είναι το πριν το έτος - δεν ξέρω αν θα αντέξω ή θα θέλω να θηλάσω πέραν αυτού, καθώς ειδικά το βραδυνό το βρήσκω τρομερά περιοριστικό και κουραστικό)

Αυτό ισχύει κυρίως όταν μπουν 3 γεύματα στερεών πολύ νωρίς και όλα μαζί και καταλήξει ένα μωρό 7 μηνών να θηλάζει μόνο πρωί-βράδυ, όχι και την νύχτα, δηλαδή 2 θηλασμοί στο 24ωρο. Εσύ θηλάζεις 5-7 φορές στο 24ωρο μαζί με την άντληση, μια χαρά είστε ;).

Για τον θηλασμό πέραν του έτους πάντως να ξέρεις ότι μειώνονται οι νυχτερινοί θηλασμοί σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑΚΙ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΤΑ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ 63 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΩ 9-5. ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΤΛΗΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΘΛΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ. ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα αντίστοιχη εμπειρία, αλλά μπράβο σου που θες να το προσπαθήσεις και το ψάχνεις από τώρα.

 

Υποθέτω μπορείς να αρχίσεις τις αντλήσεις όταν το μωρό θα είναι ενός μήνα.

 

Επίσης, όταν πας για δουλειά μπορείς να θηλάζεις τακτικά τη νύχτα, σαν να ήταν ημέρα, δηλ. κάθε 2 ή 3 ώρες. (εγώ θήλαζα ξαπλωτή και αποκοιμιόμουν κατά τη διάρκεια του θηλασμού, πάντα έχοντας λάβει μέτρα ασφαλείας) Εδώ θα πρέπει να ενημερωθείς για το co sleeping.

 

Τέλος, ξέρω ότι αν το στήθος σου μένει 8 ώρες χωρίς ερέθισμα, ίσως δεις μετά να μην σε ικανοποιεί η παραγωγή γάλακτος. Καλό θα ήταν να έχεις ένα θήλαστρο διπλής άντλησης και να το χρησιμοποιείς μετά από ένα 4ωρο δουλειάς, έστω για 5 λεπτά. Έτσι, θα βγάζεις και 50-100ml για το μωρό.

 

Αν τελικά το μωρό πιει και λίγο αγοραστό γάλα, να ξέρεις ότι δε χάθηκε κι ο κόσμος, απλά καλό είναι μετά τους 6 μήνες που το μωρό θηλάζει λιγότερο, να το εκμεταλλευτείς και να του δίνεις μόνο το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.καλυτερα να μιλησεις με ενα συμβουλο θηλασμου αν γινεται να ξεκινησεις αμεσα την τραπεζα.να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο.μπορεις να δεις για σταδιακη εισαγωγη στερεων απο τον τεταρτο ωστε να πινει λιγοτερο γαλα οσο λειπεις.(1γευμα μεχρι 5-6μηνων,2μεχρι 7-9,αλλα να ρωτησεις παιδιατρο κ συμβουλο,αν ειναι καλο για σας).θα μπορουσες στη δουλεια να βγαζεις με το χερι λιγο στην τουαλετα απλα για να δινεις ερεθισμα στο στηθος,οχι να το κρατας.πιστευω θα τα καταφερεις.εχεις εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά εξ αρχής. Επιθυμία μου είναι να θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ θήλαστρο(το mini electric της medela) γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλεια. Το πρόβλημα μου είναι οτι μπορω να βγάλω γάλα μόνο τις πρωινές ώρες και σε ποσότητα περίπου 100 ml. Σπανια φτανω τα 150 ml. Οποιαδηποτε αλλη ωρα της ημερας εχω προσπαθησει βγαζω πολύ λίγο. Στην αρχη δεν υπηρχε καποιο θεμα. Απλα οσο μεγαλωνει το μωρο μου νομιζω πως δεν της αρκουν τα 100 ml. Το τελευταιο κιολας διαστημα βγαζω 80-90 ml. Αυτό σημαίνει οτι τι γάλα μου μειώνεται;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά εξ αρχής. Επιθυμία μου είναι να θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ θήλαστρο(το mini electric της medela) γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλεια. Το πρόβλημα μου είναι οτι μπορω να βγάλω γάλα μόνο τις πρωινές ώρες και σε ποσότητα περίπου 100 ml. Σπανια φτανω τα 150 ml. Οποιαδηποτε αλλη ωρα της ημερας εχω προσπαθησει βγαζω πολύ λίγο. Στην αρχη δεν υπηρχε καποιο θεμα. Απλα οσο μεγαλωνει το μωρο μου νομιζω πως δεν της αρκουν τα 100 ml. Το τελευταιο κιολας διαστημα βγαζω 80-90 ml. Αυτό σημαίνει οτι τι γάλα μου μειώνεται;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Ο θηλασμός δε λειτουργεί ακριβώς ετσι. Τα μωρά που θηλάζουν δεν αυξάνουν σημαντικά την ποσότητα που πίνουν απο ενα σημείο και μετά. Δηλαδή ενα μωρό 2 μηνών μπορει να πίνει την ίδια ποσότητα με ενα μωρό 5-6 μηνών.

 

Η ποσότητα που βγάζεις ειναι απόλυτα σεβαστή με το θηλαστρο που εχεις.

 

Θα αποθηκεύεις το γαλα σου στην κατάψυξη χωρισμένο σε μικρή ποσότητα και θα υπολογίσεις 150μλ για 3-4 ωρες απουσίας (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το μωρό θα σιτίζεται κάθε 3-4 ωρες!)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

ηθελα απλα να παραθεσω την εμπειρια μου με το θηλαστρο καθως συνεχεια ακουω να προτεινουν το νοσοκομειακο. η δικια μου εμπειρια λοιπον. η μικρη μου δεν ηθελε κ πολυ να θηλασει οτι κ αν εκανα κ πιστεψτε με το προσπαθησα αρκετα. ειχα αγορασει το medela swing. διαβαζοντας ομως στο φορουμ και σε αλλα σαιτ ακομα κ ξενογλωσσα πιστεψα οτι ειχα κανει "εγκλημα" καθως ολοι λεγανε πως δεν κανει κτλ. παω λοιπον τρεχοντας κυριολεκτικα με το μωρο στο καροτσι (ειμαι δρομεας- μεγαλες αποστασεις) και νοικιαζω το medela symphony. περιμενα θαυματα. κ ξεκιναω αντλησεις καθε δυο ωρες με το νοσοκομειακο. ακομα και τη νυχτα μια με δυο φορες. περιμενα να αυξηθει το γαλα μου. τιποτα. οσο εβγαζα με το μικρο ακριβως το ιδιο και με το μεγαλο...καμια διαφορα. το κρατησα λοιπον 4 μηνες, πληρωσα πολλα κ τελικα το επεστρεψα. κ καταφερα με το μικρο να εχω γαλα για τη μικρη μου μεχρι τωρα που ειναι 8 μηνων κ αποφασισα εγω να σταματησω. το γαλα μου δεν μειωθηκε καθολου. εγω το μειωσα κανοντας ολο κ λιγοτερες αντλησεις την ημερα. εβγαζα τους πρωτους μηνες 700-800 μλ την ημερα, υστερα το μειωσα στα 500 μλ κ στο τελος 400μλ. ιδιες ποσοτητες και με τα δυο θηλαστρα. αυτα. τι να πω;;;;;;; ισως με το μεγαλο να εβγαζα 50 μλ παραπανω. ισως....

Link to comment
Share on other sites

και τωρα για το θεμα της επιστροφης στη δουλεια. επεστρεψα στη δουλεια οταν η μπεμπα ηταν 3 μηνων κ αντλουσα 2 φορες στο γραφειο με το medela swing. το εβαζα στο καταψυκτη κ το επαιρνα σπιτι το μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Αγαπημένες μου φίλες γειά σε ολες σας!!!!:lol::lol: Εχω βρει ολο αυτό το καιρό διαβάζοντας τα μηνύματα σας λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπιζα καθώς και στις ανησυχιες μου απο το καιρό που προσπαθούσα να μείνω έγκυος μέχρι και σημερα που εχω το αστέρι μου στην αγκαλιά μου....και πραγματικά ευχαριστώ κάθε μια απο εσας ξεχωριστά!!! στο θέμα μου τωρα!!!:D:D Ο γιος μου ειναι σήμερα 2 μιση μηνων και θηλάζουμε αποκλειστικά απο την πρώτη μερα!! Το θέμα ειναι πως σε 20 μερες επιστρέφω στη δουλειά και δε θέλω με τιποτα να σταματησω το θηλασμό!!! Για το λόγο αυτό νοικιασα το θήλαστρο symphony τις medela για να αντλώ γαλα και να το αφηνω στη μητέρα μου οσο θα λειπω !!Το χρησιμοποιησα ηδη δυο ωρες μετα το θηλασμό ενα τεταρτο απο το καθε στηθος και κατάφερα να βγάλω 150ml συνολικά!! To έδωσε ο αντρασ μου και στο τζουτζουκο μας με μπιμπερό ετσι για δοκιμη και το ηπιε!! Μετα τις δυο ωρες ξαναάντλησα γάλα 10 λεπτα απο καθε στηθος και έβγαλα 60 ml!σασ αναφερω ετσι ενδεικτικα τις ποσότητες μηπως παιζουν καποιο ρολο στη βοηθεια που ζηταω!! :shock: Δεν εχω ιδεά λοιπόν πότε πρέπει να αντλώ γάλα ωστε να δημιουργήσω μια τράπεζα γαλατος η ακομα και αν θελω να το αντλησω περιστασιακα δε ξερω πια ειναι η σωστη ωρα!!! Διαβάζοντας είδα πως οι περισσοτερες αντλείτε κάπου αναμεσα στα γευματα το θεμα είναι πως εμεις δεν εχουμε κανενα απολυτως πρόγραμμα και δεν εννοω 3ωρα -4ωρα εννοω πως ο μικρος τρωει 5 λεπτα μετα απο μιση ωρα αλλα 10 μετα απο 1 ωρα 20 λεπτα μπορει να φαει και μετα απο τρεις ωρες οποτε θελει εκεινος ....Και δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο απλως δε ξερω πως αν αντλησω πχ τωρα γαλα σε λιγο δε θα θελει και ο μικρος!!! Λόγω παλλινδρομισης πιστευω τρωει πολυ λιγο και πολυ συχνα... Το πρωτο μηνα θα δουλευω 8-2 το πρωι αλλα λόγω του οτι ειμαι πωλητρια ειναι αδυνατο να αντλησω γαλα στη δουλεια και στη συνεχεια και για 5 μηνες σπαστα 4 ωρες το πρωι 4 το βραδυ και τελος ηθελα να ρωτησω αν ο τρροπος που τρωει απο το στηθος θεωριτικά θα είναι ιδιος και απο το μπιμπερο δλδ συχνα και μικρα γευματα... μηπως δλδ πρεπει να αποθηκευω μικρες μικρες ποσοτητες !!! Είναι η πρώτη φορά που γραφω,ελπίζω να εχω γράψει στο σωστο μερος και καποια πιο εμπειρη μανουλα να μου απαντήσει συντομα!!!!!! ευχαριστω πολύ πολύ !!! φιλιά σε εσας και στα αγγελουδια σας!!:P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου φίλες γειά σε ολες σας!!!!:lol::lol: Εχω βρει ολο αυτό το καιρό διαβάζοντας τα μηνύματα σας λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπιζα καθώς και στις ανησυχιες μου απο το καιρό που προσπαθούσα να μείνω έγκυος μέχρι και σημερα που εχω το αστέρι μου στην αγκαλιά μου....και πραγματικά ευχαριστώ κάθε μια απο εσας ξεχωριστά!!! στο θέμα μου τωρα!!!:D:D Ο γιος μου ειναι σήμερα 2 μιση μηνων και θηλάζουμε αποκλειστικά απο την πρώτη μερα!! Το θέμα ειναι πως σε 20 μερες επιστρέφω στη δουλειά και δε θέλω με τιποτα να σταματησω το θηλασμό!!! Για το λόγο αυτό νοικιασα το θήλαστρο symphony τις medela για να αντλώ γαλα και να το αφηνω στη μητέρα μου οσο θα λειπω !!Το χρησιμοποιησα ηδη δυο ωρες μετα το θηλασμό ενα τεταρτο απο το καθε στηθος και κατάφερα να βγάλω 150ml συνολικά!! To έδωσε ο αντρασ μου και στο τζουτζουκο μας με μπιμπερό ετσι για δοκιμη και το ηπιε!! Μετα τις δυο ωρες ξαναάντλησα γάλα 10 λεπτα απο καθε στηθος και έβγαλα 60 ml!σασ αναφερω ετσι ενδεικτικα τις ποσότητες μηπως παιζουν καποιο ρολο στη βοηθεια που ζηταω!! :shock: Δεν εχω ιδεά λοιπόν πότε πρέπει να αντλώ γάλα ωστε να δημιουργήσω μια τράπεζα γαλατος η ακομα και αν θελω να το αντλησω περιστασιακα δε ξερω πια ειναι η σωστη ωρα!!! Διαβάζοντας είδα πως οι περισσοτερες αντλείτε κάπου αναμεσα στα γευματα το θεμα είναι πως εμεις δεν εχουμε κανενα απολυτως πρόγραμμα και δεν εννοω 3ωρα -4ωρα εννοω πως ο μικρος τρωει 5 λεπτα μετα απο μιση ωρα αλλα 10 μετα απο 1 ωρα 20 λεπτα μπορει να φαει και μετα απο τρεις ωρες οποτε θελει εκεινος ....Και δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο απλως δε ξερω πως αν αντλησω πχ τωρα γαλα σε λιγο δε θα θελει και ο μικρος!!! Λόγω παλλινδρομισης πιστευω τρωει πολυ λιγο και πολυ συχνα... Το πρωτο μηνα θα δουλευω 8-2 το πρωι αλλα λόγω του οτι ειμαι πωλητρια ειναι αδυνατο να αντλησω γαλα στη δουλεια και στη συνεχεια και για 5 μηνες σπαστα 4 ωρες το πρωι 4 το βραδυ και τελος ηθελα να ρωτησω αν ο τρροπος που τρωει απο το στηθος θεωριτικά θα είναι ιδιος και απο το μπιμπερο δλδ συχνα και μικρα γευματα... μηπως δλδ πρεπει να αποθηκευω μικρες μικρες ποσοτητες !!! Είναι η πρώτη φορά που γραφω,ελπίζω να εχω γράψει στο σωστο μερος και καποια πιο εμπειρη μανουλα να μου απαντήσει συντομα!!!!!! ευχαριστω πολύ πολύ !!! φιλιά σε εσας και στα αγγελουδια σας!!:P

 

Μπορείς να αντλείς μετά τον θηλασμο. Επίσης αν το μωρό κανει έναν μεγαλο ύπνο το βραδυ κάνε και μια άντληση τότε. Ακόμη, τις πρώτες πρωινές ωρες βοηθάει πολυ η ροη.

 

Καλυτερα να αποθηκεύεις μικρές ποσότητες. Αν χρειαστεί παραπάνω γαλα θα ζεστάνουν κι άλλο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω με την σειρά μου για την δουλειά κ τον θηλασμό.. έχω μία μπέμπα 2 μηνών κ σε 20 ημέρες θα πάω για δουλειά κ θα την κρατάει η μητέρα μου με τον άντρα μου..Έχω ξεκινήσει ήδη την τράπεζα μου αλλά ο προβληματισμός μου είναι ότι η μικρή είναι όλη μέρα στο στήθος είτε για πιπίλα είτε για φαΐ κ όταν δεν είναι κάθεται για λίγο εκτός κ μετά κλαίει  ψάχνει κ η ερώτηση  είναι η εξής : Πως θα ξέρει πότε πεινάει?? Κ αν κλαίει απλά για πιπίλα πως να το αντιμετωπίσει?? Να σημειώσω ότι δεν θα λειπω πολλές ώρες μόνο τέσσερις!! Ελπίζω να με βοηθήσει κάποια μανούλα γιατί έχω αγχωθει κ έχω απελπιστει από τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεις ότι θα χρειαστεί 20 με 25 ml ανά ώρα, οπότε συνολικά γύρω στα 50ml, αν έχεις θηλάσει πριν φύγεις. Οπότε το κρατάς το γάλα σε μπουκάλια των 20-25 ml, αν το μωρό κλαίει κοντά στην ώρα που έφυγες, δοκιμάζει η γιαγιά να του δώσει το ένα μπουκαλάκι. Αν μετά μια ώρα ξαναγκρινιάζει, δίνει άλλο ένα. Αν κατευθείαν στο δίωρο αρχίσει να κλαίει, του δίνει τα 50 μαζί. Δεν ταϊζει τουλάχιστον μία ώρα πριν έρθεις, για να ξαναθηλασεις όταν γυρίσεις.

Εχεις πάντα την πιπίλα για νεογέννητα (και όταν μεγαλώσει το μωρό) και λες στη γιαγιά να το ταϊζει αργά. Θα σταματά κάθε 10 ml για κανένα λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας !! Αν ζητάει παρά πάνω γάλα το μωρό από 20 με 25 μλ δίνουμε έτσι?? Γιατί της έχω δώσει από το μπιμπερο γάλα μ (για να δω αν το πιάνει) κ ήπιε 30 μλ κ ήθελε κ άλλο!! Θεωρώ ότι θα είναι λίγο δύσκολο για αυτήν να προσαρμοστεί στο μπιμπερο κ στην πιπίλα λόγο το ότι έχει μάθει στο στήθος κ να τρώει κ να πιπιλαει... Να κάνω κάνα δυο δοκιμαστηκα πριν να δω πως θα πάει?? 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα Κωνσταντίνα είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας !! Αν ζητάει παρά πάνω γάλα το μωρό από 20 με 25 μλ δίνουμε έτσι?? Γιατί της έχω δώσει από το μπιμπερο γάλα μ (για να δω αν το πιάνει) κ ήπιε 30 μλ κ ήθελε κ άλλο!! Θεωρώ ότι θα είναι λίγο δύσκολο για αυτήν να προσαρμοστεί στο μπιμπερο κ στην πιπίλα λόγο το ότι έχει μάθει στο στήθος κ να τρώει κ να πιπιλαει... Να κάνω κάνα δυο δοκιμαστηκα πριν να δω πως θα πάει?? 

 

Ενα μωρό που θηλάζει (και θέλουμε να συνεχίσει να θηλάζει) πρέπει να "παιδεύεται" με το μπουκάλι. Επειδη το μπουκάλι τους έρχεται πολύ εύκολο σε σχέση με το στήθος, ειδικά σε μικρές ηλικίες, αφενός κινδυνεύουμε να καλομάθουν στο μπουκάλι και να μη θέλουν να θηλάσουν, αφετέρου να φάνε πολύ γρήγορα και μετα από λίγο να τα βγάλουν όλα.

Οπότε γενικά ξέρεις ότι πάνω από περίπου 30 ml ανά ώρα δεν υπάρχει περίπτωση να πρέπει να φάει. Αν τώρα φάει 3 ώρες μετά που θηλασες, μπορεί να φάει όντως και κοντά στα 100, αλλά συνήθως τα μικρά μωρά που θηλάζουν τρώνε πιο συχνά.

Το μητρικό γάλα δεν είναι όπως η φόρμουλα. Δεν αυξάνει η ποσότητα όσο μεγαλώνει το παιδί. Ο κανόνας για το πολύ γύρω στα 30 ml ανά ώρα μένει και στους 2 και στους 10 μήνες. Τα μπουκάλια των 200 ml που θα δεις να πίνουν μωρά φόρμουλα δε θα τα δεις ποτέ στο δικό σου.

Βεβαιώνεσαι ότι έχεις αργή θηλή στο μπουκάλι, την πιο αργή που υπάρχει, και ότι κάνεις στάσεις για ρέψιμο πολύ συχνά, για να ταϊζεις αργά. Αν τρώει μισή ώρα όαν θηλάζει, δε θες το μπουκάλι να παρει 5 λεπτά, απλά θα φάει έτσι το παιδί πολύ περισσότερο από όσο χρειάζεται. Απο εκεί και πέρα, ασφαλώς αν π.χ. φάει στις 2 ώρες και αντί για 50 φάει 70, δεν έγινε κάτι, μπορεί μια μέρα να πεινάει πιο πολύ και μια μέρα πιο λίγο. Αλλά να εξηγήσεις σε όποιον προσέχει το μωρό ότι το συνηθισμένο πρόβλημα με τα μωρά που θηλάζουν είναι ότι με το μπουκάλι μπουκώνονται γιατί είναι ασυνήθιστα και δεν ξέρει και η γιαγιά/μπαμπάς/νταντά πώς να τα ταίσει, οπότε καταλήγουν να τρώνει το τριπλό από όσο θα έπρεπε. Αν δηλαδή πας στη δουλειά και σου πουν ότι στις 2 ώρες το μωρό χρειάστηκε 150 ml, δε σημαίνει ότι το μωρό λιμοκτονεί, σημαίνει ότι το ταϊζουν λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου. Στο πρώτο είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά με επαγγελματικό θήλαστρο και αντλήσεις στη δουλειά (είχα επιστρέψει περίπου στους 2 μήνες). 

 

Αυτή τη φορά, σκεφτόμουν μήπως κατάφερνα να ανταποκριθώ στο φόρτο της δουλειάς με 2ωρα-3ωρα στο γραφείο μέχρι την εισαγωγή στερεών τροφών - χωρίς αντλήσεις, αλλά και χωρίς βέβαια να χάνω θηλασμούς. Δεν καλοθυμάμαι όμως τα καθέκαστα και δεν προλαβαίνω να ανατρέξω στις προηγούμενες σελίδες (αν και θα προσπαθήσω).

 

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, θέλω να θυμηθώ πότε περίπου "εδραιώνεται" ο θηλασμός και ποια είναι συνήθως τα διαστήματα χρονικά που μπορώ να αφήσω το μωρό χωρίς να το θηλάσω; Καταλαβαίνω ότι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, απλά θα ήθελα μια έμπειρη γνώμη. Π.χ. μπορώ να υπολογίζω ότι μετά τους 2 μήνες, θα θηλάζει κάθε 3 ώρες...;; Με άλλα λόγια, υπάρχει περίπτωση να γυρίσω στη δουλειά για 3-4 ώρες χωρίς να χρειαστώ αντλήσεις...;

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Mary_Chris είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου. Στο πρώτο είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά με επαγγελματικό θήλαστρο και αντλήσεις στη δουλειά (είχα επιστρέψει περίπου στους 2 μήνες). 

 

Αυτή τη φορά, σκεφτόμουν μήπως κατάφερνα να ανταποκριθώ στο φόρτο της δουλειάς με 2ωρα-3ωρα στο γραφείο μέχρι την εισαγωγή στερεών τροφών - χωρίς αντλήσεις, αλλά και χωρίς βέβαια να χάνω θηλασμούς. Δεν καλοθυμάμαι όμως τα καθέκαστα και δεν προλαβαίνω να ανατρέξω στις προηγούμενες σελίδες (αν και θα προσπαθήσω).

 

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, θέλω να θυμηθώ πότε περίπου "εδραιώνεται" ο θηλασμός και ποια είναι συνήθως τα διαστήματα χρονικά που μπορώ να αφήσω το μωρό χωρίς να το θηλάσω; Καταλαβαίνω ότι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, απλά θα ήθελα μια έμπειρη γνώμη. Π.χ. μπορώ να υπολογίζω ότι μετά τους 2 μήνες, θα θηλάζει κάθε 3 ώρες...;; Με άλλα λόγια, υπάρχει περίπτωση να γυρίσω στη δουλειά για 3-4 ώρες χωρίς να χρειαστώ αντλήσεις...;

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Με το καλό να υποδεχτείς το δεύτερο παιδάκι σ!! Ο θηλασμός απ ότι ξέρω εδραιώνεται στις 40 μέρες έως 2 μήνες. Για 3-4 ώρες δεν παθαινεις τπτ αν δεν βγαλεις γάλα απλά όταν είσαι σπίτι να θηλαζεις όσο το δυνατόν περισσότερο. Κάθε μωρακι είναι διαφορετικό, αλλά θηλάζουν κ αν μία ώρα, άλλα ανά 2 κλπ.. Μακάρι το μωρακι σ να πειναει ανά 3ωρο για να θηλαζεις αλλά για τον πρώτο καιρό ίσως θα έπρεπε να βγαζεις κ με θηλαστρο.. Θα μπορούσες να θες να πάρεις κ το 6μηνο του ΟΑΕΔ ώστε να κατσεις παραπάνω με το μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mary_Chris είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου. Στο πρώτο είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά με επαγγελματικό θήλαστρο και αντλήσεις στη δουλειά (είχα επιστρέψει περίπου στους 2 μήνες). 

 

Αυτή τη φορά, σκεφτόμουν μήπως κατάφερνα να ανταποκριθώ στο φόρτο της δουλειάς με 2ωρα-3ωρα στο γραφείο μέχρι την εισαγωγή στερεών τροφών - χωρίς αντλήσεις, αλλά και χωρίς βέβαια να χάνω θηλασμούς. Δεν καλοθυμάμαι όμως τα καθέκαστα και δεν προλαβαίνω να ανατρέξω στις προηγούμενες σελίδες (αν και θα προσπαθήσω).

 

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, θέλω να θυμηθώ πότε περίπου "εδραιώνεται" ο θηλασμός και ποια είναι συνήθως τα διαστήματα χρονικά που μπορώ να αφήσω το μωρό χωρίς να το θηλάσω; Καταλαβαίνω ότι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, απλά θα ήθελα μια έμπειρη γνώμη. Π.χ. μπορώ να υπολογίζω ότι μετά τους 2 μήνες, θα θηλάζει κάθε 3 ώρες...;; Με άλλα λόγια, υπάρχει περίπτωση να γυρίσω στη δουλειά για 3-4 ώρες χωρίς να χρειαστώ αντλήσεις...;

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Nα μη βγάλεις με το θήλαστρο για 3-4 ώρες, γίνεται. Να μη φάει το νεογέννητο, δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...